Wat kan thee toch lekker zijn met Pickvvick in ae pot* estduitse auto's I/eruit de „baas" op Nederlandse wegen Protestants beroep op psychiaters: eroordeel misbruik Sovjet-Unie ^OArtsenbestuw akkoord bod ziekenfondsen kerk wereld UFrV ARKTAANDEEL 6 PROCENT RUIM Je wilt verse, geurige thee in je kopje of je glas. En wat kies je dus? Je kiest voor de kwaliteit van Pickwick. Omdat je weet j|| dat er veel zorg aan is besteed, ggr Omdat je weet dat daarmee je kop thee altijd lekker is. 's Morgens na de wekker, 's Middags na de school. En natuurlijk zet je die thee ook met aandacht.^ji Zo ben je er altijd zeker van dat je geniet van je eigen, vertrouwde Ijl Pickwick thee. Je eigen,vertrouwde Rckwick thee* Geen optreden justitie tijdens maken film over Tien Geboden Anglicanen in Australië met priesterwijding vrouw akkoord EN LAND LEIDSJS COUKANT WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1977 PAGINA 7 li» (V: aEcm U iartsei (Van een onzer verslaggevers) HIT Het bestuur van de Landelijke jenvereniging is bereid voor 1977 jord te gaan met het „laatste bod" van ^ereniging van Ziekenfondsen betreffen de fondsbijdrage in de pensioenpremie m de artsen. Voorwaarde is wel, dat de "sen bereid moeten zijn om over een B^ipe van die bijdrage voor de toekomst ~ir te onderhandelen. Sestuur is er nog niet zo van overtuigd, dat zijn leden vanavond dit standpunt zullen overnemen. Tussen de ziekenfondsen en de huisartsen was een conflict gerezen toen de dokters de fondsbijdrage in de pensioenpre mie van 5.66 per verzekerde verhoogd wilden zien tot 10 gulden. De fondsen wilden aanvankelijk niet verder gaan dan een ver hoging tot 7.13 per ingeschreven verzeker de maar dan alleen voor de eerste 1800 verzekerden. Toen de dokters dit onvoldoen de vonden, toonden de fondsen zich bereid tot 7.63 te gaan. Hsonenauto's van Westduitse fcelij blijken bij het Neder- ise publiek het meest in de Tj;»ak te vallen. De verkoopcij fer s van de eerste zes maanden g n dit jaar wijzen uit dat de \- estduitsers" met een totaal L***ag xktpercentage van ruim 36 boent ruimschoots aan de top F3 sen. Op zich is dat niet zo JJ*frbazingwekkend want in het jKyiduele klassement van de _*est verkochte modellen, is 52 ook allemaal Westduits wat J klok slaat. Opel voert met Kadett de ranglijst aan met 532 verkochte exemplaren in eerste twee kwartalen van JJ5t jaar, gevolgd door de suc- -ssvolle Taunus van Ford met Th .732 verkochte eenheden. Op Q derde plaats pronkt de Golf Jkn Volkswagen met 13.512 ïiKs. Van die ruim 13.000 zijn r~i ruim 4.100 als diesel-verzie h j^rkocht. Wel een bewijs dat de ü=3olf-diesel het in Nederland ftstekend doet. B Westduitsers hebben ook be- ag gelegd op de vierde plaats, ie wordt ingenomen door de scona van Opel met 12.178 ver- achte eenheden. De ascona ijkt een schot in de roos te jn. Een aantal kopers wil iets Tfteer auto dan de Kadett en r~?oeeft niet voldoende geld om de S jRekord te kopen. Voor die klas- 7>e is de Ascona op „maat" ge- .naakt. r-j Pas op de vijfde plaats komt het 1 Uerste niet-Westduitse model. -——Jat is de nu al weer ruim 10 nsaar oude Simca 1100, waarvoor -|h de eerste zes maanden van it jaar bijna 11.000 kopers be langstelling toonden. Zeer op- .kerkelijk is de positie die Peu- -| [jBOt met zijn 504 inneemt, na- 1lelijk de zesde. Overigens is de 34 al enige jaren het meeste "~~5rkochte Peugeot-model op de ^federlandse markt. 