Opbrengst garanties voor gele paprika müw, CCWS beslist morgen over veilen voor 'derde landen' 'loemist-winkelier stelt zich steeds meer in op bindwerk -HIJ DRIETAL GROENTEVEILINGEN v- SLECHT WEER EN SLECHTE PRIJZEN AANZIENLIJK BETERE PRIJS SNUGROEN HANDEL IN OOGST 1978 KOMT AL OP GANG PT ONDERZOEK ZEVEN STUDENTEN BLIJKT: Iedereen welkom op „Boer en Bedrijf ND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 22 AUGUSTUS 1977 PAGINA 9 PAG 'ieu >n Haag Een paar jaar oton leden moest men nog naar p Jt Instituut voor Veredeling r Tuinbouwgewassen (IVT) iad ge Wageningen gaan om de „ik gdepaprika- te zien. Nu zijn ze bewonderen bij de veiling pestland-Noord"in Poeldijk, leuwe gewassen gan er te- ■MH^iwoordig snel in. Het Cen- ^^lalBureau Tuinbouwvelin- zal bovendien een drietal [nders een opbrengstgaran- i voor de herstteelt van gele prika verstrekken. Dit in menwerking met de veilin- D „Delft-Westerlee", „West- ïd-Noord" en „Bleiswijk". I het IVT houdt men collec- 6 van alle veel belovende [sen aan, verzameld over de |e wereld. Zo ook van papri- Hierbij beperkt men zich it alleen tot zoete paprika, ook de scherpe paprika hoort erbij. Deze collectie is vooral van belang voor het inkruisen van bepaalde eigenschappen in de gangbare rassen, bij voorbeeld in de resistentie-ver- edeling. Op het ogenblik heeft het IVT al meer dan 500 ver schillende rassen en soorten paprika bijeengebracht Blijkbaar ging de teelt zo goed, dat de praktijk er nu al op inhaakt. Niettemin zijn er nog risico's te over, teelttech- nisch én markttechnisch. Een kasje op een proefstation of instituut is wel aardig, maar in de praktijk kan het wel eens heel anders uitpakken. Van daar dat het Centraal Bureau Tuinbouwwveilingen heeft be sloten in samenwerking met de genoemde veilingen drie tuinders een opbrengst garan tie van negen gulden per m2 te verstrekken. Hierbij ging men uit van een gemiddelde kg-prijs over de laatste jaren, drie gulden, en van een op brengst per m2 ter grootte van 3 kg. De telers krijgen in iede re geval voor hun gele papri ka's klasse-1 dezelfde prijs als voor de rode paprika in de overeenkomstige sortering. De oogst valt in november-dec em ber. Eig' ;en risico De heer G. Dukker uit De Lier brengt 1500 m2 in, gebroeders Van der Valk uit Poeldijk zijn eveneens goed voor 1500 m2 en de heer Van Paassen uit Pijnacker zorgt voor 2500 m2. In totaal dus 5500 m2. „West- land-Noord" kent al een aan voerder die op eigen risico met gele paprika gestart is. Hij voert aan in tomatenbakjes voorzien van een fel rood ge kleurd interieur. Het kleuref fect doet het erg goed. De totale presentatie voor een dergelijk luxe produkt valt evenwel tegen. De herfstpapri- ka's zullen in aparte paprika dozen worden aangevoerd. De gele vruchten worden net als bij rode paprika eerst groen. Marktdeskundigen voorspellen een kleine, maar interessante vraag naar dit exotische pro dukt. De fijne, gele kleur zal het zeker goed doen in allerlei salades en fantasierijke groen tecombinaties. Samen met ro de paprika, groene komkom mer en rode tomaat is het een uitdaging voor iedere keuken prinses. gele paprika rad iNSELERSDUK Het be- iur van de Honselersdijkse gaat de leden van deze lling dinsdagavond - zoals aeld- voorstellen om ak- ird te gaan met het toela- D van bloemen van buiten i EEG op de bloemenveiling. |s de leden van de CCWS één io de leden van de EMM in •elofarendsveen (de andere- ïiling die nog moet beslis- én C«n) ja zeggen, betekent dat liegvelndelijk gezien,dat er één lijn eclamttrokken zal worden wat be- rdag eft het toelaten en veilen 3tterlon buitenlandse bloemen in i vem't algemeen en de Is'taeli- net dthe Trosanjer in het bijzon- x. ot Lut een re twee veilingen, CCWS en iar TetftM, waren tot voor kort van zondeningdat het toelaten