NEDERLANDSE KANDIDATEN VOOR SPACELAB AANGEWEZEN £cidoc0omant Cadzand ontspringt de dans Hypotheekrente 8Y4% MENTEN: „Ik ben in 1949 toch vrijgesproken Verlies 60 miljoen in textielindustrie Spaar- deposito's iuitot8% Beleggings- bewijzen postgiro en rijkspostspaarbank binnenland Laatste kans Jet Blokland terug in Nederland Eerlijk is eerlijk: de rente voor spaargeld met vaste looptijd daalt eveneens en wel met ingang van 1 september 1977 nutotJi/gO/o Meer informatie: SANERING ONVERMIJDELIJK LEIDSE COURANT WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1977 pagina 9 (Van onze redacteur ruimtevaart) DEN HAAG Nederland heeft zes mannen, van wie één als reserve, voorgedragen als kandidaat payload specialist voor de eerste vlucht van het Westeuropa ruimtelaboratorium Spacelab. Hun namen zijn doorgegeven aan E.S.A., het Europese Ruimtevaartbureau, samen met die van nog zo'n 55 andere kandidaten, afkomstig uit de bij E.S.A. aangesloten Westeuropese landen. Het is de bedoe ling dat van die in totaal 60 gegadigden er tenslotte één voor de eigenlijke vlucht zal worden aangewe zen, om -samen met een Amerikaanse collega - het instrumentarium van Spacelab te bedienen en ervoor te zorgen dat alle 80 geplande experimen ten en onderzoekingen zo goed mogelijk worden uitgevoerd. In Nederland bedroeg het aantal aanmeldingen 192. En de Leidse astronoom prof. dr. H. C. van de Hulst - deel uitmakend van de selectiecommis sie- sprak op een bijeenkomst in Den Haag van een „uitstekende respons", zowel wat het aantal kandidaten betreft als wat hun kwaliteit aangaat. Bij die 192 sollicitanten bevonden zich vier vrou wen, maar die vielen bij de eerste selectie al af. Er bleven toen nog 42 kandidaten over, die voor verdere selectie in aanmerking kwamen. Tenslotte resteerden er nog negen kandidaten en uit die negen - die allen aan psychologische en medische keuringen werden onderworpen - werd tenslotte de I definitieve groep van zes gekozen. De Nederlandse kandidaten zijn: de fysicus drs. 4 Petrus van 't Klooster (33) uit Wilnis (Utrecht), ^werkzaam te Amsterdam; de chemicus Kees D. ||van der Linde .(38) uit Berkel en Rodenrijs en awerkzaam bij een ingenieursbureau; de plantenfy- "sioloog drs. Dicky A. M. Mesland (34) uit Amstel veen, en werkzaam in Amsterdam; de kernfysicus jdrs. Wubbo J. Ockels (31) uit Groningen; de fysicus ir. Christiaan Steenbergen (28) uit Delft, en als reserve-kandidaat de chemicus drs. Christophorus jOldenhof (25), uit Den Haag. Oldenhof -met zijn 25 jaar verreweg de jongste van de groep- kon de bijeenkomst niet bijwonen; hij was met vakan tie. Alle zes Nederlandse kandidaten zijn getrouwd en hebben, op Oldenhof na, kinderen. Ook zijn ze bijna allen bezig met het voorbereiden of schrijven van een proefschrift. Of de Nederlandse kandidaten veel kans maken om tot de Europese eindselectie door te dringen, is overigens nog zeer de vraag. Met in totaal 60 gegadigden wordt de spoeling al behoorlijk dun en daar komt dan nog bij dat West Duitsland uit maar liefst 500 kandidaten kon kiezen en vermoe delijk alles in het werk zal stellen om een landge noot 'als eerste West-Europeaan de ruimte in te- krijgen. Officieel speelt het feit, dat West-Duits- land het Spacelab voor 54 procent bekostigt, geen rol („Het gaat beslist heel democratisch en objec tief toe", aldus de heer J. L. Flinterman, van de Nederlandse selectiecommissie), maar niettemin wordt algemeen verwacht dat de eerste West-Euro peaan in