Fred Goemans heeft zijn kans gegrepen Nieuw sierlijk model Opel Rekord Leidse Courant wacht op uw vakantiekiek Vrede getekend tussen trainers Hollink en Korbaeh PERZISCHE TAPIJTEN „DE PETRUSZAAL" Perzisch Tapijthuis „Shiraz" AUTOGRAMMEN J PAGINA 12 LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1977*, DEN HAAG Fred Goemans herinnert het zich nog als de dag van gisteren. Het gebeurde kort vóór het gedenkwaardige treffen met Feyenoord, dat FC Den Haag op die kolkende zaterdagavond zijn eerste competitiezege ople verde en naar later bleek Goe mans een vaste plaats in het elf tal van de Zuiderparkclub. „De trainer had tegen me gezegd dat ik Dick Schneider moest volgen waar ie ook ging," zegt Fred Goe mans met een grijns van oor tot oor. „Omdat Schneider als opko mende man nogal eens voor ge vaar zorgt was mijn taak erg belangrijk, zei de trainer. Ik moest dan ook keihard werken. Nou, iedereen heeft het kunnen zien. Schneider is toen niet erg gevaarlijk geweest, hij is maar een paar keer voorin verschenen." Voor Fred Goemans (19) aan de klus tegen Feyenoord begon heeft hij enige nachten slecht geslapen. Hij was voortdurend bezig met zijn directe tegenstander en beleefde de wedstrijd vantevoren al legio keren. Maar nadat FC Den Haag de competitie- ouverture op een voor de thuisclub uiterst plezierige wijze tot een eind had gebracht heeft Fred Goemans aanzienlijk beter van zijn nachtrust kunnen genieten. „Die wed strijd en de duels daarna, waarin ik ook zeer behoorlijk speelde, hebben mijn zelf vertrouwen versterkt. Weliswaar voel ik dat ik nog niet zo zelfverzekerd ben als zou moeten, maar het gaat wel de goede kant op." Eigenwaarde De Benjamin in het team van FC Den Haag mag dan zeggen dat hij in zijn spel nog niet die mate aan zelfbewustzijn eta leert als hij graag zou zien, buiten het veld kan er aan het gevoel van eigenwaar de van de jeugdige in Poeldijk wonende Hagenaar weinig meer worden verbeterd. vol voor de jeugdige Hagenaar worden genoemd. „Ik kwam toen van vakantie terug met pijn in m'n knie", herinnert Goemans zich. „Later bleek dat de banden waren verrekt. Ik heb alles bij elkaar zeven maanden met die knie gesukkeld, waarbij zelfs enige tijd de vrees bestond dat er sprake zou zijn van een kapotte meniscus. Maar dat was het gelukkig niet en ik kreeg van trainer Loof de kans in het C-team. Dat ging lekker, waarna ik toen er een paar blessures waren in het A-team, mocht spelen. Maar ik heb eigen lijk mijn kans gegrepen in de wedstrijd tegen Feyenoord. Dat moest ik ook wel, want ik geloof dat ik niet zo gauw een tweede gelegenheid zou hebben gekregen." De enige Fred Goemans: „Het bezwaar is dat ik een beetje klein ben, een meter zeventig." Op het terrasje aan de achterzijde van het Zuiderpark, waar enige heren de tijd pas seren met een flesje bier in het zonnetje, geeft hij toe dat bescheidenheid hem vreemd is. „Ja," zegt hij, „ik ben behoorlijk brutaal. Ik laat me niet zo gauw in een hoek drukken, dat heb ik in de bouw wel geleerd. Ik bijt wel van me af." Die karak tertrek van Fred Goemans komt hem in het voetbal zeker van pas. Hij laat zich niet imponeren door grote namen van tegen standers, hetgeen hij aan het eind van het vorige seizoen al demonstreerde. Toen werd hij door trainer Anton Malatinsky uit het C-elftal naar de hoofdmacht overgehe veld, waarin hij een aantal wedstrijden verdienstelijk speelde. Dat mocht verba zingwekkend worden genoemd, want het vorige seizoen kon toch nauwelijks succes Fred Goemans is de enige die is overge bleven van een lichting van zo'n tweehon derd circa tienjarige jongetjes die al weer zeer geruime tijd geleden reageerden op een advertentie waarin ze werden opge roepen hun eventuele