Protestantse hulpverlening aan kerken en vluchtelingen vijfentwintig jaar gebundeld Tielsa begonnen aan strijd met elementen Wijze mannen moeten problemen PPR oplossen kerk wereld POOLSE „CARITAS" NIET VAN DE KERK Professor Metz en „Vaticanum Korte metten l7;monstratie ïuistandartsen tegen centralisering van behandeling jeugd u^NNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 29 AUGUSTUS 1977 PAGINA 5 TRECHT (ANP) De tandartsen wil- i ook betrokken worden bij de behan- j van de jeugd in speciale centra, blijkt uit een commentaar dat de derlandse Maatschappij tot Bevorde- van de Tandheelkunde heeft gele- 1 op een advies van de Centrale Raad >or de Volksgezondheid. Deze heeft on- s voorgesteld het bestaande systeem van schooltandverzorging om te bouwen tot een georganiseerde tandverzorging voor de jeugd tot achttien jaar. De cen tra zouden bemand moeten worden met speciaal opgeleide tandartsen die in dienstverband werken. Wie zijn kinderen buiten het georganiseerd verband zou willen laten helpen zou dat - volgens het advies - zelf moeten betalen. Het hoofdbestuur van de tandartsenorga nisatie meent daarentegen dat centrum- en huisbehandeling in de georganiseerde aanpak van de jeugdtandverzorging een gelijkwaardige plaats behoren te hebben. Het bestuur stelt dat iedere tandarts die dat wil een overeenkomst moet kunnen sluiten met het georganiseerd verband.' De tandartsenorganisatie vindt dat in het voorstel van de centrale Raad voor de Volksgezondheid een te grote nadruk wordt gelegd op behandeling van de jeugd in speciale centra. Het georgani seerd verband mag geen doel op zich zelf blijven en de ouders moeten in vrijheid kunnen blijven kiezen of zij hun kinderen in een centrum of bij de huistandarts willen laten behandelen. De stoomwals Leendert trok gisteren bij touwtrekwedstrijden in Ede aan het langste eind. De wals won het van maar liefst honderd mensen tegelijk. „Om mensen te helpen uit dankbaarheid voor wat wij in Christus en het evangelie, dat Hij bracht, mochten ontvangen". Dit is het ant woord op de vraag waarom de Stichting Oecu menische hulpverlening aan kerken en vlucht elingen (SOH), nu 25 jaar, werelddiakonaat bedrijft. Het gaat daarbij om samen met zusterkerken over de gehele wereld mensen te helpen om zichzelf te helpen: hulp bij de zorg voor vlucht- Al, elingen, bij grote en kleine rampen en bij Of diakonale en ontwikkelingsprojekten. De SOH vertegenwoordigt in Nederland de afdeling hulpverlening van de Wereldraad van Kerken in Genève (CICARWS). „Er is in de laatste jaren wel het een en ander veranderd'", aldus mevr. drs. Went-van der Vring, algemeen secretaris van de SOH. „De rol van de Nederlandse kerken veranderde, de kerken werden partners van de kerken in de tweede en derde wereld in plaats van helpers. In plaats van het bestrijden van verschijnselen veroorzaakt door nood, oorlog, ramp of on rechtvaardige machtsstructuur is de SOH de laatste tien jaar behalve het helpen meer ge richt op te vérhelpen en te voorkomen. De SOH is een oecumenisch lichaam en een service-cen trum", aldus benadrukt mevr. Went. De SOH werd in 1952 opgericht, nadat tijdens de tweede wereldoorlog al bleek hoe belangrijk het was dat kerken samenwerken om de hulp verlening, die aan Nederland werd gegeven te kanaliseren en de nood in eigen land te inventa riseren. Na de watersnoodramp in 1953 namen de kerken zich voor op wereldschaal hulp te gaan verlenen aan medemensen in nood. Acht kerkgenootschappen, evangelischen, evan- gelisch-luthersen, vrije