^Verschil tussen oefenduel en erwedstrijd „om de knikkers" sm FC Den Haag verliest in eerste negen minuten Rotterdamse derby drenzerig als de NOTERMANS (AZ) „AJAX BETER" usthort p LEIDSE COURANT/' DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1977 PAGINA 11 nnenli landel jelijkel en, alj n zeki s opvj wonea unsten poldel »l enl AMSTERDAM AZ'67 noet terug naar af. Am- ier vier dagen na de 1S> Hkart van de competitie "toe h? van de AIkmaarse eiiingejromen weinig meer •den jver. Eerst Volendam wonirp gisteren Ajax onder- tekenttreepten dat er een he- ngsaai^eisbreed verschil is gn^g°jnssen pretentieloze oe- jit de «nduels en keiharde ge- r het rechten om de knikkers, r neentfa twee wedstrijden noet AZ opnieuw be- et vooHnjjgi^ intussen wel de iet een achterstand rk en'an dr*e punten op nbaar Max, dat in het Amster- sseimtlamtoernooi de favorie- ieel ovtenrol moest inleveren bij het omhoog gestuw de AZ. De nederlaag tegen Ajax werd door alles wat AZ was toege schreven aan scheidsrechter Frans Derks. Hij gaf Ajax vijf minuten voor het slot van het boeiende, maar zelden hoog staande gevecht een straf schop. Een beslissing die, ook na het zien van de televisie beelden, hevig aangevochten werd door de Alkmaarse spe lers. Theo Vonk, die Ruud Geels volgens Derks had neer gehaald: „Belachelijk, van een overtreding was geen sprake". Vonk stond niet alleen. Una niem voelde AZ zich bestolen door Derks. Trainer Jan No- termans: „Die beslissing van Derks paste niet in de wed strijd". Hugo Hovenkamp: „Natuurlijk ben ik bevooroor deeld omdat ik nu eenmaal partij ben, maar ook wanneer ik dat incalculeer, ben ik nog heilig overtuigd van het onge lijk van Derks". Begrijpelijke reacties uit het Alkmaarse kamp maar er moet worden betwijfeld of ze terecht zijn want wel degelijk hield Theo Vonk de benen van Ruud Geels omklemd, al valt er over te discussieren of de straf van Derks niet al te zwaar was. Terecht Een ongelukkige nederlaag dus van AZ maar wel een terechte. Ajax verdiende de twee punten dubbel en dwars. Weliswaar was het verschil tussen het hardwerkende maar weinig speelse Ajax en het technisch verfijnde AZ niet bijster groot, maar toch voldoende om vrede te heb ben met de overwinning van 21 van de landskampioen. Jan Notermans bracht die eer lijkheid ook op. „Ajax was beter", zei hij simpel „maar dat neemt niet weg dat zo'n afloop ongelukkig is". Ajax was inderdaad de betere ploeg, wat echter wel voor een belangrijk gedeelte terug te voeren valt tot de absentie van Wim van Hanegem bij AZ. De kromme tobt met een dijbeen blessure en dat brak AZ zwaar op. Jan Peters heeft immers op nog geen stukken na het feilloze inzicht van Van Hanegem. Peters bracht niet de rust die Van Hanegem zijn medespe lers wel geeft. Daarnaast ont brak als sluitstuk van het fri vole getik op het middenveld steeds de beslissende eindpass. Daardoor werd Ajax slechts zelden voor het blok gezet. En dat was het verschil met het duel van tien dagen geleden in het Amsterdam-toernooi. Toen sloeg Van Hanegem bressen in de Amsterdamse afweerlinie met zijn dieptepasses, terwijl die gisteravond achterwege bleven. Uitgekookt Ajax—AZ was boeiend alleen al om het uitgekookte spel van de Amsterdammers. Doorlopend probeert Ajax de tegenstander in de val te lok ken door vanuit een op het oog defensieve stelling blik semsnel terug te slaan. AZ liep in dat valletje, moest ook wel want de ploeg telt nu eenmaal teveel offensieve ele menten om mee te kunnen doen aan zo'n uitgekookt tak- tisch concept AZ stelde daar Frank en vrij voetbal tegenover, spectacu lairder om te zien, maar lang niet zo efficiënt omdat de ploeg aanvallend te beperkt blijft door het steeds nijpen der gemis aan echte vleugel spitsen. Rob Hartog Scoreverloop: 