Protesten tegen nieuwe joodse nederzettingen mm deTijd Rel Sudetenduitsers in Tsjechoslowakije vare striid jgicht imalaya- pedit ie stitie houdt verblijfplaats van Kappler geheim Zuid-Afrika beschikt spoedig over kernwapens Aruba en formatie nng op throw gaat door tije dreigt kerijen te ttnaliseren VS: HINDERPALEN VOOR DE VREDE New York procedeert verder tegen landing Concorde Regering wil gesprek met Arubanen FIWS 1 BB d(0ENE £"TENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1977 PAGINA 7 'as hC le get VE linsi it De dreigende sta- i bet onderhoudsperso- British Airways op de luchthaven Heathrow door, omdat de direc- ontslag van een vak- Jack Gatsky, onge- ft gemaakt. »ad tegenover de pers rin afgelegd over de van de vluchten van irways. Hij heeft tegen- f zanidirectie verklaard dat 30uteilt.mee1r zal aoea ritse luchthavens drei- >g flinke vertragingen van een stiptheidsac- nsdagnacht is begon- 250 assistent-vluchtlei- weigeren met compu- *rken. i (AP) De Spaanse heeft gisteren gedreigd (rername van de Madri- ikkerijen als deze hun niet spoedig zouden ia Voorts kregen de q de nationale vereni- broodfabrikanten boe- egd omdat zij dinsdag poorten van hun fa- hadden gesloten uit egen de arrestatie van itter en zeven bestuur- n de vereniging, odfabrikanten waren erd omdat zij het ge in het brood hadden Eerder hadden zij de verzocht om toestem- r een verhoging van 30 ran de broodprijs van- testegen kosten, re acties van de Spaan ing zijn voornamelijk Dm een landelijke sta- er de broodfabrikanten te drukken. LA-agent Agee nkrijk steerd De voormalige t Philip Agee (41), die it jaar uit Engeland gewezen om niet nader Ide activiteiten die de t veiligheid bedreigden in juni naar Nederland 3 om „vooralsnog vol- tbekende reden door de .uk 'eijoijtie gearresteerd" in fid r 20 beeft zijn Engelse n Nicola Larry Grant gisteren Abei Ta® verklaard. j.,Ca4 daar zijn vrouw Ange- ?"j5^Jeten die van hun huis mg bridge in Engeland zou ïya. ÓèVan Boulogne zouden 25 auji naar Parijs gaan. ms „El >r. State 23 au$ ms „S.l ifrika (Ri drank, aan gewelddadige pro vocaties hebben schuldig ge maakt Dit wordt uit ingelichte bron in Praag vernomen. PRAAG (AFP) - Op 10 juli van dit jaar heeft het Russische leger dat in Tsjechoslowakije is gestationeerd, bij de stad Libe- rec in Noord-Bohemen ingegre pen om een demonstratie van De Oost- en Westduitsers zou- Oost- en Westduitse burgers, al- den zijn bijeengekomen in een len Sudetenduitsers, te Beeindi- restaurant in het plaatsje Jes pen en de demonstranten te „re- ted, niet ver van Liberec. Ze patrieren". De Sudetenduitsers zouden liederen hebben gezon- zouden zich, onder invloed van gen uit de nazi-tijd en zouden met behulp van de tafels van het restaurant een groot haken kruis hebben gevormd. Het Ts- jechoslowaakse personeel van het restaurant raakte door de demonstratie geïrriteerd, er ont stond een grote vechtpartij en het restaurant zou ernstige schade hebben opgelopen. De interventie van de plaatselijke politie was niet voldoende, waarop om versterking zou zijn gevraagd van de Russische troe pen. De geruchten over het incident gingen in Praag zo uitgebreid rond dat het Tsjechoslowaakse partij-orgaan Rude Pravo on langs een ontkenning plaatste door middel van een ironisch „verhaal", dat overigens onbe grijpelijk was voor degenen die niet van de geruchten op de hoogte waren. Maar officieuze bronnen bevestigden dat het in cident had plaatsgevonden. Aan het einde van de tweede wereldoorlog werden de onge veer drie miljoen Sudetenduit- en tijdens de nazi-bezetting steunden, uit Tsjechoslowakije gezet. 