£cicló£ Qowtant Van Agt ziet èierstel breuk niet zitten Politie rijdt in op kinderen DDR wijst gevangen dissidenten uit Amerikaanse toeristen door onthoofd? Scandinavisch geld minder waard pnieuw in iekenhuis Gaby Minneboo grijpt titel JS Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. j. Hallewas - Chef-redacteur Wim Buijteweg irtenties (excl. BTW) 0.46 per mm. Telefoontjes 4.16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) momenten: kwartaal 39.80; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Nieuwe orde „De nieuwe orde", over staats greep Indonesië op Ned. I om 20.45 uur. Om 19.55 uur Smith Jones. Ned. II om 19.35 uur „Dat ik dit nog mag meemaken", om 20.25 uur Nederlands elftal en om 20.55 uur Klaverweide. Om 22.10 uur Achter het nieuws met Amalrik en kabinet. Later bewolking Droog en vrij zonnig, maar later /an het westen uit wolkenvel den. Tot matig of vrij krachtig zuidwestelijke wind, max. temp. circa 20 gr. Morgen zon: 6.48-20.32. Maan: 20.54—8.36. Schev. hoogw.: 4.49 en 17.15. Laagw.: 0.37 en 12.58. fig chei CHi WASHINGTON (Rtr) Amerika probeert langs diplomatieke kanalen te weten te komen of drie Amerikaanse toeristen in Oeganda worden vermist en wellicht zijn onthoofd. Het ministe rie van buitenlandse zaken in Washington deelde zaterdag mee dat het onderzoek wordt uitgevoerd via de Westduitse ambassa de in Kampala, die de Amerikaanse belangen in Oeganda behartigt, en Amerikaanse ambassades in omringende landen. De eerste mededeling over deze affaire was afkomstig van een Oegandese vluchteling in Nairobi, die een week geleden zei dat drie Amerikaanse toeristen in Kampala waren gearresteerd. Latere berichten volgens welke het drietal was onthoofd, waren niet bevestigd. Volgens het Londense blad „Sunday Times" heeft een 26-jarige ex-verpleegster uit het Oegandese leger, die nu als vluchtelinge in de Keniase hoofdstad Nairobi is, verteld dat ze in de operatie zaal van een hospitaal bij Kampala bij zes mensen (onder wie drie Amerikanen) het hoofd van de romp had gescheiden. De andere drie waren Oegendese meisjes die in gezelschap van de Amerikanen in een hotel te Kampala waren aangetroffen. De hoofden moesten volgens de verpleegster naar de oude comman dopost van president Idi Amin in Kampala worden gebracht. „Zij dienden tot vermaak van de president." )ud, Dr. Veringa met informatie begonnen -9' ran onze parlementaire redactie) het heel moeilijk zijn het conflict op EN HAAG CD A-fractievoorzitter te lossen zolang de PvdA niet bereid an Agt acht de kans op een meerder- is haar standpunt over abortus provoca- Bidskabinet waarin CDA en PvdA sa- tus te herzien. Een poging om de breuk enwerken na de breuk door de abor- tussen de twee partijen te herstellen is iskwestie zeer gering. Volgens hem zal een van de mogelijkheden die informa teur dr. G. Veringa de komende tijd zal onderzoeken. Dr. Veringa begon zijn informatiewerkzaamheden vanochtend met een gesprek met ex-formateur Den Uyl. Hij heeft dit weekeinde het forma tiedossier bestudeerd, met name de stukken over de abortuskwestie. CDA-senator Albeda, die eerder een breuk tussen CDA en PvdA lijmde na het conflict over de Vermogensaanwasdeling, vindt dat dr. Veringa allereerst zo'n lijmpoging moet ondernemen. „De enige logische oplossing is een herstel van de centrum-linkse coalitie. Alle andere oplossingen zijn tweederangs en brengen grote bezwaren mee", aldus Albeda. Overigens was dr. Veringa vooraf niet ingelicht over het feit dat hij door het