ilWlH Tienjarig winkelcentrum schenkt Oegstgeest stel klauterhonden Iwemvierdaagse in l§ollenbad nat geopend Peter Wolterink sterk aanvallend Oranjebrug onder de slopershamer brieven lezers Oud-Leiden liet zich inpakken door Gent-reis 'Üondstudie biologie Loting gunstig voor H. Punt ^GlglO LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1977 PAGINA 5 3p mijn omwegen door stad en land kom k graag mensen tegen. Elke morgen tussen 11 tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel- Blen wie u graag in deze rubriek zou willen jktegenkomen. Het nummer van mijn geduldi- Bge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. enu zwemlust wordt sinds een jaar of !r aanstekelijk aangemoedigd door vaderlandse zwembond de KNZB. raakli|n f,jne gelegenheid daartoe werd ra vonden in de Nationale Zwemvier- 1 er lagse, een massale zwemtoestand op isis van prestatie. Eén van de 333 iderlandse zwembaden die deze we- Si gedurende vier avonden (of vijf, n met een „verzuimavond" rekening fkunnen houden) hun bassins ter I Ijsrhikking stellen, is het Noordwijk- Bollenbad, dat dit jaar voor de 'eede keer aan het sportieve evene ent gelegenheid biedt. Vier avonden yjemmen betekent 2000 meter te wa- afleggen, ofwel 500 meter per keer i dat kan iedere bezitter van een diploma aan. Althans volgens Bol- nbad-directeur B. J. Timmermans.. le Tur^t felb bat ikzelf tien meter zwem- n val,èn al een immense prestatie vindt. is hier duidelijk niet relevant (zoals men dat in bepaalde kringen uit drukt). Het Bolienbad is van de week in de zevende natte hemel. Vorig jaar deden er rond de 700 kinderen aan mee, ditmaal had de heer Tim mermans de handen vol aan ruim 850, onder wie een toegenomen aantal logerende Duitse toeristen omdat de vierdaagse een maand eer der werd gezwommen. En dat allemaal in het buitenbad, binnen kon men even op adem komen bij een discoshow in een plezierige sfeer, tussen het prestatiezwemmen door. Erg aardig was het gebaar van publiciteitsgevoelige wethouder Ted Jansen van sportzaken en fi nanciën en voorzitter van de Raad van Bestuur van het zwembad, die de zwem vierdaagse offi cieel openzwom met een eerste duik, terwijl boven hem het water neergutste. De wethouder, die graag het hoofd koel en eventueel droog houdt, had uit voorzorg de paraplu opgestoken. Vrijdagavond is het slot van de vierdaagse in een feestelijke entourage, het liefst (naar wens van de heer Timmermans) allemaal verkleed, bij voorbeeld als zeehond of pinguin. Een aantal door een band verenigde detaillis ten in Oegstgeest krijgt binnenkort iets te vie ren. Het winkelcentrum Lange Voort bestaat vol gende maand tien jaar, wat wil zeggen, dat tien jaar geleden de eerste fase van het centrum voltooid werd. Reden voor het bestuur van de Stichting Winkelcen trum Lange Voort, waarvan thans mevrouw L. M. Münninghoff-Huls voorzitter is, om straks de grote trom te gaan roeren. De Stichting heeft ruim 40 winkelbe drijven, banken en een postkantoor onder de beschermende vleugels; een zakelijke kloek die haar neringdoende kin deren tot een succesvol le wasdom heeft ge bracht. Nu wil ik me vrouw Munningshoff- Huls niet vergelijken met een kloek, maar ze is wel zakelijk genoeg om de belangen van een deel der Oegstgeestse middenstand vrouwmoe dig te behartigen. Een type, dat graag aan de weg timmert en dan het liefst met een vooruit ziende blik. „Ik mag, geloof ik, wel zeggen, dat de Lange Voort een succes is geworden tot een eindweegs buiten Oegstgeest zelf. We hebben het goed gedaan, de bewijzen daarvan liggen voor de