25. Ling 1—0, 38. Metgod 1—1, 85. Geels (strafschop) 2—1. Scheidsrechter: Derks. Toe schouwers: 30.000. Ajax: Schrijvers; Suurbier, Van Dord, Krol, Everse (Lübeke); Er- kens, Zuidema, Schoenaker; Ling (Tahamata), Geels, Lerby. AZ'67: Meskovic; Van Rijnsoever (Ursem), Spelbos, Amtz, Hoven- kamp; Nygaard, Vonk, Peters; Met god, Kist, Vosmaer (Van der Hor st). heo Vonk (rechts) kan er niets meer tegen doen. Tscheu la Ling scoort. /.fx. -fs& aldi oudeiKERKRADE Het ongeloof lag nog n zeeduimendik op de gezichten van de ipelers van FC Den Haag toen ze de leedkamer uitkwamen. Hoe was het handin hemelsnaam mogelijk geweest dat vast £1* was verloren, en met 4—2 nog wel, ieensvan dit Roda JC, vroeg men zich af. ten ®et antwoord was simpel. FC Den 'f?,ldHaag beleefde de meest rampzalige n hel0Peilin&sfase, die de ploeg ooit in zijn 31 au bestaan meemaakte. Binnen tien mi- centnuten kon de Limburgse aanhang in odriemaal juichen, na even zo vele se rumisgrepen van FC Den Haag. Maar £en 'wat voor Roda-gezinden een ongee- £frkJvenaarde, wonderschone avond had )0rtM moeten worden na dit wel zeer voor- Het spoedige begin eindigde in een lichte- voor lijk ontluisterende ervaring.. Ln Want nadat Roda JC wel wat erg fortuinlijk "gjjgjaan de zeer ruime marge was gekomen trad teiieri^t grote manco aan het licht: de ploeg kan t ligt|de w^trijd niet maken. Bekend is dat Roda 1 JC op eigen veld een nauwelijks te overtreffen eiten tegenstander is, die een geweldige geldings- éénl drang kan etaleren. Onder die voortdurende ereidistorm van aanvallen zijn op de Kaalheide al jjgJde nodige grote reputaties gesneuveld. Nou beschikt FC Den Haag niet over dié enorme roem, hoewel de Haagse overwinning van afge lopen zaterdag tegen Feyenqord uiteraard niet onopgemerkt was gebleven. Maar de faam van FC Den Haag is van een kortstondig karakter gebleken. Want in zegge en schrijve negen minuten lag de Haagse equipe op de ontleedta-i fel en konden de gebreken worden geanaly seerd. I Gebrek aan concentratie, noemde trainer An ton Malatinsky het later. Een black out, was de kwalifikatie van Lex Schoenmaker. Hoe het ook zij, Roda JC leidde na een luttel aantal minuten met een nauwelijks meer te overbrug gen voorsprong. Maar het gat was te snel geslagen. FC Den Haag herstelde zich en groeide gaande weg uit tot de spelbepalende ploeg. Nadat de goed bezette tribunes aanvankelijk nauwelijks van hun verbazing waren bekomen bleef het onnatuurlijk stil in de Limburgse rijen. Roda I JC nam wel wat al te gauw gas terug, hetgeen de ploeg overigens ongestraft kon doen. Want FC Den Haag moest zich natuurlijk even her stellen van -de toegediende slag. Dat lukte steeds beter, hoewel er niet direct sprake was van resultaat. Dat ontstond pas in de 25e minuut. En FC Den Haag kwam aan zijn beloning op een even merkwaardige wijze als waarop Roda zijn eerste drie treffers incasseer de. Want er was nauwelijks sprake geweest van een openingsoffensief van de Limburgergse ploeg, waarin de nog steeds met rugklachten sukkelende Dick Nanninga toch was opgesteld. Er waren net 33 seconden gespeeld toen Theo de Jong linkerspits Pierre Vermeulen mes scherp bediende, waarna dese geen moeite had doelman Hans Galjé te passeren. „Dat was zeker drie meter buitenspel", sprak Malatinsky later, iet of wat in strijd met de waarheid. Hoe het ook zij, de Haagse verdedi ging was bij deze snelle treffer niet attent en alert genoeg en dat was eerder de verklaring voor het doelpunt Ook in de tweede treffer had Theo de Jong een hoofdrol. Ditmaal scoorde de door Feye noord afgedankte, maar in de openingsfase zeer effectief spelende middenvelder zelf. Hij Jan Jongbloed kijkt benauwd. De half zichtbare Henk van Leeuwen zal echter niet scoren. nam de bal uit