Arabische landen bereid tot vrede met Israël Advocaat Menten loenst namen van Russische getuigen Tniek alarmsysteem voor bejaarden in Amsterdam-Osdorp Partijcongres in China bevestigt koers van Teng eking: „VS I^ressief' odental in 8 donesiè -I lar 100 toe Volgens New York Times „KAPPLERBOM" OP CONSULAAT IN PARUS «vechten in banon: doden Zestien doden bij terreuraanval in Rhodesië Voyager-2 gaat goed Werkgroepen voor informatie over Molukse zaken Amazone (15) zwaar gewond D Dode Turk blijkt neergeschoten Verkeerschaos door slecht weer US JITENLAND LEIDSE COURANT [GKONG (UPI) Radio ng heeft gisteren, een dartikel van het ,Volksdag- verspreid waarin gezegd It dat de Verenigde Staten essief van aard' zijn en ,de -|lld willen beheersen'. De JA^rikaanse minister van bul- zndse zaken Cyrus Vance, Jndaag voor een vierdaags k in Peking aangekomen. Volksdagblad stelde dat de supermogendheden, de jnigde Staten en de Sovjet- I, beide de hoofdverant- fdelijkheid dragen voor tssie en oorlog'. |s gebruikelijk gingen de iwe tsaren' in het Kremlin (cherpst over de hekel. Niet- ln was de toon, en dat aan ^wooravond van het bezoek [minister Cyrus Vance, mar- «SW anti-Amerikaans. lW KARTA (Reuter) Het al doden als gevolg van de •e aardbeving die Indonesië lag getroffen heeft, zal rao- k oplopen tot 100, zo heb- Indonesische functionaris gisteren in Djakarta be- Igemaakt. 35 mensen is inmiddels ze- dat zij zijn omgekomen. De ige 65 worden vermist en volgens de autoriteiten, zo 1 als zeker eveneens omge- en. De regering in Djakarta -1 voedsel en andere voorra- naar de eilanden Soemba Soembawa gezonden. Deze eilanden zijn het zwaarst )ffen. NEW YORK (RTR/UPI) - De leiders van Egypte, Syrië en Jordanië hebben de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, onlangs op diens reis door het Midden Oosten, te kennen gegeven bereid te zijn een vredesverdrag met Israël te sluiten als onder deel van een algemene regeling van de geschil len in het Midden Oosten. Dit schrift het Amerikaanse dagblad New York Times van gisteren. Egypte en Jordanië zouden tevens bereid zijn het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met Israël te overwegen. Volgens de New York Times verklaren deze toezeggingen gedeeltelijk het Amerikaanse standpunt dat voortgang mo gelijk is bijde Arabisch-Israëlische onderhande lingen over een vredesregeling in het Midden Oosten. Ook het weekblad Time meldt een versoepeling in het Palestijnse kamp jegens Israël. Volgens dit Amerikaanse weekblad heeft het Palestijnse Weigeringsfront van organisaties die tot dusver tegen elk politiek vergelijk met Israël waren, zich kortgeleden tijdens geheim overleg neerge legd bij de gematigder standpunten van Jasser Arafats Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO. Time meldt dat de Sovjet Unie via haar diplomaten in het Midden Oosten druk uitgeoe fend heeft op de twee Palestijnse groeperingen om hun geschillen bij te leggen. Het Weigerings front, onder leiding van George Has bas j, zou nu bereid zijn vrede te sluiten met Israël op voorwaarde dat er een onafhankelijke Pales tijnse staat op de linker oever van de Jordaan en in de Gaza woestijn zal komen. Het zijn niet aJleen de sympathi santen met de uit Italië ontvluchte oorlogmisdadiger Kappler, die zich met betogingen bezig houden, ook anti-fascistische groeperingen heb ben, zoals op deze foto door mid del van betogingen blijk gegeven van hun misnoegen over de vlucht van Kappler. Zij deden dit voor het huis van Kapplers vrouw in Soltau. MAANDAG 22 AUGUSTUS 1977 PAGINA 7 9 Tien politieke partijen bij verkiezingen in Suriname PARAMARIBO Surinaamse politieke partijen die willen deelnemen aan de verkiezingen van 31 oktober aanstaande, hebben zich de afgelopen week in de Surinaamse hoofdstad Pa ramaribo kunnen inschrijven. Het hoofdstembureau boekte in totaal tien partijen of partij combinaties. De NPS