^Grondige aanpak Leidse binnenstad start in maart 1978 £etck>eSomant Bijna driekwart van eerstejaars heeft nog geen kamer gevonden ,,Nog nooit klachten van bewoners gehoord" STUDENTEN MOETEN MISSCHIEN UITWUKEN NAAR BADPLAATSEN OENENRESTAURATIE MARKTENROUTE, RAPENBURG, TURFMARKTBRUG NONNENBRUG CAFE-EIGENAAK IN DE KOOI: ONBEPERKT TREINREIZEN DOOR NEDERLAND KINDERDAG 18 AUGUSTUS 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 en onzer verslaggevers MN Evenals in andere ?l»fciteltssteden is de kamer- Leiden bijsonder groot, seventig procent van de Jaarsstudenten, die dexe de introductiedagen van bvMlidse universiteit doorlo- in leeft nog geen kamer kon- inden. Dit blijkt uit een te onder 240 studenten, Steravond werd gehouden |e Leidse Studenten Bond. t wachtlijst van de Stu- o Huisvesting prijken mo- I el de namen van 1300 wo- ►ekende studenten. In te- lUing tot voorgaande ja- acht de stichting stu- luisvesting dat de nood roor het einde van dit xjaar gelenigd zal kun- worden. De kamernood smma grotendeels veroorzaakt het sterk teruglopende rt (Slod van kamers in de parti- e sector. !t bureau Studenten Huis- g probeert men thans en- ^loodvoorzieningen te tref- HHaarover is inmiddels con- jPHsweest met het gemeente- van Leiden. De wethou- ■■"Terboom en Waal moesten liversitaire huisvestingsbu- rtofl «chter teleurstellen, omdat zij geen mogelijkheden zagen passende noodvoorzieningen te treffen. De Leidse Studenten Bond vindt de pogingen van de Studenten Huisvesting om tijde lijke oplossingen te vinden ech-' ter te traag verlopen. Middels handtekeningenacties onder eer stejaarsstudenten willen verte genwoordigers van de Leidse Studenten Bond bij het college van bestuur van de universiteit noodmaatregelen afdwingen. Zij vraagt het college van Bestuur waarom dit in Wageningen wel kan en in Leiden niet. De Landbouw Hogeschool van Wageningen heeft 38 barakken met 300 kamers geplaatst en een tentenkamp ingericht. Woord voerders van de universiteit vonden deze vergelijking echter niet terecht, gezien de ruimere mogelijkheden waarover Wage ningen beschikt. Ook het inrich ten van tentkampen ziet men niet als een ideale oplossing, zeker niet nu te verwachten valt dat de kamernood tot na de winter zal aanhouden. De gedachten gaan eerder uit naar het onderbrengen van de studenten in plaatsen rondom Leiden. Met name de badplaat sen lijken na afloop van het badseizoen voldoende mogelijk heden te bieden. De vraag is echter wel of het college van bestuur van de universiteit voor het treffen van deze noodmaat regelen voldoende geld ter be schikking kan stellen. In andere universiteitssteden worden momenteel acties op touw gezet om bij de burgers te informeren of er nog kamers vrij zijn. Studenten Huisvesting ziet echter weinig heil in dit soort acties. „Gezien de ervarin gen in andere steden, verwach ten wij niet dat dergelijke acties veel succes zullen opleveren", verklaarde de heer Steenbeek. Met name door het verlenen van huursubsidies is het aanbod van kamers in de particuliere sector sterk teruggelopen. „De mensen behoeven geen kamers meer te verhuren om de hoge huren te kunnen opbrengen. Dat het aan bod bijzonder gering is blijkt wel uit het feit, dat het van oudsher bekende kamerbureau Hansen aan het Rapenburg van ellende zijn poorten heeft moe ten sluiten", aldus een woord voerder van de Leidse Studen ten Bond. Ook vorig jaar moest de stich ting Studenten Huisvesting, die in Leiden in totaal 3800 kamers beheert, een grote wachtlijst (900) maken. Toen kon echter voor het einde van november aan iedere woningzoekende een kamer aangeboden worden en restte er slechts een lijst van studenten, die een comfortabe ler onderdak wensten. Nu ziet het er echter naar uit dat de kamernood een jaar lang zal gaan duren. Studenten Huisvesting verwacht binnenkort vergunningen te krijgen voor 300 kamers, die echter pas volgend jaar ter be schikking van de studenten zul len komen. Tijdens de introduc tiedagen heeft de El Cidcommis- sie voor tijdelijke