Windrecht molens in gevaar Noordwijk wil ruim 180 woningen bouwen in Middengebiednoord SP Proef-safari strandde op ruiterpad BOMEN NEMEN MOLENAAR WIND UIT DE ZEILEN k Gouden trouw Rommelmarkt in Voorschoten AGRARIËRS NIET BLU MET PLAN LANDELIJK GEBIED REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1977 PAGINA NOORDWIJK -Het gemeentebe stuur is bezig met de voorberei ding van een bestemmingsplan voor het Middengebied-Noord. Het betreft het terrein, dat be grensd wordt door de Nieuwe Zeeweg, de Duinweg, de Van Panhuysstraat en de Wetering- kade. In het zuidelijk deel van het plangebied is enige ruimte voor woningbouw en voor de bouw van enkele speciale objecten. Men denkt op de 4,2 hectare, die voor woningbouw beschikbaar is, ruim 180 huizen te bouwen. Het zullen hoofdzakelijk eenge zinswoningen zijn. Het plan voorziet in de bouw van 102 premiekoopwoningen, 58 wo ningwetwoningen en 25 huur panden voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens. Dit worden flatjes in maximaal drie woonlagen. Met zo'n 35 45 woningen per hectare krijgt het woonwijkje een zeer dichte be bouwing. Behalve het gedeelte waar hui zen worden gebouwd, biedt het te bebouwen gedeelte van het Middengebied-Noord plaats voor een nieuwe openbare bi bliotheek, voor de uitbreiding van de openbare school, een mogelijke uitbreiding van de St. Willibrord-Mavo, de bouw van een sport-spelzaal en eventueel voor de stichting van een squas- hal. De rest van het Middengebied behoudt haar agrarische be stemming. Bebouwing is daar niet toegestaan. Enkele percelen zijn eigendom van de gemeente. Het is de bedoeling daar een parkje aan te leggen dat dient als groenvoorziening voor het nieuwe woonwijkje, terwijl de helft van de grond, in totaal 2,2 hectare, als volkstuinen kan worden uitgegeven. Het bestemmingsplan voorziet verder in een verlenging van de huidige Weteringkade tot de Nieuwe Zeeweg. Deze aanleg vormt tevens de sluitsteen van het hoofdwegenstelsel rond Noordwijk-Binnen. NOORDWUK - Een Amster damse kelner zou met vakan tie gaan en had zich als reis doel een safari voorgesteld. Ten behoeve van zijn tocht door de Afrikaanse wildernis sen, schafte hij zich een pe perdure jeep aan, met alles „er op en 'r an", om van daar uit het roofgedierte in alle rust te kunnen bekijken. „Je behoeft nergens bang voor te zijn" had de leverancier van het voertuig verzekerd, maar niettemin vond de kelner het nuttig z'n nieuwe aanwinst eens in moeilijk terrein te proberen. Daartoe reed de hoofdstadbewoner dezer da gen op een middag naar het duingebied van het Noord- wijkse Langeveld. Al genietend van de schone natuur ter plaatse en reeds bij voorbaat verrukt over alles wat hem in z'n vakantie te wachtenstond, stuurde de kel ner zijn jeep de Noraweg op., Een fraai uitzicht op zee boei de hem dermate, dat hij slag bomen noch waarschuwings borden zag en zo had hij ook niet in de gaten, dat de verhar de baan overging in een gril lig, zanderig ruiterslag. De ge volgen bleven niet uit Op een gegeven moment zeilde de kel ner met de jeep naar beneden. Het voertuig maakte slagzij en bleef daarna op z'n kant aan de draadafrastering hangen. Er was geen beweging meer in het voertuig te krijgen. Inmiddels had zich wat pu bliek verzameld en was ook de politie te hulp geroepen. „U had beter een paard kunnen kopen", was het schampere advies van de omstanders, die met enig leedvermaak naar het gekantelde vehikel keken. Nadat een deel van de afraste ring was weggeknipt, zette men met man en macht de jeep weer op vier wielen, waarna hij door de politie landrover naar het strand werd gesleept. De slecht verlopen proeftocht kostte de onfortuinlijkè adspi-' rant-safariganger een slordige duizend gulden schadevergoe ding aan de vernielde afraste ring en de beplanting van Rijnland. In Amsterdam wachtte hem bovendien een veschrikkelijk boze pa, want die zou 'smiddags een nieuwe zaak openen en daarbij had zoonlief aanwezig moeten zijn. Nu is zelf jam maken doodeenvoudig Met van Gilse geleisuiker maakt u in'n mum gezonde en overheerlijke jam. Lukt iedereen altijd. Zelf jam maken is nu veel eenvoudiger want mei van Gilse geleisuiker hoeft u slechts vier minuten te koken.Daardoor blijven vitamines en smaak veel en veel beter bewaard. De bereiding is simpel: één deel vruchten en één deel van Gilse geleisuiker, even roeren, even koken en u heeft gegarandeerd de meest verrukkelijke jam. 