erk VS-ambassade n Moskou is vijf naanden gesta Hevig debat tussen Ethel over zelfmoordpact en dochter Yolande Politie danst mee op Notting Hill Buitenland leidse courani Staking Britse en Franse verkeers leiders viel mee CONTROLE OVER LEGER VOORNAAMSTE KNEL PUNT RHODESIË-BERAAD Basken slaags met politie Oltmans vindt nieuwe getuige |™Yederlanders Ontdekken waterbekken Egypte Vendetta' tegen Wilson BETEKENDE TV-UITZENDING EEN TWEEDE VONNIS? MADRID (UPT) Met rook bommen en rubberkogels heb ben leden van de Spaanse op roerpolitie en de Guardia Civil gisteren enige duizenden Baski- sche betogers tegengehouden, die ondanks een verbod pro beerden de stad Pamplona bin nen te trekken. De botsing kwam aan het eind van een bijeenkomst van ruim 40.000 Baskische nationalisten ter gelegenheid van het einde van de „vrijheidsmars" voor au tonomie van Baskenland. Deze manifestatie werd op een ter rein op ongeveer zeven km van Pamplona gehouden, dat de po litie daarvoor had aangewezen nadat Pamplona zelf tot verbo den gebied was verklaard. MAANDAG 29 AUGUSTUS 1977 PAGINA '7 OSKOU (DPA) De brand in bovenverdiepingen van de nerikaanse ambassade in pskou heeft zo ernstige scha- aangericht dat het werk in •ze afdelingen vermoedelijk s over drie vijf maanden lledig kan worden hervat, zo •eft de Amerikaanse ambassa- Malcolm Toon, meege- eld. j zei dat er geen reden is bij brand „een duistere Sovje- :htergrond" te vermoeden. Een eerste onderzoek van de „uiterst gevoelige" documenten en voorwerpen in de bovenste yerdieping heeft tot dusver niets opgeleverd dat zou kunnen wij zen op een in gevaar komen van de veiligheid. De brandweer mocht op be paald moment die tiende verdie ping betreden, waar de dienst- verblijven van de militaire atta ché zijn. Het personeel van de ambassade kreeg de opdracht bij alle uitgangen te controleren dat er geen documenten uit de ambassade zouden worden ge bracht. De achtste etage is geheel uitge brand, het dak van het gebouw is gedeeltelijk ingestort. De politie in Moskou die de door brand beschadigde Ameri kaanse ambassade bewaakte, heeft zondag een man van mid delbare leeftijd gearresteerd die probeerde het gebouw binnen te gaan. Dit hebben ooggetuigen meegedeeld. oeder arter Spreekverbod >oit een illetje op dr. Brongersma rter gooit een d tussen de rmahge in Engeland (Van onze correspondent) LONDEN Een spreekverbod voor het Nederlandse Eerste Kamerlid dr. E. Brongersma is een van de gevolgen van een hevige controverse rond pogin gen om in Groot-Brittannië se- xuele betrekkingen tussen vol wassenen en kinderen te legali- De „Paedophile Information Ex change", een organisatie van on geveer 250 Britse pedofielen, had dr. Brongersma uitgeno digd om nieuwe denkbeelden op het delicate en bij velen af schuw oproepende verschijnsel te belichten. De groep zou don derdag in Londen bijeenkomen, maar, na protesten van het per soneel, hebben twee hotels de reserveringen die door de orga nisatie waren geboekt, gewei gerd te honoreren. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lïfASHINGTON (KPD De Ne er landse journalist Willem tltmans heeft gisteren in Was- jhgton bekendgemaakt, dat hij iet een functionaris van het .Amerikaanse ministerie van Justitie zal spreken over veilig heidsgaranties voor een man die een belangrijke rol zou heb ben gespeeld bij de moord op president John F. Kennedy. De betrokkene wiens naam Olt mans niet wilde noemen, zou een „sleutelfiguur tussen de CIA in Washington en personen in Dallas" zijn geweest Volgens de journalist is deze man veel belangrijker dan George de Mohrenschildt, over wie hij een boek heeft geschre ven in verband met zijn onder zoek naar de gang van zaken bij de aanslag op president Kenne dy. d'lllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllilll Zware rookwolken hangen boven het gebouw van de Amerikaanse ambassade in Moskou. Als gevolg van een brand op zaterdagavond brandden