van n. Oveiitenlandse bloemen tot de vetankiling alleen negatie voor de i een nden, de kwekers, zou wer- t hij un. den ern rapport van de Vereni- 3 de grog van Bloemenveilingen in p de kqderland dat in 1976 werd (gebracht is de aanleiding t het voorstel om het stand- van de CCWS en de SM te wijzigen, dit rapport, „Het veilen van moedei'Portbloemen Derde Lan- ama, man" geheten, worden de voor tegens van het toelaten van -opre importbloemen tot de vei- igen duidelijk uiteen gezet wnaa tegen eikaar afgewogen. Er >rdt wel voortdurend op ge- SrS [zen dat er verschil bestaat 5sen de invoer van bloemen ey#r' i derde landen en het veilen tt die bloemen. De import is img melijk altijd al toegestaan. larnaast wordt er op gewe- Langegn aar 17 uur. zen dat er een effectief EEG- beleid noodzakelijk is, ten aan zien van die invoer. Protectie De schrijvers van het rapport komen tot de conclusie dat volledige protectie in 1977, me de vanuit EEG-standpunt ge zien, niet meer mogelijk is. Eenvergelijking tussen de bloemensector en die van de groente en fruit wordt niet juist geacht, omdat de structu ren van deze markten en han del sterk verschillen. Zelfs al zouden de veilingen niet ak koord gaan met het veilen van de import dan komen de bui tenlandse bloemen toch het land in, via de importveiling- van Rotterdam en het prijspeil en de concurrentie-positie worden door importen in an dere EEG-landen evenveel beïnvloed als door de import inNederland. Een gevolg van het tot de klok toelaten van importbloe men is dat de prijs van de concurrentie ook hoger komt te liggen. Dat kan gunstigzijn. In de onderhandelingen met het buitenland, kan de VBN daarnaast het voorrecht om op de Nederlandse veilingen te mogen veilen, gebruiken om kwantitatieve beperkin gen door te drukken. Dit is vooral van belang als in het buitenland door de iets hoge re prijs en de mogelijkheid om in Nederland te veilen de kweek en de export gaan stij gen. Volgens de VBN heeft het vei len positieve kanten, mits het onder bepaalde voorwaarden gebeurt De EEG moet er zorg voor dragen dat de export van derde landen naar de EEG niet ongecontroleerd gaat stij gen. Zolang de EEG dit niet kan garanderen, moeten er tussen landen onderling af spraken worden gemaakt Tenslotte moéten de Neder landse veilingen het onderling eens zijn over de per veiling te veilen hoeveelheden. Na het verschijnen van deze nota is er een commissie inge steld die enige tijd geleden aan de VBN en de afzonderlijke veilingen een intern advies heeft uitgebracht Israël Het advies van de commissie beperkte zich tot de Israëli sche Trosanjer, want Israël is tot nu toe het enige land waar mee in principe overeenstem ming is bereikt De hoofdre dactie van het vakblad voor de bloemisterij had in haar weke lijkse commentaar in het num mer van deze week niets dan lof voor het werk van de com missie zodat verwacht mag worden dat indien ook de CCWS dinsdagavond akkoord gaat met het voorstel van het veilingbestuur, de importbloe men uit derde landen binnen niet al te lange tijd op de veiling verschijnen, mits de aanvoer van de te veilen bloe men binnen redelijke grenzen ■blijft en in geen geval leidt tot verstoring van de prijsvor ming op de eigen of andere igeningen Zeven studen- n van de Landbouwhoge- hool te Wageningen hebben -der leiding van een weten- happelijk medewerker een -derzoek ingesteld naar de lats, die een bloemist-win- Jier inneemt bij de afzet n bloemen en planten. Ge- eken is, dat de bloemist- inkelier zich steeds meer in- a worder14 aIs speciaalzaak voor het irticaai wf^eten „bindwerk", innen wo Hen ge vastgesteld werd ook, dat dit ort zaken een ander markt- leid moet voeren dan de Demisten die zich meer op de gemene bloemenhandel toe- ggen. Voor een groter win- üdichtheid van de