3 loyota neemt met de Corolla ZZ ©nieuw de zevende plaats in. t Sa een wat moeilijk begin blijkt |i lie auto van het jaar 1976, de «imca 1307/08, steeds meer be- mgstelling te trekken. Dit ook uit de verkoopcijfers: waarmee Simca wat dit J model betreft van de 14e naar de 8e plaats oprukte. Ford zag waarschijnlijk door de grote animo voor de Taunus en mis schien ook de Fiesta de animo om een Escort te kopen teruglo pen. Toch werden er in de eer ste zes maanden van dit jaar nog ruim 8.200 Escortjes ver kocht. Vorig jaar nog derde, nu echter niet verder dan de negen de plaats. Verrassend is zonder meer ook de negende plaats van Honda met ruim 7.800 verkochte civics. Deze tiende plaats is ten koste gegaan van de Renault 4. Dit model komt nu niet verder dan de 14e plaats. Bekijkt men de verkoopcijfers per land dan blijkt daaruit dat de Westduitsers met een mark taandeel van ruim 36 procent veruit aan de spits staan. De Fransen (Renault, Simca, Peu geot en Citroën) zijn duidelijk tweede met een totaal aandeel van 28 procent De Japanners (Toyota, Datsun, Mazda, Honda, Mitsubishi en Subaru) hebben nu ruim 19 procent van de markt veroverd. De Italianen (Fiat en Alfa Romeo) zijn een beetje uit de gratie, want zij komen niet verder dan de vier de plaats met een marktaandeel van ongeveer 6,5 procent Bri tish Leyland sluit de rij van vijf met ruim vier procent. Het indi viduele klassement ziet er wat de 30 best verkochte modellen in de eerste zes maanden van dit jaar als volgt uit. Tussen haakjes de plaats die zij vorig jaar in dezelfde periode inna men. typen aantal 1.(1) Opel Kadett 22.532 2. 2) Ford Taunus 15.732 3. 6) Volkswagen Golf 13.512 4. 5) Opel Ascona 12.178 5. 4) Simca 1100 10.870 6. (10) Peugeot 504 9.952 7. 7) Toyota Corolla 9.400 8. (14) Simca 1307/08 8.359 9. 3) Ford Escort 8.203 10. (22) Honda Civic 7.834 11. (18) Citroen G S 7.760 12. 8) Citroen 2 CV/Dyane 7.690 13.'9) Fiat 127 7.072 14. (11) Renault 4 6.596 15. (21) Peugeot 304 6.538 16. (13) Mini 6.351 17. (15) Renault 5 6.273 18. Ford Fiesta 6.207 19. (12) Datsun Cherry 5.007 20. (28) Fiat 128 4.587 20. (28) Fiat 128 4.587 21. Mazda 323 4.389 22. Datsun FH 4.300 23. Peugeot 104 3.982 24. (20) Opel Rekord 3.860 25. (17) Austin Allegro 3.778 26. Volvo 240-serie 3.746 27. Toyota Carina 3.480 28. (19) Renault 12 3.402 29. (16) Volvo 66 3.359 30. (30) Volswagen Polo 3.347 VW Polo: in opmars Ford Escort: de weg terug GEZINSHULPEN: Staatssecretaris zet gewoon door DEN HAAG (ANP) Staatsse cretaris Meijer van CRM trekt zich niets aan van de weigering van de centrale raad voor de gezinsverzorging de zogenaam de alpha-hulp in te voeren. Vol gende week doet hij een brief naar de diverse instellingen de deur uit, waarin hij de invoe ring van die soort gezinshulp voorstelt. De nieuwe vorm van gezinshulp houdt in dat vrijwilligsters part time gezinshulp bieden tegen een vergoeding die zij ontvan gen van hen die hulp krijgen. Zo hoeven geen sociale lasten te worden betaald. De instellingen bemiddelen slechts. Staatssecre taris Meijer meent dat door deze vorm van hulp de gezinsverzor ging kan worden uitgebreid. De centrale raad die eerst posi tief had geadviseerd, trok het advies later in, nadat de recht spositie van de alphahulpen nog was verbeterd. „Een loos ge baar", meent de staatssecreta ris, omdat het eerste advies van de raad toen al door hem was overgenomen. Melkheffing gaat door Den Haag (ANP) Het Land bouwschap heeft van minister Van der Stee van Landbouw en Visserij niet gedaan kunnen krijgen dat hij in Brussel op de EEG-ministerraad pleit voor uitstel van de EEG-melkheffing die alle boeren in de EEG per 16 september moeten gaan beta len. Hij heeft dit gisteren aan het Landbouwschap meege deeld dat namens het overgrote deel van de boeren om een der gelijk uitstel had gevraagd. De minister ziet geen nieuwe feiten