.leidóe Soma/nt FORMATIE VASTGELOPEN voor u Prijs medicijnen moet omlaag een akkoord over abortusregeling Ex-directeur fraudeerde met premiegelden éb— i handig OVERHEID GAAT OPTREDEN Schiphol verwacht grote vertragingen Leidehaar deelde klappen uit iburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. s (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur)- f iten: kwartaal 39,80; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent. Woensdag 24 augustus 1977,67e jaargang no. 20819 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zonnig Overwegend droog met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen. Maxima circa 19 gr. Mor gen zon: 6.40—20.44. Maan 18.21—2.28. Schev. hoogw.: 0.03 en 12.54. Laagw.: 8.23—20.52. Stralingsgevaar Film „Aan stralingsgevaar blootgesteld" op Ned. I om 19.50 uur. Ned. II om 19.04 uur Jouw beurt, om 21.00 Spel zonder grenzen (slot). 4n onze parlementaire redac- i ^ÏN HAAG In politiek Den lag werd vanmorgen verwacht, t formateur Den üyl vandaag v g aan de koningin zijn op- icht tot vorming van een kabi- t PvdA-CDA-D'66 zou terugge- n. Gisteravond laat is name- It gebleken, dat hij met het IA geen overeenstemming heeft kunnen bereiken over voor stellen tot oplossing van het abortus-vraagstuk. De formateur had in zijn eindconclusies van gisteren al laten weten, dat ver der praten geen zin had, omdat de verschillende standpunten meer (fan genoeg bekend waren. Gisteravond laat heeft CD A-leider Van Agt nog een poging gedaan de onderhan delingen over de abortuskwestie voort te zetten. Het CDA had de voorstellen van de formateur, om van het vraagstuk een vrije kwestie te maken, weliswaar van de hand gewezen, maar liet in een nadere schriftelijke verklaring weten, dat er in de formatie verder onderhandeld moest worden. Eerder op de avond hadden PvdA en D'66 echter laten weten, dat zij de voorstellen van formateur Den Uyl wel aanvaardden. PvdA-leider Van Thijn en fractievoorzit ter Terlouw van D'66 zagen de voorstellen van Den Uyl als een laatste bod. „Wan neer een van de drie fracties de voorstel len niet aanvaardt betekent dit het einde van' de formateur-Den Uyl", zo liet Van Thijn weten. Hij wees er verder op, dat een lijmpoging geen zin meer had en „er mag niet meer verwacht t worden, dat de formateur nadere voorstellen van het CDA gaat bespreken". Formateur Den Uyl was bij zijn stand punt gebleven, dat de regeling van de abortus-wetgeving als. een vrije kwestie moest worden beschouwd en dat het nieu we kabinet een door eenv parlementaire meerderheid aanvaarde wet zou moeten bekrachtigen. Wanneer een nieuwe abor tuswetgeving door het parlement zou zijn aanvaard zouden de CDA-minister vrij zijn hun standpunt nader te bepalen. Een ingebouwde kabinetscrisis derhalve. Het CDA wees dit gisteravond laat beslist van de hand, zonder de formatie te willen laten stranden. In politiek Den Haag werd vannacht druk gespeculeerd wat er nu verder moet ge beuren. Mogelijk zal de koningin een of meer informateurs benoemen om de poli tieke mogelijkheden te verkennen. Een andere mogelijkheid is, dat zij opnieuw aan mr. Van Agt een opdracht geeft tot vorming van een parlementair meerder heidskabinet. In dat geval zou Van Agt eerst met de WD moeten praten. Een lijmpoging voor Den Uyl zal, meent poli tiek Den Haag, weinig zin hebben. Er resten dan nog twee andere mogelijk heden: een opdracht aan Den Uyl tot vorming van een progressief minderheids kabinet, of een minderheidskabinet van het CDA. Minderheidskabinetten hebben echter geen lang leven. Verkiezingen kun nen in dat geval niet lang meer uitblijven. iMATÏSCH fSSRZlEN bel ergei ;l (onder treffende Een archieffoto van het ernstige ongeluk op 31 juli bij Bazel, waarbij naar men dacht Henriëtte Blokland (inzet) werd gedood. ïn onzer verslaggevers) „Ze is het. Ze leeft nog", stamelde rgen mevrouw Blokland uit Vlaar- door haar tranen heen. Ze