Leven met antiek Armoede en onzekerheid in Chili breiden zich uit Dertien leden van Moskouse academie van wetenschappen ontvangen doopsel kerk wereld KARDINAAL EN BISSCHOPPEN Korte metten Mgr. Thomas Fee primaat van Ierland Jezuiet uitgewezen uit Rhodesië BOEK VAN DE MAAND Chileense bisschoppen onder voorzitterschap van kardinaal Silva Henriquez van Santiago hebben de boerenbevolking van hun land bet dringende advies gegeven om óóopera- ties te vormen. Samenwerking van de landbouwbevolking is de enige manier om de huidi ge moeilijkheden het hoofd te bieden, zo verklaren zij. In de verklaring, die kardinaal Silva Henriquez samen met zes bisschoppen uit overwe gend landbouwgebieden heeft uitgegeven, wordt de regering Pinochet verweten, dat zij de boerenbevolking te weinig steunt De boeren krijgen te weinig geld voor hun waren, terwijl bovendien dat geld door de inflatie snel in waarde vermindert. De bisschoppen constateren, dat de boeren tégen al die problemen niet op kunnen en er steeds meer toe neigen hun land te verkopen. Verkoop van land lost de problemen echter niet op, aldus de bisschoppen. De boeren kunnen de moeilijk heden alleen te lijf in samen werking. In een schets van de algemene situatie zeggen de bisschop pen, dat in Chili de armoede en onzekerheid zich uitbrei den. Zij noemen twee oorza ken: de werkloosheid en de regeringspolitiek, die steeds ten nadele van de armen uit valt. De bisschoppen waar schuwen, dat al die problemen de mensen de moed doen ver liezen. Als gevolg hiervan constateren de bisschoppen, dat de gezin nen kapot gaan, dat het alco holisme toeneemt en dat de waardigheid van de mens steeds minder in tel is. Een maatschappij, waarin de men selijke waardigheid wordt ge schonden en waarin geld de voornaamste drijfkracht der i is, kan niet goed zijn, aldus de bisschoppen. Zij dringen er bij de boeren -op aan om coöperaties te vor men teneinde gezamenlijk in staat te zijn nieuwe technische hulpmiddelen te gebruiken en de werkloosheid te bestrijden. Het boerenbestaan is ondanks alles te goed om weg te gooien, aldus de bisschoppen. Een enkele priester beeft in het verloop van enen jaar der tien leden van de academie van wetenschappen in Mos kou gedoopt Dit beeft een geestelijke, wiens naam met opzet niet wordt genoemd, verklaard tegenover het in Brussel verschijnende blad „Cahiers du Samisdat". Van de Sovjet-academie van wetenschappen maken 690 Sovjetrussische en zeventig buitenlandse leden deel uit Zij kan worden gezien als een toonaangevende instantie bin nen de wetenschapsbeoefening in de Sovjet-Unie. Naar de mening van deskundi gen ondermijnt het feit dat Sovjet-wetenschappers, die bo vendien leden van de acade mie zijn, zich laten dopen de sovjet-ideologie volledig. Vol gens de leer van het marxis tisch leninisme, waaraan in de Sovjet Unie alléén weten schappelijke betekenis wordt toegekend, is elk geloof in God een burgerlijk overblijfsel, waarvan Lenin uitdrukkelijk betoogde, dat het bij de weten schappelijke verlichting van de grote massa vanzelf zou verdwijnen. Volgens het in Warschau ille gaal verschijnend „Opinia" heeft de aartsbisschop van Krakau, kardinaal Karol Woj- tyla, in een preek met nadruk de perscensuur in Polen gekri tiseerd. Hij noemde de dag bladpers in Polen een „instru ment van de machthebbers". Hij deed een dringend beroep op de Poolse pers „samen met allen, wie bet heil van ons vaderland ter harte gaat, een dienaar van de mensenrecb- ten en van de rechten van bet volk te worden, in plaats van bepaalde berichten samen te stellen of slechts bepaalde meningen en eenzijdige opi nies te verbreiden". Meer dan 320 bijbelonderzoe kers uit de gehele wereld ne men tot zaterdag deel aan de tweeëndertigste jaarvergade ring van de interconfessionele vereniging „Studiorum novi testamenti