die pleiten voor een her ziening van het besluit van de EEG-raad van landbouwminis ters. Het landbouwschap wilde een nultarief, als uitstel niet mo gelijk zou blijken. Voor dat laat ste zou echter een wijziging no dig zijn van de EEG-verorde ning, aldus de minister. Als motief om zich te keren tegen de melkheffing voert het Landbouwschap de slechte in komenspositie van de boeren aan. Het Landbouwschap wil nu andere maatregelen gaan be pleiten om de lasten van de boeren te verlichten. Verdugt wil fuseren en vraagt steun ARNHEM (ANP) Het chemi sche bedrijf Verdugt in Tiel en de chemische fabriek Aagrunol in Groningen hebben het minis terie van Economische Zaken een overheidssubsidie gevraagd van ongeveer veertig miljoen gulden. Men wil dit geld ge bruiken voor een samenbunde ling van beide bedrijven in een nieuw te bouwen fabriek. Volgens een woordvoerder van Aagrunol kampen beide onder nemingen vervaardigers van onkruidbestrijdingsmiddelen met vrijwel dezelfde problemen. Beide zijn gevestigd in woonwij ken en beide hebben te maken met de steeds strenger worden de milieu-eisen. De bedrijven zijn bovendien te klein om op eigen kracht te komen tot schaalvergroting. Het ministerie heeft de aan vraag voor steun nog in studie. altijd lekker vers en geurig). SER-advies advies over „werkelijk" rentepercentage DEN HAAG (ANP) - Staats»- cretaris Haze kamp van Econo mische Zaken heeft aan de So ciaal Economische Raad advies gevraagd over het opnemen, in het kader van de wet op het afbetalingsstelsel, van aanvul lende bepalingen over het ver plicht vermelden van het wer kelijke rentepercentage op jaar basis in aanbiedingen en akten. Uit de adviesaanvrage komt de bedoeling naar voren de parti culiere kredietnemer betere mo gelijkheden te bieden tot een prijsbewuste afweging te komen van de verschillende kredietaan biedingen, waarbij zich soms vrij grote prijsverschillen voor doen. Jaarlijks 10.000 proctn' gestolen auto's DEN HAAG (ANP) Jaarlijks worden in ons land meer dan tienduizend auto's gestolen en van die diefstallen wordt meer een klein deel opgehelderd. Van de 10.036 gestolen auto's in 1976 In 1975 kwamen 10.468 autodief stallen voor waarvan er ruim 2300 werden opgehelderd. Het aantal fietsdiefstallen lag vorig jaar nog hoger dan dat van de auto's. Een woordvoerder van een verzekeringsbedrijf zei dat per jaar ongeveer 110 duizend fietsdiefstallen alleen al worden aangegeven. Europa-commissie van de protes- itse kerken in Nederland heeft aan [alle Nederlandse psychiaters gevraagd :htlg het misbruik van de psychia trie in de Sovjet-Unie te veroordelen. De psychiaters worden verzocht tele grafisch aan het wereldcongres dat de- se week in Honoloeloe wordt gehouden te laten weten dat zij zich scharen achter de veroordeling door het Britse koninklijke college van psychiaters. In de Europa-commissie werken samen de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen, het Algemeen Diakonaal Bureau van de gereformeer de kerken in Nederland en de Sectie Internationale Hulpverlening van de Nederlandse hervormde kerk. Voorzit ter dr. J. van Klinken van de Europa oor i commissie schrijft te hopen, dat de psychiaters alles in het werk stellen „om te helpen voorkomen, dat het ver der misbruiken van uw beroep - waar ook ter wereld - zal doorgaan". De commissie heeft de Nederlandse psychiaters uitgebreide documentatie toegezonden. Het officiële standpunt van de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie is: „geen standpunt". Ook de Wereldraad van Kerken hult zich volgens de commissie in een angstig stilzwijgen. Hierover commentaar ge vraagd, heeft secretaris-generaal