„Zaak-Lance" bedreigt Carter Washington wilde breken met Taiwan Carter belooft Ulster steun na einde van geweld Koos president een roekeloze financier? buitenland Smith: nieuwe en positieve voorstellen CROES:VENEZUELA STEUNT VRIJ ARUBA Oltmans heeft nieuwe getuige in zaak-Kennedy Rusland verkoopt foto's aarde Zuid-Afrika beslist zelf over kérnpotentieel Tito feestelijk in China ontvangen LEID SE COURANT WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1977 PAGINA 11 WASHINGTON, (Rtr) De Britse en de Ierse re gering hebben gister avond positief gerea geerd op de oproep van president Carter een eind te maken aan het geweld in Noord-Ierland. Zodra een regeling in Ulster zal zijn getroffen, zullen de Verenigde Staten de mo gelijkheden voor investe ringen nagaan aldus Car ter. Tot die tijd zullen de Verenigde Staten neu traal staan in het con flict tussen protestanten en katholieken in de Noordierse provincie. Carter riep de Amerika nen op geen financiële of andere steun te geven aan de elkaar bestrijden de organisaties. De regering in Dublin noemde de verklaring een „constructieve bijdrage aan de Amerikaanse betrekkingen met Ierland en Groot-Brittannië." Premier Cal- laghan zei in Londen blij te zijn „dat ik deze steun heb gekregen voor de vestiging van een rege ring in Noord-Ierland die bij beide gemeenschappen brede steun geniet". Maar in Noord-Ierland waren de reacties niet onverdeeld gun stig. Een woordvoerder van de Sinn Fmein, de politieke groepe ring van de „voorlopige" IRA, beschuldigde Carter ervan als een woordvoerder van de Britse regering op te treden. Jimmy Drumm, wiens vrouw Maire be gin dit jaar, kennelijk door pro testantse extremisten, in een zie kenhuis werd vermoord, zei: „President Carter heeft zich la ten wijsmaken dat dit een gods dienstoorlog is, terwijl het in werkelijkheid een bevrijdings oorlog tegen het Britse imperia lisme is". Premier Smith was gisteren aanwezig bij het wereldkampioenschap pistoolschieten in Salisbury. Hij beproefde er zijn schietvaardigheid. SALISBURY, (Reuter-AFP) Premier Ian Smith van Rhodesië zal morgen aan de Britse minister van buitenlandse zaken, David Owen, „nieuwe positieve voorstellen" over oplossing van de Rhodesische kwestie doen. Smith zei dit gisteren in een radio- en televi sietoespraak aan de vooravond van de verkie zingen; die vandaag zijn gehouden. Smith voorspelde dat het Brits-Amerikaanse Rhodesiëplan waarmee Owen en de Ameri kaanse ambassadeur bij de V.N. Andrew Young, leuren, op niets zou uitlopen. Gevraagd om commentaar op het plan dat Owen en Young morgen naar verwachting mee brengen zei Smith: „Ik geloof niet dat we daar over hoeven in te zitten. Ik geloof niet dat daar enige consequentie aan verbonden is. Waar het om gaat is wat we daarna doen", zei hij, verwijzende naar zijn eigen plan voor een „interne oplossing" dat door de Verenigde Sta ten en Groot-Brittanië wordt afgewezen. Smith deed een laatste oproep aan de blanke kiezers hun vertrouwen aan hem te geven, „teneinde weerstand te bieden aan de Britse en Amerikaanse regering, die klaarblijkelijk Vastbesloten zijn op onze val aan te sturen". De premier zei dat de politiek van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië jegens zijn land wordt ingegeven door de wens „een confronta tie met Rusland in of over het zuiden van Afrika te vermijden". Smith zei dat hij hoopte dat Owen ondanks zijn besprekingen elders in Afrika, nog zou open staan voor tegenvoorstellen, „Want ik heb een paar zeer positieve aan hem voor te leggen die overeenkomen met de beginselen die wij voor een regeling van fundamenteel belang vinden". De premier zei dat hij het Rhodesische publiek echter niet wilde misleiden door te optimistisch te doen. Het land heeft nimmer voor groter moeilijkhe den gestaan, zei hij. „Dat komt omdat Rhodesië de voetbal is geworden in een massale machts strijd tussen de Westerse democratieën onder leiding van de Verenigde Staten van Amerika en de communistische wereld geleid door Rus- CARACAS De leider van de Arubaanse afscheidingsbeweging MEP, Betico Croes, heeft in de Venezolaanse hoofdstad Caracas gezegd dat de autoriteiten van Venezuela geen