evangelisten, oud-kath olieken, remonstranten en baptisten. In de loop der jaren voegden zich nog drie kerkgenoot schappen bij de SOH: Het Leger des Heils, de quakers en de protestantenbond. De projekten, die de SOH financiert zijn van zeer uiteenlopende aard: van vluchtelingenwerk in Zuidelijk Afrika tot hulp aan gehandicapte kinderen in Lesotho, van een varkensfokkerij in Birma tot een hulpprogramma voor de zwar te bevolking van de Mississippi Delta in de Verenigde Staten. Die projekten heben in 1976 voor ruim acht miljoen gulden bij elkaar ont vangen. De beweging voor burgerrechten in Polen heeft in haar clan destien uitgegeven tijdschrift „Opinia" de landen in het westen gewaarschuwd geen steun te verlenen aan de Poolse caritas-or- ganisatie. Deze noemt zich volgens de beweging wel rooms- katholiek, maar is in feite een staatsinstelling. Aanleiding tot de waarschuwing is het jubileumalbum, dat de caritas-organisatie ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan de wereld heeft ingestuurd en waarin zij het doet voorkomen alsof zij nauw samenwerkt met de katholiekekerk kerk van Polen. De beweging voor burgerrechten merkt in verband hiermee op, dat de Poolse r.-k. caritas-organisatie in 1950 ondanks scherp protest der bisschoppen werd opgeheven en daarna onder staatsleiding is voortgezet. De Poolse caritas organisatie beperkt haar activiteiten voornamelijk tot Poolse priesters, aan wie zij een hoog pensioen toezegt, wanneer zij zich aansluiten. De bisschoppen hebben dit omkoperij genoemd. Ook hebben zij laten weten, dat de priesters, die actief zijn in de caritas-organi satie, zulks doen zonder bisschoppelijke goedkeuring. Zaligverklaring deken L. Tijssen van Sittard in voorbereiding Bisschop J. Gijsen van Roer mond heeft zich gewend tot de abonnees van het informa tie-bulletin voor zijn bisdom met het verzoek om aandacht voor het zaligverklaringspro ces van Louis Tijssen, die leefde van 1865 tot 1929. Louis Tijssen was leraar en later prefect van Rolduc, waar thans het seminarie van bis schop Gijsen is gevestigd, en daarna pastoor van Sus te ren en deken van Sittard. In zijn brief aan de abonnees vestigt bisschop Gijsen de aan dacht op een brochure van dr. P. Penning de Vries SJ. over deken Tijssen, waarin vooral geschreven wordt over de priester Tijssen. Mgr. Gijsen vraagt de lezers om veel gebed om heilige priesters. „Alleen via hen is het geloof en de kerk in Limburg en daarbui ten te redden", schrijft de bis schop. Daarnaast vraagt de bisschop om financiële steun voor het zaligverklaringspro ces. Sinds november 1976 voert een speciale rechtbank van het bisdom een zogenoemd apos tolisch proces om vast te stel len of deken Tijssen onder de zaligen van de kerk kan wor den opgenomen. In een eerder proces is vastgesteld, dat de ken Tijssen een voorbeeldig en heldhaftig priester is geweest. Wanneer dit diocesane proces een positieve uitslag heeft dan wordt deze aan Rome over handigd voor het beslissende proces onder verantwoorde lijkheid Vein de Curie-congre gatie voor de Zalig- en Heilig verklaringen. De theoloog Johann Baptist Metz uit MUnster heeft zich gedistancieerd van persberichten over het congres van „Concilium" aan de katholieke Notre-Dam universiteit in Indiana (VS). Volgens deze berichten zou er eenstem migheid zijn bereikt over een aantal revolutio naire stellingen over de katholieke leeropvat- ting. Professor Metz, die op het congres een leidende rol heeft gespeeld, noemt de berich ten „zakelijk onjuist". Hij stelde, dat