CDA zou worden voorgedragen als informateur. Hij kreeg het verzoek om bij de koningin te komen tijdens de jaarlijkse viswedstrijd van parlementa riërs en journalisten in Ter Aar. Het CDA ziet een progressief minderheidskabinet (PvdA en D'66) niet zitten. Tijdens een uitzending van de NCRV-televisie zei mr. Van Agt zaterdag avond, dat aan de vraag of het CDA zo'n kabinet zou gedogen de vraag vooraf gaat of het CDA zo'n kabinet tot leven zou laten komen. Het hoofdbestuur van de WD heeft zich zaterdag volledig gesteld achter de visie van fractie-voorzit ter Wiegel dat „thans de tijd is aangebroken voor de vorming van een nationaal kabinet". Het doet een beroep op PvdA, CDA en D'66 om „over de scheidslijnen heen thans gezamenlijk met de WD de handen ineen te slaan". tenten akatuj n een onzer verslaggevers (STERDAM Het proces fnten is vandaag verder ge zonder verdachte Pieter toten. De vorige twee proces- a zijn hem te veel geweest p is in het ziekenhuis opgeno- n Heijningen vertelde iorgen bij de aanvang van t proces dat hij gisteren om- "f vijf naar Menten toegegaan s en hem daar aangetroffen 1 of met de voortekenen van n attaque of met de voorteke- n van een coma van diabetici, ij heeft onmiddellijk de bewa- verpleegsters en direkteur f de vrouw van Menten ge schuwd. norgen was de toestand n Pieter Menten weer redelijk i te noemen, maar de artsen fbben hem afgeraden om het :es zelf bij te wonen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft gistermiddag met geweld een eind willen maken aan de optocht van de drumband Tubantia ddor de binnenstad van Amsterdam. De politie kwam tussenbeide na een klacht van het Gemeentelijk Vervoersbedrijf dat verklaarde dat trams last ondervonden van de tocht Toen agenten van de Amsterdamse politie bij de meemarcherende voorzitter van de drumband informeerden naar de vergunning kwam er volgens de politie een ontwijkend antwoord. Achteraf bleek dat vier drumbands gistermiddag een gemeenschap pelijke vergunning hadden om door de stad te marcheren. Op de Nieuwe Zijdsvoorburgwal probeerde een surveillanceauto de doorgang van de stoet te belemmeren door vanaf de verhoogde trambaan naar omlaag te rijden en zo de stoet tot staan te brengen. Daarbij werden twee kinderen gewond. Een groot aantal politie mannen moesten er aan te pas komen om de gemoederen weer enigszins tot bedaren te brengen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.30 en 19.30 uur nummer 469522 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. Waar agent schappen zijn. wende men zich tot de agent. Klachtendienst uitsluitend voor abonnees Zoetermeer: 079-169920. Basken bijeen na vrijheidsmars Ongeveer 100.000 Basken hebben, ver van het centrum van Pamplona, gis teren op rustige wij ze het einde ge vierd van vrijheids mars waaraan dui zenden dagenlang hebben deelgeno men. De stad Pam plona was door de politie tot verboden gebied verklaard. Maar na de grote bijeenkomst kwam het tot een treffen met de politie toen strijdbare jeugdige Basken probeerden toch naar Pamplo na te gaan. OOST-BERLIJN (Reuter) De DDR heeft een belangwekkende maatregel getroffen om de controverse in het land ten aanzien van dissiden ten te verzachten met de verrassende vrijlating van vijf prominente politieke gevangenen, die al maanden in voorarrest hebben gezeten. Een woordvoerder van de vereniging voor de Mensenrechten van West-Berlijn zei zaterdag dat de vijf de dag tevoren uit gevangenschap werden vrijgelaten en in West-Berlijn zijn