Maasvlakte geen dumpgebied Vier maanden bij Bild: als een hersenspoeling J VAN ZEEMANSGRAF TOT DUURSTE STUK NEDERLAND TUS (Van onze correspondent) HAMBURG Guenter Wallraff heeft xich „In het hol van de leeuw" gewaagd door bijna vier maanden als verslagge ver te werken voor het blad Bild van het Springerconcern. In afwachting van zijn relaas en van een verfilmd verslag voor de Duitse tv worden zijn activiteiten al enige weken druk besproken in de Duitse pers. De op zijn 34-ste al bijna legendarische Wallraff is bijna tien jaar geleden begonnen met een ophefmakende verslag geving van zijn belevenissen in de industrie. Hij werkte in de fabriek en de mijn en had twee internationale affaires: zijn gevangenschap in 1974 onder de Griekse kolonelsjunta en de onderhandelingen met ex-generaal De Spinola over wapens voor een staatsgreep in Portugal (1976). Van zijn gebundelde reportages zijn in de Bondsrepubliek meer dan een miljoen exemplaren verkocht, veel van zijn reportages zijn in alle Westeuropese talen vertaald, ook in het Neder lands. Wallraff werd in enkele maanden zo bekend dat hij,, paradoxaal genoeg, nauwelijks nog aan de slag kon gaan: Van 7 maart tot 30 juni werkte hij nochtans als „vaste losse medewerker" op de regionale redactie van „Bild" in Hannover. Hij kocht „managerskleding", scheerde baard en snor af, verving zijn bril door contactlenzen, liet zijn haar kort knippen en jacketkronen op zijn tanden zetten, veran derde zijn accent, en een zoveelste Wallraff was geboren. Zelfs zijn zevenjarig dochtertje Ines herkende hem niet meer, en op persconferenties zat „de schrik van de West- duitse industrie" in die weken naast vroegere collega's en goede vrienden, zonder herkend te worden. Hij had zich bij Bild voorgesteld als iemand uit het reclamevak die een kans wou wagen in de journalistiek. Wekenlang schreef deze onafhankelijke reporter onder het pseudoniem Hans Essen in het sensatieblad Bild over seks, drugs en kunstborsten, om te kunnen nagaan hoe het mechanisme in „het voornaamste bastion van de internatio nale reactie" werkt. Elke dag noteerde hij op de redactie zorgvuldig wat hij zag en hoorde, bewijsmateriaal leverde hij prompt in bij een notaris, en voor het hele project liet hij zich door enkele advocaten juridisch advies verlenen. Bild-reporter Essen legde zoveel ijver aan de dag dat hij in drie maanden en drie weken ruim 9.400 gulden aan premies verdiende. Hem was al promotie in het vooruitzicht gesteld toen hij zich, met maagklachten, terugtrok. Het resultaat was volgens het liberale blad Die Zeit kata- strofaal voor het beeld van Bild. Wallraff zou niet alleen een omvangrijke documentatie over valse berichtgeving bijeen hebben gebracht en over de manier waarop die tot stand komt, maar ook materiaal hebben verzameld waaruit blijkt dat de journalisten van Bild door de totalitaire structuur van het bedrijf worden fijngemalen. Medewerkers zoals Hans Essen moeten hun informatie tot het uiterste toespitsen om in dit systeem overeind te blijven, en „na enige tijd kon ik vaststellen dat mijn gevoelens, reacties, successen en teleurstellingen volledig afhankelijk werden van de specifieke Bild-structuur. Ik onderging het als een hersenspoeling", verklaarde Wallraff onlangs tegenover Der Spiegel De centrale redactie van Bild herschrijft overigens in vele gevallen de artikelen, maakt van bijkomstigheden hoofdzaken, zodat de journalist zijn eigen stuk nog nauwe lijks herkent. Tegenover het Bild-concern en de reportages