i Straatberovingen ontsieren Carnaval van Notting Hill f BeraadCeausescu en Begin zonder resultaat ANNEUESE KAPPLER: GEEN HULP GEHAD Wassen met spaarprogramma effect niet bijster groot Middeltjes tegen aambeien Blijvend lage prijzen" toch loze belofte Verpakt ijs: te weinig op het pak te weinig erin Verpakkingsresten buitenland Wie last heeft van aambeien via de verpakking het meest te kan bij de drogist of apotheek voldoen. Maar het beste is om, terecht voor talloze middeltjes, bij aambeienklachten te zor- En de twintig procent van de gen voor een goede stoelgang. Nederlandse bevolking die we- Dat kan o.m. worden bevor- leens te maken heeft met dit derd door het eten van volko- jeukend ongerief koopt ze grif renbrood (in plaats van wit- want het is geen aandoening brood), van roggebrood, verse waar je rustig bij blijft zitten, groente en fruit (pruimen bij Uit een onlangs gehouden on- voorbeeld). De jeuk kan voor derzoek echter is gebleken dat een groot deel worden wegge- lang niet alle middeltjes de nomen door een goede hygie- ideale samenstelling hebben, ne: dat is goed wassen met In ieder geval worden de aam- water, bij voorkeur zonder beien er zelf niet mee bestre- zeep, na elke ontlasting, den. Wel kunnen ze hinderlijke Wanneer men er vroeg bij is klachten als pijn en jeuk ver- kunnen aambeien vrij eenvou- lichten. Zwitsanal bleek van dig worden weggehaald. Daar- de onderzochte middeltjes qua voor is een bezoek aan de samenstelling en voorlichting huisarts wel nodig. Veel Nederlandse huisvrou wen zijn bereid wat meer te betalen voor een wasauto maat die minder stroom ver bruikt bij dezelfde prestaties. Daarom worden steeds meer wasautomaten uitgerust met „spaarknoppen" voor kleine wasjes en complete „spaar programma's" voor normale boeveelheden was. Al eerder toonde een onderzoek aan dat de z.g. 2 kg-knoppen, dus voor de kleine wasjes, helemaal niet zo zuinig waren als werd beweerd - relatief is het ver bruik van water en elektrici teit daarbij zelfs groter. De Consumentengids publiceert nu een onderzoek naar de „spaarprogramma's", waar door een witwas bij 60 graden in plaats van bij 90 graden wordt gewassen. Het resultaat is een wat minder schone was. Bovendien is bet spaarpro gramma alleen bedoeld voor de witwas, die slechts een on derdeel van de gezinswas vormt. De Consumentenbond pleit dan ook voor een verbe tering van de basis waspro gramma's, vooral voor bont- goed en synthetische vezels. De meeste energie die een wasmachine gebruikt, wordt besteed aan het opwarmen van het sop. Het ligt dus voor de hand dat besparingen voor al moeten worden gezocht in een lagere soptemperatuur. Maar een witwas blijkt in een bontwasprogramma aanzien lijk minder schoon te worden, gedeeltelijk door de lagere temperatuur, gedeeltelijk door de kortere wastijd. Om bij een verlaagde tempe ratuur hetzelfde wasresultaat te krijgen, zou men de wastijd moeten verlengen. Dat is ook wat AEG (Lavamat Princess 800 E) en Candy (D2.50) - twee van de drie merken met een spaarprogramma, hebben ge daan. Toch blijkt in dat geval een bleken van de was, indien het wasgoed dit verdraagt, met een verdund chloorbleek- middel, nodig te zijn. Een andere mogelijkheid tot energiebesparing is het over slaan van de voorwas en een spoelgang. Dit doet Miele (W423). Bijzonder is dit overi gens niet, want een voorwa sprogramma kan altijd wor den overgeslagen. Daarnaast is bij diverse onder zoekingen gebleken dat tussen verschillende merken wasau tomaten enorme verschillen in verbruik voorkomen die niet in verband staan met de was- resultaten. Kennelijk valt er dus hier en daar nog heel wat te verbeteren. Bij het onderzoek naar de ge noemde drie merken is geble ken dat de besparingen niet erg groot waren. Bij AEG was de besparing met 35% minder stroom het grootst, bij Candy was de besparing 26%, bij Mie le 10%. In geld uitgedrukt be tekent dit bij 1 2 maal een witte was per week niet meer dan 15.- per jaar bij AEG, 9.- bij Candy en 4.