hand en we zijn nog niet aan het einde van onze ont wikkeling. Aan ons tweede lustrum gaan we nu enige ruchtbaarheid geven." Me vrouw Münninghoff-Huls voert me mee naar een gemet Mevrouw Münninghoff en haar „hondjes". selde opslagruimte in de buurt, een van de leegstaande gelegenheden onder een flat gebouw die door de stichting voor het onderbrengen van at tributen wordt benut Daar word ik geconfronteerd met een sterk riekend (nieuwe ver nislaag) kunstvoorwerp, dat door het bestuur aan de ge meente aangeboden gaat wor den (als tenminste de gemeen teraad ermee akkoord gaat en daar twijfelt mevrouw Mun- ninghoff-Huls geen moment aan). Het is een hardhouten compo sitie, een speelplastiek waar op je kunt ldauteren als je er nog de leeftijd voor hebt. „Geen extravagant ding," vindt de voorzitter, „gewoon een leuk speelbeeld, dat aan de Irislaan, in de buurt van de telefooncel bij het zwarte muurtje een plaats gaat krij- gea" Het zijn twee hondea hoog en laag, die loodrecht op elkaar staan. Ik weet niet hoe ik het anders zou moeten uit drukken. Ze lijken me een dashond met geheven staart en een fikse Duitse herder te zijn, klaar om het klimgrage volkje op de ruggen te nemea Het hondse tafereel werd ver vaardigd door de Utrechtse kunstenaar Rien Groené en mevrouw Münninghoff-Huls, die (als ze geld heeft) met ple zier tentoonstellingen afloopt, kocht een jaar of drie geleden het object namens de stichting teneinde het eens een zonnig plaatsje te kunnen geven in het winkelcentrum. Tot nog toe werden de honden dus achter de hand gehouden. Maar donderdag 15 september vindt de overdracht aan de gemeente plaats. In volle glo rie, en wie weet vinden de viervoetige buurtbewoners er nadien ook nog een aangena me verpozing en voorziet het plastiek ook in een honds op zicht in een zekere behoefte. Zolang de dieren aangelijnd zijn, zal daar weinig tegenin te brengen zijn, in de zin der wet althans. Het wordt een hele feestweek, zo heb ik me giste ren laten voorlichten. Van 13 tot en met 17 september. Het begint met een schaaksimul- taanwedstrijd in de grote feesttent op de „speelweide" aan de Irislaan, tegenover het rustieke en vrolijke molentje. Dan komt „Nederlands snelste schaker," achterneef Alexan der Münninghoff (bekend van t.v.-presentaties met groot meesters als Max Euwe), het opnemen tegen plaatselijke schaaklustigen. Verder komt er een kermisje voor de kinderen en er wordt gevoetbald door een Lange Voort-elftal tegen een Oegst geestse club, ouderen kunnen in de tent aan bingo doen en zo en donderdagavond 15 sept., wordt na een „sterrit" van vier muziekkorpsen het plastiek onthuld, waarna een receptie volgt waarop iedereen welkom is. Vrijdag en zater dag is er een feestmarkt met attracties en er komt een dans groep uit Katwijk om de zin nen te verzetten. Zaterdag 17 sept staat in het teken van de Lange Voort-omloop, een spor tief evenement dat jaarlijks herhaald gaat worden als er dit jaar tenminste een beetje animo voor bestaat. Mag ik dan nog vermelden het optre den van een Dixieland Band. Daarna gaat de Lange Voort weer over tot de orde van de dag. Dan is het weer kopen en verkopen geblazen en zullen de das en de herder voor on derhoud ten laste van de ge meente komen. Een zorg min der voor mevrouw Münning hoff en de haren. verg/ jch Wethouder Ted Jansen nam de eerste duik in Het Bollenbao lehnei Een situatie die zich zon der schroom of enige re serve laat schetsen: een paar Leidse dames die afgelopen zaterdagmid dag op het Burgemees ter Braunplein in het Vlaamse Gent het van school