't Lukt iedereen altijd. Op het kilopak vindt u recept-ideeën en u kunt ook 't uitgebreide recepten-boekje aanvragen door f 1,65 over te maken op^- postrekening 1101939 t.n.v. van Gilse, Roosendaal. alweer zo n opmerkelijk Suiker Unie produkt Vakgroep sociale psychologie Leiden:*™ Groei van dp" heeft geen invloed op leefbaarheid^ LEIDEN De verschil) groei tussen een aantal d met minder dan 2000 intf in Zuid-Holland hebben] grote invloed gehad op c baarheid in die dorpen. |L een van de belangrijkst! clusies uit het rapport baarheid in kleine kernei r- vakgroep sociale psych V van de Rijksuniversiteit i den heeft dit rapport opg De onderzoekers hebb^j dorpsbewoners gevraagd hun mening over het soci^r maat, het woonmilieu, dejje^ gelegenheid en de voorziel in hun dorp. De mate vai\yt denheid van de bewonefo c leefbaarheid in hun dorpen( zeer groot te zijn, aldif tol I vl De factor (snel, matig oije gering) bleek dan wel geel zienlijke verschillen in lee' heid per dorp op te levere leeftijdsgroep waren er wl schillen. De leefbaarheict^| inwoners boven de 65 bl( de sterk gegroeide dorpej der gunstig dan in de d met een middelmatig of groeiniveau. De bewoners waardeerder. al de rust, het landschap^/ mogelijkheden tot contact'\ dorpsleven. Zij zijn in hé meen tegen verdere uitbn van hun dorp en zoude^ uitbreiding alleen willen f ken voor de eigen bevoL aanwas. Subsidie voor rechtswinkel VOORHOUT - De stC Juridisch Adviesbureaun^'i Leidse Rechtswinkel", I wanneer de gemeenteraad mee vanavond akkoord een subsidie van de gen Voorhout. De stichting b|Me' vraagd om een subsidii 336,— voor 1977. Dit bedrag is gebaseerd i aantal hulpvragers da Rechtswinkel in 1976 hej kregen uit de gemeente B hout. De begroting v* Rechtswinkel geeft na van de gemeentelijk bijiS een tekort van aanc 4.815,— te zien. De reclfl kei heeft de gemeente Vo( verzocht op grond van hd»*, tal cliënten uit Voorhout rj/ tekort bij te dragen. Vo<: U jaar 1978 zal de Voorhout Haze rswoude/Aarlanderv een Een aantal molens, met na me „De Rooie Wip" in Hazers- woude en de molens in de Aarlanderveense put, onder vindt hinder van de hoge bo men rond de molens.Een lid van Provinciale Staten, de heer W. van der Berg heeft onlangs gewezen op het feit dat een aantal molens in de Rijnstreek „dichtgroeit". En naar zijn zeggen wordt het hoog tijd dat iemand dit sig naleert. De heer van der Berg wil dan ook dat de zogenaam de „polderkeuren" worden uitgevoerd. In de meeste pol derkeuren is een regeling op genomen over molens, die na tuurlijk voldoende wind moe ten kunnen vangen. „Een aantal molens moet in noodgevallen nog kunnen ma len, de Provincie laat na toe zicht op deze molens te hou den. Als de keuren bestaan, moeten ze ook worden nage leefd", aldus de heer Van der Berg die reikhalzend uitziet naar het besluit van Gedepu teerde Staten. De heer Vellekoop van het provinciaal bestuur verwacht dat deze zaak na overleg kan worden geregeld. „We kunnen ook niet zomaar allerlei bo men gaan rooien, de bomen hebben natuurlijk ook een functie in het landschap". Recht van Wind In vroegere jaren moest een molenaar het „recht van wind" kopen, als hij dat een maal had, kon hij natuurlijk ook eisen dat hij niet gehin derd werd door bomen. In een windstille periode beklaagde een molenaar zich eens bij de gouverneur van zijn gebied met als argument: „Ik betaal er toch voor". Toen de molens in onbruik raakten, is het recht op wind in de polderkeu ren blijven staan. Deze zaken zijn nu weer actueel. De vrij willigers die de molens behe- Een van de vele molens in de Aarlanderveense put die vanwege de bomen niet goed kan functioneren. ren, willen ze niet alleen be schermen tegen afbraak, maar ook draaiende houden. Bio toopwachters zijn aangesteld om de begroeiing en bebou wing rond de molens nauwlet tend gade te slaan. Molenaar zijn was vaak een familietraditie. Het vak met zijn vele kneepjes werd ge leerd van