- bij Miele. Op het waterverbruik hebben de spaarprogramma's weinig effect: alleen bij Miele is dit verbruik 5 minder. Over het algemeen gingen de vlekken er bij de spaarpro gramma's veel minder goed uit. Alleen Candy leverde bij het verlengde bontwaspro gramma de was even schoon af als in het witwasprógram- ma. Bij AEG werd een grote verbetering bereikt door aan de tweede spoelgang chloor toe te voegen. Bij Miele had het weglaten van voorwas en een spoelgang nauwelijks ef fect: de was werd iets minder schoon dan bij een normaal witwasprogramma. Na Konsumenten Kontakt heeft ook de Consumentenbond een bleek dat er van de beloften niet veel is terecht gekomen. Flink steekproef genomen bij de kruideniers die rond de jaarwisseling wat van de bewuste artikelen zijn sinds januari weer verhoogd, aankondigden een aantal artikelen blijvend in prijs te verlagen. Bij Albert Heijn 18 van de 43 artikelen, bij Simon 14 van de Die bedrijven zijn Simon, Albert Heijn en Edah. In tegenstelling 24 en bij Edah 17 van de 33. tot Konsumenten Kontakt liet de Consumentenbond de koffie Gemiddeld bedroeg de stijging van de artikelen die duurder buiten beschouwing om een vals beeld te voorkomen. waren geworden bij Albert Heijn 8 procent, bij Simon 13 en Bij steekproef stekkrpeof die vorige maand werd gehouden bij Edah 10 procent Een onderzoek naar 16 soor ten verpakt consumptieijs heeft nogal wat tekortkomin gen laten zien: op de verpak kingen staat vaak te weinig informatie, en in de verpak kingen zit nogal eens te wei nig ijs. Reden voor de Consu mentengids om weer te con stateren dat een goede wetge ving veel te lang op zich laat wachten. Op de verpakking van con sumptieijs dient de naam en het adres van fabrikant of im porteur vermeld te staan, het gewicht of het volume van de inhoud (1 liter ijs weegt min stens 500 gram), terwijl het vermelden van de ingrediën ten wordt aanbevolen. Doorgaans ontbreken op de verpakking gegevens over de wijze van bewaring. In een diepvriesvak van een drie-ster ren koelkast is dat ijs hooguit een maand te bewaren, in het vriesvak van een 2-sterren koelkast een week, in het vriesvak van een 1-sterren koelkast een dag. Veel ijsmerken hebben een vetgehalte van rond tien pro cent. De kalorische waarde van een portie van 50 gram ligt tussen 70 en 110 kcal. waarbij het roomijs doorgaans de hoogste waarde heeft. Maar ook „vanille-ijs" is vaak onge schikt voor wie wil vermage ren. Bijna iedereen zal zich weieens geërgerd hebben aan de restjes omhulling, bestaande uit plastic of darm, die zich tussen de plakjes worst bevonden. Een vorm van verontreiniging van voedsel die door de slager eigenlijk best vermeden kan worden. Het lijkt tenminste niet veel moeite om voor het sffijden van de vleeswaren de verpak king goed te verwijderen. De verpakking dient ervoor om de vleeswaren te vrijwaren voor verontreinigen. Bij het transport, de opslag en verkoop wordt deze verpakking door bacteriën verontreinigd. Als de slager resten ervan tussen de vleeswaren terecht laat komen lijken ze minder voor consumptie geschikt Penicilline in dierenvoedsel wordt verboden WASHINGTON De Amen- kaanse keuringsdienst voor wa ren heeft gisteren bekendge maakt, dat zij van plan is het gebruik van penicilline in het voedsel voor dieren te verbie- iden, als eerste stap om alle antibiotica te weren uit het voedsel voor dieren die door de mens worden geconsumeerd. Volgens de dienst blijken bacte riën in dieren een weerstand tegen antibiotica te hebben op gebouwd. Doordat dit overgaat op de mens, wordt een van de belangrijkste verdedigingen te gen ziekten verzwakt. Er wordt al twintig jaar penicil line toegevoegd aan het voedsel van dieren, zowel om hen meer weerstand tegen ziekten te ge ven als ook om hen sneller in gewicht te doen toenemen, al hoewel niemand precies weet hoe dat gaat. LEIDSE COÜRANT,-. DINSDAG 30 AUGUSTUS 1977 PAGINA 7 Poging om lijk Elvis Presley te stelen MEMPHIS (UPI) In de stad Memphis in de Ameri kaanse staat Tennessee zijn twee mannen aange houden omdat zij een com plot hadden gevormd om het lijk van de onlangs overleden zanger Elvis Presley te stelen. De ver dachten hadden wapens bij zich en waren in het bezit van explosieven. Een derde verdachte wordt gezocht.' De twee mannen werden gistermiddag in de buurt van het praalgraf van de familie Presley gearres teerd. De politie bewaakt het mausoleum streng nadat Elvis op 18 augustus daar ten grave werd gedragen. Ford geeft interview voor na zijn dood NEW YORK (AFP) - Oud president Gerald Ford van de Verenigde Staten beeft vorige week een interview toegestaan aan de New York Times, waarvan de tekst pas zal worden gepu bliceerd na zijn overlijden, zo beeft bet weekblad Newsweek gisteren