iet langer" Zo kan het Britse voetbal vandalen £eidoe(3oufta/nt Knetemann start weer oranje leiderstrui Scherpere acties tegen stellingen f^lgische selectie irt geding Den Bosch ""en KNVB PRIEM IN PLAATS VAN SCHUITEN ONBEPERKT TREINREIZEN DOOR NEDERLAND Supporters Manchester United niet welkom PROFTOUR DOOR NEDERLAND STERK DEN HAAG WAKKER GESCHUD wen ei skleuri| ten her ilde Pi ,.Nee.". HAAG „Het blijft natuur- ig altijd de grote vraag of we middel van bet hanteren van methode het voortdurende ge- ip de tribunes inderdaad rede- it zullen weten te roeien. Het nenteel in eik geval voor een van ons volkomen duidelijk en zódanig absoluut niet lan- xr mag blijven aanmodderen, n totaliteit wordt voortaan nlijk strenger opgetreden te- ize, zich ten onrechte FC Den [AAG Trainer Anton Malatinsky t voorlopig nog in onzekerheid om- iet al of niet meespelen van Dojo tegen rode lantaarndrager Telstar avond. Is het vertrek van Aad Mansveld naar Drd tot libero gebombardeerde 31-jari- goslaaf werd door de KNVB naar ing van een gele kaart bij Roda JC ig geschorst en moest jongstleden za- vond lijdzaam toezien hoe bij Go Eagles werd verloren, ad Kila is nog een vraagteken. Al is een knieblessure kampende midden- inmiddels weer met de training begon- e in Deventer nog ziek zijnde Martin morgenavond tegen Telstar weer van ellingen (onder voorbehoud): FC DEN HAAG Galjé Perazic M^'ol Van Vliet Korevaar la Toet Schoenmaker ia Van Leeuwen Albertsen ,sie ïidsrechter O. G. Oetelmans (Amster dam) fr&fSiWielsen De Wit Staats Hegeman Van Oorschot _~!J5ischot Kraal Driessen Van Essen l zwkfc VanderMeeren emie 4 TELSTAR Dïj rschijnl n de ^-supporters noemende, oproer- ters." de Boer, sinds enkele maanden bestuur- J FC Den Haag, weet uit eigen beroep ing precies wat het woordje „geweld" C ana dan betekenen. Hij vervult doorgaans ijdagav namelijk zelf een belangrijke functie in justi tiële kring. Zodoende at hij gisteravond dan ook van beide walletjes mee tijdens een spoedberaad van het FC Den Haag-bestuur met vertegen woordigers van politie en van eigen orde diensten. Hierbij werd de huidige, ondraaglij ke problematiek nog eens ten overvloede on der de aandacht gebracht. Ten slotte rolden er enkele opzienbarende, morgenavond bij FC Den Haag—Telstar al inwerkingtredende maatregelen uit de bus. Zo bestaat bij het betreden van het Zuiderpark- stadion van nu af aan voor iedere bezoeker de mogelijkheid gefouilleerd te moeten wor den. Ook meegenomen tassen kunnen worden onderzocht op de aanwezigheid van eventuele niet op een voetbal terrein thuishorende attri buten. Wordt er voorts iemand in de kraag gegrepen, dan wordt deze tot ongewenste vreemdeling verklaard. De toegang tot het Zuiderpark-sta dion wordt deze „voetbalfan" dan prompt definitief ontzegd. Een misschien wel min of meer logisch gevolg van de laatstelijk welhaast onophoudelijke voetbalonlusten. Op de eerste de beste compe titiespeelavond braken bij FC Den Haag Feyenoord massale vechtpartijen uit met de nodige gewonden en dertien arrestaties. Jongstleden zaterdag bij Go Ahead Eagle- s—FC Den Haag was het in Deventer al niet veel beter. Overigens zijn al dergelijke schermutselingen beslist geen noviteit. Ook vorig seizoen werd er al op uitgebreide schaal kennis van geno men. De beruchte Bunnikzijde van FC Ut recht kreeg zelfs internationale bekendheid. Ook FC Den Haag zij het toen nog aanvan kelijk op kleinere