speciaal- ken is geen plaats. Naast n algemene verkenning van Polen; it marktbeleid in Nederland Erd een uitvoerige enquête louden onder 55 bloemist- fnkeliers in Midden-Neder- tid. De onderzoekers bevelen in de omzet evenwichtig te lewBui rodelen over bloemen, plan- :isae6uhjti en bindwerk. Ook op so z laatstgenoemd terrein komen steeds meer kapers op de kust om en een betere spreiding wordt dan ook aanbevolen. Vooral voor bloemen is een hoge omloopsnelheid gewenst, zodat de winkelier altijd verse bloemen in huis heeft. De in koop van bloemen wordt dan minder riskant, omdat die ge bruikt kan worden voor meer dan het enkele doel van bin den. Er wordt ook op gewezen, dat de bloemengrossiers meer prijs stellen op bloemenwinke liers als klant vanwege een ruimere afname. Verder kun nen de prijzen door een groter bloemenverkoop op een ni veau worden gehouden, waar door de omloopsnelheid wordt bevorderd. De bloemisten die de meeste waarde hechten aan goede kwaliteit, bleken vaker klant te zijn bij een grossier. Het inkopen van de juiste hoeveel heden wordt belangrijk ge noemd, omdat de klanten dan beter geholpen kunnen wor den eameer soorten aanwezig zijn. Een onderlinge samen werking tussen de bloemen handelaren wordt volgens de onderzoekers wenselijk geacht. De speciaalzaken in bindwerk moeten een duidelijk ander marktbeleid voeren en bedrij ven met naar verhouding veel bindwerk geven gemiddeld een niet onbelangrijk minder economisch resultaat te zien dan met minder bindwerk. Overigens is reeds eerder ge bleken, dat de totale bestedin gen aan bloemen en platen in ons land aan het stijgen zijn. In 1975 bedroeg deze 372 mil joen gulden en het afgelopen jaar 393 miljoen. De stijging ligt zowel bij de snijbloemen als potplanten op ongeveer ge lijke hoogte, namelijk respec tievelijk 11 en 8 procent. Door de 4,2 miljoen huishoudingen in Nederland werd in het af gelopen jaar 730 miljoen snij bloemen en plm 32 miljoen potplanten gekocht, hetgeen 1 neerkomt op 175 bloemen en 7,5 potplanten per gezin, zo berekende het Produktschap voor Siergewassen. Tegenover de toename van be stedingen voor bloemen en planten staat een verminde ring van de hoeveelheden, voor bloemen met vijf procent en potplanten twee procent Er is een toenemende vraag naar groter en groene planten. De meeste bloemen, namelijk 60 procent worden gekocht in winter en voorjaar en 40 pro cent gedurende de zomer maanden. De gemengde boe ketten blijken aan belangstel ling te winnen vooral via de supermarkten. De standplaatsen blijven een belangrijke rol spelen bij de verkoop van bloemen en plan ten. Het aantal kopers op kwe kerijen neemt af. In het alge meen kan worden gesteld, dat de groei en afzet van bloemen en planten door middel van supermarkten gepaard gaat met het verdringen van de am bulante handel. De prijsvorming vertoonde de afgelopen week veel overeenkomst met het weer. Het weer liet heel wat te wensen over, de prijzen bleven over de hele linie gelijk, en voor een aantal gewassen was er sprake van een verdere prijsdaling, waardoor doordraai ontstond. In de tweede week van augustus heeft het weer de fruittelers in de Betuwe parten gespeeld, want er is zo'n 500 ha. fruit verloren gegaan door zware hagelbuien. Er is dus om in weerkundige termen te spreken duidelijk sprake van een depressie. De storm rond het zoetwaterkanaal nog niet eens meegeteld. Het ziet er echter niet naar uit dat de „prijsbarometer" de komende week veel op zal gaan lopen. Tot vorige week was er duidelijk sprake van oplopende prijzen bij de aubergine. De ex port lag zo'n 20% hoger als een jaar geleden. Vooral Frankrijk en België hebben een gro tere belangstelling voor dit produkt Vorige week nam het aanbod verder toe, waarbij de vraag het aanbod niet meer bij kon benen, met