meege deeld in zijn rubriek „Pe riscope". Volgens Newsweek had de New York Times al langer dan een jaar geprobeerd Ford voor een posthuum interview te interesseren. De oud-president voelde er niet veel voor, maar zijn omgeving heeft hem ten slotte weten over te halen. In het interview spreekt Ford de oud-president zich onbevangen uit over een aantal kwesties die zich tij dens zijn presidentschap voordeden, zoals Watergate en de gratie die hij op voor hand schonk aan zijn voor ganger, Richard Nixon. Mausoleum Mao voltooid PEKING Het mausoleum van de Chinese partijleider Mao Tse-Toeng is na negen maanden onafgebroken werken voltooid. De afgevaardigden naar het onlangs gehouden par tijcongres in Peking hebben het afmonument bezocht en eer •tuigd aan de overleden par- jleider. Het stoffelijk overschot van Mao, gewikkeld in de vlag van de Chinese Communistische Partij, rust in een kristallen kist, omgeven door bloemen, in een auditorium. Het mausoleum is een vierkant gebouw met een oppervlakte van 20.000 vierkan te meter en een hoogte van 33,6 meter, omgeven door pijnbo men, ceders, kersenbomen en andere bomen. Het gebouw dat met zijn marmeren zuilen lijkt op het Griekse parthenon, staat aan de noordkant van het mo nument voor de Helden van het volk op het plein van de Hemel se vrede in de Chinese hoofd stad. Politiemannen dragen een gewonde weg van het carnaval van Notting Hill. Ongeveer twintig mensen hadden als slachtoffer van geweld verzorging nodig. Boekarest (AFP-Reuter) Pre mier Menachem Begin van Is raël en zijn Roemeense gast heer, president Nicolae Ceau- sescu, hebben hun besprekingen over de situatie in het Midden- Oosten gisteren beëindigd zon der dag de standpunten elkaar ook maar een millimeter nader kwamen. Na zeven uur vergaderen kwam het Roemeense persbureau Agerpres met een tussenbalans waarin werd gezegd dat de twee staatslieden afwijkende stand punten innemen over de manier waarop de toestand in het Mid den Oosten kan worden opge lost. Agerpres legde overigens na druk op de „eerlijke en open hartige" sfeer van het onder houd. Begin gaf de Israëlische radio een kort intervieuw, waar in hij zei dat de twee landen elkaar ondanks de meningsver schillen vriendschappelijk ge zind blijven. Volgens diplomatieke zegslieden in de Roemeense hoofdstad draait het meningsverschil hoofdzakelijk om Begins weige ring met de Palestijnen te pra ten en zijn fiat aan nieuwe jood se nederzettingen op bezet Jor daans grondgebied. De Israëlische radio speculeerde zaterdag over de mogelijkheid dat Roemenië - het enige com munistische land dat de diplo matieke betrekkingen met Israël na de zesdaagse oorlog van 1967 heeft gehandhaaft - een com missie van goede diensten zou laten onderzoeken hoe Jeruza lem eventuel alsnog in contact kan worden gebracht met de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO. LONDEN Het carnaval van Notting Hill, het grote Westin- dische festival, staat in een zwarte lijst van geweld. Vroeg in de maandagavond stormden naar schatting duizend zwarte jongeren door de met mensen massa's volgepakte Portobello Road, iedereen onder de voet lopend die zich op het pad van het geweld bevond. Op de hoek stond een radioverslaggever van London Broadcasting, die door zes of zeven jongens van ongeveer 16 jaar werd aange vallen. „Geef ons je spullen, whitey", briesten ze. De repor ter werd van zijn geld beroofd, zijn bril vloog te pletter tegen de straatstenen, zijn taperecor der werd hem uit handen ge rukt. De lijfwacht die hij bij zich had, een verslaggever van de Evening Standard, kon hem niet helpen. Een andere groep jongens eiste zijn geld en tuigde hem zodanig af dat zijn gezicht overdekt was met bloed. Dit gebeurde op dezelfde plaats waar vorig jaar een orgie van geweld ontstond, waardoor het carnaval van Notting Hill de geschiedenis is ingegaan als een van de grootste stadsrellen in de Londense geschiedenis. De poli tie hield zich, evenals zondag, goeddeels in de schaduw, maar de onlusten op Portobello Road konden door de carnavalscomi- té's aangestelde ordehandhavers niet onder controle gebracht worden. Ze stonden erbij toen de radioverslaggever en de man van de Evening Standard wer den beroofd en gemolesteerd en ze beperkten zich tot opmerkin gen als „hou het rustig, jon gens". Het carnaval van Notting Hill bewoog zich, evenals zon dag, op