vader op zoon. Be langrijk is dat de molenaar kan zien wat zijn vriend de wind voor hem in petto heeft. Kan hij dit niet, dan is de kans groot dat hij de molen schade toebrengt. Tegenwoordig is het molenaarschap weggelegd voor de enthousiastelingen. Er zijn in Nederland nog 1030 molens over, die uiterst vak kundig worden beheerd. Een groot aantal stichtingen be moeit zich met de molens. Geschiedenis De oudste gegevens over wind molens dateren uit 1414. Na 1450 komen de molens in ge heel Zuid-Holland voor. Er zijn in de navolgende jaren verschillende molens tot ont wikkeling gekomen, zoals de standermolen, torenmolen, zuipmolen, houten achtkanten en ronde stenenbovenkruiers. Sommige zijn ingericht als binnenkruier, maar de meeste hebben een staartwerk (kruien is het naar de wind richten van de wieken). Molens hebben hun eigen taal die dateert uit het prille begin van de molens. Door de stan den van de wieken kon men van veraf zien of er vreugde of rouw in de molens was. Bij het overlijden van de mole naar werden alle windborden uit de wieken gehaald, de wie ken werden in een kruis gezet en op het sterfhuis gericht. Bij het overlijden van de mole naarsvrouw bleef het wind bord staan, voor een zoon of dochter bleven twee windbor den in de wieken. Een molen „m de rouw" heeft zijn wieken iets voorbij de meest rechte stand, een molen „in de vreugd" heeft ze er iets voor. Zorgelijk De molenaar van de Rhijne- burchermolen in Hazerswoude ziet met zórg de bomen ron dom zijn molen steeds hoger groeien. De 52-jarige Willem Rademaker is al vanaf zijn Raadscommissie Katwijk: Nieuwe tandarts mag zich niet vestigen aan Berkenlaan KATWIJK De raadscommis sie voor sociale zaken en volks gezondheid zal het college van b en w negatief adviseren over de verbouwing van het pand Berkenlaan 18 tot praktij kruimte voor een tandarts. De Katwijkse tandarts D. KI een heeft enige maanden geleden bij b en w een bouwvergunning aangevraagd, die werd afgewe zen door het college. De heer Kleen wil in het pand een collega of een mondhygië niste onderbrengen, die een deel van zijn patiënten moet overne men. In zijn argumentatie aan het college deelt de heer Kleen mee dat hij een te groot aantal patiënten heeft, waardoor hij lange dagen maakt en slechts korte tijd op vakantie kan gaan. De raadscommissie stelde dat zij dolgraag nog een tandarts naar Katwijk wilde halen, maar zij vond dat er nog genoeg ande re geschikte plaatsen waren om deze tandarts te huisvesten. Voor de verbouwing van het pand Berkenlaan 18 is namelijk een wijziging van het bestem mingsplan noodzakelijk, het geen volgens de commissie een te omslachtige ingreep zou zijn. Al eerder is de aanvrage van de heer Kleen in de commissie voor beroep geweest, die haar doorverwees naar de gemeente raad. Op zijn beurt wilde de raad niet direct een beslissing nemen. Al jaren kampen de Katwijkers met een groot tand artsentekort. De raad was ge neigd op grond daarvan de ver gunning te verlenen, maar wilde eerst nog advies vragen aan de raadscommissies voor openbare werken en volksgezondheid. LISSE Het echtpaar Vrij- burg-Beugelsdijk viert op woensdag 24 augustus het 56-ja rig huwelijksfeest. Het echt paar woont in bejaardencen trum „Berkhout". Willem Vrijburg was los werk- ner bij verschillende bollen- bedrijven. In de crisisperiode kon het echtpaar rondkomen dankzij de zelfgeteelde groen ten. Mevrouw Vrijburg breit erg graag voor haar 11 kinderen en 25 kleinkinderen. De heer Vrij burg is een hartstochtelijk wan delaar, op de Keukenhof is hij dan ook een goede bekende. Familieleden, vrienden en be kenden kunnen het gouden echtpaar de hand drukken op 24 augustus van 17.00 tot 18.00 uur in „Rehoboth" aan de Achter- De rommelmarkt van vorig jaar trok vele „marktkooplieden" naar de Voorstraat. VOORSCHOTEN Zaterdag wordt in Voorscho ten op de Voorstraat de jaarlijkse rommelmarkt gehouden. Alle inwoners van-Voorschoten krijgen dan de gelegenheid om een dag marktkoopman te spelen. De marktkramen van de vrijdagse weekmarkt zullen zaterdag de dorpelingen ten dienste staan. Uit de praktijk is al gebleken dat er meer gelegen-- heidskooplieden zijn dan kramen en daarom