3alenMens, je mag blij dat je werk hebt! n >e betrouwbaar een getuige 35 jaar? zo'n BURGEMEESTER KAN NIET KLEURLOOS ZIJN £eidóe6oma/ttt Hoop en vrees rond carnaval in Notting Hill In slaap verrast Zinloos rapport Overlevingskansen bij kanker INLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1977 PAGINA 7. JES MENTEN: oor Gedi 3 Wet ir« sngen er distilleei d aemet Zoeterm itverontr* an ieder jschenfy :en getuige na zo'n 35 lurende f Dat is de vraag die ring bek^jj veien opkwam na l van de Russische ge- |a vul jak en Vribac in es Menten. Vooral de Sa vul jak sprak zich- nden 20wldelijk tegen. ikpresident, mr. J. A. maakte het hem dan ^"„[gemakkelijk. Op uitput- termeer.ijze werd de bejaarde ider die zijn hele leven iroze heeft gewoond, op a?f de >er de kleur van umfor- r de afstand waarop hij iakt tijd^ecutie afstond, over de Jhcod^n het wapen waarmee utie werd uitgevoerd, hoofddeksel dat Pieter voor2had gedragen in Podgo- verwarrend net van dat door het telkens in (tel. °h Eros- ruin ÜÜR botterdam JDAM (ANP) Er :h een Eros-centrum in ■m. De gemeente is van n dergelijk centrum, iast prostitutie een tal ^ere vermakelijkheden ten, te vestigen in het ftouw in Rotterdam- is gisteren bekendge- jdoor wethouder Wim Have (wijkaangelegen- der ^^en het Poortgebouw te ™^™om alle vermakelijkhe- uisvesten, denkt het col- t b en w aan aanvullen- immodatie in de vorm schip met 432 bedden, vorden afgemeerd in de ihaven voor het Poortge- /olgens Van der Have 5 gemeente contact met gegadigden voor de ex- s van het Eros-centrum. •.prekken met het open- ninisterie in Rotterdam, n gebleken, dat er geen :he beletsels zijn voor de n van de gemeente. „Het ar ministerie staat er •gatief tegenover," aldus •r Have. Het is de bedoe lt de gemeenteraad zich uitspreekt over de men. het Russisch vertalen nog ver warrender werd. Toch kwam uit deze verbrokkelde ondervraging een triest ontroerend verhaal voort van een executie van een joodse vrouw, die eerst op haar knieën Menten om genade smeekte voor haar zoon. Menten zou dit hebben weggewuifd en haar hebben laten executeren. Haar lijk werd in de kuil van het massagraf getrapt. De ondervraging over de details ging de officier van justitie, mr. A. Habermehl ook te ver. Hij merkte op dat de getuige, voor het eerst in het buitenland, en daardoor ook al een beetje uit het lood geslagen, duidelijk in verwarring raakte. Mr. Habermehl beperkte zich daarom tot enkele algemene vragen. Hij vroeg de getuige ook om de burgemeester van Podgo- roze ten tijde van de executie, de heer Rammel, te herkennen van twee foto's. Savuljak slaag de daar niet in. Dit was koren op de molen van Mentens verde diger, mr. L. van Heijningen. „Geduld hebben met een oudere getuige van 70 is mooi, maar men heeft geen geduld met mijn cliënt, de heer Menten, die al 78 is", zei hij. Hij wees er net als gisteren op, dat nu wel bewezen was dat deze getuige volkomen onbetrouwbaar is. Menten hoor de het rustig en tevreden aan. Het proces wordt maandag voortgezet. Markt antieke klokken weer geheel hersteld ROTTERDAM (ANP) - Nadat de prijs van antieke klokken als gevolg van de oliecrisis en pu blicaties over de vele diefstallen van dit bij inbrekers geliefde antiek met dertig procent was gedaald, is thans de markt ge heel hersteld. De prijzen zijn zelfs boven het oude niveau uit gestegen. Er is- veel vraag naar de klokken, die voornamelijk uit Nederland afkomstig zijn. Voor buitenlandse klokken is veel minder belangstelling. Dit vertelt althans de klokken- speci'alist Hans Kreft, die deel neemt aan de vierde kunst- en antiekbeurs de komende week in de Doelen in Rotterdam. ROME (DPA) - Italiaanse rovers hebben zich donder dagnacht in de omgeving van Milaan meester ge maakt van een Nederland se vrachtwagen door de chauffeur en zijn bijrijder