Oostduitse Knacke eerste zwemster onder minuut op honderd meter vlinderslag Wereldtitel 750 cc voor Steve Baker Henk Nooren grijpt derde springtitel Turnselectie heren verder uitgedund Imhoff wint open zeilkampioenschap Nubar van Echten beste vijfjarige SPORTTRIBUNE Nederlandse hockeydames blijven winnen LEIDSE COURANT PAGINA 15 James Montgomery (49.95). Vol gens de verwachtingen werd de overwinningenreeks van de Ameri kanen bij de heren en die van de DOR bij de dames elk tweemaal doorbroken. Wat de Amerikaanse meisjes zaterdag door Tracy Caul- kins (2.12.43) en Nancy Hoghead Arnicke op de 200 meter vlinder slag gelukte, volbrachten de Oost duitse schoolslagzwemmers op de tweede dag door Gregor Arnicke en Joerg Walter. ARnicke drong met zijn nieuwe record van 2.21.84 door tot de internationale school slagelite. De afzonderlijke spring- wedstrijd werd met duidelijk ver schil (25—19) gewonnen door Oost-Duitsland, dat in alle vier de- onderdelen de winnaar leverde. Ineke Ran, de bronzen medaille winnares bij de Europese kam pioenschappen op de 100 meter vlinderslag, heeft dit weekeinde twee lange afstand zwemwedstrij den op haar naam gebracht. Zater dag zegevierde ze in Leeuwarden, zondag in Deventer. Madeleine de Graaf uit Den Haag werd op de 2000 meter derde achter Ran en Wildschut. Peter Duinmayer eind igde op dezelfde plaats achter Eef- ting en Smit Christiane Knacke leverde een „historische" prestatie door als eerste vrouw onder de minuut te zwemmen op de 100 meter vlinderslag. MUIDEN Fred Imhoff met als bemanning Wibo de Groot heeft gisteren op het IJsselmeer voor Muiden het open Nederlands kampioenschap in de FD-klasse op zijn naam gebracht Aan de wedstrijden werd deelgenomen door enkele Franse en Duitse zeilers. De einduitslag: 1. Imhoff/De Groot 15,7 pnt., 2. Kreidel (Wdid) 17.7, 3. Bierman/De Cocq (Ned) 22.4, 4. Van der Aat/Nobels (Ned) 23 5. Binkhorst/Brinkgreve (Ned) 27.4. Het junioren wereldkampioenschap in de Vaurienklasse in het Belgische Bergen, is in een viervoudige Nederlandse zege geëindigd. De titel werd gewonnen door de broers Hans en Mark Schiet, die in de zes races driemaal als eerste over de finish gingen. In de overige wedstrijden eindigden zij nooit lager dan vijfde uit een veld van in totaal 49 deelnemers. De tweede plaats was voor Jan van der Steeg en Jeroen van Schoten. OOST-BERLIJN De Amerikaanse zwemvertegenwoordlglng heeft In Oost-BerlIJn ook de derde landenwedstrijd tegen Oost-Dultaland win nend afgesloten. Van de ruime marge van de eerste ontmoeting zes Jaar geleden In Leipzig (98 punten) en de tweede In 1974 in Concord (S3 punten) bleef nog slechts acht punten over: 178—168. Vijf werldrecords maakten de lan denwedstrijd tussen de beide zwemgrootmachten tot het ver wachte hoogtepunt van het na- olympische seizoen. Eén van de vele hoogtepunten vormde de race op de 100 meter vlinderslag dames. De blonde, hoog opgeschoten Christiane Knacke, keerde ten aanschouwe van 8000 man publiek als derde achter de Amerikaanse Wendy Boglioli en de Europese kampioe ne Andrea Pollack. Op de tweede baan ontwikkelde de 15-jarige zwemster zo'n snelheid, dat zij als eerste ter wereld aantikte in een tijd binnen een minuut (59.78). Kornelia Ender, die volgens een uitspraak van verloofde Roland Matthes dit jaar in ieder geval nog niet gaat trouwen, keek vanaf de kant toe. Zi was sinds de Olympi sche Spelen van Montreal record houdster met 1.00.13. Later op de dag zorgde Ulrike Tauber voor het 131ste wereldrecord uit de Oost duitse zwemhistorie. Zij verbeterde haar eigen 2.15.95 waarmee zij in Jönköping Europees kampioene werd, tot 2.15.85. De drie wereldrecords bij de he ren kwamen op naam van de Amerikanen. De negenvoudige Olympisch kampioen Mark Spltz verloor op de 100 meter vlinder slag zijn laatste wereldrecord. De 22-]arlge student uit San Ramon (Callfomlë) Joe Bottom brak Spltz' 54.27 af tot 54.18 seconden. Twee races later stelde de 18-jari- ge tweevoudige Olympische kam pioen Brian Goodell zijn eigen we