societas". De bij eenkomst wordt in het Duitse Tubingen gehouden in ver band met het vijfhonderdjarig bestaan van de Eberhard- Karlsuniversiteit Zes bijbelgeleerden uit vijf landen, onder wie de Ut rechtse hoogleraar dr. A. R. Hulst, werken aan een herzie ning van de Hebreeuwse grondtekst van het Oude Tes tament. Het is de bedoeling, dat bet werk in 1979 wordt afgerond. De voornaamste taak van de zes is het vergelij ken van varianten en het kie zen van de tekst die weten schappelijk het meest verant woord is. Ear belangrijke steun daarbij vormen de bij belgedeelten die te Qumran aan de Dode Zee werden ge vonden. Bij de aardbeving op het Indo nesische eiland Soembawa zijn geen slachtoffers gevallen onder de Nederlanders daar. Op het eiland wonen vijf Ne derlandse gezinnen, uitgezon den door de gerèformeerde zending of het gereformeerde werelddi akonaat Ook is er een zending van de vrijge maakte gereformeerde kerk. De leden van de hervormde kerk van Amsterdam kunnen voor bet komend seizoen kie zen uit een aanbod van 117 activiteiten, als cursussen, ge sprek*- en werkgroepen en di verse trainingen voor kerke lijke medewerkers. Het lijvige programma is toegezonden aan alle leden van de her vormde kerk van negentien tot vijfenveertig jaar. De er varing wijst uit, dat een dui delijk overzicht wervend werkt op kerkleden die zich niet meer zo thuisvoelen bij de traditionele kerkelijke ac tiviteiten. KUNST Paus Paul us heeft mgr. Tho mas Fee, president van het St.-Patrickcollege in Maynoo- th, een van de belangrijkste groot-seminaries in de Ierse republiek, tot aartsbisschop van Armagh en primaat van geheel Ierland beboemd. De nieuwe primaat (53) is ge boren te Crossmaglen in Noord-Ierland. Hij is gepromo veerd in de Keltische taal- en letterkunde en geeft er de voorkeur aan Tomas O'Fiaich te worden genoemd. In de offi ciële bekendmaking van het Vaticaan wordt echter zijn ve rengelste naam Thomas Fee gebruikt. Naar men verwacht zal hij een komend consistorie t kardinaal worden verhevel Hij volgt als primaat wijleJ kardinaal Conway op. Armagh ligt in Noord-Ierlai en de nieuwe primaat u waarschijnlijk een belangrijn rol spelen bij de pogingen hr conflict tussen protestanten e rooms-katholieken in Ulster a regelen. Enkele uren na zijl benoeming leverde hij kritia op de sectarische paramilitai organisaties en op de veili, heidstroepen om „hun exce sen". Pater Dieter Scholx, secretaris van de commissie „justitia et Paz" (Gerechtigheid en Vre de) van de Rhodesische bis schoppenconferentie, moet het land verlaten. De 39-jarige jezuiet heeft zich herhaalde lijk ingezet voor de zwarte bevolking en aan de blanke minderheidsregering schen ding van mensenrechten ver weten. Samen met de voorzitter van de commissie, de in februari uitgewezen bisschop Donal Lamont, heeft hij geprotes teerd tegen folteringen en an dere vormen van mishande ling van de zwarte bevolking. De commissie „Justitia et Pax" heeft verschillende rap porten uitgebracht, die Rho desische misstanden in de ge hele wereld bekend maakten. Binnenkort zou de publikatie te verwachten zijn van een rapport, waarin wordt aange toond dat slachtingen die vol gens de regering worden i gericht door guerrillastrijder in feite worden veroorzar door als vrijheidsstrijders v momde regeringstroepen. langs heeft ook de Wereldr van Kerken op deze mett gewezen. Pater Scholz, die afkomstig r uit Berlijn en sinds 1969 werk', zaam is in Rhodesië, heeft ver', geefs tegen zijn uitwijzing gejJ. protesteerd. Een verzoek vat de jezuiet om, vergezeld doe een bisschop, zijn aktiviteitó te verantwoorden tegenovC de autoriteiten, werd afgei zen met de opmerking wensen niemand van jullie Ij zien". Eerst moest Scholz binnen een week I land verlaten. Nu is deze I riode verlengd tot een r Volgens het