in hun slaap te verrassen. De Nederlanders hadden hun combinatie met een la ding textiel ter waarde van 750.000 gulden langs de autosnelweg geparkeerd om in de cabine een uiltje te knappen. Ze werden wakker geschud door drie gemaskerde en gewapende bandieten, die hen dwongen de wagen naar een verlaten terrein te rijden. Daar werden ze in een hutje opgesloten, terwijl de rovers er met de wagen en zijn lading van door gingen. De Nederlan ders wisten zich na drie uur uit de hut te bevrijden. André van der Louw: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „AI bij mijn installatie als burgemeester van Rotterdam heb ik gezegd dat ik niet tot de burgemeesters wil behoren die 'boven de partijen' staan. Ik weiger kleurloos burge meester te zijn, je kunt dat in die functie ook niet zijn. Wel is het naar mijn mening nodig dat de burgemeester een onpartijdig voorzitter is, met name van de gemeenteraad". Dit zei André van der Louw vrijdagmiddag in Den Haag bij de presentatie van het rapport 'De socialistische burgemeester' van de Wiardi Beekman Stichting. Hij nam in zijn toespraak ook afstand van de, naar uit het rapport blijkt, vele socialistische burgemeesters die tegen het systeem van de gekozen burgemeester zijn. „Het laatste congres van de PvdA sprak zich uit voor door de raad gekozen burgemeester, ik zelf zou verder willen gaan, namelijk naar een door de bevolking gekozen eerste burger." Van der Louw zei dat nu maar eens uitgezocht zal moeten worden hoe het komt dat er volgens gegevens van het ministerie van binnenlandse zaken 151 PvdA-burgemeesters zijn terwijl er op het partijbureau maar 123 bekend zijn. Wellicht hebben de overige 28 burgemeesters tegenover de minister verklaard dat zij ,PvdA-sym- pahie" n' hebben? Hij uitte de wens dat meer vrouwen tot burgemeester benoemd worden. Nutsspaarbank Lisse overvallen LISSE Een nog onbekend aantal mannen heeft gistermid dag de Nutsspaarbank in Lisse overvallen. De buit bedraagt tenminste 10.000 gulden. Rond twee uur gistermiddag be stormden een paar mannen het bankgebouw. Een van hen be dreigde de caissière met een pistool. Hevig geschrokken ver- aangehouden. Het signalement zamelden de bankemployés leek te kloppen met de door de daarop een hoeveelheid geld en bankemployés gegeven informa- overhandigden die de overval- tie. Uit het verhoor bleek dat Iers. In zeer korte tijd waren de men de verkeerde personen had overvallers verdwenen in een gegrepen. Fiat. De bankroof duurde niet De bank werd na een onderzoek langer dan enkele minuten. door een technisch recherche- Later op de dag werd in Noord- team uit Den Haag weer open wijkerhout een groepje mannen gesteld. Fiets verzekeren bij de vakman blijft mogelijk (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De ruim vier duizend bij de Bovag-Cot aan gesloten rijwielhandelaren, kunnen hun klanten nog steeds een fietsveraekering aanbieden. Dit in tegenstel- ling tot de verzekeringsmaat schappijen die overwegen het rijwiel uit hun assurantie pakket te schrappen, omdat het aantal fietsdiefstallen zo enorm gestegen is. Volgens de Bovag kan bij aan koop bij de handelaar de fiets drie jaar „all-risks" verzekerd worden. De premie wordt af gesteld op de verkoopprijs en accessoires. Bij diefstal binnen een jaar de fiets moet wel van een deugdelijk slot zijn voorzien wordt het totale bedrag via de Bovag vergoed. In de volgende twee jaar wordt een geleidelijke af schrijving toegepast, tot maxi maal 36 procent Bij het afslui ten van de verzekering moet de premie voor drie jaar wor den voldaan. In geval van schade geldt voor reparatie een eigen risico van 25 gulden. Schade aan de banden wordt niet vergoed. Drie huisartsen vinden inkomen veel te hoog UTRECHT (ANP) Drie huisartsen hebben in argumenten die voor dit hoge honorarium