Onderwij svoorzieningen zorgelij k in wijken Adegeest en Boschgeest n Noordwijk voelt niets vooi schoolbegeleidingsdienst Overdracht eerste rolstoelbus voor Prinsenhof Brochure over ruimtevaart bij VVV-Noordwijk SCHOLENNOTA VOORSCHOTEN: P. Dessing neemt afscheid van Gemeentewerken Noordwijk „Rijne- gom huldigt trouw lid REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 30 AUGUSTUS 1977 PACI VOORSCHOTEN - De Scho- lennota is gereed. Drie wethou ders hebben de openbaarheid van de „Beleidsuitgangspunten voor de scholenplanning 1977- 1986" een feestelijk tintje gege ven. De nota is na een zorgvul dige voorbereiding tot stand ge komen, waarbij de vele betrok kenen in de gelegenheid zijn gesteld van hun opvattingen te doen blijken. Juist deze in spraak heeft zeer vertragend gewerkt, maar nu is de nota er en deze biedt de mogelijkheid tot het nemen van beleidsbe slissingen voor de komende ja ren. Aan deze beslissingen zijn naast onderwjskundige ook pla nologische en financiële aspek- ten verbonden. Aan de hand van de nota kan Voorschoten in de toekomst beschikken over een aan de eisen van de tijd aangepast en redelijk gespreid pakket van onderwijsvoorzie ningen, mede gezien vanuit de K.B.O. (Kleuter-Basisonder- wijs>-gedachte. gedachte. De nota laat duidelijk blijken de gevolgen van de gezinsverdun ning, maar de nota is ook voor zichtig ten aanzien van cijfer matige prognoses als gevolg van de gezinsverdunning. Verdeeld over de wijken kun nen de onderwijsvoorzieningen in Noord-Hofland en Vlietwijk redelijk genoemd worden en in Adegeest en Boschgeest zorge lijk. Direkt na de laatste werel doorlog is Voorschoten begon nen met onderwijsvoorzieningen voor iedere wijk apart Per wijk kleuter- en basisscholen voor openbaar, r.k. en protchristelijk onderwijs. Uitgaande van de K.B.O.-gedachte: 2 klassen kleu terschool en 6 klassen basis school in een gebouw, staat nu al vast dat dit niet meer voor iedere wijk haalbaar is. De nota houdt echter ook rekening met de voor de deur staande indivi dualisering van het onderwijs, waardoor een school met 100 leerlingen in de leeftijd 4 tot 12 jaar ook goed zou kunnen funk- tioneren. Het college van b. en w. zegt in de nota dat de beleidsuitgangs punten kunnen en moeten wor den bezien als slechts toetsings criteria voor de in de toekomst aan de orde zijnde te nemen concrete beslissingen inzake scholenbouw en -planning. Bij iedere te nemen beslissing moet de nota bezien worden op grond van de dan heersende werkelijk heid. De toekomst van de scholen bouw hangt nauw samen met de toekomst van de woningbouw. Zodra b.v. de wijk Bijdorp ge realiseerd kan worden, dan kan ook gedacht worden aan een samenvoeging op onderwijs voorzieningen tussen de wijk Boschgeest en Bijdorp. Maar dat vraagt wel voorzieningen op de verkeerstraverse. De Scholennota geeft een inven tarisatie van de onderwijsac- commodaties per schoolwijk en de mogelijkheden tot realisering van ruimtelijk geïntegreerde K.B.O.-scholen. Tevens komen aan de orde de planologische aspekten en de financiële. Daar naast is een overzicht gegeven van de accommodatiebehoefte in de welzijnssectoren en de be hoefte aan nieuwe of aangepas te onderwijsaccommodatie in de toekomst. Volgens de nota kan de gemeenteraad niet meer toe staan dat alleen een kleuter school gebouwd wordt zoals eni ge maanden geleden nog werd gedaan bij het verlenen van me dewerking aan de Rudolf Stei- nerkleuterschool in de wijk Noord-Hofland. Bij het openbaar onderwijs moet volgens de nota de Park school naast het gemeentehuis zo snel mogelijk verplaatst wor den. Deze school ligt te dicht op de verkeerstraverse en kan bij ontruiming als schoolgebouw in gericht worden voor de huisves ting van de gemeente-secretarie. De Parkschool zou richting Boschgeest verplaatst moeten worden. Ook de Prot.Christ. Ge vers Deynootschool in de Schoolstraat zou verplaatst kun nen worden. Enige jaren gele den heeft het schoolbestuur hiervoor al een aanvraag inge diend. De nota de xe volgende urg voor de scholenbouw 1977/78 - nieuwbouw v Emmausschool aan de Eist 1978/79 - uitbreiding protchrist. kleuterschool Springplank" aan de Prof. manhof in Vlietwijk, 1980/ eventuele aanpassing van Nutsschool aan de Elstlaar K.B.O.