bestuur van jezuieten wordt de secreta" van „Justitia et Pax" september in Berlijn wacht directeur Boymans-muse" ROTTERDAM B en li Rotterdam zullen de raad voorstellen dr. Beeren, lector aan de rij jjj versiteit in Groningen, L Ko noemen tot directeur vjp» Museum Boymans-Vai gen in Rotterdam i functie hij drs. ben opvolgt, die met gaat. Antiek is in de mode. Voor veel men sen vormt snuffelen in antiekwinkels, op vielingen, beurzen en rommel markten een geliefde vrijetijdsbeste ding. Maar opgepast De gezellige, terloopse sfeer van zo'n beurs of markt wekt ten onrechte de indruk dat er antiek te koop is voor een prik, terwijl het juist voor potentiële ko pers zaak zou zijn de nodige voorzich tigheid te betrachten, want de aange boden waar is soms dubieus en duur der dan in een antiekwinkel. Zomaar een waarschuwing uit .Leven met antiek', dat als Boek van de Maand van 1 september af verkrijg baar zal zijn. De bedoeling van schrijf ster Noortje de Roy van Zuydewijn is daarmee meteen duidelijk. Ze wil an tiekliefhebbers als een gids voorgaan op hun speurtocht in het verleden met vingerwijzingen naar het schone en goede, maar ook de vele voetangels en klemmen. Een ware schat aan illustraties dient daarbij als landkaart. Wèl een beper king. .Leven met antiek' behandelt voornamelijk hetgeen in Nederland is vervaardigd en gebruikt tussen het einde van de 18de en het begin van de 20ste eeuw. Daarmee wordt een kolossaal terrein braak gelaten. Maar de schrijfster doet dit niet zonder reden. Voorwerpen uit die tijd, zegt ze, worden hier te lande het meeste aan geboden en ze zijn nog betaalbaar, al kan men niet meer op koopjes reke nen (jammer toch dat het boek geen enkele indicatie over prijzen geeft, denkt de lezer dan onmiddellijk). Voorts staat ons eigen land centraal, vervolgt het voorwoord, omdat het Nederlandse antiek verdrongen dreigt te worden door de import van veelal goedkoper antiek uit het buitenland.' Wie antiek koopt van eigen bodem, behoudt daarmee een stukje waarde vol verleden' (waardevol ook als geld belegging? Helaas geen schaduw van een antwoord.) En nóg een beperking dient vermeld. .Leven met antiek" bevat de hoofd stukken meubelen, klokken, aarde werk en porselein, glas, ijzer, koper, tin en brons, zilver en sieraden. Een fikse greep, maar we missen schilderijen, scheepsinstrumenten en boeken, om iets te noemen zaken die Nederland bepaald niet onbeken der hebben gemaakt. We missen ook wat er na de sluiting van veel kerken op de markt is gekomen aan beelden, kandelaars en wat dies meer zij. Nu kun je op 160 bladzijden waarvan de helft is besteed aan illustraties, natuurlijk niet alles kwijt. Wat er alle maal geschreven en beschreven staat, dwingt toch al bewondering af. Zo is er een beknopt, maar boeiend over zicht van de elkaar opvolgende stijlpe riodes vanaf Lodewijk XVI tot en met de Amsterdamse School en de Stijl groep onmisbare informatie voor het dateren van een voorwerp. Zeer terecht plaatst de schrijfster hier de volgende kanttekening bij: Antiek is een rekbaar begrip. Nog niet zo lang geleden ging dit predikaat alleen naar wat meer dan honderd jaar oud was. Inmiddels zijn de grenzen verschoven. Antiekhandelaren verkopen nu veelal ook voorwerpen uit de periode tussen 1890 en 1930. De kwaliteit en de zeld zaamheid van een object zijn minstens even belangrijk als de ouderdom.' Leuk is dat het behandelde antiek niet alleen in een technisch en artistiek, maar ook in een sociaal kader wordt geplaatst. Voorbeeld: .Tinnen vorken zijn een schaars artikel, tin is te zacht voor zo'n kwetsbaar gebruiksvoor werp. Het is ook mogelijk dat er min der vorken zijn gemaakt dan lepels, want in het doorsnee gezin aten de mensen meestal slechts met een lepel en de vingers.' Tips zijn voor aankomende antieklief hebbers het