worden een ingezonden stuk in „Medisch contact" gepleit aangevoerd, zoals grote verantwoordelijkheid, veel voor een fundamentele herziening van het con- extra uren door de 24-uurs bereikbaarheid, de tract tussen de ziekenfondsen en de Landelijke langdurige studie en de status. Huisartsen Vereniging. Dit omdat zij het netto- De huisarts heeft honorarium, volgens hen „grofweg 110.000", wel een grote verantwoordelijkheid, maar dat maatschappelijk onaanvaardbaar vinden. geldt ook voor veel mensen met lage inkomens, De drie huisartsen zijn het niet eens met de zeggen de drie. Hou 't netjes in Venetië Venetië (AP) Om vervuil ing van de stad te voorko men heeft het gemeentebe stuur van Venetië gisteren bekendgemaakt dat weg- gooiers van rommel voor taan zwaar zullen worden beboet. De boete kan oplo pen tot f 500,—. Op aan plakbiljetten met tekst in vier talen worden vreemde bezoekers erop gewezen dat hun „onbeleefde ge drag" fiks kan worden be straft. HeT vraagstuk van de herindeling van ministeriele depar tementen is bijna net zo oud als de departementen zelf. Steeds weer blijkt, dat vernieuwingen en veranderingen noodzakelijk zijn om het bestuur in staat te stellen op een juiste wijze te reageren op maatschappelijke ontwikkelin gen. Niemand zal thans meer pleiten voor een „minister voor de r.k. eredienst", zoals we in 1848 hadden, noch voor de terugkeer van afzonderlijke departementen voor b.v. Oorlog en Marine. Nieuwe departementen hebben in de naoorlogse periode hun trede gedaan, zoals C.R.M. en Milieuhygiëne, zij het dat soms geen zelfstandig ambtelijk apparaat is ontstaan. Wetenschapsbeleid en ontwikkelings samenwerking zijn daarvan de voorbeelden. HeT document, dat nu is verschenen als resultaat van de studie van een groep bewindslieden uit het huidige kabinet heeft weinig of geen resultaten opgeleverd, met name niet in de reeds langer bestaande strijdpunten tussen Buiten landse Zaken en Economische Zaken en tussen Landbouw en C.R.M., om slechts twee voorbeelden te noemen. Bij de een gaat het b.v. om de buitenlandse economische betrek kingen, bij de tweede om zaken als cultuurtechniek en landschapsbescherming. Om van een opheffing van het departement van Landbouw en Visserij, waarvoor ook pleidooien zijn gevoerd, maar te zwijgen. Intussen is het zeer onbevredigend, dat het nieuwste rapport geen bouwstenen aandraagt. Want reeds jarenlang wordt betoogd, dat een dergelijke zaak slechts bij een kabinetsformatie kan worden geregeld, omdat gedurende een parlementaire rit geen minister bereid is taken af te staan. Bepaald zwak is het argument, dat het kabinet-Den Uyl geen standpunt heeft willen innemen, omdat het demis sionair was. Wie zich de uitdrukkelijke toezegging herinnert, die de minister van Algemene Zaken, tevens premier, Den Uyl vorig jaar bij de behandeling van zijn begroting aan de Kamer heeft gedaan, moet zelfs diep teleurgesteld zijn. Uiterlijk in de maand april 1977, zo beloofde de premier, zou het rapport over deze zaak de Kamer bereiken. Het is eind augustus geworden, zonder dat dit enige merkbare verbetering van de inhoud heeft opgeleverd. Het betekent naar alle waarschijnlijkheid dat er niets zal gebeuren. Behalve wellicht, dat de naam van het departement van Milieuhygiëne zal veranderen in Milieubeheer. Een Engelse vakbondsman maant het personeel van British Leyland tot kalmte, nadat hem opgewonden was verteld dat men liever werkt dan staakt. Uitbreiding onrust op Brits loonfront (Van onze correspondent) LONDEN ER heerst grote onrust op het Britse arbeidsfront. De luchtvaartstaking zal worden ge volgd door weeklange prikstakingen op afzonderlij ke luchthavens. British Leyland dreigt ten onder te gaan aan een nu al acht weken durende staking in de produktie van onderdelen als motoren en versnellingsbakken, terwijl