tegenstanders zijn van een onafhanke lijk Aruba. Dit in tegenstelling tot wat de Nederlandse minister de Gaay Fortman van Antiliaanse Zaken eerder heeft beweerd. Croes zei dit nadat hij besprekingen had gevoerd met onder andere de president van Venezuela, Carlos Andres Perez. De opstel ling van de vaste Kamercommissie van de Tweede Kamer achter het standpunt van minister de Gaay Fortman, noemde Croes „irreëel en onverantwoordelijk". dit eiland maandag welkom is voor een gesprek met de Koninkrijksregering. De ge spreksonderwerpen zullen zijn: De deelne ming van de MEP aan de landsregering, de erkenning van het zelfbeschikkingsrecht, waarborgen van rechten en vrijheden op de Antillen, de voorbereiding van de onafhan kelijkheid en de uitslag van het referendum over onafhankelijkheid op Aruba. HALDEMAN: Nixon was de kluts totaal kwijt. NEW YORK (Reuter) De gewezen Amerikaanse pre sident Richard Nixon sta- pe eens de ovale werkka mer in bet Witte Huis bin nen, trok al zijn kleren uit, nam naakt plaats achter het bureau en vroeg zijn adjudant: „Wel, wat staat er op de agenda?" Dit verhaal staat in het boek „The Ends of Power" van Nixons voormalige me dewerker Bob Haldeman, dat in januari verschijnt, aldus schrijft Liz Smith in de New York Daily News. Volgens deze columnist zal uit Haldemans boek blij ken, dat Nixon in de laatste da gen van de Watergate- zaak de kluts kwijt was. Haldeman die voor zijn aandeel in de pogingen om het Watergateschandaal in de doofpot te stoppen tot gevangenisstraf werd ver oordeeld, zou niet langer van plan zijn Nixon de hand boven het hoofd te houden. Geen Amerikanen in Oeganda vermist BONN (DPN) Berichten in Britse- en Amerikaanse kranten dat in Oeganda begin augustus drie Amerikanen en hun Oegan- dese vriendinnen doodgescho ten en vervolgens onthoofd zou den zijn, zijn blijkbaar onjuist. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Bonn verklaarde dinsdag van de Duitse ambassade in Kampa la vernomen te hebben dat er geen Amerikaanse onderdanen met de geciteerde namen in Oe ganda geweest zijn. Zij worden ook niet vermist. Duitsland be hartigt in Oeganda de Ameri kaanse belangen. Willem Oltmans op zijn persconferentie in Washington. WASHINGTON (AP) De Nederlandse journalist Willem Oltmans heeft gisteren in Washington gezegd dat oud-president Gerald Ford van de Verenigde Staten weet wie opdracht heeft gegeven tot het vermoorden van John F. Kennedy in 1963. Op een persconferentie zei Oltmans „bewijs te hebben dat president Ford volledige informatie heeft gekregen over wie president Kennedy heeft gedood en wie daartoe opdracht heeft gegeven". Lee Harvey Oswald, zo zei hij, was slechts een „zondebok". Ford maakte deel uit van de commissie-Warren, welke na de moord een onderzoek instelde en tot de slotsom kwam dat Oswald geheel op eigen houtje had gehandeld. Oltmans zei een nieuwe getuige gevonden te hebben, die volgens hem kan getuigen, dat de moord op president Kennedy in 1963 een samenzwering is geweest en niet, zoals nog steeds officieel wordt aangenomen, door Lee Oswald is gepleegd. Oltmans trok begin dit jaar grote aandacht door met een getuige op de proppen te komen. De Mohrenschildt, die zou kunnen bewijzen dat hij in opdracht van anderen Oswald had belast met het uitschakelen van Kennedy. De Mohrenschildt verdween in Brussel plotseling onder Oltmans ogen, dook later op in Florida en pleegde daar enkele maanden geleden zelfmoord. Oltmans houdt vol dat de ma- vermoord. Oltmans wil uit veiligheidsoverwegingen over zijn nieuwe getuige vrijwel niets kwijt. Hij zei wel dat zijn getuige een invloedrijk man is, die alle betrokken vorige presidenten volledig van de feiten op de hoogte heeft gebracht. Ook Kennedy's voormalige echtgenote, Jacqueline, zou volledig op de hoogte zijn. Oltmans zou zijn getuige hebben beloofd diens naam alleen aan president Carter persoonlijk te noemen. Oltmans heeft de laatste dagen talrijke pogingen ondernomen de president te spreken te krijgen, maar dat is hem nog niet gelukt TOT ANDERE GEDACHTEN GEBRACHT WASHINGTON (AFP-UPI) De voorkeur van de Amerikaanse regering ging tot voor enkele weken uit naar een spoedige verbreking van de