loeiers vestigen hoop [>p herkansingen bij WK 80.000 fans bij begrafenis van Elvis Presley mm FRANS VAN DER ENDEN WEER HELEMAAL TERUG MET ZEGE IN DEN HOORN Kasteel Duivenvoorde uniek muziekcentrum 20NDAG DE GROTE STRIJD IUSSEN KEES EN SPEEDY DIPLOMATIEK DUEL 1,1* LOTTO/- roTO k. afeltennis iermaal thuis Blessure Rensenbrink Wielerploeg ronde van de toekomst Sportwereld iPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1977 PAGINA 13 MSTERDAM De in- tmationale „aflossing an de wacht" in de leisport verkleint de ederlandse problemen, e neemt ze allerminst eg. Immers, de achter and, die in de laatste egen seizoenen is opge- ipen is groot. Buiten- indse formaties die in et Olympisch jaar 1976 tweede garnituur ormden en daardoor lontreal misten zullen ok nu veelal te sterk ijn voor de Nederlandse loegen die vanaf het ko- lende weekeinde op de nsbaan strijden om de ereldtitels. sinds lange tijd zo succesvol- Oostduitse equipe is in maar ie van de veertien boottypen ïgewijzigd. In twee gevallen etreft het inschrijvingen bij de ames. Christine Scheiblich art in de skiff, Angelika Noac i Sabine Daehne in de twee inder stuurvrouw. Voorts is bij t heren de stuurmanloze vier, ie in Canada met goud werd ekroond ongewijzigd. Deson- anks hebben de Oostduitsers aede hoop een aanmerkelijk eel van de veertien medailles Een diplomatiek duel is aan de wereldkampioenschappen roeien in Amsterdam vooraf gegaan. Het organisatiecomité vernam van de Russische bond dat de visa voor de deelne mers van dat land door Nederland geweigerd zouden zijn. Jan Fortuin, voorzitter van het comité, nam contact op met het ministerie van buitenlandse zaken. Daar hoorde hij dat de Russische aanvraag pas woensdag vier dagen voordat het vertrek naar Nederland was vastgesteld was binnen gekomen. Desondanks hebben de Russen tijdig hun inreispapieren ontvangen. „We hebben ze daar toen wel laten weten „voor wat hoort wat", aldus Jan Fortuin. „Zij kregen in recordtijd visa voor 82 personen, maar de twaalf clubtrainers die naar de Europese junioren-atletiekkampioenschappen in Donatz wilden zijn al maanden bezig om dat land te mogen binnen komen". Eerder sprak de strijdbare nieuwe president van de internationale atletiekfederatie, Ad Paulen, zijn banvloek uit over de Russen, die in 1980 gastheer zijn bij de Olympi sche Spelen, toen hij hoorde dat de Nederlandse trainers werden geweigerd. Hij liet weten een schriftelijk rapport van zijn organisatie te zullen zenden naar het internationaal Olympisch Comité. rel Sant, chef d' equipe van de lichte roeiers, na de loting op de Bosbaan. „Zeker nu het pro gramma van de dames en de heren gecombineerd is betekent een directe plaatsing voor de volgende ronde dat je geruime tijd geen wedstrijd kan varen. Verder is het bij ons zo dat de grote slag valt in de halve fina les". Geen twijfel waaronder maar liefst tien nabije toekomst niet te evena- gouden die in 1976 veroverd ren zijn. werden ook nu naar de DDR te Nog meer dan in het recente halen. Er wordt omonwonden verleden zal Nederland zijn toegegeven door de Oostduitse hoop moeten vestigen op de her officials dat de successen die de kansingen. „Het is de vraag of laatste jaar geboekt zijn in de dat een nadeel is", meende Ka- Over de juistheid van die laat ste opmerking bestaat zeker