de machtige Longbridge fabriek van Leyland verlamd kan worden door een conflict tussen arbeiders die willen staken en andere die willen doorwerken. Ook medici en havenarbeiders dreigen met staking ter ondersteuning van looneisen, die ver boven het door de regering aangegeven plafond uitstijgen. Door de acties worden bommen gelegd onder het economische beleid van de regering, die een genees middel probeert te vinden tegen de „Engelse ziekte" in het sociaal-economische complex. JjS IfVd U« b di m Ud IW 1 HAAG In de officiële tetmino- zal het woord waarschijnlijk t worden opgenomen, maar in de ismond is het opeens een begrip orden waarover wordt gepraat: f dagen. En dat nu al populaire geeft ook het beste weer wat bedoeld: Iedereen beeft wel eens dag, waarop hij met de pest in het naar zijn werk gaat en baalt van dagelijkse plicht (balen komt van Maleise woord „ba/a", dat pest kent). Welnu, zo is de redenering sommigen, geef de werknemer bet it op zo'n baaidag domweg thuis te ■en. Dan hoeft hij zijn afkeer van werk ook niet te camoufleren met ziekmelding, waarvan de kosten nde ziektewet voor rekening van de feenscbap komen. gedachte aan het invoeren van baai- jen komt namelijk in hoofdzaak uit het ontstellend hoge ziektever- I H ft). Er lopen permanent zo'n 350.000 *trekkenden in de ziektewet, zoals ré heet en degenen die met dat ver- Ijnsel hebben te maken hebben het vel. maar het is wel schatten met natte vinger, dat in ongeveer vijf icent ervan sprake is van „fraudu- s" ziekteverzuim. Dan is er nog een ep het is weer een schatting met echt ziek is in de zin van >roken been. hevige verkoudheid of 'stoken blindedarm, maar zich om luidelijke redenen niet in staat voelt I te werken. En dan is er het resteren- kwart, waaraan wezenlijk pillen, sders en specialisten te pas moeten nen. s het om het balen gaat, denken we de eerste plaats aan die vijf procent Iuduleuzen. Ze hebben op zekere dag ier zin om eens lekker uit te slapen, i te gaan winkelen, om nog even voor laatste keer naar het strand te gaan, irtom alles liever te doen dan te gaan irken. Dan kun je twee dingen doen: n keer diep adem halen en toch gaan irken, öf je ziek melden. Ziek melden >e je echter doorgaans niet voor één tg, want dan gelooft niemand van je 'lega's dat je echt ziek bent. Dus 'tem je een paar dagen extra: 's woens- tgs balen, 's maandags weer gaan erken, snerpende Snerpende hoofd- jn of steken onder in de rug zijn \ooie, oncontroleerbare motieven. tg, m /te, tg: Dus, zeggen sommigen, als je mensen recht geeft om zo maar eens een dag weg te blijven, kun je bereiken dat het verzuim officieel heet dat dan afwe zigheidsbehoefte zich tot één dag beperkt. Vanuit die redenering heeft algemeen-directeur G. Groen van de postcheque- en girodienst (6000 werkne mers) dezer dagen dan ook aangekon digd, dat hij de gedachte aan baaldagen in studie wil nemen, want ook bij de giro kampt men met een groot ziekte verzuim waarin eveneens wel een flink stuk „afwezigheidsbehoefte" zal zitten. De heer Groen speelde al langer met de gedachte van baaldagen begin vorig jaar sprak hij er ook al over in een nieuwsjaarsrede maar hij wil er nu dieper op ingaan, wat hem overigens bij andere overheidsinstanties niet be paald in dank is afgenomen. Is dat nu waar, neemt het ziekteverzuim af door het introduceren van baalda gen? Ja, zegt men volmondig bij de wasmachinehandel Gerard dp Lange in Rotterdam, het enige bedrijf voorzover we weten, dat al baaldagen kent. Maar, zo voegt men er meteen nadrukkelijk aan toe, daarvoor zijn bij ons de baal dagen niet ingesteld. In de arbeidscon tracten is sinds drie jaren reeds sprake van „sociale verlofdagen", waarvan ge bruik mag worden gemaakt „indien hij (de werknemer) op enige dagen zich niet geroepen voelt om op de vastgestel de