VW-Noordwijk krijgt gemeentelijke subsidie „Reugebrink heef ons laten vallen RAAD NOORDWUK KIEST BENSCHOP TOT WETHOUDER AANKOMENDE STUDENTEN VINDEN LEIDEN „EEN VIEZE STAD" Najaarsfeest Katwijk binnê Linkse fracties verzetten zich Huurwoningen niet te koop in Leidschendam GOUDEN TROUW Kruis van Pancratiuskerk af REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1977 PAGI] Bewoner van Schakenbosch vermist LEIDSCHENDAM Uit het Nederland» Hervormd Psychia trisch Centrum Schakenbosch te Leidschendam Is op 16 au gustus de 66-Jarige Hendrik Ar- noldus van der Ham uit Alphen aan den Rijn weggelopen en tot op heden niet teruggekeerd. De vermiste man is seer depressief en een ongeluk wordt gevreesd. De korpschef van de gemeente politie van Leidschendam ver zoekt namens de familie opspo ring van de man, die ongeveer 1.65 m lang is, een normaal postuur grijzend kalend haar, een volledige mondprothese en een pleister boven het rechter oog heeft Hij is gekleed in een bruin kostuum draagt bruine schoenen en een bril met don ker bruin montuur. Ieder die inlichtingen kan verschaffen over deze man kan contact op nemen met de gemeentepolitie van Leidschendam (070-209304) of met de politie van de eigen woonplaats. DAMLAAN AFGESLOTEN LEIDSCHENDAM De Dam- laan in Leidschendam is tot half oktober voor alle rijver- keer afgesloten. Het verkeer in de richting van de sluis wordt omgeleid via de Koningin Ju- lianaweg, Voorburgseweg, Dr. van der Stamstraat, Oude Trambaan en Plaspoelstraat naar Damplein. Vanaf de sluis in de route Damplein, Zaagmo lenstraat, Rijnlandstraat, Deif- 1 andstraat naar Oude Tram baan. Het deel van de Damlaan tussen de Oude Trambaan en de Koningin Julianaweg blijft bereikbaar maar wordt afgeslo ten voor het doorgaande ver keer. De overlast voor winkels en woonhuizen zal tot een mini mum beperkt worden. De reconstructie van de Dam laan zal bestaan uit het vernieu wen van de riolering, het aan leggen van nieuwe trottoirs en parkeerhavens en het asfalteren van de rijweg. NOORDWUK Het verstrekken van een subsidie aan de Stichting VW Noord wijk was een der belangrijkste agendapunten voor de gisteravond ge houden raadsvergadering. Over dit voor stel werd uitgebreid gediscussieerd. Met de stemmen van de PvdA en PPR tegen besloot de gemeenteraad tenslotte over eenkomstig het voorstel van b. en w. een splitsing te maken turnen de bemidde lingsactiviteiten en de afdeling service van de Stichting VW. Het op de begro ting 1977 op de service geraamde tekort van 135.783,— nam de raad voor reke ning van de gemeente, terwijl ook de tekorten op de exploitatie over 1975 en 1976 door de gemeente sullen worden gedekt Het raadsbesluit heeft tot gevolg, dat het werk van de VW kan doorgaan en dat in een later stadium het rapport-Tideman en de herstructuering van het VW-appa- raat aan de orde komen. De linkse fracties tekenden bij monde van Schaap (PvdA) en Schelvis (PPR) bezwaren aan tegen deze volgorde. Men wenste eerst inzicht te hebben in de ontwikkeling binnen de VW en de resul taten van het onderzoek-Tideman alvo rens gelden voor het VW-werk te ver strekken. De Witt (CDA) kon zich wel vinden in h^t voorstel om eerst een subsidie te geven en daarna de structuur te bekij ken. Naar zijn mening diende het totale bedrijfsleven in de badplaats, inclusief de horeca, meer aan de VW te gaan bijdra gen. Wat de subsidie betreft zit de ge meente echt niet zo hoog, een stelling, die door De Witt's fractiegenoot De Geus nog eens nadrukkelijk werd onderstreept. Wanneer de gemeente een eigen VW zou moeten runnen, zou ze een veelvoud van de huidige subsidie moeten opbrengen. „We zijn een belangrijke