geen twijfel. Via voorwedstrij den en herkansingen worden bijvoorbeeld bij de lichte heren in de Skiff en de vier zonder stuurman slechts drie van de 27 ingeschreven deelnemers g'éeli- mineerd. Zelfs in de skiffs, waar Harald Punt in een veld van vier skullers aan een derde plaats voldoende heeft om de halve eindstrijden te bereiken, heeft Karei Sant zijn twijfeld. „Die Spanjaard Ortega was tweede op de Rotseeregatta in Luzern", voert hij aan, „vergeet ook die Brit Zeun niet". Het steeds sterker wordende veld van achten strijdt in twee series van zes boten direct om de eerste finaleplaatsen. Ook hier zijn de Nederlandse kansen gering. De lichte Spaanse acht kwam in München tot een tijd van 5.51 minuten. „Dat is een tijd", aldus de chef d'equipe Langs de Bosbaan is het al volop activiteit met de wereldkampioenschappen van volgende week voor de deur. „die nog nooit door een lichte ploeg was bereikt Bij het lichte roeien zijn de verschillen zo klein. Als in- een eindstrijd de eerste vijf ploegen binnen enke le meters liggen is dat heel ge woon. Daardoor is elke progno se bij ons weinig meer dan een slag in de lucht". Evenmin Vivian Voss, chef d'equipe bij de dames, ziet de directe roei- komst al evenmin met veel op timisme tegemoet. „Toch", zo zei ze uiterst voorzichtig, „zijn er mogelijkheden. Met alle voorbehoud geloof ik toch te kunnen zeggen dat de dubbel twee wellicht een mogelijkheid heeft direct over te gaan. De Duitse ploeg is niet van grote klasse. Trudy Jongenelen en Sietske Boomstra zijn sterk. Aan de andere kant, de Poolse en Hongaarse twee ken ik ei genlijk niet Voor de overige ploegen zie ik in eerste instan tie niet al te veel kansen". De eerste wereldkampioen schappen in Amsterdam kennen overigens een record aantal deelnemers. Vorig seizoen wa ren er bij de Olympische Spelen en de Fisa-kampioenschappen van de lichte roeiers totaal 741 actieven betrokken. Ditmaal is dat 883. De komende negen da gen komen 422 elite-roeiers, 370 dames en 191 lichte roeiers in actie. Een record, waarop de organisatoren trots zijn. Al zou den ze er ook veel voor geven als er eindelijk eens een weer verbetering zou optreden. Im mers, de recettes vormen een belangrijke post op de nog niet geheel sluitende begro ting van penningmeester Jan Fortuin. - EN HAAG De winnaar van de «te prijs in lotto 33 van afgelo- tn zondag heeft bruto 628.140,— xdiend. Ook in toto 33 was slechts a eerste-prijswinnaar. Deze ont- K bruto 106.280,10. In de toto tto van afgelopen weekeinde elen in totaal 20.048 prijzen, 543 ide toto en 19.505 in de lotto, itilag toto 33 van 14/8/77: 452.257,—. Prijzenbedrag: .101,25. Eerste prijs: 1 winnaar bruto 106.208,10 ontvangt !wde prijs: 17 winnaars, die elk Ms 3.159,10 ontvangen. Derde vps-525 winnaars, die elk 143,20 itangen. «slag toto 33 a van 17/8/77: icvu eg: f 328.877,—. Prijzenbedrag: rrto<if.156-216,57- Eerste prijs: 2 win- »oe«aars, die elk bruto 31.243,30 ont- sseBangen, Tweede prijs: 21 winnaars, jeeiije elk bruto 1.859,70 ontvangen. ujjBerde prijs: 311 winnaars, die elk jon_l 175,80 ontvangen. Uitslag lotto 33 van 14/8/77: -t tefcieg: 3.059.615,—. Prijzenbedrag: van 1 1.572.796,21. Eerste prijs: 1 win- iar' dis bruto 628.140,— ontvangt ijs: 219 winnaars, die elk 995,40 itvangen. Vierde prijs: 9.450 win- ars, die