maatregelen kunnen zorgen. Tijdens de voor- bereidingsweekeinden voor de mentoren, die .de eerstejaarsstu denten deze week begeleiden, is er op aangedrongen de aanko mende studenten zoveel moge lijk te helpen en hun tijdelijk bij hunzelf of kennissen onder te brengen. Voor eventuele nood gevallen had men 60 stretchers van de Bescherming Bevolking geleend en deze geplaatst in de botenloods van Njord. Hiervan is tot nu toe echter weinig ge bruik gemaakt De eerste nacht maakten slechts drie studenten gebruik van deze mogelijkheid, terwijl gisteren alle stretchers onbezet bleven. "<j I.ii| Nonnenbruq. nu nog afgezet met „Leidse Amsterdammertjes' De Turfmarktbrug Piet (S) Poj (Van een onzer verslaggevers) ID EN De Leidse binnenstad gaat vanaf najaar bijna twee jaar lang op de schop, oeklichor rond 10 miljoen gulden zullen de walmu- "30.{q|J langs de Marktenroute (Aalmarkt, Vis- ;t, Botermarkt en Boommarkt) worden taureerd en zullen rioleringen worden "igelegd. Datzelfde zal gebeuren met de wal- n aan de westzijde van het Rapenburg if de Academie tot het Noordeinde). Tege- :rtijd zullen de Nonnenbrug en de Turf- rktbrug moeten worden vernieuwd. Dit jnd 8 (rfrnernen werd gisteren door wethouder mr. zikaie p 331 (stadsontwikkeling en verkeer) bekend TROS: naakt. op verat milj oenenrestauratie zal grote gevolgen heb- voor de verkeersafwikkeling in de komen- lationalétwee J31"611- Door de werkzaamheden zal de eikbaarheid van het zuidwestelijk deel van stadscentrum afnemen. De gemeente heeft betrokkenen een aantal varianten voorge- TWTW met suggesties voor verkeersafwikkeling èÉAAihierover een standpunt gevraagd. Wethou- 1 Waal beklemtoonde gisteren dat in belang- VnWe mate met van de Leidse tol vanwinkeliers rekening gehouden'zal worden. .00 (S)lidaag is al met hen over de gevolgen voor dium. (verkeersafwikkeling gesproken. i 6emeente streeft ernaar zoveel mogelijk waarheiistelwerkzaamheden tegelijk aan te pakken, opvier.^bij zal veel afhangen van de snelheid armee subsidies van rijkswege worden ver- „Werkt de subsidieterreur van de over- vertragend, dan zal de Turfmarktbrug het st worden aangepakt. Dat wil zeggen: direct de 3-Octoberfeesten", aldus wethouder Waal. vervanging van deze brug door een nieuwe al door de raad goedgekeurd. Het werk zal ir schatting 9 maanden in beslag nemen, k het fietsverkeer dat nu nog als enige van ie brug gebruik kan maken, zal dan langs water van de Beestenmarkt worden ge- unistetrd, samen met de auto's en het busverkeer. sluitenar de stad toe zal volgens de gemeentelijke i bep^nen dan de Steenstraat vanaf de Stations- ïeltelijfe gewoon ingereden mogen worden. Zoals ncentrtend is dat nu alleen voor het openbaar olgensvoer en het langzame verkeer toegestaan, ent vai ndai, arktenroute nselen t herstel van de marktenroute zal vermoede- t in maart van het volgend jaar beginnen, iet zijn werk zal tot 1980 voortduren. Gedurende n gewfc tijd zal het verkeer in fases van delen de zerh Breestraat gebruik moeten gaan ma te ge* zodat hier van tweerichtingverkeer spra- >ok m Izal zijn. Waar mogelijk zal het verkeer weer binnefcr de marktenroute worden teruggevoerd, maten eerste fase van het herstel van de markten- aar aaite is de Botermarkt. De reden hiervan is ilversit het wenselijk wordt geacht de aangelegde tellen lering hier meteen aan te sluiten op het Dmroefetaande net. Om de winkels aan de Boter- rleg Hrkt gedurende de werkzaamheden, die 5 tot 6 maanden in beslag zullen nemen, te kunnen bevoorraden zal zoveel mogelijk tot 10.00 uur 's morgens bedienend verkeer worden toegela ten. Al het andere verkeer zal vanaf de Kore- vaarstraat/Gangetje door de Breestraat worden geleid en daar via de Koornbrugsteeg op de Vismarkt uitkomen. Dat impliceert dat het wegdek van dit stuk Breestraat, dat nu nog vol gevaarlijke putten zit, hersteld moet worden. Volgens wethouder Waal is het onontkoombaar het er helemaal uit te gooien. Over de vraag welk materiaal voor het wegdek zal worden gebruikt (stenen of asfalt), wilde de heer Waal