-school; 19 bouw van de openbare K.] school (Parkschool) in de Boschgeest. Verder staan er bouwingen van bestaande s len op het programma. De komende gebouwen kunne sommige gevallen direkt andere doeleinden in de zijnssector geschikt gem worden. Het kleuteronderwijs schoten telt thans 896 leerlirè j waarvan 272 openbaar; 246 306 protchrist. en 72 bijzoi neutraal. Het basisonderwijs telt leerlingen, waarvan 657 baar, 820 r.k., 665 prot.chrisi 145 bijzonder neutraal. Er i *U1SV laatste jaren een lichte verst iet ving te zien van het confessii e ve le onderwijs naar het openb jge De Scholennota zal een dis ian ebb siepunt worden op de agen van de diverse commissies tenslotte in de gemeenteraadpee handeld worden. Motordief in Hooiberg betrapt Bij de verplaatsing van hangsteiger liep het slachtoffl over het reeds gedeeltelijk loj gemaakte plateau, waarop steiger kantelde. Noppen tracljr te nog weg te springen, maa~ bleef met de hak van zij schoen haken. De man stort}* van een hoogte van circa meter naar beneden en met het hoofd op een betoruwf vloer terecht. Hij werd naar Academisch Ziekenhuis in 1 den gebracht. Dat het meeviel, is waarschijnlijk danken aan het feit dat de 1 tonwerker tijdens de werk heden een helm droeg. Herbschleb-fonds j in Leidschendam LEIDSCHENDAM Df schendamse afdeling van Rode Kruis heeft een Hei leb-fonds ingesteld, ger naar de enkele maanden geld» overleden voorzitter ir. J. Herbschieb. De rouwcirculai bevatte een verzoek geen bl« men te sturen maar een bijdr ge in de afdelingskas te stort waarmee geheel in de geest t de overledene sou worden i handeld. NOORDWIJK De Noord- wijkse recherche heeft de hand kunnen leggen op een 20-jarige zwerver, die enkele weken gele den uit de rijwielstalling van de Bosflat een motorfiets blijkt te hebben gestolen. Na een avondje uit in de badplaats, wilde de jongeman nachtver blijf genieten bij een vriend in Leiden, maar miste de laatste bus. Hij nam daarop het motor rijwiel uit de stalling weg, maar zag geen kans het voer tuig aan de praat te krijgen. In arren moede stalde hij toen de motor in een leegstaande gara ge van de nabij gelegen Golf- flat Op een „geleende" fiets, die hij toevallig voor een huis zag staan, reed hij vervolgens op en neer naar Leiden. Motorgek als hij was, ging de zwerver aan het sleutelen en drie nachten ach tereen was hij in de Noordwijk- se garage bezig om de motor fiets weer rijvaardig te krijgen. Eindelijk gelukte dat en sinds dien toerde de losarbeider op de motor rond. In Oegstgeest liep hij gisteren tegen de lamp, toen hij in een hooiberg lag te slapen. Een boer vertrouwde het zaakje niet. Hij legde de motor met een ketting vast en waarschuwde de rijkspolitie. Deze rekende de zwerver in en droeg man en motor aan de recherche te Noordwijk over. Brand in dagwinkel Hoornesplein KATWIJK Door nog onbe kende oorzaak is vannacht rond half een brand uitgebroken in de boetiek „Wilco", aan het Hoornesplein. De inventaris van de winkel, waarin lederwa ren en jeans werden verkocht, is geheel uitgebrand. Via de luifels verspreidde de rook zich ook naar aangrenzen- de dagwinkels aan het Hoornes plein. Binnen twee uur had de brandweer het vuur onder con trole. De schade is nog niet be kend. De eigenaar van „Wilco" was verzekerd tegen brandscha de. Het Interieur