Voor Kees Holierhoek zijn nieuwe grazige weiden weggelegd Nic. Koelewijn vat Nederlandse Meesters in Delfts Blauw, met het oog op Amerika Rijksweg Haarlem- Sassenheim opgebroken B-spelers treden vandaag aan op OLTC REGIO 1.EIDSE COURANT DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1977 PAGINA 5 Kees Holierhoek, 35 jaar (gelooft hijzelf), geboortig van Delft, thans wonend in Leiderdorp. Heeft uit puttend Nederlands gestudeerd aan de universiteit in Leiden. Wil de nooit leraar worden, maar zag wel brood in het schrijven. Een verwachting, die hij consequent heeft gekoesterd en daarom kan hij zich auteur noemen. Hij staat op het moment ten dele in de vaderlandse picture, omdat zowat zes miljoen Nederlanders op maandagavonden naar Vara's „Klaverweide" zitten te kijken; uit het leven gegrepen, en zo moet het ook, vindt Kees Holierhoek, die van de dertien afleveringen er zelf zeven schreef. Uit die serie wor den op het (uitgesmeerde) moment er zes herhaald. De kijkdichtheid is meer dan bevredigend. In zijn werkkamer thuis, aan de Revius- dreef, lopen eigenlijk drie zaken direct in de gaten; drie wanden zijn bedekt met boeken, mappen en archiefmateriaal; op een kastje staat Kees' eigen doopkaars: Ex aqua et Spiritu Sancto, omdat hij destijds uit water en de Heilige Geest werd herbo ren, maar de Spiritus is bijna uitgewist, op die doopkaars. Dat is een vals beeld, want van die geest moet Kees het nou juist hebben in zijn vak. Dan is er tenslotte de kijkklare verrekijker, waarmee hij door één van de vensters langs de dreef de vogels en de schapen in de naburige wei bespiedt: „Meer natuur is hier niet", con stateert Holierhoek, die evenwel niet onder dit gemis gebukt gaat. Als een journalist (die ook schrijft, maar daar houdt het zowat mee op) zit je tegen over een auteur ongeveer in de verhouding als die tussen klaverheer en de aftroevende aas. Holierhoek zal om deze vergelijking moeten glimlachen, een charmante eigen schap van hem. Sinds hij in '68 zijn beroep opvatte (in '64 publiceerde hij al de verha lenbundel „Hanen in de kloostertuin", die de Reine Prinsen Geerligsprijs verwierf) is Kees Holierhoek koelbloediger geworden, ofschoon hij zichzelf nog steeds emotioneel acht, maar dan wel constructief. Fijne verhalen schrijven is een bijna goddelijke bezigheid, maar je moet er wel een beetje comfortabel een gezin mee kunnen onder houden. Holierhoek zit dit jaar zelf in de jury voor die Reina Prinsen Geerligsprijs 1977, samen met Maarten 't Hart en Hanny Michaelis: „42 inzendingen, een heel kar wei om die met aandacht door te nemen. De meeste energie die daar in is gestoken door die beginnende auteurs, stemt mees tal alleen maar tot wanhoop". Holierhoek lijkt me een pragmaticus. Hij schreef een kinderboek „Frank en de sol daten", handelend in de Duitse bezetting stijd die hem immens boeit. Hij hoopt weer eens een kinderboek te schrijven, „maar langzamerhand ben ik van het proza omge zwaaid naar de „zwaardere werken": filmscenario's, toneel, televisie- en hoorspe len". Je bereikt daardoor een groter pu bliek, dat de lach of de traan via de luistergelden vaak onder steunen en kreu nen betaalt. Kees Holierhoek is op dit terrein beslagen ten ijs gekomen. Ik wil geen opsomming geven, maar zijn schrij vende bemoeienissen strekken zich uit van de korte film „De Worstelaar" (pas op de t.v. geweest) tot zijn scenaristische mede werking aan de peperdure Nederlandse speelfilm „Soldaat van Oranje", die over een paar weken in vele bioscopen in pre mière gaat. „Ik wil wel graag vermeld zien, dat ik heb samengewerkt met mede-scena rist Gerard Soeteman". Dat kan, Kees. Holierhoek schreef éénacters voor het stu dententoneel in Leiden en vorig jaar speel de Toneelgroep Centrum twee éénacters van hem in een avondvullend programma. De „Schwung" kwam er pas goed in bij de Vara-tv met „Waaldrecht", een serie waarvan Kees vijf afleveringen schreef. „Het was een poging om een origineel Nederlands drama te creëren, dat niet ontleend was aan een boek. Het moest eigentijds zijn en een beetje actueel. Het waren sterk losse afleveringen. Klaverwei de probeerde meer continuïteit in het ver haal te krijgen, een grotere eenheid van serie, met een behoorlijk begin en einde. Op die Klaverweide-serie komt per 1 okto ber een vervolg van zes nieuwe afleverin gen. Ook daarvoor heb ik het ontwerp gemaakt en er drie van geschreven". Maar het is niet geworden wat Holierhoek ervan verwacht had: „Men heeft zich niet helemaal aan het ontwerp gehouden; de samenstellers hebben zich vrijheden ver oorloofd die de kwaliteit hebben aangetast Dat zit me wat hoog. De eerste twee afleveringen worden niet uitgebracht on der mijn naam; laat ik het zo maar zeggen. Een geschil, dat waarschijnlijk wordt opge lost. Ik hoop het beste ervan". Holierhoek is inmiddels bezig met andere Vara-series, o.a. een „rechtbankserie", en hij is uitgeno digd mee te werken aan een groot tv (Vara)-project met zo'n 20 afleveringen dat aan het eind der zeventiger jaren het visite kaartje moet worden van het Nederlandse drama. Wat dichter bij huis liggen zijn onderhandelingen met een omroep over een tv-serie betreffende de criminaliteit onder jeugdigen, waarvoor hij al een vrij Kees Holierhoek grondige voorstudie heeft gemaakt, o.a. door een dag in een gevangenis door te brengen. „De ontwikkeling daarvan geef ik niet prijs; binnenkort is ze te zien op uw beeldscherm, naar ik verwacht". Eén en ander wil niet zeggen, dat Kees Holierhoek niet meer naar het boek terug zou willen. Hij heeft concrete plannen voor een roman: „proza en drama gaan mengen, dat lijkt me gewenst". Dat is de Spiritus ongetwijfeld, die nog steeds nawerkt. Kees Holierhoek: „Schrijven is een leuk vak, maar het moet plezier betekenen. Als ik bij een idee onaangename gevoelens krijg, ben ik geneigd aan te nemen, dat het niet goed is. Het hoeft niet prettig of bevesti gend te zijn, maar je produkt moet kunnen boeien en niet overbodig zijn. Lezen moet ook een plezier zijn, al is het nog zo droevig of woedend makend. Als het maar overtuigt Wat schrijven nog weieens moei lijk maakt is, zeg maar, hoe los ik tech nisch de dingen op. Waar vind ik een passende scène op de voorgaande. Maar het hoeft niet tot wanhoop te voeren". Zo te zien zit Kees Holierhoek op z'n gemak, wellicht op rozen, „want ik werk nogal snel en met succes". Maar tal van schrijvende collega's staan er anders voor, naar zijn mening: „Het merendeel van de schrijvers in Nederland verdient een inko men dat onder het minimum loon ligt. Wat niet wil zeggen, dat je eerst per sé de Reina Prinsen Geerligsprijs moet zien te krijgen, want na zo'n succes kan het ook nog wel een foute boel worden". Als je maar talent hebt en de wind mee, lijkt me zo. En Kees Holierhoek heeft alweer de handen gevou wen achter zijn nek, denkt na en schouwt met zijn geestesoog naar grazige weiden in een nieuw perspectief. Binnenkort worden bij de firma Kerkvliet in Voorhout (volledige ver gunning) tal van tegelta- bleaux, in Delfts Blauw of „gekleurd", tentoon gesteld. Nog één keer een blik van velen - naar ik aanneem - voordat de kunstwerken, geschil derd en gebakken, in kisten worden gestopt en op transport naar de Verenigde Staten ge steld. Tegeltableaux, vervaardigd in de „ate liers" van De Leidsche Fles in Oegstgeest, die enige tijd geleden een aardewerkfabriekje op stapel zette dat met ar gusogen de reacties in de Nieuwe Wereld in de gaten houdt. Eigenlijk is de Sassenheimse schil der („dat is m'n beroep, tekenen vind ik m'n hobby") Nic. Koelewijn de gangmaker. Niet vreemd voor Nic. Koele wijn, die