n m i deTijd m NDR vergeet idealen M&rx HP ACCENT 5 LEIDSE SPAARBANK Souocmt Onbeperkt treinreizen xsqor nederland Wilson werd toch' bespioneerd PORNOKONING VAN SOHO MET DANK DE CEL UIT 1 d®)ENE JffiESTEERDE PARTUFILOSOOF BAHRO: tater: parlementen Ir blanken, Indiërs ^kleurlingen m keers Iers geland 2en werk Onderzoek naar cadeaus Nixon Bomexplosie in Beiroet: zeven doden UW INKOMEN EN ALUWBEEILDïGEN ^p^ifaeen spaargirorekening bij de Broers Barnard helpen elkaar tot in de dood nSt&LRS Kg] De roep om een sterke CDA-man ENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1977 PAGINA correspondent Ami van Vree) De Oostduitse partijleider lecker vandaag 65 jaar, heeft tardagscadeau gekregen dat ig plezier zal bezorgen. Deze :t geen eigenzinnige zanger of Ie hem hoofdbrekens bezorgt, in het westen tot nu toe vrij partijgenoot die door de pu- ■an een boek een Jdeologische ^nder de stoelen van de partij- eft gelegd en die zich daarmee tot een van de gevaarlijkste Iers van het regime heeft ont- .jjm de 41-jarige Rudolf Bahro, srd filosoof, al sinds 1952 een van de Oostduitse eenheidspar en tot nu toe belast met de ganisatie in een Oostberlijnse iing. Als jonge, idealistische communist leek hij aanvankelijk een glanzende carrière te zullen maken: hij bracht het zelfs tot plaatsvervangend hoofdredacteur van „Forum", een van de belangrijkste partij-ideologische bladen in de DDR. In die functie kreeg hij echter de eerste conflicten met de partijleiding, die hem dwongen een andere baan te zoeken. Doorslaggevend echter voor zijn breuk met de orthodoxe lijn van Walter Ulbricht cum suis was in 1968 de intocht van de Warschaupact-troepen in Praag. Sindsdien leidde Bahro een dubbelleven. In plaats van zijn partijlidmaatschap op te zeggen, zoals hij aanvankelijk van plan was, besloot hij een zijns inziens positie vere bijdrage aan de ontwikkeling van het socialisme te geven. Bijna tien jaar lang werkte hij in de avonduren aan de totstandkoming van een lijvig manu script, waarvan inmiddels enkele exem plaren in Oost-Duitsland illegaal zijn ver spreid en dat binnenkort in de Bondsre publiek onder de titel ,De Alternatieven' als boek zal verschijnen. Deze week heeft Bahro, zoals een krant het noemde, ,zijn vizier omhoog gesla gen'. Het weekblad Der Spiegel bracht is eerste een artikel over hem en publi ceerde een aantal pagina's uit zijn boek, dat het blad betitelde als ,de tot nu toe onverbiddelijkste afrekening van een schijnbaar loyaal partijlid met het socia lisme van de DDR'. Westduitse televisies tations zochten hem in zijn kleine woning in Oost-Berlijn op en brachten uitgebrei de interviews met hem, evenals een aan tal kranten in de Bondsrepubliek en daarbuiten. Hij is gisteren gearresteerd. Het betoog van Bahro komt erop neer dat de idealen van Marx geleidelijk en met name onder de invloed van het Stalinisme en zijn bureaucratische orde ning zijn vervlogen. De klassenloze maat schappij is niet verwerkelijkt, integen deel. In plaats van de oude maatschappe lijke lagen die Marx wilde afschaffen, heeft zich een bureaucratisch partijappa raat gevormd dat alle macht aan zich heeft getrokken en waaraan alles onder geschikt wordt gemaakt. Een apparaat dat elke verantwoordelijkheid van de mensen heeft weggenomen en ze daar door monddood heeft gemaakt Dit geldt niet alleen in politiek opzicht ook economisch ontbreekt aan de DDR het marxistische fundament Want de geforceerde industrialisatie heeft na zo veel jaren niet geleid tot een .leven zon der zorgen voor iedereen', zoals Marx wilde, maar tot een nieuwe uitbuitende klasse in een maatschappij waar de ar moede is >1—Reuter) (AFP-Kpt- - Voor het eerst heeft bhn Vorster van Zuid- i Kaapstad bijzonder- cendgemaakt over een jswijziging om de vor- i drie parlementen in mogelijk te maken; 'de blanken, eén'voor '.";S en éen voor de kleur- et elk een premier aan Gespraak zei de premier, cabinet van plan is de if te schaffen en het itaire stelsel aan te pas- N De besprekingen Pe britse minister van |en vertegenwoordigers f vakvereniging