^Bebouwing Stevenshofpolder alleen in uiterste noodzaak verkeerscommissie tegen nieuwe Jubileum KNMTP tentoonstelling bloemsierkunst tAAD AANVAARDT HUISVESTINGSBELEID uim een miljoen litleningen bij Jjppenbare Bibliotheek Leidse Vrouwenraad krijgt gestalte RUIMTE VOOR ECONOMISCH BELANG „La Bastille" werd geopend door twee „gevangenisboe ven" en hun „bewakers" zal worden door de sen in de Hortus Bo- algemeen voorzitter tanicus en tenslotte van de maatschappij het Waaggebouw G. W. baron van De- waar de zelfwerk: dem, kreeg de titel zaamheid met plan- mee „Honderdvoudi- ten en bloemen cen- ge bloemenpracht in traal staat De stads- de Lakenhal". Na de wandeling wordt officiële opening reci- georganiseerd van pieert het jubilerende donderdag 8 tot en De feestweek start op afdelingsbestuur. De met zondag 11 sep- woensdagavond 7 tentoonstelling in de tember. Bij de Leidse september met de of- Lakenhal is meteen VW is een routebe- ficiële opening van het beginpunt van schrijving verkrijg- een tentoonstelling een gevarieerde baar. D^ routebe- van bloemsierkunst stadswandeling langs schrijving geeft vrij in de Lakenhal te de Leidse hofjes, de toegang in de Laken- Leiden. De tentoon- tentoonstelling „Dier hal en de Hortus, stelling, die geopend en kleur" en de kas- LEIDEN De afde ling Leiden van de Koninklijke Maat schappij voor Tuin- bestaat 100 jaar. Al- van start met lerlei activiteiten van de afdeling kre gen dit jaar een fees telijk tintje. Het hoogtepunt van de feestelijkheden is echter de jubileum- week van 7 tot en met 11 september. Tal van leden van de jarige afdeling zijn maanden bezig met de voorbereidin gen om van die week iets bijzonders te maken. DINSDAG 30 AUGUSTUS 1977 PAGINA 3 LEIDSE COURANT (Van onze raadsverslaggever) bet goucEN Het verwerpen van een amendement iet CDA-raadslid J. van Zijp is gisteravond de christendemocratische fractie in de nale korte gemeenteraad aanleiding geweest tegen de re verordening op de verkeerscommissie te l^^^^ien. Het CDA is van mening dat in deze ^Hissie twee vertegenwoordigers uit de econo- WWe sector zitting hadden moeten krijgen: een Kamer van Koophandel en een van de Leidse Binnenstad, ogrammnnkelijk wilde het CDA een vertegenwoordi- mul» opan het LCC in de nieuwe verkeerscommissie tomen zien. Omdat de PvdA-fractie al in een woeg stadium het onaanvaardbaar over dit ly had uitgesproken, besloot het CDA van deze MZN suggestie af te zien. Het raadslid Van Zijp noemde de socialisten gisteren wel bijzonder slechte verlie zers. „Eerst moest staatsraad Kan het ontgelden (de man die verantwoordelijk is voor het afwijzen van de reconstructie van de Breestraat - red.) en nu moet het LCC ook nog eens op het strafbankje, omdat hij met democratische middelen de recon structie van de Breestraat heeft weten te verhinde ren", aldus Van Zijp. Stichting In plaats van het LCC kwam Van Zijp gisteren met een door de WD gesteund voorstel dan een vertegenwoordiger van de Stichting Leidse Bin nenstad, het overlegorgaan van allen die belang hebben bij een evenwichtig binnenstadsbeleid, in de verkeerscommissie op te nemen. Daarbij ver wees hetCDA-raadslid naar de algemene erken ning die de stichting geniet als gesprekspartner van de gemeente bij binnenstadsaangelegenheden. Wethouder Waal weigerde echter op de suggestie van Van Zijp in te gaan. Naar zijn mening was er geen aanleiding de economische sector met twee men te vertegenwoordigen in de commissie. Wel wilde hij de mogelijkheid openen dat de vertegen woordiger die de Kamer van Koophandel levert zou worden benoemd in overleg met de Stichting Leidse Binnenstad, een suggestie die meteen door de PvdA in een amendement werd vastgelegd en door de raadsmeerderheid werd aanvaard. Als klap op de vuurpeil kwam Beijen (PPR) gisteren in alle ernst met het voorstel de verte genwoordiger van de voetgangers in de commis sie aan te laten wijzen door de basisscholen. Naar zijn oordeel zou een leerling van de lagere school best in staat zijn een verstandig oordeel over verkeerszaken te vellen en hierin medebeslis singsrecht te hebben. Onder hoongelach werd het voorstel