de ruimte toch een Duitser zal worden. Ploegendienst Fet eerste Spacelab zal waarschijnlijk tegen het eind van 1980 voor het eerst in een baan om de aarde worden gebracht aan boord van de Space Shuttle, de voor meer dan honderd vluchten ach tereen bruikbare Amerikaanse ruimtependel. Een maal in die baan, opent de Shuttle zijn deuren en kan het zich in de vrachtruimte bevindende Europese ruimtelab aan zijn experimenten, waar nemingen en studies beginnen. De drie Amerika nen aan boord van de Shuttle doen uitsluitend dienst voor het besturen en controleren van de pendel, de vierde Amerikaan en zijn Europese collega, die beiden als „payload specialists" zijn aangewezen, houden zich uitsluitend bezig met ruimtelijk speurwerk via Spacelab. Zij zullen ze ven dagen lang werkend in ploegendiensten van 12 uur een groot deel van de tijd in het cilindervormige laboratorium doorbrengen en ko men in feite alleen maar naar het twee verdiepin gen tellende bemanningsverblijf van de Shuttle om er te eten en te slapen. Ook bij de lancering en de terugkeer naar de aarde zullen ze zich in de Shuttle bevinden. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de missie van Spacelab-1 al in de zomer van 1980 zou worden uitgevoerd, maar het zal allemaal wel wat later worden omdat er eerst nog enkele kunstma nen moeten worden gelanceerd (eveneens per Spa ce Shuttle) voor de verbindingen tussen de grond stations en de Shuttle/Spacelab-combinatie. En dat zal waarschijnlijk ook tot gevolg hebben dat de vlucht van Spacelab-2 vrijwel geheel gewijd aan sterrekundig onderzoek door Amerikanen en Brit ten (de voor die vlucht door Nederlandse astrono 3 zes ruimtevaartkandidaten. Van links naar rechts Kees Daan van der Under, Christiaan Steenbergen, 't Klooster. Wubbo Ockels en Dicky Mesland. De Haagse ruimtevaartastronaut-kandidaat, Christof was bij het bekend maken van de kandidaten op vakantie. De ruimtevaartauto- jriteiten in het Ame rikaanse Houston hebben voor de eerste maal een trouw opgenomen Bi het onderzoek /Voor kandidaat- astronauten. Het is de luchtmacht-dok- ter-pilote Vicki Vo- ge die hier de eer ste medische proe ven ondergaat. men ingediende plannen zijn uit de boot gevallen, maar zullen naderhand wel aan bod komen) pas in het vroege voorjaar van 1981 behandeld kunnen worden. Aan het Spacelab ligt die vertraging in elk geval beslist niet. Amerikaanse ruimtevaartfunctionaris sen hebben onlangs nog laten weten dat men bijzonder ingenomen is met de vorderingen die in West-Europa zijn gemaakt bij de bouw van het Spacelab. Er zijn in het verleden wel eens wat problemen geweest door het gescheiden werk aan Space Shuttle en Spacelab, maar die problemen schijnen nu toch wel achter de rug te zijn en bij Spacelab-hoofdaannemer VFW/Fokker/ERNO in Bremen zegt men nu geen onaangename verrassin gen of moeilijkheden meer te verwachten. Shuttle Het gaat trouwens ook uitstekend met de Ameri kaanse component van het systeem, de Space Shuttle. Het duurt weliswaar nog tot maart 1979 voordat deze ruimtependel die binnen enkele jaren moet gaan afrekenen met de huidige, uiterst oneconomische wegwerpraketten voor het eerst een baan rond de aarde beschrijft, maar het optimisme bij NASA is aanzienlijk toegenomen sinds het bakbeest zijn eerste landinsproeven op eigen kracht met volledig succes wist te bekronen. Astronaut-gezagvoerder Fred Haise en zijn collega Charles Fullerton waren enthousiast toen ze met hun grote vogel onlangs voor