badplaats", al dus De Geus, „maar in vergelijking met andere grote gemeenten, is de bijdrage van Noordwijk aan de VW heel laag". De gemeente komt er met een koopje af. De Geus besloot zijn glashelder pleidooi voor het voorstel met een beroep op de raad om eerst het VW-werk financieel mogelijk te maken. Wethouder Jansen zette uiteen dat het college had gekozen voor een praktische oplossing. Daarbij was het financiële pro bleem het meest urgente. „Dit is het probleem van vandaag, de structuur van de VW is de zaak van morgen", aldus de wethouder. Zou het rapport-Tideman een pasklare oplossing hebben geboden, dan zou zowel het rapport als de subsidie als één geheel zijn behandeld. Schaap was het niet met Jansen eens. De herstructuering had reeds veel eerder op tafel moeten komen. Uit het onderzoek kan voortvloeien, dat de raad anders had moeten financieren. Op een vraag van Admiraal (Gem. Bel.) hoe de VW nu zonder middelen zou moeten draaien, deelde Schaap (PvdA) mee, dat dit een zaak was voor het bestuur van de VW. Als raadslid had hij slechts toe te zien op een juiste besteding van gemeen schapsgelden. Oostdam (CDA) tenslotte wees het ver wijt van de hand, dat het bedrijfsleven zelf niet actief zou zijn. In dit verband attendeerde hij op de Noordwijk-folder, welke door deskundigen als de beste van de gehele Nederlandse kust wordt be schouwd. NOORDWIJK De gemeente raad van Noordwijk heeft gis teravond met tien stemmen vóór, zes stemmen tegen en eed blanco-stem de heer C. Ben schop (CDA) tot wethouder ge kozen. Hij volgt wijlen de heer J. van Leeuwen op en gaat diens portefeuilles van sociale zaken, woonruimteverdeling, onderwijs en personeelsaange legenheden beheren. Aan de verkiezing ging een dis cussie vooraf, waarin Voorham (PvdA) het CDA gebrek aan openheid verweet Tot op 8 au gustus was zijn fractie niet op de hoogte van het feit dat het CDA Benschop als kandidaat voor het wethouderschap zou voordragen. Naar zijn mening had overleg tussen de fracties moeten plaatsvinden. De PvdA- woordvoerder kwam terug op de wethoudersverkiezingen van 1974, toen zijn fractie een af spiegelingscollege van vier wet houders had afgewezen. Daarbij had ook de overweging, dat de fractie een program-college wenste, een belangrijke rol ge speeld, verklaarde Voorham in zijn betoog. Hij nodigde de raadsleden uit hun stem op Jaap Bedijn (PvdA) uit te bren gen. Namens de PPR richtte Schelvis een ernstig protest tegen, wat hij noemde, de opvoering van de klucht van het CDA. Naar zijn mening werd de bestuurs- continuïteit van de gemeente ge schaad om Benschop een ple ziertje te doen. De houding van de VVD was Schelvis een raad sel. Deze fractie had zich vol gens hem met huid en haar aan het CDA verkocht. Ook de frac tievoorzitter van de PPR droeg Bedijn als kandidaat voor. De Geus (CDA) zei niet op het onsympathieke geluid van de PPR te willen ingaan. Waarde ring had hij voor het betoog van Voorham, maar naar het oor deel van De Geus, ging het om een normale aanvulling van een tussentijds ontstane vacature. Benschop weet bovendien veel af van de portefeuilles, welke wijlen de heer Van Leeuwen onder zich had. Voorafgaande aan de wethou dersverkiezing, vond in deze vergadering de beëdiging plaats van het nieuw benoemde raad slid H.J.J. Oostdam. LEIDSCHEDAM Het bestuur van de r.k. woningbouwvereni ging Leidschendam heeft de le den per circulaire laten weten besloten te hebben geen wonin gen aan de huurders te zullen verkopen. De brief met dit be sluit werd tot verbazing van de leden bezorgd nog voor de bij zondere ledenvergadering die juist was belegd om de verkoop van woningen in zuid te bespre ken. Op vragen naar