van Beijen van de hand gewezen. Het overgrote deel van de raad bleek geen enkele behoefte te hebben aan een terugkeer naar de ludieke kaboutertijd van de zestiger1 jaren. Beijen kreeg slechts drie medestanders voor zijn kinder lijk idee: het PSP-raadslid Passchier, het PvdA- lid Groos en zijn fractiegenoot Van Oosten. Een deel van de Stevenshofjespolder met rechts de Rijndijk (Van onze raadsverslaggever) Wereld) LEIDEN Pas als duidelijk met cijfers kan KRO: worden aangetoond dat Leiden geen alterna- i.03 (S).tieve bouwmogelijkheden meer heeft, en er op voldoende behoefte bestaat aan nieuwbouw- KRO woningen voor Leidse woningzoekenden, zal t 16.03 Stevenshofjespolder mogen worden volge bouwd. Dat heeft de Leidse raad gisteren met alleen de stem van de PSP tegen als zijn mening uitgesproken. De komende jaren zal een bouwcapaciteit van 900 per jaar moeten worden gehaald. In de 9t leve tachtiger jaren is als doel een aantal van 600 Laudafl per jaar gesteld. Allereerst zullen deze wonin- ra. 9.W gen in de bestaande stadswijken moeten wor- OO^cPf den gebouwd, voor een niet onbelangrijk deel 12 30! °P »°Pen gaten" in de binnenstad. Voorts moet nten II worden gedacht aan uitbreiding van bestaande mees) wijken, zoals Zuid-West, en het Morskwartier iur nat waar binnen afzienbare tijd gestart wordt met rescott ^et volbouwen van Koppelstein en Bokhorst Zo veel mogelijk zal hierbij in behoorlijke dichtheden worden gebouwd, dat wil zeggen een groot aantal woningen per hectare. Dat geldt ook voor de binnenstad, al zijn er raadsle- den die nogal sceptisch staan tegenover de door sommigen hoog aangeslagen mogelijkheden om gaten in bestaande stadswijken met nieuwbouw op te vullen. Een van de raadsleden die deze aarzeling gisteren onder woorden bracht was CDA-vertegenwoordiger Ham. Hij sprak de vrees uit dat al die hoge dichtheden niet haal baar zouden blijken, te meer daar nu al bij de renovatie meer huizen verloren gaan dan er bij komen. „Er is al in sommige gevallen in te hoge dichtheden gebouwd", meende Ham. Hij was overigens van oordeel dat de gemeente veel te lang heeft geaarzeld met de beslissing in de Stevenshof te gaan bouwen. Overigens werd die beslissing ook gisteren niet genomen. Slechts in uiterste noodzaak zal deze nu nog groene polder tussen Voorschoten, de Rijndijk en Rijksweg 44 worden volgebouwd. Wel zal er in 1979 een globaal bestemmingsplan moeten liggen en zullen voorbereidingen wor den getroffen in de tachtiger jaren met de bouw te beginnen, maar met bouwrijp maken wordt pas begonnen als onomstotelijk vast staat dat er anders een gat in de woningmarkt valt Zelfs hoge kosten mogen er de eerste jaren niet gemaakt worden: geen uitgewerkte bestek ken, alleen globale kostenramingen zijn geoor loofd, aldus een door de raad aanvaard amen dement van het PPR-raadslid Beijen. Ingrijpen Deze over het algemeen afwachtende houding mag aan de andere kant ook weer niet tot gevolg hebben dat men in Den Haag gaat ingrijpen. „We moeten voorkomen dat men daar op de tekentafels lijntjes gaat trekken omdat wij het hier niet doen", waarschuwde het WD-raadslid Elzenga. Wethouder Waal (stadsontwikkeling) stelde hier niet zo bang voor te zijn. Hij liet overigens doorschemeren dat er wel degelijk door de gemeente achter de schermen wat wordt gedaan. Daarbij doelt de wethouder dan vermoedelijk op het feit dat ambtenaren van de afdeling volkshuisvesting bezig zijn een advies aan het college op te stellen over de hoeveelheden en de soorten woningen die er in de Stevenshof gebouwd zouden moeten worden. Daarbij wordt uitge gaan van de verschillende plannen die voor het volbouwen van de polder zijn ingediend, onder meer door Noorlander Bouw BV uit Leiderdorp en de Stichting Eigen Huis. Industrie Gisteren kwam ook in stemming het voorstel van het CDA bij het huisvestingsbeleid te bepalen dat dit geen belemmeringen mag in houden voor de vestiging of uitbreiding van industrieën of andere bedrijven. Het CDA-raad slid Bleijie had hieromtrent vorige week al opgemerkt dat een nieuw bedrijf wel eens wat arbeidskrachten met zich mee zou kunnen brengen die hier