kan iedereen met een tafeltje en stoeltje een eigen verkoopruimte scheppen. De rommelmarkt heeft plaats in het kader van de aktiviteiten „Verleven diging Dorpscentrum". De markt begint om negen uur en eindigt 's middags om vijf uur. De gevestig de winkeliers zullen die dag op de Voorstraat ook hun verkoopruimte uitbreiden met de straat voor hun winkels, terwijl de horecabedrijven, bij goed weer, hun bedrijvigheid eveneens op de Voorstraat laten plaats vinden. De rommelmarkt is bestemd voor de volwassen Voorschotenaar, de kinderen hebben dit seizoen al drie maal een eigen markt gehouden voor het Ambachts- en Baljuwhuis. HILLEGOM Het ontwerp-bestemmingsplan Landelijk Gebied voor de Bollenstreek is niet al te gunstig ontvangen bij de agrariërs in deze streek. Gisteren kregen zij in Hillegom gelegen heid op de plannen van het gemeentebestuur te reageren. Het plan is erop gericht om de bloembollencultuur op de voor grond te plaatsen. Niet-agrariërs zullen zich moeilijk in het ge bied kunnen vestigen. Bezwaren hadden de agrariërs met name tegen de „SBE (Standaard Be drijf s Eenheid) sleutel die in het ontwerp wordt toegepast Zo mag er per hectare maar 230 meter worden bebouwd. .Alleen voor de diverse machinerieën hebben we die ruimte al nodig. Waar moet de opslag dan blij- riërs. Veel mogelijkheden om de glastuinbouw uit te breiden wa ren er volgens de tuinders ook niet in het bestemmingsplan te vinden. De gemeente Hillegom werd verweten dat zij „dreutelt" over enkele hectaren, terwijl zij zelf een flink stuk goede bollen- grond in beslag neemt voor re creatiedoeleinden. Het bestem mingsplan ligt een maand ter visie op het gemeentehuis in Sportvissers redden Duitse uit een mui NOORDWUK Drie leden van de Visclub heeft gistermid dag een Duits meisje (10), dat in een mui was geraakt, uit zee gered. Twee van hen, de heren Bedijn en Rietvink, bevonden zich omstreeks kwart voor vijf op het strand nabij het gebouw van de Visclub, toen zij voorbij de derde bank een gedaante in zee zagen drijven. Vrijwel ge lijktijdig ging er een kinder hand omhoog. De beide vissers bedachten zich geen moment en reden zee in. Juist op dat moment kwam hun collega Schilt met z'n boot aan en met hun drieën schoten zij de jeugdige drenkelinge te hulp. Bij haar gekomen sprong Riet vink overboord. Hij wist het meisje te grijpen en met behulp van zijn sportvrienden aan boord te brengen. Het meisje had wat water bin nen gekregen, maar kwam er Willem Rademaker voor zijn Rhijnenburchermolen. zeventiende jaar molenaar op de molen die aanvankelijk diende voor polderbemaling. „Zowel de molen als de bomen behoren toe aan de gemeente Hazerswoude, dus misschien kan het wel geregeld worden", aldus de heer Rademaker. De Rhijneburchermolen wordt binnenkort gerestaureerd. Voor 1 september worden de plannen voorgelegd aan de ge meenteraad. Als de raad deze plannen goedkeurt, wordt onmiddellijk begonnen met de restauratie van de achtkantige grondzei len Er zal een nieuwe funde ring gelegd moeten worden en de molen moet worden recht gezet om zijn nieuwe functie mogelijk te maken. De acht- kanter gaat in de toekomst zorgen voor de zuurstofverver sing en waterdoorstroming van het water in Hazerswoude. De molen krijgt een geheel rueuw interieur en wordt met onbrandbaar riet gedekt. Wil lem Rademakers gaat er dan naast wonen. „Ik heb 50 jaar in de molen gewoond en ik hoop er nu nog 50 jaar naast te wonen". De familie Rade maker woont al generaties lang bij de molen en de heer Rademaker is er ook trots op dat „zijn" molen nu opgeknapt gaat worden: „Ik ga zaterdags en in mijn vrije tijd malen, mijn werk als gemeentebPS€ zal ik blijven doen". (t 1 ga Ambtelijke molens re De molens in de Aarlanfö veense put dienen nog onr0' polder te bemalen en heb-rë' de wind dan ook hard no|rk> Een aantal bomen langs >n provinciale weg staat wt^ waar niet zo dichtbij, nuj vangt toch teveel wind voo™ molen op. Als de polderke door de provincie worden |bl( gevoerd, moeten deze boran gaan verdwijnen. De m^g naars wachten met smartj qq het inwerkingstellen van.' ambtelijke mölens". Ed Oli(n ege let

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4