deze gang van zaken tijdens de twee da gen later gehouden bijeenkomst gaf voorzitter J. A. G run deken toe hiermee misschien niet juist te hebben gehandeld maar zelfs als een meerderheid van de le den hem zou vragen op dit standpunt terug te komen bleek hij daartoe niet bereid. Het be stuur meende in deze omstan digheden niet anders te kunnen handelen. Een van de moeilijkheden bij de verkoop is de inkomensgrens. Veel huidige huurders hebben een inkomen dat ligt boven de bepalingen die verbonden zijn aan de koop van woningwetwo ningen. Als de woningbouwver eniging tot verkoop zou over gaan zou de hele procedure te rug moeten worden gedraaid en de woningen alleen als premie- woningen kunnen worden ver kocht, iets waar de voorzitter van de Algemene Leidschen- damse woningbouwvereniging, de heer de Waard, onlangs ook op heeft gewezen. De „algeme ne" is echter bereid tot verkoop aan haar huurders. Het bestuur van de christelijke woningbouwvereniging die met de leden terzelfder tijd ergens anders vergaderde staat op het zelfde standpunt als de rooms- katholieke. Het voornaamste ar gument was hier dat het ver dwijnen van een groot aantal woningwetwoningen de door stroming zou belemmeren, een vrees die ook door wethouder J. M. Kranenburg van volkshuis vesting is uitgesproken. VOORHOUT Het echt paar C. van Kempervde Groot viert woensdag 7 september zijn 50-jarig hu welijksfeest met zijn zes zoons, drie dochters en vierentwintig kleinkinde ren. De 75-jarige bruid en haar 74-jarige bruidegom zijn beiden geboren en geto gen Voorhouters. De bruid werkte voor haar huwelijk in de huishouding. De heer Van Kempen heeft tot zijn pensionering in het bollenvak zijn brood ver diend. Het gouden paar heeft ze senveertig jaar aan de Boekhorstlaan gewoond. Woensdag 7 september wordt om half drie een H. Mis uit dankbaarheid op gedragen in de H. Bartho- lomeuskerk. Caravans tijdelijk onderkomen in Wassenl* Zesendertig woningen in de Wassenaarse vans. Deze staan op een braaklic3 wijk Kerkehout worden vernieuwd. Om de terreintje tussen de Albertinestraat JL bewoners van die huizen tijdelijk onderdak Van Bommellaan. waarvan men er <l°' te bieden beschikt de gemeente behalve gaande foto enkele ziet. over ruilwoningen ook over zes stacara- KATWIJK Het najaarsfeest in Katwijk-binnen, dat doer de Oranjevereniging wordt geor ganiseerd, omvat weer een groot aantal evenementen. Dit maal zal er ook een apart pro grammaonderdeel voor de be jaarden worden verzorgd. AJIe 65-plussers worden namelijk uitgenodigd op zaterdag 27 au gustus om 9.30 uur koffie te komen drinken op het onlangs gereed gekomen plein bij hotel „De Roskam", de zogenaamde Turfmarkt Daar treden dan de boerenkapel en de harmonie „Katwijk" met majoretten- groep op. De festiviteiten zijn vanmiddag begonnen met de opening van het vermaakcentrum op het speelterrein aan de Zonne bloemstraat. Morgen en over morgen zal het vermaakcen trum vanaf vier uur open zijn en op zaterdag de 27e vanaf negen uur. Op vrijdag is er eveneens een klaverjaswedstrijd en verloting in hotel „De Ros kam", waarvoor het inleggeld ree 2.50 bedraagt Zaterdag is de eigenlijke feestdag; dan wordt om 7.00 uur de vlag gehesen en op dat tijdstip begint meteen de hengelwedstnjd aan de Over- rijn. Inschrijven af 2,- voor volwassenen en ƒ1.- voor de jeugd tot 16 jaar bij de Oranje vereniging. De bedrijfsvoetbal wedstrijd op het sportterrein van de KRV in de Kooltuin begint om acht uur en om half tien is er een straat tekenwedstrijd op de Comman deurslaan voor kinderen van 3 tot 10 jaar. Inleggeld 0.50. Ter wijl de jonge kinderen hun ar tistieke bezigheden verrichten bak gebruiken op de lux, kunnen de jongeren vaneI* 16 jaar om tien uur riiV op dubbelfietsen. Opgavi Oranjevereniging; i 1.