etuigenverklaringen wijzen erop: Menten gaf de bevelen Regering reageert niet op Luns CHEMIE DE VEILIGSTE INDUSTRIE mode Verzet in instelling Frankrijk tegen scholieren dossier .ANDBOUWSCHAP BEPLEIT UITSTEL MELKHEFFING icier: „Verdediger legt rookgordijn SCHOENEN BIJ C A luswater an randende rriek wordt nderzoeht Loden of een jopper beide een topper. s 19MNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 30 AUGUSTUS 1977 PAGINA 9 /an een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Pieter Men- tn was de man die op 7 juli $41 in Podoroce de bevelen -oor de executie gaf. Hij voer- |e de executies echter niet blf uit. Dat is de conclusie |je kan worden getrokken uit lentallen schriftelijke getui genverklaringen die de presi- 7 leat van de bijzondere straf- f amer van de Amsterdamse echtbank rar. J. A. Schröder isteren voorlas. Getuigenis- en overigens, waaruit een chtergrondbeeld van omge- 'ing, tijd en Menten werd ge schilderd. Daarvan valt af te lezen dat ilenten een spijkerharde, tsa- pstische houding aannam op Jjn vele honderden hectaren rellende landgoed ten opzichte I fan de boeren die voor hem perkten. Boeren, die tegen 1 in opstand kwamen, hem lieten arresteren (1938 wegens „spionageactiviteiten" voor de Duitsers) en daarna zijn land onderling verdeelden". Twee mannen, Altmann en Sc hief helpen hem ontvluchten uit de gevangenis. Menten komt in 1941 terug, in Duits uniform, laat uit wraak(?) de activisten en de joden oppakken op 7 juli, waarna de executies vol gen. Altmann en Schief wor den vrijgelaten. Dat is het beeld dat uit de vele tientallen getuigenissen naar voren komt. Menten zelf heeft gisteren al deze getuigenissen niet hoeven aanhoren. Bij de opening van de zitting verklaarde zijn raadsman, mr. L. van Heijnin gen, dat zijn cliënt zondagmid dag, toen zijn verdediger bij hem op bezoek was, onwel was geworden, met dikke tong was gaan praten en het be wustzijn had verloren, ver schijnselen die wezen of op een hartaanval, of op een co ma zoals waarin suikerzieken kunnen vallen. Mr. van Heij- ningen had onmiddellijk ver plegend personeel, directie en mevrouw Menten gewaar schuwd. De toestand van Pie ter Menten bleek echter vol gens de president, mr. J. A. Schröder, die de zitting even schorste om naar de gezond heidstoestand van patient-ver- dachte te kunnen informeren, „geen enkele reden tot onge rustheid" op te leveren. Dat had hem de adjunct-directeur van het gevangenisziekenhuis verzekerd. De ziekte van Menten zou even later de officier van justitie, mr. A. Habermehl schamper doen opmerken dat raadsman van Heijningen bezig was een rookgordijn te leggen. Mr. van Heijningen had de president gevraagd of hij deze middag twee getuigen a'de charge zou kunnen horen, een osteopaat, mevrouw Dr. Sik- kes en nog een andere. Het verzoek werd door de presi dent afgewezen om de dood eenvoudige reden dat deze zit tingsdag bestemd was voor de schriftelijke getuigenissen. Dit gevoegd bij de mededeling van Mentens ziekte, verdroot de of ficier van justitie: „Het ziet er naar uit dat u een rookgordijn wilt leggen", zei hij. „Eerst door de aankondiging van de ziekte van Menten en nu door vanmiddag twee getuigen a décharge op te willen roepen". Mr. van Heijningen riposteer de met te zeggen dat meneer de officier insinueerde. Nog merkwaardiger zou het even later toegaan toen de raadsman van Pieter Menten plotseling vroeg om de Vrije Volk-verslaggever Nico Polak te mogen horen. Toen de pre sident hem vroeg waarover eiste mr. van Heijningen dit bij gesloten deuren te mogen uitleggen. De zaal werd ont ruimd, mr. van Heijningen gaf zijn uitleg, verslaggever Polak werd binnen geroepen en werd achter gesloten deuren gehoord. Nadat