de eerste keer van circa zevenduizend meter hoogte feilloos neerstreken op het droge zoutmeer bij de basis Edwards in Californië. Space Shuttle „Enterprise" viel toen hij eenmaal was losgekomen van zijn Jumbojet-moederschip niet als een baksteen naar de aarde, zoals sommige pessimisten hadden gevreesd. Integendeel. Het toestel bleek wendbaar der dan werd verwacht „Hij doet eerder denken aan een gevechtsvliegtuig dan aan een verkeer- stoestel", merkte Haise naderhand op) en reageer: de ook veel vlotter op de computercommando's dan Haise en Fullerton op grond van hun ervaringen met trainingstoesteÜen voor moge lijk hadden gehouden. Eén en al tevredenheid dus, niet alleen bij de bouwers en de mensen die het toestel straks moeten vliegen, maar ook bij op drachtgever NASA, die vanaf medio 1984 vijf van deze Space Shuttles in dienst zal hebben, ook al worden twee daarvan voornamelijk voor militaire doeleinden door het Pentagon gebruikt. NASA heeft in feite haar gehele ruimteprogram ma voor de tachtiger jaren en vermoedelijk ook nog voor ver daarné aan de Shuttle opgehan gen. De Space Shuttle wordt dan ook beschouwd als het (toekomstig) vlaggeschip van de Ameri kaanse ruimtevaart. Dat de Russen binnenkort en dat zou wel eens aaijzienlijk sneller het geval kunnen zijn dan tot dusver algemeen wordt aange nomen met een vergelijkbaar toestel voor de dag zullen komen (het Kosmoljot- of Albatros-pro ject), verandert daar niets aan. Voor de Europese ruimtevaart-aspiraties is het overigens wel wat sneu, dat er vrijwel zeker over ruim een jaar al een Oostduitser voor een ruimtevlucht zal worden gelanceerd met een Russische ruimteschip. Enkele Oostduitse aspirant-kosmonauten zijn al sinds eind vorig jaar voor die vlucht in training.... Aan het formatiefront is, nu informateur Veringa zijn taak is begonnen, geen sprake van enige rust. Behalve de fractievoorzitters, die zich beroepshalve in het strijdgewoel begeven, heeft ook de formateur van het eerste kabinet-Den Uyl, mr. Burger, van zich doen spreken. Het is opvallend, dat hij daarbij dezelfde versimpeling van het probleem rond de abortus heeft toegepast als anderen vóór hem al hebben gedaan: het zou uitsluitend gaan om de vraag of een straks zittend kabinet al dan niet besluit tot het bekrachtigen van een door de Kamers aangenomen wetsontwerp. Dat is niet juist, het is zelfs slechts de helft van de waarheid. De eerste vraag is immers gebleven: wil het nieuwe kabinet zelf de verantwoordelijkheid voor de indie ning van zo'n wetsontwerp op zich nemen als een beraads- groep een deugdelijke vóórstudie heeft verricht? En het is juist die vraag, met de daaraan verbonden consequenties, die de PvdA en D'66 niet in positieve zin hebben willen beantwoorden. De heer Veringa zal, mede gelet op de reactie van CD A-fractieleider Van Agt, thans moeten onder zoeken welke betekenis de uitlating van de heer Van Thijn heeft. "Die stelde immers, dat het gesprek met de informa teur hem enig vertrouwen heeft gegeven. ZlT daar dan toch de opening in, die nader overleg mogelijk maakt? Het is in ieder geval wezenlijk meer dan de harde uitspraken, die de fractievoorzitter van de PvdA, na het mislukken van formateur Den Uyl, heeft gedaan. Die boden geen ruimte. Onwillekeurig rijst dan de vraag of de PvdA zich niet heeft verkeken op de standvastigheid binnen het CDA in deze zo wezenlijke zaak. WANNEER we daarbij de uitlatingen van minister Boers- ma optellen, die vrij vertaald erop neer