Ian Smith hoopt toch zijn eigen weg te gaan Kerk en gelovigen in Hongarije „gelijkwaardige partners" Congres veroordeelt Russen wegens misbruik psychiatrie Bisdom Roermond breekt met Pauselijke Missiewerken Joods verzoek om neo-nazibewegin- gen te ontbinden Cuba: Porto Rico is Amerikaanse kolonie Vrouw mag echtgenoot geld vragen voor sex GEEN AMERIKAANSE WAPENS NAAR SOMALIË lezers KORTE METTEN BUITENLAND LETDSE COURANT VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1977 PAGINA 11 BRITS-AMERIKAANS PLAN „IN STUDIE" (Van onze correspondent) Londen en Washington wensen verder dat Smith Deze voorstellen zijn inmiddels bekend geworden. SALISBURY Premier Ian Smith heeft, ge- onverwijld aftreedt. Daarna zou Rhodesië tijdelijk Zij dringen niet aan op de onmiddellijke ontbin- wikkelingsfonds ten bedrage van ongeveer 600 steund door de voor hem zo gunstige uitslagen bestuurd worden door een Britse commissaris, ding van de, goeddeels zwarte, Rhodesische strijd- miljoen pond. van de verkiezingen in Rhodesië laten doorsche- wiens bewind zou steunen op een overgangsgrond- krachten. Waarnemers noemen dit een pluspunt Ian Smiths tegenspelers, Joshua Nkomo en Robert meren, dat hij nu ernst denkt te gaan maken met wet. Voor deze delikate functie is de vroegere Moegabe van het Patriottische Front hebben en- zijn plannen voor een interne regeling van de Woestijnrat veldmaarschalk lord Carver benoemd. Troepen van de VN zouden een tijdlang met hen kele punten van de voorstellen van de hand Rhodesische kwestie met de gematigde leiders Binnen zes maanden, in 1978, zouden dan verkie- samenwerken in plaats van hen te vervangen, vóór gewezen. Zij staan afwijzend tegenover de ver- van het zwarte volksdeel, met voorbijgaan aan zingen worden gehouden met algemeen stemrecht de zwarte meerderheid aan het bewind komt, strekkende bevoegdheden van lord Carver en te- de Brits-Amerikaanse voorstellen. Deze voorstel- om in Zimbabwe een nieuwe regering aan het maar uiteindelijk zouden de eenheden van het genover de overgangsperiode, waarin een vredesle- len heeft hij evenwel nog niet afgewezen. Hij bewind te brengen. Londen en Washington beloven Rhodesische leger ondergeschikt moeten worden ger van de VN op lüiodesisch grondgebied aanwe- heeft zelfs toegezegd deze diepgaand te zullen maatregelen tegen iedere vorm van discriminatie gemaakt aan de nieuwe nationale strijdkrachten zig is.In een verklaring zeggen zij: „Wij eisen bestuderen en hij was over enkele punten „aange- en het beleid van de nieuwe regering zal gesteund van Zimbabwe, zoals Rhodesië door de nationalis- dat het Rhodesische regime (Smith) zich overgeeft naam verrast". worden door middel van een internationaal ont- ten genoemd wordt. aan het volk van Zimbabwe. Premier Smith informeert journalisten over zijn ge sprekken met de Britse minister van buitenlandse zaken David Owen en de Amerikaanse VN-ambassa deur Andrew Young. BERLIJN (DPN-Reuter) De praeses van de joodse gemeen ten in West-Berlijn, Heinz Ga- linski, heeft het verzoek gericht tot de Westduitse minister van binnenlandse zaken Wemer Maihofer en de ministers van binnenlandse zaken van de deelstaten, af te rekenen met de neo-nazibewegingen in de Bondsrepubliek. In een persbericht toonde Ga- linski zich „geschokt en veront waardigd" over een televisie-uit zending onder de titel „Wotans erben", over toogdagen van neo- nazistische jongeren. Volgens de praeses zijn er „on weerlegbare bewijzen" dat het hier niet gaat over een paar zonderlingen met hang naar het verleden, „maar over uitgere kend jongelui die met het gif van de nazi-ideologie zijn be smet". Hij spreekt van „duizen- de nazitijd in een artikel zeggen. „Mijn schuld, mijn berouw, de I kanker, de pijn en het lijden en het besef dat de Italianen hier- van ten volle wilden genieten tot het bittere einde hadden mijn wil om te leven vernietigd", zo zegt Kappler verder in het blad. Zijn vrouw merkt in het artikel op dat ze