het ging om een congres, dat al eind mei werd gehouden door sociologen uit de Verenigde Staten en theologen uit Europa, Noord- en Latijns-Amerika. De „revolutionaire stellingen" zijn feitelijk nauwelijks ter sprake gekomen en er kon dus ook geen eenstemmig heid over zijn. Metz sloot zeker niet uit, dat tijdens de aansluitende persconferentie in New York sprake was geweest van de in het persbe richt genoemde opvattingen, die handelden over erkenning van de geldigheid van het ambt in de protestantse kerken, de intercommunie, een terugbrengen van de macht van de curie, verkiezing van bisschoppen, herziening van het dogma der pauselijke onfeilbaarheid, wijziging in het verbod op de voorbehoedsmiddelen, de pastoraal voor hertrouwde gescheidenen en het verplichte celibaat Volgens prof. Metz stond bij het congres de vraag op de voorgrond naar duidelijke priori teiten op kerkelijk-theologisch terrein met het oog op een nieuw concilie en de huidige kerke lijke maatschappelijke situatie. Zo heeft een grote groep deelnemers met kracht betoogd, dat voorop in de aandacht van de wereldkerk moet staan een nieuwe relatie van solidariteit tussen de rijke kerk van het noorden en de arme van het zuiden. Bij een nieuw concilie zou dit prioriteit moeten hebben. Daarbij is er zonder meer van uitgegaan, dat de genoemde „revolutionaire stellingen" voor dit centrale probleem bepaald geen revolutio naire oplossingen zouden bieden. Zij dienen eerder te worden gezien als uitdrukking van een kerkelijk en binnen de oecumene weliswaar sterk liberaliserende, maar politiek en maat schappelijk uiterst conservatieve theologie. De Spaanse premier Adolfo Suarez zal waarschijnlijk bij zijn officieel bezoek aan Italië ook een ontmoeting hebben met paus Paulus in zijn zo merresidentie in Castelgan- dolfo. Het bezoek aan Italië maakt deel uit van een reis door Europa van de premier, waarbij hij ook Nederland, Denemarken en Frankrijk zal aandoen. De sociologe Mady A. Leijen- decker-Thung is benoemd tot buitengewoon lector aan de theologische faculteit van de rijksuniversiteit te Leiden. Per 1 december wordt zij daar lec tor in de sociologie van de godsdienst, in het bijzonder de christelijke godsdienst. Paus Paulus zal, naar uit het Vaticaan wordt gemeld, half september zijn zomerverblijf in Castelgandolfo verlaten en terugkeren naar Vaticaan stad. Op 26 september zal hij daar zijn tachtigste verjaar dag vieren. Op 30 september begint de bisschoppensynode, gewijd aan de katechese. Op zondag 4 september zal de paus nog een bezoek brengen aan het stadje Albano in de Albanese bergen. In Liebfrauenberg (Elzas) zal van tien tot viertien oktober de oecumenische werkgemeen schap voor informatie in Euro pa bijeenkomen. Hoofdthema van deze ontmoeting van christelijke journalisten, publi cisten en werkers bij radio en t.v. uit West- en Oost-Europa is: „Bezig zijn met de toekom st". De gesupendeerde aartsbis schop Marcel Lefebvre heeft deze week in een kerk bij Moulins in Frankrijk opnieuw een priester gewijd. Hij zei daarbij te hopen nog vele an deren te kunnen wijden. Voorts kondigde hij de op richting aan van traditionalis tische seminaria in Canada en Argentinië en zette hij zich weer af tegen het tweede Va ticaans concilie, dat „alleen zal leiden tot slavernij en ver nietiging van onze samenle ving." De aanhangers van mgr. Le febvre, die sinds eind februari de Parijse parochiekerk Saint Nicolas du Chardonnet bezet houden, blijven weigeren het gebouw te verlaten. Namens de bezetters heeft