Nieuwe kwaliteitsregels voor groenten en fruit Engelse bloemenkwekers optimistisch over toekomst w GRwEIMTE FR^ÏT g EMEN B#LLBN( 1 NIEUWE BEREIDINGSWIJZE MAAKT BOTER LEKKERDER EN LANGER HOUDBAAR VOOR MEER DAN ZESTIG PRODUKTEN HARD FRUIT WORDT GOED BETAALD KWALITEITSGARANTIE FRUIT BEPLEIT ZIEKTEN SPELEN TUINBOUW PARTEN TULPEN-,HAUSSE" DUURT VOORT .-AND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 29 AUGUSTUS 1977 DEN HAAG Door middel van een verordening beeft het bestuur van het prod uk tsc hap voor groenten en fruit kwali teitsvoorschriften vastgesteld voor vrijwel alle gangbare verse groenten- en fruitpro- dukten, bij elkaar meer dan 60 in getal. Voor de meeste produkten bestonden reeds voorschriften, nieuw zijn al leen de eisen voor capucijners en sjalotten, terwijl het pro- dukt champignons nog aan de lijst zal worden toegevoegd. De bestaande voorschriften hepen onderling wat uiteen, waren opgenomen in verschil lende verordeningen en waren voor een deel gebaseerd op verouderde wetgeving (land- bouwuitvoerwet). In de veror dening „pgf 1977 kwaliteits voorschriften groenten en fruit" worden nu alle voor schriften gebundeld en geheel in overeenstemming gebracht met de EEG-wetgeving. Van de voorschriften zijn er trou wens 26 in de EEG verplicht, de overige zijn nationale re- trolebureau, dat toezicht zal houden op alle groenten en al het fruit ie verhandeld wordt op veilingen en door sorteer- en pakstations. Daardoor zal ook de Nederlandse consu ment in ruimtere mate profijt hebben van de deskundige controleurs van dit bureau. Natuurprodukten Bij de handel blijft overigens de algemene inspectiedienst van het ministerie van Land bouw en Visserij de controle op de voorschriften uitoefe nen. Groenten en fruit blijven natuurprodukten, waarvan de kwaliteit mede afhankelijk is van het weer en van de snel heid waarmee het van de pro ducent bij de consument op tafel komt. De voorschriften en de controle daarop kunnen er echter toe bijdragen, dat de consument in het algemeen een goed Nederlands tuin- bouwprodukt geleverd krijgt. Aanduiding Hoewel men ermee rekening moet houden, dat verse groen ten en vers fruit snel aan ach teruitgang onderhevig kunnen zijn, «gelden de voorschriften voor alle handelsfasen van vei lingen en sorteer- en paksta tions tot en met de detailhan del. Ook in de detailhandel moeten de produkten dus aan redelijke kwaliteitseisen vol doen, waaronder begrepen de aanduiding van de naam en de oorsprong van het produkt, al dus het schap. Wat ook verandert, is de kwa liteitscontrole. De landbouw- kwaliteitswet, waarop de pro- duktschapsvoorschriften zijn gebaseerd, maakt het moge lijk, dat de controle wordt toevertrouwd aan een specia le deskundige organisatie, het kwaliteits-controlebureau voor tuinbouwprodukten, dat echter in principe tot taak had de kwaliteit van de ex port te controleren. Dit bureau zal worden omge zet in genoemd kwaliteitscon- Ook de champignons vallen nu onder de kwaliteitsregels van het Produktschap. LONDEN Het Engelse vak blad „Grower" reageert op een advies van Israëlische kwekers, dat de kwekers in Engeland meer trosanjers moeten gaan telen, omdat daarvoor een markt aanwezig is en de prijzen gunstig. De Israëlische kwekers zelf zijn meer trosanjers gaan telen, omdat naar hun mening de markt voor de grootbloemige anjers is bedorven door Fran se en Spaanse kwekers. Maar de „Grower" constateert, dat de Israëli's gemakkelijk praten hebben, omdat zij da gelijks een Jumbo-vliegtuig vol bloemen naar Frankrijk sturen. Het blijkt, dat in Israël geen markt is voor genoemde anjers, ondanks de pogingen die daar voor zijn ingesteld door de handelaren. De kwekers in Israël willen op korte termijn twee problemen oplossen, ten eerste door de grote bloemenstroom in janua ri aan de markt te brengen en niet zoals vorig jaar in decem ber. In de tweede plaats moe ten maatregelen worden ge troffen, om te voorkomen dat niet alle kwekers met hun pro dukt tegelijk aan de markt verschijnen. Hoewel de Engelse kwekers het afgelopen