Afrikaanse deelname geeft wereldspelen een extra dimensie Kwestie-Happel houdt België meer bezig dan duel met IJsland Stöve in vier sets langs Antonoplis Van der Korput niet tegen Ajax 197'PORT LEIDSE COURANT/' VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1977 PAGINA 13 (Van een onzer verslaggevers) DÜSSELDORF Het comfortabel ingerichte Rhein-stadion in Dussel- dorf, dat plaats biedt aan meer dan 68.000 toeschouwers, is de komende dagen plaats van handeling voor het eerste toernooi om de wereldbeker atletiek. Deze confrontatie tussen vertegenwoordigers van de vijf con tinenten, aangevuld met de Verenig de Staten en de drie sterkste naties uit Europa, te weten Oost Duits land, Rusland (dames) en West Duitsland (heren) moeten indicaties geven hoe de krachtsverhoudingen op atletiekgebied werkelijk liggen. Daarom wordt dit nieuwe geestes kind van de I.A.A.F. (de iternatio- nale atletiek federatie) iet span ning tegemoetgezien. Hei is trou wens voor velen duidelijk dat de strijd om de wereldbeker in de toe komst de weg moet openen naar officiële wereldkampioenschappen, zoals reeds in de meeste takken van sport gebruikelijk is. i Alberto Juantorena in de eindsprint i De Duitse organisatoren haal den opgelucht adem nadat Jean Claude Ganga, secreta- I ris-generaal van de overkoepe lende Afrikaanse sportraad, en Lamine Diak, voorzitter van de Afrikaanse atletiek- bond, I.A.A.F. - president Ad Paulen twee maanden geleden de verzekering hadden gege ven dat aan de komst van een Afrikaanse ploeg naar Dussel- dorf niet behoefde te worden getwijfeld. Want hoewel het donkere werelddeel zich tot dusverre slechts de midden- en de lange afstand en dan nog voornamelijk bij de heren heeft kunnen manifesteren, geeft de deelname van dit con tinent een ontwikkeling aan de strijd om de wereldbeker, een extra dimensie. Dat bleek ook dit seizoen weer, toen de volstrekt onbe kende Samson Kimombwa uit Kenia, die in eigen land nau welijks op de voorgrond was getreden, na een trainingssta ge in Amerika gevolgd te heb ben, plotseling vleugels kreeg en in Helsinki met 27.30.5 een fantastisch wereldrecord lien. En hij was niet de enige want ook Sulaiman Nyambui gold immers als een outsider. Toen hij zich voor de Spartaspelen eind juni naar Den Haag spoedde. Nyambui realiseerde toen op de vijf kilometer een tijd van 13.19.6 en dat gold toen nog als de beste wereld prestatie van het seizoen. Of Kimombwa in Dïisseldorf op de 10 km van de partij zal zijn, is nog de vraag omdat hij niet deelnam aan de kwalificatie wedstrijden van 12 en 13 au gustus in Tunis. En Tanzania houdt nog steeds vast aan de boycot van het evenement in de bondsrepubliek. Deson danks zal Afrika op de langere afstanden de toonaangevende rol in Duitsland vervullen, om dat het talent dat landen in ontwikkeling als Ethiopië en Kenia bezitten, groot is. Vooruitgang Bij gebrek aan faciliteiten en financiën in de derde wereld, beperkt de kracht van Afrika zich voorlopig nog tot de loopnummers, maar de wed strijden in Tunis hebben al aangetoond dat ook op de technische nummers een voor uitgang te bespeuren valt. De Algerijn Rahal haalde bij het polsstokhoogspringen de vijf meter en Najadoum uit Ts jaad sprong 2,13 m. hoog, prestaties die de concurrentie niet zo doen verblekenjmaar tot voor kort stelde Afrika op dit gebied helemaal niets voor. Zo lang Afrika nog niet die mogelijkheden heeft om lan den als de DDR naar de kroon te steken, blijft de aandacht gericht op een loopwonder als bijvoorbeeld de Keniaan Mike Boit van wie in Montreal zo