STAM STAYER VAN KLASSE Peen boycotacties Afrikaanse atleten n Düsseldorf frijdeMelknv, ^3ort MOEILIJKHEDEN DOOR REGEN MAERTENS OP DE FIETS NAAR SAN CRISTOBAL SDortwereld y Fles halfvolle melk hele liter van 98 voor 79 Geldig t/m zaterdag 3 september TOESCHOUWERS VERZEKERD Jimmy Connors op Forest Hills LEIDSE COURAN'- WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1977 PAGINA 13 SAN CRISTOBAL De organisatoren van de wereldkam pioenschappen wielrennen hebben uren geaarzeld eer zij door de regen gedwongen de laatste wedstrijden naar vanochtend (plaatselijke tijd) verschoven. Aanvankelijk wilde men ten koste van alles de kampioenschappen afwerken ook al zou het twee uur in de nacht worden. Rede daarvan was de dreiging van de Oostduitsers naar huis te gaan. De Oostduitse en Westduitse achtervolgingsploegen waren namelijk net op de baan verschenen voor de finale toen de regen weer eens met bakken uit de hemel begon te vallen. Daardoor had het er een tijd alle schijn van dat de Westduit sers Lutz, Rinklin, Van Hof en Schumacher (in de halve finale de winnaars tegen Rusland) zonder te rijden wereldkampioen zouden worden. Zwitserland had een vergelijkbaar probleem. De ploeg zou om de bronzen medaille rijden tegen de Russen. Maar de Zwitsers zijn ook ingeschreven voor de ploegentijdrit over 100 kilometer, die vandaag op het programma stond. Uiteindelijk werd toch een compromis bereikt waardoor de Oostduitsers konden blijven en de Zwitsers niet behoefden te kiezen tussen de baan en de weg. De 100 kilometer ploegentij drit werd uitgesteld. In plaats daarvan worden vanmiddag (Nederlandse tijd) de finales van de sprint en de ploegachter volging gehouden. SAN CRISTOBAL Cees Stam heeft het bij zijn poging voor de derde keer de wereldtitel bij de beroepsstayers te ver overen niet al te moeilijk gehad. Goed beschouwd kon dat ook niet, want in bet veld van negen renners zaten slechts twee stayers van klasse. Stam zelf en de West duitse titelhouder Wilfried Pfeggen. Paulia va 1.9 I. OrlaJ Patrici (Vinnei> De Nederlander had boven dien nog een voordeel ten op zichte van de concurrentie. Hij wist zich gesteund door de aanwezigheid van twee land genoten. De nationale kam pioen Fred Rompelberg en Martin Venix. Maar Stam had de hulp van zijn bereidwillige landgenoten niet nodig. Vooral door zijn toedoen had de wedstrijd een monotoon verloop. De meer dan tiendui zend toeschouwers zagen Stam al direct de leiding ne men. Achter gangmaker Bru no Walrave had hij slechts een half uur nodig om de eerste deelnemer te dubbelen. De Ita liaan Bruno Vicino was het slachtoffer. De man hoorde niet thuis in het gezelschap en zou uiteindelijk finishen met een achterstand van tien ron den. Stam controleerde de race op zijn gemak. Hij verloor het contact met de motor van Wal- rave, die Stam uitmuntend aanvoelt, geen moment. Van Pfeggen had Stam in het begin helemaal geen last. De Italiaan Pietro Algeri waande zich vei lig op de tweede plaats en leek Het gevolg was dat hij zich sterker achtte hij was. Halverwege de koers nam Pfeggen met een korte mst de tweede posititie over en stond die niet meer af. De Westduit ser zag echter ongeveer hon derd meter voor zich, dat Stam wel erg soepel reed. Met de moed der wanhoop lanceerde Pfeggen in de 30e en 46e minuut een aanval op de leiderspositie. Hij.was al bij voorbaat kansloos tegen Stam, die in tegenstelling tot vorig jaar geen moeilijkheden aan zijn