800.000 vestigden zich in Oost-Duitsland, maar de meer derheid koos West-Duitsland als verblijfplaats. Het komt vrij vaak voor dat Sudetenduitse fa milies, gescheiden levend in de twee Duitslanden elkaar in Tsje- sers, die het Hitler-regime voor choslowakije ontmoeten. melde I JERUZALEM (Rtr/UPI) De Ameri kaanse president Carter heeft bij monde van rijn ambassadeur in Israël geprotes teerd tegen de erkenning door de rege ring in Jeruzalem van drie nieuwe jood se nederzettingen op de bezette westelij ke Jordaanoever. De drie nederzettingen zouden in feite nog niet bestaan. De Israëlische nationalistische groepering Goesj Emoenim verklaarde gisteren dat gewacht is op goedkeuring van de rege ring en dat men nn potentiële kolonisten gaat zoeken. tingen te Yatir bij Hebron, Zur Natan bij de vroegere Jordaanse grens bij Tel Aviv en Mevu Horot bij Jeruzalem. Deze plaat- Vorige maand leverde Washington al kri- sen liggen in militair belangrijke gebie- tiek op het besluit van de regering-Begin den. Het is sinds 1967 de politiek van om drie nederzettingen te erkennen. Ka- Israël geweest dergelijke joodse voorpos- binetschef Arye Naor verklaarde gisteren ten te vestigen in het dal van de Jordaan dat de nieuwe erkenning niet meer is dan om de veiligheid van Israël te garanderen de uitvoering van een besluit dat de als de Israëlische troepen ooit terugge- vorige regering (van premier Rabin) al trokken mochten worden uit de bezette genomen had. Het gaat om de nederzet- gebieden. Amerika stelt zich op het standpunt dat nieuwe vestigingen hinderpalen zullen worden voor de vrede in het Midden-Oos- ten.De Palestijnse bevrijdingsorganisatie noemt het besluit van gisteren (een slag in het gezicht van president Carter) Gisteren heeft een onbekende in Nabloes een bom geworpen naar een Israëlisch legervoertuig. De bom ketste echter af en explodeerde op het drukke stadsplein. Zes jonge Arabieren werden gewond. NEW YORK De beheerder van de Newyorkse verbod van de beheerder van de luchthaven Ken- luchthaven Kennedy gaat in beroep tegen de nedy, het gezagsorgaan voor de havens van New uitspraak van de Amerikaanse districtsrechter York en New Jersey, discriminerend, willekeurig Milton Pollack die gisteren het landingsverbod en onredelijk. Het verbod door de beheerder was voor het Brits-Franse supersonische verkeers- gegrond op de bewering dat de Concorde te veel vliegtuig Concorde in New York nietig heeft lawaai zou maken. verklaard. Rechter Milton zei voorts in zijn uitspraak dat Dit betekent dat de al zeventien maanden durende door de handelwijze van de beheerder van het juridische strijd om toestemming voor landing van vliegveld Kennedy, de Concorde niet de kans heeft de Concorde, die nu alleen naar Washington vliegt, gekregen om te bewijzen dat het aanvaardbaar is nog lang niet is afgelopen. voor het milieu rond deze internationale luchtha- Rechter Pollack noemde in zijn uitspraak het ven. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG/ORANJESTAD - De Nederlandse regering zal kontakt opnemen met de Antil liaanse regering om in Den Haag rechtstreeks overleg te voeren over de voorbereidingen voor de onafhankelijkheid van Aruba met een Arubaanse com missie van functionarissen van vakbonden, handel en politieke partijen. De komst van deze commissie, waarschijnlijk al volgende week, is aangekon digd in een telegram van zes gedeputeerden van het Aru baans eilandsbestuur aan pre mier Den Uyl en minister de Gaay Fortman van Antilliaanse Zaken. Inmiddels kheeft heeft leider van de Arubaanse onafhanke lijkheidspartij MEP, Betico Croes, medegedeeld niets te we ten van plannen tot omverwer ping van de gevestigde orde op Aruba. Een draaiboek van een komplot voor het omverwerpen van het gezag werd dinsdag ge vonden in de woning van de gearresteerde vakbondsleider Geerman. De schade, die Aruba als gevolg van de ongeregeldheden heeft geleden wordt tot nu toe ge raamd op 1,5 miljoen gulden. Er komen geen toeristen meer aan op het eiland, waarvan een groot deel van de economie is gebaseerd op de toeristenindus trie. De toeristen die er nog zijn, willen vertrekken. De meeste hotels hebben vandaag hun deu ren gesloten. De inwoners van Londen hebben gis teren een van de natste dagen sinds jaren beleefd. 