bekende Klokke Roelandslied liepen te zingen. Weliswaar niet uit volle borst, doch op enigszins ingetogen wij ze. „Het gehele vers bleek er na tientallen ja ren nog geheid in te zit ten", zo vernam ik van bevoegde zijde, naar aanleiding van een uit stapje van bijna 90 le den van de Historische Vereniging Oud-Leiden naar Gent. Het was niet zozeer potverteren dan wel de tweede buiten landse trip van Oud-Lei den in het 75ste jaar van haar bestaan. Een paar maanden geleden dreef men onbekommerd naar tweelingstad Oxford, thans werd de grens be neden Breda overschre den, op weg naar de Zuidelijke Nederlanden die met mate in op schudding zijn gebracht door de viering van het Peter Paul Rubens-jaar. Gent buitenlands? Zo vroeg de bevoegde zijde zich af. Toch wel erg verwant, met veel ver bindingen naar de Noordelijke Nederlanden. Koning Willem I (nu niet bepaald het troetel kind der zogeheten Belgen, T. P.). de oprichter van de Gentse universiteit; je hebt er de wol nijverheid, de bloemencultu- res, de Monumentenrij, de slechte bewegwijzering. Maar dat laatste is een persoonlijke opmerking, want ik heb in juli drie keer de stad rondgereden op zoek naar een uitweg naar Brugge. Eén en ander nam niet weg, dat drie vriendelijke gidsen de leergierige Leide- naars gedurende bijna drie uur langs Schelde en Leie voerden, een stevige wande ling die in drie groepen werd volvoerd, waarna men bijna op het tandvlees liep. Daartus sendoor het hoogtepunt: in de St. Baafs-kathedraal het be roemde meesterwerk De Aan bidding van het Lam Gods, van de hand van meesterschil der Jan van Eyck (1432). Oud-Leiden voelde zich ver jongd (eigenlijk had men vorig jaar al naar Gent willen gaan t.g.v. de 400-jarige herdenking van de Pacificatie van Gent, maar toen was er geen plaats voor Oud-Leiden. Ditmaal was er wel een gewel dig bloementapijt van enkele honderden vierkante meters, bezaaid met begonia's; ook be wonderden de Oud-Leidenaars een klank- en lichtspel. Over het onderwerp daarvan liet men mij in het duister, maar ik denk dat het best voor de beugel kon. Wel vernam ik, dat „na al deze lichaamsbewe ging de thee met gebak er wel in wilden en daarna werden de bussen weer opgezocht". Dat krijg je: op een gegeven moment worden die bussen weer opgezocht. En dan gaat het weer op Breskens aan, met die aantrekkelijke pont over de golfkalme zeearm van de nog niet getemde Westerschel- de. Er is een snellere manier van thuis te komen, maar er zijn altijd lieden die de gele genheid om op korte termijn zeeziek te worden niet voorbij willen laten gaan. Even wel, niemand van Oud-Leiden be leefde dit onpasselijke genoe gen, volgens mijn zegsman, die en passant de lof bezong van de reede van Vlissingen „met de nazaten van Michiel Adriaanszoon de Ruyter". Eni ge spijt over het uitblijven van die zeeziekte klonk er wel in door. Eenmaal over de .mach tige Zeelandbrug" heen wer den de ruitenwissers weer aangezet' „we waren weer thuis!" „Het was een hoogst interessante dag". En mijn verslaggever kennende weet ik, dat het méér dan interes sant was. Oud-Leiden hoeft de bloemetjes niet buiten te zet ten, de historische vereniging weet wel wat genieten is. dat b ien. I TENNISTOERNOOI LEIDSE HOUT >mem pen. 1 [ing e ad °PiEN De subfaculteit der rgeet logic van de Leidse Uni- Pisonjoit verzorgt in de avondu- onderwijs voor studenten, verdag door andere werk- heden verhinderd zijn. Er een beperkte mogelijk- zich in te schrijven voor Dnderondcursus, die op zaterdag ling Mptember begint. De intro- kranefedagen - gecombineerd -wei dag- en