reldrecord op de 400 meter vrije slag scherper van 3.51.93 (tijdens de spelen) tot 3.51.56. In de 4x100 meter vrije slag-estafette brachten de Amerikanen hun eigen wereld record niet minder dan drie secon den omlaag: tot 3.21.11. Het nieu we Amerikaanse super-kwartet be stond uit Jack Babashoff (met 50.31 als startzwemmer de snelste van het seizoen), Joe Bottom (50.45), Rick Demont (50.40) en Joe Bottom heeft alle reden tevreden te zijn, hij verbeterde het wereldrecord 100 meter vlinderslag. Melbourne Het Nederlandse dameshockeyelftal heeft zaterdag tijdens het internationale toernooi in Melbourne de vierde overwin ning geboekt Na de winstpartijen tegen Nieuw Zuid Wales. Queensland en Victo rie werd nu Tasmanië het slachtof fer van de Nederlandse daden drang. Net als tegen Queensland op vrijdag werd de uitslag 40. Nel van Kollenburg zorgde in het Royal Park opnieuw voor twee tref fers. ditmaal beide in de eerste helft. Ook de andere Nederlandse doelpunten kwamen nog voor de pauze tot stand. Sandra La Poole en Marlies Jansen maakten deze treffers. De enige kans voor Tas manië ontstond laat in de tweede helft toen Yvonne Burns een straf- bal mocht nemen. De Nederlandse doelvrouwe Margo Slebus redde echter op fraaie wijze. Marlon van Dijk: drie medailles KLAGENFURT De Nederlandse Marlon van Dijk heeft tijdens de Europese kampioenschappen wa terski op het Ossiachermeer in Oostenrijk drie zilveren medailles behaald. In de combinatie, de slalom en de figuren eindigde zij op de tweede plaats. Bij het springen behaalde zij de vierde plaats. De Francaise Chantal Amade-Escot was met twee titels (combinatie en figuren) en een derde plaats (springen) het meest succesvol bij de dames. De Brit Mike Hazlewood behaalde twee Europese titels (figuren en combina.tie) en een zilveren me daille (springen). De titel bij het springen ging naar de Oostenrijker Franz Oberleitner. De Nederlander Jos Slot behaalde de negende plaats bij het springen en de elfde in de combinatie. Eddy de Telder veroverde goud op het onderdeel slalommen. ZOLDER De Amerikaan Steve Baker Is gisteren door zijn oveo winningen In belde manches van de Grote Prijs van België op het circuit van Zolder wereldkam pioen in de 750 cc-klasse gewor den. Baker heeft met nog vier evenementen voor de boeg een puntentotaal van 97, 63 meer dan de Fransman Christian Sarron, die met 34 punten op de tweede plaats staat, en Is daardoor niet meer In te halen. De Amerikaan beheerste de Grote Prijs van België volledig. Opval lend was dat de bezetting van de twee volgende plaatsen in beide manches ook identiek was. De Ita liaan Marco Lucchinelli (tweede) en de Japanner Takazumi Kataya- ma (derde) zorgden voor deze op merkelijke prestatie. Boet van Dui men, in de eerste manche nog vierde, viel in de tweede manche enigszins terug en eindigde als tiende. Toch voldoende voor de vijfde plaats in de eindrangschik king in Zolder. Op de ranglijst voor de wereldtitel is Van Duimen ne gende. Tijdens de motorraces In WIJ- nandsrade heeft zich gisteren een ernstig ongeluk voorgedaan. In de race van de 50 cc Internationa le klasse botste Kees van Dongen (Rotterdam) tegen Henny Weljers uit Almelo. Belde coureurs wer den naar het ziekenhuis overge bracht. Daar bleek, dat Kees van Dongen een sleutelbeen gebro ken had, terwijl Henny Weljers eenstlg gewond bleek. Hoewel hij bulten levensgevaar Is, werd zijn toestand gisteravond als zorg wekkend beschreven. Bij de races viel vooral Jack Mid delburg uit Naaldwijk op. Hij won zowel de 350 als de 500 cc-klasse. Met name zijn zege in de 500 cc-klasse was een complete ver rassing, want Wil Hartog was favo riet. Hartog kwam echter niet goed weg bij de start. Toch wist hij zich tijdens de race van de veertiende plaats naar de derde plaats op te werken. Marco Bonke won verras send de 750 cc-klasse nadat lange tijd Johan van Eijk en Gerrit Kre- der op kop gingen. Beide koplo pers vielen echter in dezelfde ron de uit. De Zwitser Robert Grogg met bak kenist Andreas HQsser was