veel werd verwacht, maar die voortijdig op het vliegtuig naar zijn geboorteland werd gezet. Daardoor ontbeerde de wereld een confrontatie tussen de Cubaan Alberto Juantore na - bijgenaamd „El Caballo" oftewel het paard - en diezelf de Boit op de 800 meter. Een duel dat na veel moeilijkheden pas vorige week woensdag in het Letzigrund stadion gestalte kreeg. Een aanvankelijk verre van geruste Juantorena had een ontmoeting eerder dit sei zoen telkens weer uitgesteld, maar hij won uiteindelijk toch in 1.43.64 met precies 1 secon de voorsprong op een vermoei de Boit. Het lijdt geen twijfel dat verte genwoordigers uit Europa en de Verenigde Staten hun stem pel op deze strijd om de we reldbeker zullen drukken. Bij de dames zal volgens verwach ting Oost Duitsland met onder andere de kersverse wereldre cordhoudsters Marlies Oelsner (100 m.) en Rosemarie Acker- mann (hoogspringen) domine ren. En bij de heren is de favorietenrol duidelijk voor Amerika weggelegd. Het is vanzelfsprekend dat een be scheiden atletieknatie als Ne derland in dit „spel der gro ten" niet of nauwelijks mee telt. Alleen Jos Hermens heeft zich op grond van zijn 10 km. in Helsinki met 27.41.2 (de op Kimombwa na beste seizoen- tijd) voor de Europese ploeg kunnen kwalificeren. S Rinus Israël ,b uitgeschakeld EWOLLE Rinus Israël, die N linsdag werd opgenomen in het >ofia-ziekenhuis in Zwolle, is joor de rest van dit seizoen ""Uitgeschakeld. een cardiologisch onderzoek werd bij de 35-jarige speler van PEC Zwolle een afwijking ge constateerd, die mogelijk ver- borzaakt is door een eerdere lichte hartaanval. Volgens PEC manager Henk van Ginkel valt het te betwijfe len of „ijzeren" Rinus ooit nog terugkeert op de velden als spe- Mariene van Dijk bereikt finale MILAAN Op de eerste dag van de strijd om de wereldkam pioenschappen waterskiën in Milaan heeft Mariene van Dijk zich geplaatst voor de finale van het onderdeel figuren-da mes. De Nederlandse ging als zesde van de acht finalisten over met een puntentotaal van 3170. Marlon van Dijk uit Rijswijk heeft zich niet geplaatst voor de finale slalom voor dames. In de voorronden bereikte zij geen klassering onder de eerste tien, die overgaan naar de finale. De Nederlandse heren zijn op de eerste dag in de voorronden uitgeschakeld op het onderdeel figuren voor heren. Jos Slot uit Rotterdam, Rob Ramsey uit Bennebroek en Ronald Wert- wijn slaagden er niet in zich te kwalificeren voor de finale. Vier Hagenaars in hoekeyseleetie ROTTERDAM Coach van Heumen heeft dertien spelers geselecteerd voor het vierlan- ia~ dentoernooi, dat van zestien tot een met achttien september in er het Westduitse Limburg a d Lahn wordt gehouden, x- Het zijn: Pierre Hermans (Oran- is, je Zwart), Wouter van den en Bergh (Amsterdam), Theodoor er Doyer (Bloemendaal), Geert van ar Eijk (Venlo), Thom van 't Hek :te (Kampong), lm bert Jebbink )e. (Kampong), Hans Jorritsma ,'n (Amsterdam), Ties Kruize en (HCKZ), Wouter Leefers (HGC), ce Paul Litjens (Kampong), Carel er van der Staak (Oranje Zwart), si. Ron Steens (HCKZ) en Tim 16 Steens (HCKZ). Onder deze dertien spelers is lt° een doelverdediger. De tweede doelman wordt Maarten Sikking (Schaerweijde), indien uit ko- mende competitiewedstrijden blijkt, dat hij voldoende her- steld is van zijn knie-operatie. •j" Van de oorspronkelijke zeven- ■u' tien geselecteerde spelers vallen e* af: Evert van den Bos (Laren), 'r' Peter van der Horst (Amster- nt dam) en Siem Voermans (Til- ti- burg). Aan het vierlandentoernooi in ;n) Duitsland wordt deelgenomen 'ji. door