de bovenste ver diepingen, waar onder meer het communicatiecentrum gevestigd was, uit. Andere verdiepingen liepen water schade op. „Ondergrondse" bende in Italië gepakt CATANIA, (AP) - Vijf leden van de beruchte Italiaanse „on dergrondse bende" zijn gisteren bij het graven van een 100 me ter lange tunnel onder een bank in Catania op Sicilië door de politie aangehouden. Volgens de politie waren zij bezig met de voorbereidingen van een sensationele bankroof. Een politiepatrouille had opge merkt dat uit een een rooster naast het hoofdkantoor van de commerciële bank van Catania rook omhoog steeg. Denkend dat het om een brand ging, waarschuwden zij de brand weer. Toen echter geen vuur werd gevonden, omsingelden met machinegeweren gewapen de agenten het bankgebouw en werden de gravers al snel ont dekt De rook van hun snijbran ders had hen verraden. Van onze correspondent Bert van Velzen LONDEN - De staking in het Britse luchtverkeer heeft niet de rampzalige chaos opgeleverd die ervan verwacht werd. De gevolgen zijn meegevallen. Tienduizenden vakantiegangers gen en op Gadwick konden de meeste reizigers binnen een uur na de officiële vertrektijd aan boord. Op de luchthavens bui ten Londen waren de vertragin gen aanzienlijk hoger, soms twintig uur zoals in Glasgow, maar die werden veroorzaakt besloten af te zien van het rei- door stakingen in Frankrijk en zen per vliegtuig. Verkeerslei- Spanje. De staking van de Fran- ders die niet bij de staking se verkeersleiders leidde tot be- be trokken zijn hebben de com- perkte vertragingen op de grote puter weer in dienst genomen Parij se vliegvelden, waarmee het in- en uitgaande verkeer wordt gesynchroni seerd. De computer was de voornaamste aanleiding tot ho gere looneisen en de daarop volgende staking. De lucht vaartmaatschappijen hebben het aantal vluchten met dertig tot vijftig procent verminderd. Desondanks waren tal van stoe len onbezet. Door de vlucht van luchtreizi gers naar auto, boot of trein werd het effect van de staking geminimaliseerd. Op Heathrow waren er nauwelijks vertragin- mei —n AIRO Nederlandse deskun- ïgen hebben vastgesteld, dat hulp^ onder de woestijn in het esten van Egypte een bekken liet 740 miljard kubieke meter iet water ligt. een rapport voor de Egypti- che regering verklaren de ex- Tei erts hoeveelheid water appt|ie onder de oase Siwa te vin- en is, toereikend zou zijn om 41.000 ha nieuw ontgonnen' ind gedurende twintig jaar te evloeien. Het water zou door liddel van 200 kunstmatige ronnen op betrekkelijk een- oudige wijze kunnen worden ewonnen. (Van onze correspondent) LONDEN Sir Harold Wilson heeft „een kleine groep" voor malige leden van de Britse vei ligheidsdienst Ml-5 ervan be schuldigd via de pers „een ven detta" tegen hem te voeren. De voormalige premier spreekt in een verklaring aan het blad „The Observer" van „een maf- fiagroep" van ex-spionnen die gedreven worden door uiterst rechtse overwegingen. Wilson gaf de verklaring naar aanlei ding van recente onthullingen over electronische spionnage in. zijn ambtswoning en zijn werk kamer in het Lagerhuis toen hij nog aan het bewind was. LOESAKA/SALISBURY (Rtr) De Britse minis- zijn eis dat de guerrillastrijders als veiligheids ter van buitenlandse zaken David Owen en de macht de hoofdrol moeten spelen tijdens de over- Amerikaanse VN-ambassadeur Andrew Young gang naar een meerderheidsbewind, een eis die hebben in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka door de blanke Rhodesiërs onaanvaardbaar wordt intensief gesproken met nationalistische guerril- genoemd. laleiders over hun jongste vredesvoorstellen voor De controverse over de vraag welk leger de veilig- Rhodesië. Ze zijn er daarbij kennelijk niet in heidsmacht moet vormen vloeit voort uit het diepe geslaagd de brede kloof te overbruggen over de wantrouwen tussen de nationalistische leiders en vraag wie de controle krijgt over het leger tijdens het door