schaal kwam enkele keren op kwalijke manier in het nieuws. Zoals na een verloren wedstrijd in Haarlem, toen baldadige supporters een compleet treinstel meenden te moeten vernielen. Datzelfde jaar werd het in bezit hebben van vlaggestokken al verboden. Of die beslissing tot nu toe veel effect heeft gesorteerd, valt overigens nogal te betwijfelen. Hopelijk heeft men ditmaal meer succes. Want dat er iets moet staan te gebeuren, is onontkoom baar. De goeden lijden onder de kwaden. De sup portersclub Hague City heeft zich altijd wat dit betreft knap afzijdig gehouden. Men trachtte zelfs steeds op te treden als vredes tichters, maar dit bleek meestal vechten tegen de bierkaai. Mensen mz een gezond verstand moesten het afleggen tegen doorgedraaide rellenschoppers. Bij de ontmoeting van FC Den Haag tegen Telstar morgenavond zullen ook enkele poli- Een beeld van de massale vechtpartij op de tribunes van het Zuiderpark-stadion tijdens FC Den Haag—Feyenoord van zaterdagavond 13 augustus jongstleden. Wanneer het aan het FC Den Haag-bestuur ligt worden dergelijke uitwassen in de toekomst met harde hand de kop ingedrukt. tiefunctionarissen uit Engeland aanwezig zijn. Het FC Den Haag-bestuur wil hen ervaringen henervaringen uitwisselen. Zoals bekend pakt men in Engeland de raddraaiers meestal nog wat harder aan. Gisteravond werd tevens besloten de afschei ding tussen de Noord- en de Oost-tribune van het Zuiderpark-stadion binnen te gaan her zien. Op dit punt speelden zich de onlusten tussen FC Den Haag- en Feyenoord-aanhan- gers af. Ook wordt er voortaan beter op toegezien, dat er geen toevallig rondslingerende vlagge- stokken en zelfs brokken beton meer „voor het grijpen" zullen liggen. FC Den Haag is door de laatste gebeurtenissen duidelijk wak ker geschud. Of het veel zal helpen? De toekomst zal het leren. Het zou in ieder geval welkom zijn. Ook voor de vereniging zelf. Men voelt niets voor een slechte reputatie. DICK KIERS i de iaagse e uit foor de 'ties va»EL De Belgische uan Roach Guy Thijs heeft co de An de voorselectie be- dinck esnaakt voor de wedstrijd pauze voorronde van het we- amma. mpioenschap tegen LJs- die op 3 september in zal worden gespeeld, de 22 geselecteerden zijn ilers van Club Brugge, de {ing van Ernst Happel, Nederlands elftal tot na het toernooi om het wereldkam pioenschap in Argentinië onder zijn hoede zal hebben. Ander- lecht levert voorlopig vijf spe lers. De lijst van 22 spelers is: Bas- tijns (Club Brugge), Broos (An- derlecht), Cuelemans (Lierse SK), Coeck (Anderlecht), Cools (Club Brugge), Courant (Club Brugge), Custers (Antwerp), En gelen (Lierse SK), Garot (Stand ard), Haleydt (Waregem), Lam bert (Club Brugge), Martens (RWDM), Meeuws (Beerschot), Pfaff (Beveren), Renquin stand ard), Van Binst (Anderlecht), Van der Eist (Anderlecht), Van der Eycken (Club Brugge), Ver- cauteren (Anderlecht), Ver- heyen (Lokeren), Volders (Club Brugge) en Wellens (RWDM). fd |nosc Hr uit Hyedinj iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiTniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DEN HAAG Na het wegvallen van Roy Schuiten uit de selectie voor het wereldkampioenschap neemt eerste reserve Cees Priem zijn plaats in. llllllllllllUIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinnilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lOSCH Vrijdag zal de uitspraak doen in het ig dat FC Den Bosch aangespannen tegen