Duitsland, Engeland, Fran ca. krijk en Nederland. (Van onze sportredactie) BRUSSEL Meer nog dan over de aanstaande interland tegen Usland morgen in Brussel voor de kwalificatie- groep vier voor het we reldkampioenschap maakt België zich nog steeds druk over de aan stelling van Ernst Hap- pel als tijdelijk bonds coach voor Oranje. Men vindt het ronduit onfat soenlijk wat de KNVB heeft gedaan. „Je haalt geen bondscoach uit een 1 concurrerend land, dat doe je niet", aldus de al gemene mening in het i Heizelstadion waar de Belgische voetbalbond ,de traditionele persbij eenkomst hield. Deze kwestie overvleugelde zelfs de interland Belgie—IJs land. De Belgische bondscoach Guy Thijs meed de geheimzin nigheid die elders zelfs trai ners van kleine amateurclubjes hebben zich deze kwalijke ei genschap meester gemaakt opgeld doet. Hij noemde vrij en frank zijn ploeg, zij het met de beperking dat Raoul Lambert genezen moet zijn van zijn bles sure. Lambert: „Het is een lichte spierverrekking maar mijn clu barts Michel Dhooge zegt dat ik zaterdag beslist kan spelen". Onder het motto dat het publiek er recht op heeft te weten wie het in het veld kan verwachten, kwam dit Belgische elftal uit de bus: Pfaff; Van Binst, Broos, Meeuws, Martens; Cools, Cou rant, Vandereycken; Van der Ei st, Lambert, Ceulemans. De middag vóór Nederland- IJsland speelden deze elf uitgezonderd Lambert die werd Softbalstrijd in Wassenaar (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het herensoft- balteam van Wassenaar zal morgenmiddag samen met de teams van Schiedam en BSC Utrecht in de strijd gaan voor één plaats in de finale om het landskampioenschap. Voor de competitie won gisteren Onze Gezellen in tien innings met 6-5 van Mar con Kinhoim Raoul Lambert: onmisbaar vervangen door Wellens een oefenpartijtje tegen de reserves, aangevuld met andere spelers. De hoofdmacht won met 7—1 en dat deed Guy Thijs deugd „We gaan de doelpunten tellen. We bijwoonde en met een slim lach- houden er altijd rekening mee, zullen er dus veel moeten ma- je om de lippen constateerde dat Nederland in België in de ken tegen IJsland", aldus Thijs, dat de LJslanders doodvermoeid poule gelijk eindigen en dan die het duel Nederland—IJsland het veld verlieten. Zo moe wa ren ze dat sommige spelers el kaar bij een oponthoud in het veld masseerden vanwege de I kramp. Verzorging hoeven de IJslanders in de weinige dagen j tussen Nijmegen en Brussel niet i te verwachten, want er is geen verzorger. „Met aanvallend spel willen we een zo hoog mogelijke score be reiken en daarvoor hebben we beslist Raoul Lambert nodig", aldus Thijs die geen woord wen ste te zeggen over de kwestie- Happel. Voorstel Des te meer evenwel de secreta ris generaal van de Belgische voetbalbond, Albert Roossens, die de gevoelens van heel België vertolkte. In Nederland mag de indruk gewekt zijn, dat België zich heeft neergelegd bij de „slimme greep" van de KNVB maar dat is onjuist. België wil formeel door de FIFA laten vastleggen dat een trainer uit een land dat is ingedeeld in dezelfde poule niet in dienst mag treden van een „concurre rend" land. Dat voorstel zal op de eerstvolgende vergadering van de FIFA, eind van dit jaar, worden ingediend. Of het kans van slagen heeft, staat zeer te bezien. Natuurlijk kent Happel het Belgische voetbal door en door, zoals hij het voetbal in zovele landen in zijn uitgebreide notities heeft vastgelegd. Het is evenwel te simpel gedacht om te stellen, dat welke andere coach daartoe niet in staat zal zijn, vooral als het een buurland betreft op