hond zoekt; huis Waakse Puk dreef buren tot wanhoop r£2_ LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1977 PAGINA 5 sekrt Tetai ïn (vi nale J Cerke nmt an een onzer verslaggevers - Volgende maand bestaat de scholenge- Jeenschap Bonaventura-Kijckenborg 50 jaar. Beter eraaMegd: op 19 september is het vijftig jaar geleden *[att te Leiden de „Roomsch Katholieke Hoogere rgerschool Sint Bonaventura" werd gesticht. In °°r it zeer lijvige gedenkboek dat ter gelegenheid van .jt halve eeuwfeest is uitgegeven, noemt oud-Bo- i [lsriventura-leraar H.AJ.ML van Woerden de oprich- vchg van de Roomsch Katholieke Hoogere Burger- het „leggen van een der sluitstenen voor J>et gebouw van de katholieke emancipatie". Of raadtschreven in de stijl van die tijd: „De trotse ithedraal van onze Roomse Vrijwording werd ^^«kroond met vele fier ten hemel oprijzende toren- "litsen". „Het portret van een Leidse middelbare ihool zal in de grote contouren niet veel verschil- fin met dat van een willekeurige andere middelba- I V school in ons vaderland", schrijft de heer H.A.- M. van Woerden. „Om het eigen karakter te lecificeren moet men wel in bijzonderheden tre- pn". Dt voor 1926 was het voor de katholieke ouders vaard Leiden en omstreken niet mogelijk hun kinderen )ileujpar een katholieke middelbare school te sturen, ondees toen de orde van de Jezuieten besloten had om uk v$t St. Wiliibrorduscollege in Den Haag te sluiten deze school naar Katwijk te verplaatsen ontstond en, ae mogelijkheid om leerlingen naar een katholieke school te sturen. Dank zij de inspannin- xkomen van pastoor Beukers van de St Petrusparochie fficiëfclukte het de eerste klassen van de h.b.s. in ecretiatwijk over te plaatsen naar Leiden. ater drs. Balduinus de Goede o.f.m. werd op 29 dat digustus tot directeur van de school in Leiden noemd. „De goede man kwam op 30 augustus van lappeen studiereis naar Engeland terug en wist helemaal niets. De 31ste reisde hij spoorslags naar Lei en wen, hem volmaakt onbekend, waar hij wel de /ettelijke toestemming tot „Schoolverplaatsing" ond, maar géén gebouw, geen leraren en'geen ^^erlingen, terwijl de school medio september in ebruik moest komen". Op 20 september 1927 start- men in de leegstaande Kweekschool voor de Éevaart een eerste klas met tien leraren en twintig rlingen. De bovenmatige groei van de school zou de daaropvolgende vijftig jaar zijn sporen in iden achterlaten. De heer Van Woerden om- chrijft de sfeer van de stichtingsgeschiedenis als olgt: „Op de eerste plaats moet men wijzen op het lelangeloos zwoegen van velen om een katholieke ll8,12aak te dienen die toen van het grootste belang verd geacht. Op de tweede plaats op het feit dat Ie hele affaire een klerikale aangelegenheid was: Weidse leken kwamen er eigenlijk niet aan te pas 0 Qnpnzij om het jawoord te geven voor hun zonen". klein ende Reeds in het derde jaar van het schoolbestaan werd iet al duidelijk dat de Zeevaartschool in de toe 8Te De school ging in 1927 van start met tien leraren en twintig leerlingen. Bonaventura is de bakermat geweest van het basketbal in Leiden. Hier het eerste team, dat werd geformeerd door geymnastiekleraar Kallenberg, met de heer Toth en pater Gelauff en de heer Kallenberg. komst veel te weinig uitbreidingsmogelijkheden zou bieden. Het beeld van het schoolbestuur dat voort durend op zoek is naar geschikte ruimten om de toestroom van leerlingen op te kunnen vangen zou niet meer veranderen. Dat ruimtegebrek is ook nu nog een actueel probleem. Op 2 mei 1933 volgde de plechtige opening van het schoolgebouw aan de Mariënpoelstraat, waar inmid dels ook een klooer klooster de orde van de Francis canen gereed gekomen was. Typerend voor het „Rijke Roomse leven" zijn de woorden die de heer Van Woerden wijdt aan het bezoek aan de kapel van het klooster. „De kapel werd graag bezocht door buurtbewoners. Ook 's zondags. Dit gaf in de voorconciliaire tijd menig conflict met de parochie, St. Willibrord te Oegstgeest want kerkrechtelijk mochten parochianen hun zondagsplicht niet in een „gesloten" kapel vervullen. Zelfs trok de pastor loei de bijdrage voor de school in, daarbij handelend uit een wettische geest die toentertijd nogal voor kwam". Lijceum lyceum. Pater De Goede had de kroon op