elk 30,70 ontvangen, fde prijs: 9.824 winnaars, die elk 9,50 ontvangen. EN HAAG De Nederlandse ifeltennisploeg, die in het sei- ien 1977—1978 in de Europese iperliga uitkomt, zal vier van jn zeven wedstrijden voor de- competitie in Nederland spe ll. De tafeltennisbond heeft larvoor Alkmaar (tegen Fran- rijk), Middelburg (Rusland), elmond (Hongarije) en Zwolle sjecho-Slowakije) uitgekozen, et speelschema voor Neder- id is: september: JoegoslaviëNe- rland (plaats nog onbekend) oktober: Nederland—Fran- ijk in Alkmaar november: Zweden—Nedèr- nd in Akarp i december: Nederland—Rus- nd in Middelburg i januari '78: Nederland—Hon- arije in Helmond februari: Nederland—Tsjecho iowakije in Zwolle april: Engeland—Nederland 'laats onbekend). DEN HOORN Frans van der Enden uit Monster is weer hele maal 'terug van weggeweest Dat wisten de insiders al lang, maar gisteravond onderstreepte de 23-jarige renner van West- land Wil Vooruit dit met een prachtige overwinning in de ze vende ronde van Den Hoorn. Afgelopen winter had de West lander een behoorlijk ongeluk gehad op zijn wintersportvakan tie en de dokter vond het aan het begin van het wielerseizoen beter dat Frans van der Enden bij de liefhebbers ging rijden. Bij die liefhebbers boekte hij al snel vijf overwinningen. Hele maal hersteld keerde hij na een tijdje terug bij de amateurs en kwam in de ronde van Waterin gen met een derde plaats sterk voor de dag in een uitstekend veld. Toen zegevierde Martin Visser. Gisteren versloeg hij Visser op de einstreep. „Het ging heerlijk vanavond. Eens moest het er toch weer van ko men", waren de woorden van Frans van der Enden, nadat hij van de Westlandse rondemiss Klazien de bloemen en de kus jes in ontvangst mocht nemen. Slechts 26 van de 80 renners reden de wedstrijd uit. Er was enorm veel pech en enkele ren ners toonden aan de jurywagen kopspijkers die op het parkoers waren gegooid. Lang, erg lang bleven de renners bij elkaar. Uitlooppogingen waren er bijna niet bij. Dat kwam omdat de renners zich voornamelijk bezig hielden met het sprinten voor de premies. Deze waren er in Den Hoorn echt wel een beetje te veel en dat maakte de Wedstrijd voor het publiek minder aan trekkelijk. Met nog 22 van 90 ronden te rijden was er een groepje van negen renners weg met een kleine voorsprong op zeven renners in een tweede groep. Er waren toen nog 36 renners in de strijd. In de eerste groep zaten: Mano van Vlimmeren die erg veel kopwerk deed Henk van Weers, Joop de Vreede die later met zijn 28ste lekke band in dit seizoen uitviel, Wim van Steenis, Ab Nederlof, Cees van Dongen, Wim Schuurhuizen, Frans van der Enden, Martin Visser en Bas van Lamoen. Bas Langeveld en Nico van Leeuwen probeerden met de tweede groep nog aansluiting te krijgen bij deze kopgroep, maar dat lukte niet Met nog vijf ronden te gaan werden er plot seling geen renner had daar op gerekend drie verrassing spremies, elk groot honderd gulden aangekondigd. Het ren- nersveld bestond nog uit drie groepjes en in elk groep was er plotseling een machtige sprint om één zo'n briefje van hon derd. In de kopgroep was Bas van Lamoen de sterkste, in de tweede groep Ton Griep en in de derde en laatste groep Piet Broere. De uitslag I. Frans van der Enden (Monster), 2. Martin Vis- Renee Richards mag spelen NEW