de Rhodesische blanken geleide leger, dat de overgangsperiode naar een Afrikaans meerder- zij met toenemende bitterheid bestrijden. Smith heidsbewind. heeft al gezegd dat hij (als aanstaande donderdag Owen en Young spraken tweeënhalf uur lang met de westerse onderhandelaars naar Salisbury ko- de leiders van het patriottisch front, Joshua Nko- men) elk plan zal afwijzen waarin om zijn ontslag mo en Robert Mugabe. Na afloop liet Nkomo en de ontbinding van zijn leger wordt gevraagd, weten dat het gesprek niets heeft afgedaan aan Owen en Young zijn vandaag in Zuid-Afrika. Miljoenen braadkuikens naar Sovjet-Unie ASTEN Pluimveeslachterij Goossens in Asten (N.B.) heeft in de Sovjet-Unie een order ge sloten voor ongeveer driedui zend ton (ongeveer drie miljoen stuks) braadkuikens. Er is een bedrag van ongeveer ƒ12 mil joen mee gemoeid. De kuikens maken de reis naar Rusland in voor diepvriesvervoer ingerich te wagons van de Nederlandse Spoorwegen. Vorig jaar verkocht Goossens meer dan tienduizend braadkuikens aan de Sovjet- Unie. Dat was toen volgens het bedrijf de grootste order, die in de geschiedenis van de Neder landse pluimeehouderij ooit was afgesloten. Eerder deze maand boekte de Nederlandse pluimvee export- combinatie een contract voor vierduizend ton braadkuikens naar Saoedi-Arabië. De totale Nederlandse braadkuikenexport komt door deze orders wel ho ger te liggen dan normaal, maar bij Goossens verwacht men niet dat dit tot prijsverhoging voor de Nederlandse consument zal leiden. Wel hoopt men op een prijsstabilisatie. (Van onze correspondent Bert van Velzen) LONDEN Met de bloedige straatgevechten in Londen en Birmingham nog vers in het geheugen, is het verwonderlijk dat het kleurrijke carnaval van Notting Hill in het droefgeesti ge verpauperde hart van Lon den gisteren zonder veel geweld is begonnen. De politie ver richtte slechts vijf arrestaties na incidenten met jeugdige straatrovers, waarbij ook een twintigtal gewonden vielen. Maar rassenrellen bleven de eerste dag achterwege. Het werd een dag waarop politie mannen in uniform op straat dansten met Caribische vrou wen, en waarop duizenden kin deren zich zonder gevaar op straat konden amuseren. Maar vandaag kan het anders uitpakken. De ingrediënten voor confrontatie zijn één al te op zichtig aanwezige politie, zwarte jongeren die de traditie volgen van de zwarte panters in de Verenigde Staten en militante leden van de Socialist Workers Party, die zich hebben opgewor pen als de botte bijl „in de verdediging van de uitgebuite zwarten tegen politieprovoca- tie." Al dagen van tevoren waren in Notting Hill een troosteloze, ziel loze sloppenbuurt, ingeklemd tussen elegante wijken alle lege flessen verzameld en alle losse stenen opgeruimd. Het zwarte bevrijdingsfront eiste een maxi mum van slechts honderd poli tiemannen en de Socialist Wor kers Party proclameerde dat de politie zich moest beperken tot de regeling van het verkeer, het vangen van zakkenrollers en straatrovers en het helpen over steken van bejaarde vrouwen. Het carnaval van Notting Hill is een jaarlijkse explosie van blij heid in een buurt waar rassen haat en tolerantie naast elkaar leven, waar de werkloosheid grote proporties heeft aangeno men en waar de armoede van zwarte gezinnen wordt ver scherp door grote aantallen kin deren. Het festival begon mooi, met een plechtige mis in de kathedraal van Westminster, waar rond het altaar en voor de kerkdeuren werd gedanst. Kar dinaal Hume, die vanuit de ko ren van eenvoudige monnikken werd verheven tot het purper, stond er minzaam glimlachend bij, terwijl zijn clericale staf in lang-zwart met de menigte mee danste. Het was een symbool van hoe het moest zijn, maar niemand wist of het zo zou blij ven. Zelfs bobby Alan Philips ontkwam niet aan de algemene feestvreugde van het beroemde Caraibische carnaval in de Londense wijk Notting Hill: hij werd door een aantal Caraibische schonen