Minntboo veruit de sterkste PROFROND KRIJGT ONWAARDHe SLOT Rompelberg via derde plaats 'm finale NEDERLANDS VIERTAL IN KWARTFINALE ACHTERVOLGING Anne Riemersma opvolgster Keetie van Oosten-Hage Pronk mag niet weg DERDE WERELDTITEL IN SUCCESSIE DRIE AMATEUR STAYERS IN FINALE voor Geschke SPORTTRIBUNE BRUNO WALRAVE EN COACH WIERSTRA IN LIFT OPGESLOTEN VENIX IN HERKANSING LEIDSE COURANT MAANDAG 29 AUGUSTUS 1977 PAGINA 2! SAN CRISTOBAL Gaby Min- neboo heeft nauwelijks enige werkelijke concurrentie te duch ten gehad op weg naar zijn derde wereldtitel In successie bij de amateurstayers. De Span jaard Caldentey en de Westduit ser Podlesch, die evenals vorig jaar respectievelijk zilver en brons veroverden, hebben hem vanaf het moment dat de Neder lander naar de koppositie ging, geen moment serieus kunnen bedreigen. Het was dan ook, volgens zijn eigen zeggen, voor Minneboo het gemakkelijkste kampioen schap van de drie. „Maar denk nu niet dat het geen inspanning heeft gekost. Want aan de top komen is vaak veel eenvoudiger dan er te blijven". Die inspanning ging hem gemak kelijk af. Niet een keer heeft gangmaker Bruno Walrave zijn renner om minder snelheid ho ren vragen. Minneboo kon in feite meer dan zijn gangmaker van hem verlangde. Walrave hield hem echter vuurtdurend uit de gevarenzone en toen het be wuste koppel na zo'n tien kilo meter in een machtige aanval naar de kop vloog was het pleit eigenlijk al beslecht. De strijd bleek inderdaad te zijn gestreden. Eigen verdienste in de eerste plaats. Minneboo hield het tempo voortdurend hoog. Daar mee zorgde hij ervoor dat de concurrenten op afstand bleven. Gaby Minneboo noch Bruno Wal rave hadden overigens te klagen over medewerking van de twee andere Nederlanders in deze fi nale. Toen Matthé Pronk nog wat macht had (hij werd tenslotte achtste) heeft hij de belangen van de sterkste helpen verde digd. Martin Rietveld, die als vierde net buiten de medailles bleef, heeft Minneboo eveneens keurig afgeschermd. De eindstrijd kwam in wezen al na iets minder dan tweederde van de wedstrijd tot stand. De verschillen waren toen nog mini maal, maar Minneboo versnelde even. Hij ging stevig met de bezem rond. deelde hier en daar wat rondjes achterstand uit en stond toe dat slechts Caldentey, Podlesch en Rietveld in dezelfde ronde bleven rijden. Bij de profstayers ook al ver heugend nieuws. Cees Stam reed de tweede serie op de overtuigende manier van een mogelijk aanstaand wereldkam pioen. Hij dubbelde al z'n tegen standers en alleen de Italiaan Bruno Vlclno wist de achter stand tot slechts één ronde be perkt te houden. „En toch had het nog harder gekund", verklaarde Stam na afloop. „Het ging natuurlijk erg goed. maar vergeet niet dat ik 's morgens ook al een renner verschrikkelijk gemakkelijk heb zien rijden. Wilfried Peffgen, de regerend titelhouder. Normaal gesproken moet het in de finale tussen ons beiden gaan. Na het debacle van vorig jaar wil ik ditmaal niets liever dan revanche nemen". Het toernooi van de profachtèr- volgers vond een sterke winnaar in de Westduitser Gregor Braun. Deze oud-Olympisch kampioen reed de Noor Knut Knudsen op ruime achterstand. De bronzen plak ging naar de Brit Frank Hefferman, die de Belg Dirk Baert naar de vierde plaats ver wees. Voorts ook nog wat minder flo rissant nieuws van het Neder landse wielerfront in Venezuela. Lau Veldt en Sjaak Pieters, die individueel in het sprinttoernooi ook reeds geen potten konden breken, zijn op de