talenten bij het toenmalige ADO te komen demonstreren. Voor het oog van Lex Schoenmaker, Ton Thie en Henk Houwaart werd een drietal spelertjes er uit gepikt, onder wie Fred Goemans. De overige twee hebben enige jaren in het Zuiderpark gespeeld, maar nadat ze te oud waren geworden voor de regionale jeugd bleek dat ze in kwaliteit tekortschoten om de sprong naar het be taalde voetbal te maken. Als enige is Fred Goemans over van het trio en het ziet er naar uit dat hij de stap wel met succes gaat zetten. „Ik heb alleen het nadeel dat ik een beetje klein ben, een meter zeven tig," zegt de huidige linkerspits van FC Den Haag, die overigens vindt dat hij zijn speelwijze wel wat heeft moeten aanpas sen. „In het C-team voetbalde ik veel meer voor mezelf, een mannetje passeren, het liefst daarna nog één. Nu speel ik in dienst van het elftal, moet ik ook veel meeverde digen. Dat heb ik me wel moeten aanleren, maar dank zij adviezen van Piet de Zoete gaat dat steeds beter." Goed opgevangen In de spelersgroep van FC Den Haag heeft Het spel van Fred Goemans bij FC Den Haag gaat de laatste weken als een trein. Hij heeft zich in korte tijd verzekerd van een vaste plaats Fred Goemans niet een bepaalde man die hem extra aandacht geeft. „Ik word door de hele groep goed opgevangen," meent hij. „Maar in de wedstrijd heb ik het meeste aan Joop Korevaar. Die loopt al zo'n jaar of acht mee en kan me nuttige aanwijzingen geven. Fred Goemans heeft zich nu volledig op het voetballen geconcentreerd. Vorig jaar hanteerde hij nog de slopershamer, maar deze - inderdaad wat moeilijk met een sportcarrière te combineren - bezigheid heeft hij inmiddels opgegeven. „Je kwam 's avonds veel te moe thuis," vindt Goe mans. „Dat had dan een nadelige uitwerk ing op je training en vooral je spel. Maar ik ben van plan om er over een paar jaar wel wat bij te gaan doen. Als je een jaar of dertig bent moet je iets hebben waar je op terug kunt vallen. Een paar diploma's kunnen dan nooit kwaad. Bij FC Den Haag is geen sprake van maatschappelijke begeleiding. Dat hoeft voor mij ook niet, iedereen moet maar voor zichzelf uitmaken of ie iets naast het voetballen doet." Fred Goemans vindt dat FC Den Haag nu ■in de juiste opstelling opereert, ondanks de problemen in de voorbereidingstijd over de - bezetting van een aantal plaatsen. „Er wordt met deze ploeg collectief hard ge- C werkt en dat werpt vruchten af. De inzet L en stemming zijn erg goed, ik zie Den Haag dan ook wel bij de eerste vijf eindigen." Een prognose die vele anderen bij de club U ook graag bewaarheid willen zien. Cl FRANK WERKMAN li k DEN HAAG In overleg met de Vereniging van Oefenmees- ters hebben de trainers Hennis Hollink (Heracles) en Frits Kor bach (PEC/Zwolle) hun geschil bijgelegd, waarbij zij uitdruk kelijk verklaarden dat er nim mer is geslagen. Na afloop van de wedstrijd Her acles tegen PEC op jongstleden zondag 28 augustus ontstond er onenigheid tussen beide trai ners. Hierbij gooide Hollink zijn collega een glas limonade in het gezicht. In het tumult dat hierna ontstond zouden over en weer de nodige onvriendelijke opmer kingen en enkele rake klappen zijn gevallen. Burgerlijke stand Leiden geboren: Patricia S, dr. v. F. P. de Nljs en C. M. van Gelder, Cornells J, zn. v. C. J. Verton en L van der Helden, Martljn, zn. v. H. Vooijs en W. W. Kuljt, Redmer L M. zn. v. T. R. Prins en M. L. C. Snuverlnk, Engelmundus J. P. zn. v. E. A. Vink en Q. H. M. de Ridder, Adel, zn. v. M. D. Soussi en Z. Sarghlni, Linda, dr. v.H. Smit en C. La Lau, Martl|n V, zn. v. W. M. F. de Vries en M. A. C. Kuip, Ilse, dr. v. W. J. E. de Goelj en A. Hoogervegt Monique, dr. v. w. J. C. van den Bosch en M. O. van Weering Overleden. C Wuijster