de I. De eerste divisieclub is ining dat de KNVB te dispensatie heeft !nd over de overgang van pelers van FC Den Bosch ilubs in de amateursector. ns de reglementen van de "I moeten deze spelers te ren naar de club waar zij lan komen en kunnen zij a één jaar overgaan naar Indere vereniging. De vijf kken spelers kregen echter imming direct naar een an- vlub te vertrekken. Bosch heeft zijn vermoeden spelers bij de amateur- RKC en TOP betaald zou- worden tijdens de zitting waar kunnen maken en live afgezien van verdere en tegen deze clubs. t de grootmeestergroep iet negende internationale srdamtoernooi, dat van 18 ind» 9«n met 29 december in Am- end wordt gehouden, heb- „tn nav^e volgende elf spelers de d mijnv^hging aanvaard: Wiersma, bijprijs t, Jansen (allen Ned.), Gur- itviambi (v.h. Sov.), Kaplan (VS), ,n9- Hermann (Isr.), Cazemier n'Diaye (Mal.), Soumaoro Baba Sy (Sen.) en Hisard )!»m l j). Voor de twaalfde plaats 2 J#itgenodigd de Nederlander In samenwerking met de NEDERLANDSE SPOORWEGEN LEIDSE COURANT zijn lezers van 15 augustus t/m 3 september 1977 tegen sterk gereduceerd tarief een dag U vertrekt vanuit het dichtst bij uw woonplaats gelegen station en reist krit-kras door het gehele land; onbeperkt In- en uitstappen. Due waar u maar wilt (Niet geldig In D-, TEE- en extra treinen). De terleven zl|n: 2e Use volwassenen17,— (normaal 29,—). 2a klea Und (4 t/m 9 jaar) 8,50 (normaal 14,50). De kaartjes zijn vanaf heden dagelijks (behalve op zaterdag) verkrijgbaar op onze kantoren Kort Rapen burg 2, Leiden. (Van onze correspondent) LONDEN Denis Howell, de Britse minister van sportzaken, wil straffe maatregelen tegen voetbalvandalen. De opening van het Britse voetbalseizoen werd zaterdag ontsierd door tal van vechtpartijen tussen supporters op en rond de sportvelden. De grootste veld slag werd uitgevochten tussen aanhan gers van Leeds United en Sunderland in een café aan de snel verkeersweg in Yorkshire. Daar waren niet minder Han 300 personen bij betrokken. Aanstaande zaterdag wordt een straf wet van kracht, die het mogelijk maakt de voetbalvandalen zwaarder te straf fen dan tot nu toe mogelijk was. De 160 arrestanten van afgelopen zaterdag kunnen nog met een geldboete van 100 pond sterling (ruim 420 gulden) worden bestraft, maar de vandalen die de ko mende zaterdag in de kraag zullen wor den gevat, kunnen een maximumboete krijgen van 1000 pond sterling. Ze kun nen bovendien tot een voorwaardelijke celstraf worden veroordeeld. Minister Denis Howell heeft gedetail leerde rapporten opgevraagd van alle incidenten die zich vorige week zater dag hebben voorgedaan. Op basis van die gegevens zal hij verdere maatrege len voorschrijven. De Britse voetbal bonden zijn eveneens in beraad gegaan en overwegen bij wijze van noodmaat regel tribunes af te sluiten van clubs die geregeld door geweld worden bege leid. Een mogelijke mogelijk strafmaatregel is notoire voetbalvereningen uit te slui- ten van thuiswedstrijden. Voor clubs als Chelsea, dat grote financiële zorgen heeft en een doorgaans strijdlustig pu bliek, kan dit grote problemen gaan opleveren. Zaterdag bleek dat de autoriteiten zicht- baar hadden gefaald in het scheiden van voetbalstammen die elkaar fel ple gen te bestrijden. Denis Howell zei gis teren dat tv-reportages van voetbalge weld een prikkel kunnen zijn voor jon geren om in de slag te gaan. Hij zou die reportages persoonlijk graag uitge