besloten heeft hem te bevrijden toen hij over zelf- moord begon te praten. Fraude bij Italiaanse rampenhulp ROME (AP) De Italiaanse regeringsfunctionaris Giusep pe Xamberletti, die belast was Het gemeentebestuur van de PP* Westduitse stad München heeft T'8 ff" Verwaarloosde pony gered In een boerderij in het Britse plaatsje Plaistow werd een pony aangetroffen, die jaren gevangen heeft gezeten in een schuur (links). De hoeven waren totaal misvormd, de manen verwilderd en het middenlichaam doorgezakt. Na een behandeling op de afdeling Diergeneeskunde van de universiteit van New Hampshire zag het dier er als herboren uit. Dayan met vredesverdrag naar Carter JERUZALEM (AP) - De Istae- lische minister van buitenland se zaken Mosje Dayan zal tij dens zijn reis naar Washington deze maand een ontwerp vredes verdrag voor het Midden Oos ten aan de Arabieren voorleg gen. Volgens Israëlische functiona rissen is het de eerste keer sinds president Carter zich voor een vredesregeling ging inspannen dat de onderhandelingen zich zullen concentreren op de harde punten van een overeenkomst Dayan verklaarde in het parle ment dat hij 'een voorstel voor de tekst van een vredesverdrag en al zijn artikelen' met zich mee zal nemen. Hij zei niet dat Israël vrede zou aanbieden, maar premier Menachem Begin heeft aangeduid, dat hij de voorkeur geeft aan autonomie I Zwitserse ambassade, terwijl de voor de bezette westelijke oever Cubanen hun werk doen vanuit van de Jordaan, zonder dit ge- I de Tsjechoslowaakse ambassa- bied „aan buitenlands bewind" I de in Washington, over te leveren. VERENIGDE NATIES (AP) - Bijna gelijktijdig met de vie ring van bet voorzichtige her stel van de diplomatieke be trekkingen tussen Havana en Washington, heeft Cuba giste ren opnieuw een poging gedaan om de dekolonisatie commissie van de Verenigde Naties er toe te bewegen het eiland Porto -Rico als een Amerikaanse kolo nie te bestempelen en haar op nieuw de onvervreemdbare rechten van bet volk van het eiland op zelfbeschikking en onafhankelijkheid te laten be vestigen. Amerikaanse diplo maten waren volkomen over bluft door de Cubaanse actie. De Verenigde Staten houden vol dat de V.N.-commissie geen zeg genschap in de kwestie rond Porto Rico heeft In 1953 werd het eiland van de lijst van kolo niën geschrapt nadat het zelfbe stuur had verkregen en een ge menebest relatie met de Ver enigde Staten was aangegaan. Sinds gisteren hebben de Ver enigde Staten en Cuba weer rechtstreeks diplomatiek con tact. Hoewel dit contact plaats vindt op bescheiden niveau, be schouwen beide landen het als een mogelijke prelude op volle dig herstel van de in 1961 ver broken betrekkingen. Zowel Cuba als de Verenigde Staten hebben tien man sterke „belangen-afdelingen" inge kwartierd bij de ambassades van de landen die deze belangen 17 jaar lang officieus hebben behartigd. De Amerikanen zijn in Havanna ingetrokken bij de donderdag een demonstratie van de rechts-extremistische or ganisatie „Duitse Volksunie" verboden. Deze organisatie wil de een manifestatie houden met als thema: „Eeuwig betalen voor Hitier?" De aankondiging van de neo-nazi-betoging heeft in de Bondsrepubliek geleid tot tal van protesten. ..Ofschoon nog steeds op de door een rampzalige aardbe ving werd getroffen, heeft gis teren zijn ontslag ingediend, nadat zijn ondergeschikten be schuldigd waren van het aanne men 'van steekpenningen en i fraude. Zamberletti was na de aard be- I ving, die aan meer dan 1000 j nensen het leven kostte en tien- duizenden anderen dakloos i maakte, door premier Giulio nidcUAie, aoor premier eiiuuo naar 'mifn teruggekeerd Andreotti voor de coördinatie mijn land, meer dan 30 jaar heb verlangd", zo laat het Westduits geïllus treerd tijdschrift „Bunte Illus- trierte" de ontsnapte oorlogs misdadiger Herbert Kappler uit van de hulpverlening aangesteld en had daartoe bijzondere be- stuurlij ke bevoegdheden gekre- gen. Zijn naam is niet direct met de vermeende