jaar schade had den vooral als gevolg van Ja pans roest in de chrysanten, die de belangrijkste teelt in Engeland uitmaakt, zijn zij toch optimistisch wat betreft de bloementeelt in de toekom st Mede als gevolg van de warme zomer in het vorig jaar, waren diverse teelten niet kostendekkend. De teelt van anjers is met 15 procent ingekrompen. Bovendien heb ben de Engelse kwekers, even als die in Nederland, veel hin der van de concurrentie door Columbia en Kenia. In 1976 kon de teelt van pot planten niet worden uitge breid, hetgeen in ons land wel het geval was. Men wil in Engeland mede door voeren van reclame voor bloemen en planten in eigen land de ver koop vergroten. Maar de kwe kers in Zuidoost-Engeland klagen over de concurrentie die zij ondervinden van de „vliegende Hollanders" en hun bloemeninvoer. Toch blijven de Engelse kwe kers optimistisch, zo is uit een enquête van de „Grower" ge bleken. Slechts 2 procent zag de toekomst pessimistisch in, 60 procent optimistisch en 38 procent had geen mening daaromtrent. In tegenstelling tot de Engelse zijn de bloemenkwekers op Guernsey pessimistisch, vooral na de jongste voorjaarsbloe menshow. Men staat nog steeds achter de rozenteelt, maar stelt zich wel de vraag, in hoeverre de plaats in de bloementeelt nog zal zijn te handhaven. Het vakblad „Fruit Trades Journaal" stelt zich zelfs de vraag of de Guernseybloemen niet tot het verleden gaan behoren. De omzet van fresia en irissen is in het afgelopen jaar sterk gedaald, mede als gevolg van de groeiende stroom narcis sen, die de afzetmarkt niet kon verwerken. De kwekers van tulpen zien de toekomst eveneens weinig optimistisch tegemoet en veronderstellen dat het broeien van tulpen bezig is te verdwijnen. De ho ge kosten van verwarming spelen bij dat alles een rol. De mogelijkheid bestaat, dat des winters de Engelse markt gevuld zal worden door anjers, trosanjers uit Isarël en Kenia, met rozen uit Guernsey en Is raël. Bepleit wordt over te gaan tot herziening van de marketing in Engeland maar tot dusver heeft de financie ring daarop remmend ge werkt. EDE Met de invoering van „alternatieve boterbereiding" in de melkfabrieken zal de kwaliteit van de boter voor uitgaan en ook de smaak ver beteren. Bij de nieuwe metho de wordt niet meer uitgegaan van zure room als basispro- dukt maar wordt gebruik ge maakt van zoete room, zodat ook zoete boter ontstaat. Het zuur- en smaakgehalte van de boter wordt dan later in een apart proces ingebracht, het geen de kwaliteit, smaak en houdbaarheid ten goede komt Een tweede voordeel van deze bereidingswijze is dat de kar nemelk, die tijdens het karnen van de room van het vet (bo- terkorrels) wordt gescheiden, eveneens zoet is. Dat betekent dat de melkfabrieken geen problemen meer zullen hebben met de afzet van karnemelk in koudere tijden. De melkfa briek hoeft nu alleen die hoe veelheid zuur te maken die bestemd is voor de consumptie zodat kan worden aangepast aan de vraag. De niet zuur gemaakte zoete karnemelk Geestelijke vader van deze nieuwe boterbereidingswijze is ing. M P. Kimenai, hoofd van de kwaliteitsdienst van de gel- ders-overijsselse zuivelbond (GOZ) in Zutphen. Voor zijn verdiensten op dit terrein ont ving ing. Kimenai bij het Ne derlands Instituut voor Zuivel Onderzoek (NI ZO) in Ede de Buismanprijs uit handen van de voorzitter van het bestuur van de NIZO, prof. ir. E. A. Vos. De Buismanprijs (een be drag van 2000 gulden) wordt jaarlijks toegekend aan één of meer personen die zich ver dienstelijk hebben gemaakt op het gebied van de kwaliteits verbetering van melkproduk- ten. Volgens ir. Vos is deze alternatieve manier van boter bereiding een groot succes voor de Nederlandse zuivelwe- reld en hebben verschillende Europese landen grote belang stelling getoond voor de ont wikkelde methode. van appelen is sterk toegeno men. Er is wel een duidelijke verschuiving in de aanvoer te zien van de vroegste naar de wat latere rassen. De belangrijkste latere rassen zijn Benoni en James Grieve. In vergelijking met vorig jaar blijft