LEIDATO IS EIGENLIJK AAN VERNIEUWING TOE" Secretaris J. van Zijp: LEIDATO GEEN DREMPELVREES VOOR LEIDATO Leidse Courant wacht op uw vakantiekiek '77 deelt kaartjes uit „Beestenspul Burgemeester Vis: •r Secretaris J. Secretaris J. van Zijp Langzamerhand is de Leidato bij de bevolking van Leiden en omstreken zo'n bekend begrip geworden, dat een nadere introductie eigenlijk niet meer nodig is. Men weet wat men er kan verwachten: een gezellige beurs, waar men vrijblijvend kan kennismaken met een groot aantal huishoudelijke artikelen en bovendien met een aantal organisaties op maatschappelijk gebied die van het Leidatobestuur de gelegenheid krijgen zich op deze beurs te manifesteren. Dat vrijblijvend kunnen rondsnuffelen, zonder rechtstreekse of indirecte koopdwang, is geloof ik het sterkste punt van deze beurs. Niemand hoeft er drempelvrees te hebben, iedereen kan vrij beslissen en kiezen. Dat vele exposanten nog maanden na de Leidato orders binnenkrijgen van Leidatobezoekers bewijst dat deze formule ook uit een oogpunt van goed koopmanschap volledig verantwoord is. Daarom wens ik organisatoren, standhouders en publiek graag een succesvolle, koopkrachtige en gezellige Leidato 1977 toe! De burgemeester van Leiden, dr. A. J. Vis. LEIDEN De Leidato Is toe aan vernieuwing. Zowel wat de opzet als wat de organisatie betreft" Dit stelt de heer J. van Zijp, sinds 1964 secretaris van het Leldato-bestuur. Wat deze vernieuwing precies zou moeten inhouden, staat het Leidato bestuur nog niet helemaal voor ogen. „Vergeleken met andere huis houdbeurzen in Nederland, komen we er echt zo gek nog niet af. Maar we zouden eens iets heel anders willen." De feitelijke omstandigheden verhinderen een nieuwe aanpak van de Leidato evenwel. De Groenoordhallen, vanaf 1969 het domein van de Leidato, hebben rekening te houden met hun andere huurders, waarvan de belangrijk ste de veemarkt is, die iedere maandag en dinsdag wordt gehouden. „We hebben drie dagen om de zaak op te bouwen. Dat is te weinig om er echt iets bijzonders van te maken", aldus de heer Van Zijp. Zoeken naar een andere plaats voor de jaar lijks te houden grootste najaarshuishoudbeurs van Nederland, wil het Leidatobestuur eigen lijk ook niet. „Nergens in Leiden is er een hal met dezelfde afmeting ter beschikking. Al onze hoop is gevestigd op de inventiviteit van de standhouders om in het korte tijdsbestek een aantrekkelijke show te maken", aldus 'de heer Van Zijp. Fietsen Dinsdag 6 september kunnen de deelnemers van de Leidato in de Groenoordhallen aan de gang met hamer, spijkers en wat dies meer zij. Vrijdagavond 9 september rond zes uur moet de tentoonstelling gereed zijn voor de officiële opening. Handel en gezelligheid zul len gedurende negen dagen hand in hand gaan. Zondagnacht moet alles opgeruimd zijn, zodat maandag 18 september rond vier uur 's morgens de eerste koe ongestoord haar intrede in de hal kan doen voor het voor de Groenoordhallen zo belangrijke veemarktge- beuren. De zestiende Leidato-huishoudbeurs krijgt als thema „Fietsen door twee eeuwen" mee. Dit motto dankt de beurs aan een unieke tentoon stelling van zestig fietsen die de ontwikkeling van dit vervoermiddel zullen weergeven, vanaf de loopfiets, die rond 1800 werd gemaakt tot de hypermodernste racefiets met zeg maar twintig versnellingen. De collectie is van de groothandel Jung Volke uit Düsseldorf. Als andere attractie is er een grote vogelkooi op de beurs te zien. Deze kooi zal worden ingericht door de vereniging „De Vogelvrien den" uit Leiden. Tevens draagt de hoveniers vereniging Zuid-Holland haar steentje bij tot verlevendiging van de beurs. Opmerkzame Leidato-bezoekers zullen de ge bruikelijke grote meubelstand op de huishoud beurs missen. Daartegenover staat dat het aantal kleinere stands kon worden vermeer derd, hetgeen een gezelliger effect zal geven. „Verheugend is het toenemend aantal Leidse deelnemers aan de beurs", aldus