over de j van de assistent- kcersleiders zijn giste- broken zonder dat over- i was bereikt assistent-luchtverkeers- hebben aangekondigd rier dagen lang, te begin- fmnacht om 24 uur, volle- Uen staken. Tot nu toe 1 n ze een langzaam-aan die chaos op alle Britse avens teweegbracht Veel »n moesten vervallen. k Franse luchtverkeerslei- pillen vanaf morgen aan- e tot 5 september prikac- uden. De vakbond van de rsleiders verklaarde daf mse regering weigert te landelen over de arbeids- idingen. De staking is be- -om de regering op andere te brengen. De lucht- rsleiders voelen zich niet woordelijk voor mogelij- ■tragingen en annulerin- i vluchten. sen aan de drie bevolkingsgroe pen. De ministeries voor Indiase en voor kleurlingenzaken zullen plaats maken voor een „raad van kabinetten". Zuid-Afrika krijgt een „politieke" president gekozen door een college dat is samengesteld uit leden van de drie nationale parlementen. Voorts wordt de vorming beoogd van een raad van des kundigen, die de drie parlemen ten en de president terzijde zal staan. In die raad zullen leden van de drie parlementen zitting hebben, die niet tot enige poli tieke partij behoren. Vorster is niet van plan ook een parlement voor de zwarten in het leven te roepen. „Het is de politiek van de nationale partij de zwarten hun eigen politieke stelsels te geven en bijgevolg hebben blanken, kleurlingen en Indiërs tot taak zichzelf te be sturen in de rest van Zuid-Afri ka," zei Vorster. Vorster zei voorts, dat Zuid- Afrika bereid is met de Verenig de Staten te praten ov*er toetre ding tot het non-proliferatiever drag, het verdrag tegen de ver spreiding van kernwapens. WASHINGTON Een federale rechter heeft gisteren bepaald dat de overheid het recht heeft de pakkisten van-oud-president Nixon te onderzoeken om na te gaan of deze geen cadeaus be vatten van een dusdanige waar de dat zij aan de overheid toe komen. De 200 kisten bevatten cadeaus die de familie Nixon onder meer bij bezoeken aan het buitenland heeft ontvangen. Als de voor-, werpen een waarde van hoger dan 50 dollar hebben dan beho ren zij aan de staat Volgens sommige berichten zou den de kisten voorwerpen be vatten die de toegestane waarde verre te boven gaan. De advo caat van Nixon zei dat de oud president de publikatie vreest van persoonlijke documenten. enwerking met de NEDERLANDSE SPOORWEGEN LEIDSE COURANT ■kieureifl lezers van 15 augustus t/m 3 september 1977 Jjen sterk gereduceerd tarief een dag m.2. Bi EZAAL innen v» eiden, nlijke r lot 20 )ds de JST? imakef aat 9 0175. U vertrekt venult het dlchtet bij uw woonpleote gelegen stetlon en relet krf*-kr» door het gehele lend; onbeperkt In- en uitstappen. Due waar u meer wilt (Niet geldig In D-, TEE- en extra treinen). Ce tarieven zijn: 2e kies volwaseenen.17,— (normaal 29,—). 2e klae kind (4 t/m 9 jaar) 8,50 (normaal 14,50). ;oop iiS kaartjes zijn vanaf heden dagelijks (behalve op NVUlUlUUJIUIU/>, 5 i*. <=-• AA C S College Senior. Nylon g 'wattineerd jacket, gebreide boord en manchetten. In i zwart of marine. Mode die I I absoluut school gaat maken. I Botermarkt 11 Leiden BEIROET (AP) Een bomex plosie heeft vanmorgen op de belangrijkste groentenmarkt in Beiroet tenminste aan zeven mensen het leven gekost Dertig personen werden gewond. De markt ligt precies op de scheidslijn van het christelijke en de moslemwijk van Beiroet, in een gebied dat al verwoest is tijdens de burgeroorlog en dat van de bevolking de bijnaam Stalingrad heeft gekregen. Dambreuk in Duitsland Als gevolg van zware regen val Is In de omgeving van Bad Hersteld In West-Duits- land een dam over een leng te van tien meter doorgebro ken. Vijt gemeenten kwamen onder water te staan, maar persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. De scha de bedraagt meer dan 30 miljoen gulden. DAILY EXRESS: LONDEN Er is een Britse veiligheidsdiendt al voordat hij Watergate-affaire in de maak. tot premier werd gekozen in Na de ontkenning, dinsdag door februari 1974. premier James Callaghan, dat Het bewijsmateriaal dat de de ambtswoning en de