In Doetinchem het laatste 'Spel zonder grenzen' Film 'Stralingsgevaar' nog steeds actueel TERUGBLIK „Geld zonder grenzen" Krachtige groei van Teleac in 12/2 jaar TELEVISIE VANAVOl mmn TELEVISIE DONDERL RADIO VANAVOND lillVHiH'l'iB RADIO DONDERDAGj kunst en kunstenaa RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT." KT> WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1977 Pflf GERARD Ofschoon Frans Halsema met zijn gezellig-persoonlijk solo-cabaret het niet zo heel best heeft gedaan in Amster dam, gaat Gerard Cox toch ook met een eigen cabaret op de solo-toer. Hij heeft er een hele mooie titel voor bedacht, direct overgenomen van de sprookjesverteller Grimm: „Niemand weet, nie mand weet, dat ik repel steeltje heet". De teksten er voor heeft hij volop in de maak, maar hij kan nog niet precies vertellen waar het over gaat, omdat nog steeds invallen wachten op uit werking, waarvoor mogelijk dan weer iets moet wijken wat al gereed is. Gerard wil overigens niet de fout ma ken de hele avond alleen op de planken te gaan staan. Hij wil het allemaal een bee tje leuk aankleden. Niet sa men met zijn vrouw Joke Bruis - hij vindt dat maar weinig gehuwden elkaar in het werk als prettig ervaren - maar met vier jonge vrou wen, waarvoor zijn persoon lijke keus gevallen is op Si- mone Kleinsma, Hanna de Leeuwe, Hanny Vree en Leo- nie Jansen. Hij geeft toe, dat dit (nog) geen grote namen op cabaretgebied zijn, kan nog komen natuurlijk, maar zij dienen slechts als versie ring, als randwerk rond de grote meester als middel punt. Cox liet verschillende mensen teksten voor hem schrijven en rust zijn solo cabaret ook nog uit met een combo van vijf man. MARIJKE Sieto en Marijke Hoving, het Amsterdamse cabaret-echt paar, delen niet de mening van Cox, dat je het als echt paar samen niet leuk zou hebben op de planken. Zij zouden niet weten met wie zij liever zouden willen wer ken, al halen zij ter verho ging van het speelse element er wel regelmatig een derde bij. Momenteel wordt dit ge daan door Cisca Beaudoux, bekend van het Vrouwenca baret. Toen aan Marijke werd gevraagd of het nou niet verveelde altijd met el kaar, thuis en in het theater, zei zij: „Nee, in de bijna der tig jaar dat we nu al samen zijn heb ik dat gevoel nooit gehad". Zij vindt het overi gens wel een gelukkige om standigheid, dat Sieto altijd het eten kookt, waarin hij groot plezier vindt, en dat zij altijd de afwas doet, leuk omdat zij daarmee het koken heeft afgekocht. ANDRÉ André van Duin zit graag alleen thuis. Uren voor de buis in zijn eentje verveelt hij zich niet Hij zegt dan geen gekke bekken te trek ken, omdat de aanvechtingen daartoe uitsluitend in het theater zich voordoen, alt hans bij hem. Zo zal hij op straat ook nooit gekke bek ken trekken, ofschoon er mensen zijn die daarom vra gen als ze hem herkennen. „Als ik daaraan zou begin nen", zegt hij, „kwam ik nooit meer thuis". Wel groet hij vriendelijk terug als hij gedag wordt gezegd, ook als het voor hem vreemden zijn, want hij weet datdit zijn publiek is. Ook voor een handtekening, zomaar par does op straat gevraagd, draait hij zijn hand niet om. Wel vindt hij het vervelend als achter hem spontaan zich een groepje kinderen vormt, die daarbij in optocht zijn liedjes beginnen te zingen. „Dan voel ik me niet happy", zegt hij, „want dan is het net of ik dit zelf georganiseerd heb". TED Ted de Braak, die naast al zijn werk voor tv toch tijd overhield voor een eigen zaalprogramma, gaat het ko mende seizoen in zee met Conny Vandenbos. Zangeres Conny ging graag op het ver zoek daartoe van Ted, in, omdat zij als zangeres zich ook graag eens wat meer wil wijden aan het cabareteske element. Het is niet zo, dat zij als randwerk zal dienen voor Ted. Zij zijn het er over eens geworden, dat zij bin nen één show-programma elk met eigen werk komen, maar dat zij dit zodanig in