betrek kingen met Taiwan en een volledige normalise ring van de relaties tussen Washington en Peking. Kort voor de reis van minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance naar de Chinese volksrepu bliek werd de regering-Carter echter door een meerderheid van de Congresleden en enkele hoge functionarissen, onder wie de onderminister van buitenlandse zaken Philip Habib, tot andere ge dachten gebracht. Dit heeft dr. Ray Cline, d^e 30 jaar in regeringsdienst is gweest, o.a. bij de CIA en op het State Departement, in een toespraak in Washington verklaard. Volgens hem betekende de koerswijziging een nederlaag voor de democratische senator Edward Kennedy en andere voorstanders van een spoedige normalisering van de verhouding met Peking. Kennedy sprak kort voor het yertrek van minister Vance naar China een rede uit, waarin hij zich uitsprak voor deze normalisering. De regering die op 29 juni bij monde van minister Vance, in een rede in New York, nog een zelfde standpunt had ingenomen, zou echter al tot andere gedachten zijn gebracht Cline die plaatsvervangend hoofd van de centrale inlichtingendienst (CIA) en ook leider van de inlichtingendienst van het ministerie van buiten landse zaken onder minister Henry Kissinger is geweest, noemde de koerswijziging van de rege ring „een verstandige beslissing". Hij herinnerde er aan dat president Carter na de terugkeer van Vance had gezegd, dat een beslissing over China aan de toekomst wordt overgelaten en dat zij gebaseerd zal zijn op wat hij het beste acht voor de VS. MOSKOU (Reuter) - De Sov jet-Unie stelt foto's van het aar doppervlak, gemaakt door ruimtevaarders en kunstmaan, tegen een bepaalde prijs be schikbaar voor andere landen, aldus de ruimtevaarder Pavel Popovitsj Deze foto's, die van dienst kun nen zijn bij het opsporen van mineralen, bij landbouw, meteo rologie, visserij en milieube scherming, zijn volgens hem zo dat „de meeste veeleisende klan ten op de wereldmarkt er blij mee zullen zijn". DURBAN (AP) De Zuidafrikaanse minister van financiën, Owen Horwood, heeft gisteravond zijn eerder gedane uitspraak over het gebruik van bet Zuidafrikaanse kernpotentieel een protest genoemd tegen de buitenlandse inmenging in de Zuidafri kaanse aangelegenheden. Horwood had eerder op de dag voor het provinciale partijcongres in Durban verklaard dat het tijd was om .Meneer Carter" en nog enkele andere mensen te vertellen dat „als wij op een gegeven tijdstip andere dingen willen doen met ons nucleair potentieel, wij dat zeker zullen doen naar onze eigen inzichten." De uitspraak van Horwood volgde op een onmiddellijke reactie van de minister van buitenlandse zaken Pik Botha, dat Zuid-Afrika zijn vorige week gedane verzekeringen aan de vier belangrijkste westerse landen, alleen vreedzaam gebruik van zijn nucleaire mogelijkheden te zullen maken, gestand zal doen. De tussenkomst van Botha en de nieuwe verklaring van Horwood doen vermoeden dat de regering in Zuid-Afrika in verlegenheid is gebracht door de uitlatingen van Horwood. Horwood's uitspraak gaat recht tegen de Zuidafrikaanse protesten in dat het land geen plannen heeft voor een kernpeof. President Tito (voooraan in het wit) met zijn gastheren Hoea en Teng. PEKING (AFP) Onder de snor van het enorme portret van Stalin op het Plein van de Hemelse Vrede heeft president Tito van Joegoslavië gisteren, dinsdag, bij zijn eerste bezoek aan de Chinese Volksrepubliek, een triomfantelijke ontvangst gekregen. Het China van Hwa Kwo-Feng,de opvolger van mao die de joegoslavische maarschalk voor een bezoek van negen dagen heeft uitgenodigd, heeft daarmee op eclatante wijze aange toond dat Peking en Belgrado elkaar hebben weergevonden en dat de duistere jaren zijn weggewist waarin de „leider van het moderne revisionisme" onophoudelijk werd aangevallen. Het feest voor Tito begon op het vliegveld van de Chinese hoofdstad. Onder aan de trap van het presidentiële vliegtuig, dat uit Pjongjang kwam, begroetten partijvoorzitter Hwa Kwo-Feng en de andere Chinese leiders de bejaarde maar schalk. Maar het werkelijke feest begon op het Plein van de Hemelse Vrede waar bij het passeren van Tito duizenden veelkleurige