fCorbach licht WON in IANNE RIEMERSMA WINT ZILVER Voor Kees Guyt moet top niet te snel komen Lauda verlaat Ferrari Duitsland stuurt tweede keus naar atletiekinterland Autocoureur McGuire op Brands Hatch verongelukt Laatste arbitrage Piet Leegwater p achtervolging kans op goud verspeeld 1REVANCHE" OP OUDE ENZO WESTIE-HOLLINK AJAX MOET WACHTEN PAGI1 'JRT/GEWEST rits Korbach (Van onze sportredactie) HENGELO Trainer Frits Korbach van PEC Zwolle heeft gisteren Jaap van der Leek ingelicht over de gebeurtenissen zondag na afloop van de wedstrijd Sportclub Heracles—PEC Zwolle. Van der Leek, secretaris-generaal van de Vereniging van Oefen- meesters Nederland: „Korbach heeft mij de hele zaak uit de doeken gedaan en daaruit is mij gebleken, dat na afloop van de wedstrijd niet is geslagen. Er schijnt wel met limonade te zijn gegooid door Hennie Hollink (trainer Heracles;, maar voordat ik daar bindende uitspraken over doe, wil ik eerst contact opnemen met hem. Voorlopig zal ik deze kwestie echter eerst eens laten betijen, want in het verleden is mij eens te meer gebleken, dat twee kemphanen na een paar nachtjes slapen plotseling heel anders over elkaar denken. Deze zaak tussen Hollink en Korbach moeten we niet overtrekken. Zoiets komt nu eenmaal voor in de sport en zeker in de trainerswereld, die wordt beheerst door spanningen en emoties". Jaap van der Leek verwacht niet, dat Frits Korbach bij de WON een schriftelijke klacht tegen Hennie Hollink zal indie nen. Kees Guyt: liever rustig aan. VO LEND AM De supporters van Vo- Iendam kunnen weer rustig slapen. Kees Guyt blijft zijn contract en daannee Volendam tot het eind van dit seizoen trouw. Het grote geld (lees Ajax) heeft ditmaal niet kunnen winnen. Daarmee is een eind gekomen aan we kenlange speculaties. Kees Guyt, ver klaarde vorige week nog, dat hij voor veel geld wel naar Ajax wilde. Afgelopen zaterdag bereikten Ajax-voorzitter Jaap van Praat en Joop Brand al zaakwaarne mer van Guyt overeenstemming. Kees Guyt: „Dat was inderdaad het geval. De uiteindelijke beslissing lag echter bij mij. De eerste financiële aanbieding die Ajax heeft gedaan, was echter niet zo dat ik er verder over wilde praten". Als laatste poging heeft Ajax geprobeerd optie te krijgen op Guyt aan het eind van dit seizoen. Daar stemde de voorstopper van Volendam niet in toe". Ajax kan aan het eind van dit seizoen naar mij toeko men. Ik wil mij echter niet binden aan Ajax. Ik moet vrij blijven in mijn beslis singen en met een dergelijke afspraak houdt die vrijheid op. Mocht Volendam zich dit seizoen manifesteren als een goede middenmotor, dan kan het best zijn dat ik in Volendam blijf. De club zal dan tegemoet moeten komen aan de eisen van de spelers, dus ook aan mij". Kees Guyt van katwijker, zou bij Ajax als full prof in dienst treden. Guyt werkt als tekenaar bij het aannemersbedrijf van Volendammer Hein Schilder en de combinatie met voetballen bevalt hem uitstekend. Guyt: „Ik zou niet weten hoe ik op een leven als full prof zou reageren. Met niets anders bezig zijn dan met voetballen, twee keer trainen op een dag, heeft mij mede aan het nadenken gezet. Aan de ene kant zal je veel leren, maar aan de andere kant heb je ook kans dat je niet gewend raakt aan een dergelijk bestaan". Kees Guyt is van mening dat een over gang naar Ajax voor hem te snel zou komen". Ruim een jaar geleden speelde ik nog bij de