de zitting weer openbaar was geworden ver klaarde de president, mr. Schröder, dat Polak had ver klaard met een van de getui gen van vorige week, Sleifer, te hebben gesproken. Deze had hem verteld gedurende 14 jaar in Siberië te hebben ver toefd, doch niet in werkkam pen. Polak zou niet de indruk hebben gehad dat Sleifer rechtstreeks door de Russen uit Siberië naar Nederland was gehaald. Getuigenverklaringen in de middagzitting, die voorname lijk handelden over de massa executies in Urycz, wezen Pie ter Menten wel aan als de man die de executies zelf had uitge voerd. Deze getuigenissen zijn echter niet hard genoeg om als ultimatieve bewijslast te kun nen dienen. Het best zou men alle verkla ringen die de president giste ren voorlas nog met een brod dellap kunnen vergelijken, waarop steekje na steekje het portret van Menten en zijn daden worden geborduurd. Tot het geheel gaat lijken en daarop door de rechtbank het schuldig of onschuldig kan worden uitgesproken. AMSTERDAM - De Rijkspost spaarbank heeft gisteren de rente vooryhaar RPS-woninghy- potheken met een half procent verlaagd. De rente voor een normale hypotheek is nu 8,25 pet en voor een tophypotheek 8,5 pet Door de ontwikkeling op de ka pitaalmarkt gaat bij de RPS de rente van nieuw gestorte gelden op spaarvormen met een vaste looptijd en vaste rente (beleg- gingsbewijzen en spaardeposi- to's) ook met een half procent omlaag. Postspaarbank verlaagt hypotheekrente De rente van de overige spaar vormen van de RPS ondergaat geen wijziging. Ook de rente van de tegoeden van bestaande beleggingsbewijzen en spaarde- posito's blijft ongewijzigd. Overheid houdt de boot af UTRECHT (ANP) De vakbonden willen dat de overheid snel een ambtenaar aanwijst die zitting moet nemen in de onderzoeks commissie die de situatie bij de Unilever-Vlees groep onder de loep moet nemen. Zoals bekend heeft Unilever ingrijpende reorganisaties aangekon digd, waardoor ongeveer 1800 arbeidsplaatsen zouden komen te vervallen. Later is men echter met de vakbonden overeengekomen dat eerst een onderzoekscommissie zal worden ingesteld. In die commissie zal ook de overheid zitting hebben. Bij de vakbonden heeft men, na informele contacten met de drie ministe ries' waarom het gaat (Economische Zaken, Sociale Zaken en Landbouw) echter de indruk gekregen „dat de overheid de boot wil afhouden. Ze hebben gisteren een telegram aan de overheid verzonden waarin dringend wordt aangedrongen op een spoedige afhandeling van de zaak in het belang van de werknemers. AMSTERDAM C A begint deze week voorlopig op proef in negen filialen met de verkoop van damesschoenen. Het gaat om de vestigingen van het concern in Den Haag, amsterdam, Rotterdam, Groningen, Utrecht, Eindhoven, Zwolle, Heerlen en Arnhem. Volgens het concern zullen alleen lederen schoenen van eerste-klas fabrieken worden verkocht C A heeft tot de proef besloten omdat „schoenen een belangrijk en modege- voelig deel van de garderobe zijn geworden". Op de vraag of schoenen voor het concern geen „branche-vreemd" artikelen zijn, zei een woordvoerder „dat ook in de traditionele schoenenzaken steeds meer nevenartikelen verkocht worden." Chemie-topman: DELFT De chemische industrie is één van de veiligste industrietakken, aldus ir. Donker Duyvis, voorzitter van de Raad van Bestuur van Du Pont de Nemours (Nederland) bv gisteren in Delft bij de overhandiging van het eerste exemplaar van het handboek Cbemiekaarten aan minister Boersma van Sociale Zaken. Ir. Donker Duyvis wees erop, dat in 1974 het aantal bedrijfsongevallen in de chemische industrie slechts 1,8 procent was van alle bedrijfsongevallen in alle bedrijfstakken in Nederland, terwijl in de chemische industrie