zich gisteren niet uitlaten. „Dat moet een apart discussiepunt worden", zo stelde hij. Waal wees er wel op dat in verband met de trillingen van het busverkeer en het ongemak voor de passagiers asfaltering wellicht voor de hand zou liggen. „Maar uit oogpunt van stadsschoon pleit mis schien ook wel veel voor het handhaven van de huidige bestrating", aldus de wethouder. Vast staat in elk geval dat een reconstructie van de Breestraat de komende twee jaar niet meer aan de orde zal komen. Alle aandacht wordt nu eerst gericht op het herstel van de Marktenroute, zo viel uit de woorden van de wethouder te concluderen. Tweede fase Als tweede onderdeel van de Marktenroute zijn de Vis- en Aalmarkt aan de beurt. Doorgaand verkeer op de Marktenroute zal dan 13 maan den lang riiet mogelijk zijn. Het verkeer zal via Botermarkt, Koornbrugsteeg en Breestraat kunnen rijden of van Apothekersdijk-Kippe- brug-Boommarkt-Kort Rapenburg kunnen cir culeren. Vis- en Aalmarkt zullen alleen in de ochtenduren gedeeltelijk voor bedienend ver keer open zijn. De bevoorrading van V en D en het Stadhuis zal aan de Breestraatzijde moeten plaatsvinden. Het bus- en fietsverkeer zal vanaf de Koornbrugsteeg tot het Rapenburg moeeliik in twee richtingen over de Breestraat kunnen worden geleid. Daarna zal de derde fase van het werk aan de Marktenroute nog eens 6 maanden in beslag nemen als tot slot de Boommarkt wordt aangepakt Het verkeer wordt dan aan het einde van de'Aalmarkt over de Kippebrug naar de Apothekersdijk geleid, waar de rijrichting zal worden omgedraaid gedurende de tijd van de werkzaamheden. Combineren Om de tijd van de werkzaamheden tot een minimum te beperken, voorzien de gemeentelij- 'ke suggesties ook in een combinatie van het herstel van de walm uren en de rioleringswerk zaamheden op de Marktenroute. Bij een combi natie van fase 1 en 3 zal ongeveer 6 maanden tijd worden gewonnen. Gedurende een half jaar zal dan de hele Marktenroute voor doorgaand verkeer zijn afgesloten en zal de Breestraat een volledig tweerichtingsverkeer te verwerken krijgen, waardoor alle parkeerplaatsen in deze straat 6 maanden lang zullen verdwijnen. Ook op deze combinatie bestaat een variant, waarbij het verkeer vanaf het Gangetje komend bij het stadhuis naar de Vismarkt wordt geleid en aan het einde van de Aalmarkt de Apothekersdijk op. Voordeel van deze variant is dat er geen problemen zullen ontstaan op het kruispunt Noordeinde-Kort Rapenburg-Breestraat, dat anders zou moeten worden aangepast. Rapenburg De voornemens van de gemeente die wethouder Waal gisteren presenteerde, voorzien ook in werkzaamheden aan het Rapenburg tussen Noordeinde en Academie. Ook hierbij wordt in 3 fases gewerkt met een totale looptijd van 9 maanden. Begonnen zal worden met het gedeel te tussen Nonnenburg en Doelensteeg. Het Ra penburg zal dan aan de westzijde afgesloten zijn voor doorgaand verkeer. De gemeente ver wacht dat een belangrijk deel van het verkeer zich dan via de Breestraat een weg zal zoeken. Het Rapenburg-west zal dan alleen voor bedie nend verkeer bereikbaar zijn. De tweede fase betreft het deel tussen Doelen steeg en Groenhazengracht en weer drie maan den later volgt het laatste stuk tot aan het Noordeinde. Ook deze straat zal aan het einde van de werkzaamheden enkele dagen voor het verkeer worden afgesloten. Er zal dan een omleidingsroute via de Witte Singel worden ingesteld. Nonnenbrug Het verkeer zal gedurende de restauratie van de walmuren aan de Botermarkt in twee richtingen over het slechtste gedeelte van de Breestraat worden geleid. Getracht zal worden de werkzaamheden aan het Rapenburg te combineren met de herstel werkzaamheden aan de Nonnenbrug. Bij de herbouw van deze brug moet het Rapenburg- Oost echter bereikbaar blijven voor brandweer en politie. Het herstel van de Nonnenbrug zal een jaar in beslag nemen. Boottocht De gezamenlijke afdelingen van „De Zonnebloem" in Leiden organiseren 31 augustus een boottocht. Meer dan honderd zieken en gehandicapten kunnen mee. De