op sleeptouw genomen. (Van onze correspondent Bert van Vel zen) LONDEN De vorige week door Inde pendent Television (ITV) uitgezonden documentaire „De zaak Yolande Mc Sha ne", waar miljoenen Britten gefasci neerd naar hebben gekeken, heeft aanlei ding gegeven tot een fel debat via vrij wel alle klankborden van de publieke opinie. Mag de televisie iemand, die al reeds wegens misdrijf is veroordeeld en gestraft, nog eens berechten? Was „big brother" uit George Orwell's „1984" aan het werk toen de politie videotape-opna men maakte, via een miniscuul gat in een muur waarachter zij zich verborgen had en in het geniep gesprekken vastleg de rond een zelfmoord-pact tussen een hoogbejaarde moeder en haar dochter? Was het smakeloos om zo diep binnen te dringen in het tragische privé-leven van twee mensen en dat vervolgens op de beeldbuis te presenteren? De politie zegt dat videotapetechniek de enige manier was om de hoogbejaarde moeder te beschermen. De televisiepro ducer zegt, dat de documentaire de vin ger legt op een groot sociaal probleem, dat de aandacht verdient. Anderen brie sen: vuige sensatie. Yolande, die in de gevangenis zit, moest terwille van haar eigen veiligheid na de televisie-uitzending in het gevangenisziekenhuis worden afge zonderd. Ze is door de televisie zwaarder gestraft dan door de rechter. Yolande Mc Shane, een 60-jarige groot moeder, werd in februari van dit jaar in Cornwall schuldig bevonden aan mede plichtigheid aan een zelfmoordpoging van haar 86-jarige moeder Ethel. Het bewijs van haar schuld bestond uit brie ven, die zij naar haar moeder had ge stuurd, en uit videotape-opnamen van politiemensen die zich als loodgieters hadden voorgedaan en die de gesprekken tussen moeder en dochter op film en geluidsband hadden vastgelegd. Op moederdag van 1976 verscheen Yo lande in een verpleeghuis in Sussex, waar haar moeder door nonnen werd verzorgd. De politie, die door Yolandes zwager op de hoogte was gesteld van haar pogingen om Ethel per brief te overtuigen van de wenselijkheid van haar zelfmoord, bracht videotape- en ge luidsapparatuur naar een belendend ver trek en boorde vervolgens een klein gat in de muur, zodat de ontmoeting tussen de bedlegerige Ethel en Yolande via een minicamera annex microfoon kon wor den geregistreerd. Het proces tegen Yolande was uniek vanwege de aard van het bewijsmate riaal. Ze hield staande en doet dat met haar echtgenoot George en haar zoon Robin tot op de dag van vandaag dat het spel was. Yolande, die tijdens de tweede wereldoorlog aansluiting vond bij de zwartgehemden van de Britse nazi Mosley, onderhield zeer nauwe betrekkin gen met haar moeder, terwijl haar zus Pam in het gezin in ongenade viel. Yolan de beweert nu dat Pam haar als getuige in het proces de das om wilde doen. Yolande voerde als voornaamste verdedi ging van haar conversatie met als thema zelfmoord met haar moeder aan dat het een spel was, en dat zij veertig jaar lang met Ethel dit bizarre en lugubere spel had gespeeld en dat moeder Ethel zelf moordpillen nodig had om „een gevoel van veiligheid te verkrijgen". Het waren de videotapes van de politie, die door de jury als doorslaggevend be wijs van Yolandes schuld werden geac cepteerd. De jury acht het bewezen, dat Yolande, in geldnood, haar moeder tot zelfmoord poogde te overreden, zodat zij haar erfenis van ongeveer 165.000 gulden snel in handen zou kunnen krijgen. Ze kreeg twee jaar gevangenisstraf die zij in februari van dit jaar is gaan uitzitten. Uit de documentaire treden twee nogal vreemde vrouwen naar voren. Beiden uiterst intelligent en zeer welbespraakt. Moeder merkt tijdens de gesprekken on der meer op dat Callaghan, als hij nog lang aan de macht blijft, ervoor zal zor gen, dat er niets van haar erfenis over blijft. Maar de kern van het moederdag- gesprek in het verpleeghuis in 1976 was, dat Yolande er bij Ethel sterk op aandr- nong dat zij een aantal slaaptabletten