geb. 1916 man, mevr J. C. de Bruijn Kops geb. 1892, J. Verdouw geb. 1899 man, A. B. van der Lee, geb. 1921 man. Gehuwd: T. D. zuidema en A. M. de Heiden, J. Rietbergen en J. Ouwerkerk, A. van Polanen en M. Wiemer, W. Zandvliet en Y E. M. Uiterdijk, R. van den Berg en R. M. M. Overdevest u<N[^jm| MORGEN,ZATERDAG sensationele verkoop BIJ INLEVERING VAN DEZE ADV. 10% EXTRA KORTING Keuze uit honderden tapijten rechtstreeks van de importeur-grossier. LET OP: ITAFELMATEN plm. 150x100 van 425,- voor 299,-; TAFELMATEN plm. I 1125x80 van ƒ290,- voor ƒ199,-; SALONMATTEN plm. 180x125 van I 1150,- voor 795,- KAHSKAY plm. 300x200 van 1875,- voor 1475,-; IPANDIRMA THEBRIZ 300x200 van 3550,- voor 2575,-; bochara I I (zeer fijn) plm. 35x35 35,-;HEREZ 70x50 59,-; EXTRA SHIRAZ 60x60 I 79,-. I VOORTS: KUSSENS - KLEEDJES LOPERS - KELIMS ENZ. ENZ. BELANGRIJK: BIJ IEDER TAPIJT EEN GARANTIE-CERTIFICAAT en rullservlce gedurende een half jaar. MOGELIJKHEID VOOR INRUIL VAN UW OUDE PERS!! VERKOOP UITSLUITEND: 1 DAG, n.l. MORGEN ZATERDAG VAN 11 TOT 5 UUR IN LAMMENSCHANSWEG 42 LEIDEN (bij de Petruskerk). P.C. Hooftatraat 99 (sinds 1938) Amsterdam. Vakantie 1977Das war einmal, fini, finito, al naar gelang de grenzen waar over u bent gegaan. Afgelo pen, zogezegd. Maar geluk kig is daar nog de herinne ring, dankzij ook de foto's in zwart wit, die zo treffend de regen weergeven of in kleur, nog mooier dan de werkelijkheid. En dat opent de mogelijkheid tot nage nieten. Een mogelijkheid, die de Leidse Courant, met het Leidarocomité u gaarne biedt in de vorm van een fotowedstrijd, die de va kantie tot onderwerp heeft. Het wordt niet alleen „na" maar ook méégenieten, want de foto's krijgen een plaats op de Leidato, die 9 september begint. De be zoekers van deze huishoud beurs worden niet alleen in de gelegenheid gesteld een vakantiefoto in te zenden, maar ze kiezen ook samen een foto uit voor de „pu blieksprijs." Wat moet u doen? Stuur een foto van uw vakantie naar de redactie van de Leidse Courant, postbus 11 in Leiden. Doe dat vóór 5 september. De foto's wor den beoordeeld in twee groepen: zwart-wit en kleur. Voor elk van de groepen zijn er waardebon nen van tweehonderd, hon derd en vijftig gulden voor de aanschaf van fotospul len. De publieksprijs be staat uit een polaroid-foto- camera voor elke categorie. Op technische kwaliteit wordt minder gelet dan op originaliteit. De foto's mogen niet groter zijn dan achttien bij acht tien centimeter of, voor kleinbeeldcamera's, niet go- ter dan dertien bij achttien centimeter. Zet uw naam en adres op de achterkant. Dit voor het terugsturen na afloop en natuurlijk voor de prijs, eventueel. Een ju ry van drie personen zal het werk beoordelen. Dat zijn de fotograaf Simon E. Smit, winnaar van de zil veren camera, Leidse Cou rant-fotograaf H. v.d. Ende en de chef-redactie Leidse Courant W. Buijteweg. Nadat Simca en Peugeot hun garantietermijn van zes op twaalf maanden hadden ge bracht konden de twee andere „Fransen", Renault en Citroën uiteraard niet achterblijven. Ook bij deze merken een ga rantie van 12 maanden op alle nieuwe personen- en bedrijfs wagens. De garantie omvat zowel het arbeidsloon als de onderdelen en is niet gebon den aan een maximum aantal kilometers. Datsun Nederland heeft de prijzen van een aantal door haar verkochte auto's gewij zigd. De Cherry 100 a 2-deurs is 110 gulden goedkoper ge worden en kost thans 10.575 gulden. De overige Cherry-mo- dellen zijn een fractie duurder geworden. De Datsun 120 Y 4-deurs is met 125 gulden in prijs verlaagd en kost thans 12.600 gulden. De Cherry-serie is uitgebreid met de 120 a semi-automaat. Wel schakelen dus, het intrappen van het koppelingspedaal is overbodig omdat dit