pastor Louis Coache zijn advocaat op dracht gegeven in beroep te gaan bij het hof van cassatie. - «vaar geweken is ij brandend •i :hip voor J adzand JSSINGEN (ANP) De tssingswerkzaamheden op de dfjican Unity, het Griekse iet D'P dat al sinds donderdag- dtfid brandend op het strand Ti Cadzand ligt, zouden als ijgea weer het toeliet pas van- jaa>£ hervat worden. Gister- jen. jfgen vroeg moesten de blus- Ptwia ^swerkzaamheden aan boord it sup bet schip gestaakt worden met verband met het slechte I bedi^r. metingen die door de BB en )ase" inspectie volksgezondheid in huu^311^ worden uitgevoerd ïrplicF de eventuele uitstoot van vaifaclebjke gassen uit de Atti- irf Unity bleven ook in de loop zon^a6 0011 positief resul- sociëtr °P'everen zodat het volgens prekfgemeester A- Schipper van lei jen gerneente Oostburg niet no- xtrtai was om over 6aan tot kieinjcua^'e van de bevolking van, 'orde» °P dit moment ongeveer seduizend zielen (300 inwo- •s, rest toeristen) tellende dzand-bad. Het brandende jp trok de afgelopen dagen M^1 bekijks. enwei ",ffirmanente KNIL- Sx>r Kamergebouw Bric V*NDEN (ANP) - Oud KNIL- ïitairen zijn van plan om Tirtaan elke dinsdag van tien ferenj twaa|f op het Binnenhof te a makn demonstreren voor uitbe- ^^ing van wat zij beschouwen „gevangenschapssoldij". I,..,„„it is de bedoeling dat twee lllilllllpn, in uniform, voor het ge- tuw van de Tweede Kamer ist vatten om kracht bij te tten van het verzoek van de ■tichting Rechtsherstel KNIL" n de Kamerleden, er bij de inister van binnenlandse za- in op aan te dringen zich ge- Irïpnnen te geven in het proces iriasr sdobting tegen hem heeft „-ingespannen. kerm6 eerste behandeling van het yVzoek van de stichting heeft jprgen voor de Haagse recht- ^nk plaats. dal 0duJjleer winst "3e Bijenkorf MS TE RD AM De omzet van mimiipninklijke Bijenkorf Beheer lllllllpB is in de eerste helft van it op I februari begonnen Vekjaar 1977-1978 ten opzichte ui de overeenkomstige perio- t van 1976-1977 met ruim 15 ct gestegen. )e exploitatiewinst voor af- chrijvingen steeg met 3,8 oln. De afschrijvingen bedroe- en 0,6 min AWBZ-verzeke- ingen De rentelasten zijn met 0,4 min gestegen. Dit had een esultaat tot gevolg dat 2,8 ïln hoger was dan dat van ezelfde periode van het boek- lar 1976-1977. ZEILRACE ROND DE WERELD VAN START (Van een onzer verslaggevers) PORTSMOUTH De tranen stroomden langs het gezicht van vader Dusseljee uit het Zuidhollandse Geervliet toen hij zaterdagmorgen afscheid nam van zijn zonen, Anton en Ieke, een vierentwintigjarige tweeling, die deel uitmaakt van de twaalf- koppige be manning van het geheel Ne derlandse schip Tielsa, deel nemer aan de avontuurlijke zeilrace rond de wereld. Toen vader Dusseljee een paar mi nuten later aan wal stapte, kon niemand meer zien dat hij gehuild had, want alle ge zichten waren toen nat, ver oorzaakt door een plotseling losgebarsten regenbul, die een aanval deed op het veelkleuri ge effect van de start van de door honderden jachten om ringde vijftien oceaan-zeil schepen, op jacht naar avon tuur en succes. Maar zelfs de dikste regendruppels konden geen afbreuk doen aan het indrukwekkende schouwspel, dat zich voltrok voor de ogen van duizenden belangstellen den op het water en langs het lange oceaanfront van Ports mouth de plezierige haven stad in Zuid-Engeland. De blonde broers Dusseljee hadden na het kanonschot van 12 uur weinig gelegenheid zich het afscheidsverdriet van hun vader aan te trekken, want er was meteen volop werk aan de winkel. Een stevige