oeder Blokland: „Ik geloof s dat ze nog leeft als ik iar met mijn eigen ogen zie [ENRIËTTE MAAKT HET GOED N KAN GAUW WEER NAAR HUIS £eidóeGoti/ia/nt nieuw wapen tegen rheuma rïètte Catharine Blokland is opnieuw geboren Zwitserse ouders herkenden" dochter in ziekenhuis dtserse Prof. Levy: Minder werk bij Melkunie j Beslissing met een ingebouwde crisis Fundamentele tegènstellingen Helm van vermoorde motorrijder gevonden ZIEKENFONDSEN WEIGEREN EIS VAN HUISARTSEN KOPEREN ARMBAND: ENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1977 pagina 9 jen onzer verslaggeef- RDINGEN „Papa, ik Bazel. Ik heb met mijn (proken, zei mijn jong- )n Wim door de tele- Maar dat kon niet waar We hadden Jetje vier geleden laten creme- tje was er niet meer... was verongelukt in rland, met een auto..." verbijsterd was de heer Blokland uit Vlaardin- en hij maandagmiddag 'oor vijf uur dat tele- aannam. „Het was als- igen een voorhamer op- ie klap van vier weken hadden we nog niet kt en dan dit. Henriëtte tte Catharine Blokland, r jong, was met haar innetje Jacqueline en haar ouders veertien op vakantie geweest is rland. Op de terugweg luis op 31 juli raakten rokken bij een verkeers- il. De heer en mevrouw en Henriëtte waren op ood. Alleen Jacqueline ifde het ongeval. Aldus Ie familie Blokland mee- d. Maar ergens is een iwelijke vergissing ge- Henriëtte was niet Met ernstig hoofdletsel, acturen en zwaar in- letsel was zij overge- naar een ziekenhuis is waar zij tot voor een lagen in coma lag. Pas 'tj zondagavond bijkwam Itn Duits maar Neder- /begon te spreken tegen pleger, begon het bij de te dagen dat er sprake an een verschrikkelijk ■stand, dat er ergens een seling moest hebben gevonden. Want intussen iet stoffelijk overschot Henriëtte" naar Neder- vergevlogen en op 5 au- in Vlaardingen gede erd. Onmiddellijk werd derlandse politie van de derde situatie in kennis die de jongste zoon familie alarmeerde. De- zonder dat zijn ou- wisten, onmiddellijk ijn verloofde naar Bazel, indaaruit belde hij naar „Papa, ik ben in Bazel, b met mijn zusje gespro- weken geleden was het een vreselijke klap voor ons om te moeten horen dat onze benjamin was verongelukt. Je bereidt je er op voor dat je op een gegeven moment met zijn tweeën verder moet, mijn vrouw en ik. Mi ar dat dat zo plotseling moest gebeuren, daar reken je niet op. Henriet- te was de enige van onze vijf kinderen die nog thuis woon de". De heer Blokland lijkt het na de eerste verbijsterende mededeling rustig op te ne men. Maar dat is slechts schijn. Hij is zeer nerveus, spreekt snel en vergist zich geregeld. Spreekt over Jetje in de verleden tijd. Maar Hefiriet- te is niet dood. Zij leeft, ligt in een ziekenhuis in Bazel en het zal met haar volgens de verwachtingen weer helemaal in orde komen. „Wij zijn vreselijk gelukkig. Maar wat een domper zet op ons gevoel vein geluk, is dat wij een meisje, een Zwitsers meisje, hebben laten cremeren zonder dat we zelfs wisten hoe zij heette. Hoe verschrikkelijk moet het niet zijn voor haar ouders. Hoewel de moeder van dit kind schijnt te hebben get wijfeld, heeft haar vader voortdurend in de zekerheid geleefd, dat dat meisje daar ingezwachteld in dat zieken huisbed zijn dochter Ruth was". Het echtpaar Haberthür, dat eerst ononderbroken aan het ziekbed'zat, in de hoop dat het kind uit haar coma zou bijko men. Die daarna elke dag naar het ziekenhuis gingen om zo veel mogelijk in de buurt van Ruth te zijn. Maar het was de 21-jarige Ruth Haberthür niet Het was de 16-jarige