toch zeven procent werkzaam is van de ruim 3,7 miljoen werknemers. De chemische industrie heeft één van de laagste ongevalcijfers van alle bedrijfstakken. Vergele ken met bijvoorbeeld de metaal- en bouwnijverheid is het zelfs zes tot achtmaal lager. Ir. Donker Duyvis sprak ook over de veiligheid voor anderen dan de werknemers en zei in dit verband, dat actiegroepen veel en belangrijk werk hebben gedaan. „In vrijwel alle grote bedrijven is tegenwoordig een milieudeskundige aangesteld en voorts behoort bij de grotere bedrijven tegenwoordig een rampenplan tot de standaarduitrusting"} aldus ir. Donkers Duyvis. TELEVIZIERRING De Televizierring 1977 viel dit jaar toe aan Wim Kan voor diens tv-programma op oudejaarsavond. De ring werd Kan in bijzijn van Corry aan de vinger geschoven door Rein van Rooy, hoofdredacteur van Televizier. ill! "NEUTRONENBOM IN NAVO' (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse regering heeft niet gereageerd op het pleidooi van mr. Joseph Luns, secretaris-generaal van de NAVO om deze verdragsorganisatie uit te rusten met neutronen bommem. In PvdA-kringen heeft men zich nega tief uitgelaten over Luns. Men vindt daar, dat de secretaris-generaal zich van dergelijke uitspra ken moet onthouden, omdat de NAVO nog geen officiële mening heeft gevormd en politici door de opvattingen van de top - ook opperbevelhebber Haig deelt Luns' mening - worden beïnvloed. De Nederlandse regering heeft nog geen eindoor deel over de introductie van de neutronenbom. Volgens haar zijn er nog vele vragen, die een antwoord behoeven, zoals de vraag of het hebben van deze bommen kan leiden tot een eerdere inzet van atoomwapens en de vraag of het aanschaffen van deze bommen effect zal hebben op de interna tionale onderhandelingen over ontwapening. In bondgenootschappelijk verband wordt thans naar de antwoorden gezocht. PvdA-kamerlid Dankert heeft zich, als rapporteur voor de NAVO-assem- blee, al tegenstander verklaard van het toevoegen véin de neutronenbom aan het atoomarsenaal om dat volgens hem dit kernwapen de atoomdrempel zal verlagen. Donderdagochtend komt de Tweede-Kamercom missie van defensie bijeen. Dan zal deze kwestie, hoewel niet geagendeerd, ook aan de orde komen, al was het alleen maar om de stand van zaken te bespreken. Illllllllll N HAAG (ANP) Het dagelijks bestuur van Landbouwschap heeft vanmorgen met minis- mr. A. van der Stee van Landbouw en Visserij proken om bij hem als lid van de EEG-raad landbouwministers nogmaals met klem aan [ringen op uitstel van de zogenaamde „mede- antwoordelijkheidsheffing" van 89 cent per iderd kilo melk die vanaf 16 september aan boeren zal worden opgelegd om de melk- en boterproduktie in de EEG-landen tegen te gaan. "Een mogelijkheid om zich tot het Europese Hof in Luxemburg te wenden om na te gaan of de heffing wel in overeenstemming is met het EEG- verdrag is volgens voorzitter Luteijn van het Ko ninklijk Nederlands Landbouwcomité (KNLC) niet mogelijk voordat de heffing is ingegaan. Het Hof om uitstel vragen acht het KNLC evenmin moge lijk omdat ook bij andere regelingen uitstel door het Hof werd verworpen. De Friese Maatschappij van Landbouw die het initiatief nam tot de protes tactie tegen de medeverantwoordelijkheidsheffing heeft aan de EEG-ministerraad gevraagd om uit stel van de heffing. Ook minister Van der Stee van Landbouw heeft al bij herhaling de vraag om uitstel van het Nederlandse georganiseerde land bouwbedrijfsleven aan de raad voorgelegd. Het. Koninklijk Nederlands Landbouw Comité houdt er echter wel rekening mee dat de bezwaren van de Nederlandse boeren tegen de heffing lang niet door alle boerenorganisaties in de EEG worden gedeeld. Als de heffing er