Kanshebbers eindzege proftour niet in prijzen vierde etappe Herman Ponsteen betaalt prijs van de zuinigheid Kans voor Pieters teloor door moment van onachtzaamheid Gaby Minneboo naar stayersfinale Ronde van Overbosch een groot succes pisch kampioen JHitervolging amateurs Oostduitsers ook favoriet op sprint PA LEIDSE COURANT/ ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1977 PAGINA 9 van ziPbal De °°stduitser Norbert Durpisch heeft tijdens de strijd a] ajj^/reldkampioenschappen wielrennen op de baan in San Cristobal veroverd op het onderdeel individuele achtervolging voor •gemeen Hi' versloe9 in de finale z'in landgenoot Uve Unterwalder. plaats en medaille 9'n9 naar de Zwitser Daniel Gisiger, die won van ^obert Dill-Bundi. ™^tsteEL JACOBS TOCH IN md m'ERVOLGINGSPLOEG dA en ordt RISTOBAL Michel Jacobs zal toch sterssoo de achtervolgingsploeg. In principe zal deze tfnde viertal voor Nederland aan de start lid vjnen: Herman Ponsteen, Michel Jacobs, 40 jachipper en Ger Slot ikelijk had baancoach Mahn bezwaar te- ïet raf opnemen van de sterke Limburger omdat luwer had meegetraind met de ploeg en omdat r van uitging dat hij de vereiste techniek el genoeg onder de knie zou kunnen Nu echter Barend Huveneers geleidelijk goed gaat rijden, heeft de baancoach kozen voor een tweede „vreemdeling" in ■■»ep. Want zo moet eigenlijk ook Herman in worden gezien, die door werkzaamhe id !t heeft kunnen deelnemen aan de trai- jnpen en de andere voorbereidingen. SNELSTE ACHTERVOLGERS IN "WONDERPAKKEN" SAN CRISTOBAL Herman Pon steen is, om een goede wielerterm te gebruiken, in het pak gestoken. Juist omdat hij geen pak had. In de kwartfinales werd hij uit het achtervolgingstoernooi gereden door Daniel Gisiger, een 21-jarige Zwitser. De snelste vier van de achtervol ging droegen, zoals de beste drie van de 1000 meter van donderdag de pakken die vorig jaar nog verbo den waren. Enige landen hebben ervan geprofiteerd, Nederland niet. Dat het Ponsteen behoorlijk dwars zat, is te begrijpen. „Wij zijn bezig geweest met die pakken. Lau Veldt heeft het nage vraagd bij de bond en toen hoorde hij aanvankelijk dat het niet mocht Later schijnt directeur Meuwese toch te hebben geweten dat het was toegestaan. Volgens zeggen vond men de aanschaf een te grote inves tering. Het ging om een bedrag dat ergens tussen de tien- en twintig duizend gulden lag. Er moet toen beslist zijn eerst maar eens te kij ken hoe het zou uitpakken". Dat is nu meer dan bekend en Ponsteen, die voor het begin van het toernooi zei dat bezuinigen op de voorbereiding, bezuinigen op de medailles was, heeft gelijk gekregen. „Ik zoek niet naar excuses, maar ik wil wel een paar dingen verklaren. Neem Osokin, hij is er in de laatste jaren toch ook steeds bijgeweest. Iedere keer was hij bij de ope ning van het toernooi de snelste. Ik heb mijn rit in de kwalificaties op hem afge- mijn kwartfinale, van een soort nylon. Net Herman Ponsteen gladde pakken. Een storm probeerde de vlaggen van de masten te trekken en die wind had een niet geringe invloed. Deson danks kwamen Durpisch (4.4474) en Unter walder (4.46.30) opnieuw tot wereldtijden. Dat is de som van klasse, voorbereiding plus materiaal. Nederland had mindere en kleine re componenten om op te tellen. Ponsteen stortte ineen. Na 1800 meter had hij nog meer dan twee seconden winst, aan de streep had hij bijna vier seconden moe ten