amateur-tweedeklasser Kat wijk. Betaald voetbal was al een grote stap en dan ineens word je geconron- teerd met de top. Dat gaat te snel en daarom heb ik het niet gedaan". Erik Visser ÖNDEN De Australische autocou- or Brian McGuire is gisteren tijdens training voor internationale races op !t circuit van Brands Hatch in Zuid ngeland met een snelheid van 160 km. tr uur met zijn formule-1 wagen uit de fcht gevlogen en verongelukt, e wagen van de 30-jarige McGuire, een oor hemzelf omgebouwde formule-5000 die hij de BM I had genoemd, raakte in een scherpe bocht naar links uit de baan, ramde een baanwachterspost en kwam tot stilstand tegen een vangrail. Drie jonge baanwachters raakten bij het onge val gewond. McGuire, getrouwd en vader van een vierjarig zoontje, was op slag dood. De vroeeere Britse autocoureur Mike Parkes is gisteren in de omgeving van Turijn om het leven gekomen toen zijn auto frontaal in botsing kwam met een vrachtwagen. De 46-jarige Parkes stond in de jaren zestig onder contract bij Ferrari. Hij verwierf veel bekendheid als sportwagen coureur. maar reed ook verschillende Grand Prix Races m de formule-1. Na een ernstig ongeluk op het circuit van Spa moest Parkes het racen opgeven. In 1974 trad hij in dienst van Lancia als deskundige op de race-afdeling. Hij woonde in Turijn en zou in september van dit jaar trouwen. Parkes kwam .om het leven toen hij naar Turijn terugkeerde van vakantie. DEN HAAG Piet Leegwater, Nederlands be- van 4 tot en met 8 oktober in Madrid wordt kendste basketbalscheidsrechter, zal in Madrid gehouden, wordt deelgenomen door Real Madrid, afscheid nemen van de internationale wedstrijd- Maccabbi Tel Aviv en de (nog niet bekende) sport kampioenen van Noord- en Zuid-Amerika. Leegwater is door de internationale basketbalfede- Het zal Leegwaters laatste internationale optreden ratie uitgenodigd om wedstrijden om de interconti- zijn. In verband met drukke werkzaamheden zal nentale cup te arbitreren. Aan dit toernooi, dat hij zijn carrière afsluiten. T (Roy iterlanc CHRISTOBAL Anne Riemersma uit Fnes- mds 'heeft tien jaar nadat Keetie van Oosten de e van haar negen medailles op de achtervolging ^V^ldames veroverde, aangetoond dat de opvolging regeld. Zilver was er voor de 24-jarige Neder- 26 ,3. achter Vera Koetsnetzova uit Rusland en duo Karen Strong en Sylvia 24 ja* T Riemersma heeft zelfs een 21 jaag de illusie op goud mo- 21 jatfesteren. Dat was na haar 24 jaaJige halve finale tegen Ka- 24 jaaitr°ng- Anne Riemersma 25 jaa1 uit °P 3 minuten 59,22 31 jaalen. voor het eerst van 21 jaaieven een gemiddelde van 21 jaa de 45 kilometer per uur, 27 jaaJte tijd van het toernooi. 25 jaayas iets te veel van het 26 jaa Haar voorsprong was -genoeg om het in die rit listiger aan te doen. Koet- iva in ieder geval deed het 1 haar halve eindstrijd en ikte tegen Burka net vol- ijs heele kracht om veilig binnen internen. De juiste tactiek. In 3 sejiale had zij veel meer over te BruiAnne Riemersma, die 70 f verloor en negen secon- met efioest toegeven op haar tijd ancietf halve finale. Zij heeft wat ■e met de „recuperatie", een reden te meer haar te coa chen naar een zuiniger gebruik van haar krachten. „Maar ik kon niet anders", ver telde zij, werkelijk dolblij met haar eerste medaille bij wereld kampioenschappen. „Ik reed zo lekker, ik was helemaal niet meer gespannen. Vannacht wel, ik had erg slecht geslapen, ik heb die wedstrijd zeker wel vijf keer gereden, compleet met starts, versnellingen, demarra ges en al. Ik ben in een jaar enorm vooruit gegaan, ik zal er nu aan gaan werken dat mijn herstellingsvermogen groter wordt, misschien dat ik dan op hetzelfde niveau als Keetie kan komen". Het „verval" van Anne Riemers ma tussen halve finale en de eindstrijd blijkt uit het volgende staatje met respectievelijk halve finales van Riemersma en Koet- snetsova en de eindstrijd van Riemersma. 