hoofd had. In 1976 immers lag Stam over hoop met Martin Venix en diens gangmaker Joop Staken burg, die toen voor hun eigen kansen wilden rijden tot woe-, de van Stam. Die wist dat hij veruit de sterkste was en dat Venix geen kans zou hebben. Het gevolg was dat de West duitser Pfeggen profiteerde van de onenigheid tussen de twee Nederlanders en wereld kampioen werd. In San Cristobal was er echter geen sprake van ruzie zodat Cees Stam verliest de rol geen moment uit het oog. Achter een eveneens geconcentreerde Bruno Walrave koerst de Nederlander naar de wereldtitel bij de beroepsstayers. Stam evenals in 1973 en 1974 kon bewijzen dat hij 's we relds sterkste profstayer is. Pfeggen kon niet anders dan zich daarbij neerleggen en fi nishte met een achterstand van 75 meter op Stam, die in volledige harmonie met de an dere Nederlanders zijn trilogie alsnog voltooide. De uitslagen zijn: Profstayers: 1. Cees Stam (Ned. achter Walrave) in één uur 66.265 meter; 2. Wilfred Peffgen (WD1, Durst) op 75 meter; 3 Pietro Algeri (Ita., De Lillo) op één ronde en 220 meter; 4. Walter Avogadri (Ita., Dagnoni) op twee ronden en 275 meter; 5. Rene Sava- ry (Zwi, Luginbuhl) op vijf ronden en 180 meter; 6. Martin Venix (Ned. Stakenburg) op vijf ronden en 240 meter; 7. Willy de Bosscher (Bel, De Bakker) op zeven ronden en 250 meter; 8. Fred Rompelberg (Ned., Koch) op acht ronden en 105 me ter; 9. Bruno Vicino (Ita. Capacci) op tien ronden en 175 meter. Sprint professionals: Halve finales: Eerste rit: 1. John Nicholson (aus) 11.72, 2. Koichi Na kano (Jap). Tweede rit: 1. Nakano 11.05, 2. Nicholson. Derde rit: 1. Nakano 11.03, 2. Ni cholson. Tweede halve finale: eerste rit: 1. Oshikazu Sugata (Jap) 11.44, 2. Giordano Turrini (Ita). Tweede rit: 1. Turrini 11.12, 2. Sugata. Derde rit: 1. Sugata 11.41, 2. Turri- Finale: Eerste rif 1. Nakano 11.03, 2. Su gata. Om de derde plaats: eerste rit: 1. Nicholson 11.68, 2. Turrini. Vijfde t/m achtste plaats: 1. Ezio Cardi (Ita) 11.25, 2. Peder Pedersen (Den), 3. Keji Pakahashi (Jap), 4. Clifton Halshey (VSt). Ploegachtervolging: eerste halve finale: 1. Oost-Duitsland (Durpisch, Mortag, Wiegand en Winkler) de 4 km. in 4.19.76. 2. Zwitserland (Gisi- ger, Dill, Bundi, Kanel en Baum- gartner) 4.24.06. Tweede halve finale: 1. West-Duits- land (Luts, Rinklin, Sdhuhmacher en Van Hof) 4.31.36, 2. Rusland (Erlich, Osokin, Perov en Petrov- ka) 4.38.33. Puriss .48.6 -1 Vinnend si: 61.8 uidveld 1. Naiv .42.6 - 2 Bois Kop] ipel Hennie Kuiper .sloopt' zijn racefiets vlak voor het vertrek van de ploeg profrenners naar de WK in Venezuela. Vrouw Ine houdt het zadel vast en zoon Patrick heeft de supervisie. Japan moet wachten op het eerste goud SAN CRISTOBAL De Japanner Nakano Nakano had in de halve finale afgerekend met moest nog even wachten op het eerste sprint- de Australiër Nicholson die de eerste rit won, goud dat het Land van de Rijzende Zon ooit maar in de beide laatste kansloos was tegen tijdens een toernooi om de wereldtitels in de de fel rijdende Japanner. Sugata had eveneens wacht sleept. Hij won vannacht de eerste drie ritten nodig tegen de Italiaan Turrini, die finalerit tegen zijn landgenoot Sugata, waarna de tweede won. de neergutsende regen verder rijden onmoge lijk maakte. SAN CRISTOBAL - Freddy Maertens, de Belgische wereld kampioen op de weg, kon bet in Cucuta, een klein grens plaats je in Columbia nabij Venezuela niet meer aanzien. Na vierentwintig