inleveren. Dat was de winst van minder weerstand. Acbtcrrolflac amatexrt, tndiridrael, over 4 km: eerste halve finale: Uve Unterwalder (ODL) 4 43,56 verslaat Daniel Gisiger (Zwit) 4.43,88; Tweede halve finale: Nor- Unterwalder 4.48,18. Eindstand: 1. i reldkampioen Norbert Durpisch (ODL); 2. Uve Unterwalder (ODL); 3. Daniel Gisiger De uitslag 1 amateurs is: overigen naar de herkansing) 1. Ra in er Sprangers (Bel) op 140 meter, 4 Pronk (Ned) op 2 ronden en 210 meter, Bartolome Pastors (Spa) op 3 ronden e De uitslagen van de achtste finales sprint amateurs zijn: (de winnaars plaatsen zich voor de kwartfinales, overigen naar de herkansingen). Eerste serie: 1. 200 meter in 1 Kocot (Pol), 3. Alexander Voronin (Sov). stemd. Ik was sneller dan hij maar dan vind je, nadat alles achter de rug is, vier een panty, die erg strak om je benen sluit en geen wind inlaat. Het scheelt, i mannen boven je met tijden die niet zo'n bobbel tussen broek en shirt - je hebt een pak uit twee delen - blijft. Die broek heb ik geleend van Sjaak Pieters, niet van de Unie. Sjaak heeft hem van de Oostduitsers gekocht Hij heeft er veertig gulden in dol lars voor betaald. Zo'n heel pak kan je dan toch ook de kop niet kosten". Gisiger, zijn overwinnaar, bekende onmid dellijk dat het nieuwe pak, van voren glim mend en geen wind doorlatend en van achteren poreus, had geholpen. „Het scheelt wat Maar er zit ook nog een renner in die wat moet doen". Het weer tijdens de kwartfinales was duide lijk in het voordeel van de mannen in de heel klein beetje beter zijn. „Dat is geen toeval. Bundi bijvoorbeeld kwam vorige keer niet eens door de kwalifi caties. Hier rijdt hij de halve finale en hij maakt bovendien nog tijden die niemand had verwacht. De Oostduitsers waren snel, dat wisten wij allemaal, maar niemand had er bij ons op gerekend dat twee rijders uit Zwitserland bij de laatste vier zouden ko men". Panty „Ik heb een andere broek gekregen voor v Vyzamal l 2. Viktor Semenetz (Sov), 3. Xavier Mirar- der (Jam). Vierde serie: 1. Lutz Hesslich (OdI) 11,17 seconden, 2. Sjaak Pieters (Ned), 3. Vladimir Vackar (Tsj). Vijfde 1 serie: 1. Emanuel Raasch (Odl) 11,16 secon den, 2. Anatoly Jabloenowski (Sov), 3. Eric Vermeulen (Fr»X Zesde serie: 1. Gerry Ash (Vst) 11,33 seconden, 2. OtUvio Dazazan OU), 3. Alex Pontet (FraX Sprint, dame*: Om de vijfde plaats: 1. Con nie Paraskevin (VST) 12,98 seconden; 2 Marijke Lagerlof (Ned); 3. Luigina Bissoli (Ital); om de derde plaats: Eerste rit: 1. Iva Zajickova (Tsj) 13,08 seconden; 2. Mrika Coronel (Ven), tweede rit: 1. Zajickova 12,76 seconden; 2. Tsareva. Belle: 1. Tsare- va 13,35 seconden, 2. Novarra. Eindstand: 1. en wereldkampioene Galina Tsareva (Sov), 2. Sue Novarra (VSt), 3. Iva Zajicko va (TsjX SAN CRISTOBAL Noblesse Oblige, ook voor de wereld kampioen. Gaby Minneboo besefte het in de eerste serie van de amateurstayers. Hij had rustig en veilig als tweede achter de Duitse kampioen Klaus Burges naar de finale kunnen rijden. Hij verkoos als winnaar binnen te komen. Martin Rietveld redde het niet direct. Na een goed begin kreeg hij iets over de helft van de veertig kilometer een geweldige inzinking. Hij kon zijn derde plaats, na tien kilometer veroverd, niet handhaven. Fuentes pakte op naar de derde positie en de Spanjaard bleef daar. Minneboo heeft nog geprobeerd het tempo zodanig te regelen, dat Rietveld terug zou kunnen komen, maar