- Om die tijd ven harmonie „Katwijk" een aubade in het be ja huis „De Wilbert". De ri rij voor bespannen rijtuiB bury's en sjezen begint c uur op de Commandeurs de grote lampionoptochtl aan diverse harmonie-of meewerken, gaat om hal van start in de Baron vj senaarlaan. K O-SECRETARESSE MEVROUW KUNST: LEIDERDORP De kritiek vanuit de raadscom missies voor financiën, ruimtelijke ordening, on derwijs en maatschappelijk welzijn en de plan nen van b St w voor een multifunctioneel wijkge- bouw in het Zijlkwartier tijdens de gecombineer de vergadering van maandag J.I., is in kringen van K O en de buurtvereniging „Het Zijlkwar tier" slecht ontvangen. De secretaresse van de afdeling Leiderdorp van K O mevr. A. Kunst zegt hierover het volgende. „Als de plannen niet doorgaan, zie ik niet hoe K O aan de leslokalen kan komen die we zo nodig hebben. Ik had liever gezien dat de ligging wat centraler zou zijn, maar ik vind het deson danks een goed plan". Mevr. Kunst is niet erg te spreken over het optreden van sommige raad sleden. „In mijn ogen heeft de heer Reugebrink het Zijlkwartier laten vallen. In de verg/ die in mei werd gehouden heeft hij zich lafetl zo negatief opgesteld. Ook mevr. Gehnei een ommezwaai gemaakt. De voorzitter van de buurtvereniging „Hi kwartier" de heer A. Pison betreurt ook d van zaken. „Het zou triest zijn als het wijkt er niet zou komen. Sinds 1975 zijn we hi' U bezig. Aan de andere kant zijn er door vt lende raadsleden uitlatingen gedaan, dat h kwartier beslist geholpen moet worden. fly. dat de neezeggers met oplossingen komen ui' aan een eigen onderkomen zullen helpen. I voorstel van b en w is onze vereniging e' Ik hoop daarom dat de gemeenteraad op,£j^ tember de commissie vergadering vergeet positief besluit neemt", aldus de heer Pison^n tndi SASSENHEIM Door het be drijf Maarten Verschoor uit Sassenheim is gistermiddag het zes meter hoge kruis van de Pancratiuskerk afgehaald. Uit een onderzoek, dat werd verricht in het kader van de restauratie-werkzaamheden aan de kerktoren is gebleken dat het kruis was doorgeroest Tevens bleek het te zijn verbogen, waarschijnlijk door de januaris- ven hed 'I ziel tormen van 1975. Onderond publieke belangstelling vjptei ten de immense kranefeda Verschoor het karwei daj tweeëneenhalf uur w«|en klaard. n c udei Van een onzer verslagevers LEIDEN Ruim 1500 aankomende eer stejaarsstudenten hebben vorige week uitgebreid kennis emaakt met de univer siteitsstad Leiden. Vijf dagen lan wer den zij overgoten met een stroom aan informatie om uiteindelijk op de laatste avond losgelaten te worden op een groots slotfeest De kennismakin met Leiden de stad van 90.000 niet-studen- ten was slechts vluchtig. De informa tiekraan van de universiteit werkte op volle toeren, terwijl de informatie stroom van de emeente Leiden slechts druppelsgewijs over de 1500 nieuwe in gezetenen van de Sleutelstad neerdaalde. Hoewel burgemeester Vis in zijn opening stoespraak in de Pieterskerk wel zin speelde op de grote problemen van de stad (de kamersnood, de binnenstadspro- blematiek, de sociale achterstanden en de slechte relatie tussen universiteit en bur gerij) zijn de eerstejaarsstudenten hier over niet meer uitgebreid onderhouden. Wat restte waren de uiterlijke kenmer ken, die overigens voldoende indruk maakten. Zo ook bij metrogroepje 13 van zesde-jaars wiskunde-student Martin Vonk.'s Maandag zwief hij met de acht leden van zijn groep door de stad. Gewa pend met een foto-camera, op zoek naar ook op zoek naar dat onderdeel van de stad, dat volgens hem en zijn