van premier Arron schreef samen met drie andere partijen in onder de naam: Na tionale Partij Kombinatie, NPK. De onlangs uit de oude NPK getreden Partij Nationalistische Republiek (PNR) van minister Eddy Bruma liet de Nationale Partij Kombinatie-1977 noteren, terwijl PNR-secretaris, Sylves ter, het PNR-arbeidersfront' in schrijf. De overige zeven Suri naamse politieke partijen die aan de verkiezingen mee zullen doen, zijn: de Volkspartij, de Vooruitstrevende Moslim Partij, Progressieve Landbouwers Unie, Verenigde Democratische Partijen, de Progressieve Natio nale Partij, Derde Blok kombi natie en de Vernieuwde Hindos- taanse Partij 1977 ROET (AP) - Tenminste 17 .sen zijn gisteren om het h gekomen en grote aantal- mensen werden gewond de gevechten tussen chris- jke en islamitische dorpelin- in Midden-Libanon weer laiden in de loop van zon- aldus heeft een woordvoer- Libanese politie be- gemaakt aldus I pan de v Jdgemai ODZANI (Reuter) Volgens Rhodesië hebben zwarte „terro risten" zaterdag tenminste 16 zwarte mannen, vrouwen en kinderen doodgeschoten toen die op de terreinen van hun werkgever, een blanke kolonist, bier zaten te drinken. Een veiligheidsambtensar zei gisteren dat de terroristen, waarmee het regime Smith zwarte guerrillastrijders be doelt, de zwarte landarbeiders zodoende zo bang willen maken dat zij hun blanke bazen in de steek laten. Het incident zou zich hebben voorgedaan op de farm „Odzani river junction" in het oosten van het land. Rhodesië meldt de laatste tijd een stroom van dergelijke „ter- reuraanvallen". Van verschillen de kanten worden die verhalen echter sterk in twijfel getrok ken. Uitgeweken missionarissen hebben onafhankelijk van el kaar verteld dat deze gruwelda den niet worden bedreven door guerrillastrijders, maar door zwarte Rhodesische soldaten. PARUS/BONN (Reuter-Upi) Sympathisanten van Herbert Kap pler, de Duitse oorlogsmisdadiger die 15 augustus uit een zieken huis te Rome wist te ontsnappen, hebben gisteren een bomaanslag gepleegd op het Italiaanse consulaat in Parijs. Daarmee wilden zij kennelijk protesteren tegen het Italiaanse verzoek om uitlevering van Kappler, die momenteel ergens in West-Duitsland is ondergedoken. Er vielen geen slachtoffers. Zes in zwart leer geklede mannen hebben zaterdagavond voor het huis van Kappler gedemonstreerd met een spandoek waarop zij hem steun betuigden. De mannen die zeiden lid te zijn van een rechtse extreme groepering beweerden gekomen te zijn om Kappler te beschermen tegen „linkse radicalen" die hem zouden willen vermoorden of aan Italië uitleveren. PEKING (DPA/UPD China zal zijn economie, defensie, wetenschap en techniek moderniseren om tegen het jaar 2000 „een machtig, modern socialistisch land" te worden. Dit is het doel dat het elfde congres van de Chinese communistische partij, dat van 12 tot 18 augustus in Peking bijeen is geweest, zich heeft gesteld en dat in het door de 1.510 afgevaardigden unaniem goedgekeurde partijprogram is vastgesteld. Behalve voorzitter Hoea Kwo-feng werden zijn twee plaatsvervangers, maarschalk Yeh Tsjien- jing en Teng Hsiao-ping, herkozen. Nieuwe vice- voorzitters zijn vice-premier Li Hsien-nien en Wang Toeng-hsing, een deskundige op het gebied van de staatsveiligheid. Inclusief voorzitter Hoea telt het nieuwe Politburo nu 23 leden drie meer dan vroeger. Tot de nieuwe leden behoren de partij-ideoloog Keng Piao en de uit Foekien stam mende Kam Peng-tsjoeng die een tijd lang partij leider in Mankink is geweest. In Peking is hij tot dusver vrijwel niet op de voorgrond getreden. Het elfde partijcongres heeft de grote invloed van vice-voorzitter Teng Hsiao-ping en de grote beteke nis van het leger bekrachtigd. Hoewel partijvoor zitter Hoea het historisch belang van de culturele revolutie en van de trouw aan de richtlijnen van wijlen voorzitter Mao beklemtoonde, blijkt uit de samenstelling van het