1000 meter 1.17,29 1.20,83 1.19,32 2000 meter 2.36,47 2.42,10 2.40,32 3000 meter 3.59,22 4.06,57, 4.08,47 Beste negen Martin Vanix behoort tot de negen beste profstayers van de wereld. Het zegt erg weinig. Er waren er maar twaalf in San Cristobal. Een van hen, de Ja panner Sato werd in de winde rige eerste serie van de motor weggeblazen en stapte af. Een tweede, de veertig-jarige West duitser Dieter Kemper, twee jaar geleden nog wereldkam pioen, hield het in de herkan sing voor gezien en daardoor werd alleen de tweede Japan ner Kobushi tegen zijn wil geël imineerd. Na een goed kwartier al waren er nog slechts vier man in de strijd om de drie beschikbare plaatsen uit de herkansingsrit. Venix, Avogadri en De Bos- scher, plus de iele Japanner. Die bleef stoicijns ronden achter stand incasseren, maar hij fiet ste tot het bittere einde door. De race overigens had gestaakt kunnen worden wanneer er nog nnnc^e Riemersma geconcentreerd op weg naar zilver op de achtervolging. k moe maar drie man in de wedstrijd waren geweest, maar Kobushi weigerde af te stappen. De jury zocht naar mogelijkheden de Ja panner uit de strijd te nemen en de wedstrijd te stoppen, maar dat kon reglementair pas als hij tien ronden achterstand zou hebben. Dat nu gebeurde net niet. Daarom moesten Venix, Avogadri en De Bosscher, na het afstappen van Kamper, nog een half uur doortollen in een wedstrijd, die een aanfluiting was voor de wereldkampioen schappen en voor de stayerij. Venix won de rit in „een leun stoel". Na vijftig kilometer wer den Avogadri en De Bosscher tweede en derde. Ten minste één Nederlander zal niet blij zijn met de kwalificatie van Martin Venix, Cees Stam. Die herinnert zich nog al te best hoe Stakenbug en Venix inter venieerden in de strijd om het goud van vorig jaar. Door dat ingrijpen werd de ene dertiger, Peffgen (35) wereldkampioen en de andere, Stam (32) verliezer. „Later hebben zij gezegd dat het is gebeurd omdat wij geen af spraken hadden", vertelde Stam, maar dat is een leugen. En zelfs al zouden er geen af spraken zijn geweest dan nog meng je je als kansloze niet in de strijd ten nadele van een landgenoot. Dat is onverstand. Wnt als het bij mij regent, dan druppelt het bij hem. Wij zullen opnieuw proberen tot overeen stemming te komen voor de fi nale, maar niemand moet den ken dat ik na een jaar al alles ben vergeten". De Belg Constant Tourne heeft de gouden medaille gewonnen in de klassementswedstrijd voor amateurs. De Pool Jan Faltyn won het zilver en de Rus Nikolaj Makarov het brons. Ba rend Huveneers was de beste Nederlander. Hij werd zevende. Geert Schipper eindigde op de dertiende plaats. Het tandemkampioenschap is beheerst door het Tsjechische paar Vackar en Vymazal. Zij hadden de meeste moeite met de Westduitsers Gewiss en Schaffer in de halve eindstrijd. De finale echter leverde twee simpele overwinningen op tegen Snejenets en