het was onbegonnen werk. Rietveld had geen macht en werd veroordeeld tot de herkan- singsrit, waaruit nog eens drie finalisten komen. Dat betekent dat hij 75% kans heeft op de finale, want er zijn in totaal slechts tien deelnemers en negen rijden de eindstrijd. Onmiddellijk na aankomst maakte Rietvelds gangmaker Sta kenburg verwijten aan Walrave dat hij en Minneboo niet genoeg zouden hebben „geholpen". Walrave ging er niet op in. Terecht want de afspraak was helpen waar mogelijk en dat was gebeurd. Minneboo: „Rietveld zat helemaal kapot na twintig kilometer, hij kon niets meer". Rietveld bevestigde dat hij het moeilijk had gehad". Ik was verschrikkelijk nerveus, door alle moeilijkheden in het begin, voor de motoren hier waren. Bovendien heb ik de laatste dagen last van een verstopte neus. Ik kon geen lucht krijgen". Uitslag eerste serie, 40 kilometer: 1. Gaby Minneboo (Ned) 35.27.77; 2. Klaus Burges (W. Did) op 130 meter; 3. Jose Maria Fuentes (Sp) op een ronde en 250 meter; 4. Martin Rietveld (Ned) op twee ronden en 240 meter; 5. Fausto Stitz (It) op drie ronden en 200 meter. ;ling profstayers istelling zijn. M1RISTOBAL Voor het toernooi van de euniekeyers zijn twaalf inschrijvingen. De ren- bepalerjn verdeeld in twee series, waaruit drie Ons inlifchtstreeks plaatsen. Uit de herkansingsrit nog eens drie finalisten, ies zijn alsvolgt ingedeeld: eerste rit: Peff- 7-Dld), Venix en Rompelberg (Ned), De ler (Bel), Sato (Jap) en Algeri (Ita); tweede im (Ned), Avogadri en Vicino Üta), Savary (W-Dld) en Kobushi (Jap). ganisatoren hebben de stayersritten voor >fs een dag vervroegd. Zaterdag inplaats ndag worden de series gereden. SPRINTERS UIT WERELDSTRIJD SAN CRISTOBAL - Sjaak Pieters is uitgescha keld in de achtste finales van het sprintkam pioenschap. Hij verloor in de vierde heat van de Oostduitser Lutz Hesslich. Voor de kwartfinales plaatsten zich: Anton Tkac (Tsj.Sl), Hans Jtlrgen Geschke (O.Dld), Miroslav Vymazal (Tsj.SI), Lut Hesslich (O.Dld), Emanuel Raasch (O.Dld), Garry Ash (VS) en de winnaars van de herkansingen. Het was normaal dat hij niet direct uit de achtste finales overging, want Lutz Hesslich heeft van alles een beetje meer dan Pieters. Maar net als in de herkansing van de tweede ronde werd de Zwanenburger een geweldige mogelijkheid gebo den in de "repechage". Met de Fransman Vermeu len en de Italiaan Bazzan trof hij verreweg de zwakste serie. Pieters was de potentiële winnaar van de rit tot hij bij het ingaan van de laatste ronde iets over het hoofd zag. Hij lette zo op de achter hem rijdende Italiaan, dat hij niet merkte dat Eric Vermeulen wegsprong. Een noodkreet van Frans Mahn, die vlak bij de plaats van het "ongeluk" stond, wekte hem. Hij moest dertig meter goed maken door een moment van onachtzaamheid. Dat was onmogelijk. Pieters had de lange weg gekozen, via nederlagen in zowel de eerste als de tweede ronde, maar gevolgd door overwinningen in de beide herkan singen. Lau Veldt kwam zo ver niet. De nationale kam pioen trof in zijn herkansingsrit de Oostduitser Geschke en dat was, net als Raasch in de serie, een man die gewoon meer snelheid in de benen heeft. Temidden van de uitgeschakelden op de eerste dag van het sprinttoernooi bevindt Veldt zich overi gens in goed gezelschap. Ook Daniel Moreion overleefde de tweede ronde niet. Daarmee is een tijdperk afgesloten. Meer dan tien jaar heeft de 33-jarige