van de rolstoelbus. LEIDSCHENDAM - De uitge stelde overdracht an de eerste rolstoelbus voor het Verpleeg tehuis „Prinsenhof' zal nu defi nitief zaterdag 3 september om 2 uur plaats vinden. Burge meester E. J. M. Kolfschoten van Leidschendam, die met zijn ambtgenoten van Voorburg en Voorschoten aanwezig zal zijn, zal op het voorplein van „Prin senhof' aan de Gravin Juliana van Stolberglaan de zeventig duizend gulden kostende bus overdragen aan de voorzitter van de Stichting Rolstoelbus Prinsenhof, de heer G. P. Knij- nenburg. Na de overdracht die muzikaal omlijst wordt door Showband '75 Leidschendam wordt met zes bewoners van Prinsenhof een dank toer ge maakt door Leidschendam waarbij met name bezoeken zullen worden gebracht aan de twee winkelcentra Damlaan en Leidsenhage. De rolstoelbus is een speciaal voor dit doel uit de Verenigde Staten geïmporteerde Chevrolet Pacemaker Superior en biedt plaats aan zes passagiers en twee begeleiders. De rolstoel- passagiers kunnen per hydrauli sche liftinstallatie in- en uits tappen". De stichting Rolstoelbus is nog geen jaar geleden opgericht met het doel de bewoners van het verpleegtehuis meer met de bui tenwereld in contact te brengen. Pogingen om in combinatie met andere huizen een grote bus aan te schaffen mislukten, mede vanwege de vele voorschriften en beperkingen die aan het ge bruik van zo'n bus waren ver bonden. Door velerlei acties, on der meer in de winkelcentra en tijdens de carnavalsviering, maar ook door vele kleine en grote giften werd het doel niet alleen sneller bereikt dan oor spronkelijk werd gedacht maar zal nog dit jaar een tweede bus in bestelling kunnen worden ge geven. Men wil echter eerst over wat ervaring met het gebruik van de eerste bus kunnen be schikken. Ondanks het snelle bereiken van dit resultaat kan de stichting echter niet worden opgeheven. De exploitatie van de bussen komt namelijk geheel voor rekening van de patienten- passagiers die op (gulle) gaven via dé stichting blijven rekenen. Tweede iurg %J toet Uit handen van de voorzit ter van de biljartvereniging ontvangst Luuk Hemerik een elektrische zaagmachi ne. ZOETERWOUDE - Café Rijne- gom stond gisteravond in het teken van de gelijknamige Zoe- terwoudse biljartvereniging, die al sinds jaar en dag domici lie heeft in het oergezellige Rijndijkse stamcafé. De biljarters hielden er hun jaarlijkse ledenvergadering, die druk werd bezocht De biljart vereniging die twee jaar gele den, door de zogenaamde „on derlinge" spelers het ledental zag vermeerderd van 25 naar ongeveer 60, is na een periode 99 van groeistuipen toch uitge groeid tot een hechte gemeen schap. Het hoogtepunt van de bijeen komst was de huldiging van één van de trouwste leden van de biljartvereniging namelijk Luuk Hemerik. De heer Hemerik heeft het klaargespeeld 30 jaar lang onafgebroken lid van Rij- negom te zijn. Ondanks het feit dat Hemerik tijdens vergaderin gen nogal eens in de oppositie was, presteerde hij toch ook nog het één en ander. Onafgebroken maakte hij deel uit van het eer ste team dat uitkomt in de Leidse bond. Hemerik die be kend staat als een „mooie" spe ler, was ook de gedoodverfde favoriet tijdens de onlangs ge houden clubkampioenschappen. Min of meer bij verrassing werd hij echter in de finale geklopt door Nico Zwetsloot. Als één van de trouwste leden werd hij gisteravond in de bloe metjes gezet en werd hem na mens de vereniging een electri- sche zaagmachine aangeboden, die hij dankbaar en zichtbaar ontroerd in ontvangst nam gelegenheid van zijn afscheid wordt aan de heer Dessing op vrijdag 2 september a.s. in het Zinger Hotel aan de Zeereep een receptie aangeboden. Van 17 tot 18.30 uur bestaat daar voor iedereen gelegenheid om de directeur en zijn vrouw nog vele goede jaren toe