parle- Daily Express was toegespeeld mentaire werkkamer var zijn ondersteunt eerdere onthullin- voorganger Harold Wilson on- gen in dat blad omtrent elektro- derworpen zouden zijn geweest nische afluisterapparatuur in aan elektronische spionage Wilson's ambtswoning op 10, door de Britse veiligheids- Downingstreet en in zijn kan- dienst, kwam de Daily Express toor in het Lagerhuis. KAAPSTAD - De hart transplantatie-chirurg Chris tiaan Barnard heeft gisteren in Kaapstad ge zegd dat hij een overeen komst met zijn broer en mede-arts Marius heeft ge sloten dat de een de ander zal helpen sterven als hij ongeneeslijk ziek is en de wil .tot leven heeft verlo ren. Barnard zei tot verslagge vers bij de publikatie van zijn boek „Night season" (dat handelt over het pro bleem van stervende pa tiënten): „Marius en ik be sloten nooit egn situatie te laten ontstaan waarin wij ongeneeslijk ziek worden en de wil om te leven heb ben verloren zonder iets te kunnen doen om ons. leven te beëindigen. Onze over eenkomst is dat als dat met een van ons gebeurt, de ander hem zal helpen te sterven." van gisteren met de volgende onthullingen: Reporter Chapman Pincher zegfc dat hij bewijzen heeft dat Sir Harold onder zware surveil lance stond van agenten van de (Van onze correspondent Bert van Velzen) LONDEN De pornokoning van Soho, James Humphreys, is na 40 maanden van een vonnis van acht jaar te hebben uitgezeten, gisteren vrijgela ten. Zijn vrijlating werd gelast door minister Merlin Rees van binnenlandse zaken, uit dank baarheid van de Britse regering voor de hulp die de pornokoning geboden heeft bij het oprollen van een netwerk van corruptie binnen de befaam de Scotland Yard. Humpheys kreeg de de acht jaar gevangenisstraf wegens het verwonden van de minnaar van zijn vrouw. Door getuigenverklaringen van Humph reys, die een dagboek heeft bijgehouden van poli tiemannen die steekpenningen opeisten, gingen meer dan een dozijn mannen van Scotland Yard voor twaalf jaar achter slot en grendel Humphreys verliet het gevangenis terrein van Maidstone in grootse stijl. Hij droeg een gestreept diplomatenpak en er stond een Rolls Royce voor hem gereeed. Hij is met zijn vrouw Rusty, een voormalige striptease-specialiste, en zijn vijftienja rige zoon op vakantie gegaan. Door collega's in de misdaad wordt hij nu gehaat, omdat hij „als een kanarie heeft gezongen" en „de judas" van de onderwereld" is geworden. Ook in politiekringen staat hij er niet best op: hij heeft de glanzende naam van Scotland Yard bezoedeld, zo zeggen de nette door dik en dun politiemannen, rwiil de minder nette hem allesbehalve dank ;rschuldigd zijn. Volgens de Daily Express circuleerde in het hoofdkwartier van de veiligheidsdienst in Cen tury House een rapport over de stand van zaken tijdens de sur veillance. Het bevatte gegevens over de wijze waarop Harold Wilson werd gevolgd en sche ma's van tijd, van aankomst en vertrek van zijn bezoekers en van de bezoeken die hij zelf aflegde. De reden van de spionage op Harold Wilsn zou de vrees ge weest zijn dat er sprake was van communistische infiltratie in de hoogste regeringskringen, 'de Amerikaanse C.I.A. was be vreesd dat Lagerhuisleden van Labour, die minister werden en die zeer linkse sympathieën koesterden, niet konden worden vertrouwd met kernwapen- en andere defensie-geheimen. Medeplichtigen ontvoering Johanna Berber gearresteerd BRUSSEL (AP) In verband met de ontvoering op 30 novem ber van het vorige jaar van de jeugdige Nederlandse Johanna Berbers zijn vier personen gear resteerd. De Brusselse politie wenste geen namen bekend te maken en ook niet te zeggen waar het viertal van werd beschuldigd, maar slechts dat er in totaal zes personen waren aangehouden van wie er tenslotte vier offi cieel werden gearresteerd. Het dagblad Le Soir meende dat twee van de arrestanten onder dak konden hebben verleend aan David Hildesheim, de per soon die de ontvoering van me juffrouw Berbers, dochter van een rijke in België wonende Ne derlandse zakenman, zou heb ben opgezet Hildesheim die een vriend is