aangekomen. Onder hen zijn er drie die in de herfst van vorig iaar waren opgepakt toen ze protesteerden tegen de uitzetting uit de DDR van de zanger Wolf Biermann. De vrijlating van de vijf kwam in Oost-Berlijn als een volslagen verrassing. In de stad gingen enkele weken geruchten dat een proces ophanden was tegen de drie die aan het „Biermann-protest" hadden deelgenomen, de musici Gerulf Pannach en Christian Kunert en de schrijver Jürgen Fuchs. Volgens de woordvoerder in West-Berlijn werden ze alle drie, tezamen met de twee oudere dissiden ten Hellmuth Nitsche (hoogleraar Germanistiek) en Karl-Heinz Nitschke (arts), naar het Westen begeleid door de Oostduitse advocaat Wolfgang Vogel. Deze orchideeën zijn echt, zij het verguld. Ze ko men uit Singa pore. en zijn momenteel te zien op de herfstbeurs in Frankfort, waar ze ongeveer 25 mark kosten. De bloemen zijn vers geplukt in een 22 karaat goudbad ge doopt en daar mee lang houd baar geworden. AMSTERDAM (ANP) In een pension in de T *jL. Binnen Vissersstraat in Amsterdam is zater- i-il I iV Vdll dag het stoffelijk overschot van een nog onbekend circa zeventienjarig meisje gevon- meisie Omdat de doodsoorzaak niet kon worden J vastgesteld zou vandaag sectie worden ver- - richt. De recherche heeft geen aanwijzingen ffAVflfl f| pn dat er misdrijf in het spel zou zijn. Q*-' 10PQK %r eidinL 0/an een onzer redacteuren) HAAG Scandinavisch geld is ag minder waard geworden. De Iy&dse kroon daalde tien tot vijftien r. altiocent, de Deense en Noorse kroon ®Cen vijf procent omlaag en verwacht tordt dat ook de Finse kroon met vijf focent omlaag keldert. Dit is het gevolg „der*0 besluit van Zweden om uit de e Slang te stappen, een overeenkomst i60 W«st-Duitsland, België, Neder- ChOUtod, Luxemburg, Denemarken en Zwe- I. en om hun munten op één vaste waarde j houden. Hierdoor zweeft de Zweedse De Zweedse beslissing werd gisteren be kendgemaakt na een spoedvergadering in Frankfort van de ministers van financiën en gouverneurs van de Centrale Banken van de Slang-landen. Zweden devalueerde in april al met zes procent ten opzichte van de Westduitse mark. Sedertdien legde de regering een streng economisch beleid op, maar de maatregelen maakten geen einde aan het inflatiepercentage of aan de verminde ring van de exportorders. Volgens de Zweedse fabrikanten is de vermindering van de export van Zweedse produkten te wijten aan de hoogste arbeidskosten ter wereld, waar Zweden om bekend staat. Het tekort op de handelsbalans voor de eerste zeven maanden van dit jaar bedroeg ruim 1,8 miljard gulden. De Zweedse regering zou vandaag bekend maken welke maatregelen worden getrof fen om de economie van het land te stimuleren. De waardedaling van het Scandinavische geld heeft tot gevolg dat produkten uit deze landen voor ons goedkoper worden. Ook toeristen kunnen ervan profiteren, mits de sterke prijsstijgingen, vooral in Zweden, dit voordeel niet opheffen. Ne derland importeert uit de Scandinavische landen vooral hout, auto's (Volvo), pa pier, ijzererts, meubels en houten wonin gen in pakketvorm. Wij exporteren naar de Scandinavische landen vooral landbouwprodukten, olie- produkten, kunststoffen, elektrische ma chines en onderdelen voor auto's. VANDAAG ELF PAGINA'S SAN CRISTOBA- L Voor de derde achtereenvolgende maal heeft Gaby Minneboo gister avond de wereldti tel bij de amateur stayers voor zich opgeëist. In de eindstrijd bleef de soepel pedaleren- de Nederlander tenslotte zijn ge- vaarlijkste concurrent, de