Fransman de amateursprint beheerst Dit zou zijn afscheid van de wereldkampioenschappen worden. In het nieuwe seizoen gaat hij werken als coach van de Franse baanploeg als opvolger van Toto Gerardin. De man die acht wereldtitels ver overde, zeven keer op de sprint sinds 1966 en één keer in zijn eerste succes jaar op de tandem met Pierre Trentin, die drie keer Olympisch kampioen werd, tweemaal alleen en ook een keer met Tren tin, moet zich zijn afscheid als actief renner anders hebben voorgesteld. Hij wilde zich revancheren in de herkansing, maar maakte tegen Hatton uit de Verenigde Staten en de Pool Kocot een stuurfout, waardoor hij tegen het cement smakte. Moreion kwam opnieuw aan de start, licht geblesseerd en werd toen op snelheid verslagen door Kocot. In de tweede ronde werd hij verslagen door de Argentijn Ruschanski omdat hij en kucirek te veel oog voor elkaar hadden en de ander met de zege lieten TE VEEL OOG VOOR ELKAAR HADDEN EN DE ANDER MET DE ZEGE LIETEN weglo pen. Lau Veldt trof in zijn herkansingsrit Geschke en Kucirek. Veldt heeft het avontuur gezocht in de hoop dat de twee Oosteuropeanen te veel op elkaar zouden letten. Zij deden dat wel maar zagen de Nederlander niet over het hoofd. Zijn vroege demarrages werden prompt beantwoord en in pure snelheid moest hij het afleggen. Pieters trof het met de Duitser Dick en de Italiaan Marino een stuk beter in zijn herkansingsrit. Hij nam bij zijn vierde optreden geen enkel risico, ging de sprint aan van kop af en kwam in de laatste 200 meter uit op 11,23 seconden. Door een moment van onoplettendheid werd hij uit de acht ste finales gekegeld. San Cristobal De serie Oostduitse successen, twee keer goud op de twee nummers bij de heren, zal vermoedelijk op de sprint worden voortgezet De DDR bracht zijn drie ingeschreven sprinters bij de laatste acht. Met Geschke, Hesslich en Raasch, die op hun weg naar succes Lau Veldt en Sjaak Pieters tegenkwamen (en erg weinig moeite met hen hadden) plaatsten de Tsjechen Tkac en Vyzamal plus de .Amerikaan Ash zich rechtstreeks uit de achtste finales. Het Franse duo Pontet-Vermeulen maakte het achttal dat aan de laatste ronden begint, compleet. Dit tweetal had herkansingsritten nodig om verder te komen. Pontet zorgde ervoor dat de derde Tsjech, Vackar, uit de kwartfina les bleef via de langste sprintrit uit het toernooi. Na een sur place, in twee gedeelten, van in totaal 40 minuten en 13,5 seconden was hij de man met de minst stijve benen. In het damestoernooi werd de hegemonie van enkele jaren geleden van de Sovjet-Unie hersteld door Galina Tsareva. Zij won in de finale in drie ritten van de slanke Amerikaanse Sue Novarra. De derde plaats was voor Iva Zajickova uit Tsjechoslowakije. Marijke Lagerlof kwam in de rit om de vijfde plaats als tweede aan. Zesde, duidelijk minder dan was verwacht van de Nederlandse kampioene. i Ackermann tijdens haar formidabele presta- fe zweeft over de droomhoogte van twee meter. ren2l ^n,®"jLIJN De Oostduitse Olympische kampioene Rosemarie 'xrmann heeft gisteravond bij atletiekwedstrijden in Berlijn Ti'Wereldrecord hoogspringen gevestigd. Bij haar eerste poging alles de 25"jar'Se Oostduitse over een hoogte van precies twee pospr- Zij was houdster van het wereldrecord met 1.97 meter. j^at zij de droomhoogte van twee meter had bereikt, probeerde "iemaal vergeefs 2.02 m te springen. iprong van Rosemarie