's- Nachts al waren ve len wakker gewor den omdat hun wo ningen onder water kwamen te staan. Automobilisten kwamen vast te zit ten en stations van de ondergrondse liepen onder, waar door enorme vertra gingen ontstonden. Op een aantal baanvakken moest de stroom worden uitgeschakeld. In het Victoria en Al- bert Museum stort te een stuk dak in, waardoor een aan tal schilderijen werd beschadigd. Behulpzame agen ten hadden handen *iol werk om men sen uit hun wonin gen te helpen. Spaanse koning ontsnapt aan bomaanslag PALMA De Spaanse politie heeft gisteren op Majorca een bom onschadelijk gemaakt die geplaatst was onder een via duct dat koning Ju an Carlos en premier Adolfo Suarez kort daarna per auto zouden passe ren. Volgens het nationale persbu reau Cifra had de politie een tip gekregen, dat leden van de ui terst linkse „anti-fascistische verzetsgroep van de eerste okto ber" (Grapo) op Majorca waren aangekomen. Koning Juan Car los had met zijn eerste-minister een tocht aan boord van het koninklijke jacht Fortuna ge maakt. Na hun aankomst in de haven van de jachtclub zouden zij per auto naar het zomerpa leis van de koning rijden. Naar aanleiding van de tip onder zocht de politie nauwkeurig de route naar het paleis. Daarbij werd op korte afstand van de jachtclub onder een viaduct dat de koning en de premier zouden passeren, een metalen kist met een springlading aangetroffen. De guerrillagroep Grapo die van plan zou zijn geweest een moordaanslag uit te voeren, is eerder verantwoordelijk gesteld voor zeker tien moorden en tal rijke ontvoeringen, bomaansla gen en roofovervallen. Gudrun Enslin terug naar gevangenis De tot levenslang veroordeelde Gudrun Esn lin, lid van de Baader- Meinhofgroep, is gisteren na een verblijf van enkele uren in het ziekenhuis weer teruggebracht naar de gevangenis van Stuttgar- t/Stammheim. Toen ze naar het ziekenhuis werd gebracht deelden de autoriteiten mee dat haar ge zondheidstoestand achteruit ging. omdat ze al tien dagen eten en drinken geweigerd had. Ze heeft in het ziekenhuis geen voedsel toegediend gekregen. Tegelijk met Gudrun Enslin gingen zes medegevangenen in Stuttgart en een dertigtal sympathisanten in andere gevangenissen in de Bon drepubliek in honger- en dorststa king, om de opheffing van hun isolement af te dwingen. Sommi gen hebben de hongerstaking na enige tijd opgegeven, enkele krij gen onder dwang voedsel toege- ziend. 'PA) De Westduitse autoriteiten heb- e persoon van officier van justitie Ger- fenberg toegegeven op de hoogte te zijn erbüjfplaats van de uit Italië ontsnapte se oorlogsmisdadiger Herbert Kappler en maatscPuw Anneliese. Reifenberg zei al enige le hoogte te zijn van de verblijfplaats, ce niet te willen onthullen om aanvallen arS ppiers te voorkomen. wnaare.'er van justitie zei dat de autoriteiten een .onderzoek" zouden instellen naar Kappler, maar dat dit niet meer zou inhouden dan Een buurvrouw van mevrouw Kappler wist te daarin om begrip voor haar daad. Het antwoord een formaliteit In de tussentijd blijft de oorlogs- vertellen dat „haar (Anneliese's) vader de eerste van Leone was dat hij haar daad net zo scherp misdadiger op vrije voeten. nazi in het