een tevreden Van Zijp. „Vooral veel jonge Leidse onderne mers lopen warm voor de huishoudshow. Dat lijkt mij een goede zaak, vooral omdat we een frisse wind wind door het soms wat bedompte Leidato-wereldje willen laten waaien." Teleurstellend is de deelname van de verschil lende Leidse verenigingen aan de 16e Leidato- beurs. Door het Leidato-bestuur is altijd veel gastvrijheid verleend aan sportverenigingen en andere niet commerciële instellingen. „Op de een of andere manier zijn de leden van de verenigingen niet enthousiast om op de Leida to te staan. Het in elkaar zetten van de stands van de vereniging komt maar al te vaak neer op de schouders van een paar leden." Nationaal evenement Dat was vroeger wel anders. In 1952, toen de eerste Leidato-huishoudbeurs werd gehouden, verdrong men zich voor de Stadsgehoorzaal om dit spectakel mee te maken. „De productie van goederen kwam, na de oorlog, net weer behoorlijk op gang. De Leidse ondernemers voelden de behoefte om eens goed aan de weg te gaan timmeren", verklaart de heer Van Zijp de geboorte van de Leidato. In vijfentwin tig jaar is de huishoudbeurs uitgegroeid tot een nationaal evenement dat er mag zijn. Ook dit jaar komen de standhouders uit alle hoe ken van Nederland, van Alkmaar tot Enschede. Zelfs een Belgische firma heeft zich als deel nemer ingeschreven. Na de eerste uitbarsting van het Leidato-ge- weld in 1952 volgden er nog twee in de daaropvolgende jaren in de Stadsgehoorzaal, De organisatie van de Leidato. tijdens de beurs die vorig jaar werd gehouden. die van onder tot boven gevuld was met stands en bezoekers. Toen viel er een grote stilte. Het deelnemersaantal liep in 1954 al terug. Voor het toenmalig Leidato-bestuur was dit aanleiding om een streep onder het huis- houdgebeuren te zetten. Voor de standhouders werden de risico's te groot en voor de organisatoren de kosten te hoog. „Van organisatie was toen weinig spra ke. De beslissingen werden ad hoe genomen. Dit werkte bepaald niet een uitgekiend finan cieel beleid in de hand", is het oordeel van de huidige Leidato-secretaris. De stilte kon evenwel niet eeuwig duren. In 1964 vatten enkele Leidse ondernemers moed Vakantie 1977: das war einmal, fini, finito.al naar gelang de grenzen waarover u bent gegaan. Afgelopen, zoge zegd. Maar gelukkig is daar nog de herinnering, dankzij ook de foto's in zwart wit, die zo treffend de regen weergeven of in kleur, nog mooier dan de werkelijkheid. En dat opent de mogelijkheid tot nagenieten. Een mogelijk heid. die de Leidse Courant, met het Leidato-comitè u gaarne biedt in de vorm van een fotowedstrijd, die de vakantie tot onderwerp heeft. Het wordt niet alleen „nè- maar ook meegenieten, want de foto's krijgen een plaats op de Leidato, die 9 september begint. De bezoekers van deze huishoudbeurs worden niet alleen in de gelegenheid gesteld een vakan tiefoto in te zenden, maar ze kiezen ook samen een foto uit voor de „publieksprijs". Wat moet u doen? Stuur een foto van uw vakantie naar de redactie van de Leidse Courant, postbus 11 in Leiden. Doe dat vóór 5 september. De foto's worden beoordeeld in twee groepen, zwart-wit en kleur. Voor elk van de groepen zijn er waardebonnen van tweehonderd, honderd en vijftig gulden voor de aanschaf van fotospullen. De publieksprijs bestaat uit een polaroid-fotocamera voor elke van de categorieën. Op technische kwaliteit wordt minder gelet dan op originaliteit. De foto's mogen niet groter zijn dan achttien bij achttien centimeter of, voor kleinbeeld-camera's, niet groter dan dertien bij achttien centimeter. Zet uw naam en adres op de achterkant. Dit voor het terugsturen na afloop en natuurlijk voor de prijs eventueel. Een jury van drie personen zal het werk beoordelen. Dat zijn de fotograaf Simon E. Smit, winnaar van de zilveren camera, Leidse Courant-fotograaf H. v.d. Ende en de chef-redactie Leidse Courant W. Buijteweg. om de zaak weer eens op poten te zetten. Het