bannen zien, maar hij begreep dat zulks met mogelijk was. Hij vroeg van de televisie een zin voor discretie en ver antwoordelijkheid. Een 25-jarige voetbalvandaal werd gis teren m Birmingham veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Twintig anderen, die na de wedstrijd Birming ham-Manchester United in de straten van Birmingham hadden gevochten kregen geldboetes. In de meeste geval len ter hoogte van honderd pond ster ling. De man die de cel inging werd gearres teerd met een wapen in zijn bezit Hij had acht dagen eerder de gevangenis verlaten. Na de botsingen tussen aan hangers van Leeds United en Sunder land in Yorkshire heeft de politie daar gevraagd om schilden en speciale hel men om zich in de confrontatie met voetbalvandalen te kunnen beschermen. LONDEN. De eers te-af de lings voet balclub Derby County heeft gisteren laten weten op 3 september, als men thuis speelt tegen Manchester United de aanhang van de club uit Manchester niet op zijn terrein te zullen toelaten. Welkom zijn slechts diegenen die aan wezig zijn en daarvan een bewijs krijgen als er woensdag wordt ge speeld tegen Ipswich en de houders van abonnementen. „Wij willen er op 3 september een soort familiedag van maken en herriemakers kunnen we daarbij missen als kiespijn", zei een woordvoerder van Derby Coun ty die ervan getuige was geweest hoe de aanhang van Manchester te keer was gegaan bij de vorige wedstrijd op het terrein van zijn club. „Misschien krijgen we het stadion niet vol en moeten we er geld op toeleggen, maar op deze manier hopen wij op den duur onze eigen aanhangers aan te moedigen om te blijven komen." ALKMAAR Onder een grau we lucht is gisteren in Alkmaar de derde Proftour door Neder land van start gegaan. Een spec taculair begin is het nauwelijks geworden, want daarvoor waren de omstandigheden te slecht. Een paar duizend toeschouwers hadden een druilerige regenbui getrotseerd om de verrichtingen van de tien deelnemende ploe gen in een ploegentijdrit over 4800 meter in actie te kunnen zien. Die kleine wedstrijd tegen de klok was noodzakelijk om een renner aan te wijzen die vandaag ürde oranje leiderstrui voor de eerste etappe van Alkmaar naar Heer enveen mag vertrekken. De eerst aanko mende van de winnende ploeg zou zich in het tricot mogen hullen. Gerrie Knetemann, vorig jaar nog win naar van de Proftour door Nederland, zal als oranje trui-drager beginnen. In tegen stelling tot Didi Thurau, vandaag gehuld in de groene trui, liet de „Kneet" uit Huijbergen nog een felle eindspurt zien. De equipe van Peter Post bleek met 5.59,74 de snelste te zijn voor de ploeg van IJsboerke, waarvoor 6.06,21 werd afgedrukt Hiermee begon de profronde hetzelfde als vorig jaar, toen knetemann eveneens de eerste leiderstrui mocht aan trekken. Met een ferme ruk trekt Proftour Rondemiss Truus van Hanegem de bebrilde Gerrie Knetemann de leiderstrui over de schouders. Knetemann finishte na een proloog als eerste van de winnende TI-Raleigh-brigade. Gerrie Knetemann gaat als eerste van de Peter Postploeg over de eindstreep in Alk maar. Achter hem Didi Thurau, Bert Pronk, Henk Lubberding en Hennie Kuiper. Of het verdere verloop ook identiek zal zijn, is overigens niet te hopen. Want de tweede Proftour door Nederland ging in 1976 in Simpelveld als de bekende nacht kaars uit, doordat nog niet de helft, van het deelnemersveld aan het laatste onder deel, een tijdrit van 14,7 