utospuiter Lange Scheistraat bezorgt bewoners overlast Uil! Uitslaande brand verwoest clubgebouw in Morskwartier Perfecte show Santana in Leidse Groenoordhallen Leidse Courant wacht op uw vakantiekiek LEIDSR COURANT MAANDAG 29 AUGUSTUS 1977 PAGINA 3 ,EIDEN Bewoners van het hoekstuk ,ange Scheistraat-Lammermarkt kla- n hun nood over de herstelwerkin- ichting Focke, die zich niet zou houden in de bepalingen van de hinderwet inzake het uitoefenen van zijn bedrijf .exclusief" autospuitwerkzaamheden. .Steeds ondervinden we hinder van kwalijke spuitdampen", aldus mevrouw Glasbergen die naast de werkplaats oont. e heer Focke is in mei 1975 met de uitoefening m zijn bedrijf begonnen als uitdeuker en plaat erker van hoofdzakelijk auto's. Sporadisch zou [er in het begin gespoten zijn, welke activiteiten volgens Focke over de hele week verspreid werden om hinder voor de buren te voorkomen, a^ln februari 1976 moest mevrouw Glasbergen zich pnder doktersbehandeling laten stellen, omdat het inademen van de dampen haar gezondheid aange- last had. Kort daarop besloten b en w dat het ^^^ledrijf gesloten moest worden wegens onduldbare, ^^Junder. Indien de heer Focke zich hier niet aan houden, kon men stappen ondernemen tot IHHerzegeling van het pand en inboedel. In april maakte Focke de zaak echter aanhangig lij de Kroon. Hij bestreed de hem ten laste •legde beschuldigingen dat hij hinder had veroor- lakt en verzocht dit gemeentebesluit te doen rnietigen. Op 1 juni diende hij een verzoek in tij de gemeente tot het uitoefenen van een herste- irichting exclusief een spuiterij. Zes omwonen- m maakten bezwaar tegen het verlenen van deze •rgunning. Diezelfde maand vernietigde de kroon :hter de door b en w van Leiden genomen ilissing dat tot sluiting van het bedrijf moest irden overgegaan. De afdeling voor de "geschillen w JVan bestuur van de Raad van State had hiertoe Mevrouw Glas bergen toont hier de lijst van data waarop vol gens haar de autospuiter on geoorloofde werkzaamheden verrichtte geadviseerd. Men achtte onduldbare hinder onge grond en kon het standpunt van de heer Focke billijken, dat hij pas laat een verzoek tot uitoefe ning van zijn bedrijf volgens de bepalingen van de Hinderwet had ingediend. „Ik wilde duidelijke instrukties hebben over wat er veranderd moest worden in mijn werkplaats, zolang ik die niet had gekregen had het geen zin een verzoek tot vestiging in te dienen," aldus de heer Focke. Inmiddels zijn de buren ten einde raad. Mevrouw Smit van de Lammermarkt begrijpt het niet meer: „De situatie is onhoudbaar. Fockes werkplaats loopt namelijk door tot de achterkant van mijn woning. Aan de zijkant van zijn pand heeft hij een ventilator aangebracht die zogenaamd water damp moet afvoeren, wanneer hij een pot koffie zet. Mooi dat er geen stoom via dit kanaal ver dwijnt, maar spuitdampen." Het commentaar van mevrouw Glasbergen sluit hierop aan: „Ik wil echt niet het brood uit iemands mond stelen, maar mijn gezondheidstoestand is zienderogen verslechterd. Ik geef toe dat Focke niet meer zoveel spuit als vroeger, maar het gebeurt zeker nog een paar keer in de week, dat het hier zo stinkt, dat ik er goed aan zou doen die dag niet meer in mijn eigen huis te komen." Intussen heeft de huisarts van mevrouw Glasber gen geadviseerd dat zijn patiënte het beste maar kan verhuizen. Een woordvoerder van het stadhuis stelt dat het toekennen van de vestigingsvergunning aan Foc kes bedrijf nog in behandeling is. Een politiefunc tionaris zei desgevraagd, dat Focke pas eenmaal op heterdaad betrapt is, maar dat men sindsdien (februari 1976) nog geen strafbaar feit heeft kun nen vaststellen. Volgens de raadsman van de heer Focke zou het spuitwerk volledig aan derden worden uitbesteed. Peter Viering «w .EIDEN Een uitslaande rand heeft in de nacht van pterdag op zondag een groot cdeelte van het clubgebouw in de speeltuinvereniging norskwartier geheel verwoest. Het berghok en de creheruimte werden een prooi van de vlam- men terwijl tevens een