tandem via de SAN CRISTOBAL Anderhalf uur voordat gang maker Bruno Walrave en profstayer Cees Stam gisteravond hun serie moesten rijden, raakten Walrave en coach Martin Wierstra opgesloten In een lift van het gebouw waar de Nederlandse ploeg verblijft. Er was geen uitkomen aan. Alle pogingen om de beide Nederlanders te bevrijden mislukten. Tot na een half uur collega-gangmaker Joop Stakenburg een zware koevoet tussen de liftdeuren plaatste en met bruut geweld het tweetal zijn vrijheid hergaf. bracht de nacht van zaterdag op zondag door in een plaatselijke politiecel te San Cristobal. Toen hij in de kleine uren van de zondagochtend - en niet helemaal brandschoon - bij het dorp waar de renners waren, aankwam, kon hij zijn identiteits kaart niet vinden. Hij had er overigens ook heel weinig zin in deze op te zoeken. „Quatsch", riep Durst, „al dat gedonder met die kaarten. Ik wil naar mijn kamer". Omdat niet alleen zijn toon, maar ook de houding van Durst een beetje dreigend werd, hebben de agenten hem bij het hek maar in een auto gezet en naar een andere „kamer" gebracht. Ongeveer een half uur voor de wedstrijd mocht Durst weer vertrekken. Waarschijnlijk een lesje wijzer. snelst mogelijke manier van het toneel verdwenen. Het Neder landse paar werd in de serie op slimheid én snelheid geklopt door de Tsjechen Vackar en Vy- mazal. Ook in de herkansing kwamen Veldt en Pieters er te gen de Amerikanen Ash en Hat- ton nauwelijks aan te pas. Bondscoach Frans Mahn kan evenmin beschikken over een goede achtervolgingsploeg. We liswaar vier goedwillende ren ners, van wie er echter een paar duidelijk kwalitatief te kort schie ten om dit op niveau redelijk mee te kunnen doen. Herman Ponsteen draagt nog altijd de groep. De Nederlandse kampioen sleepte het Oranje- kwartet aanvankelijk nog knap naar de laatste acht, maar toen was ook zijn energie opgebrand. Ponsteen ontving te weinig rug gesteun van diens maten Ja cobs, Slot en Schipper. Op de eindstreep had Nederland bijna negen seconden achterstand op de Zwitsers. De Nederlandse amateurachtervolgingsploeg plaatste zich als zevende voor de kwarfinales. SAN CRISTOBAL Her man Ponsteen, Michel Ja cobs, Ger Slot en Geert Schipper zl|n niet door de zeef gevallen bij de schif tingen voor de ploegach tervolging. Het Nederland se viertal reed de zevende tijd en mag In de kwart-fi nales aantreden tegen de Zwitsers, die ruim zeven seconden sneller waren. Drie viertallen staken tijdens de kwalificatieritten met kop en schouders boven de anderen uit, in de eerste plaats Oost-Duitsland en verder Zwitserland in de stroomlijnpakken en de titelhouder West-Duitsland. De medailles lijken al verdeeld te kunnen worden, want de andere vijf ploegen lagen ongeveer op hetzelfde niveau. Hun onderlinge klassering was voorna melijk een gevolg van toevallige omstandigheden en het toeval was Nederland niet gunstig gezind. De vlagerige wind, die bijvoorbeeld de afvallers Frankrijk en Italië het hardst trof, nam ook Nederland flink te pakken. De hinder van de wind is een onmeetbare factor, het zwakke rij den van Slot en Schipper echter kan op een seconde of vijf worden geschat. Openingsrijder Slot, de man die de groep in vaart moet zitten, had een ronduit zwakke vijf minuten. Geert Schipper kwam veel te ner veus aan het vertrek bij zijn eerste wereldkampioensstart in ploegver- band. Op tweederde van de rit liet hij het afweten en toen moesten drie renners het karwei afmaken. Van die drie