Voronin uit Rus land, die Kotlinski en Kocot (Po len) in een geweldige derde rit uit de finale hadden gehouden. Friezin Anne Riemersma kan voluit lachen. Zij heeft een medaille. Naast haar de winnares Vera Koeznetsova en Karen Strong die derde werd. Tagei zit; zs i) hen tANELLO Niki Lauda heeft gisteren in de aanse plaats Maranello verklaard, dat hij ari aan het eind van het seizoen zal verlaten, ace om de Grote Prijs van Vanada in oktober de laatste wedstrijd zijn die Lauda in een ari zal rijden. De Oostenrijker was sedert in dienst van Ferrari. ichtergrond van het vertrek van Lauda moet cht worden in de revanche gevoelens van ia ten opzichte van de oude Enzo Ferrari, ia veroverde in 1975 voor de eerste maal het ïldkampioenschap, onder meer door vier nd Pric-overwinningen. In 1976 volgde het ;luk op de Nürburgring, waarbij Lauda zwaar Dnd werd. Enzo Ferrari trok onmiddellijk de ïntijn Carlos Reutemann aan als Lauda's op- er. De Oostenrijker herstelde echter wonder- •lijk en wenste de positie van eerste coureur in de renstal terug, waarop Enzo Ferrari reageerde met de mededeling dat Lauda en Reutemann tijdens de races moesten duelleren om de topposi tie. Dat heeft veel kwaad bloed gezet bij Lauda en is - mogelijk - de reden voor zijn vertrek. De toekomstige werkgever van Niki Lauda wordt naar alle waarschijnlijkheid de stal Brabham/Al fa Romeo. Morgen worden de onderhandelingen geopend. Met dank In een officiële verklaring bevestigde Ferrari het vertrek van Lauda. Het communique luidde: „Wij zijn overeengekomen de arbeidsovereenkomst per 30 oktober 1977 te beëindigen. Ferrari dankt Lau da voor de goede en effectieve samenwerking en wenst hem veel succes in zijn verdere carrière." Volgens ingewijden bij Ferrari heeft vooral Enzo Ferrari zich gekant tegen verlenging van het con tract van Niki Lauda. Enzo Ferrari raakte hoe langer hoe meer geirriteerd door het immense eisenpakket van Lauda op technisch en financieel gebied, aldus een verklaring van een woordvoer der van Ferrari. Als mogelijke opvolger van Lauda is de Brazi liaan Emerson Fittipaldi in onderhandeling met Ferrari. Fittipaldi werd in 1972 wereldkampioen in een Lotus en in 1974 in een McLaren. Gelijktijdig met Lauda zal naar alle waarschijn lijkheid ook Carlos Reutemann de Ferrari-stal verlaten. Zijn plaats zal worden ingenomen door de jonge Amerikaan Eddie Chedver, op dit ogen blik een van de uitblinkers in het Europees kam pioenschap formule-3. LONDEN Groot-Brittannië heeft zowel bij de heren als bij de dames de atletiekinterland tegen West-Duitsland gewonnen. Bij de heren werd de eindstand 125-86 (na de eerste dag 57-48). Bij de dames zegevierden de Britsen met 94 tegen 63 punten (na de eerste dag 52-32). Wat een generale repetitie voor de strijd om de wereldbeker in Düsseldorf van 2 tot en met 4 september had moeten worden, werd in werkelijkheid een atletiektreffen van de tweede garnituur. Door de staking van het Engelse grondpersoneel op de luchthaven Heathrow werd de Duitse ploeg genoodzaakt per bus en schip te reizen, wat voor de Duitse Atletiekbond aanleiding was om de eerste keus te vervangen door tweede en derde omdat de eerste keus vlak voor de strijd om de wereldbeker niet aan de vermoeie nissen van een dergelijke reis mocht bloot staan. LEIDSE COURANT DINSDAG 30 AUGUSTUS 1977 PAGINA 11

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11