elkaar schuiven, dat er een voorstelling uit ontstaat. Voor een deel zal het er op neer komen, dat zij elkaar lieve hakjes zullen zetten, plagerijtjes met een knipoog naar de zaal. EEF Eef Brouwers, die als nieuw slezer vertrekt bij het NOS- journaal om adjunct-hoof dredacteur te worden van het Nieuwsblad van het Noorden, heeft in een inter view verteld er last van te hebben een bekend gezicht te hebben. Als hij met vrouw en kinderen ergens kuiert, wordt hij alsmaar ge dag gezegd. Hij vindt dat dit voor een artiest anders ligt dan voor hem, omdat hij ter- wille van zijp vak geen po pulariteit hoeft na te stre ven. Soms is bekendheid voor hem ronduit vervelend. Zegt hij: „Loop ik langs een kerstpot van het Leger des Heils en heb ik geen zin om wat te geven of om mijn portemonnee voor de dag te halen of heb ik toevallig geen handzaam bedrag op zak, dan krijg ik opmerkin gen als: „Betalen ze zo slecht bij de NOS". Op deze uit spraken reageert de NCRV- gids, die hem woorden van troost toevoegt: „Nog een paar jaar, Eef, en je bent weer zo onbekend, dat je nis tig langs een kerstpot kunt lopen". Strikt zakelijk gezien bedroe gen de kosten dit jaar een kwart miljoen voor de NCRV. Nu Is dit opgelopen tot drie kwart miljoen gulden. Kon ik even reklame maken, bijvoor beeld voor kaas of voor wijn, of de merknaam van de elek tronische apparatuur in beeld brengen, dan konden we de kosten met de helft reduce ren", tel Dick van 't Sant, de verantwoordelijke man van bet „Spel tonder grenzen". Een groot deel van de kosten zit in de post uurlonen en ma teriaalkosten. Timmerwerk en decoratiebouw vergen de meeste manuren in totaal on geveer 2500 uren. Voor een spelletjesprogramma zoals in Doetinchem zijn zoal nodig: 3700 meter vurenhout, 275 kg. lijm, 40 kg. pvc-folie, 130 kg., olieverf, 875 kg. decorol, 320 meter betonijzer, 530 schuim- plasticplaten, 140 platen hard board, 380 meter koperprofiel, 570 meter ronde pijp, 200 me ter plat ijzer, 50 meter gaas, 115 liter verdunner, 240 schuim, 100 meter prikkabel, 80 kg. gips, 50 pak draadna gels, 143 meter katoendoek, 75 platen triplex, 120 platen mul tiplex, 25 pak Stanley mesjes, 300 meter landbouwplastik, 3 bakfietsen, 3 opblaasbare bo ten ennatuurlijk water. Liefst 180.000 liter. (Van onze radio- en tv-redactie DOETINCHEM Het NCRV- lid dat alle leden van deze christelijke omroepvereniging een plek wil laten betalen om „Spel zonder grenzen" ook voor de toekomst nog op de buis te houden, komt te laat» Het is uit met de pret. De NCRV doet volgend jaar niet meer mee aan dit internatio nale veredelde zakloopfestijn. Geen glijpartijen op groene zeepbanen, geen dolkomische plonsen in waterbassins en geen zijspanraces voor schertsfiguren meer. Het be sluit is zo definitief, dat in de Gelderse plaats Doetinchem iedereen zich verkneukeld in de wetenschap de laatste plaats in Nederland te zijn, waar dit gigantische spelletje sprogramma is opgenomen op het speelveld De Bleek. „Spel zonder grenzen" heeft roemruchter verleden dan de argeloze buiskijker vermoedt, wanneer hij de spraakwater val van Barend Barendse over zich heen laat gaan. Wijlen Charles de Gaulle zag in het onschuldige spelletje een aar dige gelegenheid de banden met Adenauers Duitsland wat strakker aan te halen. Het Franse Dax en het Duitse Wolfsburg streden op het ni veau van buurthuisspelletjes tegen elkaar onder het spie dend oog van de ORTF-televi- sie. De twee volkoihen neutra le scheidsrechters waren - ui teraard bijna - Zwitsers: Gen- naro Olivieri en Guido Pancal- di, de fluitisten die nu nog meedraaien in het spelletjes circus. Het bleek zulk een suc ces dat ook andere landen, België, Italië, Zwitserland en Groot-Brittannië hun belle- blaasvedetten op Europees ni veau wilden laten triomferen. In Nederland claimde en Uok Barend Barendse ziet „Spel zonder grenzen" ongaarne verdwijnen. claimt