te wensen. Petrus Jacobus Johannes Des sing (62) kan terugzien op een fraaie ambtelijke carrière. Als 22-jarige begon zijn loopbaan in 1937 bij de dienst van gemeente werken in zijn geboorteplaats Naaldwijk. Na vele omzwervin gen kwam de heer Dessing op 1 december 1958 naar Noord wijk, waar hij directeur ge meentewerken werd. In de bijna twintig jaar dat de heer Dessing de dienst van ge meentewerken leidde, zijn talrij ke, vaak indrukwekkende pro jecten tot stand gebracht, zoals het Beeklaan-kwartier, Noord- wijks grootste en fraaiste woon wijk Boerenburg, het Duinpark, Vreewijk, en de voorbereiding van de thans op stapel staande woonwijk De Grashoek. Direc teur Dessing zette zich verder in voor de vernieuwing van het rioolnet, onder hem kwam de rioolwaterzuiveringsinstallatie tot stand en uiteraard was hij ook nauw betrokken bij de aan leg en verbetering van de toe gangswegen naar de badplaats, zoals de Nieuwe Offemweg, de Van de Mortelstraat, de Van Berckelweg, de nieuwe Rand weg en de Duinweg, de North- godreef en de Beeklaan, die een tracé kreeg, waarvan de heer Dessing de geestelijke vader was. Andere imposante projec ten waren het Winkelcentrum aan de Langevelderslag, de Pa- ralllel-Boulevard en vanzelf sprekend ook de thans in volle gang zijnde badplaatsvemieu- wing. NOORDWIJK De Noordwijkse raad voelt er geen fluit voor om medewerking te verlenen aan een schoolbegeleidings dienst voor de Duin- en Bollenstreek. Zelfs een college-voorstel om in principe toe te zeggen, dat Noordwijk zal meedoen aan de oprichting van een regionaal hulpverle ningsorgaan voor het kleuter- en lager on derwijs, haalde de eindstreep niet onge schonden. Na ampele discussie wilde men het gesprek met de duin- en bollenstreekge meenten wel gaande houden, maar dan in een werkgroep. In feite nam de raad met dit besluit duide lijk afstand van een der beleidsconclusies in de Onderwijsnota om in principe mede werking toe te zeggen voor de oprichting van een regionale schoolbegeleidingsdienst voor de streek. Een gloedvolle verdediging van burgemees ter mr. Bonnike deed de raad niet van gedachten veranderen. Zij voelde duidelijk tien meer voor een directe begeleiding vaieefl schooljeugd, bijvoorbeeld in de vorm|iebl remedial teaching. Dat een paar psyckaa] gen van een schoolbegeleidingsdienst o£ scholen kinderen komen testen, hoefdepf van CDA-onderwijsspecialist De WittP*' gaat er om gezamenlijk te onderzoeken terv ke hulp voor de streek het beste is, l} mr. Bonnike uit De raad Noordwijk daarvoor een werkgroep voorlopig void NOORDWIJK - Bij de VW aan De Grent is kosteloos een brochure te verkrijgen met vele wetenswaardigheden over het door ESTEC in Noordwijk ver richte ruimte-onderzoek. Het van talrijke kleurenillustraties voorziene boekje is als lesbrief uitgegeven door de Stichting School en Bedrijf. De tekst is van drs. Chriet Titulaer, alom bekend als tv-commentator bij ru im te vaart-evenementen. Op de frontpagina van de bro chure is door tussenkomst van de Stichting VW Noordwijk een fraaie kleurenplaat van de Koningin Wilhelmina Boulevard aangebracht. Het boekje heeft een oplage van 135.000 exempla ren. Ongeveer de helft is be stemd voor het technisch- en middelbaar onderwijs, de rest gaat naar het bedrijfsleven en naar projecten als Evoluon te Eindhoven. Behalve een populair-weten- schappelijke beschouwing over het ruimteonderzoek in het alge meen, bevat de brochure inte ressante gegevens over de orga nisatie van ESTEC. Bij dit tech nologisch en wetenschappelijk centrum van ESA (de Europese Ruimte Organisatie) zijn circa 1250 mensen werkzaam. Zij ont werpen of geven leiding aan de constructie van satellieten. Maar men probeert ook, en dat is het allerbelangrijkste, nieuwe din gen te vinden en tot ontwikke