YORK De Amerikaan se tennisbond heeft in New York bekend gemaakt dat, als gevolg van een gerechtelijke beslissing, de transsexueel Re- nee Richards wel zal uitkomen in het damesenkelspel van de open Amerikaanse tenniskam pioenschappen, die op 31 augus tus in Forest Hills beginnen. Rechter Alfred Ascione van het hooggerechtshof in de staat New York had de Amerikaanse tennisbond afgelopen woensdag een verbod opgelegd Renee Ri chards uit te sluiten van deelne ming aan Forest Hills. Renee Richards onderging in septem ber 1975 een operatie waardoor zij van man tot vrouw werd. In 1976 echter, nadat zij reeds re gionale damestoernooien had gespeeld, werd zij geweerd van de open Amerikaanse kam pioenschappen, omdat ze wei gerde de chromosomen-test te ondergaan, zoals die gebruike lijk is bij Olympische Spelen. Voor de open Italiaanse- en Franse kampioenschappen on derging ze deze test wel, als gevolg waarvan ze van deelne ming werd uitgesloten. Basketballers goed van start SOFIA In het zwaar bewaak te Vassily Levskistadion te So fia zijn de negende wereldspe- len voor studenten, die de naam „Universiade" dragen, van start gegaan. Op de eerste dag deed de Ne derlandse basketbalploeg een goede stap in de richting van de finalepoule (van acht teams). Irak, dat niet beschikte over lange spelers, werd met 139—72 verslagen. In de eerste ronde is het oranje-team verder inge deeld met Engeland en Bulga rije. Bij de volleyballers verloren zo wel de dames als heren van Italië met 3—0. De Russische turners wonnen de eerste gou den medaille bij het turnen voor landenteams. Japan veroverde het zilver en China het brons. De latere winnaar Frans van der Enden rijdt in tweede positie achter Een niet te versmaden kus van de rondemiss lag weggelegd voor winnaar Mario van Vlimmeren die beraen werk verzette. Van der Ende. ser (Den Hoorn), 3. Mario van Vlimmeren (Hoeven), 4. Wim van Steenis (Hoogblokland), 5. Ab Nederlof (Maarssen), 6. Bas van Lamoen (Rosmalen), 7. Wim Schuurhuizen (Rotterdam), 8. Bas Maas (Hoofddorp), 9. Cees van Dongen (Oud Gastel), 10. Henk Weers (Den Haag). ARTHUR VAN RIJSWIJK De kwaliteit van het gebod ene, de sfeer en de entourage zijn de elementen die borg staan voor een grote publieke belangstelling bij de concerten in Kasteel Duivenvoorde te Voorschoten. Het concert dat gisteravond werd gegeven door het Mendelssohn Trio was op deze goede regel geen uitzondering. En ook ditmaal werd het publiek niet teleurgesteld. Het Mendelssohn Trio wordt gevormd door Jan van der Meer, piano, Richard Kilmer, viool en Eli as Arizcuren, violoncel. In feite heeft de naam gever het ensemble weinig te bieden. Mendelssohn schreef n.l. slechts twee Klaviertrio's, op. 49 en op. 66, als opus 3 verscheen een Klavierquartett Het opus 66 stond op het programma van gister avond en de aanwezigen waren er getuige van hoe het karakter van kamermuziek bij Mendelssohn bjj wijze van spreken met de paplepel is ingegoten. Ja, in die dagen maakte men nog huismuziek, dat was bij Haydn al niet anders. Alleen reeds de strijkkwartetten is een lange rij en voor het piano trio schreef hij 31 werken. Ontspannende muziek, verpozingsmuziek in de beste zin van het woord. Die verpozing boden ook de concertgevers van gisteravond. Ook Brahms heeft het pianotrio niet vergeten. Als