enkele uren afstand. Niettemin het zit België bijzon der hoog. Vandaar dat Guy Thijs mikt op een grote zege tegen IJsland. Doelpunten kun nen beslissend zijn en dat zou niet de eerste keer zijn en de zege van 4—1 die Nederland be haalde, wil Thijs morgenavond in elk geval overtreffen. Twee partijen aan boksgala toegevoegd DEN HAAG Naast de twee reeds aangekondigde partijen, die gebokst worden op het gala in Scbeveningen op 19 septem ber, zullen nog twee gevechten worden gehouden. In het half zwaargewicht zal Hu- bert Zimmerman van Curasao in de ring komen tegen de West duitser Uwe Meinecke. Dit ge vecht zal gaan over maximaal zes ronden van drie minuten. De andere partij gaat tussen de wel tergewichten Pempi Manue- la (Curasao) en horst Brink- meier (WD1). Deze twee boksers komen voor maximaal acht ron den van drie minuten in de ring. De andere partijen die al eerder waren vastgesteld, zijn die tus sen de half zwaargewichten Ru dy Koopmans en Gregory Dow ries (Bermudas) over tien ron den van drie minuten, en de zwaarweltergewichten Adrie Huussen en Peter Morris (Eng) eveneens over acht ronden. ZEIST Michiel van de Korput zal zondag de wedstrijd Ajax—Feyenoord moeten missen. De tucht- commissie van het betaalde voetbal heeft de Feye- noorder voor twee wedstrijden geschorst en hem een boete van 250 gulden opgelegd. Hangende de uitspraak miste Van de Korput al zpndag j.l. de wedstrijd Feyenoord—Haarlem. Ook Marijt van Sparta heeft een straf van twee wedstrijden alsmede een boete van 150 gulden gekregen. Hij kwam zondag j.L al niet in actie bij Telstar—Sparta. De straffen ingaande 2 september zijn: C. Verkaik (AJAX) één wedstrijd en 100 gulden boete P. Huyg (Haarlem) één wedstrijd en 200 gulden boete S. Visser (NEC) twee wedstrijden en 200 gulden boete en het recht verweer te voeren in verband met de omzetting van een lopende voorwaardelijke straf in een onvoorwaardelijke C. van Veenendaal (FC Amsterdam) twee wedstrijden en 100 gulden A. Raven (FC Amsterdam) één wedstrijd en 75 gulden boete H. Heeren (Feyenoord) één wedstrijd onvoorwaardelijk en een voorwaardelijk S. van Vliet (FC Den Haag) twee wedstrijden en tweehonderd gulden boete B. Hendriks (PEC Zwolle) twee wedstrijden en 100 gulden boete J. Zwartkruis (Vitesse) één wedstrijd en 50 gulden boete L. Hendriks (PEC Zwolle) twee wedstrijden Nederland tweede op EK dressuur PRUNTRUT Nederland is gisteren als tweede geëindigd bij de dressuurwedstrijd waar mee de Europese kampioen schappen voor Landelijke rui ters in Pruntnit werden geo pend De eerste plaats was voor West Duitsland. In de individuele rangschikking werd de West duitser Joerg Zahn eerste. De tweede plaats was voor de Ne derlander Huub Janssen. De resultaten van de dressuur wedstrijd zijn: 1. Zahn (WD1) 24 pnt.; 2. Janssen (Ned) en Rig- bers (WD1) beiden 34,7 pnt; 4. Metzger (Zwi) 36,4 pnt.; 5. Hans Ree bergen (Ned) 40,4 pnt 6. De Vries (Ned) 41,0 ont Duitsland 154,1 pnt; 2. Neder land 173,5 pnt; 3. Zweden 189,6 pnt; 4. België 208,5 pnt New York De dag uitstel om de blessure aan zijn rechterarm te laten genezen heeft Björn blijkbaar goed gedaan. In de eerste ronde van het toernooi om de open Amerikaanse tenniskam pioenschappen op Forest Hills had de Wimbledon- winnaar van 1976 en 1977 weinig moeite met de Amerikaan Trey Waltke. De nummer een geplaat ste Borg versloeg zijn tegenstander in twee sets: 6-2, 6-1. Ook Jimmy Connors, nummer twee op de plaat singslijst, ondervond weinig hinder van zijn rug blessure. In twee sets (6-2, 6-0) versloeg hij Bat Jas j it Singh uit