Politburo en het Centrale Comité toch ook de grote plaats die wordt toege kend aan de technici en economische deskundigen, dat wil dus zeggen aan de „pragmatici". De grote triomfator is Teng Hsiao-ping. Een aantal van zijn medestanders heeft hoge partijfuncties gekregen. Waarschijnlijk zal Teng, die voorstander is van een versnelde economische ontwikkeling van zijn land, op het komende vijfde nationale volkscongres tot premier worden gekozen. Het politburo telt 23 leden, onder wie 10 militairen. Het vorige Politburo telde vijf militairen onder zijn 20 leden. Kennelijk is deze opwaardering van de militairen een gevolg van de rol die zij gespeeld hebben bij de ontmaskering van de „bende van vier" en haar nasleep. Zonder de steun van het leger zou men volgens waarnemers geen beslissen de stappen hebben kunnen doen tegen de voorma lige „radicale kliek". PASADENA (AP) - Het ruim teschip Voyager-2, dat zaterdag werd gelanceerd, verwijdert zich van de aarde in de richting van de buitenste planeten van ons zonnestelsel. De vlucht ver loopt uitstekend. Dit in tegen stelling met de aanvankelijke vrees als zou essentiële appara tuur aan boord niet goed heb ben gewerkt. Het ziet er met de Voyager, veel en veel beter uit dan wij aan vankelijk dachten, zo verklaar de John Casani, directeur van het project, na de lancering op Cape Canaveral. De geleerden hadden zich nogal wat zorgen gemaakt omdat een camera die van doorslaggeven de betekenis voor de vlucht was, niet goed op zijn plaats leek te zijn gekomen of niet volledig was uitgeklapt. Maar later verklaarden geleer den dat de camera, die wordt gebruikt voor de analyse van de planeten en de manen van Jupi ter, Saturnus en Uranus, naar behoren werkte NNENLAND HAAG Mr. L. van Heij- cn, de advocaat van de van gsmisdaden verdachte cummer Menten, wil we- wie de vier getuigen uit ïnd zijn, die op verzoek het openbaar ministerie erdag op de volgende zit- zullen verschijnen. Men- advocaat vraagt in een aan de officier van justi- D Amsterdam hem dat zo mogelijk, liefst telegrafi- mee te delen. Hij vindt dat het minste dat mij als ïdiger toekomt". Mr. Van Heijningen toont zich er in zijn brief verbaasd over dat hij «ifgelopen donderdag uit de mond van de advocaat van Accent-hoofdredacteur Knoop, mr. Moszkowitz, moest horen, dat er een getuige kwam uit Rusland, van wie Moskowitz ook al een deel van zijn verkla ring zou kennen. Toen diende voor het hof "in Amsterdam in hoger beroep het kort geding omtrent de uitgave van een boek over Menten. De avond daarop las Mentens advocaat in een avondblad, dat viér Russi sche getuigen naar Nederland komen, die onder toezicht staan van een ondergeschikte van de procureur-generaal in Moskou. Mr. Van Heijningen zegt dat de namen van zowel de procureur- generaal als van de begeleider van de getuigen voorkomen in de werken van Solzjenitsyn „en bepaald niet als dissidenten of voorstanders daarvan". Mr. van Heijningen beveelt de officier lezing van de werken van Solz jenitsyn en Amalrik van harte aan. Arubaanse delegatie naar Nederland samengesteld ORANJESTAD De speciale vergadering van de Arubaanse Eilandsraad over de gebeurte nissen tijdens de afgelopen twee weken op het eiland heeft besloten tot het samenstellen van een commissie uit politici en vertegenwoordigers van vakbonden en bedrijfsleven. Deze commissie zal overleg ple gen met de daartoe bevoegde instanties over de erkenning van het zelfbeschikkingsrecht en de onafhankelijkheid van Aruba. Ondermeer zullen be sprekingen gevoerd worden in Nederland. Ook is een motie aangenomen waarin met klem wordt gevragd om terugrekking van de hon derd man oproerpolitie, die bij het begin van de ongeregeldhe den uit Curacao werden overge vlogen naar Aruba. De eilands raad heeft het bestuurscollege (B en W) gemachtigd op korte Zaterdagmiddag werd in Den Haag een demonstratie gehouden door Arubanen