werktijden bij de werkgever te ver schijnen". Het aantal dagen, dat aldus wordt verzuimd, is niet aan een maxi mum gebonden, wordt niet geadmini streerd en hoeft niet te worden inge haald. Maar, zo staat ook in het con tract, men moet geen baaldagen opne men als de voortgang in het bedrijf erdoor in het gedrang komt. En ook staat er: „Een gematigd mens is zijn vrijheid waard". Als het dan niet gaat om het terugdrin gen van ziekteverzuim, waarom dan wél? „Wij hebben een bedrijf met geest driftige, hard werkende mensen (160). Ook die hebben wel eens een moment waarop ze liever niet gaan werken, maar thuis een karweitje willen op knappen, willen uitslapen na een woeli ge avond en zulke redenen meer. Aan die behoefte willen we op een legitieme wijze tegemoet komen. Iemand, die zijn vakantie en snipperdagen verbruikt heeft moet toch een dag kunnen weg blijven zonder de smoes van ziek zijn. Het betekent natuurlijk wel, dat de andere werknemers op zulke dagen wat harder moeten aanpakken, maar dat heeft tot dusver geen probleem gege ven. De volgende keer zijn de rollen omgekeerd en moet een ander weer ■poot aan spelen". De aansporing tot matigheid heeft wel succes, want bij De Lange wordt, zo zei een woordvoerder, geen misbruik gemaakt van de moge lijkheden. Men schat, dat er gemiddeld een keer of vijf per man per jaar extra wordt verzuimd. Geestdrift dus bij De Lange. Maar bij de werkgevers in het algemeen niet Bij het Verbond van Nederlandse Onderne mingen zegt men: „Misschien kan het bij een klein bedrijf opgevangen wor den, maar elders is dat niet zo gemak kelijk. Denk eens aan ondernemingen, waar de voortgang van het werk sterk afhankelijk is van alle individuele scha kels, daar kom je in de problemen. Er is wellicht ook een neiging tot misbruik. Dat kun je dan wel weer indammen door het aantal baaldagen aan een ma ximum te binden, maar dan geeft men er weer het karakter van vakantieuit breiding aan, want dan wil men zijn kwantum toch ook weer opnemen, ba len of niet. En dan krijg je, als alle baaldagen zijn verbruikt, misschien toch weer oneigenlijke ziektemeldingen. Neen, wij zien het niet zo zitten". Die laatste zin wordt herhaald door de vakbeweging. Bij de Federatie Neder landse Vakbeweging zegt men: „De be hoefte aan vrije tijd kun je best bevre digen via vakantieregelingen, het ziek zijn via de ziektewet Maar écht balen hef je niet op met een vrije dag, even min als die onduidelijke ziektegevallen. Daarvoor moet je dieper spitten, daar voor moet je aan de werkomstandighe den wat veranderen die ertoe aanlei- dmg geven, dat men geen plezier meer aan zijn werk heeft. Bovendien zou het best eens zo kunnen zijn, dat iemand die veel baaldagen opneemt, bij zijn werkgever een sterretje achter zijn naam krijgt: Kunnen we die ongeïnte resseerde nog wel handhaven?" Een dergehjk sterretje kent men al bij was. Wie zich daar dikwijls en langdu rig ziek meldt en aan wiens betrouw baarheid wordt getwijfeld, wordt extra achter de vodden gezeten met contróles. In het verlengde daarvan liggen uite raard eventuele onplezierige maatrege len. En ziet, het ziekteverzuim is ge daald van boven tot onder het landelijk gemiddelde. (Hierbij mag dan worden vermeld, dat in het eerste kwartaal van 1977 het ziekteverzuim bij mannen 10,1 en bij vrouwen 12,2bedroeg, in het tweede kwartaal bij beide categorieën een procent lager). Ook een bedrijfsgeneeskundige toonde zich niet enthousiast tegenover ons. „De behoefte om eens een vrije dag te heb ben kun je via vakantie- en snipperda gen regelen. Als het wezenlijk gaat om „balen" kom je met een vrije dag niet ver, zeker niet als het regelmatig terug keert. En daarbij kom ik dan tevens aan die zeventig procent laten we maar zeggen onduidelijke ziektegevallen. Het is algemeen bekend, dat de werksituatie