van de familie Berbers is al acht maanden op de loop met in zijn bezit een gedeelte van het los geld groot 50 miljoen franken dat door de familie Berbers was betaald. Pruimen zijn nu spotgoedkoop Maak er zelf gezonde en overheerlijke jam van. Met van Gilse geleisuiker. Lukt iedereen altijd. "„rilksstemming bouw kerncentrales Zwitserland 8g2l|N (AP) De Zwitserse ping heeft gisteren ver- G? 0èr(* 'n afwachting van een rxjenjielijke volksstemming geen WeurdHinningen meer te verstrek- Dat l voor de bouw van nieuwe. tabacBcentrales. De volksstem- 39924g moet volgend jaar worden louden omdat meer dan Minister van vervoer Willy Rit- schard maakte op een perscon ferentie echter bekend dat de regering het voorstel dat in het verzoekschrift was vervat van de hand wijst Elsevier over de jongste politie ke ontwikkelingen: „Het CDA zou zich nu sterk moeten ma ken, ook in het persoonlijke vlak, om een trekpaardenfunc tie te gaan vervullen, waarmee onze economie uit het slop moet worden gehaald. Daarvoor zal op een man als Zijlstra een beroep moeten worden gedaan. Die lijkt ons op het ogenblik de enige christen-democraat die met gezag en de nuchtere cijfers in de hand de socialisten kan overtroeven". Het omslagartikel gaat over de herleefde belangstelling in Duitsland voor Hitier. Biograaf Joachim Fest echter: „Ik kan me niet voorstellen dat het feno meen Hitler in Duitsland toe komst zou hebben. Ik ben mis schien een beetje optimistischer dan anderen. Dc geloof dat de Duitsers iets van de geschiede nis hebben geleerd. Niet erg veel, maar het weinige lijkt mij voldoende om een nieuwe Hitier onmogelijk te maken". De Haagse Post tilt niet zwaar aan het abortusvraagstuk. „On der het regime van Van Agt zijn in Nederland zeker een half mil joen abortusingrepen verricht Misschien haalt hij er.de ge schiedenisboekjes nog wel mee, als ruimdenkend bewindsman. Met zo iemand moet toch iets te regelen zijn?" Elders in het blad echter de vraag: „Hoe de meer derheid het best tegen een rin gelorende minderheidsmoraal kan worden beschermd, door een progressief minderheidska binet of door een gelegenheids coalitie van progressieven met de WD? Beiden zouden het niet lang maken, maar voor een nieuwe democratische zedelijk heidswetgeving misschien net „We leven hier allemaal boven onze stand, met geld van Neder land. Het is een onnatuurlijke droom en het ontwaken zal een nachtmerrie zijn. Onafhanke lijkheid, het is allemaal gepraat van ambtenaren die te veel tijd hebben voor politiek. De achter stelling - het gaat steeds over de douane, de post, de onderwij zers. Het is een ambtenarenru zie. Wij, de gewone mensen, merken niks van een onder drukking". Ook een kritisch ar tikel over het planologische overheidsbeleid. Vrij Nederland over de politieke situatie: „Het CDA heeft aange toond geen democratische partij te zijn. Dat de WD desondanks bereid lijkt om het CDA als coalitiepartner te omhelzen, is een volgende stap op weg naar de ontmaskering van de WD als niet-liberale partij. De PvdA zal, als de weg naar een pro gressieve minderheidsregering door de adviezen van de rechtse Kamermeerderheid wordt af gesneden, genoegen moeten ne men met een oppositierol die strijdbaarder kan zijn als nooit tevoren na 1945". Een interview tenslotte met de scheidende Ajax-penningmees- ter Henk Timman. „Wij hebben nooit belangstelling getoond voor Peters. Die bedragen, die hij zou kosten, geven wij niet meer uit Wij zullen ervoor moe ten waken dat we boven de rode lijn blijven". Voorts een reportage uit Aruba. De Tijd publiceert de geheime CDA-notulen over de abortus kwestie. „De meerderheid van de CDA-parlementariërs blijkt voorstander van een harde lijn tegenover PvdA en D'66. De eventuele risico's van het mis lukken van de formatie worden daarbij op de koop toe geno- men. En zo ziet men al lezende hoe de stellingen werden be trokken, de laatste linie werd vastgelegd en de begaanbare wegen werden aangeduid". Voorts een interview met Wirn Smit „De begrijp niet dat Van Agt toch de leider van de twee de partij in dit