kilometer, was begonnen. Ook de etappes daarvoor waren nauwe lijks interessant geweest, omdat de mees te wielrenners met het wereld kampioen schap op de weg in het vooruitzicht voorzichtigheid hoog in het vaandel had den staan geschreven. De organisatoren hebben van het gebeu ren in 1976 geleerd. Alleen de proloog is nu een tijdrit Daarna volgen nog alleen van stad-tot-stad wedstrijden. Vandaag dus zoals gezegd Alkmaar- Heerenveen (over 193 kilometer), morgen Hee ren veen-Nijmegen (202 kilometer), donderdag Hoogerheide-Goes (187,5 kilo meter), vrijdag Goes-Budel (220 km) en zaterdag als slotetappe Budel-Heerler- heide (247 kilometer) Het deelnemersveld is daarnaast ditmaal ook een stuk aantrekkelijker. Allereerst wereldkampioen Freddy Maertens, de eerzuchtige Belgische superrenner, die ondanks zijn vele successen er nog altijd naar streeft om in een ronde zoveel mogelijk etappe-overwinningen te beha len. Dat lukte hem vorig seizoen in Andalusië zevenmaal en dit jaar in de Ronde van Spanje liefst dertienmaal. Daarom mag dan ook gerust worden aangenomen dat Maertens ook nu veel zal laten zien. Ook al om zijn tegenstanders te testen. Met de WK in Venzuela voor de deur. Tegenwerking mag hij verwachten van onder meer Didi Thurau, die in de Tour de France zo knap lang in het geel reed omdat zijn positie niet werd aangevallen. Deze week in de Proftour door Neder land zal dat anders zijn, al is Didi Thurau ook gek op records. Enkele maanden terug verbeterde bij bijvoorbeeld nog Maertens' prestatie in de Ronde van An dalusië door achtmaal winnend over de eindstreep te flitsen. Bovendien wil de jonge Westduitser zon der enige twijfel graag diens baas Peter Post een thuisnederlaag laten lijden, om dat Thurau wil bewijzen een echte top- rijder te zijd en aldus de rol van kopman van het begin tot het eind van een ronde waardig is. Zoals bekend rijdt Didi Thu rau deze week één van zijn laatste grote wedstrijden in het geel-rood-zwart van TI-Raleigh (toevallig ook de kleur van de Westduitse vlag) om in het volgende seizoen naar een concurrerende firma over te stappen. Een belangrijke rol willen ook de Neder landers spelen, die niet naar de WK in Venezuela gaan. Over de gedane selectie procedure zijn nogal wat woorden geval len. De thuisblijvers zullen nu waar schijnlijk het tegendeel willen bewijzen. Het niet voor het klassement van de Proftour door Nederland meetellende cri terium in Alkmaar was niettemin erg interessant en leverde in de persoon van de Spanjaard Luis Ocana een volkomen; onverwachte winnaar op. Het criterium werd wegens regen en koude wind inge kort tot 66 kilometer. Tweede werd Jos Schipper, derde Bert Pronk. Aad van den Hoek werd vierde. Paul Wellens won de sprint van het peloton voor Theo Smit en Jan Huisjes De uitslag van de ploegentijdrit: 1. TI—Raleigh 4400 meter in 5.59.74; 2. IJsboer ke 6.06,31; 3. De Onderneming 6.09.59; 4. EBO 6.09.93; 5. Peugeot 6.10.24; 6. MDCO 6.10.62; 7 Flandria 6.10,66; 8. Frisol 6.13,88; 9. Maes 6.15,38 en 10. KAS 6.21,48. De uitslag van het criterium: 1. Luis Ocana 66 kilometer in 1.29,31; 2. Jos Schipper op 20 sec, 3. Bert Pronk z.t 4. Aad van oen Hoek zt., 5. Paul Wellens op 2.09,6. Theo Smit zt., 7. Jan Huisje» zt.. 8. Barry Hoban zt, 9. Gerrie van Gerwen zt, en 10. ex aequo het peloton. ,01 LEIDSE COURANT DINSDAG 23 AUGUSTUS 1977 PAGINA PAO in

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9