Henriëtte Blokland uit het Hollandse Vlaardingen. „Vandaag zou de as worden uitgestrooid. Ik heb dat kunnen tegenhouden. Dat is het enige wat ik voor die ouders kon doen", mompelt de heer Blokland, die vandaag in Bazel is herenigd met zijn doodgewaande dochter. Me vrouw Blokland kan het alle maal nog niet verwerken. Snikkend loopt zij door het huis. Grijpt voortdurend naar haar hoofd. Gaat naar boven Vader en moeder Blokland gisteravond op weg naar de hereniging met hun jongste kind:, „We gaan met de trein, want ik krijg mijn vrouw voor geen goud het vliegtuig in. We zullen het trouwens moeten doen met zitplaatsen in deze nachttrein, omdat we niet voorat konden boeken. De computer van de Spoorwegen was kapot. Maar ach, een bed hebben we niet nodig. We doen tot Bazel toch geen oog dicht". (Foto: René Smit). om de koffers te pakken, maar is twee minuten later weer be neden om, voor zich uitstarend aan de eettafel, steeds maar te stamelen: „Ik geloof niet dat mijn jongen liegt Ik heb zulke fijne kinderen. Liegen dat zou hij nooit doen... Maar ik geloof het pas als ik haar heb gezien. Ik kan het nog niet geloven. O... was het maar vast tijd". De telefoon gaat. Mevrouw Blokland neemt hem aan: „Ja, tante Sjaan. Jal Het is waar. Wim heeft gebeld. Ja tante Sjaan, maar kan ik het gelo ven? Tante Sjaan, ze leeft toch echt?" Uitgeput door de emo ties leunt ze tegen de muur. En onderhand praat Shell-em- ployé Blokland door, zonder te stoppen: „Mijn oudste zoon (ik heb twee zoons, twee dochters en nu Jetje terug, mijn oudste zoon die is voor zijn werk in Warschau. Ik heb hem onmid dellijk gebeld. „Pa, je bent he lemaal gek", schreeuwde hij. Jongen, dat ben ik anders al tijd wel, maar nu niet". Mijn oudste zoon vliegt nu via Bazel naar huis op rekening van zijn baas". En Henriëttes havo, die vier weken geleden meerouwde om het heengaan van hun mede- leerlingetje, vierde gisteren mee feest. Alle klasgenootjes snelden naar de ouderlijke wo ning van Jetje aan de Riouw- laan. Op 17 december kunnen ze haar zeventiende verjaar dag vieren. Jetje kan weer worden aangegeven bij de Burgerlijke Stand. Henriëtte Catharine Blokland is op nieuw geboren. uls van het gezin Blokland aan de Riouwlaan in Vlaardingen. (Foto Milan Konvalinka). BASELER ZEITUNG: BASEL De ouders van Ruth Haberthür hebben op zondag avond 31 juli een zwaar gewond meisje, dat zo grondig was verbonden dat zij op een mummie leek, „herkend" als hun dochter. Die vergissing is in de hand gewerkt doordat het Hollandse en het Zwitserse meisje veel op elkaar leken: blond, klein van stuk en blauwe ogen. Dit meldt de Baseier Zeitung vandaag (woensdag). Het blad suggereert bovendien dat de persoonsverwisseling kan zijn ontstaan vlak na het ongeval of bij aankomst in het ziekenhuis! „De politie van het kanton Basel-Land, waar het ongeval gebeurde, heeft de zwaargewonden zo snel mogelijk uit de afschuwelijke ravage gehaald en naar het ziekenhuis in Basel (kanton Basel-Stadt) gebracht Het is zeer goed mogelijk dat de verwisseling in de haast heeft plaatsgevonden bij de over dracht van het ene kanton naar het andere van de op dat moment beschikbare identiteitspapieren. Als dat inderdaad is gebeurd, hebben de ouders van Ruth door de identificatie van hun „dochter" het ziekenhuispersoneel gesterkt in de mening dat het zwaar gewonde meisje inderdaad Ruth Haberthür was aldus de Baseier Zeitung. eep onzer verslaggevers) ÏL „De medische ethiek ver mij eigenijk mededelingen te over de gezondheidstoestand