als gevolg dat de gemiddelde prijs daalde naar 1,50 per kilo. Dit prijs- verval is niet zo schokkend, omdat dit rond half augustus vaker het geval is. Vorig jaar om dezelfde tijd lag de gemiddelde prijs op 1,10 Er wordt voor de komende week weer op een ruime aanvoer gerekend, waarbij de prijzen zich redelijk zullen handhaven. Prei-export gegroeid In de eerste week van augustus bevonden De tomatenaanvoer blijft al enige weken de prijzen voor prei zich op een bijzonder volgens een vrij vast patroon verlopen, te laag niveau, nl 45 cent per kilo. Deze lage prijs was geen gevolg van een grote aanvoer, er was juist sprake van een afgenomen aanbod. Na de eerste week van augustus groeide de aanvoer van 295 ton naar 353 ton per week. Deze groei had geen nadelige uitwerking op de prijs, want deze liep op naar gemiddeld 67 cent per kilo. Een oor zaak hiervoor was de grotere belangstelling van West-Duitsland. Ook de afgelopen week lag de gemiddelde prijs op 67, cent per kg. Voor prei wordt er de komende weken op een vaste prijsontwikkeling gerekend. Doordraai van waspeen .Op de markt voor waspeen doen zich al enige weken grote moeilijkheden voor. Dit is opvallend omdat het seizoen nog maar zo kort geleden van start gegaan is. In de geschiedenis van de waspeen is er daarom ook sprake van een uitzonderlijke situatie. Er moet al heel ver in de tijd teruggegaan worden om deze lage prijzen te vinden. De noteringen voor een kilo waspeen komen niet veel hoger dan 21 cent Daar de vraag ver achter blijft bij het aanbod, is er onvol doende afzet mogelijk met als gevolg door draai. Dezelfde tamme situatie doet zich ook op de Franse markt voor. Op korte termijn valt er weinig verbetering in deze trieste situatie te verwachten. Overige gewassen weten zo'n 10.500 ton per week. De prijzen ondergingen in de tweede week van augus tus een sterke daling. Ook de afgelopen week bracht geen verbetering. Op donder dag 18 aug. werden de A-I-tomaten verhan deld tegen een gemiddelde prijs van 76 cent per kg. De aanvoer zal de komende weken langzaam kleiner worden, hierdoor lijkt een geleidelijk prijsherstel mogelijk. De kom- kommeraanvoer bleef de afgelopen weken groeien. De vraag bleef daardoor achter bij het aanbod. Ook de afgelopen week bleef de gemiddelde prijs steken op 24 cent per' stuk. De aanvoer lijkt inmiddels op zijn hoogtepunt, er wordt daarom gerekend op gelijkblijvende of iets hogere prijzen. De aanvoer van zowel rode als groene paprika's blijft goed op peil. Er is voor beide sorterin gen zelfs sprake van een groei in het aan bod. Voor de groene sorteringen liepen de prijzen eind vorige week wat op. Veiling Westland-Zuid gaf vorige week donderdag een gemiddelde prijs van 1,30 per kilo door. De rode sorteringen konden niet aan een gering verval ontkomen, de gemiddelde prijs daalde naar 2,10 De totale paprika- aanvoer zal ruim blijven, waardoor er maar weining verlichting in de prijsdruk zal ont staan. Voor sperziebonen ligt de prijs op 1,40 per kg. De komende week zal de prijs gelijk blijven of iets oplopen. De aanvoer van andijvie blijft nog steeds groot, het prijsbeeld (40 cent per kg.) zal daarom wei nig veranderen. Voor sla is er nog steeds geen verbetering in de situatie opgetreden, de prijs beweegt zich tussen de 11 en 16 cent per krop. Veronderstellingen, dat bij de tijdelijke doordraai van komkommers en tomaten door kwekers overgeschakeld zou worden op de bloemen, zijn moeilijk serieus te ne men. Immers doordraai kan ook bij bloemen voorkomen, zoals het vorig jaar in sterke mate het geval was. Het zou weieens kunnen zijn, dat een eventueel overschakelen op bloemen, ongunstiger situaties zou schep pen, dan nu gedurende korte tijd het geval is. Ook al kan in het algemeen over de prijsvorming van bloemen niet worden ge