op. 8 verscheen een bloeiend jeugdwerk. Jaren later schreef hij het tweede trio, een bevestiging van zijn meesterschap. Het derde trio zag het licht als op. 101, wel gecomponeerd voor zijn vierde symfonie doch later uitgegeven. Het werd in de weergave duidelijk, dat de leden van het Mendels sohn Trio hun hart aan dit Brahmswerk hebben verloren, zij speelden 't met een opvallende gela denheid en expressiviteit Voor die inzet en de kwaliteit van het spel beloonde het publiek de uitvoerenden dan ook nadrukkelijk. AR BRUSSEL Het is momenteel nog lang niet zeker of het Ne derlands elftal voor de kwalifi catiewedstrijd tegen IJsland, op 31 augustus in het Goffertsta- dion te Nijmegen, zal kunnen beschikken over Rob Rensen brink. De frele Anderlecht-ve dette kampt namelijk met een spierblessure, waardoor hij in elk geval twee competitiewed strijden van de Brusselse ploeg zal moeten missen. Het is nog zeer de vraag of de bewuste blessure op tijd genezen kan zijn. DEN HAAG De amateurwie lerploeg voor de ronde van de toekomst, die op 12 september in Metz van start gaat en zal duren tot 25 september, bestaat uit: Johan van de Velde (Rijsber- gen), Jan Jonkers (Oud-Gastel), Bart van Est (Dinteloord), Jo Maas Maastricht), Ad Prinsesn (Raamsdonkveer) en Arie Has- sink (Nede). Als reserves zijn aangewezen: Hohan van der Meer (Geleen), Guus Bierings (Uden), Bert Scheuneman (Veendam) en Roelof Akker (Winsum). HAARLEM In de hoofdklas se softbal werd gisteren een wedstrijd gespeeld. Onze Gezel len verloor op eigen terrein met 7—2 van koploper Terrasvogels. OSLO Noorwegen heeft in een interland tegen Finland in Oslo een gelijkspel van 1—1 be haald. 'ASSENAAR Kees Verkerk, ampioen van de Nederlandse aarden, krijgt het zondagmiddag i een van Duindigts laatste hoog- epunten van dit seizoen erg vaar. Op het programma staat at Internationaal kampioenschap fn Nederland. „Keessie" moet het «erin opnemen tegen Manza Bui- enzorg, Katanja, Maestro Caval- Lido Buitenzorg en Jheroni- nus, stuk voor stuk paarden aan 'ie hij geen kind had in het kam- loenschap van Nederlandse paar- ttt. Het gevaar komt zondag ech- van Speedy Volita en misschien nk nog van Due de Brou en Drake Royal. kt 33-ste naoorlogse kampioenschap heeft ondag een recordbedrag aan prijzen, van ^ar liefst vijftigduizend gulden, waarvan e helft voor de winnaar. Vorig jaar raasde reus uit het Westland in handen van Gerard van Eykelenborg op de laatste 150 meter van het 2600 meter lange parkoers langs zijn tegenstanders en ontroonde pal voor de eindstreep Jojo Buitenzorg als kam pioen. Kees Verkerk deed dat in een verbluffend goede kilometertijd van 1.18.2, daarmee het koersrecord van Jojo met 3/10 seconde ver beterend. Kees Verkerk is op het ogenblik in topvorm en daarom is het te verwachten dat Kees Verkerk de aan de start twijfelach tige Speedy Volita een nederlaag kan toe brengen. Start de Zaans-Amerikaanse mer rie van eigenaar Piet Meijn vlot dan zal Kees Verkerk het in de eindstrijd zwaar krijgen. De afstand is echter in het voordeel van Kees Verkerk. Voor het eerst komt Jan Wagenaar met Manza Buitenzorg in de piste. Zowel zaterdag als zondag zijn er rennen en draverijen op Duindigt Zaterdag is de eerste start om 14.30 uur. Onze tips voor deze meeting: ERKESTEINPRUS: Olga Rozenhout, Pele