van lëtte Blokland, maar in dit specia- ral kan ik u wel vertellen dat deze Qte het goed maakt en dat se aeer lig naar Nederland zal kunnen keren". Professor Levy, het hoofd bet medisch team in het Baselse onspital dat wekenlang alle zorg fedde aan de doodgewaande Hen- Blokland uit Vlaardingen laat er twijfel over bestaan dat het 16-ja- meisje op 14 oktober aanwezig zal ten zijn bij het huwelijk van haar r Willem. Willem die maandagmid- djn ogen niet kon geloven toen hij Jongste zusje weer in levende lijve zich zag. Op 5 augustus was hij Ige geweest van haar crematie. En rijna drie weken later zag hij haar voor zich. Weliswaar zwaar geha- I en dik in het verband, maar »d. Niet te geloven. Hij wist niet ij moest huilen of lachen en viel Henriëtte aanraken mocht hij nog niet, wel met haar praten, maar niet schok ken, zo was het uitdrukkelijk verzoek van prof. Levy. Willem Blokland vertel de zijn lievelingszus dan ook niet de details van de afschuwelijke verwisse ling die in het ziekenhuis heeft plaatsge had. 4 Vertelde haar niet, dat er een ander meisje op die eerste vrijdag van de maand in Vlaardingen was gecre meerd, Ruth Haberthür, die door haar moeder niet als zodanig was herkend. De officiële vaststelling van de identiteit van Henriëtte Blokland had maandag middag plaats in aanwezigheid van tal van Zwitserse autoriteiten, onder meer uit Sissach het gehucht tien kilometer van Basel waar op de Autobahn Bern- Basel de 31ste juli het dramatisch auto ongeval had plaatsgehad. Bij de identi ficatie was ook aanwezig de Nederland se vice-consul ter plaatse, de heer J. W. van Son, die Willem Blokland en zijn verloofde op het station had opgevan gen en die nu in opdracht van het ministerie van buitenlandse zaken er voor moet zorgen dat er geen enkele fout meer wordt gemaakt. Zijn steun en toeverlaat daarbij is mr. Ernest Rahn, onze consul honoraire in Basel die nu alle contacten met de Zwitserse autori teiten vlekkeloos moet afwerken. Ook vice-consul Van Son sprak maandag middag al een paar woorden met Hen riëtte. „Ik^zei tegen haar: Wie ben je? Zij antwoordde: Henriëtte Blokland. En ik vroeg haar: Waar ben je geboren? En zij antwoordde weer „In Vlaardin gen". Er was geen twijfel meer moge lijk. Toen ze namelijk zondagmiddag uit coma bijkwam sprak ze aanvankelijk een paar worden Duits. De verpleeg kundigen hadden daardoor nog niet onmiddellijk in de gaten dat er per soonsverwisseling had plaatsgehad, maar toen Henriëtte steeds meer bij kennis kwam en Nederlands ging pra ten, was de verwarring hier in het ziekenhuis uiteraard groot Ik verwacht dat de komende dagen dezelfde proce dure zal plaatshebben als zich een der gelijke situatie in een Nederlands zie kenhuis zou voordoen. Er zal wel een officiële medische verklaring komen en het overlijdensbericht zal zonder meer worden herroepen". Aldus beroepsdi plomaat Van Son. De directie van het Kantonspital gaf gistermiddag bij mon de van haar woordvoerster, mevr. Diem officieel toe dat er een vergissing was gemaakt maar wilde verder geen enke le toelichting geven. Pa^ hedenmiddag zou zij met een uitgebreide verklaring komen, waarin ongetwijfeld een offi cieel onderzoek zal worden toegezegd. Dat onderzoek zal niet alleen een ant woord moeten geven op de vraag hoe de verwisseling heeft kunnen plaatsheb ben, maar zal zich ook moeten uitstrek ken tot Nederland, waar een indentifi- catie van het stoffelijk overschot, bij voorbeeld aan de hand van het gebied, kennelijk is achterwege gebleven. Na