avondstudenten - welen op zaterdag 10, zondag n maandag 12 september Jiden. kandidaatsexamen kan afgelegd na vier jaar. hond van eerdere studiere ten, bijvoorbeeld het bezit- 'an het diploma sociale aca- je, kan deze studieduur in nd met mogelijke vrijstel-"" n korter zijn. Het onderwijs t grotendeels in werkgroe- |»egeven. In het derde stu- r wordt groepsgewijs aan broject gewerkt. De studen- fcebben ruime inspraak bij Jganisatie van de studie. I doctoraalprogramma, dat avondstudenten thans in r is, vergt ongeveer drie I Er wordt rekening gehou- I met de individuele stu- ïstandigheden. Specialisa- »gelijkheden zijn onder f methoden van onderzoek, 'osociologie, organisatieso- j^gie en organisatiekunde en vijssociologie. inschrijving, inlichtingen [et aanvragen van de studie- men zich wenden tot Ardi Cox of mevrouw ^ubben van de studentenad- Jstratie van het Sociologisch ■tuut, kamer 203, Stations- 242, Leiden, telefoon [-148333, toestel 3164. (Van onze tennismedewerker) LEIDEN Verrassingen hebben zich giste ren op het tennistoernooi van de Leidse Hout niet voorgedaan, al zag het daar in enkele partijen aanvankelijk wel naar uit. In drie partijen werd de eerste set door de speler, die volgens de verwachting zou moe ten winnen, verloren, maar in geen der partijen kwam het tot verlies van de partij. Zo werd Roanld Blommendaal geconfron teerd met een sterk aanvallend spelende Peter Wolterink. Met de grootste moeite kon Blommendaal, die mopperde, dat zijn spel niet boven dat van een damesenkel D uitkwam, tot 6—6 bijblijven, maar de tie break ging verdiend naar Wolterink. Zoals gewoonlijk betekende dit setverlies een sti mulans voor Blommendaal. Hij kreeg de ballen dieper, terwijl Wolterink steeds meer onnodige fouten ging maken. Met 63, 6—2 handhaafde de Noordwijker zich toch nog. Witteveen, vorig jaar halve finalist, zag geen kans vlot met het tempoloze spel van Paul Kallenberg af te rekenen. Pas via 64 in de derde set trok hij aan het langste eind. Ton Crepin begon gisteren onstuimig. Er lukte voor zijn doen erg veel en dat leverde hem een 6—4 setwinst tegen Lodewijk Kal lenberg op. Toen Kallenberg evenwel de puntjes op de i ging zetten, was Crepin toch vlot uitgerangeerd (6—1, 6—2). Har Meyer startte slap en leek door een opvallend sterk tennissende Carl Adamse naar een snelle nederlaag gespeeld te worden. Bij 1—4 vond Meyer het echter welletjes. Hij verwisselde zijn stalen racket voor een houten en hij begon in zichzelf te praten, altijd een teken, dat het de Unicummer ernst wordt. Met 7—5,' 6—1 maakte hij een eind aan de aspira ties van Adamse. Bij de dames toonde Bernadette Tombrock, dit seizoen in verscheidene C-toernooien fi- naliste, ook prima in B mee te kunnen draaien. Zij dwong Marjon v. Boeckel tot grote inspanningen. Via een nipte 6—4, 5—7, 7—5 zege zegevierde de laatste. In drie categorieën kwam de nummer twee geplaatste in moeilijkheden. Bij de dames in C kon H. Rother pas in de beslissende set doordrukken tegen E. Faase: 64, 5—7, 6—0. Joop v.d. Berg handhaafde zich bij de veteranen dankzij zijn betere konditie tegen Nico Ruigrok via eenzelfde soort uitslag: 7-6,5—7,6-0. Hans v. Tongeren ondervond aanvankelijk zware tegenstand van de stug verdedigende Hermans: 5—7, 6—2, 6—2. Ook broer Leo kwam in C een ronde verder en wel ten koste van Peter v. Paridon: 36,57. Overige uitslagen herenenkel B: Bram Ma dera-Hein Hazenberg 6—0, 6—2; Ad v.d. Berg-Gerald v.d. Sluys 64, 64; Jan Theu- nissen-Carl Schoon 6—0, 6—1; Charles As- selbergs-Paul Theunissen 64, 6—1; Theo Bollerman- Marcel