India. De Mexicaan Raul Ramirez, op de plaatsingslijst als zesde geklasseerd, moest op baan veertien een vernedering ondergaan tegen de weinig bekende Ecuadoriaan Ricardo Ycaza: 3-6 2-6. Bij de dames bereikte Betty Stöve de tweede ronde. De als vijfde geplaatste Nederlandse won de eerste set met 6-2 van haar tegenstandster Lea Antonoplis uit de Verenigde Staten. Vervolgens verloor Betty de tweede set met 3-6, alvorens de zaken definitief recht te trekken door een zege met 6-2 in de derde, beslissende set. Chris Evert versloeg haar landgenote Sharon Walsh in veertig minuten met 6-0 en 6-1. In de tweede wedstrijd in het dames enkelspel won de Britse Virginia Wade met 6-1 en 6-4 van de Amerikaanse Renee Richards. De uitslagen. Heren: Rosewall (Aus) - GuLiikson (Vst) 6-0, 6-4; Mcenroe (Vst) - Teltscher (Vst) 6-1, 6-3; Barazutti (Ita) - Scanion (Vst) 6-2, 6-4; Richey (Vst) - Giammalva (Vst) 6-2, 6-2; Alexander (Aus) - Neeley (Vst) 3-6, 6-3, 6-4; Menon (Ind) - Saviano (Vst) 7-6, 2-6, 6-3; Mcnair (Vst) - Freider (Vst) 6-4, 4-6, 6-2 Franulovic (Joe) - Pfister (Vst) 4-6 6-1 6-3; Orantes (Spa) - Maze (Vst) 6-1 6-0; Dibbs (Vst) - Alvares (Arg) 6-4 6-3; Alexander (Aus) - Neely (Vst) 6-4 6-3; Richey (Vst) - Giammalya (Vst) 6-2 6-2; Bon; (Zwe) - Waltke (Vst) 6-2 6-1; Mcnair (Vst) - Deblicker (Fra) 6-4 4-6 6-2; Fibak (Pol) - Case (Aus) 6-2 6-2; Stockton (Vst) - Amaya (Vst) 7-5 6-2; Smith (Vst) - Bohrnstedt (Vst) 7-6 6-2 Dames: Wendy Tumball (Aus) - Sabina Simmonds (Ita) 6-2 6-1; Rosemary Casals (Vst) - Betsy Nagelsen (Vst) 2-6 6-4; 6-3. Nancy Richey (Vst) - Mary Struthers (Vst) 7-6, 6-0; Mina Jausovec (Joe) - Prancoise Durr (Fra) 6-3, 6-1; Sue Barker (Gbr) - Katja Ebbinghaus (Wdl) 6-4, 5-7. 6-3. Florentina Mihai (Roe) - Kristien Shaw (Vst) 6-3. 3-6.6-2. Nilsson terug naar Zweden EINDHOVEN Torbjörn Nils- sou, de Zweedse aanvaller van PSV, keert terug naar Zweden. De besturen van PSV en IFK Göteborg hebben overeenstem ming bereikt over de terugkeer, met onmiddellijke ingang, van Nilsson naar zijn oude vereni ging. Nilsson werd in januari 1977 door PSV aangetrokken, nadat hij in 1976 in Zweden tot voet baller van het jaar was uitgeroe pen. De Zweed kon zich in Eind hoven echter niet waarmaken en kwam nauwelijks in de basi sopstelling van PSV voor. Hockeyteam wint weer MELBOURNE Het Neder lands dameshockeyteam heef gisteren in Melbourne een over winning (2—0) geboekt op Zuid Australië. De doelpunten wer den gescoord door Nel van Kol lenburg en Lisette Stevens. De Nederlandse dames zijn op hun toernee door Australië nog ongeslagen. Morgen volgt de of ficiële interlandwedstrijd tegen Australië. Lotto en toto DEN HAAG De toto en lotto van de afgelopen week hebben elk één winnaar opgeleverd. De winnaar van lotto 35 krijgt ruim een half miljoen gulden bruto, die van de toto 125.597,70. In totaal vielen bij toto en lotto 19.126 prijzen. De lottocijfers; Inleg: 3.310.411,- Prijzenbedrag: 1.572.445,23 Eerste prijs: 1 winnaar, die bru to 550.355,80 krijgt. Tweede prijs: 4 winnaars, die bruto 39,311.10 krijgeri. Derde prijs: 278 winnaars, die elk 848,40 krijgen. Vierde prijs: 7.909 winnaars, die elk 39,70 krijgen. Vijfde prijs: 10.410 winnaars, die elk 30,20 krijgen. De totocijfers: Inleg: 661.041,- Prijzenbedrag: 313,994,48. Eerste prijs: 1 winnaar die bru to 125.597,70 ontvangt Tweede prijs: 22 winnaars, die elk bruto 3.568,10 krijgen Derde prijs: 501 winnaars, die elk 219,30 krijgen. Mike Boit werd in de eerste ontmoeting tegen Juantore na verslagen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13