fraude in verband gebracht JOHANNESBURG (AP) Vrouwen mo gen bun echtgenoten vragen om voor sex betaald te worden, maar niet teveel, zo luidt een uitspraak van bet Zuidafri- kaanse Opperste Ge rechtshof. Rechter C. volksvermaak meer man kwam dit erop S. Margo haalde gis- zijn." neer dat de vrouw teren de woorden Margo deed deze uit- baar man opzettelijk van Aldous Huxley spraak in de zaak had verlaten, maar aan en verklaarde: van een man die een de rechter bepaalde ,JBet bed is de opera echtscheiding wilde dat alleen een onge- van de arme man. omdat zijn vrouw rechtvaardigde wei- Voor een arme man hem voor de sexuele Sering om met hem kan een kaartje van omgang met haar liet naar bed te gaan 10 rand de voorstel- betalen, volgens de Srond zou zijn voor ling echter geen raadslieden van de 06/1 echtscheiding. HONOLOELOE De Sovjet- Unie is gisteren op het Wereld congres van psychiaters in Ho- noloeloe veroordeeld wegens het misbruik maken van de psychiatrie voor politieke doe leinden. Dit geDeurde in een door de Britse afvaardiging op gestelde resolutie die met een krappe meerderheid werd aan genomen door de algemene ver gadering van de conferentie. Een ander belangrijk punt op de laatste dag die het Congres wijdde aan het gebruik van de psychiatrie was dat de zoge naamde Verklaring van Hawaii inzake een ethische beroepscode voor psychiaters met algemene stemmen, inbegrepen die van de Sovjetrussische afvaardiging, werd aangenomen. In Moskou reageerde het officie- Ie orgaan van de Russische Communistische partij de Praw- da onmiddellijk op de veroorde ling door het congres door deze als voortvloeiend uit „een ma chinatie van de CIA" te bestem pelen. In de resolutie, die met 90 tegen 88 stemmen werd aangenomen, wordt in het bijzonder elk mis bruik van de psychiatrie voor politieke doeleinden veroor deeld en wordt de systematische uitbreiding van deze praktijken in de Sovjet-Unie gesignaleerd. Tijdens de debatten die aan de stemming voorafgingen, had de leider van de Russische delega tie, dr. Edouard Babaian stel ling genomen tegen wat hij noemde „elke inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van een land", al bleef hij open staan voor politieke discussies „zelfs als deze eigenlijk niet zou den moeten plaatsvinden in een wetenschappelijk congres". Hij stelde dat de Sovjetpsychiatrie de beste van de wereld is. Een aantal van de belangrijkste' punten van de Verklaring van Hawaii, die ook stelt dat elke zieke de best mogelijke therapie moet krijgen, is dat geen enkele behandeling mag worden toege past tegen de wil van de per soon of onafhankelijk van hem, de psychiater nooit de mogelijk heden van zijn beroep mag ge bruiken met het doel personen of groepen te benadelen, hij niet mag meewerken aan een psy chiatrische behandeling die wordt opgelegd wanneer geen psychische ziekte aanwezig is en er in gevallen waarin gedwon gen behandeling of opneming in een inrichting nodig is altijd een onafhankelijke en neutrale be roepsinstantie moet zijn. Weer staking verkeersleiders in Engeland LONDEN (AP) De Britse as sistent-luchtverkeersleiders zijn gisteren voor de tweede maal binnen een week in sta king gegaan nadat drie colle ga's door hun werkgever, de Engelse Dienst Burgerlucht vaart (CAA), geschorst waren omdat zij weigerden met een computer te werken. De staking van de 850 assisten ten vormt een nieuw hoogtepunt in een salariskwestie, die ertoe geleid heeft dan vanaf de Britse luchthavens al sinds twee we ken slechts 60 procent van de vluchten vertrekt British Air ways deelde mee dat zij 85, me rendeels binnenlandse, vluchten van zeven luchthavens heeft af gelast. iipiil Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voo/~ingezon- den stukken te bekorten. Balen Een dezer dagen las ik een be schouwing van Jo Smits in uw blad, gewijd aan de z.g. „baalda- gen". Tot mijn verbazing bleek een nieuwe mythe te zijn ont staan ten aazien van de her komst van de uitdrukking