dr. Philip Potter gezegd: „Honoloeloe is de verkeerde plaats". In de documentatie schrijft Henk Wol zak, Oosteuropa-medewerker van het Algemeen Diakonaal Bureau van de gereformeerde kerken, over het Ver geefse beroep vein de bekende Russi sche dissident Wladimir Boekovski op de psychiaters: „Evenmin als tussen 1933 en 1940 de westerse psychiaters protesteerden tegen het elimineren, kwam het op het vijfde internationaal congres van psychiaters in 1971 in Me xico tot een massaal protest tegen de zeer laakbare handelingen waaraan Russische psychiaters zich momenteel schuldig maken". Wolzak citeert de beroemde psychiater C. G. Jung, die met een groot schuldge voel heeft rondgelopen, omdat hij had gezwegen over het misbruik van de psychiatrie door de nazi's en die zijn collega's aldus had opgeroepen: „Als er ooit iets dergelijks zich in de wereld herhaald, zwijgt dan niet, slaat alarm, laat de slachtoffers niet in de steek en blijft nooit uit lafheid op valse voor wendsels in onze medische ivoren toren zitten. Wie over onrecht zwijgt, is net zo schuldig als zij die onrecht plegen". De protestantse commissie vermeldt het recente uit Moskou gesmokkelde rap port „De Geneeskunde als toepassing van straf" en stuurt de Nederlandse psychiaters verder drie publikatie^ van het Britse Koninklijke College van Psy chiaters. Aan het congres in Honoloeloe nemen ongeveer zestig Nederlanders deel. Het Moskouse comité tegen de misbruik van de psychiatrie voor politieke doe leinden heeft een beroep gedaan op de psychiaters in de vrije wereld zich ia te zetten voor de Oekrainse dissident, Josip Terelja, die al veertien jaar heeft doorgebracht in strafkampen, gevange nissen en psychiatrische inrichtingen vanwege zijn godsdienstige en politieke overtuigingen. Vorig jaar vrijgelaten, werd hij in no vember opnieuw twee weken in een psychiatrische inrichting opgesloten. Toen hij in een open brief aan KGB- chef Jurij Andropov zijn lijdensweg had beschreven, werd hij opnieuw in een psychiatrische inrichting gezet DPR Rotterdam weer bijeen De Diocesane Pastorale Raad Rotterdam zal maandagavond weer bijeenkomen op de ge bruikelijke plaats en tijd: het Adelbertscentrum aan de Röntgenweg 99 te Delft om half acht De agenda vermeldt onder meer de opstelling van een groslijst voor de bestuursver kiezing. Dit ter voorbereiding voor de verkiezing van twee nieuwe leden in de november- vergadering. Reglementair moet het bestuur uit vijf leden bestaan. Een ander punt op de agenda betreft het jaarthema van de DPR. Het Diocesaan Pastoraal Centrum is in beginsel bereid de begeleiding van de thema behandeling op zich te nemen. In verband hiermede zullen de directeur en de secretaris van het DPC, respectievelijk P. W. J. Noordermeer en C. L.M van Ruyven, ter vergadering aanwezig zijn. Zolang „De Mantel der Liefde", de komische film die regisseur Adriaan Dit voorst maakt over de Tien Geboden, niet wordt vertoond, kan justitie niets ondernemen. Tijdens de produktie heeft justitie niet de bevoegdheid de inhoud ervan aan de strafwet te toetsen. „Pas als de film in vertoning wordt gebracht, kan worden beoordeeld of de inhoud al dan niet aanleiding geeft tot strafrechtelijk optreden". Dit heeft minister Van Agt geschreven aan het Nederlands Comité tegen Godslastering. Het comité had de minister gevraagd stappen te ondernemen tegen de film, waarvan het scenario kwetsend zou zijn voor de godsdienstige gevoelens en dientengevolge in strijd met de wet. Dat Joost Prinsen, van de televisie bekend als „Eric Engerd", de rol véin God speelt en dat Willeke van Ammelrooy Maria uitbeeldt, duidt volgens