boot, het mi. „Alex van Wayenburg", vertrekt om negen uur 's morgens vanaf de los-wal Roomburgerweg nabij de Wilbelminabrug. De tocht gaat via de Oude Rijn naar Alphen aan den Rijn, via de Heimans Wetering naar de Brasemermeer en over de Ringvaart tot voorbij het oude Schiphol. De terugtocht gaat via Aalsmeer naar Kaagdorp en de Kagerplassen. De passagiers worden tijdens de tocht aangenaam bezig gehou den. De lunch wordt aan boord verzorgd. De lichamelijke verzorging is in handen van een arts en vier verpleegkundi gen. LEIDEN De heer Jac. de Groot is met stomheid geslagen. Sinds twee jaar drijft hij het café .Jack's BBC" aan de DecimastraaL Nog nooit zijn er klachten gekomen van de bewoners van de Kooi inzake de overlast die de cafébezoekers hen zouden bezorgen. Enige dagen geleden stond het café aan de Decimastraat in het brandpunt van de belangstelling, toen de stichting wijkcentrum „De Kooi" een brief aan het Leidse college schreef, waarin zij een waslijst van klachten zwart op wit zette. „Nog nooit is er één bewoner om een schadevergoeding ko men vragen, nadat zijn auto door de bezoekers van mijn café in elkaar is geslagen", aldus een verslagen heer De Groot. „De politie heb ik zelden aan de deur gehad. In ieder geval nooit voor een dergeüjk vergrijp. Pas toen de stichting de brief had geschreven kwamen agenten af en toe aanlopen, zonder dat daar evenwel aanleiding toe was". Donderslag waslijst met 'klachten die de stichting wijkcomité De Kooi opstelde geeft de indruk dat de heer De Groot door de hele buurt met de nek wordt aange keken. „Niets is minder waar", aldus de heer De Groot. „Veel buurtbewoners zijn vaste klant van mij". „Jack's BBC" is een echt buurtcafé. „Sommige klan ten, waarvan we weten dat ze niet zo erg goed tegen drank kunnen, brengen we vaak zelf naar huis, zo kunnen we er een oogje op houden dat ze op straat geen gekke dingen doen". De brief van de stichting wijk comité „De Kooi" kwam voor de heer De Groot als een donder slag bij heldere hemel. ,Jk heb altijd goed met de omwonenden kunnen opschieten. Toen ik een jukebox in het café wilde plaat sen, heb ik eerst overlegd met mijn naaste buren". Klachten over geluidsoverlast hebben de heer De Groot ook nooit bereikt. „In het zaaltje boven het café komt na sluitingstijd echt me mand. Ik gebruik het doorgaans als pakhuis. Op speciale dagen wordt het zaaltje ontruimt Zo is er vorig jaar nog een Sinter klaasfeest met de kinderen uit de buurt geweest. Als ze dat dan geluidsoverlast noemen, dan' weet ik het ook niet meer". „De klanten zijn door wat de stichting heeft geschreven ei genlijk een beetje beledigd". Voor negentig procent zijn zij vaste bezoekers van het café. De Leugi ;ens De leden van de stichting wijk comité zegt de heer De Groot niet te kennen. ,Jk heb ze hier nog nooit gezien. Ook niet toen de straat hier weken achtereen opgebroken heeft gelegen, waar door de omzet enigszins daalde. Toen had de stichting geen boodschap aan mij. En nu ko men ze met allerlei leugens", aldus de heer De Groot De caféhouder is vast van plan op korte termijn met het be stuur véin de stichting van ge dachte te wisselen over de ont stane misverstanden. „Als de stichting door gaat met haar stoken tegen mijn bedrijf, ga ik onherroepelijk op de fles, Ik zou niet weten wat ik dan moet gaan doen. Op 57-jarige leeftijd kom je nergens meer aan de slag", aldus de heer De Groot. In samenwerking met de NEDERLANDSE SPOORWEGEN LEIDSE COURANT zijn lezers van 15 augustus t/m 3 september 1977 tegen sterk gereduceerd tarief een dag U vertrekt vanuit het dichtst bij uw woonplaats gelegen etaüon en relet krls-kras door het gehele land: onbeperkt In- en uitstappen. Due weer u meer wilt. (Niet geldig In D-, TEE- en extra treinen). De tarieven zl|n: 2e Idee volwassenen17,— (normaal 29,—). 2a kies Idnd (4 t/m 9 |aar) 8,50 (normaal 14,50). De kaartjes zijn vanaf heden dagelijks (behalve op zaterdag) verkrijgbaar op onze kantoren Kort Rapen burg 2, Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3