ba len; het woord zou zijn afgeleid van het maleise bala, dat „pest" zou betekenen. Helaas is de ety mologie van het werkwoord ba len minder exotisch. In werke lijkheid wordt de uitdrukking geacht te zijn ontstaan in het militaire jargon, ten tijde van de politionele acties in Indonesië. Oorsprong is de bekende uit drukking „van iets tabak hebbe- n"l in de betekenis van „genoeg van iets hebben". Wanneer men in hevige mate genoeg van iets had, werd hiervan schertsend gemaakt „ik heb er balen tabak van", later nog slechts „ik heb er balen van". Degenen die de herkomst van de uitdrukking niet meer kennen, maakten hier van „ergens van balen", en hie- mee is een nieuw werkwoord ontstaan. Inmiddels is er ook een substantief balen gevormd, in de titel van een enkele jaren geleden verschenen boek, Het grote balen. De uitdrukking „balen" is inmiddels al zo gang baar geworden dat Riemer Reimsma, in zijn woordenboek van neologismen, de term niet opneemt; Van Dale's Nieuw handwoordenboek geeft het werkwoord „balen" wél, met de verklaring van de herkomst als bovenvermeld. Amsterdam, Dr.s .D. C. J. van Peype Frankie Miller komt niet op 'free-concert' In tegenstelling tot eerdere be richten van organisator Lenstra blijkt dat op het gratis popfes tival zondag in het Rotterdam se Zuiderpark zowel Frankie Miller als de Engelse groep Ra cing Cars niet zullen optreden. Hun platenmaatschappij heeft dit gisteren bekend gemaakt. Men wijst er met nadruk op dat deze artiesten "absoluut niet zullen spelen". Eventuele teleur stelling over het wegblijven van zowel Frankie Miller als Racing Cars kan uitsluitend geweten worden aan de organisatoren, aldus de platenmaatschappij. Door het wegblijven van deze twee hoofdacts is het popfesti- grote naam is te vinden in de üjst van rond de twintig groe pen die naar het Zuiderpark zullen komen, waaronder de Ne derlandse groepen Sweet d'Bus- ter, Gruppo Sportivo en de En gelse Alberto Y son trios Los Paranoias. Het festival begint om één uur 's middags en eind igt rond elf uur 's avonds. WASHINGTON De Verenigde Staten hebben besloten vooralsnog geen wapens te leveren aan Somalië. Het besluit is genomen in overleg met Frankrijk, dat rich eveneens had bereid verklaard Somalië van wapens te voorzien. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken Hadding Carter rechtvaar digde het Amerikaanse besluit met te zeggen dat men dat het besluit van de Amerikaanse regering zelfs indirect niet. de Verenigde Staten geen olie willen gooien op is ingegeven door het succes dat het Bevrijdings een vuur dat wij willen blussen. Hij wees er voorts front van West-Somalië boekt in Ogaden. In de Voorts is men in Washington van mening dat op dat Amerika is voor een vreedzame oplossing Amerikaanse hoofdstad is men er van overtuigd Arabische landen de Sovjet-Unie al als voornaam- van het Somaliaans-Ethiopische conflict over de dat, wat Mogadisjoe ook zegt, soldaten van het ste wapenleverancier van Somalië hebben vervan- woestijn van Ogaden onder auspiciën van de Somaliaanse leger aan de strijd in Ogaden deelne- gen, waardoor het minder urgent, zoal niet overbo- organisatie van Afrikaanse eenheid. men en dit niet maar een strijd van een Bevrij- dig is geworden militaire betrekkingen met Moga- Uit welingelichte kringen in Washington is vemo- dingsfront is. Men wil er geen deel aan hebben, disjoe aan te knopen. Hongarije heeft positieve ervaringen met een kerkpolitiek, die erop gebaseerd is de religieu ze gemeenschappen en de gelovige burgers als „gelijkwaardige partners" te betrekken bij de opbouw van de samenleving en die het recht van de kerk respecteert om „overeenkomstig haar eigen principes te kunnen werken". Dit benadrukt het hoofd van het Hongaarse bureau voor religieuze zaken, staatssekretaris Imre Miklós, in het theoretisch orgaan van de Poolse communistische partij „Nowi Drogi". De kerken, aldus de staatssecretaris, hebben in het socialistische Hongarije