uur ge vlogen te hebben, via Brussel, Dakr, Cara cas en Bogota om ui teinde/ijk in Cucuta terecht te komen, be sloot Maertens de laatste vijftig kilo meter op weg naar de plaats van be stemming San Cris tobal - niet met de bus, maar op de fiets af te leggen. Zijn ploegmaten Pol- lentier en Demeyer volgden dit voorbeeld en gezamenlijk togen de Flandriarenners op weg, niet wetend dat in de vijftig kilo meter ook nog een zeventien kilometer lange klim zat Onder de Zuidamerikaanse zon kwamen de ren ners toch in San Cristobal aan, terwijl de rest van de Belgi sche ploeg het laatste traject per bus had afgelegd. Eddy Merckx maakte deel uit van de laatste groep: „Na een der mate vermoeiende reis heb ik er geen behoefte aan het laat ste stuk op de fiets af te leggen, dan wil ik alleem maar rust", aldus de oud-wereld kampioen. Overigens waren dezelfde Flan- dria-renners (Maer tens, Pollentier en Demeyer) afgelopen zaterdag, in de laat ste etappe van de profronde door Ne derland, reeds voor het verschijnen van de eerste echte heu vels uit de koers ge stapt. Ook de Italiaanse wegploeg arriveerde niet zonder proble men in de Venezo laanse plaats. De ploeg, die eveneens maandag aankwam. werd uitgebreid ge fouilleerd, nadat in de bagage een revol ver was gevonden. De ploeg van dertien renners werd in een hotelkamer opgeslo ten, waarna de politie gedurende anderhalf uur de bagage uitge breid controleerde. Er werden verder geen wapens gevon den. Een woordvoer der van de Italiaanse delegatie vertelde dat de gevonden revolver in Rome was afge stempeld, terwijl de Italiaanse ploeg pas in Milaan in het vliegtuig was gestapt voor de vlucht naar Caracas. lenboi„ ra. Wii> Koppé Var Bi 18.3 - 2 l.« - Trio j |>ÜSSELDORF „Er is geen sprake een Afrikaanse boycot-op-het-laat- ogenblik van de strijd om de we- feldbeker atletiek", zo verklaarde giste- en de Afrikaanse teammanager, de oedanees Hassan Abagani, bij aan komst van de Afrikaanse atletiekploeg i Düsseldorf. Er is geen boycot en er komt geen •oycot. Dit is een éénstemmig besluit van de hoogste instanties van de organi satie van de Afrikaanse eenheid, van het overkoepelende orgaan van de Afri kaanse sportbond en van de Afrikaanse atletiekfederatie". Aan de vooravond van de Olympische Spelen in Montreal trokken alle Afrikaanse landen - op twee - zich terug. Uit protest tegen de deelneming van een Nieuw-Zeelands rugbyte am aan een toer nooi in Zuid Afrika. Ironisch genoeg doet zich hetzelfde feit op dit moment ook voor. Nieuw-Zeel- andse, Franse en Engelse rugbyspelers nemen op dit moment deel aan een toernooi in Zuid Afrika. Een Westduits team is pas teruggekeerd uit Zuid Afrika na deelneming aan een badmintonevene- ment aldaar. Abagani zweeg erover. Maar sprak wel over de geruchten, dat sommige Afrikaanse landen zoals Tanzania en Oeganda voorstellen tot boycot van de atletiek wedstrijden in Düsseldorf hadden inge diend. De voorstellen werden niet aanvaard, maar Tanzania trok wel haar conclusies zodat geen Tanziaanse atleet zal deelnemen, ook Filbert Bayi niet, de wereldrecordhouder op de 1500 meter. Over het nut om sportevenementen te boycotten had Abagani een uitgesproken mening. „Hoewel Düsseldorf niet geboycot wordt, zijn wij beslist niet tegen het boycotten van sportevenementen. De rassendiscriminatie in Zuid Afrika moet met alle mogelijke middelen - ook door boycot van sportge beurtenissen - te lijf gegaan worden". KELHEIM De