had zo- let haar man in het Kantonspital van een bezoek gebracht aan haar sinds J doodgewaande dochter Henriëtte. Jen afschuwelijk misverstand in bet "rse ziekenhuis was de identitieit van isje verwisseld met die van de 21-jari ge Ruth Haberthür uit Basel, die na een dodelijk auto-ongeluk als Henriëtte Blo; kland naar Nederland was gevlogen en later gecremeerd. Dodelijk vermoeid en bijna hulpeloos onder de spanning van de naderende hereniging met hun jongste dochter arriveerden de heer en mevrouw Blokland vanmorgen vroeg na een nachtelijke treinreis in Basel. Zij werden opgewacht en begeleid door de vice-consul in Zwitserland, de heer J. W. van Son. Het echtpaar Blokland identificeerde het meisje als hun dochter, nadat de ouders van Ruth Haberthür dit ook hadden gedaan op de avond van het ongeluk. Zij moeten in ver warring zijn gebracht door de gelijkenis van de twee meisjes: klein van stuk en blond haar. In het volledig in verbanden gewikkel de meisje herkenden zij hun dochter en waakten sindsdien vele nachten aan het ziek bed. „Die ouders gaan we Opzoeken. Het moet verschrikkelijk zijn, wat zij nu doorma ken", aldus vader Blokland. Henriëtte, die met ernstige verwondingen werd opgenomen en vorige week een zware operatie onderging, kan over enkele weken weer naar huis. jens/otte wilde vluchten in fto. die niet startle. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnee, voor u „Ukkepuk", het ondeugende straatjongetje. naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite Ukkepuk naar: naam:.... adres: woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De minister van Econo mische Zaken gaat optreden tegen hoge prijzen van geneesmiddelen. Als voor beeld zal hierbij worden gebruikt de prijzenbeschikking van 18 juli j.1., waar bij aan Hoffmann-La Roche te Zwijnd- recht, distributeur van het Duits/Zwit serse concern, werd voorgeschreven de prijzen van valium en librium voor de tijd van twee jaar te verlagen. De minister hoopt, dat de fabrikanten van genees middelen door deze bepaling tot e^n ander beleid komen en de prijzen laten zakken. Het ministerie van Economische Zaken is reeds in bespreking met het Amerikaanse concern Wye- th, dat de kalmerende middelen almesta en seres ta fabriceert Een en ander viel gisteren op te maken uit de woorden van landsadvocaat jhr. mr. K. van der Does tijdens het kort geding dat La Roche voor de Haagse rechtbankpresident had aangespannen. Volgens La Rouche is de prijzenbeschikking in strijd met EG-verdragen en uitspraken van het Europese hof. De landsadvocaat stelde, dat het concern misbruik maakt van een economische machtspositie. Als er een werkzame concurrentie was, zou het concern zijn prijzen wel moeten verlaten. Nu de concurren tie ontbreekt, is in het algemeen belang een prij zenbeschikking getroffen, aldus de landsadvocaat. De Haagse rechtbankpresident zal 2 september uitspraak doen over de rechtmatigheid ervan. ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse politie heeft twee zestienjarige jongens uit West-Duits- l&nd aangehouden, die tijdens de bootreis van Harwich naar Hoek van Holland aan boord van de Koningin Juliana" een grote ravage aan richtten. Toen het schip op ongeveer 80 mijl van Hoek van Holland voer, begonnen de twee plotseling allerlei scheepsbenodigdheden over boord te gooien. Voordat bemanningsleden konden ingrijpen hadden de jeugdige Duitsers 175 zwemvesten, negen reddingsboeien, drie kisten met reddingsmateriaal en enkele brandslangen in het water Duitsers gooien reddingsmaterieel veerboot overboord VERNIELINGEN AAN WOONBOOT LEIDEN Sinds eind mei van. dit jaar is uit een woonboot die gemeerd lag in het water langs het Waardeiland een aantal ge bruiksvoorwerpen ontvreemd. Bovendien werden ramen, het balkon en een deel van het inte rieur vernield. De totale schade aan de woonboot, die tijdelijk onbewoond was, bedraagt is non miIHpn