voor een vrij Aruba. Borden werden meegevoerd met teksten als „Noem ons geen Antilliaan, u bent toch ook geen Belg". termijn een eilandelijk vrijwilli- der werd het verbod op de ver- gerskorps op te richten, dat bij koop van alcoholische dranken voorkomende ongeregeldheden opgeheven. Aruba was sinds ingeschakeld kan worden. Ver- dinsdag drooggelegd. ZWOLLE (ANP) Tijdens een vergadering in Zwolle van 72 personen van Zuidmolukse en Nederlandse afkomst is zaterdag besloten twee werkgroepen te vormen. Eén moet informatie verzamelen over de gijzelingen, de afloop en nazorg ervan. De andere moet zich richten op het verstrekken van informatie aan het Nederlandse volk over de Zuidmolukkers en omgekeerd. Dit zou zo mogelijk moeten gebeuren via een eigen Zuidmolukse omroep en via bestaande media, maar vooral door het benaderen van leden van het parlement Volgens de vergade ring zou dit het begin kunnen zijn om de verhouding tussen Nederlanders en Zuidmolukkers gezond te maken. GOES (ANP) In het Zeeuwse Wolphaartsdijk is zaterdag de 15-jarige paardrijdster Jeanette van Hanswijk uit die plaats zwaar gewond geraakt, nadat zij boven op haar- in een droge sloot geraakte, paard terecht was gekomen. Het paard van het meisje schrok van een langsrijdende tractor. Het dier raakte in een diepe droge sloot, evenals het meisje dat als begeleidster op de fiets naast het paard reed. Dit meisje mankeerde niets, maar toen de amazone haar via de rand van de sloot de helpende hand wilde bieden, viel ze en kwam boven op het zwaar gewonde paard terecht Het paard heeft het meisje met zijn hoeven zwaar toegetakeld. Het dier moest vanwege zijn verwondingen worden afgemaakt Het meisje is zwaar gewond in een ziekenhuis in Goes opgenomen. ivalidenbond tegen zamelingsakties RECHT (ANP) De ledenraad van de ;emene Nederlandse Invaliden Bond ft zaterdag in een motie vastgelegd dat amelingsacties ten gunste van voorzie- gen voor gehandicapten principieel moe- worden afgewezen. et gevaar is anders aanwezig dat de ïdacht wordt afgeleid van het feil e voorzieningen, die het de minderheids iepen als de gehandicapten mogelijk moe maken op een normale wijze deel te >ben aan het maatschappelijk verkeer, uit algemene middelen ter beschikking die- i te komen. Alleen dan zullen inzame- 'saclies die juist de afhankelijkheid van ïandicapten demonstreren tot het verle- i kunnen gaan behoren", aldus de bond. ledenraad heeft zijn vertegenwoordigers de Nationale Federatie van Organisaties Gehandicapten (NFOG) opdracht gege- i deze opvatting ook in dat samenwerk- [sverband tot uitdrukking te brengen. Niets ter wereld is zo frustrerend dan als ukkie van enke le turven hoog ge confronteerd te worden met een. in jouw ogen dan, he- melshoge waterfon tein. En als je je dan al eens in een verloren ogenblik mocht hebben afge vraagd, waarom er nu eigenlijk „grote zussen" bestaan, dan krijg je het ant woord, mét de wa terstraal op een be paald moment ge lijktijdig aangereikt. LEEUWARDEN (ANP) De 38-jarige Turk Ab- doellah Bilgin uit Leeuwarden, die afgelopen j woensdag in de Wargastervaart op vijf kilometer van zijn woning werd gevonden, is met geweld om het leven gebracht. De recherche is tot deze conclusie gekomen na de sectie die is verricht door het gerechtelijk geneeskundig laboratorium. De man was een kogel door het hoofd geschoten. Aanvankelijk dacht men dat hij wellicht de hand aan zichzelf had geslagen, maar volgens de recher cheurs moet dit uitgesloten worden geacht. Het slachtoffer is in de nacht van vrijdag op zaterdag, van de 12e op de 13e augustus, voor het laatst gezien. Rond het middernachtelijk uur is hij van huis gegaan. Hij had toen een mes bij zich en de politie neemt aan dat hij toen naar de binnenstad is gegaan voor barbezoek. De man was een uit- gaanstype. Ook was van hem bekend dat hij veel schulden had. Veel houvast rondom motief en mogelijke