de omvang van de aanvoer aanzienlijk achter, zoals bekend heeft het weer hier ook een belang rijke rol in gespeeld. De prijzen liggen mede hierdoor op een hoog peil. De aanvoer van appelen in de derde week van augustus zag er als volgt uit: Benoni 538 ton (vorig jaar 792 ton), James Grieve 423 ton (vorig jaar 1270 ton), Stark Earliest 73 ton (vorig jaar geen opgave) en Yellow Transparant 11 ton (vorig jaar 4 ton). De prijsvorming was als volgt: Benoni 2,66 per kilo (vorig jaar 97 cent;, James Grieve ƒ2,40 per kilo (vorig jaar 97 cent), Stark Earliest 2,16 per kilo en Yellow Transparant ruim 2 gulden per kilo. Er wordt gerekend op een verdere toename van de appelaanvoer, er zullen tevens andere rassen aan de markt komen. Enkele te verwachten rassen zijn Tydeman, Mantet en Discovery. De afzet zal geen problemen opleveren, de prijzen zullen vast en hoog blijven. Peren De aanvoer van peren is ook later op gang gekomen en ook hier is het aanbod tot op heden beperkt te noemen. De eerste zomer- peren zijn als gevolg hiervan tegen redelijke prijzen verhandeld. De belangrijkste rassen zijn: Précoce de Trévoux en Clapp's Favou rite. De veilingprijs voor genoemde rassen lag tussen de 98 cent en de 1,14 per kilo. Van beide rassen zal de aanvoer verder toenemen, daarnaast zal ook het ras Triomp- he de Vienne mee gaan doen. Evenals bij de appelen wordt er voor de peren weinig verandering in de prijs verwacht Groentegewassen In de marktsituatie voor andijvie is weinig verandering gekomen. De aanvoer is nog steeds ruim waardoor de prijs onder druk blijft. Eind vorige week lag de veilingprijs op 38 cent per kilo. Voor de komende week wordt hier weinig verandering in verwacht. De aanvoer van bloemkool is wat terugge vallen, als gevolg hiervan kon de prijs oplo pen. De gemiddelde prijs lag de afgelopen week tussen de ƒ2,- en ƒ2,40 per stuk. aanvoer zal echter spoedig weer toenen waardoor lagere prijzen niet uitgesloten Voor sperziebonen is er duidelijk sprake een afnemend aanbod, de gemiddelde p liep op naar 1,65 per kilo, verder oplof de prijzen zijn voor deze tijd van het normaal. Voor snijbonen is er sprake eenzelfde situatie, ook hier neemt het bod af en lopen de prijzen op. Eind voi week lag de gemiddelde prijs op ƒ2,35 kg. Voor sla is er sprake van een 1 prijsherstel, voor de zware sorteringen v een prijs tot 29 cent per krop betaald, aanvoer blijft echter nog steeds ruim, ziet er dan ook nog niet naar uit dat prijsherstel zich zal doorzetten. De torna prijs heeft de afgelopen week geen noem< waardige verbetering ondergaan, de gei delde prijs lag op 70 cent per kilo. aanhoudend slecht weer in Europa z; aanvoer van natuurtomaten een vertrai ondergaan en dit maakt hogere prijzen de Hollandse tomaat mogelijk. Op de gr< teveiling in Leiden is de eerste witlof aangevoerd. Voor deze primeur werd gulden per kilo betaald. Om hun concurrentiepositie te handhaven of te herstellen zullen de Nederlandse fruitte lers vooral gezamenlijk moeten streven naar een betere afzet van hun produkten en een zekere kwaliteitsgarantie. Dat is de mening van ir. A. de Zeeuw, directeur-generaal voor de landbouw en de voedselvoorziening. „Men vergete niet", aldus de directeur-gene raal, „dat zowel op de thuismarkt als op de Westduitse markt het Nederlandse produkt moet concurreren met het exportfruit uit andere landen, waarvan in toenemende ma te de kwaliteit wordt gegarandeerd. Nieuwe afzetplannen, waarbij de beschikkingsmacht van de individuele fruitteler over zijn eigen fruit verder wordt overgedragen, lijken noodzakelijk". „Eenmalige vergoeding", zo meent de heer De Zeeuw, „kan zowel afzetbevorderend als kwaliteitsverbeterend werken. Kwaliteitsver betering kan ook bereikt worden door een strengere keuring van het fruit, indien daar door bevorderd wordt dat te vroeg geplukt fruit van de markt wordt geweerd en dat het fruit tijdig wordt geruimd". „De Nederlandse fruitteelt", aldus de heer De Zeeuw, verkeert als gevolg van kosten verhoging, overproduktie in de EEG en felle internationale