land, gedurende de hele periode dat de kabinets formatie nu loopt het nog niet één keer nodig heeft gevonden om zelf in persoon kennis te nemen van de ideeën die bij de FNV over een aantal belangrij ke problemen leven". Ook een groot artikel over men sen die dicht bij de dood zijn geweest en dit ervaren hebben als „een donkere tunnel met aan het eind een stralend licht". De theoloog prof. L. Bakker: „Het is in elk geval niet zo dat je op grond van de ervaringen van deze mensen kunt zeggen: „Ik geloof in een leven na de dood. Je kunt hoogstens zeggen dat ze een vraagteken zetten achter de gedachte: na de dood is het afgelopen. Ze leiden tot de vraag: Weet je dat wel zo zeker? Waar haal je de zekerheid van daan?" De Groene Amsterdammer over abortus en formatie: „Het CDA is tijdens de formatie conse quent als afremmer en dwar sligger opgetreden, een rol die in de abortuskwestie zelfs de trekken van een - in wezen uit zichtloos - maatschappelijk ach terhoedegevecht heeft gekre gen". Voorts een analyse van het formatie-compromis inzake de volksverzekering ziektekos ten. „Volgens CDA-kamerlid mevrouw Van Leeuwen is die hele volksverzekering niet meer _dan een zoethoudertje en is er zelfs binnenskamers afgespro ken dat er de komende vier jaar geen sprake van zal zijn". Ook een interview met Ed van Westerloo, hoofdredacteur van het NOS-journaal. „We probe ren als redactie de onderwer penkeus naar maatschappelijk belang te doen. Dat leidt tot stevige onderwerpen. En we sla gen er zeker niet in die zaken zo aantrekkelijk, aansprakelijk te brengen, dat ze altijd overko men. Maar we zijn niet bereid dan maar op de TROS-Actua- toer te gaan". En: „Ik denk dat het klopt wat taalgebruik be treft, dat je tot de intellectuele middengroep moet behoren, wil je het journaal goed kunnen volgen". Zijn wens: „Een langer journaal met veel binnenlands nieuws en veel achtergrondfor matie aan het begin van de avond. Daarnaast een beknopte re, met meer buitenlands nieuws gevulde aflevering op het eind van de'avond". Hervormd Nederland over de abortuskwestie: „Je kunt niet over abortus praten zonder de maatschappij waarin de onge wenste zwangere leeft, erbij te betrekkea Tegen abortus plei ten en je niet geweldig druk maken over een goed emancipa tiebeleid - ook één van de pun ten in het kabinetsformatiepak ket - is inconsequent, om niet te zeggen hypocriet". Over de crisis in de PPR schrijft het blad: „Het vasthou dende geduld dat partijen met een lange traditie kenmerkt, was in de PPR vaak ver te zoeken. Zelfs aanwijsbare poli tieke successen waren niet vol doende om op andere fronten de kansen af te wachten. Een extra belasting vormde de zwa re organisatiestructuur van de PPR, waardoor de leden met politiek werk werden overbe last". Een interview tenslotte met de dichter Cees Buddingh. „Een harmonisch gezinsleven vind ik net zo belangrijk als schrijven. We zijn erg op elkaar betrok ken. Als ik vroeger wel eens een paar dagen weg moest, eisten de jongens ongezelligheidstoeslag van me. Dan kregen ze één gul den en konden ze in plaats van met me te voetballen, een Sjors of een Kuifje kopen". In Accent niets over de forma tie, maar wel een portret van („Hoe houdt hij het vol?") Den Uyl. „Hij heeft weinig vrienden, onder het personeel van de Tweede Kamer en Nieuwspoort Hij ziet de mensen gewoon niet Door een combinatie van verle genheid, nonchalance en ver strooidheid, groet hij zelden of nooit mensen die het eenvoudi ge werk voor hem doen, maakt ook nooit een praatje, en als hij met mensen praat kijken zijn ogen alle kanten op, behalve in de richting van zijn gesprek spartner. Maar ook lof voor zijn enorme inzet en ijver. Een interview tenslotte met werkgeversvoorzitter Van Veen. „Ik geloof niet dat we de resul taten zullen boeken die de heren in het Catshuis voor ogen staan. Ik geloof niet in de rekenmodel len van de formateur. Één ding staat vast: Wij zijn niet bereid afspraken te maken als die ons niet aanstaan. Het wordt ook erg moeilijk".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9