dader heeft het onderzoek nog niet opgeleverd. (Van onze correspondent) DRIEBERGEN - Het slechte weer dat gister avond en vannacht over ons land trok heeft op verscheidene plaatsen tot verkeerschaos en onge lukken op de rijkswegen geleid. In het gebied dat door de rijkpolitie wordt gepa trouilleerd waren alleen al 38 voertuigen bij onge vallen betrokken. Op de rijksweg Amersfoort-Zwolle bij het stuk waar werk in uitvoering is deden zich verscheide ne kettingbotsingen voor. Er vielen echter geen gewonden. Op de rijksweg 2 - noord - Utrecht-Amsterdam - waren dertien voertuigen bij een kettingbotsing betrokken. Vier gewonden werden afgevoerd naar het ziekenhuis. Vlak bij Utrecht raakte een wagen in de sloot Er vielen geen gewonden. Bij Leidschendam deed zich gisteravond eveneens een grote kettingbotsing voor, waarbij de materie le schade groot was. Het weekend-verkeer eiste zeker vijftien doden. Een voon angsfout in Lunteren kostte drie perso nen het leven. Bij een frontale botsing in Wijk bij Duurstede kwamen twee mensen om. Zwaargewonde bij steekpartij in centrum Goes GOES (ANP) De politie van Goes beeft in de nacht van zaterdag op zondag zeven arres taties verricht na een steek- en vechtpartij in de Goese binnen stad. Daarbij raakte een 22-jari- ge man zwaar gewond. Hij stond te kijken naar een massa le vechtpartij tussen Marok kaanse en Nederlandse barbe- zoekers, toen hij plotseling zwaar gewond neerstortte. Volgens de politie van Goes heeft een van de Marokkanen hem vermoedelijk zonder dat daar aanleiding toe bestond, vijf messteken toegebracht Twee jongelui uit Goes die na de arrestatie van de Marokka nen eigen rechter wilden spelen, vielen de twee politieauto's aan waarin de arrestanten zich be vonden. Beide auto's werden zwaar beschadigd. De jongelui zijn gearresteerd. De vermoedelijke dader van de steekpartij en twee landgenoten zullen vandaag voor de officier van justitie in Middelburg wor den geleid. TERDAM (ANP) Een voor Europa k alarmsysteem voor zelfstandig wo- e bejaarden en gehandicapten wordt ende maand in Amsterdam-Osdorp in ■uik gesteld. Bijzonder in dit systeem de draagbare zendertjes ter grootte van uciferdoosje. Bejaarden en gehandicap- hoeven daardoor niet over een telefoon te beschikken om toch hulpverleningsin stanties te kunnen waarschuwen. Het alarmsysteem in Osdorp is tot stand geko men in samenwerking met het telefoondis trict Amsterdam. Met het indrukken van een knop stuurt het draagbare zendertje een signaal naar een in de woning van de betrokkene geplaatste ontvanger, eveneens van geringe afmeting. Dit ontvangertje stelt automatisch een per tien woningen opgesteld kiesapparaat in werking. Dit apparaat „draait" vervolgens het nummer van de alarmpost, in geval het Leo Polakhuis van de Stichting Humanitas in Osdorp. De alarmpost is dag en nacht bezet. Heeft een bejaarde of gehandicapte alarm geslagen, dan geeft het ontvangertje in zijn/haar woning ter geruststelling een zoemtoon. Heeft de betrokkene per ongeluk op het alarmknopje gedrukt, dan kan het alarm ongedaan worden gemaakt via een knop op het ontvangertje. Het alarmsysteem in Amsterdam-Osdorp is geboren uit onvrede met het tot nu toe in Osdorp functionerende telefoon-alarmsys teem, aldus „Amsterdam Peil", het week blad van het telefoondistrict Amsterdam. Het nieuwe alarmsysteem is voorbereid door de wijkraad Osdorp, die zeven jaar gelden van het Ministerie van CRM zes miljoen gulden kreeg toegewezen voor het treffen van sociale en recreatieve voorzieningen, die de leefbaarheid in de wijk moesten bevorde ren. De wijkraad besloot een deel van dit geld te steken in de ontwikkeling van het nieuwe systeem. Het zendertje was niet in de handel. Het is speciaal voor gebruik in Osdorp ontwikkeld door een Nederlandse dochteronderneming van de Amerikaanse ITT-maatschappij.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7