dorp was. Kappler was hier in de buurt veroordeelde als de rest van het Italiaanse volk. Algemeen wordt aangenomen dat Kappler ver- gelegerd als SS'er. Door Kappler te huwen, vervul- In een vraaggesprek met de Westduitse boulevard- blijft in de woning van zijn vrouw, in het Noord- de zij de grootste wens van haar vader". De nu krant Bild Zeitung verklaarde mevrouw Kappler duitse Soltau. De afgelopen 24 uur heeft een 70-jarige oorlogsmisdadiger trouwde vijf jaar fjaar haar man met een koffer uit zijn Italiaanse zieken- stroom van bezoekers bij de woning aangeklopt, geleden in de gevangenis met Anneliese. huis te hebben gehaald omdat hij aan zelfmoord Velen hadden bloemen bij zich. Onder de bezoe- z Anneliese. dacht. „Zijn wil om te leven was gebroken. Mijn kers waren de zoon en de zus van Anneliese in Rome is gisteren de tekst vrijgegeven van een Herbert is een zeer devoot christen. Het feit dat Kappler. Ook werden vele telegrammen bij de brief die Anneliese Kappler heeft gestuurd aan hij niet langer wilde leven was voor mij een woning bezorgd. president Leone en het Italiaanse volk. Zij vraagt duidelijk signaal van gevaar". GENEVE In een subcommis sie voor mensenrechten van de Verenigde Naties is gisteren verklaard, dat Zuid-Afrika op het punt staat over rijn eigen kernwapens te kunnen beschik ken. De verklaring is van Ach- med C hal if a van Egypte, spe ciale rapporteur van de sub commissie voor voorkoming van discriminatie en bescher ming van minderheden, die thans haar jaar lijkse bijeen komst van drie weken in Gene ve houdt. ,De agressieve aard van het Zuidafrikaanse bewind leidt zeer zeker tot de overtuiging, dat het zeer goed zijn eigen kernwapens zou kunnen ver vaardigen en deze ook zou kun nen gebruiken om het Afrikaan se continent te bedreigen en te chanteren waardoor het de we reldvrede ernstig bedreigt', al dus Chalifa in een rapport van 84 bladzijden over zuidelijk Afrika. Hij verzoekt de westelij ke mogendheden een eind te maken aan elke samenwerking op kerngebied met Zuid-Afrika en het te beletten ,zijn nucleaire ambities' te verwezenlijken. Chalifa zegt verder, dat het hui chelachtig zou zijn te menen, dat de overgang van een blank minderheidsbewind naar een zwart meerderheidsbewind al leen maar op vreedzame wijze tot stand zou kunnen worden gebracht. Men zou kunnen menen, dat slechts geweld een einde zou kunnen maken aan terreur door een staat, aldus de Egyptenaar, die een beroep doet op de inter nationale samenleving, haar steun aan vrijheidsbewegingen op te voeren. r. Hofdij "I igegrach J BUM (ANP) - Verblin- «uwstormen, ijzige het klimmen tijde- >geljk maken, tempera- D dertig graden onder »g lager en donderende zijn de voornaamste in, die een uit elf man e Nederlandse expedi- komende tien weken - top van de 8.091 meter napurna in het Hima- - rgte op zijn weg zal is een uitdaging, een o zegt prof. dr. Xander Ki2öont!e5tuart' hoogleraar in Bre (a»k. die met zijn 53 jaar rt kunstf de oudste deelnemer I.voor Efcze ter gelegenheid van butaan van de Ko- Ithakkers Nederlandse Alpen ig opgezette expeditie. slotwook de leider van deze, voo rsfegroting van ruim noot-3®?'