Den Uyl formeert toch nog door voor ti lan voor Rhodesië: Smith moet weg ffiB model Wijden: I warm STAKING ONDERWIJS DREIGT )ERISME Twintig procent auto's ouder dan negen jaar Brutale straatroof 6% Nederlanders kan niet rondkomen 169.- md^eounarnt bijzono schikbaa 070-2910 zoekt n 1 i E in Leioburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: 3. J. Hallewas - Chef-red acteur: Wim Buijteweg. ijdens (exd. BTW) 0.46 per mm. Telefoontjes 4.16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (1&00 tot 19.00 uur) 6130hten: kwartaal 39,80;7aar 147,70; losse nummers: 55 cent Donderdag 25 augustus 1977, 67e jaargang no. 208^ DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Buien Veel bewolkiag en perioden met regen. Later op de "dag in het westen van het land enkele op klaringen. Krachtige tot harde wind tussen zuid en zuidwest Maxima circa 20 graden. Mor gen zon: 6.41—20.41. Maan: 19.013.38. Schev. hoogw.: 1.29 en 14.09. Laagw.: 9.34 en 22.00. Jeanne d'Arc Speelfilm Jeanne d'Arc met Ma rie Falconetti op Ned. I om 21.50 Ned. II om 19.04 Cijfers Si Let ters, om 20.25 uur Comedy Hour en om 21.15 uur All you need met „Klinkende munt". Den Uyl (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Den Uyl stopt nog niet met de kabinetsforma tie. In een uiterste ktachtspan- ning zoekt hij naar een moge lijkheid om een parlementair meerderheidskabinet van Pv dA, CDA en D'66 op de been te brengen. In tegenstelling tot wat op Het Binnenhof dinsdag avond na de opstelling van de CDA-Kamerfractie werd ver wacht, geeft de formateur zijn opdracht nog niet aan de Ko ningin terug. Vanmorgen heeft Den Uyl geantwoord op de brieven van de fractievoorzitters Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66). Pas gistermiddag had Van Agt in een brief aan de formateur laten weten, dat het CDA de uiteindelij ke voorstellen van de regeling van de abortuskwestie niet kon aanvaarden. Van7 Agt schreef in het slot van zijn brief te hopen dat Den Uyl echter zijn formatiepoging niet zou opgeven. Ken nelijk heeft Den Uyl daaruit geconclu deerd dat er een nieuwe opening kan worden gevonden voor een verdergaand gesprek over de regeling van de abor tuskwestie. In een toelichting op zijn antwoord aan de formateur zei Van Agt, dat het nieu we kabinet de regeling van de belangrij ke abortuskwestie niet zonder meer moet overlaten aan het parlement, om dat het voor allerlei andere zaken wel afspraken maakt Het nieuwe kabinet moet volgens hem een serieuze poging wagen om zelf met voorstellen tot wijzi ging van de abortuswetgeving te ko men. Volgens de voorstellen van de formateur zou het nieuwe kabinet al bij zijn eerste optreden moet laten weten dat de zaak aan het parlement moet worden overgelaten. Van Agt wil dat eerst een beraadsgroep tot bestudering van het probleem aan het werk gaat. Niet om de zaak op de lange baan te schuiven, maar om duide lijkheid te bieden. Na twee jaren zou de regeling van de wetgeving dan als nog een „vrije kwestie" kunnen worden en aan het parlement kunnen worden overgelaten, zo'n beraadsgroep is niet bedoeld om aan principes te tornen, zei Van Agt De normen zullen overeind blijven staan, maar wel kunnen er mo gelijk veranderingen komen wat betreft de sancties. Van Agt zou bekeken willen zien, of het tuchtrecht tegen artsen die aan onverantwoorde praktijken mee werken, krachtiger kan worden toege past. In dat geval zou vervolging op grond van het strafrecht achterwege kunnen blijven. rtr. htm een onzer ver- >rate slaggevers) opgJRECHT De lera- verenigd in het tderlands Genoot- - enk hap van Leraren naaiiGX.) hebben het /'■örtrouwen in het per- :Je>eelsbeleid van m'" igiot2iter Van Kemenade -«minderwijs en Weten- happen) opgezegd. een gisteren in Ut- eht gehouden bui- hgewone ledenver- dering is besloten, n aantal „maatrege- Ia" tegen dé minister I nemen. Indien de inister in zijn bezui- Igingsdrift verder tat met aantasting in het arbeidsvoor- aardenbeleid, zal het GL alle leraren van :t voortgezet onder ijs oproepen tot sta ng. leden van het NGL zul- zich tot nader order niet >er beschikbaar stellen or de tweede correctie van amenopgaven; voor het stellen van examenopga- Van Kemenade ven voor het centraal schrif telijk èindexamen; als men tor voor hospitanten en voor alle niet verplichte activitei ten op school, zoals reizen, clubs en dergelijke. Als de minister zijn beleid voortzet, zal er niet alleèn opgeroepen worden tot een algemene