investeringen WOERDEN (ANP) - In een dis cussienota van de consumptie- melk- en zuivelgroep CMC- Noord-Holland worden gedach ten geopperd over investerin gen in de komende vijf jaar van ruim 100 miljoen en het ver vallen, als gevolg van betere werkomstandigheden en auto matisering, van ongeveer 400 arbeidsplaatsen. De groep bestaat uit het coöpe ratieve concern CMC-Melkurüe in Woerden en de zuiveTcoopera- tie „Noord-Holland" in Alk maar. De ondernemingsactivi teiten van beide partners staan reeds onder dezelfde leiding en binnen enkele jaren willen zij een volledige fusie aangaan. In de leden- en personeelsbla den van de groep zijn over de „discussienota ondernemings ontwikkeling 1977 tot en met 1981" bijzonderheden gegeven. In een toelichting wordt erbij gezegd dat het nog maar om gedachten gaat, die in de ko mende maanden zullen worden doorgesproken in het college van beheer en de centrale on dernemingsraad en met de vak bonden. Bommelding legt werk op stil VLISSINGEN (ANP) - Hel werk op de scheepswerf van de Koninklijke Maatschappij de Schelde (KMS) in Vlissingen heeft gistermorgen door een bommelding twee uur lang ge deeltelijk stil gelegen. Even voor acht uur kwam bij De Schelde een telefonische bom melding binnen. Er zou een bom geplaatst zijn op een van de in aanbouw zijn de marinefregatten. Direct daar op wérden de werknemers van De Schelde, die om acht uur zouden moeten beginnen, bij de poort tegengehouden. Een uitge breid onderzoek door de mare chaussee, de Koninklijke Mari ne en de Vlissingse politie, heeft geen aanwijzing opgeleverd, dat er inderdaad een bom geplaatst Berichten over Augustin tendentieus DEN HAAG (ANP) - Berich ten als zou Ronald Augustin (evenals de andere gevangen le den van de Baader Meinhoff- groep 's nachts opzettelijk wakker worden gehouden om hem uit te putten „komen mij overtrokken en tendentieus voor." Dit heeft de woordvoer der van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag verklaard. Hij zei dit naar aanleiding van een verklaring van Amnesty In ternational, die de Westduitse justitie een wrede en onmense lijke behandeling van de gevan genen heeft verweten. De leden van de RAF zijn sinds bijna twee weken in hongerstaking en sinds een week in dorststaking, om te protesteren tegen eenza me opsluiting. Volgens de advo caat van Augustin worden de hongerstakers gefolterd en zo veel mogelijk wakker gehouden om hen in een coma te brengen, zodat zij kunstmatig kunnen worden gevoed. De conclusies, die formateur Den Uyl gistermiddag aan de fracties heeft voorgelegd wijken nauwelijks af van de ontwerp-voorstellen, die hij vorige week vrijdag presenteer de. Zowel de noodzaak van een regeling als het volledig buiten beschouwing laten van de inhoud van een dergelijk" regeling komen in de eindconclusies terug. Evenzeer hand haaft de formateur de stelling, dat de wettelijke regeling als initiatief uit de Kamer moet komen, wanneer het kabinet niet zelf met voorstellen zou kunnen komen. En dat zou volgens de PvdA- en D'66-fracties al binnen enkele weken na de totstandkoming moeten blijken. Dat betekent opnieuw: een pact met de liberalen door de regeling als een „vrije kwestie" aan te kondigen. Maar hier zit ook de politieke adder onder het gras: het wordt niet een werkelijk vrije kwestie, dat wil zeggen „vrij" zowel voor de aan het kabinet deelnemende Kamerfracties als voor de straks zittingnemende nieuwe ministers. Integendeel zelfs: Opnieuw heeft de formateur het erg strikt geformu leerd: „Aan het tot wet worden van het ontwerp, dat door beide Kamers is aanvaard, zal medewerking worden gege ven". Dat zal dus in de regeringsverklaring moeten worden opgenomen. Wat de formateur er dan aan toevoegt is nauwelijks meer interessant, namelijk dat „het CDA het onjuist acht haar bewindslieden daarop bij voorbaat vast te leggen". In gewoon Nederlands betekent dit, dat de CDA-ministers mogen aftreden als het kabinet bij meerderheid besluit het PvdA-WD-initiatief te aanvaarden, maar pas NADAT de beslissing tot de bekrachtiging is gekomen. Ofwel: dat de CDA-ministers mogen aftreden als een dergelijk besluit wordt genomen, maar dat het dan overblijvende rompkabi net krachtens het regeerakkoord gemachtigd is het ontwerp te bekrachtigen. Dit is een duidelijk staatsrechtelijk en staatkundig hoog standje, dat nauwelijks een precedent in de parlementaire geschiedenis kent Het is: met het CDA-regeren, maar zonder het CDA beslissen. Zelfs de per definitie ingebouwde kabinets-crisis neemt de formateur en met hem de fracties van PvdA en D'66 voor lief als het eigen programmapunt maar de eindstreep haalt De opstelling, die het CDA gisteravond heeft gekozen wijkt fundamenteel af van die van PvdA-D'66 én van die van de formateur. De tegenvoorstellen van Van Agt zijn door de formateur wel bekendgemaakt, maar zelfs de meest welwillende kiezer zal van die tegenvoorstellen geen spoor terugvinden in de eindconclusies van de formateur over het abortus-vraagstuk. De conclusies liggen daardoor eigenlijk voor het oprapen: na dagenlang onderhandelen, is er niet werkelijk onderhan deld. Er is wel gepraat maar niet overlegd. En niemand kan aan de hand van de voorstellen van Van Agt, die in zijn schrijven aan de formateur ongetwijfeld een nadere verdieping hebben gekregen overeind houden, dat het CDA de partners niet een eindweegs tegemoet is gekomen. (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN De helm van de vorige week maandag ver moorde Bert Mijdam (22) uit Zaltbommel is teruggevonden. De rode motorhelm met het op schrift „Bert" werd gevonden nabij de brug over de Rijn bij Heeferen. De vinder zou van daag door het Gelderse recher cheteam worden gehoord. Bert Mijdam werd vorige week maandag met een schot hagel uit een jachtgeweer vermoord, nabij de verkeersdriehoek rijks weg 50 en de Arnhemseweg ten zuiden van Apeldoorn. Tot gis teren tastte het rechercheteam nog volledig in het duister bij de naspeuringen naar deze mys terieuze moord. Mogelijk kan de helm enig spoor opleveren. Ver mist worden nu nog de grijze motorhandschoenen. Bert had de gewoonte deze na het afstap pen in zijn motorhelm op te bergen. Bert Mijdam keerde vorige week maandagavond na een fa miliebezoek in Deventer om elf uur huiswaarts. Rond het mid dernachtelijk uur trof de politie op de afrit van de rijksweg 50 de onbeheerd staande motor. Merkwaardig was evenwel, dat hij weer in de richting Deventer stond. Bert moet dus op de thuisreis zijn omgekeerd. Eerst vrijdag jJ. werd het stoffelijk overschot- van Mijdam gevon den, onder struiken, niet ver van de plaats waar eerder de motor was aangetroffen. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen is niet van plan in te gaan op de eis van de Landelijke Huisartsenvereniging tot een aanzienlijke verhoging van fondsenbijdragen in de pensioenpremie. Zij vinden ondermeer dat niet zomaar een onderdeel van de totale honore ring kan worden herzien, en dat een drastische verhoging iet past in het huidige sociaal-econo misch klimaat. De huisartsen willen bijna een verdubbeling van het bedrag per ingeschreven ziekenfondsverzeker de als bijdrage in de pensioenpremie (van 5,66 naar 10); het ziekenfondsbod ligt daar ongeveer tussenin. Het argument van de artsen is, dat jaarlijks de praktijken kleiner worden en daardoor de pen sioenpremielasten relatief zwaarder worden. Voor zitter van de VNZ, H. J. Anbeek: „Dit is het maximum van wat wij kunnen doen. Wij kunnen ons niet voorstellen dat de huisartsen de redelijk heid van ons aènbod niet erkennen en dat zij het op een conflict zullen laten aankomen." Het be stuur van de Huisartsenvereniging heeft gister avond laten weten het aanbod van de ziekenfond sen niet direct te zullen afwijzen, hoewel het „mager" is. Men ziet het als een mogelijkheid voor het openen van een nieuw gesprek. Dat betekent dat de huisartsen voorlopig nog niet zullen over gaan tot een zgn. „contractloze periode", waarbij ziekenfondspatiënten als particuliere patiënten zul len worden behandeld en later moeten zien in hoeverre zij de kosten van hun ziekenfondsen krijgen vergoed. (Van een onzer verslaggevers) Garnwerd Door een roodko peren armband van een paar tientjes, geïmporteerd uit het nog zovele medische geheimen verbergende China, dag en nacht te dragen kan men gene zen van rheuma, migraine, rug klachten, spierpijn. Althans, in verscheidene Oosterse landen gelooft men het, de Australi sche professor Walker, rheuma- toloog, gelooft het en minstens vijfhonderd Nederlanders we ten het zeker. En die vijfhon derd zijn dan meer dan de helft van de negenhonderd Nederlan ders die van de importrice, mevrouw List uit het Groningse dorpje Garnwerd zo'n armband hebben gekocht Bakken met brieven en kaarten van dankbare kopers, die genezing of in elk geval verlichting hebben gevonden vap hun kwaal, bewijzen het. Een doodgewone koperen armband, iets meer dan een halve centimeter breed, kan die dan alle dure geneesmiddelen die toch vaak weinig helpen, over bodig maken? Mevrouw List: „Ik weet het niet ik weet alleen dat de armband helpt, ik heb het gezien, ik heb de brieven van al die mensen. Ik kan ook niet vertellen waarom die armband helpt Heeft het iets met elektriciteit te maken, het gevoelig zijn voor koper, iets met ionen in het bloed, de reactie op hét koper? Nogmaals ik weet het niet". De Australische professor Walker heeft wel dege lijk een onderzode naar de Chinese armband, die de naam Runaband draagt, ingesteld. Hij liet 300 den dragen. De helft kreeg de koperen Runaband, weer andere 150 een erop gelijkende geanalyseer de aluminium armband. De laatste 150 merkten geen enkele verbetering, de helft van de patiënten van de eerste groep merkten duidelijk genezing of verbetering. Maar ook professor Walker weet niet waarom nu juist een roodkoperen armband rheuma kan genezen. Hij houdt het op een ionen werking. Van Nederlandse wetenschappelijke zijde valt nog geen commentaar te vernemen. Het is er nog te vroeg voor, zegt men. Mevrouw List wil wel Nederlandse rheumatologen benaderen om het nu in ons land eens uit te dokteren. Dié wetenschap pers staan echter niet te dringen. Maar als wij u nu vertellen dat ook zanger Marco Bakker een Runaband draagt en de dirigent Her- bert von Karajan en dat ook gefluisterd wordt dat prins Bemhard al jaren koper draagt voor zijn rugklachten zou het dan toch een nieuw wapen rheumalijders gedurende een zekere tijd arm ban- tegen rheuma kunnen betekenen?

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9