pedaal er niet is. Drie versnellingen, meerprijs voor een dergelijke wisselbak op de 1200-modellen 800 gul den. BMW heeft de produktie van het laatste „klein model" ge staakt. Met de BMW 1502 zijn er in totaal 862.000 stuks van de compactie 02-serie ge maakt. Het begon in 1966 met de 1600-2 die toen 9.650,— kostte. De motorvermogens van deze 02-serie varieerden van 75 PK (1502) tot 170 PK (turbo). De 02-serie heeft plaats moeten maken voor de BMW 3-serie. De komende I.A.A. (Interna tionale Automobil Ausstel- lung) die van 16-25 september in Frankfort wordt gehouden zal groter zijn dan ooit tevo ren. Op deze tweejaarlijkse ex positie van personenwagens, bedrijfsauto's, onderdelen enz., is 17.000 vierkante meter meer ingeruimd dan twee jaar geleden toen de oppervlakte 180.000 vierkante meter be droeg. In totaal zullen zo'n 1100 bedrijven uit 26 landen op de I.A.A. acte de présence geven. In 1975 waren dat er ruim 900. De Westduitse presi dent Walter Scheel zal op 16 september de I.A.A.die als motto meekreeg „De auto brengt ons verder", officieel openen. Het Belgische personenauto park is uit een vrijwillig on derzoek niet al te best naar voren gekomen. Bij een vrij willige test waarbij 4500 au to's waren betrokken bleek dat 20 procent niets mankeer de, de resterende 80 procent vertoonde min of meer ernsti ge gebreken. Twaalf procent had slechte banden, 22 pro cent ondeugdelijke remmen, 24 procent had een gevaarlij ke voortrein, 45 procent ka potte verlichting en 27 pro cent gebreken aan stoplich ten, richtingaanwijzers enzo voort. „De koning is dood, leve de koning". General Motors zal, zo mag met 100 procent zekerheid worden aangenomen, deze woorden niet opne men in teksten, waarmee de nieuwe Opel Rekord onder de aandacht van het publiek wordt gebracht. Feit is echter wel dat de huidige Rekord, die gedurende vijf jaar als een koning regeerde in de dichtbezette midden klasse, niet meer wordt gemaakt. Tussen 1972 en enkele weken geleden zijn er in totaal 1.275.000 exemplaren van de „oude" Rekord van de band gekomen. De plaats van de „regerende vorst" is nu ingenomen door een nieuweling, waarvan Opel nog grotere successen verwacht dan van zijn voorganger. Die verwachting is gerechtvaar digd. Immers de nieuwe Opel Rekord, het is sinds 1952 het tiende model dat deze naam draagt, ziet er zeer aantrekkelijk uit en is lleverbaar in een groot aantal modellen. Zowel wat betreft de motor als de carrosserie. Eén uitvoering is verdwenen, de Rekord Coupé. Maar dit model bestond praktisch geen vraag meer naar. De vraag concentreert zich vooral op de Sedan- en stationwagen-modellen. Dezelf de ervaringen deed Ford bij de Granada. En door Ford te noemen is onmiddellijk een van de grootste concurrenten voor de Rekord op het toneel verschenen. Ford-rijders behoeven ook niet lang meer te wachten op de nieuwe Granada want die komt gelijktijdig met de nieuwe Rekord op de markt. Beide modellen zullen het hart vormen van de stands die respectievelijk Opel en Ford op de autoshow van 16-25 september in Frankfurt innemen. Met behulp van de „computer" concipieerde Opel een Rekord waarvan het frontaal opper vlak tien procent groter is dan van zijn voor ganger. Door de speciale vormgeving is de luchtweerstand echter 10 procent minder. Een brandstofbesparing van vijf procent was het resultaat, de topsnelheid ligt daarentegen vijf procent hoger. De buitenafmetingen zijn vrij wel gelijk aan die van zijn voorganger, het interieur werd echter iets ruimer. Verdere ui terlijke kenmerken van de nieuwe Rekord zijn de grote koplampen en achterlichten en de tot in de zijkanten van de wagen doorlopende richtingaanwijzers. De nieuwe Rekord is lever baar als twee- en vierdeurs