concurrentiestrijd al sinds 1967 in een sombere situatie, al maakt de kleine EEG-fruitoogst de vooruitzichten voor dit oogstjaar gunstig. De Nederlandse fruit teelt heeft naar zijn mening nog toekomst, mits zij zich weet aan te passen aan de eisen van nu en van de naaste toekomst. Structu rele aanpassingen wat betreft aantal en omvang der bedrijven zullen nodig zijn. „De overheid", aldus de directeur-generaal, „zal zich blijven inspannen om door middel van onderzoek, voorlichting en onderwijs de bouwstenen voor die aanpassingen te leve ren. De fruitteelt zal echter vooral ook zelf orde op zaken moeten stellen, vertrouwen moeten hebben in eigen zaak en eensgezind en kordaat naar buiten moeten optreden". De laatste jaren is het daarmee volgens ir. De. Zeeuw niet meer zo best gesteld". Dringend nodig noemde hij het, dat het vertrouwen van de consument in de kwali teit van het Nederlandse fruit wordt her steld. Hij vroeg van de telers ook alle aan dacht voor sortimentsverbetering. Dat wil zeggen: minder golden delicious. De relatief hoge kosten voor verwarming laten niet na invloed uit te oefenen op de gang van zaken in de tuinbouw en dus ook in de bloementeelt. De laatste weken komen namelijk schimmelziekten zoals pokken en dergelijke bij sommige bloemen voor. Dit zou mede een gevolg zijn van het feit, dat de kassen niet droog genoeg worden ge stookt en schimmel optreedt Voor de mees te teelten is de luchtbeweging in de kassen wel voldoende. Stoken is echter noodzake lijk met geopende luchtramen teneinde de vochtige temperatuur te verdrijven, maar stoken kost thans veel geld en daar moet een kweker rekening mee houden. Over het algemeen waren de prijzen voor de bloemen in de afgelopen week niet on gunstig te noemen, zij het met enkele uitzon deringen. Dat betrof onder andere de lelie- takken Enchantment, die te weinig opbrach ten. Ook de prijs voor de standaardanjers viel niet zo mee. de week van het vorig jaar. De potplanten handhaafden zich op hetzelfde niveau. Hoe wel de vakanties zo langzamerhand wel achter de rug zijn, is de invloed nog wel merkbaar en moet de normale bloemenver koop nog op gang komen. De gemiddelde kwaliteit van de bloemen is thans beter dan die in het vorig jaar, toen de hete zomer nog lange nawerking gaf. Fors De aanvoer van anjers is aan de forse kant met rond de 600.000 stuks per veilingdag. Niet ZO kwaad De gemiddelde prijs die vorig week 24 cent bedroeg, liep terug tot 18 cent. Die was vorig jaar om deze tijd 37 cent hoewel de aanvoer die nu bijna vier miljoen stuks bedroeg, t wel iets lager lag. Opvallend is de gang zaken in het srujgroen. Voorgaande een gemiddelde prijs van 1.62, afgeloj 1,74 bij een vrijwel gelijke aanvoer tegen de 150.000 bos. In dezelfde week het vorig jaar was de gemiddelde p 1,07 bij nog geen 2 miljoen bos aanvi Er komen dit jaar meer dubbele frees dan in het vorig jaar, waarop de gewijzij weersomstandigheden wel van invloed zijn. Aanvoer groter Van veel bloemsoorten is de aanvoer groter dan in dezelfde week van het vorig jaar, hetgeen ook een hoger totaal omzetcijfer bewerkstelligde. Dat bedroeg afgelopen week 7.153.505,13 tegen 6.017.927,65 en lag ook bijna een miljoen hoger dan voor gaande week. Het waren vooral snijbloemen die in ruimer mate werden aangevoerd en een opbrengst leverde van 6.590.597,73 bij na een miljoen meer dan in voorgaande week. De omzet van buitenlandse bloemen beliep 35.014,79 tegen 25.602,65 in dezelf- De aanvoer van fresia's overschrijdt bij de CCWS in Honselersdijk de twee miljoen. Terwijl vorig jaar de aanvoer van fresia i geen miljoen bos bedroeg, overschrijdt aanvoer nu de twee miljoen. Zo gezien k de gemiddelde prijs van 20 cent nog i zo kwaad worden genoemd tegen de 15 ct vorig jaar. Van gerbera beloopt de gem delde prijs 30 cent, nadat een daling v ingetreden. Vergeleken bij het vorig j zijn de prijzen van de grote en kleine ro; goed te noemen, hoewel de aanvoer teg over het vong jaar vrijwel gelijk was, v elk rond de twee miljoen. De gemiddelde pnjs voor de grote