van het blad worden politici weerloos. Bild heeft een macht die duidelijk groter is dan het zelfbewustzijn van de politici, aldus Wallraff, die de methoden uit het vaste repertoire van Bild-verslaggevers aangeeft: als ziekenverzorgers, kelners of condoléance-bezorgers dringen zij door tot het privé-leven van hun slachtoffers. Wallraff, om zijn eigen methodes aangevallen, zegt dat hij zelf altijd zorgvuldig afweegt hoever hij kan gaan, en dat niet om het even welk doel bepaalde middelen heiligt. De Duitse persraad en ook rechters hebben hem in het gelijk gesteld. Tegenover het weekblad Die Zeit verklaarde Wallraff na zijn laatste actie: ,Jk heb geen handtekening vervalst, geen enkel document moeten tonen. De naam Hans Essen is een pseudoniem, dat ik bij de orde van journalisten heb laten inschrijven". Wallraff zegt zelf weinig genoegen te beleven aan zijn roll ens peL De voldoening van een toneelspeler is hem kennelijk vreemd, en dat is begrijpelijk als men beseft hoe hij in het Griekenland van de kolonels met electrische schokken en stokslagen is gefolterd. Geregeld krijgt hij per post en per telefoon dood bedreig mg en in huis, en vorig jaar brandden zijn kantoor en archief uit Guenter Wallraff zonder vermomming. De natuur keert „vliegend" de rug toe aan de op de Maasvlakte oprukkende industrialisatie. ROTTERDAM Als Nederlanders het woord „inpolde ring" in de mond nemen denken ze daarbij doorgaans aan de befaamde Zuiderzeewerken en minder aan de ongeveer 2.400 hectare die op de Noordzee werd veroverd: de Maasvlakte. Die Maasvlakte, eeuwenlang een zeemansgraf waaraan menige oudere zeevarende niet zonder enige huiver terugdenkt, is de laatste tijd weer flink in het nieuws. De ideeën voor dit gebied vliegen over de tafel: vestig er een kerncentrale, zegt de een, leg er een grote luchthaven aan, oppert de ander, gebruik de Maasvlakte straks voor de ontvangst van het vloeibare aardgas dat de Gasunie uit Algerije gaat betrekken, luidt het laatste plan. Het gemeentebestuur van Rotterdam, de „baas" van het gebied, reageert terughoudend op dergelijke plannen. „Men moet goed bedenken dat de Maasvlakte niet het dumpgebied van Nederland zal mogen worden", bromde havenwethouder Henk van der Pols onlangs nadat de Gasunieplannen voor de vestiging van een aardgasover- slagstation op de Maasvlakte waren uitgelekt De Maasvlakte is een produkt van de Rotterdamse expan siedrift. Toen in de zestiger jaren steeds meer bedrijven zich in de Botlek en Europoort gingen vestigen en vooraan staande Rotterdammers voorzagen dat deze industriegebie den op den duur onvoldoende zouden kunnen tegemoetko men aan de gigantische vraag van Nederlandse en buiten landse bedrijven naar grond in de ,Poort van Europa" werd het moedige besluit genomen land te winnen. Zo werd in de tweede helft van de zestiger en het begin van de zeventiger jaren de Maasvlakte aangelegd. Direct nadat men met de aanleg was begonnen meldde zich al een belangrijke Nederlandse kandidaat: de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. in IJmui-, den, die naast haar bedrijf in de IJmond een tweede op de Maasvlakte wilde stichten. Dat gebeurde in de tijd waarin het met ons grote staalbedrijf aanzienlijk beter ging dan in de huidige periode, waarover de trieste Estelcijfers van vorige week het nodige berichtten. Gezien vanuit de expansiezucht was zo'n hoogovenbedrijf cp de Maasvlakte wel aantrekkelijk, de Hoogovens zagen al zoveel perspectief dat alvast een directeur benoemd werd (dr. M. Albredit), maar het verzet bij de bevolking tegen de stichting van een staalgigant was zo groot dat uiteinde lijk besloten werd het plan niet uit te voeren. In het „optimisme" van de zestiger jaren werd in Rotterdam ook nog het denkbeeld gelanceerd de Maasvlakte uit te breiden tot om Voorne heen, maar ook dat stuitte op zo'n krachtig verzet dat dit plan diep"in de ijskast gelegd werd. Een aardige bijzonderheid is nog dat het gemeentebestuur van Rotterdam de Kroon onlangs gevraagd heeft ook het stuk grond aan de Zuidwestkust van de Maasvlakte (de „kop'*), waar zich thans een zanddepot bevindt, bij de gemeente Rotterdam te trekken. Dit stuk is nu nog nie mandsland. Volgens het streekplan Rijnmond zou hier een natuur- en recreatiegebied moeten komen. Direct nadat ia! here CV gas, iuken, :oilet, bi Dellen. I f405. Rotterdam dit verzoek gedaan had kwam de gemeente Oostvoorne, die zich door de industrialisatie langs de Waterweg toch al zo bedreigd voelt, in het geweer. Oost voorne, een echte recreatiegemeente, meent dat de kop van de Maasvlakte aan haar moet toebehoren. Burgemeester Bolwidt zei dat vorige maand zo: .Alles wat er voor onze kust is behoort aan ons". De achtergrond van dit verzet van Oostvoome is duidelijk: men is benauwd dat Rotterdam op een gegeven ogenblik toch weer dingen gaat doen die Oostvoorne niet wenst. Toen enkele jaren geleden de Maasvlakte gereed was kwamen de gebruikers. Een ding was zeker: de Maasvlakte zou niet het vriendelijke aanzien van dat van de IJsselmeer- polders krijgen. De inrichting zou afgestemd zijn op de behoeften van bedrijven die zich in dit meest westelijke stuk havengebied zouden willen vestigen. De grond was (en is) peperduur: de kosten van aanleg van de Maasvlakte bedroegen ongeveer 2,5 miljard gulden, waarvan het groot ste deel door de gemeente Rotterdam werd betaald. Op dit moment bevindt zich op de Maasvlakte ondermeer een olieterminaL Van deze terminal maken B.P., Shell, Esso, Total, Chevron en Paktank gebruik Samen hebben zij - een unieke situatie - een beheerder aangesteld. Er zijn nu twee ligplaatsen voor zeer grote tankers (tot 68 voet, straks mogelijk tot 72 voet nadat de z.g. oliegeul verdiept is) en er staan 36 tanks. Er is ruimte voor 100 tanks en 8 ligplaatsen. Verder kan men op de Maasvlakte op een groot terrein de elektriciteitscentrale aantreffen. Een van de redenen om daar een centrale te bouwen was de aanwezig heid van grote hoeveelheden koelwater voor de kust Er wordt ook gesproken over de ombouw tot kerncentrale, maar zowel Rotterdam als Rijnmond staan daar afwijzend tegenover. Zij vinden dat de psychische overbelasting, waarmee bewo ners van het Rijnmondgebied geconfronteerd worden, al zo groot is, dat de vestiging van een kerncentrale met al haar mogelijke risico's daar niet meer bij kan. Bovendien verwachten Rotterdam en Rijnmond dat de vestiging van een kerncentrale op de Maasvlakte een negatieve invloed kan hebben op andere activiteiten op dit nieuwe stuk. Ook is op de Maasvlakte al een groot ertsoverslagbedrijf gevestigd. Tenslotte is er dan nog een aardgas-emplacement van de Gasunie, waar 75 miljoen kubieke meter aardgas uit de Noordnederlandse gasvelden in voorraad worden gehouden om in de winter aan de grote vraag in de Randstad Holland te kunnen voldoen. De besprekingen over een kolenterminal op de Maasvlakte vinden voortgang. Er is al een begin, maar er kan een grote uitbreiding plaatsvinden. Volgens wethouder Van der Pols wijzen globale ramingen