het slappe koord tussen explosies van vreugde en ge weld. Tijdens de feestelijke uren van het carnaval bleek dat feestvierders en politiemannen het uitstekend met elkaar konden vinden. Doodstraf per injectie voltrokken HOUSTON De Amerikaanse staat Texas is voor de voltrek king van doodvonnissen giste ren officieel overgestapt van de electrische stoel op de injectie. Naam en samenstelling van het te gebruiken gif worden geheim gehouden. Als een laatste appèl niets uit haalt zal het eerste doodvonnis met de injectienaald waar schijnlijk op 13 september wor den voltrokken aan Billy Joe Battie. Deze man schoot de be diende van een supermarkt dood tijdens zijn roofoverval op de winkel. In de Texaanse ge vangenissen zitten in totaal 60 terdoodveroordeelden. Oklaho ma was tot dusver de enige Amerikaanse staat waar veroor deelden (sinds kort) zullen wor den doodgespoten. FRANKFORT (AP) De echtgenote van de Duitse oorlogsmisdadiger Herbert Kappler heeft in een vraaggesprek voor de Westduitse televisie gezegd, dat zij van niemand hulp heeft ontvangen bij het laten ontsnappen van haar man uit een ziekenhuis in Rome en dat deze onderneming haar aan de rand van een faillissement heeft gebracht Anneliese Kappler-Wenger verklaarde dat zij om wille van haar man de juwelen van haar moeder heeft moeten verkopen om haar rekeningen, die van haar geregelde reizen naar Rome sinds hun huwelijk in 1972 inbegrepen, te kunnen betalen. De 70-jarige Kappler lijdt aan een ongeneeslijke vorm van kanker en was tot levenslang veroor deeld voor de moord in 1944 op ruim 300 Italianen uit vergelding voor een aanval van partizanen, waarbij 30 Duitse soldaten werden gedood. Na de ontsnapping dook het echtpaar in de omge ving van Lüneburg in Noord-Duitsland weer op. De Italiaanse autoriteiten hebben om uitlevering van Kappler gevraagd, maar dit is krachtens de Westduitse grondwet verboden. Mevrouw Kappler zei wel financiële en morele steun te hebben ontvangen van verscheidene ver enigingen van oorlogsveteranen en van kerkelijke groeperingen. Ontslag dreigt verkeersleiders in Engeland LONDEN (AFP) De directie van de Britse burgerluchtvaart heeft gisteravond de assistent- verkeersleiders met ontslag be dreigd, als zij niet binnen 48 uur hun werk normaal hervatten. De 850 assistent-verkeersleiders beëindigde gisteren te midder nacht hun vier dagen tevoren begonnen algehele staking. Ver volgens begonnen zij een stipt heidsactie voor onbepaalde tijd. Zij willen daarmee kracht bij zetten aan een eis voor een sala risverhoging van 17 pet die hun al- twee jaar geleden was toege zegd. Westerse geleerden tegen neutronenbom MÜNCHEN (AP) De Pug- washconferentie, een interna tionale organisatie van geleer den die zich inzet tegen de „ex cessen van de wetenschap" heeft na een zesdaagse bijeen komst achter gesloten deuren een verklaring afgelegd waarin zij een beroep doet op de Ame rikaanse regering om af te zien van de neutronenbom. In de verklaring wordt ook de Ameri kaanse Cruiseraket een gevaar lijke bedreiging voor de we reldvrede genoemd en worden alle naties opgeroepen om hun giftige gasarsenalen te vernieti gen. Skepsis uitte de groep omtrent snelle kweekreactoren. De Pug- washconferentie (genoemd naar het Canadese stadje waar zij 20 jaar geleden in het kader van de bevordering van de kernbe wapening werd opgericht) vroeg in deze uiterste zorg te besteden aan bouw en gebruik van derge lijke installaties. Combinaties Voor de zomerse regendagen, en die zijn er nogal wat, hebben Duitse mo de-ontwerpers een combinatie van re genkleding en para plu's beschikbaar. Voor een vrolijk moment op sombe re dagen. BERLIJN De Oostduitse schrijfster Sarah Kirsch heeft zondag de DDR verlaten en heeft zich in West-Berlijn ge vestigd. De Westduitse schrij versbond heeft dit meegedeeld, met het verzoek van mevrouw Kirsch haar de eerste twee maanden met rust te laten. Zij Oostduitse schrijfster naar West-Berlijn zal te gelegener tijd haar plan nen bekendmaken. De 42-jarige schrijfster had mid den augustus al een uitreisvi sum gekregen. Zij is in de DDR talrijke malen onderscheiden, zoals in 1973 met de Heinrich- Kleist-prijs. In november 1976 kwam Sarah Kirsch in moeilijk heden toen zij met elf collega's een petitie ten gunste van Wolf Biermann had ondertekend. i w

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7