haar weg gevon den, miljoenen gelovigen nemen actief deel aan het leven in hun land en kunnen zich verheugen in algemene hoogachting en erkenning. De samenwerking tussen marxisten en christenen is „positief en succesvol". Dit bewijst, dat de tegenstellingen tussen de atheistische en de religieuze levensbeschouwing niet zonder meer tot politieke vijandelijkheden hoeven te leiden. Dit is tegenwoordig geen zuiver theoretische opvatting meer, maar een „beproefde en in veel situaties bewezen poli tiek", aldus Miklós. Wij willen niet verzwijgen, dat er meningsver schillen zijn, aldus Miklós. Ook is deze manier van samenwerken geen taktisch berekende uit vlucht of een opportunistisch compromis: het gaat om een juiste oplossing voor de verschil lende problemen. Het artikel van een Hongaarse politikus in een Pools partij-orgaan wordt door waarnemers gezien als een politiek belangrijke zaak. Het kerkpolitieke experiment van Hongarije is in de andere Oosteuropese landèn niet onopge merkt gebleven. Het is zeker het laatste jaar een opvallende politiek geweest. In april dit jaar mochten de Hongaarse bisschoppen voor het eerst sinds 1948 voor hun vijfjaarlijkse ad limina bezoek naar Rome. In mei bezocht de Hongaarse presi dent Pal Losonczi de primaat van de Hongaar se r.k. kerkprovincie, kardinaal Laszlo Lekai. Het eerste bezoek van een Hongaars staats hoofd aan het hoofd van de r.k. kerk in Hongarije sinds de tweede wereldoorlog. In juni bezocht de partijsecretaris van de com munistische partij van Hongarije het Vaticaan Sinds 1948 zijn er geen diplomatieke betrekkin gen tussen Hongarije en het Vaticaan en dit bezoek werd gezien als een serieus begin naar het uitwisselen van diplomatieke gezangen. Het kerksociologisch instituut in Wenen, dat doorgaans over betrouwbare informatie be schikt over de situatie van de kerken in Oost- Europa volgt de nieuwe ontwikkelingen nauw keurig en heeft al eerder opgemerkt dat Honga rije als voorzichtig voorbeeld dient voor hoe een communistisch land met een kerk kan leven. De communistische politici van Hongarije zijn zich ervan bewust hoe belangrijk hun ervarin gen met de nieuwe kerkpolitiek zijn voor hun „collega's" in de andere landen, aldus het insti tuut in Wenen en met dit artikel in het Poolse blad lijkt het dan ook alsof Hongarije zijn politiek doelbewust tracht te „exporteren". Met name de Sovjet-Unie zou met veel belang stelling naar Hongarije kijken. Immers Honga rije is een trouw bondgenoot van de Sovjet- Unie wat zijn buitenlandse politiek aangaat en een nieuwe kerkpolitiek hoeft dus geen bedrei ging te zijn voor de Hongaars-Sowjet betrekkin gen. Bovendien heeft Hongarije nauwelijks partij- •politieke concessies hoeven te doen aan de kerken om tot een normalisering van de kerk staat betrekkingen te komen. Partij-secretaris Kadar heeft ook na zijn bezoek aan Rome verslag uitgebracht aan Moskou, zo weet het kerksociologisch instituut in Wenen te melden. De r.k. kerk is verreweg de grootste kerk in Hongarije: van de tien miljoen inwoners belij den zes miljoen de r.k. godsdienst De (calvinis tische) gereformeerde kerk heeft twee miljoen leden. De Lutherse kerk volgt met een half miljoen leden. De orthodoxen tellen slechts veertigduizend leden en vallen sinds 1949 onder het partriarchaat van Moskou. Tenslotte zijn er nog honderdduizend joden van de zeshonderd duizend van vóór de tweede wereldoorlog: een half miljoen joden stierf in nazi-kampen. Boe dapest heeft de enige rabbijnenschool van heel Oost-Europa. Paus Paul us heeft in rijn zo merverblijf de aartsbisschop van Dakar, kardinaal Hya- c in the Thiandoum in prfve- audientie ontvangen. De kar dinaal heeft als priester ge werkt onder de gesuspendeer de aartsbisschop Marcel Le- febvre en volgde hem in 1962 op als aartsbisschop van Da kar. Door zijn persoonlijke be trekkingen met Lefebvre heeft kardinaal Thiandoum herhaaldelijk geprobeerd in vloed op de dissidente aarts bisschop uit te