een pass van Steen Ziegler ineens op de punt van de schoen en zag het leer wellicht ook tot zijn eigen verrassing vlak langs de paal in het net rollen. De beker voor FC Den Haag was nog niet leeg. Weer stond De Jong aan de basis van een doelpunt. Dit maal trachtte hij in een opeenhoping van spe lers uit te halen voor een schot, maar hij zag de bal van een Haags been wegspringen, even wel voor de voeten van de volkomen vrij staande Jens Holding. Deze kostte het weinig moeite om de stand op 3—0 te bepalen. Falen „Al die drie doelpunten waren een gevolg van een collectief falen van onze ploeg", zei trainer Malatinsky later. „Er Is niet één of twee man aan te wijien, het waren fouten van een groot aantal spelers. Dat overkwam Feyenoord tegen ons, nu maakten wij het mee". Ook trainer Bert Jacobs van Roda JC trok een lijn naar de wedstrijd van afgelopen zaterdag in het Zuiderpark. „We wisten dat het centrum van de verdediging van Den Haag niet sterk was", riep de opgetogen Jacobs uit. „Feyenoord kan daar met Vreijsen geen gebruik van ma ken, wij wel. Je zag het, Nanninga was ondanks zijn rugblessure erg gevaarlijk". Jacobs had het gelijk grotendeels aan zijn zijde. Kon FC Den Haag zich tegen Feyenoord in het begin onge straft enige geringe slordigheden permitteren, dat kon gisteravond tegen Roda JC bepaald niet Weelde Maar Roda JC kon, zoals gezegd, de weelde niet aan. De Limburgers namen erg veel tempo terug na de vroeg en gemakkelijk verkregen voorsprong en dat kostte ze wel de genegen heid van bet publiek en het initiatief in de wedstrijd. FC Den Haag kwam dankzij Joop Korevaar, één van de betere Hagenaars, met een afge schampt schot op 3—1, maar de aansluiting streffer die de wedstrijd weer open zou maken bleef uit. Ondanks beter spel van FC Den Haag. Onder leiding van Lex Schoenmaker, voor de rust zeer sterk, maar daarna wat terugvallend kwam de ploeg tot wat kleine kansjes, maar Henk van Leeuwen zag een goede inzet gestuit door een overigens zeer paniekerig acterende Jongbloed. De „bejaarde" doelman, die zelden zo onzeker zal hebben gespeeld als in zijn eerste competitiewedstrijd voor nieuw publiek, was echter na de hervat ting toch een sta-in-de-weg. Want vooral vlak na de hervatting kreeg FC Den Haag goede kansen, maar Schoenmaker, Jol en Hoekema zagen hun pogingen mislukken. Waarbij de inzet van de laatste door Nanninga van de lijn moest worden gekopt Roda JC kon er weinig enerverends tegenover stellen, verder dan twee schoten van De Jong kwam de thuisploeg aanvankelijk niet FC Den Haag dicteerde het spel, maar verzuimde te scoren. Roda Rode JC deed dat in de zestiende minuut wel. Lees passeerde Galjé, nadat deze de bal uit een inzet van De Wit niet onder controle had kunnen krijgen. Nadat eerder Kolding door Koster was vervangen bracht Malatinsky Goemans voor de geblesseerde Kila („Er is nog niets bekend van die transfer naar Schalke. Als ik eind deze week nog niets heb gehoord zal ik zelf eens bellen".) in het veld. Het veranderde weinig. Ook de vervanging van Nanninga (die Toet met handen en voeten in bedwang had trachten te houden) door Toon- stra haalde weinig uit Dojo Perazic incasseerde van scheidsrechter Draaisma nog een gele kaart wegens (onnodig) blokkeren van Koster, waarna Hoekema na knap afschermen van de bal alsnog de marge verkleinde 4—2. Van Leeu wen had nog pech met een door Jongbloed geblokkeerde inzet en even later toen hij de béd uit een vrije trap op de paal zag eindigen. „Er zullen hier weinig ploegen winnen", ver klaarde Malatinsky na afloop. „Maar als we er een kans voor hadden was dat deze keer. Als die eerste tien minuten maar wat anders waren verlopen FRANK WERKMAN Scoreverloop: 1. Vermeulen 1—0; 8. De Jong 2—0; 9. Kolding 3—0; 25. Korevaar 