Ackermann, die vanaf haar aanvangs- van 1.80 meter tot aan de recordsprong van 2 meter, alles ;a. DePe ha»1" eerste poging, overschaduwde alles wat gisteravond *est Berlijn gebeurde. Toch was ook dit niet gering. Voor een verrassing zorgde de Westduitser Harald Schmidt door met seconden op de 400 meter te zegevieren over wereldrecordhou- en Olympisch kampioen Edwin Moses (VS). Voor Moses, die •9-29 seconden over de finish ging, was het de eerste nederlaag is de Amerikaanse kampioenschappen van vijftien maanden ïden. snals twee dagen eerder in Zïirich moest de Olympische kam en op de 1500 meter, John Walker, zich gewonnen geven. Op mijl verloor de Nieuwzeelander in 3.55.1 van de Duitse record- ider 3000 meter Karl Fleschen (3.54.7). De Keniaan Mike Boit pk zich nog niet geheel hersteld te hebben van de prestigestrijd ,en Juantorena in Zürich. De brozen medaillewinnaar van Mun- •n won weliswaar in 1.45.1, maar maakte aan de finish een uiterst [moeide indruk. BUDEL/SCHOOT Zachtjes aan lijkt de derde proftour in Nederland naar een climax te groeien. De eerste dagen werd in vakantietempo de finisb- plaatsen opgezocht, de derde etappe die grotendeels door Zeeland ging, bracht al heel wat leven in de brouwerij en ook gisteren, in de vierde rit van Goes naar Budel/Schoot (205 kilometer) viel veel te ge nieten, voornamelijk in de laat ste kilometers. Een kopgroep van zeven renners had zich los gemaakt uit het grote peloton en verdedigde lange tijd met succes een voorsprong van an derhalve minuut. Bij de zeven leiders ontbraken wel de echte kanshebbers voor de eindzege, zodat niemand zich druk be hoefde te maken. Ludo Peetere demarreerde in de aankomst plaats Budel-Schoot waar nog vier ronden van vier kilometers moesten worden afgelegd. Mede door het afstoppende werk van ploegmakker Gerry Verlinden konden de Belgen hun tweede etappezege in de proftoer be groeten. Toch moet de echte strijd nog losbarsten en dat zou dan van daag, in de slotrit van Budel- Schoot naar Heerlerheide over 247 kilometer, moeten gebeuren. Er is voornamelijk door de Lim burgse heuvels gereden waar de slag moet vallen, die dan in hoofdzaak door buitenlandse in spanningen moet komen want het is niet aannemelijk dat spe ciaal Peter Post en zijn man schappen zich met de wereld kampioenschappen voor de deur gaan forceren. De beste plaatsen in de diverse klasse menten worden toch al bezet door coureurs in het geel-rood- zwarte tricot. Bert Pronk, vanaf de eerste etappe Oranje truidrager heeft het gisteren aanmerkelijk ge makkelijker gehad dan de dag ervoor. Er zijn geen serieuze aanvallen op zijn positie ge weest. Dat kwam ook door het sterke werk van zijn ploegma ten die tot nu toe een uiterst gecontroleerde toer rijden. De kracht van Bert Pronk en zijn ploegmakkers is hun eenheid. Ook alles speelt mee in de derde proftour in Nederland, waar door het verloop tot nu toe we liswaar niet teleurstellend maar toch ook niet zo geweldig is. De strijd in de Limburgse heuvels kan nog veel goed maken. Wereldklasse Het wordt overigéns ook tijd de de ploeg van Jan Raas wat gaat ondernemen, want het eerste succes in deze door de eigen sponsor georganiseerde ronde moet nog komen, hoewel Jan Raas verklarde: „Vind je het gek dat we niet zoveel preste ren. Die andere ploegen zijn gewoon te sterk. Er valt niets te doen. Wij hebben te maken met een paar teams van wereld klasse". Jan