ballonnen werden opgelaten, een zelden voorko mende gebeurtenis bij dit soort gelegenheden. ,,Son of Sam" kan nog niet terechtstaan NEW YORK (Upi) David Ber- kowitz, de 24-jarige Newyorker die ervan wordt verdacht dat hij als „Son of Sam" zes jonge vrouwen heeft doodgeschoten, is volgens een voorlopig psy chiatrisch onderzoek te ge stoord om terecht te kunnen staan. Het team dat Berkowitz sinds diens arrestatie op 10 augustus heeft onderzocht, schetst het psychiatrische ziektebeeld als „paranoïde" en acht de kansen op herstel „onzeker". De psychiaters zijn tot de slot som gekomen dat nerkowitz „geen mogelijkheid heeft om deel te nemen aan zijn verdedi ging". (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Binnen een jaar na zijn verkiezing pakken zich donkere wolken sa men boven het hoofd van Jimmy Carter. Steen des aanstoots is Burt Lance, Carters begrotingschef en derhalve de man die de financiële touwtjes in handen heeft van éen van de rijkste en machtigste landen in de wereld. Maar^ Lance is meer dan dat. Hij is ook een van de beste persoonlijke vrien den van Jimmy Carter en de president heeft daar de laatste maanden op soms nogal theatrale wijze uitdrukking aan gegeven. Burt Lance wordt beschuldigd van uiterst riskante, zoniet roekeloze praktijken in zijn vorige loopbaan: bankier in Georgia, de staat waarvan Jimmy Carter gouverneur was. De onderzoekingen naar het woelige financiële verleden van Lance hebben tot op dit moment geen onwettige praktijken aan het licht gebracht, maar afgezien van het feit dat de onderzoekingen nog doorgaan, staat wel vast dat Lance zijn financiële zaakjes allesbehalve degelijk had geregeld. Amerika houdt dan ook de adem in nu de senaat volgende week een serie hoorzittin gen gaat wijden aan deze kwestie, waarbij onherroepelijk de vraag aan de orde zal komen, of een man, die zijn eigen financiële zaakjes zo driest behandelt, wel in staat geacht mag worden de financiële zaken van een wereldmarkt te regelen. De zaak is des te pikanter door de innige relatie tussen Lance en president Carter. Bun Lance (46) was vorig jaar december een van de eersten die door Carter in zijn nieuwe regeringsploeg werden opgenomen. Lance was op dat moment president-direc teur van de National Bank of Georgia. „Burt Lance is een van de meest competente en intelligente mensen, die ik ooit in mijn leven heb ontmoet", liet Carter toen al weten. Carter bleek zelfs zoveel vertrouwen in zijn financiële brein të hebben, dat een gebruike lijk F.B.I.-onderzoek naar de nieuweling vrijwel achterwege bleef. Lance viel goed. De democraten gunden hun president het voorrecht een goede vriend in zijn ploeg op te nemen en Lance kon bogen op een voor treffelijke financiële carrière. Lance was dan wel getrouwd met een bankiersdochter, hij had het toch maar in recordtijd geschopt van een volgens vrienden uit die tijd betrek kelijk luie bankbediende tot een zeer dyna mische en overtuigende bankier. De Repu blikeinen drukten Lance op gepaste wijze aan de borst vanwege zijn nogal conservatie ve opvattingen over 's lands financiële be heer en zo leek iedereen gelukkig. De problemen ontstonden toen Lance ernst diende te maken met de breuk met zijn vorige loopbaan, zoals dat van iedere over heidsvertegenwoordiger wordt verwacht. Lance moest daartoe een immense serie leningen aflossen, maar ook dat leek geen onoverkomelijk probleem, gezien het bezit van een kleine 200.000 aandelen in de Natio nal Bank of Georgia. Door verkoop van deze aandelen zou Lance voldoende geld kunnen vrij maken om alle leningen te voldoen. De aandelen bleken echter in de loop van enke le maanden zodanig gekelderd (tot circa 9 dollar per stuk, terwijl hij ze voor zo'n 17 dollar had verkocht), dat het financiële wa ter Lance plotseling tot de lippen steeg. Weliswaar vroeg Lance via de president zelf om uitstel en dat werd hem ook verleend, maar de volle schijnwerper stond intussen op zijn financiële handelingen en die bleken al snel van een dermate dubieus gehalte, dat meer officiële onderzoekingen niet konden uitblijven. Intussen bleef president Carter zijn boezem vriend op vaak ontroerende wijze in de rug steunen. Carter