wind uit het noorden deed de zeilen bollen en om hier zoveel moge lijk profijt van te kunnen trek ken werd net als op alle ande re schepen ook op de ketch van de Friese schipper Dirk Nauta de spinaker uitgezet, die de Tielsa gezond bollend aan meer vaart hielp. Dik een uur na de start bevonden alle wedstrijdjachten zich op de oceaan en konden zich met hoge snelheid vooruit laten surfen. De strijd met de eerste elementen, water en wind, was begonnen. Acht maanden la ter, in de loop van april 1978 zal blijken welke schepen er het beste tegen bestand zijn geweest. Drie jaar geleden was dat de Sayula, een onder Me xicaanse vlag varende ketch, die echter met de vlag halfstok moest afmeren, omdat een van de bemanningsleden onderweg overboord was geslagen en verdronken. In diezelfde Whit- bread-race van '73/'74 verloren nog twee zeilers het leven, re den waarom er voor deze wed strijd vooral aan de veilig heidsvoorzieningen extra aan dacht is geschonken. Wat de veiligheid aan boord van het schip van Dirk Nauta betreft, behoeven er geen grote zorgen te bestaan. Deze is optimaal en bovendien is het schip zo ste vig gebouwd, dat de oceaan waardigheid volgens Nauta en ontwerper Elsenga op honderd procent kan worden ingeschat Daar komt nog bij, dat de bemanning als bijna-professio- neel kan worden gekwalifi ceerd. Uit veertig serieuze liefheb bers selecteerde Nauta elf mannen, in leeftijd variërend van 24 tot 43 jaar, die allemaal een goede zeilervaring hebben. Deze totaal Nederlandse „in zending" zal zeer sterke eneur- rentie ondervinden van nog een Hollands schip, namelijk de Flyer van Cor van Riet schoten, Rotterdammer van origine, maar sedert enige tijd in Portugal woonachtig. Van Rietschoten heeft een interna tionale bemanning waaronder een paar Nieuw-Zeelanders. Volgens de bookmakers maakt hij een uitstekende kans de race bij de eerste drie te beëindigen. De Times tipte hem zaterdag zelfs als num mer één. Zijn schip is dit jaar bij Huisman in Vollenhove, die' ook de Bestevaer van Gerard Dijkstra construeerde, ge bouwd. Deze Overijsselse werf heeft nog een ijzer in het vuur, namelijk de Trait de Rome. In 1975 in Vollenhove gebouwd en nu met een EG-bemanning een interessante deelnemer hoewel geen favoriet Van de zijde van de Engelsen bestond voor dit zeilgebeuren traditiegetrouw een grote be langstelling, maar er waren ook vele honderden Franse en Nederlandse supporters van de bemanningen naar Enge land gekomen. Er zijn vijf Britse, vijf Franse, twee Hollandse, een Zwitserse, een Italiaanse en een EG-in- schrijving. Suarez vandaag in Nederland (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Zondagavond is de Spaanse premier Adolfo Suarez, samen met zijn minister van buitenlandse zaken, in Ne derland aangekomen. Op de Rotterdamse luchthaven Zes tienhoven werden zij hartelijk begroet door de Nederlandse minister van buitenlandse zaken Van dpr Stoel. Vanmorgen werden de beide Spaanse bewindslieden ontvan gen door minister-president Den Chauffeur rijdt door na dodelijk ongeval (Van een onzer verslaggevers) HOOFDDORP (ANP) - De 33- jarige Anna Jacobs uit Amstel veen is in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een verkeerson geluk op rijksweg 6 in de Haar lemmermeer om het leven geko men. Zij zat in een auto die achterop een zeer langzaam rij dende vrachtauto botste, waar van bovendien de verlichting niet goed werkte. De vrachtwagen reed door, maar werd later aangehouden. De chauffeur bleek onder in vloed van sterke drank te verke ren. Bij