Raas zal overigens aan het eind van het seizoen een andere baas moeten zoeken. „Ik wacht wel af tot na de W.K. Er zijn drie gegadigden waarvan er een onmiddellijk afvalt. Blijven er dus nog twee over". Dat hij van werkkring moet veranderen komt doordat de sponsor door diverse oorzaken met de bezig heden in de wielersport zal stop pen. In de vierde etappe hield Jan Raas zich op de vlakte. Hij liet een aantal Belgische rijders, on der wie Ludo Peetere, Ferdi van den Haute en Jean-Luc Vanden- broucke (in die volgorde aan de finish de eerste drie) met Don Allan, Henk Lubberding, Gerry ^erlinden, Roelof Groen een kopgroep vormen van zeven man. Voor het tot standkomen van de groep was er betrekke lijk weinig gebeurd. Na Val- kenswaard liep de voorsprong op tot anderhalve minuut maar bij het binnenrijden van Budel- Schoot was het verschil nog zes tig seconden. Voor Ludo Peetere een reden te demarreren, met succes, want zijn andere landge noten stopten keurig af. Onbe dreigd ging de Belg winnend over de streep. Co Buysman Uitslag van de vierde etappe: 1. Lu do Peeters (Bel) 205 km in 5 uur 11 minuten en 59 seconden (met bonifi catie 5.11.49), 2. Ferdi van der Haute (Bel) 5.12.13 (met bon. 5.12.08), 3. Jean-Luc Van den Broucke (Bel) 5.12.21 (met bon. 5.12.18), 4. Don Allan (Aus) z.t, 5. Henk Lubberding (Ned) z.t., 6. Gerry Verlinden (Bel) z.t., 8. Roelof Groen (Ned) 5.12.25, 8. Piet van Katwijk (Ned) 5.12.37, 9. Gilbert Dudos-Lassale (Fra) z.t, 10. Gerrie van Gerwen (Ned) z.t, 11. Noste (Bel) z.t., 12. Van Haerens (Bel) z.t, 13. De Ruiter (Ned) z.t., 14. Viejo (Spa) z.t, 15. Hoban (GBR) z.t 16. Van der Helst (Bel) z.t, 17. Smit (Ned) z.1, 24. Pronk z.t - Algemeen klassement: 1. Pronk (Ned) 19.23.51, 2. Kelly (Ier) op 6 sec., 3. Noste (Bel) op 7 sec, 4. Aling (Ned) op 10 sec., 5. Raas (Ned) op 14 sec, 6. Huisjes (Ned) op 15 sec, 7. Karstens (Ned) op 22 sec., 8. Ludo Peeters (Bel) op 3.23, 9. Piet Katwijk (Ned) op 3.27, 10. Ki (Ned) op 3.42, 11. Lubberding op 3.48, 12. Zoetemelk (Ned) z.L, 13. Pollentier (Bel) op 3.50,14. Verlinden (Bel) op 3.55, 15. Vandenbroucke (Bel) op 4.04, 16. Thurau (Wdl) z.t, 17. Maertens (Bel) op 4.05. (Van onse sportredactie) DEN HAAG De organisato ren van de feestelijkheden rond de zwemvierdaagse in Over bosch hadden gisteravond het weer mee bij de tweede Ronde van Overbosch. Om het par cours op de Vlaskamp in Maria- hoeve waren een paar duizen den toeschouwers getuigen van dat de Duitser Werner Kortmö lier uit Emsdetter de 70 kilome ters bij de liefhebbers en vete ranen won. Behalve de bokaal van de ge meente Den Haag won hij een horloge. Ruim honderd renners kwamen gisteravond aan de start en zij werden bedolven onder een premieregen. Enkele ronden voor het einde had Wer ner Kortmöller een kleine voor sprong genomen die hij niet meer afstond. Achter hem kwamen over de eindstreep: Jan van Geest (Maasdijk), L. v.d. Flier (Delft), H. Hoek (Rotterdam), H. Roos (Monster), H. Uitenbogaart (Rot terdam), K. Duivenvoorden (Noordwijkerhout), L. v.d. Berg (Noordwijk aan Zee). De feestelijkheden worden van avond in de sporthal Overbosch besloten met een groot showpro gramma met vele artiesten en als hoogtepunt de finale van de Miss Overbosch-verkiezing. Ondanks het slechte weeï deden toch meer dan twaalfhonderd zwemsters en zwemmers aan de vierdaagse mee.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9