gehuisvest moeten worden. Hij vreesde daarbij dat voor deze mensen dan geen woning beschikbaar zou zijn wanneer in het beleid werd vastgehouden aan een zogenaamd migratiesaldo van nul, dat wil zeggen dat er gemiddeld niet meer mensen in Leiden mogen komen wonen dan er eerst uitgegaan zijn, zoals het college beoogt Voor zijn idee kreeg Bleijie echter alleen de steun van WD en SGP/GPV hetgeen onvoldoende bleek. versl an d camp EIDEN In het jaar 1976 en h «reikte de Openbare Biblio- wel leek Leiden een mijlpaal in ijk nl*ar geschiedenis wat bet aan- zel m*1 uitleningen betreft In één it vMr tijd werden ruim een mil- n Ine boeken uitgeleend. Het is dj an tal ingeschreven lezers bij i nog meer dan het aantal e we uitgeleende boeken. Ten opzich- nde e van 1975 steeg het aantal liet "geschreven lezers met bijna het procent, terwijl het aantal ad v^'tgeleende boeken met 16 pro- en aiff*nt steeg. die »*fet boekenbezit van de stich- iereeting Openbare Bibliotheek heriïfl^ide met 20 procent tot 181.376 titels. Ruim 24 procent I we(van de Leidse bevolking is bij openbare bibliotheek inge- i mi^hreven. De ingeschreven le- lenen gemiddeld ruim 43 ged boeken per jaar. Ruimte Door deze gunstige toename van ieuvtf^t bibliotheekgebruik ging ech- ter het ruimtegebrek op ver- schillende vestigingen een IZD r!88**8 groter probleem v Door de noodzaak extra boe kenrekken te plaatsen om de groei van de collecties te kun nen opvangen, werd de loop ruimte voor het eveneens sterk toegenomen aantal bezoekers nog kleiner. Bovengenoemde problemen de den zich met name voor in de hoofdbibliotheek aan de Bree straat, de jeugdbibliotheek aan de Plantage, het filiaal Hout- kwartier en de afdeling Steen- schuur. Omdat volgens schema de nieuwe hoofdbibliotheek bij de Burcht pas eind 1980 in ge bruik genomen zal kunnen wor den, heeft de gemeente Leiden toestemming gegeven de uitle ning uit te breiden met een tij delijk uitbouw om de bouwtijd van de nieuwe centrale te kun nen overbruggen. De studie- en tijdschriftenzaal van de biblio theek aan de Breestraat kreeg een opknapbeurt. De collectie naslagwerken en het aantal tijd schriftenabonnementen werden belangrijk uitgebreid en het aantal zitplaatsen op 50 ge bracht. Op de andere vestigin gen is een dergelijke uitbreiding niet mogelijk. SCHADE: 50.000 GULDEN Binnenbrandje bij Rrantz Bij de firma Krantz aan de Oude Singel in Leiden heeft gistermid dag een kleine binnenbrand in één van de magazijnen gewoed. Binnen twee minuten had de snel ter plekke zijnde brandweer het vuur onder controle. De materiële schade bedraagt ongeveer vijftigduizend gulden. De brand is door onbekende oorzaak ont staan in dozen met emballagematerialen die voornamelijk uit plastic spoelen bestonden. Belangrijke stagnatie loopt de firma Krantz echter niet op, omdat de magazijnen van het bedrijf al goeddeels naar Zuid-Limburg zijn overgeplaatst STARTSUBSIDIE VAN 3200 GULDEN AANGEVRAAGD LEIDEN De in februari van dit jaar opgerichte Stichting Leidse Vrouwen Raad, een bun deling van 19 vrouwenorganisa ties, heeft bij het gemeentebe stuur van Leiden een verzoek voor het verlenen van een start subsidie van 3200 gulden inge diend. In de statuten wordt het doel van de Leidse Vrouwen raad omschreven als„het bevor deren van de bewustwording van de volledige medeverant woordelijkheid van de vrouw op elk gebied, zulks met inacht neming van het eigen karakter en de zelfstandigheid van de aangesloten organisaties". Inmiddels is de Stichting Leidse Vrouwenraad overgegaan tot het instellen van een sectie maatschappelijke dienstverle ning en een sectie permanente educatie. De sectie maatschap pelijke dienstverlening is een voortzetting van de vroegere fe deratie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, eveneens een bundeling van een aantal vrou wenorganisaties, die thans zijn aangesloten bij de Leidse Vrou wenraad. Deze sectie zal zich onder meer gaan bezig houden met het opzetten van een talen- tenbank in het kader van de planning voor rampenbestrij ding. Bij de planning hiervan wordt rekening gehouden met latente mogelijkheden in de