* vergende onderne- i van verwacht hij overi- 23 niet t de top van de Anna- deriandse halen. Die berg ver- 31 motfetijds bekendheid om- Je eerste achtduizender |e wereld die ooit werd dJT'iFiX -«Daarvoor echter is 6 ïseoppjd te grote handi- oj i :i+oi. Venijn Stuart is wot ze ;ftzelf al tevreden als hij «Ji ZZlgte van zevenduizend 1 tt er thans uitziet hoopt f man, inclusief een Ne- ■nMtids op de top te bren- gen. „Maar als we die met twee man bereiken zijn we ook al heel gelukkig", aldus prof. Ver rijn Stuart. Het doel van de expeditie is voornamelijk de uitdaging. Nog nooit eerder kwam een Neder landse expeditie zo hoog. De hoogste hoogte werd in 1962 door het kleine groepje Neder landers bereikt, dat in een zijke ten van de Annapuma de Nilgi- ri op 7.060 m besteeg. Er zal ook enig wetenschappe lijk werk worden verricht. De dertigjarige arts Charles Bon- homme uit Tegelen, zal een on derzoek instellen naar de in vloed van grote hoogte op het netvlies van het oog. Onlangs is bij een tocht in het Andesge- bergte gebleken, dat op grote hoogte netvliesbloedingen ont staan die evenwel nauwelijks gevaarlijk zijn. Voorts zal hij aandacht wijden aan de „hoog te-ziekte". Die hoopt men zoveel mogelijk te bestrijden door het meevoeren van een grote hoe veelheid zuurstof voor de besli- sende beklimming naar de top. Dat op zich is al een kostbare onderneming, die achttiendui zend gulden kost. Voorts zal de 37-jarige psycholoog Paul Hop- ster van de GG en GD in Am sterdam, die ook de leider bij het klimmen zal zijn, een verge lijkend onderzoek instellen naar het mentaal functioneren op drie verschillende hoogten. In Elsevier praat Ed van Thijn over de formatie. „Ik heb niet het gevoel dat mijn collega-on- derhandelaar Van Agt op elk punt van de formatie-afspraken een uitleg geeft naar letter en geest We komen daar wel op terug als we zijn aangeland bij het aanzoeken van de ministers. De ministers van het nieuwe kabinet zullen zich alleen naar de letter maar ook naar de geest in de afgesloten akkoorden moeten kunnen vinden". Het politieke hoofdartikel con cludeert: „De oplossing van het vraagstuk van de abortus in Ne derland zou worden vergemak kelijkt als de heer Van Agt bui ten het kabinet zou blijven". Voorts een kritische beschou wing over het proces Menten dat eind augustus hervat wordt. „Het zoeken naar de objectieve waarheid is er niet gemakkelij ker op geworden nu sinds de verdaging van het proces de zaak Menten voortwoekert bui ten de rechter om". Over de toestand op de Antillen zegt het blad: „Voor alles moet worden voorkomen dat, evenals in 1969, Nederlandse mariniers gaan ingrijpen. De afscheidings beweging van Aruba kan echter niet meer als een anecdote wor den beschouwd. Er is een hoogst ernstige situatie ont staan". De Haagse Post schrijft over de strijd om de macht in het CDA: „Van Agt, Steenkamp, Vergeer, Van Verschuer en De Boer zijn de mensen die straks het laatste woord hebben bij de verdeling van de banen - en het ligt er maar aan wie van hen het beste weet wat hij wil. Intussen zien KVP-ers dat hun ouwe baas de laatste maanden met het hoofd gebogen en de schouder omlaag over straat gaat. Andriessen, de eerste afvaller in de vorming van het CDA. Het begint een echte partij te worden'". Voorts een interview met staats raad mr. Van Lier over asielver lening. „Ik geloof dat het ver standig zou zijn bij de opleiding voor de diplomatieke dienst meer aandacht te besteden aan de bescherming van de mensen rechten. Zeker nu het de laatste vijf tien jaar duidelijk is dat overal in de wereld telkens haarden kunnen ontstaan waar bescherming van de mensen rechten vanuit de ambassades geboden kan zijn". Vrij Nederland stelt de bouw van het nieuwe Amsterdamse stadhuis weer ter discussie. „Enig hoofdrekenwerk leert ons dat de hoodstad zegge en schrij ve drie miljard stuivers tekort komt, een hoeveelheid metaal waarmee men de gehele Amstel kan dempen". En: „Het gaat miljoenen per jaar kosten om dat stadhuis zomers koel en 's - winters warm te krijgen. Het is duidelijk dat dit gebouw voor de oliecrisis is ontworpen". Ook een groot interview met minister Pronk. Over zichzelf: „Ik geef mezelf een fifty-fifty kans om als minister terug