In Valkenswaard tijdens de voorlaat ste wedstrijd om het Europees kampioenschap voor zijspannen een klasse apart Ruim 6000 toe schouwers waren getuige van twee manche-overwinningen van Grogg-Hüsser. Beide malen met ruime voor sprong op de Westduitse combina tie: Böhler-Peppinghaus. die op haar beurt in beide manches een flinke voorsprong had op de Ne derlandse equipes Cor den Bigge- laar en bakkenist Cor van der Bijl. In de stand om het Europees kam pioenschap voeren de Zwitsers met nog één wedstrijd voor de boeg de ranglijst aan met 138 punten. Derde zijn Den biggelaar- v.d. Bijl. Door twee onbedreigde manche overwinningen van titelverdediger Gerard Rond Is de strijd om de nationale motorcrosstltel In de 250 cc-klasse nog geheel open. Grand Prlx-rljder en vlce-wereld- kamploen Rond, die bij de eerste twee van de In totaal zes wedstrij den tellende finaleserie niet van de partij kon zijn, toonde In Arn hem op het circuit Konlngshelde zijn superioriteit en klasse. Met royaal verschil wees hij zijn concurrenten, van wie de leider in het algemeen klassement Kees van de Ven eenmaal met pech te kam pen kreeg, terug. Van de Ven be hield de leiding in de totaalstand maar wordt nu ernstig bedreigd door Rond. De beslissing in de 125 cc-klasse valt op 11 september in Markelo. Koploper Henk van Mierlo slaagde er in Arnhem niet in een van beide manches te winnen. De andere titelgegadigde Dinand Zijlstra moest volstaan met een eerste en negende plaats. De meeste kam- pioenspunten scoorde Peter Groe- neveld, die op de tweede en eerste plaats eindigde en daarmee volop in de running bleef. De Belg Roger de Coster heeft gisteren in het Zwitserse Wohlen de laatste wedstrijd voor het we reldkampioenschap motorcross in de 500 cc-klasse gewonnen en daardoor Gerrit Wolsink van de tweede plaats in de stand om het wereldkampioenschap verdrongen. KELHEIM Tijdens de training voor de Ratisbonabergrace, de vijf de wedstrijd voor de Westduitse motorkampioenschappen op de weg, is Pritz Reichert om het leven gekomen. Kort voor de finish raak te hij van de baan en reed tegen een telefoonmast. Een dokter kon slechts de dood (wegens een ge broken ruggegraat) constateren. Later vielen er bij valpartijen nog drie zwaar gewonden. ZOETERMEER De nationale he- ren-tumselectle, die wekelijks op Papendal onder leiding van Albert Asarjan vier maal traint, Is nog verder uitgedund. Nadat reeds eerder Gerrit Butter, Tonnle Rot tier en Jan van der Sande beslo ten zich niet meer voor de centra le trainingen beschikbaar te stel len, bovendien Cor Smulders defi nitief afscheid nam van de wed strijdsport, hebben ook Frans van Elteren en Dlck Ooykaas hun rug, respectievelijk gedeeltelijk en vol ledig, toegekeerd naar de trai ningsbijeenkomsten van Asarjan en assistent-trainer Cor Smulders. Beide turners, van Pro Patria uit Zoetermeer, hebben ernstige be denkingen tegen het beleid van de afdeling keurturnen heren van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond (KNGV). Dick Ooykaas zal de vier wekelijk se trainingen op Papendal niet meer volgen. Ooykaas: „De trai- ningsaanpak van Asarjan en Smul ders staat mij niet aan. Bovendien is deze aanpak mijns inziens, niet bevorderlijk voor mijn prestaties". Echter, Ooykaas stelt zich wel be schikbaar voor de nationale heren selectie. voor deelneming aan in ternationale wedstrijden. Zo zal Nederland eind september bijvoor beeld een interlandwedstrijd tur nen tegen Engeland, en geldt de intensieve voorbereiding voor de wereldkampioenschappen, die in oktober '78 in Straatsburg worden gehouden. Dick Ooykaas zal zijn training nu volledig volgen bij Pro Patria. Frans van Elteren. tweede bij de laatste Nederlandse kampioen schappen, heeft, ook om studiere denen. besloten slechts in het weekeinde nog naar Papendal te gaan en voor het overige bij Pro Patria te trainen. „Op de doorde weekse dagen (woensdag en vrij dag) kan ik zonder belangrijk tijds- verlies trainen bij Pro Patria. Dat is voor mij van belang, omdat ik dit jaar