feitelijk altijd al gangmaker is ge weest, zeker als het op carnavallen aankomt. Koelewijn werkt nu al een maand of wat voor De Leid sche Fles: beschilderen van aardewerk, in hoofdzaak tegel tableaux in Delftse Blauw. Zo maakte hij een tableau van Johnny Jordaan en Tante Leen die samen 22 jaar op de planken hebben gestaan. Dat was meteen raak. Hij moest er twee maken, één voor Johnny en één voor Leen. De Leidsche Fles zag er brood in en begon dat aardewerkfabriekje waar men nu vertrouwt op een be ste Amerikaanse markt voor de tegel gereproduceerde kunstwerken zoals De Nar van Frans Hals, de Vrolijke Drin ker (ook een Hals), een zelf portret van Rubens en een ontvoering van maagden, vrij naar Rubens, want het is het Rubensjaar. Rubens gaat straks in .Voorhout, staand of hangend, de dienst uitmaken. Met daaromheen Nederlandse groten: Rembrandt, Vermeer, Gerard Dou die in Leiden Ger- rit wordt genoemd, ook ge kleurde tableuax van Ruys- dael en Simon de Vlieger. Hoe doet Koelewijn dat alle maal? ..Ik teken eerst oo het tegeltableau de voorstelling (15 tegels bijvoorbeeld); mijn dochter prikt het daarop uit in papier. Daaroverheen kim je houtskool wrijven zodat je meermalen een „druk" van de tekening krijgt, eventueel voor de nabestellingen". Zo mag ik bij Nic. Koelewijn thuis de geprikte Slapende Angelica van Rubens die inmiddels een tableau is geworden; „vinden ze het in Amerika mooi, dan maak ik er via de houtskool Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. tien of twintig stuks van". Niet de bekende klompjes en de beschilderde molentjes. Dat is Koelewijn en De Leidsche Fles te min. Het is uitzonder lijk werk, dat Koelewijn ver richt Het „betere werk", zoals hijzelf zegt en daarbij onder vindt hij ongetwijfeld steun van zijn opleiding aan de Ko- ninklijkeAcademie en de Vrije Academie; zijn kunstzin mondt uit in zijn vingers. „Ik ben nu een Noordwijker aan het inwerken die me eventueel kan vervangen als dat nodig mocht zijn, want het werk moet door kunnen gaan, met het oog op Amerika. Hij heeft het al aardig door, mag ik wel zeggen". Koelewijn heeft ook George Washington in Delfts Blauw op tegels gezet maar de Leidsche Fles-man die in de States naar afzetmogelijk heden aan het zoeken is vond daar weinig animo voor; ze hebben er liever een man met de gouden helm, een nar of een vrolijke drinker zoals die ooit in de Lage Landen wer den vereeuwigd. Ook zijn er in Amerika streken die een drie voudig portret van Martin Lu ther King en de vermoorde Kennedy's op dit moment niet op de hoogste prijs stellen. Maar dat kan nog komen. Vooralsnog mogen we met ons allen aannemen, dat Nic. Koe lewijn en z'n werkende Fles in de roos hebben geschoten met die toonaangevende 17e eeuw- se schilders: „gelukkig zijn er mensen die dat zien zitten..." Illlllllllllllllllllllllllllllllllim SASSENHEIM De spoorweg- overgant Haarlem - Leiden na bij het Postviaduct in Sassen- heim krijgt een opknapbeurtje. Naar aanleiding daarvan zal het oude gedeelte van de rijksweg Haarlem - Sassenheim, van nacht van elf tot zes uur afge sloten zijn voor alle verkeer, behalve fietsers en voetgangers. Het verkeer wordt door middel van borden omgeleid. Nic. Koelewijn bij zijn „Nar" van Frans Hals (of van Judith Leyster, wie zal het zeggen?); gebakken en wel. (Van onze tennismedewerker) OEGSTGEEST Ook gisteren werden er op het OLTC-toernooi voor spelers boven de 30 jaar nog geen B-partijen gespeeld. Dankzij het fraaie weer zit er wel flink schot in de enorm grote C- en D-lijsten. Het grote werk bewaart de wedstrijdleiding evenwel voor de laatste vier dagen. In C komt Piet v. Duyvenvoorde sterk voor de dag. Eergisteren elimineerde hij moeiteloos de als eerste geplaatste winnaar van vorig jaar, Piet v. Paridon (63, 61) en gisteren ging het hem nog