te komen. Ik vind dat ik het ont zettend goed gedaan heb en ik wil het dolgraag afmaken. Ik heb me over mijn beleid nooit onzeker gevoeld. Over Den Uyl: „Hij blijft op de ander inlullen. Gaat er als een wals overheen. Ik heb hem weieens aangetrof fen nadat hij weer iemand plat gewalst had. Uiterst voldaan. In de handen wrijvend. Den Uyl zit voor als schoolmeester. Hij pro beert dingen er in te krijgen. Ik probeer dingen er uit te krijgen. Nee, niemand is slimmer dan Den Uyl." Over van der Stoel: „Hij is de beste minister na Stikker". De Tijd over Aruba: „Niets of niemand kan de Arubanen er in de toekomst van weerhouden alsnog de banden met de rest van het koninkrijk te verbreken en een eigen weg te gaan. Daar om kan men de zaken niet op zijn beloop laten en alle verant woordelijkheid afschuiven op de rug van een onmachtige An tilliaanse regering". Het blad schildert een uitvoerig portret van Marga Klompé. „Ten aan zien van het CDA heb ik van het begin af aan het gevoel ge had dat het geen goede zaak was dat mijn partij, de KVP, in die opzet een stukje identiteit zou verliezen. Maar nu het CDA er toch is gekomen, vind ik het - vanwege de bestuurbaarheid van het land - belangrijk dat het deze partij goed gaat Ik heb daarom bij de laatste verkiezin gen CDA gestemd". De Groene Amsterdammer noemt het kabinet met PvdA en CDA een huwelijk met inge bouwde echtscheiding. „Men heeft elkaar gevonden op enkele welluidende bezweringsformu les, maar in regeerpraktijk van alledag kan dat weieens een ma ger uitgangspunt blijken. Inder daad: bij de WD hoeft het CDA er niet mee aan te komen. Maar dat is wel zo'n beetje de enige duidelijkheid. Wat het concreet te voeren economisch beleid betreft, overheerst de mist". Over Aruba zegt het blad: „Na de gebeurtenissen in Willemstad in 1969 is de toeristenindustrie op Curacao in elkaar gezakt Verdere escalatie op Aruba zou daar dezelfde gevolgen kunnen hebben. Alle reden dus voor de MEP om alsnog met Curacao, naar een compromis te zoeken". Accent schrijft over de omme zwaai van ex-opposant Kruisin- ga. „Ik vind het bereikte ak koord het optimaal haalbare voor het CDA. De daarin opge nomen doelstellingen liggen, dunkt mij, al zeer in dé buurt van hetgeen in de praktijk ten hoogste haalbaar is" Conclusie van het blad: „Iede reen in Den Haag is weer reuze goede maatjes met iedereen, en de onderlinge eensgezindheid viert hoogtij. Hetgeen, zoals de zaken er nu voorstaan, een vruchtbare voedingsbodem vormt voor de opbloei van het tweede kabinet Den Uyl, waarin Andriessen, Van Agt, Den Uyl, Kruisinga en misschien zelfs wel weer Duisenberg broeder lijk samen op de bres zullen staan". Hervormd Nederland heeft een themanummer over sterven aan de bewapening. Daarin de be schuldiging dat minister Ste- merdink wel degelijk wist van de neutronenbom. „De minister van defensie was van medio 1974 op de hoogte van de ont wikkelingen in Amerika op het terrein van nieuwe kernkoppen. Hij besefte heel goed de conse quentie van deze nieuwe wa pens. De regering heeft drie jaar de tijd gehad om zich te bezinnen op de gevolgen van neutronenbommen en andere nucleaire explosieven. Als zij nu geen behoorlijk antwoord geeft aan het parlement, dan is dat omdat er binnen de NATO nog verschil van mening bestaat, of omdat zij voor haar halfslachti ge houding ten opzichte van of haar instemming met deze nieu we ontwikkelingen niet wil uit komen". Bij de formatie tenslotte dit commentaar: „Veel goede wen sen, veel vaagh^td, weinig uit zicht op echte vernieuwing van economische structuren - het is een compromis dat de kiem van de mislukking in zich draagt".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7