sedan in standaard, de luxe- en berlina-uitvoering. Voor de meer sportieve rijder, wie dat ook mag zijn, is een speciaal S-pakket leverbaar. Dat pakket bestaat uit speciale schokdempers, vierspaaks stuur wiel, halogeen koplampen en een speciaal in strumentenbord. De rekord-caravan (stationwa gen) is straks te koop in een drie- en vijfdeurs uitvoering. De vijfdeurs is ook leverbaar in een de luxe-uitvoering. Het totale laadvolume van de Rekord-caravan is 1638 liter. Dit werd be reikt door het dak verder naar achteren door te trekken. De kofferruimte van de sedan mo dellen is met een vijfde vergroot tot 480 liter. Wat de motoren betreft heeft Opel het volgende in huis: Rekord 1.7 n, 4 cilinder, 1698 cc, 60 din pk bij 4800 toeren per minuut, topsnelheid 146 km per uur, acceleratie 0 tot 100 km in 20,5 seconde. Rekord 1.9 n, 4 cilinder, 1897 cc, 75 din pk, bij 4800 toeren per minuut, topsnelheid 155 km/uur (met automaat 150 km/uur, acceleratie 0 tot 100 km in 16 seconden. Rekoril 2.0 n, 4 cilinder, 1979 cc, 90 din pk bij 5200 toeren per minuut, topsnelheid 165 (160) km/uur, acceleratie 0 tot 100 km in 14 seconden. Rekord 2.0 s., 4 cilinder, 1979 cc, 100 din pk, bij 5200 toeren per minuut, topsnelheid 173 (168) km/uur, acceleratie 0 tot 100 km in 12,5 seconde. Rekord 2.0 e, 4 cilinder met Bosch 1-jetronic inspuitsysteem, 1979 cc, 110 din pk bij 5400 toeren per minuut, topsnelheid 179 km (174) km/uur, acceleratie 0 tot 100 km in 12 seconden. Rekord 2,1 d, 4 cilinder dieselmotor, 2068 cc, 60 din pk bij 4400 toeren per minuut, topsnel heid 135 (130) km, acceleratie 0 tot 100 km in 23,5 seconde. Uit deze opsomming blijkt dat de standaard krachtbron voor de rekord blijft de beproefde 1.9 n motor die evenals de 1.7 n „gestookt" kan worden met normale benzine. De Rekord heeft niet alleen een aantrekkelijk exterieur maar ook een zeer leefbaar interieur. Prima stoelen, achter een ruime 2-3 persoons bank. De instrumenten zijn rechts van het stuur, samengebracht in een paneel. Zeer veel aandacht is besteed aan het ventilatiesysteem, zowel wat betreft de „koude" als de „warme" lucht. De wielophanging is wezenlijk anders dan bij de oude Rekord. Gebleven is de starre achteras. Het interieur heeft praktisch geen uitstekende delen. Rolgordels worden stan daard geleverd. Standaard ook de rembekrach- tiging. Alle Rekord's hebben schijfremmen voor en trommeiremmen achter. De nieuwe Rekords staan van huis uit op radiaalbanden. Een korte kennismakingsrit met de nieuwe Rekord-modellen wees uit dat Opel terecht hooggespannen verwachtingen heeft. Wij reden eerst de 2 liter ME injectie-motor. Een auto waarmee men zeer snel uit de voeten kan. Motor was echter nogal rumoerig. Daarnaast was de besturing bij lage(re) snelheden aan de zware kant. Zeer goed voldeed de normale 1900. Een auto waarin men zich onmiddellijk thuis voelt. Dit model zal zo is onze verwachting straks het meest gevraagd zijn. Bijzonder ple zierig was ook het rijden in de stationwagen. Doordat de achterkant wat is verlengd ligt deze wagen als een blok op de weg. Wat de nieuwe Rekords straks gaan kosten is nog niet bekend. Gezien de algemene trend moet rekening worden gehouden met een prijs die circa vijf procent hoger is dan die voor het oude model. Conclusie: de nieuwe Opel Rekord is qua vorm geving en prestaties sierlijker en beter dan zijn voorganger. Een auto te gebruiken zowel voor allerlei zakelijke doeleinden als privé. Geen auto waarvan men opmerkelijke prestaties mag en kan verwachten. Echter ook een auto die zijn berijder geen teleurstellingen zal bezorgen. Opel kan met deze nieuwe Rekords de concur renten met succes tegemoet treden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 12