verzaakte Slot een keer, Jacobs deed zijn werk naar behoren en meer dan dat zelfs maar de groep werd toch weer thuisgebracht door Herman Pon steen. In de slotfase nam hij twee keer een volle ronde voor zijn rekening. Dat was net het extra zetje dat de groep nodig had om zich bij de eerste acht te kunnen rijden. De indeling van de kwart-finales (tussen haakjes de tijden in de kwalificaties), is: Rusland (4.33,85) - Tsjechoslowa- kije (4.85,29). West-Duitsland (4.28,98) - Groot Brittannië (4.35,47). Zwitserland (4.28,59) - Nederland (4.36,19. Oost-Duitsland (4.24,94) - Canada (4.37,22). SAN CRISTOBAL Het kon na tuurlijk niet anders. Nederland moest drie stayers In de finale van de amateurs krl|gen. De her kansing was voor Martin Rietveld en Mathe Pronk een wassen neus. De Spanjaard Pastors kreeg al snel twee ronden aan de broek, en stapte toen af. Drie man ble ven over, drie plaatsen waren beschikbaar en daarom werd de wedstrijd onmiddellijk na het af stappen van Pastore afgeschoten., Met Rietveld en Pronk haalde ook de Italiaan Stitz de eindstrijd. Uit de series hadden zich rechtstreeks geplaatst Minnebo, Rodlesch en Burgers (Wdl), Caldentey en Fueo tes (Spa) en Sprangers (Bel). Drie Nederlanders zullen dus kunnen gaan werken aan de derde wereld titel in successie van de 32-jarige Gaby Minneboo. SAN CRISTOBAL Martin Venlx zal de herkansing moeten rijden bij de prof stayers. Fred Rompelberg, de nationale titelhouder, werd dank zij zijn derde plaats achter Peffgen en Algerl direct finalist. Het was een rit die volledig werd beheerst door Peffgen, die tegen het slot ook nog even Algeri en Rompelberg op een ronde achterstand zette. Eerder had hij zich er alleen toe beperkt aan te tonen dat, wat hem betreft, de omstandigheden niet moei lijk genoeg kunnen zijn. De omstandigheden waren bar moeilijk. Na tien kilo meter stak een enorme storm op. waardoor Venix, op dat moment in koppositie liggend, letterlijk en figuur lijk van achter de motor werd weggeblazen. Hij is die klap niet meer te boven gekomen. Precies halverwege kwam een klein regenbuitje om laag, waardoor de baan levensgevaarlijk glad werd en de gangmakers, die een bril droegen, vrijwel niets meer konden zien. Er werd afgeschoten en toen begonnen de problemen. Reglementair zou er vandaag moeten worden overge reden. Dat echter zou tot gevolg hebben dat de twee die zich niet rechtstreeks zouden kwalificeren op één dag zowel serie als herkansing te rijden zouden hebben. Het programma met een dag verlengen voor een stayersritje is een onmogelijkheid. Vier van de vijf rijders, de Japanner Sato was al snel afgestapt, gingen akkoord met het voortzetten van de race op de afgebroken stand, als de baan weer droog zou zijn. Alleen Martin Venix, die toen al drie ronden achterstand had, lag dwars. Hij liet zich ompraten en daardoor kon na een half uur ongeveer opnieuw worden vertrokken. Alle renners hadden vlakdaarvoor het akkoord van San Cristobal getekend, waarin zij toezegden geen protest te zullen aantekenen tegen deze voortzetting, die in strijd is met de reglementen. Het tweede gedeelte over 25 kilometer had even weinig om het lijf als het eerste stuk. Peffgen, Algeri en Rompelberg behielden hun posities. De Bosscher probeerde nog even naar de derde plaats op te rukken, maar toen dat mislukte beruste hij. Venix voltooide de rit als een tourfietser, hoewel hij een andere versnelling had gezet dan waarmee hij (te groot) was begonnen. Hij kwam binnen met