staking, maar zul len de leraren ook hun me dewerking opschorten aan onderwijsoverleg- en advie sorganen, medewerking wei geren aan experimenten op onderwijskundig gebied en zich niet meer beschikbaar stellen voor her- en bijscho ling. Directe aanleiding voor de woede van de leraren is de zogenaamde aja-regeling, waarbij de aanvangssalaris sen van jonge academici worden verminderd met 500 per maand. Deze be zuinigingsmaatregel is vol gens het NGL genomen, zon der voldoende overleg. Het NGL eist dan ook herope ning van dit overleg. De leraren ontkennen niet, dat ook zij een bijdrage zul len moeten leveren aan een algehele bezuiniging of mati ging. Maar zij wensen niet 'extra' te bezuinigen. Zij vin den het onjuist, de werkloos heid onder onderwijsgeven den te bestrijden- door mid del van salarisverlaging van leraren. Het NGL heeft besloten vrij dag 16 september (een schooldag) samen met zuste rorganisaties, een massale protestdemonstratie te hou den tegen fiet personeelsbe leid van Van Kemenade in de Brabant Hallen in Den Bosch. Demonstratie WK van zigeuners Een groep van negen tig zigeupers onder lei ding van zigeunerko ning Petaio heeft zich vannacht met twaalf caravans en auto's op gesteld op de parkeer plaats op het Plein te genover het ministerie van justitie in het cen trum van Den Haag. De groep demonstreért te gen het beleid van staatssecretaris Zeeval- king ten aanzien van buitenlandse zigeu ners. Men denkt daar bij onder andere aan het uitwijzen enige tijd geleden van een zigeu nerfamilie die zich in Hardenberg had geves tigd. Pètalo zegt vastbesloten te zijn op het Plein te blijven staan tot staatssecreta ris Zeevalking en mi nister Van Doom van CRM. toezeggingen hebben gedaan. Staatssecretaris Zee valking heeft in de loop van de morgen Petaio met een delega- ••'r tie ontvangen. Na dit gesprek ging Petaio naar de Vreemdelin gendienst van Justitie aan de Raamweg in Den Haag. Gedurende die tijd bleven de woonwagens staan.' tpv /TTT>r» n« «s»v* li.j -i_ >EN OJPI) - De Brits- ikaanse voorstellen om •lossing van bet conflict odesië te komen voorzien aftreden van de Rhodesi- minister-president lan i. In zijn plaats, zo be richt het Britse blad „Daily Telegraph", zou Engeland een gouverneur benoemen, die moet toezien op verkiezingen op basis van algemeen kies recht Alle groeperingen zou den vrij aan die verkiezingen kunnen deelnemen. Als andere punten uit het plan worden genoemd ontbinding van de Rhodesi- sche veiligheidstroepen en ontwape ning van de door het Patriottische Front gecontroleerde guerrillastrijders. Door de nieuwgekozen Rhodesische re gering zou een nieuw leger moeten worden gevormd. Er zou een ontwikke lingsfonds ter grootte van een miljard dollar worden gesticht, waarin Ameri ka het meest zou bijdragen. Door mid del van economische voordelen zouden de blanken moeten worden aange spoord in het land te blijven. Bijzonderheden van het Brits-Ameri- 'f LL* VROL!iKE^' land komt vóór het te dure iarken op de voorlaatste vveer en gebrek aan ver mogelijkheden en service n als oorzaken opgegeven. Deze handige rolmeetband is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement a's nieuw kwartaalabonnee van de adres: - woonplaats: Stuur als dank voor de mbeite de rolmeetband naar: naam. adres:1 woonplaats: i DEN HAAG (ANP) - Een vijfde deel van het aantal personenauto's op de Nederlandse We gen is negen jaar of ou der. Dit blijkt uit een onderzoek van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Betrekkelijk nieuw (bouwjaar 1976 of 1977) is zeventien procent van het autopark, 23 procent heeft 1974 of 1975 als bouwjaar, 21 procent liep van de band in 1972 of 1973 en 20 procent dateert uit 1970 of 971. Veertig procent van de automobilisten rijdt' in een nieuw aange schafte wagen en zestig procent dus,in een tweedehands auto (zie hierover ook pagina 9, 13). Twintig procent heeft een auto van de zaak, tachtig een eigen automobiel. Van 82 procent van de voertuigen is een man en van achttien procent een vrouw de hoofdgebruiker. Gemiddeld is het brandstofverbruik één liter op 10,5 kilometer. Met de auto's wordt maandelijks gemiddeld 1140 kilometer afge legd. Met nieuwe auto's wordt echter meer gereden. De automobilist met een eigen auto rijdt 300 kilometer per maand van huis naar werk, 40 kilometer voor de uitoefening van het beroep, 60 kilometer voor vakantie en 550 kilometer voor andere doeleinden. kaanse plan zijn volgens de .Daily