Tonnen weg bij bedrijfsvereniging - Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Een onafhankelijk accountantsonderzoek heeft bij de bedrijfsverenigingen voor bet bakkersbedrijf een groot scheepse fraude aan het licht gebracht. De voormalige directeur J.K. (69) wordt ervan verdacht met geld van de bedrijfsverenigin gen en de pensioenfondsen te hebben gemanipuleerd. Tegen hem is een officiële aanklacht ingediend. Bij de bedrijfsverenigingen vreest men dat het in deze affaire om enkele tonnen, zo niet om miljoenen gaat. Toen directeur K. op 1 januari 1976 met pensioen ging, stootte rijn opvolger op enkele onbegrijpelijkheden in de tot dan gevoerde administratie, die gedurende veertig jaar door K. was beleid. Toen een accountantskantoor weigerde de jaarstukken van 1975 te ondertekenen,'besloten de bedrijfsverenigingen een onafhankelijk onderzoek in te stellen. Dit onderzoek, dat steekproefsgewijs werd gehouden over de laatste vijf jaren waarin K. directeur was, rezen vragen over bepaalde hypotheek-transacties waarbij met geld van de bedrijfsverenigingen en de pensioenfondsen was geschoven. Ook bleken er onduidelijke handelingen met aandelen te hebben plaatsgehad. Voorts kwam aan het licht dat de toenmalige directeur zeer forse en wellicht dubieuze declaraties inde. Een zogenaamd „stroppenfonds" moest dienen om al die manipulaties te verbloemen. Overigens stelt het bestuur van de bedrijfsverenigingen met nadruk dat de nieuwe directie maatregelen heeft genomen en controle-me thoden heeft ingevoerd om'de belangen van de aangesloten leden optimaal veilig te stellen. Door acties in Engeland en Frankrijk (Van een onzer verslaggevers) Schiphol Als gevolg van de langzaam-aan-acties en mogelijke stakingen van Britse en Franse (assistent) verkeersleiders wordt ook op Schiphol het komende weekeinde gerekend op ernstige vertragingen. De vertragingen zullen zich vooral voordoen op de vluchten van en naar de Verenigde Staten en op die via Frankrijk naar het zuiden. Het Nederlandse luchtverkeersleidersgilde steunt de acties van. Britse en Franse collega's. De leden zijn opgeroepen zich strikt te houden aan de beperkingen die aan het luchtverkeer van en naar Engeland als gevolg van de langzaam-aan-acties zijn opgelegd. „Wij zullen niet proberen extra vluchten op Londen mogelijk te maken", aldus een woordvoerder van het gilde. Zie verder pagina 11, Onverbeterlijk ROTTERDAM (ANP) - Hij was nog maar net ontslagen uit de strafgevangenis in Breda, of de 60-jarige Rotterdammer H. K. heeft in de Maasstad gepro beerd de vrouw van een nog in ,JDe Koepel" verblijvende me degevangene voor duizend gul den op te lichten. Direct na zijn terugkeer in Rot terdam ging hij als „politieman" naar de vrouw toe en liet weten voor duizend gulden te kunnen bewerkstelligen dat haar man voorwaardelijk in vrijheid zou worden gesteld. De vrouw ver kocht haar auto en samen met een kennis van haar gingen ze naar het hoofdbureau van poli tie „om even een wagen te lenen om haar Breda te rijden", zoals K. beweerde. Bij het bureau ge komen liet hij het tweetal in de hal achter en probeerde via een achterdeur de benen te nemen, maar hij kon gauw in de kraag worden gegrepen. LEIDEN Een 21-jarige Leide- naar aan wie een verzoek om een uitkering werd geweigerd, heeft gistermorgen het meubi lair in de wachtkamer van het bureau van de Sociale Dienst aan de Herensingel aan gruzele menten geslagen. Toen de poli tie de man sommeerde bet ge bouw te verlaten, verzette hij zich. De politie verwijderde de man tenslotte uit het gebouw, maar buiten gaf de 21-jarige Leide- naar een ambtenaar van de So ciale Dienst nog een klap in het gelaat. De man is door de politie aangehouden wegens mishande ling, vernieling en lokaalvrede breuk. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koener wordt de krant alsnog ge bracht.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1