ongelukken elders in het land zijn het afgelopen week einde tenminste nog 8 mensen om het leven gekomen. UTRECHT Een commissie van „wijze mannen" moet pro beren de bestuurscrisis in de Politieke Partij Radicalen op te lossen. Dit is zaterdag besloten door de PPR-partijraad (kern groep) tijdens een in Utrecht gehouden vergadering. Tot leden van de commissie zijn benoemd oud-partijvoorzitter Tonnaer, Jurgens, Coppes, Van Dongen, Van Dam en weten schapsminister Trip. Een voor stel om ook PPR-fractievoorzit- ter Ria Beckers in de commissie op te nemen werd teruggeno men omdat de kamerfractie er bezwaar tegen had. De crisis in de PPR over de te volgen lijn van de partij leidde er enige tijd geleden toe dat eerst zeven leden van het be stuur aftraden en later nog eens Hoge onderscheiding voor scheidende vakbondsvoorzitter DEN HAAG (ANP) Met de benoeming van Theo Knippen tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw is zaterdag voor het eerst in ons land een voorzitter van een vakorganisa tie zo'n hoge onderscheiding ten deel gevallen. Dit gebeurde zaterdag in Den Haag, waar de heer Knippen afscheid nam als voorzitter van de Katholieke Onderwijsvereni- ging (KOV). Tevoren had Ber- nardus kardinaal Alfrink mee gedeeld, dat de heer Knippen een pauselijke onderscheiding was toegekend: het comman deurschap in de Orde van Sint Gregorius. tien bestuursleden hun functie neerlegden. De commissie die zaterdag werd ingesteld zal een beleidsnota moeten opstellen waarin onder meer aandacht moet worden ge schonken aan de door de PPR te voeren strategie en aan de organisatie van de partij. Uit drukkelijk werd uitgesproken dat de commissie geen aandacht hoeft te schenken aan het vraagstuk van de eigen identi teit van de PPR. Wel zal de commissie voorstellen moeten doen over de tijdelijke voorzie ning in de zeventien bestuursva- catures. De defnitieve keuze van een bestuur zal op een partij congres in de herfst geschieden. Flinke stijging kosten AWBZ DEN HAAG (ANP) De Stich ting Centraal Administratie kantoor Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten (AWBZ) heeft vorig jaar 21,3 procent meer aan verpleegkosten be taald dan in 1975. Het totale bedrag dat werd uit gekeerd bedroeg bijna 4350 mil joen gulden. De stijging was voornamelijk het gevolg van de verhoogde verplee gp rij zen, zo wordt in het jaarverslag van de AWBZ gemeld. Het gemiddeld uitgekeerde be drag per dag nam met ruim negen procent toe van 107,70 tot 117,76 gulden. Het totale aantal patiënten dat uit hoofde van de AWBZ-verzkeringen een uitke ring ontving, is, exclusief zie kenhuispatiënten, eveneens ge stegen en wel van 89.344 tot 103.107. Uyl. De twee premiers en hun ministers van buitenlandse za ken spraken over de Spaans-Ne derlandse betrekkingen, maar het belangrijkste onderwerp was de Spaanse aanvraag voor het lidmaatschap van de Euro pese Gemeenschap. Evenals eni ge tijd geleden zijn Portugese collega Soares stelt Suarez er prijs op de aanvraag van zijn land voor het lidmaatschap van de EG persoonlijk bij de rege ringen van de lid-staten toe te lichten. Het was voor de eerste maal sinds de Spaanse burgeroorlog dat een minister-president van Spanje ons land officieel be zocht. Sinds duidelijk werd dat Spanje naar een democratisch bestel koerst zijn de betrekkin gen tussen Spanje en Nederland aanzienlijk verbeterd. Minister Van der Stoel (links) haalde de Spaanse premier Suarez gisteravond af op vliegveld Zestienho ven

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5