nog de NCRV de eerste familiespelletjes. Eerst was dat „Eén tegen allen", toen „Interland", daarna „Zes kamp". In 1970 trad de NCRV toe tot dit Europese sports- howgebeuren. Groningen beet het spits af en de daarop vol gende jaren kwam het spekta kel telkens eenmaal bimten onze landsgrenzen. En nu is Doetinchem aan de beurt om Dat gebeurt in een specifiek Nederlands decor. Hoewel men er in Doetinchem niet vein heeft gegeten, speelt de kaas natuurlijk een hoofdrol in de opzet van de al tientallen ma len telkens in een andere aan kleding uitgedachte spelletjes. Het NCRV-produktieteam, Dick van 't Sant, Bernard Prins, Louis Schuurman en Matt Meuser, legden de laatste hand aan het laatste spektakel in Nederland. Dick van 't Sant legt uit waar om: „De NCRV kan de enor me stijging van de kosten ei genlijk niet meer opbrengen. De zomertijd is een tijd van bezinning, van het uitdenken van nieuwe programma's voor het winterseizoen. Het „Spel zonder grenzen" legde een te zwaar beslag op onze man kracht Week in week uit zijn wij in de weer voor dit pro gramma, dat nu eenmaal een hoge arbeidsintensiteit kent. Dat is niet meer op te brengen. Bovendien zijn we ook van mening dat „Spel zonder gren zen" zijn beste tijd heeft ge had. De spelletjes zijn niet nieuw meer en de kijkdicht heid wordt niet meer hoger. Onze top hebben wij in 1975 gehad. Ik geloof dat ook inter- nationaal gezien dit spel na twee jaar definitief is uitge blust" In Doetinchem zelf heeft men ondertussen niet stil gezeten in de schaduw van de Walmolen. Emiel Kaiser, direkteur van de stichting „Doetinchem '70" en van de plaatselijke VW, heeft met zijn -medewerkers heel wat werk moeten verzetten met allerlei regelingen voor or ganisatie,. ontvangst en plaat selijke evenementen. Een apart probleem vormde de' huisvesting van de honderden spelers en officials. De spelers van de ploegen uit La Calami ne (België), Seuol (Zwitser land), Limburg (Duitsland), Bourgoinjoilleu (Frankrijk), Crawley (Groot-Brittannië) en Vitorbo (Italië), werden met het Doetinchemse team ge huisvest in 27 vakantiebunga lows in Zelhem. Ned. H 21.00 uur. Zes deskundigen van de atoom centrale in Vince in Joegosla vië liepen 15 oktober 1958 ern stig letsel op door een overdo sis aan straling, veroorzaakt door een lek in de kernreactor. Vijf van hen, ten dode opge schreven, werden in Parijs door mergbeentransplantatie gered. Op dit gegeven baseerde de Franse regisseur Gerard Poitou zijn film „Les Atomisés", („Aan stralingsgevaar blootgesteld") een in 1975 met financiële steun van de Frans en Joegoslavische televisie gemaakte co-produktie die de NOS vanavond uitzendt Het gegeven is nog steeds ac tueel. Ned. 1,19.50 uur. Gewest Het maken van natuurgetrouwe fietsmodellen in Maarssenbroek, een plan voor een vakantiever blijf voor gehandicapten bij Leeuwarden, de laatste (Bra bantse) steile-wandrijders in Ne-r derland en de gerestaureerde' N.H. Kerk in Katwijk vormen de onderwerpen in de NOS-ru- briek „Van gewest tot gewest". Ned. 1,19.04 uur. Jouw beurt In de studio van de Australische Televisie in Sydney praat Wim Meijman met kinderen die van Nederland naar Australië zijn verhuisd in het IKON-program- ma „Jouw beurt". Hoe is dat, om ineens en misschien wel voor altijd helemaal aan de an dere kant van de wereld te wo nen? En hoe moet dat met de taal en op school? De IKON zond dit programma eerder uit 25 februari vorig jaar. Ned. II, 19.04 uur. Muziek De NCRV zond 21. mei de film .Muziek uit het hart" uit, waar in Nederlandse kijkers kennis konden maken met de 120 muzi kanten van de Josti Band, het orkest van geestelijk gehandi capten van Hooge Burch uit Zwammerdam. Financiële steun kwam binnen, 12.000 grammo-' foonplaten werden besteld en verzoeken om herhaling. Dat ge beurt dan nu. Ned. n, 20.30 uur. Wim Neijman: naar Australië om te praten met kinderen van Nederlandse