Duitse bakke nist Helmuth Schilling is giste ren overleden. Hij was zaterdag betrokken bij een ongeluk tij dens de eerste training voor de bergklim-wedstrijd van Ratisbo- na, waarbij Fritz Reichert ook orn het leven kwam. Schilling behoorde tot de Duitse top. In het wereldkampioenschap van dit jaar eindigde hij als zevende. LONDEN - De vijfde en laat ste testmatch tussen de cricket- wams van Engeland en Austra- ,'s tfster in een draW geëind igd. LONDEN Dave Sexton, de coach van Manchester United. zal voorlopig het Engelse elftal' onder 21 jaar onder zijn hoede nemen. Zijn eerste wedstrijd is volgende week dinsdag tegen Noorwegen. NEWPORT Ted Turner, een miljonair uit Atlanta, zal met het jacht „Courageous" de Amerika-coup verdedigen tegen de „Australië". Dit laatste twaalf meter lange jacht won de wedstrijdenreeks tegen de „Sverige" door de eer ste vier wedstrijden (van de ze ven) achter elkaar te winnen. De strijd tussen de „Courageous" en de „Australië" begint op 13 september en zal bij gelijk op gaande strijd zeven wedstrijden duren. ENSCHEDE In de eerste klasse van de competitie van de betaalde jeugdelftallen speel den FC Twente en FC Utrecht tegen elkaar gelijk: 0-0. HAARLEM In de hoofdklas se softbal werd één wedstrijd gespeeld: TSS-Tempo Tea- m/AHC 04). BERLIJN Vanaf 8 oktober, de datum waarop de interlandwedstrijd West-Duitsland - Italië in Berlijn gespeeld wordt, zijn alle toeschouwers bij thuiswed strijden van bet Duitse nationale team automatisch verzekerd. Op een persconferentie in Berlijn verklaarde een woordvoerder van de Duitse voetbalbond gisteren dat een grote, Westduitse verzekeringsmaatschappij vanaf genoemde datum op alle toegangskaarten reklame zal aanbrengen. Als tegenprestatie zijn vanaf dat moment alle toeschouwes verzekerd voor een ongeval. De verzekering gaat in bij het betreden van het stadion en loopt totdat het stadion verlaten wordt. Voor een dodelijk ongeval ontvangt de nabestaande 10.000 Mark, voor een geval van blijvende invaliditeit wordt 20.000 Mark uitgekeerd. Ook een hartaanval valt binnen de grenzen der verzekering. Waterskiploeg Zuid-Afrika trekt zich terug MILAAN Zuid Afrika heeft Tsjecho-Slowakije over de Uit angst voor een uitbreiding zich teruggetrokken uit de deelneming aan het wereld- van deze boycot door de ande- strijd om de wereldkampioen- kampioenschap. re Oostbloklanden heeft de schappen waterskiën, die Italiaanse waterskibond Zuid morgen in Milaan zullen be- De Tsjechen hadden gedreigd Afrika veraocht zich terug te ginnen. Dit naar aanleiding de strijd te boycotten, als trekken, van een officieel protest van Zuid-Afrika zou deelenemn. NEW YORK Jimmy Con nors, die als eerste is ge plaatst voor de open Ameri kaanse tenniskampioen schappen op de verharde banen van Forest Hills, zal toch wel op dit toernooi uit komen. Dit deelde Connors, die afgelopen week wegens een rugblessure het toernooi in Belleville moest staken, via zijn advocaat Rex Caru- thers mede Connors bles seerde zich afgelopen zater dag tijdens de training met Eddie Dibbs. De Amerikaan heeft last van voortdurende rugpijnen. Kort voor het begin van Fo rest Hills heeft de linkshan dige Argentijn Guillermo Vi las nog eens nadrukkelijk zijn kandidatuur voor de overwinning in dit evene ment gesteld. Vilas won in de finale van het toernooi in Harrison met 6-2, 6-0 van üie Nastase - in nog geen 55 minuten.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13