zou innemen met whisky en melk. Zover is het nooit gekomen, want op dezelfde moederdag werd Yolande na het verlaten van het verpleeghuis gearresteerd, terwijl Ethel tijdens een bittere conversatie met twee nonnen van haar zelfmoordcapsules (nembutal) werd verlost. Ze had ze zoda nig verborgen, dat er een zeer grondig onderzoek aan te pas moest komen. Yolande en haar echtgenoot hadden de leiding over een in bankroet wegzinkende makelaardij. Ze hadden een schuld van bijna 1 miljoen gulden. De erfenis was nodig om de hoogste nood te lenigen. In het gesprek met haar moeder zei Yolan de, toen Ethel wilde weten hoeveel capsu les fataal zouden zijn: „Voor de meeste mensen is 10 fataal, maar als je ze met whisky neemt, is vijf genoeg... dat is altijd, altijd fataal, mammie". Ethel maakte echter bezwaren: „Het is doodzonde". Yolande: „Het is geen zonde meer, niet meer zonde dan het krijgen van een buitenechtelijk kind". Ethel be sluit het na verloop van tijd te doen en Yolande waarschuwt dan: „Maak er in godsnaam geen troep van". Om een alibi te scheppen zou zij met een van de nonnetjes gaan praten en Ethel zou dan met haar whisky en de melk de capsules innemen. Ze stribbelt vervolgens nog even tegen: „Ik vind het laf'. Yolande: „Het is niet laf, man, mijn hemel, als je een hond hebt in deze toestand zou je hem ook naar de veearts brengen, niet?" Ethel: „Maar honden hebben geen ziel". „Yolande accepteerde 400 pond sterling van ITV voor interviews die zij gaf tij dens het proces dat in februari tegen haar werd gevoerd. Ze had geen bezwaar tegen de documentaire, maar ze zegt nu dat zij er niet van op de hoogte is gesteld dat de videotape-opnamen van de politie het voornaamste bestanddeel van de do cumentaire zouden gaan vormen. Echtge noot George en zoon Robin deden tot woensdagavond nog vergeefse pogingen om de uitzending te voorkomen. Zij bei den onderschrijven de verklaring van Yolande, dat zij en Ethel slechts een bizar spel opvoerden. Opmerkelijk in de uit zending is de vriendelijke, beschaafde toon in de zelfmoordgesprekken tussen Ethel en Yolande. Het documentaire beeld van een zeer persoonlijk drama is macaber en tegelij kertijd fascinerend. De uitzending wordt even gepassioneerd geprezen als ver guisd. Oude mensen zijn erdoor in paniek geraakt en familieleden van sukkelende oudjes gaan wellicht even crimineel den ken als Yolande. „Yolande is tweemaal gestraft: politie-videotapes horen niet op het beeldscherm thuis", dat zeggen de tegenstanders. De voorstanders wijzen erop dat zeer oude mensen bescherming en aandacht verdienen en dat de docu mentaire fijnzinnig genoeg werd gepre senteerd. Het debat wordt verder gekop peld aan vaak slonzige discussies over het delicate vraagstuk euthanasie: don derdag kwam de mededeling dat de Zuid- afrikaanse hartchirurg Christian Bar nard een wederkerig zelfmoordpact had gesloten met zijn broer, wanneer zij oud en niet meer in staat om zinvol te leven, verlangen naar de dood en die zelf niet meer zouden kunnen veroorzaken. Ze besloten dus elkaar uit de brand te hel pen. Mijn persoonlijke opvatting is, dat de videotape niet in de documentaire thuis hoorde. De kern van de gesprekken tus sen moeder en dochter had in een vrij korte tekst kunnen worden samengevat. Verder werd er al te weinig aandacht geschonken aan mogelijke psychologi sche achtergronden, waardoor wellicht het verdedigingsverhaal van Yolande ge loofwaardiger had kunnen worden. Het drama van Yolande en Ethel heeft een eind gekregen dat alleen een roman schrijver kan bedenken, maar dat het leven zelf geschreven heeft. Op woensdag 17 augustus is Ethel, op 87-jarige leeftijd, een natuurlijke dood gestorven, gesterkt door de liefderijke zorg van de nonnetjes in het verpleeghuis te Sussex en Yolande krijgt haar erfenis, terwijl haar uit de gratie gevallen zuster Pam het moet doen met een fooi.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7