Spanjaar Bartolome Caldentey, voor. De derde plaats was voor de Westduitser Reiner Podlesch. Martin Rietveld, die evenals nationaal kampioen Matthé Pronk veel „vuil" werk voor Minneboo had opge knapt, legde beslag op een fraaie vierde plaats. Feyenoord wil Notten gratis ROTTERDAM De transfer van René Notten (Ajax) naar Go Ahead Eagles is definitief van de baan. Er is geen geld in Deventer. Maar Feyenoord schijnt een goede gooi te doen naar Notten, zelfs gratis. Peter Stephan, met Guus Brox de directie van Feyenoord vormend, heeft het sterke vermoeden dat Ajax een (dure) fout heeft gemaakt door René Notten, wiens verbintenis met Ajax per 15 december afloopt, niet wat reglementair is voorgeschreven vóór 15 mei 1977 een nieuw contract aan te bieden. Is dat niet gebeurd, dan is Notten half december transfervrij en hoeft Feyenoord. dat hevig geïnte resseerd is in Notten. bij een eventuele overgang zelfs geen cent te betalen aan Ajax. Voorzitter Jaap van Praag heeft inmiddels verklaard dat Ajax helemaal niet wil praten over René Notten met welke club dan ook FC Twente is ook nog op de markt verschenen „omdat we geen zaken willen doen met de concurrentie". Beroemdste en duurste speler De spelers van New York Cos- mos ondergin gen een specia le intensieve training omdat het duel met Seattle om het Kampioenschap van de North American Soc cer League op het programma stond. De zware „aanpak" had succes. Cosmos won gisteren en werd kampioen. Op de foto de beroemdste speler van Cos- mos. Pele. en de duurste. Beckenbauer. Geen heer ALMELO Hennie Hollink, trainer van eerste divisie club Heracles, heeft zich niet als heer gedragen. Na Heracles—PEC Zwolle was hij zo kwaad dat hij Frits Korbach, trainer van de Zwollenaars, eerst een glas limonade in het gezicht smeet en hem daarna een klap gaf. Korbach beheer ste zich, deed niets terug maar dient wel een klacht in bij de vereniging van oefenmeesters. Chef-monteur! ZANDVOORT John Mac- Donald is een Brit, chef monteur met als specialiteit het raceklaar maken van formule 1-wagens en niet zo'n beste. Hij werd op het circuit van Zandvoort gear resteerd op verzoek van Zwitserland omdat hij de Zwitserse coureur Lorris Kessel voor enige tonnen zou hebben opgelicht. De Nederlander Blekemolen kan ook een boekje open doen over de chef-monteur, die ook zijn wagen „prepa reerde". Er zat zoveel spe ling in het linkervoorwiel dat Blekemolens leven ge vaar had gelopen als het niet was ontdekt. De Brit zit vast. zonder enige speling. De grote verrassing dit seizoen in de eredivisie is het Nijmeegse NEC dat nu al vijf tegenstanders heeft „genekt". ffiis WE..Nu EENS MET TIEN t SPITSEN 1 I Gimé»EM SPELEN/ Ander werk HEERLERHEIDE De proftour van Ne derland is in een enorme sof géeind- igd. De vedetten stapten in de laat ste etappe af. Zij hadden elders lu cratiever bezighe den. zoals Thurau die zaterdagavond in een gecombi neerde sportshow van de Westduitse Z.D.F. en de Oos tenrijkse O.R.T.F. optrad. Daarin ver kocht hij aan een Oostenrijkse zaken man voor tweëen- twintigduizend gul den de racefiets waarmee hij in de Tour de France lan ge tijd de leiderspo sitie had ingeno men. Het geld ging naar een liefdadig doel maar Thurau wist al een week geleden dat hij de Nederlandse ronde daardoor niet kon uitrijden Bovendien ontving hij voor zijn optreden voor de t.v. een aardig som metje. De organisa toren van de prof tour zijn dus grote lijks in de boot ge nomen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1