klaagd, de prijzen zijn voor bepaalde soor ten zoals freesia en troschrysanten heel wat ongunstiger dan voorgaande week. Daar tegenover staat weer een aanzienlijk betere prijs voor snijgroen. De sterk gekleurde en overdreven verhalen over diverse tuinbouwzaken, kunnen met heel wat korreltjes zout worden genomen en nadelige invloed uitoefenen op de gang van zaken, zoals de nare geschiedenis met ver scherpte controle dus oponthoud aan de grens van vrachtwagens met bloemen en groente. Ontwikkeling De weinig zomerse weersomstandigheden zijn van invloed op de kwaliteit maar ook de ontwikkeling bijzonder van de standaar danjers, die te laag in prijs zijn. Als oorzaak wordt genoemd, dat in de Zuid-Europese landen als Frankrijk en Italië, die anjers beter zijn. Opvallend is dat de aanvoer van lelies En chantment de aanvoer afgelopen week ver geleken bij voorgaande week verdubbelde. Het prijsbeeld aan de CCWS was afgelopen week ongunstiger dan in dezelfde week van het vorig jaar, hetgeen ook een stempel drukte op de totale omzet. Bedroeg deze het vorig jaar 7.511.584,80; thans kwam men- niet hoger dan 6.259.626,84. Bijzonder de snijbloemen waren daarvan de oorzaak. Bij een omzet van 7.083.049,23 in het vorig jaar, werd nu voor 5.704.047,14 verhan- Levendige handel op de „bloemenmarkt". deld. Aan buitenlandse bloemen werd 34.317,13 omgezet, vorig jaar 18.802,82, potplanten respectievelijk 406.498,17 en nu 518.943,49. Perkplanten leverden slechts ruim 2.000 op. Uit de cijfers blijkt, dat het met de potplanten goed gaat. Bij een aan voer van bijna 5 miljoen bos, was dat rond een miljoen méér dan in dezelfde week van het vorig jaar, van lelietakken met 1 1/2 miljoen het dubbele, maar als geheel lagen de aanvoeren wel ongeveer in hetzelfde vlak. Ter vergelijking een aantal gemiddelde prij zen met tussen haakjes die van dezelfde week vorig jaar. Anjers 18 (37), troschrysan ten 36 (57), freesia's 14 (23), irissen 21 (23), snijgroen 1,62 (71), trosanjers 25 (36), leliekel ken 57 (56), lelietakken 25 (55), grote rozen 7 (17), kleine rozen 13 (12). Een onderzoek heeft uitgewezen, dat in de eerste helft van dit jaar het met de tulpenbloemen niet slecht is gegaan. Het onderzoek bij de belangrijk ste bloemenveilingen, waaronder VBA, Ber- kel en CCWS toonde aan, dat in totaal 40 miljoen tulpen werden aangevoerd met een gemiddelde prijs van 2,01 tegen een aan voer van 46 miljoen met gemiddelde prijs van 1,84 in de eerste helft van het vorig jaar. Het aanbod van tulpen is ook de afgelopen week bepaald niet kinderachtig geweest Op de veilingen in Lisse veranderden nog vele duizenden manden van eigenaar. En de prij zen bléven hoog. In feite een wonderlijke gang van zaken. Want als de oogst nu zo uitgesproken matig is en er bovendien zo veel is voorverkocht! waar komen de bollen dan nog vandaan? En als de expor teurs in het buitenland inderdaad minder bollen hebben verkocht, waarom zitten de handelaren dan nog blakend van kooplust in de veilingzalen en geven prijzen die voor een hele reeks cultivars beslist uniek zijn? Allemaal vragen waarop niemand vandaag een zinnig antwoord kan geven. Het wachten is op de uitvoercijfers. Sheiks Zeker is wel dat geen enkele exporteur met deze prijzen in het buitenland goed uit de voeten kan, ook al heeft hij uitsluitend Arabische oliesheiks als afnemers. Dat de normale handelssoorten in de tweede helft van augustus wat gemakkelijker te koop, zouden zijn, lag voor de hand en dat- men nu geen 12,- meer neertelde voor twaalven van Apeldoorn, was eveneens vol komen duidelijk. Maar voor twaalven van de dubbele gele Monte Carlo werd de afgelo pen week nog 27,- per 100 besteed en dat is voor deze tulp een volstrekt ongekend hoge prijs. Met de enkele vroege tulp Gene raal Joffre, een geel zusje van