oefenen. De bisschop van Rotterdam heeft pater W. A. Keijzer eer vol ontslag verleend ris kape laan van de parochie Heilige Teresia van het Kind Jezus te Den Haag en aan N. Blaauw- hof als pastor-deservitor van e Heilige Geestparochie te Vlaardingen. Pater C. Gies- bers sj werd benoemd tot pas toor van deze parochie. M. Ja german ontving eervol ontslag als assistent in de St-Agatha- parochie te Lisse en werd be noemd tot assistent in de paro chie van de Menswording te Leiderdorp. Pater W. Chr. Prinsenberg of kreeg eervol ontslag als pastoor van de H. Josephparochie te Delft. „De paus denkt niet aan aftre den; zijn gezondheidstoestand is goed". Aldus heeft de woordvoerder van het Vati caan, Panciroli, zich gekeerd tegen hernieuwde speculaties over een aftreden van de paus bij zijn tachtigste verjaardag op 26 september. Afgelopen juni al werden soortgelijke geruchten krachtig tegenge sproken. Ook de katholieken in de Ver enigde Staten hebben nu van het Vaticaan toestepiming ge kregen de heilige communie op de hand te ontvangen. Of het ook praktijk zal worden hangt overigens af van de plaatselijke bisschoppen, die elk voor zich kunnen beslis sen. Bij een dienst in Kaunas, de hoofdstad van Litouwen, waaraan achtduizend gelovi gen deelnamen, is aan twee duizend jonge katholieken het sacrament van het Vormsel toegediend. Aan de plechtig heid in de Petrus en Paulus- kathedraal, namen ook drie bisschoppen uit de DDR deel. Het „Paulus-genootschap", een vereniging, die in de jaren zes tig in de aandacht kwam door het beleggen van gesprekken tussen christenen en marxis ten, maar na de inval van de troepen van het Warschau- pakt daarmee stopte, wil de dialoog weer beginnen. Van zes tot tien september is er in Salzburg een bijeenkomst, waaraan behalve Europese en Amerikaanse sociologen, ethi ci en theologen, ook commu nistische politici zullen deelne men. Het Diocesaan Missiebureau van het bisdom Roermond is van mening, dat het rechtstreeks verantwoordelijk is aan de curie congregatie voor de voorplanting van het geloof in Rome. Het zal dienovereenkomstig de gelden rechtstreeks kan deze congre gatie overmaken, respectievelijk de besteding ervan tegenover deze congregatie verantwoorden. Dit wordt via de persdienst van het bisdom meegedeeld meegedeld mede naar aanlei ding van de brief, die bisschop Gij sen van Roermond heeft ontvangen van rector J. Schoenmakers, nationaal di recteur van de Pauselijke Mis siewerken in Den Haag. deze brief deelt rector Schoen makers mee, dat het nationaal bureau van PMW het Lim burgse Bureau Internationale Solidariteit (BIS) blijft betrek ken in de activiteiten van de Pauselijke Missiewerken en het bureau blijft vermelden in het officiële cahier van We reldmissiedag. Het Bureau Internationale So lidariteit is de voortzetting van het Roermondse Diocesane In stituut voor Internationale So lidariteit en wordt door bis schop Gijsen niet erkend. De directeur ervan, Piet Nelen, die het huidige BIS leidt, kreeg in 1975 ontslag. Achter- grond van het conflict is het verschil in visie op inhoud en betekenis van het missiewerk in de kerk. Van de zijde van het bisdom wordt er op gewezen, dat de centrale missieinstantie van de curie in een brief dd 22. de cember 1976 aan bisschop Gij sen BIS onwettig heeft ver klaard en alle (nationale) in stanties op missiegebied heeft bevolen BIS op geen enkele wijze te steunen. Het diocesaan missiebureau van hetbisdom Roermond weet derhalve, aldus de mede deling van de persdienst, dat het in zijn activiteiten vooral ten aanzien van de Pauselijke Missiewerken handelt met de instemming van de congrega tie voor de voortplanting van het geloof in Rome. Het bureau Internationale So lidariteit van pater Piet Nelen CSSR heeft tot dusver de steun behouden van de Pause lijke Missiewerken, van de Ne derlandse missieraad en van de missionerende orden en congregaties in Nederland.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11