makkelijker af. Voor Wolters van Roomburg was er geen redden aan: 0—6, 2—6. Henk ten Bosch, een van de OLTC-troeven, manoeuvreerde zich via 6—3, 6—4 langs Han Temminck. Joost Roodenburg moest flink wer ken tegen de vastheidsspeler Accensi uit Noordwijk. Door op de kritieke momenten punten te scoren bleef hij net voor: 6—3,7—5. Met Parlevliet verbaasde Van Duijvenvoorde een ieder door het Leidse Hout duo De Boer/- Haanraadt volstrekt kansloos te laten: 6—0, 6—1. Een ander Leidse Hout-koppel opereerde suc cesvoller. Links en Co v. Bergen-Henegouwen hadden teveel aan tenniskwaliteiten voor het koppel Krul/Schreuder. De regelmatige 6—4, 6-4 zege getuigt hiervan. In de D-categorieën, waar de plaatsing altijd een moeilijke aangelegenheid is vanwege het gebrek aan reputatie van het gros der deelne mers, werden weer enige geplaatste spelers uitgeschakeld. Zo moest mevr. Renner, on danks een overtuigende start, het onderspit delven tegen Tineke Mulder, vorige week wed strijdleidster op de Leidse Hout (6-0, 3—6, 36). Van Gerwen en De Klugt gingen te onder tegen het duo De Jong/Keij (4—6, 5—7) en het echtpaar Lelyveldt, tweede geplaatst in het gemengddubbelspel, was eergisteren al voortij dig uitgerangeerd door het koppel Paridon/Van de Broek. LEIDEN/ZOETERMEER - Het electriciteitsbedrijf Zuid-Hol land gaat een nieuw hoogspan ningsstation bouwen langs de rijksweg 12 ter hoogte van de Brinkers-fabrieken in Zoeter meer. Wanneer dit station is gebouwd, zal het Electriciteits bedrijf onder meer Leiden en Alphen en bet gebied dat daar tussen ligt, van beter en meer elektriciteit kunnen voorzien. De vormgeving van het station zal aan de omgeving worden aangepast. Het zal een onge- transformeerd hoogspannings stations worden van hoog naar laag spanning. Er komen geen bovengrondse hoogspanningslei dingen dit in verband met de veiligheid. De brandweer en/of ander verkeer van en naar het nieuwe station zal gebruik kun nen maken van de toegangsweg via de Bleiswijkseweg. LISSE Ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de Lissese harmonievereniging Ca- nita Tuba worden in de maawj september verschillende activi teiten gehouden. Op de jubi leumdag zelf - vrijdag 16 sep tember - geeft de harmoniever eniging een jubileumconcert in de aula van het Lissese Fioret- ti-college. Medewerking zal worden verleend door de har monievereniging Sint Michaël uit Heemsteee en het streek ,Canite Tuba9 jubileert Sympbonie-orkest De jubilerende vereniging is overigens hard toe aan een ver nieuwing van het instrumenta rium. Daarmee is een bedrag gemoeid van ongeveer 40.000 gulden De gemeenteraad van Lisse heeft onlangs toegezegd elke gulden die door Lissenaren aan de vereniging wordt ge schonken te subsidiëren voor 100 procent Dat beteken dat de gemeente voor elke geschonken gulden een gulden bijlegt tot het maximum bedrag van 15.000 gulden. In het café-restaurant De Beurs wordt zaterdag 17 sep tember overigens een receptie gehouden van 16.00 tot 17.30 Nu is zelfjam maken doodeenvoudig Met van Gilse geleisuiker maakt w*® u in'n mum gezonde en overheerlijke jam. Lukt iedereen altijd. Zelfjam maken is nu veel eenvoudiger want met van Gilse geleisuiker hoeft u slechts vier minuten te koken.Daardoor blijven vitamines en smaak veel en veel beter bewaard. De bereiding is simpél: één deel vruchten en één deel van Gilse geleisuiker, even roeren, even koken en u heeft gegarandeerd de meest verrukkelijke jam. 't Lukt iedereen altijd. Op het kilopak vindt u recept-ideeën en u kunt ook 't uitgebreide recepten-boekje aanvragen door f 1,65 over te maken op postrekening 1101939 Ln.v. van Gilse, Roosendaal. alweer zo'n opmerkelijk Suiker Unie produkt Nieuw hoogspan- ningsstation voor Leiden e.o. in Zoetermeer

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5