voor mijn examen fysio therapie zit", aldus Van Elteren. Ook stelt hij zich nogal sceptisch op tegenover het beleid van de bond: „Ze willen met een ploeg naar de wereldkampioenschappen, maar er is geen ploeg. En als ik vraag of er dan individueel turners worden uitgezonden, dan weet men het bij de bond niet. Je kunt je dan afvragen waarom je je we kelijks 15 uur in het zweet traint?" Het KNGV. dat in zijn herenselectie nu nog slechts Wil Koch, Fred de Brouwer, Johan Molenaar en An ton Hoenkamp heeft, reageerde op de beslissingen van Van Elteren en Ooykaas door voor aanstaande za terdag een gesprek met de centra le trainingsgroep, op Papendal, te arrangeren. Nubar van Echten gaat al aan kop, welke positie hij niet meer afstond. (Van onze sportredactie) WASSENAAR Geheel volgens de verwachtingen en met groot vertoon van ovennacht zegevier de zaterdagmiddag de negentien jarige Wim van Buytene met Nu bar van Echten in de selectiedra verij der vijfjarigen op de Wasse- naarse renbaan Duindigt Daardoor mag het paard, en de tweede aankomende, Neveda K met Manus Bouwhuis, naar het Europees kampioenschap der vijf jarigen (18 september in Gothen burg). Van Buytene voegde nog een tweede succes aan deze ovenwin ning toe. door met Pyreus Berken hof de Tollebeekpri|S te winnen. Bij de volbloeds eindelijk weer eens een overwinning voor de re gerende kampioensjockey Rober Wetemans. Hij deed dit met het paard van Stal Geren, de uitste kende merrie Rosa's Power, in de Farienhoprijs, vóór Sir Ishan en Neptunian. De andere twee rennen werden gewonnen door Ribo Night met Brian Ball en Linda van Over- eem voor de tweede keer in suc cessie met Lavendel. 53 sMIERLO Henk Nooren hee« dit weekeinde In Mierlo op verdiende wijze voor de derde maal het Nederlands kampioenschap bij de springruiters veroverd. Nooren, die tegenwoordig In Zeist woont, herhaalde daarmee zijn prestaties van 1972 en 1974, toen hij belde keren In Groningen de sterkfete was met respectievelijk Gronde lier en Jaegermeister. Ditmaal reed Nooren, die afgelopen dins dag 23 Jaar werd, In het beslis sende onderdeel van gisteren, een springconcours over twee manches, met Funest „Het parkoers leek mij wat ge schikter voor Funest dan voor Jae germeister", aldus Nooren, die na afloop het traditionele bad in de sloot onderging. Zaterdag zege vierde de bij stal Mulders in Bosch en Duin rijdende Nooren in het jachtspringconcours met Funest. Met Jaegermeister werd hij tweede in dit onderdeel en eveneens twee- 12 M de in het progressief springcours (achter Anton Ebben). De zware ojw omstandigheden van zaterdag (de regen maakte de bodem bijzonder zwaar) hadden parkoersbouwer Wll6 *1 Theo van Vu9ht ertoe flebracht de sprongen: Noorep en zijn leerling Wiel Heber. In de tweede manche bleef dit duo andermaal foutloos, evenals Van der Ham en Hendrix. Europees kampioen Johan Heins incasseerde beide keren met Se ven Hills zeven strafpunten. In de manche macnhe kreeg Anton Eb ben met Jumbo Design aanvanke lijk acht strafpunten toegewezen. De jury meende dat Ebben een sprjngfout had gemaakt, gevolgd door een weigering, op de drie sprong. Ebben wierp met zijn paard de muur omver en bleef vervolgens voor de oxer staan. Volgens de ruiter weigerde Jumbo Design al voor de muur. gleed er doorheen en kwam daarna tot stil stand. Een protest van Ebben werd toegewezen, waardoor hij in de eerste manche op drie en een halve strafpunt (een half wegens tijdoverschrijding) bleef staan. Dit leverde Ebben uiteindelijk de twee de positie in de eindstand op vóór Europees kampioen Johan Heins. Het verschil tussen beide ruiters was slechts 1,5 punt. Volgend weekeind kan Heins revanche ne men als in Grathem de Beneluxti- tel op het spel staat. Henk Nooren opgave voor het springconcours over twee manches, volgens het type „prix des nations" iets lichter te maken. Toch gingen in de eerste manche slechts twee ruimters foutloos over de twaalf hindernissen met vijftien "HMI

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15