Star en Otelho Prise. NIENOORDPRIJS: Rubicon Oostwij ck, Ricky Moore en Rimini. LAARWOUDPRUS: Petite Hollandia, Only Fortu- COENDERSBORGPRUS: Nancy Volann, Marco Volann en Prins Buitenzorg. MENKEMABORGPRIJS: Panam, Pjakko Brach en Nazgul Amabilis. ECHTENPRUS: Moneymaker, Mike H en Hyacint LITTLE GIRLPBUS: Townsman, Fanthon en Trouble Maker. LADY JANEPRLIS: Pake, King of Honesty en Tumble Boy. SUPREME RIDEPRUS: Brunny Star, Flying Dan cer en Iraq. Zondagmiddag Is de eerste start om half twee. Onze tips voor dese meeting: ELANDPRIJS: Pacemaker W, Paarl D en Ontdek ker. FELIXPRIJS: Luxor A, Morning Star en Nairobri. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND: Kees Verkerk, Speedy Volita, Manza Buitenburg en outsiders: Due de Brou en Monty Buitenzorg. TREIZE PRIJS: Never Worry, Nant Buitenzorg en Mama Mia. HENRI BUITENZORGPRUS: Parodie, Pichaelle en Nero Hollandia. FLORISSANTPRIJS: Perry Anjo, Pion en Otelho Prise. NACHAPRUS: Gilseng, Question en Pfalzgruss. K.ELH.R.V. PRUS: Pink Tank, Another Pinta en Snow Scene. NOTRE PLAISERPRIJS: Arequipa, Orion en Pe dro. ARTHUR VAN RIJSWIJK MEMPHIS Gistermiddag is Elvis Presley op de begraaf plaats Forest Hills in Memphis ter aarde besteld. De plechtig heden waren strikt besloten ge houden. Zijn met rozen over dekte koperen doodkist werd onder de ogen van zijn vader en zijn lijfarts bijgezet in een crypte van het familiegraf in het marmeren mausoleum op de begraafplaats niet ver van het graf van zijn moeder. Tien witte Cadillacs - wit, de lievelingskleur van de koning van de rock and roll - reden voorop van de uit 49 wagens bestaande begrafenisstoet, die op de ongeveer zes kilometer lange route van zijn landhuis Graceland naar de begraaf plaats werd gadegeslagen door in totaal ongeveer 80.000 men sen, waarvan er velen bij het zien van de kist op een wagen, getrokken door een wit paard, in tranen uitbarstten. Onder de familieleden bevon den zich ook de ex-vrouw van. de zanger, Priscilla, en hun dochter Lisa-Marie van negen jaar. Tot de genodigden behoorden vele sterren uit de muziek- en filmwereld, zoals Ann Margaret, Burt Reynolds, John Wayne, Chet Atkins, Charlie Price en George Hamilton. Jacqueline Kennedy-Onassis en haar doch ter hadden Presley de avond tevoren de laatste eer bewezen. De menigte werd buiten de be graafplaats gehouden, maar de ze staat vandaag open voor het publiek. Het grote gazon voor het mausoleum lag vol met ruim 2500 boeketten, in de vorm van gitaren en kronen, die afkom stig waren van fans uit de hele wereld. In Londen zijn gisteren twee rouwdiensten gehouden voor El- vis Presley. De diensten werden bijgewoond door ongeveer 1.000 fans. Er werden twee diensten gehouden, omdat de belangstel ling groter bleek dan verwacht De geestelijke Don Churchman, die de diensten leidde, vroeg de aanwezigen te gedenken dat El- vis nu „als een bloem is ontlo ken. Hij heeft ook het wonder mogen proeven. Hij is die won-' derlijke sfeer van eeuwig geluk en blijdschap binnengegaan." De verkoop van plater, van El- vis heeft na zijn dood een nieuw hoogtepunt bereikt. In Montreal waren van elke drie verkochte platen er twee van Elvis. Ook in apdere landen heeft de Elvis- koorts, zoals sommigen het noe men, weer toegeslagen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13