eentonig werk, hoog werktempo, wei nig beweging, stress aanleiding kan geven tot lichamelijke klachten. Als je het ziekteverzuim wilt aanpakken dan moet je dus aan die werksituatie wat doen. Het kan uiteraard ook zijn, dat die werksituatie in het algemeen niet te veroordelen valt, maar dat één bepaal de werknemer er niet tegenop kan, wat dan leidt tot een individueel hoog ziek teverzuim. Dan moet er aandacht aan die ene persoon worden besteed, bij voorbeeld door in gesprekken na te gaan, wat eraan schort en daarna voor die ene man de toestand veranderen, eventueel door hem een andere funktie aan te bieden. Vandaar, daat naar mijn mening de bedrijfsgeneeskundige meer moet zijn dan een medicus en ziektecon troleur. Hij moet in menig geval samen met de afdeling personeelszaken aan een „genezingsproces" werken". Te oordelen naar de eerste reacties kan men zeggen, dat er van baaldagen nog niet veel zal komen, zeker niet in alge mene zin. Mag een treinmachnist ook een dagje balen of een onderwijzer. Of moet je de hele zaak, voorlopig althans, afdoen met de opmerking van een deelneemster aan een forum: ,JBa- len van je werk en dan wegblijven? de fabriek Rank Xeros in Venray, waar Mens, je mag blij zijn dat je werk hebt!" het ziekteverzuim uitzonderlijk hoog JO SMITS VS WILDEN GROENLAND KOPEN Kopenhagen (AP)- De Verenig de Staten hebben in 1946 aan Denemarken een serieus aan bod gedaan om het eiland Groenland te kopen, maar de Deense regering heeft de boot toen afgehouden. Dit onthulde gisteren de Deense hoogleraar Kaarsted tijdens de presentatie van zijn boek over de politieke ontwikkeling in zijn land in de periode van 1929 tot 1953. WASHINGTON De gemiddel- eerste vijf jaren na de ontdek- de overlevingskans van kanker- king van de ziekte. Het overeen- patiënten is in Amerika de afge- komstige percentage voor de ja- lopen 20 jaar nauwelijks groter ren tussen 1960 en 1966 was 40 geworden, ondanks de vorderin gen van de medische weten- en dat voor de tijd tussen 1950 tot 1959 bedroeg 39. Dit zijn de schap en de miljardensubsidies cijfers van de blanke zieken, van de regering. Dit staat in het Voor gekleurden bedroegen zij jongste rapport van het nationa- resp. 32, 28 en 29 procent. Ie kankerinstituut in de V.S. De grootste kans om vijf jaar Volgens het rapport overleefde na de ontdekking van de ziekte 41 procent van alle kankerpa- nog te leven, hadden blanke tiënten tussen 1967 en 1973 de vrouwen met baarmoederkan ker (77 pet.). Voor de gekleurde patiënten was dit slechts 47 pet. Het slechtst ziet het er uit bij kanker aan de alvleesklier. In dit geval leefde bij de blanken na vijf jaren nog één procent en bij de gekleurden drie procent. Harde maatregelen geeist tegen Zuid-Afrika LAGOS (AFP>- De wereldconfe rentie tegen apartheid in Lagos heeft gisteren bij acclamatie een slotverklaring goedge keurd, waarin om beëindiging van elke vorm van militaire en nucleaire samenwerking met Zuid-Afrika wordt geeist en er bij de regeringen op wordt aan gedrongen liarde' economische maatregelen tegen Pretoria te nemen zoals staking van inves tering en kredietverlening. Nederland, Denemarken en Ier land hadden een hardere uit spraak gewild wat betreft som mige passages over de militaire samenwerking met Pretoria. De voornaamste westelijke indus trielanden zijn echter voldaan over de betrekkelijke 'gematigd heid' van de slotverklaring. (Van onze correspondent Bert van Velzen) LONDEN Het is tien jaar lang een feest geweest van zwarte immigranten, die zich gevestigd hebben in de verarmde noordelij ke zoom van het elegante Kensington. Twee dagen, gevuld met muziek en dans uit Trinidad en Tobago, met calypso, afro-drum- mers, optochten, ldndervermaak en vreugde van zonsopgang tot na het invallen van de duisternis. Maar het carnaval van Notting