ling te brengen, zo vermeldt de brochure. Daar het gebruik van de ruimte in het dagelijks leven een steeds grotere rol gaat spe len zal de betekenis van ESTEC, dat een groot aandeel in deze ontwikkeling heeft, nog toene men. Zo is daar de weersatelliet Meteosat ontworpen, die in het ruimtevaartcentrum te Toulouse wordt klaargemaakt voor lance ring. Andere projecten zijn de communicatiesatelliet OTS, de maritieme satelliet Marots, de satelliet Aerosat ten behoeve van de luchtvaart en een heel stelsel van communicatiesatel lieten voor Europa, dat als ECS wordt aangeduid. Niet minder .belangrijk zijn wetenschappelij ke satellieten als GEOS, de ul traviolet satelliet IUE, de dit najaar te lanceren ISEE-B voor het onderzoek van de invloed van de zon op de aarde en de Exosat, in 1980 te lanceren, die zal worden gebruikt om" ront- genbronnen aan de hemel op te sporen. Tenslotte zij nog ver meld, dat bij Estec ruim hon derd technici en ingenieurs wer ken aan een groot laboratorium Spacelab dat vanaf 1980 voor vele ruimtevluchten ge bruikt zal worden. ESTEC heeft dus ook met.de bemande ruim tevaart te maken. Politieman Braaksma kamp: loen NOORDWIJK Bij de opQ atletiekkampioenschappen het district West van de Nedi landse Politie Sportbond t__ de heer J. Braaksma, hooit gent bij het Noordwijkse po] korps, fraaie successen. A-klasse werd hij kampioeifj het onderdeel hink-stap-SK"'"" gen met een sprong van 1* meter. In klasse B kwam hij j u het discuswerpen op de twee plaats met een worp van 3^^ meter. emr an b de Betonwerker viel van steiger NOORDWIJK - Giste vond op de bouwerij van I aan de Koningin Wilhelr Boulevard een ongeval pla. waarbij de betonwerker Jae Noppen (59) uit Katwijk het hoofd werd gewond. In overleg met mevrouw ^ten Herbschleb-van der Hoevejdjr werd besloten met de bij 4 duiger zend gulden die werd ontvangeden een fonds te vormen waarulSp( jaarlijks een of meer invalid ree mensen financieel gesteund zoua|< den worden om bijvoorbeeld kantie te houden. Het bestuuida heeft een aanvullend bedraJha voor dit doel beschikbaar gftie steld. Met de rente mee denlfl ve men met het Herbschleb-fondj de tien of twaalf jaar een aantilhe inwoners van Leidschendam g* vo lukkig te kunnen maken. tir ze NOORDWIJK - Het gemeente bestuur wil aan de Stakman Bossestraat in Boerenburg een tweede openbare school gaan bouwen. De school krijgt zes lokalen plus een gemeenschaps ruimte. Verder komen er in het complex nog twee lokalen met een speellokaal voor het kleute ronderwijs en de nodige ruim ten voor het onderwijzend per soneel. De openbare kleuter school ,,'t Klavertje", thans ge huisvest in twee lokalen van de Jarino-school in Boerenburg zal naar de nieuw te bouwen" geïn tegreerde school worden over gebracht. Dit gebeurt ook met de klassen 1, 2 en 3 van de dependance van de openbare school in de Jarino-lokalen. Verder verhuizen naar de nieu we school de parallelklassen 4, 5 en 6 van de „Witte School" aan de Van Panhuy&straat. Voorgesteld wordt de heer S. van der Mey uit Katwijk als architect aan te wijzen. Deze was ook architect van de beide reeds bestaande geïntigreerde scholencomplexen aan de Stak- man Bossestraat en het is de bedoeling dat de nieuwe school hierbij architectonisch wordt aangepast. Op verzoek van B. en W. heeft de heer Van der Mey onder zocht of bij de situering gebruik zou kunnen worden gemaakt van eventueel leegstaande loka len van het bestaande scholen complex. Dit bleek geen haalba re kaart te zijn. P. J. J. Dessing openbare school in Boerenburg NOORDWIJK Directeur P. J. J. Dessing gaat op 1 september a.s. de dienst van gemeentewer ken verlaten. Met het oog op zijn gezondheid is aan hem ver vroegd pensioen toegekend. Ter

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4