onverhoopt toch komt zal de KNLC blijven ijveren voor wijzigingen, bijvoorbeeld voor het hanteren van het nul-tarief. JSSINGEN (ANP) De in- ectie Volksgezondheid en Mi- u-hygiëne in Zeeland heeft Bteren monsters genomen van t bluswater in de brandende iekse vrachtvaarder Attican nity. ichten er geen schadelijke iffen in het bluswater zitten, in wordt het te gelegener tijd de Westerschelde gepompt /at het wèl giftige stoffen, m zullen de honderden tonnen ihtreinigd water in bakken >rden afgevoerd. Dat zal dan beuren in overleg met Rijks- aterstaat en de inspectie alksgezondheid en Milieu-hy- 6né. e vrees dat het water veron- einigd is, stoelt op het feit dat !t schip ondermeer chemica- ln vervoerde. Als het bluswa- van het schip af is, zal de ïk naar Vlissingen of Ant- erpen worden versleept. Als m ook de rest van de lading t - een karwei waarmee lomenteel vier bergingsvaartui- :n bezig zijn, wordt beslist wat verder met het schip gaat ibeuren. e Attican Unity ligt al vanaf arige week donderdag bran- ïnd op het strand bij Cadzand. e bluswerkzaamheden moes zondag worden gestaakt we ens het slechte weer en zijn steeds niet hervat. Men be- erkt zich tot het nathouden an het voorschip, waaronder °g een lading gerst ligt te meulen. Mlllllllllllllllllllllllllllllllllllllillliiliiiiilliiiinii ADVERTENTIE Lelden: Haarlemmerstraat 163a S (donderdag-koopavond); Leldsenhage: Jasmijnhof 8 ^2 (donderdag-koopavond). Spaans bezoek De Spaanse pre mier Suarez (twee de van links) en zijn minister van buiten landse zaken Oreja (geheel links), heb ben in Den Haag met premier Den Uyl en minister Van der Stoel gespro ken over toetreding van Spanje tot de Europese gemeen schap. Nederland heeft beloofd daar bij „actieve en con structieve" steun te verlenen. De EG-mi- nisterraad zal zich op 17 september met het Spaanse verzoek bezig hou den. Geen spoor van bemanning neergestorte straaljager (Van een onzer verslaggeefsters) SOESTERBERG Behalve een vleugeltip en wat stukjes kle ding is er nog geen spoor van de gisteren bij Terschelling neergestorte Phantom-straalja- ger van de Amerikaanse lucht macht die haar basis heeft op Soesterberg. Gevreesd wordt dat de twee bemanningsleden het ongeluk niet hebben over leefd. Sinds gistermiddag zijn schepen van de Nederlandse marine en helicopters van de Marine Luchtvaartdienst met een inten sieve speuractie bezig, maar tot op dit moment tevergeefs, hoe wel een grote olievlek ongeveer de plaats aanduidt waar het toe stel is neergekomen. De Amerikanen zelf zijn begon nen met een onderzoek naar de toedracht van het ongeval. Het vliegtuig vloog in een formatie met een andere Phantom en maakte een routine oefenvlucht, aldus een woordvoerder van het Amerikaanse squadron op Soes terberg. Weersomstandigheden kunnen volgens hem niet de oorzaak zijn, maar wat het on geval dan wel heeft veroorzaakt is nog een raadseL (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Met ingang van het nieuwe schooljaar dat in Frankrijk half september begint, wordt een systeem van kracht waar in elke scholier zipi dossier heeft, dat hem gedurende zijn gehele leertijd zal volgen. Het is ingevoerd in het kader van de „refor- me Haby", de naar minister van onderwijs, René Haby, genoemde hervorming van het onderwijs, en evenals tegen deze hervorming zelf is er nogal verzet tegen het dossier gerezen. Het dossier of scholier-register heeft ten doel elke leerling vanaf de eerste klas van de kleuterschool tot de laatste van de mid delbare op elk willekeurig ogenblik te kun nen „doorlichten" door raadpleging van het op hem betrekking hebbende register. Dit register wordt samengesteld door de school hoofden, het onderwijzen personeel, de schoolpsycholoog, de