Telegraph", aan de regering-Smith nog niet bekend. De Britse minister van buitenlandse zaken David Owen zou de voorstellen binnenkort aan Smith over handigen. Bij dé anti-apartheidsconfe rentie van de VN in Lagos zijn dezelfde voorstellen bekend geworden. LEIDEN Twee medewerkers van de Aldimarkt zijn gister middag rond drie uur op bruta le wijze op de Langegracht be roofd. Het tweetal liep op de gracht met een zwarte tas waarin zich 253)00 gulden be vond. Deze tas moesten zij afle veren bij de bank van bei le» vensmiddel enbedrijf. Halverwege kwamen hen twee nog onbekende mannen tege moet. Een van de twee bedreig de de Aldimarktmedewerkers terwijl de Andere naar de tas griste. Vervolgens kozen de twee mannen het haze pad zon der tot geweld over te gaan. De politie stelt een onderzoek in naar de identiteit van de man nen. Het feit dat de twee dieven te voet^ajn gevlucht, zal het onderzoek aanzienlijk bemoeilij ken. Auto te ^ter Automobilist „vergat" aangifte te doen LEIDEN Bewoners van de Vlietweg zagen gistermiddag olievlekken op het water van de Vliet Een onderzoek van de politie en de brandweer wees uit dat er een personenauto in het water lag. De eigenaar, een 20-jarige Leidenaar, was de dag daarvoor tegen de leuning van een brug over de Vliet gereden en raakte hierdoor de macht over het stuur kwijt Met auto- en al kwam hij in het water terecht Hij ontkwam uit de totaal vernielde wagen maar „vergat" de politie aangifte van het natte avontuur te doen. Weer, service en vermaak niet best in Nederland BONN (Reuter) - Het West- duitse tijdschrift .Quick' heeft zijn lezers gevraagd naar hun vakantieërvaringen in bet bui tenland, waarbij punten moes ten worden gegeven voor het weer, de prijzen, de maaltijden, de service, de recreatiemoge lijkheden en het vervoer. Oostenrijk bleek de voorkeur te genieten, gevolgd door Enge land en Italië. Van twaalf lan den komt Denemarken door de hoge prijzen op de laatste plaats en Nederland (slecht weer, ver- maaksmogelijkheden en service moeten verbeterd) op de voor laatste. Herten uit zee gered TEXEL (ANP) De Texelse reddingsboot Ida Marie heeft gisteren twee herten uit zee op gepikt. De dieren, een hinde en haar drie maanden oude doch ter, waren ontsnapt uit een pen- sionbedrijf op het eiland en hadden zee gekozen. Ze werden echter meegevoerd door de stroom en konden op eigen kracht niet meer aan land ko men. Het jonge dier heeft het avontuur goed doorstaan. De moeder maakt het minder goed doordat zij veel water heeft bin nengekregen. DEN HAAG Nog steeds zijn er mensen die met bun Inkomen niet rond kunnen komen. Zes procent van de 13)27 ondervraagden voor een NIPO-enquête antwoordde in juli aan bet salaris echt tekort te komen. Bij toterviews to 1974 en 1976 was dit ook zes procent Daarentegen zei 10 pet nu aan bet over houden. In 1974 was dat vier pet. In de modale inkomens-groep (circa 28.000) komt vrijwel niemand meer echt tekort, zo is bij de enquête vastgesteld. In de groep met een inkomen van 35,000 kan 60 pet zelfs zelfd gemakkelijk van rondkomen. Van de stemmers op de PvdA zegt zes pet op het salaris te moeten toeleggen, tegenover vier pet CDA-, WD- en D'6&* temmers. Caroline van Monaco verloofd NICE (AFP) In Monaco is officieel de verloving bekend gemaakt van prinses Caroline, de oudste dochter van prins Rainier en prinses Gracia, met de financiële adviseur Philippe Junot De aankondiging geschiedde door middel van een communi qué, dat in de nacht van woens dag op donderdag is uitgegeven: Het vermeldt nog, dat de jonge lui elkaar in december 1975 in Parijs hebbertSeren kennen bij gemeenschappelijke vrienden. Prinses Caroline is 23 januari 1957 geboren. In de orde van troonopvolging komt zij na haar broer Albert, die een jaar jon ger is dan zij. De prinses stu deert aan de Sorbonne in Parijs wijsbegeerte en politieke weten-- schappen. Eerder heeft ze in Engeland gestudeerd. Het prin selijk gezin telt nog een derde telg, de 13-jarige Stephanie. Philippe Junot is 37 jaar. Hij heeft rechten gestudeerd en leidt een verzekeringskantoor. Zijn moeder is van Deense af komst Vader Michel Junot is lid van de Parij se gemeenteraad. ADVERTENTIE Fraaie flanel mantels in bruin. f. C/D ^wart en marine. s i Maten 34 t/m 46. Meer dan 40 vestigingen door heel Nederland. LEIOEN: Haarlemmerstraat 163a (donderdag-koopavond) LEIDSENHAGE: Jasmijnhof 8 •(donderdag-koopavond)

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1