de Bakker 6—0, 6—1. PAUL THEUNISSEN I AMSTERDAM-LEIDEN Morgen worden de halve finales voor I dames en heren van de wereldkampioenschappen op de j Amsterdamse Bosbaan verroeid. Zoals bekend is Leidenaar Harald Punt doorgedrongen tot deze halve finales. Hij zal het moeten opnemen tegen John Bailley (Australië), Peter Zeun (Groot -Brittan- nië), Reto Wyss, de vermaarde Zwitser, die dit seizoen echter nog 1 niet imposante prestaties heeft laten zien, Concord an (Ierland) en I Raimund Haberl (Oostenrijk). Met deze loting heeft Punt het niet slecht getroffen, de andere i I wedstrijd heeft een veel sterkere bezetting met drie potentiële I medaille kandidaten. Als Punt morgen bij de eerste drie eindigt j zal hij zondag in de finale starten. Een medaille behoort tot de mogelijkheden. Vast staat wel, dat Nederland succes kan gebrui ken, na het debacle in de acht tegen België. oerikaanse onderscheiding voor prof. dr. Steenis 'EN Dr.'C. van Steenis, >askfr<lirecteur van het Rijksher- erts l" en van *962-1972 hoogle- t hi de biologie aan de jaar de „Robert Allerton Award". In november zal prof. Van Steenis naar New Orleans reizen om de prijs, behorende vangst te nemen. De onderschei- j ding bestaat uit een bedrag van een duizend gulden en een bron- I LEIDEN De Oranjebrug op de hoek van de Oranjegracht en de Nieuwe Rijn gaat 29 augus tus onder het mes. De brug zal geheel worden gesloopt. De fir ma Beljon uit Voorburg zal er voor in de plaats een nieuwe brug aanleggen. Tevens worden gedeelten van de walm uren langs de Nieuwe Rijn ver nieuwd. Het werk gaat onge veer 915.000 gulden kosten. De nieuwe brug gaat er hetzelf de uitzien als de huidige brug. Hij krijgt een betonconstructie met metselwerkbekleding. De werkzaamheden zijn waar- .«rMinlffV ir> nril 107R Het werk aan de brug veroor zaakt onvermijdelijk overlast voor de omwonenden. De Oran jegracht zal van de Nieuwe Rijn tot aan de 4e Groenesteeg ge heel voor het verkeer zijn afge sloten. Wél is dit gedeelte aan beide zijden van de Oranje gracht bereikbaar voor voetgan gers. Bovendien zal ten behoeve van de voetgangers een dam worden gelegd over de Oranje gracht als vervanging van de Oranjebrug. Ook het af te slui ten deel van de Nieuwe Rijn blijft voor voetgangers bereik baar. Voetgangers tunnel Het verslag in de L.C. van 16 augustus over de kruispuntver betering Sotaweg/Stationsstraat verdient, blijkens ontvangen reacties, correctie. Het zou immers een ernstig te kort aan kwaliteit in de raad betekenen, wanneer de leden van dit college slechts het berij den van stokpaardjes voor ogen zouden hebben, wanneer het gaat om de beantwoording van de vraag of de verbetering van het kruispunt gezocht moet wor den in een reconstructie of in de bouw van een tunnel. Het maken van een keus is na tuurlijk wel te doen, maar dan moet het college van b. en w. het nodige materiaal leveren onj die beslissing te kunnen nemen. Bij iedere behandeling in de commissies en de raad werd het college voorgehouden, dat niet alle mogelijkheden ter verbete ring van het kruispunt waren onderzocht. Zelfs tijdens de laatstgehouden vergadering van de commissie financiën moet het uw verslag gever toch opgevallen zijn, dat b. en w. hun laatste beslissing uitsluitend op grond van een rapport van de directeur open bare werken hadden genomen. De commissie achtte zich echter niet in staat om over deze zaak een advies uit te brengen. De leden beschikten op die avond wèl over de cijfers van de jaar lijkse lasten, maar er was niet uitgezocht of de financiële toe zegging van de