een achterstand van acht ronden. SAN CRISTOBAL De Oostduitser Hans Jürgen Geschke heeft de wereldtitel sprint bij de amateurs veroverd, In de fi nale versloeg hij zaterdagavond zijn landgenoot Emanuel Raasch in twee manches. De strijd om de derde plaats werd gewonnen door de Oostduitse ju nior Lutz Hesslich, die in twee man ches de Olym pisch kampioen Anton Tkac (Tsj) terugwees. HEERLERHEIDE Zoals In de lijn der verwachtingen lag imen Bert Pronk zaterdag de derde proftour van Nederland gewoi Na Joop Zoetemelk (eerste In 1975) en Gerrle Knetei (winnaar In '76) behaalde de gebrilde Schevenlnger mofl overwinning In de profronde een van zijn beste zeges lil wlelercarrlère tot nu toe. De manier waarop Bert Pronkl na de vijfde en laatste etappe van Budel-Schoot naar HeerlJ de (247 kilometer) de oranje leiderstrui mocht aanhouden! echter ronduit een afgang voor de beroepswielersport f Want ook de proftour van dit jaar eindigde, net als die vanl seizoen, op een manier de echte sport onwaardig. Wat er zatel tussen Budel-Schoot en Heerlerheide, grotendeels op de wJ tjes in de Limburgse heuvels, gebeurde, kan nauwelijks ietsp sport te maken hebben. De eerste lastige klim, de Keuterf was voor een groot aantal renners, waaronder wereldkam Freddy Maertens, Jan Raas en Didi Thurau, reden om vl fiets te stappen. Ook de manier, waarop na een kleine! kilometer een kopgroep van vijftien renners tot stand kon kof en zonder overdadige krachtsinspanningen een enorme v sprong kon nemen, roept vraagtekens op. J Er waren nog geen 50 kilometers gekoerst, toen de leJ vijftien al ruim acht minuten op het peloton voor lagen. 1 kopgroep waren wel de nummers een en twee van het algeL klassement, Bert Pronk en de jonge Ier Sean Kelly, die slf zes seconden moest goedmaken om Pronk uit het leiders te fietsen. Ondanks het feit dat negen van de tien deelnemende ploJ in het voorste gelid waren vertegenwoordigd, was de strijd! aan die tussen een eenling (Kelly) en de groep groep (de anj veertien). Zoals bekend wil Bert Pronk aan het eind van dit seizoeif ploeg van Peter Post verlaten, om met zijn grote vriend 1 Thurau naar een Belgische formatie over te stappen. Maarl het blauw-geel van IJsboerke, de mogelijke nieuwe baas 1 Pronk, was goed vertegenwoordigd in de groep. Hoewel! winnaar van de proftour een concurrent was voor de Belgiï ploeg, mocht hij toch veel steun genieten van die kant. Bekeken Daardoor Is het te verklaren dat het verschil tussen de I en het peloton snel kon oplopen tot ruim een kwartier. En f ter hoogte van de Keuterberg de vedetten al die and* letterlijk en figuurlijk In de steek lieten, was het met de prol! helemaal bekeken. De herinneringen aan vorig jaar kwamen terug. Toen, met I slechts een tijdrit voor de boeg. geloofden de meeste ren# het wel en hadden geen trek de laatste kilometers nog te rijC Waardoor slechts een kleine groep de profronde toen r daadwerkelijk uitreed. Zaterdag was de afloop bijna idem. Daardoor zal de leek l ongetwijfeld gaan afvragen of het nog zin heeft om op deze I met de proftour verder te gaan. Het antwoord is simpel: nèj Er wordt veel geld op tafel gelegd om een sterk veld aarf start te krijgen, veel uren werk zit er in om alles organisator! rond de krijgen en de beloning is dan een miserabel koersverlcr Nu werkt het tijdstip een dergelijke afloop in de hand. De profi valt immers vlak voor de wereldtitelstrijd op de weg, zodat I deelnemers aan die wegwedstrijd de profronde als