acht disci pelen zo snel moelij k veranderd moest worden. „Een vieze stad", zet Herman peeren uit Rotterdam, „nergens zie je bijna afvalem mers of prullebakken. De mensen gooien alles maar op straat In sommige andere steden krijg je onmiddellijk een bekeurin van vijf ulden aan je broek". „Wat heeft Leiden ontzettend veel straten met eenrichtinsverkeer", meent Miriam Naler uit henelo. „Je weet op het laatst echt niet meer waar je heen moet." Ook de chaotische verkeerssituatie is niet aan hun aandacht ontsnapt tijdens hun vijf daagse zwerftocht door Leiden. „Het ver keer in Leiden verloopt bijzonder onbr- ganiseerd en bovendien lijkt het wel of er op elke hoekpunt een stoplicht staat", is de mening van Hans bayer uit Den Haag. Het zijn echter slechts de uiterlijke ken merken van Leiden die voorlopi in het geheugen van de nuldejaars gegrift blij ven staan. De echte problemen van leiden zijn nauwelijks ter sprake gekomen. „Het is wel jammer, dat daar niet voldoende tijd voor uitetrokken kon worden. Er was wel informatie over wonen, welzijn, cul tuur en sport in de gemeente Leiden. van één van die onderwerpen te horen. Je miste eigenlijk een overzichtsbeeld van de stad Leiden', aldus Harm Mooi- broek, student in de Semitische talen uit Doorn. Groep 13 kreeg een film van een half uur van de kritische filmers over-de proble men van de werkende jongeren voorge schoteld en kreeg vervolgens nadere in formatie over dit onderwerp in het vor mingscentrum Troef. Een uitstekende film weliswaar, maar het valt wel te betreuren dat deze film zich afspeelde in Breda en niet in Leiden. Kortom, Leiden heeft tijdens de introduc tiedagen een kans laten liggen om zich zelf te presenteren aan de aankomende studenten. Het resterende beeld van Lei- den-museumstad en stad van /-Octóber- feesten en haring en wittebrood was ei genlijk al genoegzaam bekend. De opzet van de introductiedagen wordt door de meeste aankomende studenten positief beoordeeld. „Je krijgt een hele boel nuttige informatie. Je weet alleen niet wat je er van kunt gebruiken. Maar het is zoveel, dat er altijd wel iets zinnigs bij moet zitten", zegt Arjen Binnerjts van groepje 13. „Je voelt je niet meer als een volkomen vreemde in zo'n stad", is de merun van Elma Schoonderwoerd. „Ik daen mee te maken. Ja, je weet helemaal met waar je terecht komt. Zo'n introduc tieweek is wel erg belanrijk. Het is ten slotte je eerste kennismaking met de universiteit en de stad leiden." De belangstelling voor de studentenvere- ruingen is niet bijzonder groot bij de leden van groep 13. Sonja Bleeker; „Dat beeld van die eenzame student op een zolderkamertje die geen lid is van een studentenvereniging, staat mij niet zo erg duidelijk voor ogen. om mensen te leren kennen hoef je geen lid te zijn van een studentenvereniging." De voorbereiding op het studentenleven door de decanen van de middelbare scho len blijkt over het algemeen weinig in houd te hebben. „Er wordt wel gepraat over de studie die je aat volgen, maar met over het leven er omheen. Je wordt klaargestoomd voor het eindexamen en gewaarschuwd voor deenzaamheid in je studententijd" zegt Saskia van der Feltz. „Ik had no nooit een collegezaal van binnen ezien", klinkt het lacherig uit de mond van Elma Schoonderwoerd. „In die zalen van het Gorlaeuslaboratorium had ik voortdurend de neiin om te aan ap- pluadiseren als er iemand was uitgespro- Groepje 13, genietend van een oerdegelijke Leidse hutspotmaaltijd, v.l.n.r.: Sas der Feltz, Miriam Naler. Elma Schoonderwoerd, Harm Mooibroek, Arjen Binnerti p-sxror Martin Vonk Hermen Pp«arpn en Sonia leeker h

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4