komen, dat noch het CDA noch hij persoonlijk enige medewerking zal geven aan een herhaling van de „onmogelijke" formatie uit 1973, dan is het niet te laat voor de PvdA om een eigen taxatiefout te herstellen. Al is het wel één minuut voor twaalf. Informateur Veringa heeft er dan toch zeer verstan dig aan gedaan allereerst te onderzoeken of de PvdA die kans wil grijpen. Dat het de laatste kans in deze formatie is moge wel als vaststaand worden aangenomen. Giftige damp drijft langs CADZAND (ANP) Cadzand is de dans net ontsprongen, zo kon gisteravond laat een opgeluchte burgemeester van de op dit moment 1500 tot 1800 zielen tellende Zeeuwse gemeente melden waar voor de kust de brandende Griekse vrachtboot Attican Unity ligt. Het heeft er gisteren enige tijd zeer zorgelijk uitgezien voor Cadzand toen de vlammen opnieuw hoog oplaaiden uit de met chemicaliën geladen schip. Metingen van het rijksinstituut voor de Volksgezondheid wezen een grotere uitstoot van giftige gassen aan. Onmiddellijk werd het strand ontruimd en ook kreeg iedereen die betrokken was bij het blusssingswerk en de berging van de Griek opdracht het schip snel te verlaten terwijl al het varend materieel zich eveneens moest verwijderen in verband met ontploffingsge vaar aan boord van de Attican Unity. Omdat de wind richting land stond, werd het evacuatieplan voor de inwoners van Cadzand bij de hand gehouden. Op de Wester- schelde werd groot alarm gegeven en in Vlissingen werd in allerijl een coördinatiecentrum ingericht. Hier werden alle gegevens die verband hielden met de situatie verwerkt Het Westerscheldegebied, ook voor Cadzand, valt onder het beheersgebied van Vlissingen. Maar gisteravond laat bleek dat de giftige wolken weliswaar vlak langs, maar niet over Cadzand zouden waaien, waardoor evacuatie niet nodig was. DTEGELS in plavui- Bij afna- e Houthal jg. Roelo- Van een onzer verslaggevers testienhoven Henriëtte Blo- land, de wekenlang doodge waande Vlaardingse havo-sch- liere die na een auto-ongeluk iet een Zwitsers meisje was erwisseld, is vanmiddag met aar ouders op Zestienhoven angekomen. De belangstelling oor de aankomst op het Rotter- amse vliegveld was overweldi- ?nd. Vrolijk zwaaiend naar fa- lilie-leden, vrienden, kennissen i andere belangstellendenwerd it meisje vanwege haar1 gebro- ;n been per brandcard overge- ■acht naar een gereedstaande ibulance, die haar direct over dacht naar het Dijkzigt zieken- üs. Haar gezondheidstoestand dat verwacht wordt at ze nog voor het weekeinde t academisch ziekenhuis kan irlaten om verder thuis in laardingen van alle emotiopele ibeurtenissen van de afgelo- in weken bij te komen. et ministerie van buitenlandse aken heeft de ouders van Jet lokland inmiddels aangeboden m de kosten die niet worden édekt door de verzekering te 'rhalen op de Zwitserse rege- De heer Blokland ver- laarde vanmorgen voor het ertrek uit Basel zeker op dit anbod te zullen ingaan. oals bekend* heeft de familie lokland o.m. de crematie van et stoffelijk overschot van het witserse meisje moeten bekosi- >0 tegels 2 1/2 een' m w.o. II luldens, I uit verkplaal hiropodis dorp. dkrachl of 67 Al 720-94645 RENTEWIJZIGINGEN Als gevolg van ontwikkelingen op de kapitaalmarkt heeft de rijkspostspaarbank met ingang van 29 augustus 1977 haar hypotheekrente verlaagd tot 8V4 (was 8%%). De eenmalige afsluitprovisie blijft 1%. looptijd vaste rente 2 jaar 6 '/2% (was 7%) 3 jaar 7 '/4% (was 73 4%) 4 jaar 7 '/2% (was 8%) 5 jaar 