raadgevers voor ui teindelijke beroepskeuze, de leerkrachten die belast ziin met zogenaamde steunlessen. De dossiers bevatten alle gegevens omtrent de leerling: identiteit gezinsomstandigheden, sociaal milieu (waarmee al aan derden ge raakt wordt) en vanzelfsprekend alle moge lijke gegevens over scholing, de resultaten daarvan, tekortkomingen en gebreken, aan leg, karaktereigenschappen, gedrag, inciden ten en verder alle andere elementen die van belang kunnen zijn bij de beoordeling van de scholier. Verder medische opmerkingen psychologische beoordeling enzovoort. Het geheel moet het uiteraard mogelijk maken zo doeltreffend mogelijk te beantwoorden aan de behoeften van de leerling en zijn uiteindelijke bestemming in de maatschap pij, zijn beroepskeuze, te vergemakkelijken. Als zodanig is, met enkele reserves, het technische doel van het leerling-register ac ceptabel. Maar omdat dossiers zelden be perkt blijven en ze integendeel zo uitvoerig mogelijk moeten zijn, is het geenszins on denkbaar dat daar elementen in verwerkt worden die uiteindelijk voor de betrokkene Dronkeman rijdt meisje op stoep dood AVENHORN (ANP) Een dronken automobilist heeft gis teren een 17-jarig meisje voor haar ouderlijke woning in Avenhorn (N-H) aangereden. Het meisje is later op de och tend in een ziekenhuis in Hoorn' aan haar verwondingen bezwe- Haar vriend met wie zij voor het huis stond ligt zwaar gewond in het ziekenhuis. Volgens de rijk spolitie reed de dronken auto mobilist plotseling op het linker weggedeelte en had hij geen controle meer over het stuur. Doodgevonden meisje stierf door heroïne AMSTERDAM (ANP) Het on geveer 17-jarige meisje dat za terdag dood werd aangetroffen in een Amsterdams pension is overleden door gebruik van heroïne. Dit heeft de sectie gistermiddag uitgewezen. De identiteit van het slachtoffer is nog onbekend. vallen, zelfs wanneer negatieve opmerkingen later geneutraliseerd worden door gewag te maken van verbetering enzovoort De ou ders hebben het recht te allen tijde inzage van de dossiers van hun kinderen te vragen. De leerling zelf ook, maar eerst wanneer hij meerderjarig (dus 18 jaren) is. Het personeel dat aan de samenstelling en opbergen van de registers meewerkt is tot strikte geheim houding verplicht Voorts moeten de dos siers vijf jaren na het verlaten van de school door de leerling vernietigd worden. Het dos sier mag onder geen enkele omstandigheid aan derden getoond worden, met name niet aan toekomstige werkgevers van de betrok kene. Ongeacht deze „veiligheidsmaatregelen" is het verzet tegen het dossier groeiende, mede omdat men de beveiligingsclausules niet af doende acht en omdat dit systeem ertoe bijdraagt dat ieder uiteindelijk altijd ergens een dossier heeft. Het wordt door de critici van het systeem gezien als een inbreuk op de persoonlijke vrijheid. De overtuiging eroeit dat men altijd en overal bespeiden Britten leiden in wereld-zeilrace LONDEN (ANP) Twee Britse jachten, de Condor en de Great Britain II liggen in de zeilrace om de wereld op kop. De twee grootste en snelste zeil schepen bereikten onder onver deeld gunstige weersomstandig heden de Golf van Biscaje. De Britten hebben een voorsprong van ruim 160 kilometer op de rest van het veld, dat bestaat uit dertien zeilschepen. Daarbij zijn ook twee Nederlandse, de Tielsa met schipper Dirk Nauta en de Flyer met schipper Connie van Rietschoten. De tweede wedstrijd om de we reld zal niet alleen beslist wor den op snelheid. Elk jacht heeft naar gelang de grootte en de snelheid die het lean ontwikke len een „handicap"." Zo moet bijvoorbeeld de Condor 36 uur inlopen op de Great Britain II,

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9