een idflj voorbereiding zien, maar er wel voor passen om risico's te nenf Aan de ene kant begrijpelijk, aan de andere kant toch verwerpejj De heren wielrenners moeten hun geld verdienen door vakvi te leveren op de fiets. Als bijvoorbeeld een timmerman zijn klaii nept, dan krijgt hij dat wel van zijn baas te horen. Er is ecf niemand die het de coureurs op hun brood kan geven, i hun wanprestatie van vorige week. Goede winnaar Terug naar de proftour. Met Bert Pronk kreeg de derde edHt overigens een goede winnaar. De schevenlnger heeft zich ir seizoen regelmatig laten zien (onder andere In de ronde Luxemburg) en toonde aan meer dan een meesterknecht te i De beloning werd zijn zege In de derde proftour van Nederli Al In de eerste etappe zat Bert Pronk In de beslissende s en verdedigde vervolgens zijn trui bekwaam, al behoefde e zich niet al te veel in te spannen. E In Heerlerheide was de spanning te snijden. Pronk kon imrrVan nog altijd zijn eerste plaats kwijt raken als Kelly zes seconi,ug goed zou maken. En daarvoor behoefde de Ier een kleine hond R[) meter voor Pronk te eindigen. Het scheelde niet veel of Pr< hielp Kelly zelf aan de eindzege, doordat de Scheveninger tv kilometer voor de finish een demarrage van Kelly zo kracl CH beantwoordde, dat hij een paar spaken uit zijn achterwiel reed. leac De gevolgen waren gelukkig voor Pronk niet fataal, want hij g kcai naast Kelly over de eindstreep. Even daan/oor had Fedor Hertog zich gemakkelijk laten inpakken door Pevenage, die Hertog op kop liet rijden en de sprint liet aantrekken, waa de belg tamelijk eenvoudig de laatste etappe kon winnen. Iba CO BUYSNBos SAN CRISTOBAL Anne Riemersma zal, normaal gesproken, Nederland een me daille bezorgen bij de dames. De ploeg heeft, op de baan ten minste, een opvolg ster voor Keetie van Oosten. Anne Riemersma is niet meer zo jong, 24, maar toch is pas bijzit kampioenschap haar ster gerezen. Het is haar tweede achtervolgingstoernooi. Vorig jaar in Monteroni overleefde zij niet eens de eerste schiftin gen. Nu rijdt zij de halve finale. De laatbloeister heeft in de afgelopen maanden, vooral door een intensieve wintertraining een geweldige voor uitgang geboekt. In het voorjaar stopte zij met werken in een motel. „Ik kreeg er dikke benen van. Met prijzen en premies moet ik rondkomen. Dat lukt, ik heb niet veel nodig en ik zit nog al eens in de prijzen". Anne Riemersma kwam op een stormachtige z middag als tweede uit de kwalificaties met een tijd van 4.18.81 over de 3000 meter. Alleen Vera Koetsnet- sova uit Rusland was sneller. Niettemin, een tijd van niets maar de achtervolgsters moesten dan ook in een storm fietsen, die hen bijna uit de baan blies. De nummer twee uit het Nederlandse kampioenschap („Mijn vader die zelf heeft gefietst, was er op tegen dat ik ging wielrennen. Hij vond het geen sport voor meisjes") dook in de kwartfinales met 4.01.66 ruim onder haar beste tijd, die op 4.04 stond. De meest opzienbarende vooruitgang tussen kwalificatie en kwartfinale echter maakte Karen Strong, die van 4.27 naar 4.00.34 vloog. De Canadese zal haar tegenstand ster in de halve eindstrijd zijn. HEERLERHEIDE Bert Pronk mag aan het eii van het wielerseizoen Raleigh niet verlaten om Thurau naar het Belgische IJsboerke te gaan. In i contract, dat afloopt, staat een optie waarin Rale^ het recht heeft om het met een jaar te verleng! Raleigh laat die optie in werking treden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 22