filmpro- n. jector, een diaprojector, tafels, DSVCX stoelen en speelgoed verloren Nws. gingen. De totale schade aan mijn «het clubgebouw was gisteren sionarijmjg ^et bekend, s MiiPm twee uur zondagmorgen al mijjewam bij de Leidse brandweer 17.20de melding van de brand bin- InforrYien. Bij aankomst bleken alle ramen en deuren nog gesloten fflHe zijn. Na het beëindigen van de nablussingswerkzaamheden bleek echter dat uit een kamer aan de voorzijde van het clubge bouw enige geldkistjes waren ontvreemd. Hoe de inbrekers het gebouw zijn binnengekomen was voor de politie nog een raadsel. Men vermoedt echter wel dat de daders na het ledigen van de geldkistjes het clubge bouw in brand hebben gesto ken. Uit een woning in de P.J. Blok- straat in Leiden zijn vrijdag twee antieke klokken met een totale waarde van 1400 gulden ontvreemd. De eigenaar van het pand, een 64-jarige Leidenaar, ontdekte de diefstal pas zater dagmorgen. De daders zijn het huis binnen gekomen door over een omheining aan de achterzij de te klimmen en een ruitje van de achterdeur in te slaan. Twee huizen in de Willemstraat in Leiden-Noord zijn het afgelo pen weekeinde met verf be smeurd. Op de ramen en de deuren van de huizen waren hakenkruisen getekend. Van de daders ontbreekt elk spoor. De bewoners van de huizen die met zwarte verf besmeurd waren kinden slechts gissen naar de motivering van de daders. Een 24-jarige inwoonster uit Leiden is zaterdagavond het slachtoffer geworden van een brutale tassenroof. Rijdende op de IJsselmeerlaan werd zij om acht uur 's avonds aangehouden door een twaalfjarige jongen, die de vrouw vroeg hoe laat het was. Toen zij eenmaal afgestapt was, griste de jongen de tas van de vrouw uit het bagagerek. De tas en de inhoud vertegenwoor digden een waarde van 250 gul den. Verbetering leedruimten IIDEN Het college van b w van Leiden wil de klee- iccommodatie op de tennis- rken Roomburg Unicum, idse Hout en Merenwijk ver teren. B en w stellen de raad •or een krediet van 445.000,— beschikbaar te stel- voor deze verbeteringen. kleedgelegenheden van •mburg" en „Unicum" wor- geheel vernieuwd voor een ag van bijna ƒ400.000,—. kleedaccommodatie van het rüspark „Leidse Hout" wordt •beterd voor ƒ46.000,—. Voor tennispark Merenwijk moet en aan\oillend krediet Van 20.000,beschikbaar worden d( esteld om het houten gebouw- ^on°. Indrukwekkende ;ngen litvoering van L'homme désarmé wij s zijn aa* Berli le dertJJ eurt nent ïekeii e NC nivt Jdernf aire ?rtoorf' irtoor te fa |tend< Pund m tri fdred of mi n. De >e ove OORSCHOTEN Zaterdag avond werd in de Moeder-Gods- kerk in Voorschoten de Heilige Mis opgeluisterd door een uit voering van de mis „L'homme désarmé" van Jan Mul. Mede werking hieraan werd verleend door het Leidse Alma-Mater- koor, dat reeds enkele malen eerder deze mis met succes ten gehore gebracht heeft De solo partij werd prachtig gezongen bewl P°°r Esther Hillinga. Jan Mul, die deze mis compo neerde in 1943, liet zich hierbij inspireren door de middeleeuw se mis „L'homme armé". Onder de indnik van het oorlogsge weld veranderde hij de naam. Hij schiep een mis, die in zijn eenvoud diepe indruk maakt, en gemakkelijk mee te zingen blijkt te zijn. Talrijke misgan- gers in de Moeder-Godskerk wisten dan ook gedeelten van de muziek met het Alma-Mater- koor mee te zingen. De onopgesmukte interpretatie van dirigent Louis van Wijn gaarden en van organist Jan van der Meer maakte dit ge- aat 1 ®akteHjk- Een uitstekende gele genheid voor een groot publiek om onder de juiste sfeer te ge nieten van prachtige en zeer inspirerende muziek. TON HARMSEN Achtduizend-koppige publiek al bij eerste nummer op de stoelen De nieuwe Santana-bezetting aan het werk op het podium in de Groenoordhallen LEIDEN Vele duizenden jongeren stroomden zaterdagavond naar Leiden om de Zuidamerikaanse popgroep „Santana" aan het werk te zien. In de overvolle Groenoordhal gaf Santana een eenmalig concert dat qua geluids sterkte door heel Leiden gehoord kon worden. Voor Carlos Santana