het comité op satirische bedoelingen. Het comité vindt het verfoeilijk dat godsdienstige gegevens worden misbruikt om de lachlust op te wekken. Regisseur Ditvoorst heeft indertijd verklaard niet de Tien Geboden belachelijk te willen maken of God en Mozes te veranderen in komedianten. Hij wil een comedie maken, maar geen schokkende. Wanneer de film in de bioscopen komt, -zal het comité nieuwe stappen ondernemen. n0> Korte metten wiJdlnt taber<- De anglicaanse kerk zal in >nis haar synode van november de plaats van bet diaconaat in de kerk bespreken. Het gaat om IOrie voorstellen: afschaffing, handhaving van de bestaande situatie, waarin het diaconaat als fase wordt gezien of bet Jlaconaat, zoals in de rJk. kerk, maken tot zelfstandig ambt in de kerk. De synode sal wel kiezen tussen bet tweede en het derde voorstel. Wordt bet laatste gekozen, aan houdt dit ook de officiële erkenning in van de vrouwe- De Canadese jezuïet Placide Gaboury heeft zich gedistan- cieerd van de beweging voor transcendente meditatie. In een brief schrijft hij, dat zijn naam niet langer meer ter ver dediging van of in verband met de TM-beweging mag worden genoemd. Verklarin gen, die hij vroeger heeft afge legd en die ook in Europa worden verspreid, mogen niet langer gebruikt, gepubliceerd of verzonden worden. Een dissidente groep In de Sovjet-Unie, die voor gods dienstige rechten strijdt, heeft bekendgemaakt, dat zij een petitie heeft gestuurd aan de autoriteiten van de stad Gor ky, waarin zij vraagt een nieuwe kerk te mogen openen. Het verzoekschrift is onderte kend door tweeduizend russi- sch-orthodoxe gelovigen. Vol gens de groep zijn er in het gebied rond Gorky (1,3 mil joen inwoners) maar drie ker ken en deze zijn niet groot genoeg om alle gelovigen op te nemen. Als men geen toe stemming krijgt zal men een klacht insturen naar de Euro pese conferentie in Belgrado, die in oktober weer bijeen komt De voorzitter van de Duitse bisschoppenconferentie, kardi naal Joseph Höffner zal van drie tot vijftien september een bezoek brengen aan Mexico en Brazilië. Hij zal onder meer spreken met vertegenwoordi gers van de Mexicaanse bis schoppenconferentie en met de voorzitter van de Brazi liaanse bisschoppenconferen tie kardinaal Aloisio Lord- scheider, aartsbisschop van Fortaleza. Deze is ook presi dent van de CELAM, de La- tijnsamerikaanse raad van bis schoppen. De traditie van het zingen met Driekoningen heeft het Pauselijk Missiewerk voor de Kinderen in Duitsland bijna zes miljoen gulden opgele verd. Tachtigduizend jonge ren in vijfduizend parochies deden er aan mee. De op brengst ligt vijfentwintig pro cent hoger dan vorig jaar. De anglicaanse kerk in Australië heeft zich deze week tegen het advies van haar leiders in, uitgesproken voor goedkeuring van het wijden van vrouwelijke priesters. Op de algemene synode van de kerk in Sydney keurde de meerderheid van de bisscoppen, de overige geestelijkheid en de leken de wijding in beginsel goed. De bisschoppen gingen met dertien tegen zes stemmen akkoord. De overige geestelijkheid stemde voor met 50 tegen 35 stemmen en de leken met 44 tegen 33 stemmen. De uitslag van de stemmingen kwam als een verrassing. De aartsbisschop van Sydney, Sir Marcus Loane, was tegen de maatregel, evenals Bisschop John Hazlewood van Ballarat, (Victo ria), die beiden theologische bezwaren opper den. De kerk besloot echter dat dergelijke bezwaren niet rechtvaardigen dat vrouwen van het priesterschap blijven uitgesloten. Vrouwen kunnen voortaan toegang krijgen tot theologi sche colleges voor een priesteropleiding.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7