73/4% (was 8'/4%) 6 jaar 8% (was 812%) Elk deposito komt na de looptijd automatisch vrij. De rente is jaarlijks beschikbaar. looptijd vaste rente 3 jaar 7% (was 7'/2%) 4 jaar 7'/4% (was 73m%) 5 jaar 7 '/2% (was 8%) Coupures van f 1000,- en f 5000,-. U krijgt rente-op-rente: aan het einde van de looptijd ontvangt u automatisch uw aankoopbedrag plus de totale rente. De rente op reeds gestorte spaardeposito's en reeds afgegeven beleggingsbewijzen blijft ongewijzigd, evenals de rente op onze overige spaarvormen. *paab goedkoper 1ANEN (ANP) - De devalue- e van de Zweedse kroon met en procent betekent niet dat He twee in ons land geïmpor- "trde Zweedse personenauto- fken goedkoper zullen wor- i. Volvo's worden niet goed- °per, omdat de grotere model- :n in het Belgische Gent wor- en gemaakt en de goedkopere itvoeringen in het Limburgse om. Saab wordt wel goedko- :r, omdat deze auto in Zweden Jpfordt gefabriceerd. lïëivoi vraag folders bij het post kantoor bel (gratis) 0017 of (020)5 89 3137 schrijf naar de rijkspost spaarbank afd. voorlichting, Amsterdam. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De voorlopig laatste dag van het proces-Menten, gisteren, dreigde in de papieren te verstikken. Zo zelfs dat de president op een gegeven moment uit riep: „De hemel beware ons als alle din gen die niet van belang zijn ook nog eens op tafel komen". Verklaringen, destijds afgelegd voor de rechter-commissaris, werden gisteren nog eens voorgelezen. Tegenvuur werd in de ochtendzitting nauwelijks gegeven. Of mr. Van Heijningen, Pieter Mentens verdedi ger, was daar niet toe in staat of hij wilde wachten op Menten zelf, die, zo zei hij, waarschijnlijk 's middags, geheel hersteld van zijn aanval van zondagmiddag, weer aanwezig zou zijn. Inderdaad kwam Pieter Menten om precies 12.17 uur de zaal binnen en ging, niet geremd door enig lichamelijk of geestelijk ongemak, onmiddellijk tot de aanval over. „Dit is helemaal een complot tegen mij geweest. Die getuigen in Rusland staan met de rug tegen de muur. Die onderteke nen alles wat je ze voorlegt". Even later, het ging over foto's waarop Menten met snor en in uniform staat afge beeld, vroeg de president, mr. J. A. Schroe- der, waarom Menten toch zo'n belang hechtte aan deze foto's. „U hebt toch zelf gezegd dat u in een Duits uniform in Lemberg hebt rondgelopen?" Menten: „Nee, in Italiaans uniform". Er ontstónd een woordenwisseling tussen de president en Menten over het al of niet gezegd hebben dat het een Italiaans uni form was. President: „Ik kan het me niet indenken". Menten: „Ik kan er niets aan doen dat u zich niet kunt indenken hoe het daar in oorlogstijd toe ging". Mr. Van Heijningen tegen de president: „Maakt u zich toch los van de dwangge dachte dat die foto's echt zijn". De snor van Menten was overigens niet duidelijk te zien op de foto's. Menten: „Je ziet mijn snor duidelijk, hier, neem mijn bril maar". Even later werd een verklaring voorgele zen van Raymond Westerling, de oud-cóm- mandostrijder in Indonesië, die vorig jaar zou zijn benaderd om Menten te ontvoeren naar Israël. Wederom kwamen de foto's ter sprake, foto's die volgens verklaringen destijds zouden zijn „geretoucheerd" in opdracht van de politie. Menten: „De zelfde foto's hebben de Duit sers me voorgelegd toen ik door hen was gearresteerd op beschuldiging van het on rechtmatig dragen van een Duits uniform. De Duitsers hebben dat al allemaal uitge zocht" Om weer wat later nogmaals in de aanval te