was het een prima gelegenheid om de nieuwe Santana bezet ting aan Nederland voor te stellen. Gestuwd door zijn prima spelende rit mesectie (David Brown, Leon Chandler en Armando Peraza) sleurde gitarist Santana de ene na de andere solo uit zijn gitaar. Hij eiste niet het hele po dium voor zich op, zanger Greg Walker en keybordman Tom Coster kregen ruimschoots de gelegenheid om hun visie op de Zuidamerikaanse rock te laten horen. Opgepoetst Voor het Nederlandse concert had San tana zijn „Greatest Hits" van een nieuw sausje voorzien. De kop werd afgebeten met „Black Magic Woman". Bij de eer ste noten van het opgepoetste „Samba Pa Thi" stond het pubhek al op de stoelen. De oude Santananummers met de door Carlos Santana aangeleverde solo's vielen bij het publiek duidelijk beter in de smaak dan het nieuw ge speelde materiaal. Voor Santana is dat een riskante zaak want je kunt niet je. hele leven „Oye Como Va" büjven spe len. Bijgestaan door een dozijn geluid- en lichttechnici gaf de geheel in het wit geklede Carlos Santana een perfecte show weg. Het was verbazingwekkend om te zien hoe vlekkeloos een en ander getimed was. In het alles onthullende ücht van een honderdtal spots speelde Santana anderhalf uur onafgebroken, soms gehinderd door een slecht werken de monitor-installatie. Bij dergelijke concerten is er altijd een legertje politiemensen, brandweerheden en GGD-broeders op de been. Een GGD-man herhaalde desgevraagd dan ook vijf keer dat hij het wel mooi vond maar allemaal veel te hard: „Nee, er is nog niets gebeurd, er zijn alleen maar hasj-paffers." In het voorprogramma van het door 8000 man bezochte concert, speelde Sweet D'Buster. De directie van de Groenoordhallen had enkele extra lei dingen moeten leggen teneinde de groep van stroom te voorzien. Polyg' ;oon Het Polygoon bioscoopjournaal filmde het nummer „Samba Pa Thi" om'in de volgende bioscoopjournalen te projecte ren. De directie van de Groenoordhal len toonde zich zeer tevreden met de gang van zaken. Tijdens het concert werden maar zes stoelen vernield. Na verwijdering van 5 containers lege bier en frisdrankblikjes kon de hal weer worden schoongemaakt voor de maan- dagse veemarkt Het Dubhek kon niet genoeg kriigen van Santana. Met het vertrek van de groep werd slechts genoegen genomen na de derde toegift. Zodoende duurde het op treden ruim 2 uur. Carlos Santana deed hiermee zijn reputatie eer aan, hij speel de een uur langer dan zijn collega Eric Clapton die deze zomer ook optrad in de Leidse Groenoordhallen. Groenoordhallen Binnenkort worden in de Groenoord hallen enkele verbouwingen ten behoe ve van de acoustiek verricht. Zo wij men bijvoorbeeld de glazen wand al dekken. De heer De Jong, directeur var de Groenoordhallen: „We zijn dankzij onze ruime hal met een goede acoustiek erg in trek bij de popmusici. We willen dat graag zo houden. Op het. moment zijn we in onderhandeling over een groot popconcert in januari van het volgende jaar." Ed Oliviei Vissen De personeelsvereniging van „Adler-Leiden" hield zaterdag een viswedstrijd in de Korte Vliet. Eerste werd B. Kastanja. Hij ving zeventien vissen met een gezamenlijk gewicht van 1775 gram. Op de tweede plaats eindigde J. Solleveld met tien vissen van 1470 gram. De derde plaats was voor J. Leurririg. Hij ving achttien vissen met een gezamenlijk gewicht van 1300 gram. Conversatieles In het dienstencentrum Morskwartier gaat binnenkort een Engelse conversatieles voor beginners van start. Deze Engelse les is bestemd voor ouderen vanaf 55 jaar. Deelnemers kunnen zich opgeven in het wijkcentrum „Morschwijck", Topaaslaan, telefoon 76.11.96. Ouders op herhaling De cursus „Ouders op herha ling" gaat in september voor het vijfde jaar van start In clubhuis „De Zevensprong" wordt woensdag 31 augustus een informatiebijeenkomst ge houden voor de nieuwe cursis ten. De bijeenkomst begint om acht uur. Ter gelegenheid van het nieu we cursusjaar heeft de leiding van „Ouders op Herhaling" een boekje uitgegeven waar alle