rozen v nu 23 cent, vorig jaar 10 cent, kleine roi 16 cent, vorig jaar 7 cent, prijzen, d;e gun ger waren dan voorgaande week. Nog en le gemiddelde prijzen met tussen haakjes van dezelfde week in het vorig jaar. Anj< 24 (27), troschrysanten 40 cent (33), iriss 22 (25), trosanjers 27 (28), leliekelk 74 (6 lelietak 27 (42). De hausse duurt voort!.... Nog steeds gaan de mooie partijen tulpen in andere handen over voor beste en niet zelden extreem hoge prijzen. Tulpen van 20,- per 100 behoren al sedert vele weken niet meer tot de curio sa. Om te beginnen brengen de twaalven van alle dubbele vroege tulpen in hoofd zaak de zgn. Murillosports al meer op, maar daarnaast is er nog een grote groep cultivars waarvan de twaalven tussen 21,- en ƒ24,- per 100 noteren. Een greep daaruit: Blenda, Yokohama, Fire Bird, Dante en White Pearl. Voor twaalven van Snow Star werd zelfs nog 28,- per 100 besteed en de frame en sterke Rosario is voor een kwartje per stuk ook nauwelijks te koop. En dan moet u niet denken, dat het allemaal maar om kleine partijtjes gaat, want het aanbod verbaast vriend en vijand. Het is voor iedereen een mysterie hoe dit alles kan en dat het, ook nu het bollensei- zoen toch al een .heel eind is gevorderd, nog voort kan duren ook. Uit de hand De vriendelijke veronderstelling, dat de bol- lenexporteurs een beetje uit (de band sprin gen omdat ze met hun geld en met hun dadendrang toch geen raad weten, is stellig vele mijlen bezijden de harde waarheid. De handelaren hebben al twee minder florissan te jaren achter de rug, waarin de inkoopprij zen ver boven alle redelijke proporties ste gen, maar dit jaar is het eind helemaal zoek. Het is gewoon waanzinnig te menen dat de exporteurs met deze prijzen bij hun afne mers aan de deur kunnen komen, ook al had men uitsluitend Arabische oliesjeiks als afnemers.... De narcissen zijn ook best aan de prijs met de bekende gele trompet Golden Harvest als aanvoerder van het grote peloton. Beste „enen" van deze narcis gingen van de hand voor 35,- per 100. Ook de stokoude dubbele Vein Sion, de grootkrorüge Verger, Magnet, Barret Browning en de zeer vroeg bloeiende trosnarcis Cragford bewogen zich rond dat niveau. Met de hyacinten gaat het daarentegen min der naar wens. Een paar cultivars van het rode en gele genre lopen er wat uit, maar voor de rest bewegen veel soorten zich rond de (verlaagde) innameprijzen. En daar word je geen man-in-bonus van. In mineur In mineurstemming verkeren ook de lelie- kwekers. Met name zij, die alles op de Enchantment-kaart hebben gezet. Door de veel te sterke uitbreiding was er al een forse terugval van de prijzen van deze lelie geko men, maar toen bekend werd dat er ook in het derde kwartaal van dit jaar een groot aanbod bloemen van Enchantmant verwacht oloei J verlJB JOT kan worden, was er plotseling bij de bl< kwekers helemaal geen bol meer te verf pen. Zelfs al wilde men ze zo ongeveer vo wat of niets geven. Ook voor levering is de animo heel gering. Wellicht zou voor de bloemkwekers een reden moet, zijn om het dan juist wél te gaan probere Want als iedereen met nadruk beweert d in je er het zout in de pap niet mee ku verdienen, moet je het vaak juist wel cultuur gaan nemen. Wat iedereen afsfc is meer dan eens een volgend jaar weer „en vogue". iet rfei Vlag vei Intussen weten de dahliakwekers ook we hoe de vlag er bij staat: de gegevens v*" de oppervlaktestatistiek zijn bekend gewoiet den. Er staat in vergelijking met 1976 ce jaar slechts zeven hectare meer, waardo |j( het totaal areaal soort dahlia's van 312 ag 319 bunder kwam. De cultivar Park Prince at s is met één miljoen 622.000 stuks veruit n c belangrijkste en als tweede volgt Duet m één miljoen 355.000. Opvallend is de teru gang van de oude maar nog steeds uitst at kende rode pompon Kochelsee. Werden da terk m 1976 nog 436.000 stekken van" opgeplai >ve dit jaar volstond men met 264.000 stul Zeer sterk is de groei van Alstergruss d r- van 129.000 naar 596.000 stuks ging.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10