gaan. „Dit alles heeft zich allemaal al in 1949 afgespeeld, ik ben toen toch vrijge sproken. Dat waren toch ook geen kinde ren, de heren van het hof? Het is allemaal propaganda tegen mij". De kwestie van het al of niet een Duits of Italiaans uniform dragen nam nog ge ruime tijd van de middagzitting in beslag. Opvallend was dat Menten zelf in 1947 bij het vooronderzoek heeft gezegd het staat te lezen in het rapport-Röling - dat hij zich getracht had te onttrekken aan de ver plichting om een Duits uniform aan te trekken, maar dat dat niet gelukte, terwijl hij nu zegt dat het een Italiaans uniform was. Het ligt voor de hand dat Menten en zijn raadsman er alles aan gelegen is om te bewijzen dat het een Italiaans uniform was, dat hij in die tijd heeft gedragen. Dan immers zouden alle getuigenverklaringen die zeggen dat hij bij de executies in Urycz en Podoroce was geweest, in een Duits uniform, daarmee zijn ontkracht. Het rapport-Röling werd door de raads man echter gekleineerd. Met de formule ring „Er is veel over te doen geweest", kon de president akkoord gaan na hem eerst op zijn vingers getikt te hebben. Laat in de middag begon er eindelijk weer tekening in de Menten-story te komen, maar zelfs Mentens verdediger zei: „Het is een zaak zonder einde, ik zou zeggen laten we wat historici aanstellen om de zaak verder te onderzoeken. We moeten als his torici te werk gaan. We kunnen de zaak niet meer met juridisch-denken te lijf'. Hij wil in oktober als het proces wordt voort gezet, ongeveer 20 getuigen horen. De officier, mr. Habermehl, die eerder gezegd had dat Menten en zijn verdediger een rookgordijn optrokken, zei bij die ver klaring te blijven. „De verdediging kan zo jaren doorgaan met getuigen op te roepen. Zo kunnen we wel in 1978 doorgaan. Ik kan al over een week requireren". De president wees de verdediger er nog maals op dat hij zich tot de hoofdzaken had te beperken: was Menten in juli en augustus 1941 bij de executies in Urycz en Podoroce, ja dan nee. Daarover zal dan mogelijk op 3 oktober als het proces weer begint, meer duidelijk heid komen. (Van een onzer verslaggevers) VELP Het blijft slecht gaan met de Nederlandse textielin dustrie waarin nog 45.000 men sen werkzaam zijn. De katoen-, rayon- en linnenindustrie (KRL; zal dit jaar een verlies moeten incasseren van zeker 60 miljoen. In het recessiejaar 1975 werd 100 miljoen en vorig jaar, waarin de kj-.l.-industrie zich licht herstelde, werd 60 miljoen verloren. Voorzitter drs. P. A. W. Roef (Gamma Holding) van de kj.L- vereniging liet er gisteren geen twijfel over bestaan dat aan snelle en ingrijpende herstructu rering van de gehele bedrijfstak niet valt te ontkomen. Dat zal gepaard gaan met een verder verlies van Arbeidsplaatsen (vo rig jaar 1200), kapitaalvernieti- ging, beperking van groot scha- ligheid, aanpassing van de orga nisatie structuur en investerin gen in nieuwe richtingen. Over heidssteun met name om schoksgewijze ontslagen te ver mijden is hierbij noodzakelijk. Over enkele jaren zal de Neder- tne moet inspelen op de klein landse textiel industrie een an- geworden thuismarkt, moeilij- der gezicht krijgen. Drs. Roef ker concurrentie-positie, markt- sprak van een revolutionaire bedervende importstroom uit ontwikkeling. Uit zijn betoog niet-E.E.G. landen en het lagere bleek dat er geen alternatief bestedingspotentieel van de con- voorhanden is. „De textielindus- sument

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9