publiek liet zich ook nu niet onbetuigd. In lange rijen verdrong men zich voor de kassa's van de Stadsgehoorzaal om een kaart je te bemachtigen. Helaas voor de standhou ders betrof deze grote belangstelling niet zozeer hun producten, maar het brede scala artiesten dat door het toenmalig Leidato-be stuur naar Leiden was gehaald. Artiesten Waar in feite de eerste Leidato's op waren gestrand: de hoge kosten, gebeurde nu weer. De vierde Leidato werd één grote kermis, de toen al zwakke vloer van de Stadsgehoorzaal trilde op zijn grondvesten, maar van verkopen was geen sprake. „Eigenlijk had het niets met een beurs te maken", blikt Van Zijp terug. „Toch hebben we wel plezier gehad. Er waren twee artiestenoptredens op een avond. Andrè van Duin verzorgde hier, in de Stadsgehoor zaal, een van zijn eerste optredens. Johnny Jordaan vierde zijn zilveren jubileum voor het Leids voetlicht. In dat jaar hebben we bijna alle Nederlandse artiesten van enige betekenis op de Leidato gehad." In de daaraanvolgende jaren besloot het Lei dato-bestuur evenwel, vooral met het oog op de kosten, iets minder scheutig te zijn met de „artiesten-melange". Na 1970 werd er hele maal een streep onder muzikale optredens gezet. Na in 1968 in een tent op het Schuttersveld te hebben gestaan, betrok de Leidato in 1969 de Groenoordhal. De hal was toen nog niet eens officieel geopend. Commercieel gebeuren In feite is na het betrekken van de Groenoord hallen het Leidato-gebeuren steeds commer ciëler geworden. Werd er de eerste jaren nog gestunt met rondritten van artiesten door Leiden met ossen aan het spit op het Stad huisplein. en met het oplaten van vliegtuigen en zeppelins, sinds enkele jaren is daar geen sprake meer van. „Die stunts waren aardige publiekstrekkertjes, maar de standhouders wa ren daar bepaald niet mee gebaat. Men kwam voor de artiesten en niet om iets te kopen. In die jaren heb ik herhaalde malen zakenlie den vertwijfeld naar het hoofd zien grijpen, wanneer zij met een klant bezig waren en die plotseling zagen weglopen omdat er weer een of ander optreden was." „De opzet van de Leidato-beurs moet een zakelijke blijven. Alles wat je erbij verzint mag niet meer dan versiersel zijn. Het hinderlijke van die artiesten in de Groenoordhal was eigenlijk dat zij op moesten treden temidden van de standhouders. Volgend jaar. wanneer het restaurant van de Groenoordhallen klaar is zie ik wel mogelijkheden daar artiesten te laten optreden, maar dan alleen als franje aan de beurs en niet als doel op zich", aldus de Leidato-secretaris. LEIDEN - De Leldato-hulshoudbeur» 1977 heeft voor zijn bezoekers weer vele attracties. Een van die attracties Is een stand van Europa's grootste dlerenshow „Beestenspel". Aan de kinderen die de Leidato bezoeken zul len kaarten voor de speciale kinder middag, die zaterdag 24 september op de show wordt gehouden, gratis wor den uitgereikt voor de kindermiddag op de dlerenshow Is onder andere Ome Willem alias Edwin Rutten uitge nodigd. De dierenshow belooft overigens weer een groots spectakel te worden. De show wordt zaterdagmogen om elf uur geopend door de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk. Vier parachutisten zullen uit een vlieg tuig springen boven de Groenoord-hal- len. Terwijl muziekvereniging „Kunst Genoegen" een vrolijk deuntje speelt, bieden de para's de commissans een sleutel aan. Hiermee zal de heer Vrolijk een kist openen, waaruit een koppel van zeven witte duiven te voorschijn zullen komen. Op de show, die zoals gebruikelijk weer in de Groenoordhallen wordt gehouden, zullen naar schatting zesduizend dieren te zien zijn. Traditiegetrouw wordt de show opgeluisterd door een groot aan tal artiesten. In vroeger jaren stond Leiden tijdens de Leidato op z'n kop. Tal van activiteiten zetten Leiden op stelten, zoals de rondgang van deelne mers en artiesten door de binnenstad.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 19