belangrijkst en aangezien het boek van de maand zich duidelijk op deze groep richt, bevat het de nodige adviezen. Bescheiden uitgangs punt: .Gevoel voor kwaliteit valt niet uit een boek te leren. De praktijk is de beste leerschool. Door veel antiek te zien en te vergelijken komt men het meeste aan de weet. Een aantal mu sea in ons land bezitten verzamelin gen 18de, 19de en vroeg-20ste eeuwse kunstnijverheid. Wie met een goed en gaaf stuk antiek thuis wil komen, zou die collecties grondig moeten bekij ken'. Ook waarschuwingen tegen veilingen. .Reclameren is hoogst zelden mogelijk Voorwerpen van gelakt blik, eerste 30 jaar 19de eeuw. in het geval dat een voorwerp na de koop gebreken blijkt te vertonen. Ge kocht is gekocht. Een trucje dat wel eens wordt uitge haald, is het plakken van het veiling nummer over een beschadiging heen. Een greep uit andere onaangename verrassingen: koppen en schotels pas sen niet bij elkaar, terrines staan op verkeerde onderschotels, deksels pas sen niet op schalen en op karaffen en flacons zitten stoppen die er niet bij horen. Kasten en doosjes missen vaak sleutels een ramp wanneer ze op slot zijn.' Een slechte imitatie valt snel door de mand, kan men elders bij de tips lezen. De achter- en onderkant bij meubels uit de Louis XVI-periode is meestal ruw afgewerkt en zeker niet gebeitst of geverfd. Pas in de vroege 19de eeuw begon men ook de onzicht bare delen van een meubel beter af te werken. Het gedeelte van de voet waarop een antiek drinkglas staat, moet aan de onderzijde door het ge bruik een netwerk van fijne krassen vertonen, op namaak antiek glas zijn veelal slechts enkele onbeholpen kras sen aangebracht. Antieke tinnen kan nen bestaan uit twee horizontale de len, nieuwe vertonen vaak verticale soldeernaden. Wanneer een kan hele maal geen naden heeft, is hij niet lang geleden tot stand gekomen op de for- ceerbank. Merken zijn geen garantie voor de oudheid van een voorwerp. Ze kunnen kortgeleden met authentieke stempels zijn ingeslagen. Zo gaat het nog een hele tijd door. Los van de aangestipte beperkingen is .Leven met antiek' een waardevolle gids voor ieder die zijn eerste verken ningen waagt in het sprokkelbos van de antiek. Het boek kan hem er boven dien bij helpen niet in een volstrekte jungle terecht te komen. Leven met antiek. Uitgeverij J. H. Gottmer, Haarlem. Van 1 september tot en met 1 oktober 19 gulden 50. Daarna 32 gulden 50. PIET SNOEREN LEIDSE COURANT/ WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1977 PAGI W. A. L. Beeij wordt De selectiecommissie de kandidaten unan Beeren gekozen. Hij is op de voordracht Beeren was het dagblad Het tenschappelijk r hoofdconservator aan Gemeentemuseum, servator en teur van het Stedelijk in Amsterdam en pelijk ningen, waar hij nu de kunstgeschiedenis nografie. Hij publiceerde o.m sayistisch overzicht v derne kunst, dat als haal" in 1962 hoofdredacteur van diek toonstelling „Sons de perken". Vorig veerde hij op de relatie tot kunst: moderne kunstpolitiek en Presley erfenis aan vader en MEMPHIS - Elvis heeft zowel zijn cilla als zijn aanstaande sloten van een aandeel erfenis, zo blijkt uit het ent. De nalatenschap van de zanger, die geraamd wore miljoenen, zal ten van Presley's Lisa-Marie, moeder en zijn 62-jarige vj die vrij over het geld ma schikken en mogelijk ookj cilla zal bedenken. Presley scheidde in 1973 Lisa Marie's moeder, de 31-jarige Pris cilla Presley had sinds enige tij< gang met de 20-jarige G Alden, die na zijn overl beweerde dat het de bedo was rond kerstmis dit jas trouwen. Volgens de auto ten van Tennessee zal het minstens 60 dagen duren men precies weet hoevee koning van de rock heeft i laten, temeer waar de roya nog binnenkomen na opn een miljoenenverkoop van ten.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 12