zijn werk gezet en op 31 december 1950 gaf hij het roer in handen van de nieuwe rector Pater Geurts. In 1952 vierde de school het zilveren jubileum. De eerste twee dagen van de feestweek werden begonnen met een plechtige h. mis. De heer Van Woerden in zijn gedenkboek: „Hoe „kerks" de jongelui zich in die tijd nog voelden blijkt uit een van hun kant geko men suggestie dat bij zo'n geweldig feest in ieder geval een „plechtig lof tot dankzegging" behoorde. Dit programmapunt werd door rector Geurts on middellijk en energiek geschrapt: men kon roomser zijn dan de paus!". Na de paasvakantie van 1955 werd de school aan de Mariènpoelstraat uitgebreid met een nieuwe vleu gel. „De ene „vleugel" herbergt een aantal klasloka len, de andere bestaat uit een hoog gymnastieklo kaal met daarboven een kantine. Onder het geheel een fietsenkelder. Conform het onnaspeurlijke be leid van het ministerie mocht het oude deel t.l.-ver- lichting en oliestook krijgen, terwijl het nieuwe het doen moest met gloeilampen en oliestook". In 1932 was reeds door de h.b.s. St. Bonaventura vertrouwelijk op het departement van onderwijs geïnformeerd of subsidie te krijgen was voor uit breiding met een gymnasiumafdeling. Nadat her haalde aanvragen waren afgekeurd, kreeg St. Bona ventura op 1 september 1950 de officiële status van Eerste meisje In september 1954 is het eerste meisje, Gerda van der Werf, op de vierde klas van de h.b.s. aangeno men. Er is nogal over vergaderd en de bisschop van Haarlem, het R.K. Centraal Bureau voor Onder wijs en Opvoeding, de deken van Leiden, enkele pastoors, Sint-Agnes en Sint-Bonaventura (de scho len wel te verstaan!) zijn eraan te pas gekomen. De scheiding der seksen bleef in die tijd echter zoveel mogelijk gehandhaafd. Er blijkt eind 1959 een speciale meisjeskantine geopend te zijn, die na het uitschrijven van een prijsvraag de passende naam „Lady-kant" kreeg. In 1968 maakt rector Geurts plaats voor zijn opvol ger pater Overeem. „De laatste heeft veel stuur manskunst ten toon moeten spreiden, zowel binnen het Bonaventuraschip om de democratiserende be manning in het juiste spoor te houden als daarbui ten, om de uit alle voegen barstende overbevolkte Bohaventurahulk naar het rustiger vaarwater van een betere behuizing te loodsen". In 1968 werd de mammoetwet, de nieuwe wet op het voortgezet onderwijs van kracht. De naam „scholengemeen schap" deed zijn intrede in ons taalgebruik. Ook Bonaventura ontkwam niet aan een fusie met een andere school, in dit geval de katholieke school voor mavo „Kijckenborg" aan het 'levendaal. Op 1 augustus 1971 wordt de scholengemeenschap „Bonaventura-Kijckenborg" gesticht. Eén van de gevolgen van de mammoetwet was dat het reeds aanwezige ruimtegebrek plotseling zeer nijpend werd en een chaos dreigde te veroorzaken. Over de verspreide behuizing en het zoeken naar noodop lossingen schrijft de heer Van Woerden: „Het doet denken aan een partijtje schaak met als stukken hele klassen en als velden noodlokaliteiten". Een miezerig amanuensiszoldertje werd gepromoveerd tot leslokaal, evenals het toneel in het hoofdgebouw, terwijl in de kantine van een voetbalvereniging godsdienstlessen werden gegeven. Pater Overeem luidde de noodklok en stelde in een interview „het ministerie stapelt papieren, maar met kinderen gaat dat niet". De jammerkreten waren niet allemaal vergeefs en op 21 augustus 1972 konden 18 noodlo- kalen en een gymnastieklokaal op het Schuttersveld betrokken worden. De bouwproblemen behoren echter nog lang niet tot het verleden. Op 31 juli 1979 zullen de lokalen op het Schuttersveld opgedoekt moeten worden. Verder is de vraag hoelang de school aan het Levendaal beschikbaar blijft. Bovendien is er ge brek aan vaklokalen in het gebouw aan de "Marièn poelstraat waaraan te zijner tijd klaslokalen zullen moeten worden opgeofferd. De mogelijkheid van een dependance in Leiderdorp leek te zijn vervallen, toen staatssecretaris De Jong in januari van dit jaar dependancevorming van de drie zuilen van het voortgezet onderwijs in Leiderdorp verbood. Maar die mogelijkheid van verplaatsing naar Leiderdorp bestaat nog steeds. Het is alleen afhankelijk van het beroep dat de scholengemeenschap Visser 't Hooft tegen het besluit van de staatssecretaris heeft aangetekend. Wat dat betreft valt er een parallel te trekken met de verplaatsing van de klassen van het St. Wiliibrorduscollege van Katwijk naar Leiden in het stichtingsjaar van Bonaventura-Kijckenborg. Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt buis". In deze rubriek wordt een bond beschreven die in bet asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan, tenzij bet dier een goed tehuis vindt De in de rubriek beschreven bonden rijn alle door bondebezitters naar bet asiel gebracht Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in „Hond zoekt buis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze at te balen. Adres: Nieuw Leids dierenasiel, Besjes laan 6b, Leiden, tel. 131670. Geopend di. tfm vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdags van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondags en 's maandags gesloten. Ook deze week weer verheugende berichten uit bet asiel. Nog steeds staat bet merendeel van de bokken leeg en bet totale hondenbestand komt neer op welgeteld zeven bonden. Eén van die bonden is Puk. Hij verblijft sinds anderhalve week in bet asiel, omdat zijn baas van een tamelijk ruime benendenwoning ging verbuizen naar een flat. Op zich was dat voor Puk niet zo'nprobleem, want ao gek veel levensruimte eist bij niet voor zich op. Hij voelt zich overal wel thuis; en de overgang van een groot naar een klein buis was voor hem gemakkelijke te overbruggen. De nieuwe naaste buren van zijn baas waren echter niet zo ingenomen met Puk. Met een beetje geluk heb je in zo'n flat al gauw een handje vol van dat soort mensen, en - uitgaande van het modale gezin (man, vrouw en twee kinderen) - dreef onze Pukkie toch al guw zo'n man of zestien tot wanhoop met zijn onophoudelijke geblaf. Puk is namelijk erg waaks en, zo gunstig als dat was in zijn oude omgeving, zo ongunstig is dat nu in zijn nieuwe. Puk's baas, iemand die erg veel van zijn huisdier hield, ging echter niet bij de pakken neer zitten en heeft werkelijk alles geprobeerd om zijn hond het gevlaf af te leren. Twee maanden lang heeft hij geprobeerd om Puk duidelijk te maken wat het woord burengerucht inhield, maar geen middel mocht baten. Op den duur werd de situatie onhoudbaar want de klachten van omwonenden bleven binnenstromen en werden steeds ern stiger van aard. DE oplossing van het probleem is allaang duidelijk. Puk moest, weg. Met bloedend hart deed de baas van Puk afstand van zijn zo geliefde huisdier en keerde naar zijn nu muisstille flat terug. Dit speelde zich anderhalve week geleden in het asiel af, en sindsdien gaat het met Pukkie eigenlijk boven verwach ting goed. Er werd gevreeds dat het dier erg veel last van heimweer zou hebben gezien de goede verstandhouding met zijn baas. Van wegkwijnen was echter geen sprake, alhoewel Puk wel veel andacht vraagt en veel liefde nodig heeft Hij is bijzonder op mensen gesteld ,en kan uitstekend met kinderen overweg. Het is beslist een allemansvriend en hij zal met de eerste de beste die hem een aai geeft of een vriendelijk woord voor hem overheeft meelopen. Puk is daarentegen erg gehoorzaam en het geeft geen problemen als hij zonder lijn mee uit gaat Puk kan het beste getypeerd worden als bastaard-Herder. Howel hij verdacht veel kenmerken van een Collie heeft Zijn snuit en vooral zijn houding doen sterk aan dat ras denken. Puk's vacht bestat uit drie kleuren die het tezamen opvallend goed doen. De hoofdkleur is lichtbruin, met wit op de buik en de borst, en zwart op de rug. Flaporen en donkerbruine ogen. Hij is uiteraard vrij fors gebouwd. De schofthoogte is ongeveer vijfenvijtig cm. Groter wordt Puk echter niet meer, want hij is al zes jaar oud. Voor flatbewoners is het, gezien Puk's verleden beter om deze hond over te slaan, maar voor degenen met veel woon ruimte en eventueel een tuin - wat Puk heerlijk vindt - is er geen betere hond te vinden. Van de serie poezen die plotseling in deze rubriek verscheen, vorige week, zijn er vier afgehaald, waaronder twee jonge poesjes. Desondanks is het in de poezenafdelingnog erg druk en er is dus nog een ruime keus voor degenen die graag een poes willen hebben. BART SPIJKER Puk voelt zich overal thuis.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5