Hill veranderde vorig jaar in een bloedbad (honderden gewonden, gebroken glas, berovingen, veldslagen met de politie) en na de onlusten van Lewisham en Ladywood wordt de hoop op een blijmoedig festival aanstaande zondag en maandag verduisterd door vrees voor geweld. De vraag is of de oud-strijders van Lewisham en Ladywood het culturele festijn zullen proberen te verknoeien. De politie wenst de zwarte gemeenschap een geslaagd carnaval toe, maar voegt daar onmiddellijk aan toe hard te zullen optreden tegen ordeverstoor ders. De trotzkyisten van de Socialist Workers Partij (S.W.P.) werpen zich op als de beschermers van de arme zwarten tegen wat provocatief optreden van de politie wordt genoemd. En het National Front heeft braaf beloofd het zwarte stadsdeel te mijden. Selwyn Baptiste, een van de organisatoren van het festival, meent, dat het feest goed kan verlopen, wanneer National Front, Socialist Workers en de politie zich vrijwel onzichtbaar maken. Deze drie tegengestelde instellingen hebben de volgende standpunten geko zen: Socialist Workers Party: als er teveel politie op het carnaval van Notting Hill verschijnt, dan beschouwen wij dat als een provocatie. De politie, bij monde van de Londense politiecommissaris Davic McNee, genaamd „de hamer": veel plezier op het festival, maar misdadigers en agitators zijn gewaarschuwd. Verder hebben politie mannen die dienst moeten doen tijdens het carnaval van Notting Hill verzocht om helmen met vizieren, om aanvallen met ammo- niakpistolen en regens van gebroken glas te kunnen doorstaan. De leveringstijd was helaas te kort National Front, via de „Goebbels" van de beweging, Martin Webster: ban het carnaval. We zullen niet in Notting Hill verschij nen. Er kan alleen maar een afzichtelijke rel uit voortvloeien, zo vertelde Webster braaf. Vertragingen in luchtverkeer vallen mee Amsterdam/Londen (ANP) Het luchtverkeer van, naar en door het Britse luchtruim, dat getroffen wordt door een sta king van de Britse assistent- luchtverkeersgeleiders, onder vindt tot nu toe minder vertra ging dan door deskundigen op o.m. Schiphol was voorspeld. De meeste vluchten op Schiphol arriveerden en vertrokken vrij wel op tijd. Overigens dient daarbij in aanmerking te wor den genomen, dat vrijwel alle maatschappijen een deel van hun vluchten hadden geannu leerd. Uit Engeland wordt bericht, dat ook op de grote luchthaven Heathrow bij Londen geen chaos is ontstaan. Vele passa giers namen het zekere voor het onzekere en bleven maar thuis. Het gevolg was, dat de reizigers die het er wel op waagden vrij wel zonder uitzondering konden worden vervoerd. Het optimisme over een voort zetting van deze gunstige situa tie gedurende de rest van het weekeinde is niet groot. Alge meen wordt verwacht, dat de toestand achteruit zal gaan naarmate de tijd verstrijkt en de druk op de dienstdoende ver keersgeleiders groter wordt. Zij kampen immers met een ernsti ge onderbezetting. Frans officiële taal in Quebec QUEBEC (Rtr) Het parle ment van de Canadese provin cie Quebec heeft gisteren een wet aanvaard waarbij Frans de officiële taal wordt. De Engelse taal is hiermee naar de tweede plaats verwezen. Het Frans zal voortaan voertaal zijn bij de rechtbank, in de scholen en bij de regering van Quebec. Belgische adviseur Allende overleden BRUSSEL (AFP) De voorma lige Belgische economische ad viseur van de vroegere Chileen se president Salvador Allende, André van Lanker, is overleden aan de verwondingen die hij op 8 augustus had opgelopen toen hij uit het raam van de zesde etage van het Belgische ministe rie van economische zaken in Brussel was gevallen. Sommige Belgische kranten houden er re kening mee dat hij vermoord is. Er zal een onderzoek naar de zaak worden ingesteld

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7