uit dat in 1985 wellicht 15 miljoen ton kolen per jaar via de haven van Rotterdam zal kunnen worden overgeslagen tegen ongeveer 7 miljoen ton op dit moment. Omdat er een duidelijke tendens waarneembaar is tot het gebruik van steeds grotere schepen bij het kolentransport zal juist de Maasvlakte geschikt zijn voor een grote kolenterminal Het middenterrein van de Maasvlakte, nu nog maagdelijk, is voor een groot deel gereserveerd voor de nieuwe contai- nerterrainal Wat dat betreft vindt in Rotterdam een giganti sche groei van de bedrijvigheid plaats, zozeer dat men op zeer korte termijn wel gedwongen is om naar de Maasvlakte te gaan. Tenslotte moet uiteraard het plan van de Gasunie genoemd worden om haar huidige opslaginstallatie op de Maasvlakte om te bouwen tot overslagstation voor aardgas in vloeibare vorm dat uit Algerije afkomstig is en over een aantal jaren naar Nederland zal komen. Een TNO-rapport hierover heeft, zoals bekend, grote opschudding veroorzaakt, vooral op Voorne, in plaatsen langs de Nieuwe Waterweg en in een deel van het Westland. Het havenbedrijf van Rotterdam is nu bezig alle gegevens over de mogelijke risico's op een rij te zetten, maar ook daar vraagt men zich af-of zo'n station niet opnieuw een te zware mentale belasting voor de omwonenden (in een grote cirkel) zal zijn. Het alternatief is de bouw van een station op een aan te leggen eiland in de Noordzee. De Gasunie vindt wel dat de veiligheidsaspecten nader bestudeerd moeten worden, maar blijft nog altijd de voorkeur geven aan de Maasvlakte, temeer omdat de aanleg van een eiland in de Noordzee (op enkele tientallen kilometers van Hoek van Holland) volgens de Gasunie een erg dure zaak wordt, waarvan de hogere kosten toch straks in de aardgasprijs tot uitdrukking zullen moeten komen. Met deze problemen worstelt het gemeentebestuur van Rotterdam. Enerzijds de noodzaak om de haven volledig concurrerend met de andere grote Europese havens te laten zijn, anderzijds de noodzaak het al zwaar belaste milieu niet nog verder te belasten. Als extra probleem komt daar nog bij dat de rijksoverheid Rotterdam nu niet bepaald alle mogelijke medewerking verleent Wethouder Van der Pols klaagt steen en been over het feit dat „Den Haag" ten aanzien van de indeling van de Maasvlakte een zeer mistig beleid voert Onder meer is nog altijd geen reactie van het Rijk ontvangen op het al in begin 1973 door de gemeente Rotterdam ingestelde beroep tegen het onthouden van goedkeuring door Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland van het bestemmingsplan voor de Maasvlakte. Die onzekerheid kost Rotterdam, dat nota bene het grootste deel van de kosten van aanleg van de Maasvlakte gedragen heeft forse bedragen. De Maasvlakte, het vroegere zeemansgraf peperduur op de zee veroverd stuk Nederland verdient de aandacht van ons gehele land. Een fascinerend gebied dat, met eventueel een kerncentrale en de opslag van vloeibaar aardgas uit Algerije, ook het gevaarlijkste stuk Nederland kan worden. Zover zal het, ondanks de gebleken belangstel ling, niet komen. Het wordt mogelijk, maar het is ook mogelijk dat er noch een kerncentrale noch een aardgaster- min al komt. Het Rotterdamse gemeentebestuur is thpis bezig alle belangen, zeer zeker ook de milieu- en veiligheids aspecten, tegen elkaar af te wegen. Zijn verantwoordelijk heid is groot E. J. MATH3ES Op de vlucht voor het opkomend gevaar van (kern)energie en vervuiling????

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15