de bekende rode Kersttulp Brilliant Star, was het einde zoek. Voor de twaalven werd 33,- per 100 betaald. Klapper Helemaal knetter mag men ook de prijzen van Don Quichotte noemen. Als is het dan een uitstekende broeitulp die bovendien zeer houdbaar in de vaas is, loop je niet met windmolens als je voor twaalven een kwart je per stuk betaalt? En dat twaalven van de rode Henry Dunant kopers volgden voor 26,- per 100, mag ook rustig een klapper- van-jewelste genoemd worden. Over prijzen van 16,-, 17,- en 18,- voor de meest alledaagse tulpen, verwondert zich al nie mand meer. De rode, geel-gerande Kees Nelis (in 1974 bij honderdduizenden ver kocht voor de minimumprijs van 6,-) no teerde nu vrolijk 16,- en 17,- per 100. Beste twaalven van Lustige Witwe zijn bene den 13,50 ook niet te koop. Wit: schaars en duur Witte tulpen zijn schaars en duur. Twaalven Pax en Snowstar gingen van de hand voor 25,- per 100 met een gemak en met een gemoedsrust alsof dergelijke noteringen al sedert jaar en dag bij de voorstelling plegen te behoren. Op de veilingen gaan ook weer vele miljoenen tienen en negens van de hand voor goede prijzen. Dat is eigenlijk het plantgoed waaruit in 1978 de leverbare bol len moeten komen. Maar geeft U een kweker maar eens ongelijk als hij gaat verkoper- wanneer hij voor tienen van Attila 12,- per 100 kan krijgen, 13,50 voor Christmas Marvel, 15,- voor Carlton, 17,- voor Te xas Flame, enz. Handel 1978 Er is in deze rubriek enkele weken geleden reeds gewezen op de mogelijkheid dat de verkopen van deze grote hoeveelheden plantgoed consequenties moeten hebben voor de oogst van 1978. In het kader daar van mag worden verwacht dat de voorver kopen voor volgend^ jaar vroeg op gang komen tegen prima prijzen. Wel, dé' voor- handel is al van start gegaan en we hebben al koopbriefjes gezien met prijzen die de kwekers in opperste vervoering kunnen brengen. Wat dacht U van 16,- per 100 voor twaalven van Gander en 14,- voor elven van deze tulp? Voor twaalven van Ruby Red, levering augustus 1978, wordt nu 20,- per 100 gevraagd èn gegeven! Voor de producenten van tulpen kan de koek blijkbaar niet op!Maar zelfs dén is het nog niet te verklaren dat er bollenland is verkocht voor..../ 165.000,- per bunder! Men kan sommetjes maken zo men wil, maar met zulke grondprijzen moet de uitkomst altijd negatief zijn! Hunsel Op zondag 28 au gustus biedt de KPJ-Limburg (de organisatie van platte landsjongeren) boeren en bur gers de gelegenheid tot nadere kennismaking met bet moder ne rundveehouderijbedrijf. Daartoe wordt de manifesta tie Boer en Bedrijf georgani seerd ep de boerderij van de heer J. Rietjens, Swartbroek- straat 2 te Eli, gemeente Hun sel. Van tien tot half ses is iedere belangstellende daar van harte welkom. De manifestatie Boer en Be drijf - een soort van agrari sche open dag bestaat uit twee evenementen. In de eer ste plaats worden de provin ciale kampioenschappen vee beoordeling gehouden. Lim burgse jonge boeren kunnen daarbij hun kennis van zwart bont en roodbont rundvee be proeven. Opdat ook nietagra- riërs de gang van zaken kun nen volgen, zal tijdens deze wedstrijd een toelichting wor den gegeven. Bovendien wordt elke bezoeker in de gelegen heid gesteld om de eigen ken nis van vee te testen. In de tweede plaats biedt de manifestatie alle gelegenheid om inzicht te krijgen in het reilen en zeilen van een heden daagse boerderij die gespecia liseerd is in de rundveehoude rij. Onder deskundige leiding kan het bedrijf van de heer Rietjens worden bezichtigd. De bezoekers zullen zich wel licht verbazen over de veran deringen die de rundveehou derij in de afgelopen jaren heeft ondergaan. Door middel van een diapresentatie wordt eveneens informatie verschaft.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9