vrouwenorganisaties. In de nota Hulpverlening bij ernstige onge lukken en rampen worden deze vrouwenorganisaties door de re gering met name genoemd. De sectie permanente educatie zal zich gaan bezig houden met maatschappelijke oriëntatiecur sussen voor vrouwen, politieke scholingscursussen voor vrou wen, kadercursussen voor be stuursleden en toekomstige be stuursleden van vrouwenorgani saties, vormingscursussen en cursussen voor begeleidsters van praatgroepen. Agrarische dag De Vebo houdt zaterdag 3 september weer een grote ap-ari- sche dag in de Leidse Groenoordhallen. Duizend dieren, waaronder dwerggeiten, Shetland pony's, schapen, geiten en runderen zullen dan eer te bezichtigen zijn tussen zeven uur 's morgens en drie uur 's middags. Aan de tentoonstelling is ook een keuring verbonden. Ongeveer zestig juryleden zullen zich hiermee bezig houden. De tentoonstelling wordt officieel om tien uur geopend door de voorzitter van het Produktschap voor Zuivel, drs. H. Schelhaas. De toegang sprijs is 2,50 per persoon en 1,50 voor 65-plussers en kinderen tot twaalf jaar. Herstratingen De Dijkstraat wordt volgende week herstraat. De werkzaam heden zullen ongeveer drie weken in beslag nemen. Geduren de deze periode is de straat voor alle verkeer afgesloten. In de loop van september begint de dienst Gemeentewerken met het herstraten van de Aarstraat en de Amstelstraat De werkzaamheden zullen hier zes weken duren. Ziekenverpleging In het Academisch Ziekenhuis van Leiden zijn de volgende kandidaten geslaagd voor het diploma ziekenverpleging-A: De heren A. J. Bos, P. A. G. van Dam, R. Sollie en de dames H. Bos, A. M. E. Cobussen, L. M. Frijling, C. J. J. Hooijmans, C. A. Koster, L. EI M. van der Linden, C. Moene, M. Mounier, E. A. M. Mulder, P. Nauta-Vermeer, P. van Ommeren, J. M. W. Witkamp. ,,De wereld in huis" Het Christelijk Jongeren Verbond besteedt dit jaar speciale aandacht aan het thema „De wereld in huis". De bedoeling daarvan is om jongeren (groepen) nog meer bewust te betrekken bij de verschillende vragen en taken in de samen leving. Het CJV houdt ondermeer een groot aantal weekeind en en dagtrainingen voor medewerkers in het jeugdwerk. Nadruk ligt vooral op het beschouwen van inhoudelijke thema's en de bestudereing van nieuwe methoden en technie ken. Informatie is te verkrijgen in gebouw „De Drieburg", Hoofdstraat 248 in Driebergen; telefoon 03438-6341. Sief van Oekel Het Leids Vrijetijdscentrum houdt vrijdagavond 2 september een feestelijke opening. Gasten zijn onder andere de pop groep „Moeras" en de entertainer Sjef van OekeL Het komend seizoen treden tal van topgroepen op, waaronder Sail/Jola, Barrelhouse, Sweet d'Buster, Herman Brood and his Wild Romance. Het openingsfeest begint om acht uur, de toegang is gratis en het geheel heeft plaats in het Leids vrijetijdscentrum, Breestraat 66 in Leiden. Activiteiten Honken De Mirt en de Honken in de kooi hebben voor het seizoen 1977-1978 uitgebreide activiteiten op stapel staan. Voor de kinderen in de leeftijdsklasse tussen 2 en 12 jaar worden er instuiven, kindertoneel, blokfluitlessen en allerlei andere gezellige evenementen gehouden. De tienergroepen van 13-16 jaar houden zich bezig met sport, disco-avonden en majoret- tengroepen. Voor de volwassengroepen beginnen de lessen Engels, handvaardigheid en toneel; verder wordt er geklaver jast en basketbal gespeeld. Bruin café Met een aantal feestelijke borreluurtjes voor vrienden, beken den en buurtbewoners heeft gisteravond het nieuwe bruine café „La Bastille" aan de Boommarkt zijn poorten geopend. La Bastille wordt beheerd door de firma De Jong, beter bekend van de trouwauto's. In het pand was voorheen Leny's bar gevestigd. Na overtreding van de sluitingswet was de eigenaar van Leny's bar gedwongen de deuren te sluiten. De verbouwing nam veertien dagen in beslag. Enkele potten verf en enkele typische versierselen van een bruin café hebben La Bastille een eigen karakter gegeven. La Bastille is van maandag tot en met vrijdag geopend vanaf 16.30 uur en zaterdag en zondag vanaf 14.00 uur.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3