activiteiten van de cursus in staan vermeld. Behalve de oude cursussen, zullen het dit jaar drie nieuwe groepen van ongeveer vijftien deelnemers worden geformeerd. In deze groepen zal de leerstof van de basisschool, worden herhaald. De cursus is vooral gericht op het foutloos schrijven en het maken van brieven. Het re- kengedeelte bestaat vooral uit het berekenen van procenten en breuken. Tevens wordt er aandacht besteed aan het on derwijs van nu. Zo krijgen de cursisten informatie over de kleuterschool, de speelleer- klas, het buitengewoon onder wijs, de Leidse toets en de Schooladviesdienst. Alle cur sussen bij Ouders op Herha ling zijn kosteloos behalve de Engelse cursus en de typecur sus. Haantje Het haantje wordt binnenkort weer op de toren van de Pieterskerk geplaatst. Het haantje is geheel gerestaureerd. Belangstellenden krijgen, morgen, 30 augustus gelegenheid het gerestaureerde haantje te bezichtigen alvorens hij op de kerktoren wordt geplaatst. Viswedstrijd De Leidse Politie Sportvereniging houdt zaterdag 10 septem ber een nationale viswedstrijd in samenwerking met de Hengelaarsbond voor Leiden en omstreken. De wedstrijd, die om negen uur begint, wordt gehouden in het Rijn- en Schiekanaal aan de zijde van de Kanaalweg. De baten van de wedstrijd komen ten goede aan de sport voor gehandicap ten. Het inschrijfgeld bedraagt zes gulden per persoon. Deelnemerskaarten zijn te krijgen bij: Het politiebureau, Zonneveldstraat 10, telefoon 149961, de Hengelaarsbond voor Leiden, p/a Morsweg 234, telefoon 211070, hengelsporthuis Henk Teunissen, Levendaal 28, telefoon 122053 en verkeers opleiding Han Lacourt, Maresingel 56, telefoon 126763. De hoofdprijs is een Lerc Carbon hengel ter waarde van vijftien honderd gulden. Voorts worden er een televisietoestel en een fiets uitgereikt aan de beste hengelaars. Honden belasting Ieder gezinshoofd in Leiden kan deze week een aangiftebiljet voor de hondenbelasting in zijn brievenbus verwachten. Ook niet-hondenbezitters worden verzocht dit biljet in te vullen. Een en ander houdt verband met een strengere controle op de naleving van de belastingplicht voor honden-eigenaren. De gemeente zal tevens een huis-aan-huis controle verrichten. Vakantie 1977: Das war einmal, fini, finito, al naar gelang de grenzen waar over u bent gegaan. Afgelo pen, zogezegd. Maar geluk kig is daar nog de herinne ring, dankzij ook de foto's in zwart wit, die zo treffend de regen weergeven of in kleur, nog mooier dan de werkelijkheid. En dat opent de mogelijkheid tot nage nieten. Een mogelijkheid, die de Leidse Courant, met het Leidarocomité u gaarne biedt in de vorm van een fotowedstrijd, die de va kantie tot onderwerp heeft. Het wordt niet alleen „nè" maar ook méégenieten, want de foto's krijgen een plaats op de Leidato, die 9 september begint. De be zoekers van deze huishoud beurs worden niet alleen in de gelegenheid gesteld een vakantiefoto in te zenden, maar ze kiezen ook samen een foto uit voor de „pu blieksprijs." Wat moet u doen? Stuur een foto van uw vakantie naar de redactie van de Leidse Courant, postbus 11 in Leiden. Doe dat vóór 5 september. De foto's wor den beoordeeld in twee groepen: zwart-wit en kleur. Voor elk van de groepen zijn er waardebon nen van tweehonderd, hon derd en vijftig gulden voor de aanschaf van fotospul len. De publieksprijs be staat uit een polaroid-foto- camera voor elke categorie. Op technische kwaliteit wordt minder gelet dan op originaliteit De foto's mogen niet groter zijn dan achttien bij acht tien centimeter of, vooc kleinbeeldcamera's, niet go- ter dan dertien bij achttien centimeter. Zet uw naam en adres op de achterkant. Dit voor het terugsturen na afloop en natuurlijk voor de prijs, eventueel. Een ju ry van drie personen zal het werk beoordelen. Dat zijn de fotograaf Simon E. Smit, winnaar van de zil veren camera, Leidse Cou rant-fotograaf H. v.d-. Ende en de chef-redactie Leidse Courant W. Buijteweg. A jfhuit

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3