bleef benadrukken dat Lan ce toch zo'n goede vriend was, waarin hij „volledig vertrouwen" had en wiens „integri teit boven alle twijfel verheven is". „Burt, ik ben trots op je!", zei Carter nog onlangs na het verschijnen van een 400 pagina's tellend rapport, waarin de Amerikaanse schatkistbewaarder verslag doet van een onderzoek, dat weliswaar geen onwettige maar minstens onverstandige financiële handelingen aan het licht brengt. Het rap port roept meer vragen op dan het beant woordt, aldus het commentaar van de grote Amerikaanse kranten en opiniebladen, waarvan de meeste in vaak felle commenta ren niet onder stoelen of banken steken dat zij Lance het liefst zo snel mogelijk willen zien verdwijnen. Maar ook de rol van de president wordt openlijk ter discussie gesteld. Zo schreef de invloedrijke New York Times, dat het erop lijkt dat president Carter zijn vriend al onschuldig heeft verklaard, voordat het pro ces half over is. En het lijkt erop, dat de media, want ook bij radio en televisie ligt Lance eruit, een gretig gehoor vinden bij veel Amerikanen, die nu eindelijk eens van hej „Watergate-syndroom" verlost willen worden. Uit een lijvig onderzoek van het opinieblad U.S. News and World Report bleek dat circa tweederde van de onder vraagde Amerikanen vindt, dat Lance moet opstappen en dat hun waardering voor pre sident Carter flink is afgenomen. Burt Lance heeft in 1974 en 1975 voor niet minder dan 15 miljoen gulden aan persoon lijke leningen opgenomen. Hij deed dat on der gunstige voorwaarden bij banken, waar mee hij een zakelijke relatie onderhield. De leningen waren voornamelijk bedoeld om een meerderheid van de aandelen van de National Bank of Georgia te verwerven en voor investeringen in onroerend goed, maar ook bijvoorbeeld om in 1974 een weinig succesvolle campagne voor het gouverneur schap van Georgia te betalen. Bovendien had de bank van Lance een eigen vliegtuig, waarvan ook president Carter tijdens diens campagne, weliswaar tegen betaling, ge bruik heeft gemaakt. Tegenover de leningen stonden belangrijke tegoeden, onder andere de aandelen van de bank zelf, maar het is nauwelijks na te gaan of er steeds voldoende tegoeden zijn geweest. Lance's vrouw, La Belle, zou bijvoorbeeld alleen al op een bepaald moment voor een kwart miljoen gulden in het rood hebben gestaan. Noch tans is van illegale activiteiten niets geble ken en wordt ook in het rapport van de schatkistbewaarder toegegeven dat dergelij ke pr eik tij ken in de bankwereld bepaald niet als ongewoon noch als onethisch worden gekenmerkt. Maar het officiële onderzoek gaat door, de volksvertegenwoordiging gaat er zich mee bemoeien en de kranten zitten Lance op de hielen. Zo heeft een team van de New York Times uitgevonden dat Lance waarschijnlijk niet al zijn financiële transacties voor zui vering heeft opgeheven, toen hij zijn post in de ploeg van Carter aanvaardde. In som mige kranten wordt onomwonden gesteld, dat Carter van de meeste van Lance's bank zaken moet hebben geweten, toen hij hem benoemde. Carter zelf lijkt zich intussen wat terug te trekken van het slagveld. Dat kan worden opgemaakt uit het feit, dat zijn belangrijkste woordvoerder, Judy Powell die zich in deze kwestie lang afzijdig heeft gehouden, thans geen gelegenheid voorbij zal laten gaan de verdediging van Lance van harte te onder steunen. Met die steun en met enige hulp vanuit de bankierswereld moet Lance het voornamelijk doen. Zijn eigen Democrati sche partij heeft nog weinig lust getoond het openlijk voor hem op te nemen. Democrati sche afgevaardigden houden zich opvallend afzijdig en hoewel hij, vanwege de betrok kenheid van de president zelf, van die kant geen al te felle aanvallen hoeft te verwach ten, zullen weinig Democraten volgende week, als de hoorzittingen beginnen, bereid zijn hun nek voor Lance uit te steken. Maar zelfs al zou Lance min of meer schoonge wassen uit deze affaire tevoorschijn komen, dan nog heeft hij zijn vriend de president een zeer slechte dienst bewezen. Zou immers Carter de Amerikanen geen regering geven, die vrij zou zijn van zelfs de schijn van onbetameli j kheid

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11