emigranten. (Van onze radio- en tv-redac- tie) HILVERSUM Op 10 augus tus 1977 was het 12 1/2 jaar geleden, dat Teleac van start ging met een tweetal cursus sen, n.l.: „Ongevallen in en om de woning*' en „Moderne onderwijsmethoden en didac tiek" waarvoor de toenmalige minister van O.K. en W., Th. H. Bot vanuit de Teleac-stu- dio in Delft op 10 februari 1965 het startsein gaf. In het voorjaar van 1965 had Teleac de beschikking over 41 uur zendtijd, terwijl in het eer ste volledige seizoen 1965-'66 99 uur werd uitgezonden. In de loop der jaren is de Teleac-zendtijd verder uitge groeid en bedraagt sinds 1 ja nuari 1975 - 232 uur, waarvan 52 uur ten behoeve van pro- gramma's voor de proefpro jecten Open School. Naast succesvolle talencursus sen zoals, „Russisch" 14.390 cursisten, „En France avec Ni colas" - 23.971 cursisten, „Va- mos a ver" (Spaans) - 27.010 cursisten, „Engels voor begin ners" - 21.865 cursisten en „Guten Tag, wie geht's (Duits) - 7.489 cursisten waren er cur sussen van zeer uiteenlopende aard, zoals schaken, beton, Bij leven en welzijn, de gemeente raad, filosofie, Van revolutie tot koude oorlog, Hoe word ik de computer de baas?, Kijk op Sport, De eerste 365 dagen van het kind, sociale verzekering, Inleiding tot de ontwikkeling sproblematiek, dierenverzor- ging, Wij en het weer, Parle ment en politiek, Wetenschap in beweging en vele andere. Bij de meeste cursussen be stond het studiemateriaal naast televisielessen uit studie boeken, grammofoonplaten of geluidscassettes, studie- en cursistendagen, huiswerkcor rectie, een afsluitende test, zo mercursussen in Spanje - Frankrijk en Engeland, expe rimenteerdozen en in enkele gevallen examens. Dat de variatie van onderwer pen ook in de tweede periode van 12 1/2 jaar Teleac zal wor den gehandhaafd mag blijken uit de programmering voor 1978, waarvoor o.a. de volgen de cursussen zijn gepland: „Toneelspelen", „Doe - het - zelf", „Media in de school", „Geologie", .Microproces sors", .Meten met één maat", „Russisch" en „de Bijbel". TELEAC 18.15 Duit* (3) NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal 19.04 Van gewest tot gewest 19.50 Aan stralingsgevaar bloot gesteld tv-spel 21.15 La rosette arrosée teken film 21.35 Journaal 21.50 Den Haag Vandaag 22.05 Studio Sport 22.50 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal IKON 19.04 Jouw beurt 19.29 Kenmerk NOS 20.00 Journaal 20.25 Socutera NCRV 20.30 Muziek uit het hart 21.00 Spel zonder grenzen 22.30 Muzikale meditatie NOS 22.45 Journaal DUITSLAND I ia55 Journaal 19.00 Regionaal nieuws 19.05 Intermezzo 19.15 Slena 20.15 Regionaal JouiTk., 20.45 Naumburg J I 21.00 Journaal 21.15 I port 22.00 Spel zonder gr« 23.30 Journaal 23.50 Sportjournaal 00.35 Journaal DUITSLAN 18.40 De draaischijf 19.20 Geen pardon v<x} mengelen k A 20.00 Journaal 11 20.30 Kent u de Undemr 21.15 Balans 22.00 Journaal 22.15 Ook engelen ets speelfilm 00.15 Journaal BELGIE NEDERLAND DE 18.45 De avonturen vajnr op Mars ,r(j( 18.50 De onzichtbare "j 19.45 Journaal 20.15 Internationale opt canto-ontmoeting te Ooi O' 21.05 Spel zonder greiuete 22.25 Journaal i 15.00 De Waltons NOS 16.00 Schooltelevisie 1&00 Roeien nn; DUITSLAND I 17.15 Journaal 17.20 Niet zo denkt 18.05 De droom van het"^ 18.30 Vanzelfsprekend me] Ik c zou 18.30 Nws. 18.41 (S) Big-Band Festival. 19.00 (S) Muziektriptiek van zeven tot tien. 19.00 Jazz sir. 20.00 Eight o'clock. 21.00 Kruis en mol. 22.00 (S) Een mond je Frans. 22.30 Nws. 22.40 Aktua-3. 23.00 (S) Coulissen. 23.55 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.11 Dingen van de dag. 18.25 (S) Tussen start en finish. 19.30 Brassband Magazine. Amusementspro- ar. 20.00 Nws. 20.05 Radio Filharmo- HILVERSUM NOS 18.03 De vacaturebar NOS-maal. 19.30 (S) Langs en muz. 22.55 Mededelini NOS-jazz. 0.02 (S) Take (S) Dat wordt weer nacht De achternacht. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Te Deum Laudamus: geyvijde muz. 7.30 Nws. 7.41 Hier en nu. 7.55 (S) Vandaag...donderdag. 8.24 Trefwoord. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. v.d. huisvrouw. 8.45 (S) Tot uw dienst: klass. muz. 9.45 (S) Onder de hoogte- zon. 10.30 Nws. 10.33 (S) In 't zilver, progr. voor bejaarden. 12.00 (S) De- Kilima Hawaians Show. 12.15 Boer en tuinder. 12.26 Meded. voor land- en. Tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Hier en nu. 12.55 (S) Een mens te zijn op aarde, gebedsdienst. 13.30 (S) NCRV-Globaal, gevar. progr. (15.30 NWs.) 17.30 Nws. 17.32 Hier en nu. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtengymn. 7.20 Op blote voeten. Spelprogr. (8.00 Nws. 8.11 Radiojoum.) 8.50 Morgenwij ding. 9.00 Waarom stierf Leon, docum. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Radio Lawaai papegaai. 10.10 Arbeidsvi taminen. (11.00 Nws. 11.03 Radiojoum.) .00 13.00 Nws. 13.11 13.25 Beursplein 5. 13.30 AVRO gevar. progr. 17.00 ciaal; jeugdprogr. 17.40 raëlitisch Kerkgenootsch ded. HILVERSUM TROS: 7.02 (S) Vaak 's ocl (S) De Hugo van Gelderem (S) Gerard de Vries draait 12.03 (S) Boter, klaas en pi>EP (S) Polderpopparade. 16.03 iudt HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.02 (S) he, klass. muz. 9.00 Nws. 9.0 woorden voorbij. 9.10 (S) v riaanse componisten. 10.21 ve Finse componisten uit de de 11.05 (S) Der Cornet, van Fniril 12.00 (S) Romdon de filmj^ Vrijdag aanstaande ontketent de AVRO in samenwerking met de AVO-Nederland (een stich ting voor arbeids- en welzijns zorg voor minder-validen) een actie om geld in te zamelen voor een aan te leggen project in Dronten: een aangepast bunga lowpark waarin ook invaliden zich zo vrij mogelijk zullen kun nen bewegen. Het uiteindelijke doel is een vol ledige integratie van de minder- validen in woon-, werk- en re creatieplaatsen, een „land zon der drempels" zogezegd. De actie bestaat onder meer ook uit een „sterrenslag", waarin ve le televisie-sterren van de grote omroepen elkaar in verschillen de takken van sport zullen ont moeten. Als inleiding op dat gebeuren werd gisteravond een documen taire over het hoe en waarom vertoond. Waaraan onder meer werd meegewerkt door de hoc- key-intemational Ties Kruize, die, zoals werd meegedeeld, ter nauwernood „aan de rolstoel ontsnapt" is, en door een jonge man, die wel door het lot werd getroffen, maar die gelukkig geenszins de indruk van een verslagene maakte. Wij weten nu in ieder geval waar het om -pre rt g gaat, voorzover wij altst0 niet vermoedden dat h^k» uitstekend doel zou Qge_ werd overigens in hqt c niet gereageerd op de van een landelijk ochiva) dat gisteren met groty b en een begeleidend ho<jrev, liet weten, dat de /bier „Algemene Nederlanden^ denbond") diep ingrijpt zwaren heeft geuit tefen handen zijnde actie „bedelarij" en „spelen ties van het Nederlaj- z bliek". de Toch vrij ernstige aaneen die nauwelijk te ven^nis zijn. vvet De VARA bracht een Kg van een van de „familie rd ten" van Jeanne van Km over een gezin met een vaj tje met „groeimoeilijrav Een terechte herhaling, de manier waarop Jeahjf Munster dit soort moq di ken aanpakt - volstreklslui menteel, maar wel meiiet ge nuchterheid - maakt zending tot een boei zelfs bemoedigende affi kan er op een onnadn^J] maar indringende mal van leren". HERMAN HOFTJ' Prinses Margriet en mr. Peter van Vollenhoven zullen op don derdag 1 september in de Rijn hal te Arnhem een promenade concert bijwonen, georganiseerd door de Stichting Promenade Concerten Nederland. De netto opbrengsten van de promenade- concerten, die volgende maand door geheel Nederlandsen gegeven, worden ter ik j king gesteld van het Nffceli, se Rode Kruis. ifdk Kunstzaal De Plataan, ind straat/Oranjelaan Zoensbi exposeert t/m 17 se^st* gouaches en emailles Vfecc van Zeitveld. üs I

Leidse Courant | 1977 | | pagina 2