provincie ook gold voor de bouw van een tun nel. Een vraag, die vorig jaar ook al in de raad is gesteld! Het college zal nu 2 hoofdambtena ren van de gemeente naar de provincie sturen om antwoord op die vraag te verkrijgen. De "heldere" analyse van raad slid Klerks "doortrekking van de Alkemadese lijn zal de Leidse Willem de Zwijgerlaan 5 tunnels moeten opleveren", lijkt 'PI Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. moeten worden. Wie de kranten leest, weet, dat de bevolking rondom de W. de Zwijgerlaan zich al vrij hard tegenover het gemeentebestuur van Leiden ter verkrijging van minimaal 1 tun nel onder die laan hebben opge steld. Wat hebben wij trouwens met Leiden te maken? Dat zijn hun zaken. Leiden kan geen graad meter zijn voor het oplossen van Alkemadese vraagstukken. Het antwoord op de vraag of het kruispunt als gevaarlijk moet worden gezien, kan niet alleen gegeven worden door de politie. (Het is trouwens niet waar, dat er geen enkel ongeval op de kruising heeft plaats ge vonden.) Wie zijn oor te luiste ren legt bij de inwoners en ken nis neemt van de verontruste geluiden, die komen van het be stuur en het personeel van de Annahof en de Jozefschool, moet concluderen, dat door ve len de huidige oversteek als ge vaarlijk wordt betiteld. Naar het zich laat aanzien zal er vermoedelijk wel gekozen gaan worden voor de recon structie, want de door een inge nieursbureau aangewezen, meest geschikte plaats voor de tunnel verzekert wel een veilige oversteek van de Alkemadelaan, maar plaatst het langzame ver keer op de kruising Wilgenstraa t/Spoorstraat weer voor een ge vaarlijke situatie. En daarmee vervalt voor een groot deel het nut van de tunnel, terwijl dat ook nog 25 jaar langer een fi nanciële last van 32.000 per jaar vraagt J. W. Kret, raadslid VGA Bowling en Oxford In het artikel van woensdag, 10 augustus 1977 „Oxford-bowlers werden niet het stiefkind van de rekening", zijn niet alleen enige onjuistheden voorgekomen, doch werd zelfs een zeer belang rijk punt of zelfs punten over het hoofd gezien. In de eerste plaats werd door ondergeteken de gesteld dat de Vereniging Holiday Inn de deelname gered heeft door de honneurs van de Leidse Bowling Bond waar te nemen. Hierbij is echter ver zuimd mede te delen dat op maandag 8 augustus twee teams van de „Formatie", voorheen „Scheffers Brilmode" eveneens tegen de gasten gespeeld heb ben en dat de daaraan verbon den kosten door de Leidenaars gedragen zijn. Ook deze wed strijd was een daverend succes, gezien de uitnodiging van de kant van Oxford aan de „Schef-, fers" om een tegenbezoek te brengen. Voorts, en dit verklaart onder getekende gaarne, is door de Bowling Bond Leiden toch wel iets gedaan en wel in de vorm van een door deze Bond betaald uitstapje van de Engelsen met begeleiders - vrijwilligers - naar Den Haag, evenals een daaraan verbonden etentje, terwijl voorts de voorzitter van de Leidse Bowling Bond, de heer P. Hoogeveen, de gasten een dag mee heeft genomen op zijn boot en nadien in zijn restau rant „De Uiver" te Sassenheim een diner heeft aangeboden. Alle voormelde evenementen hebben bij de Engelse gasten een zeer goede indruk gemaakt Deze initiatieven werden op ho ge prijs gesteld en de scherpe kanten van de eerste onprettige indruk zijn volledig weggeslo pen. Mogelijk hebben alle betrokken partijen, zowel de Bond als de particulieren, hier iets van ge leerd en zal een volgende gele genheid, en deze komt beslist, zonder moeilijkheden verlopen. Sieg de Leeuw

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5