3—1; 61. Lees 4—1; 78. Hoekema 4—2. Roda JC: Jongbloed; Ziegler; De Wit, Pfeiffer, Degens; Broeks, Lees, De Jong; Kolding (Koster), Nanninga (Toons tra), Vermeulen. FC Den Haag: Galjé; Perazic; Jol, Toet Korevaar; Kila (Goemans), Ouwehand, Schoenmaker; Hoekema, Van Leeuwen, Albertsen. Clyde Best kén schieten al was het gisteravond nog niet raak. Balkestein redt. ROTTERDAM Feyenoord—Sparta, een derby die eens dagen tevoren de bewoners van de beide Maasoevers op de tong lag en werd ge proefd zoals een wijnkenner het kostelijke vocht door de mondholte laat draaien. Gisteravond, ook Feyenoord-Sparta, een derby die niet eens een halfvolle kuip trok. Een wedstrijd van de middelmaat tussen de ene ploeg die bijna rade loos naar de grootheid van weleer zoekt en de andere die ernstiger verzwakt is door het verlies van Michielsen, Lees en Dries Visser dan aan vankelijk leek. Een duel zoals er dertien in een dozijn gaan en dat dan ook de beloning kreeg die het verdiende: 1—1. De treffer van Feyenoord brak na afloop de monden open. Charles Corver had na een half uur een strafschop toege kend, die voor Schneider gesneden koek was. Corver: „Een strafschop want De Goey duwde Kreuz in de rug." Sparta's trainer Cor Brom: „Ten onrechte, zeker op dat gladde veld en dan in een derby. Dan vind ik zo'n straf helemaal dubieus." Maar hij was ook reëel genoeg om toe te geven dat Sparta had moeten winnen van Feyenoord zonder Mans veld en Rijsbergen, die een kwartier tevoren had meegedeeld niet te zullen spelen omdat hij nog te veel last had van een blaasontsteking. De noodgreep van Boskov: v.d. Korput laatste man en alleskunner en redder in de nood Wim Jansen voorstopper, wat natuurlijk ten koste ging van het middenveld. Maar Wim Jansen kon in elk geval de robuuste Clarke in de gaten houden. Die taak was Weerdenburg aan de andere kant opgedragen ten opzichte van de zesentwintigjarige manne tjesputter van de Bermuda's, Clyde Best die dan wel niet opperbest maar toch goed debuteerde. Zijn gewicht is te hoog waardoor zijn conditie niet perfect is maar hij kan wat: schieten, vooral sterk in de lucht zodat Weerdenburg vrijwel steeds geslagen werd. Best heeft ook kijk op het spel behalve op buitenspel wat hij regelmatig stond maar heeft enorme moeite om een man te passeren. Zolang Nico Jansen nog zeker zo'n zes weken op nonactief staat, zal Best vooral als schakel maar niet als specifieke spits waarop Feyenoord zit te wachten, zijn bijdrage kunnen leveren. Angst Toch was Sparta bang voor hem. Het speelde in de eerste helft angstig. Brom: „Oude kwaal, altijd nog wat geïmpo neerd door die Kuip. Anders kan ik het ook niet verklaren en de jongens evenmin want ik heb het hen in de rust gevraagd. „En Feyenoord was nerveus, zodat de eerste helft weinig boeiends opleverde dan die strafschop, die Corver terecht gaf omdat hij het duwen van De Goey van dichtbij had geconstateerd hoewel Kreuz wel erg gemakkelijk ter aarde storttte. Cor Brom had zijn mannen in de pauze de angst van het lijf gepraat en onbevangener gingen de Spartanen de tweede helft in. Toen bleek weer dat Feyenoord een ploeg is die door welk ander team, dat bereid is er hard voor te werken, kan worden verslagen. Er is geen sprake meer van dat Feyenoord de tegenstander zijn wil kan opleggen. Boskov: „Met deze ploeg, zeker zonder Mansveld en Rijsbergen moeten we het hebben van lopen, lopen, lopen en ook inzet in drievoud. We kunnen momenteel simpelweg niet technisch spelen. Er moet slechts gewerkt worden." Daar Sparta het tempo verhoogde, werd die werklust van Feyenoord inge toomd. Inmiddels had Brom de bewaking van Best, die na de rust bitter weinig meer werd aangespeeld, opgedragen aan nieu weling Ton Marijt (vervanger van Van Zoest) waardoor Weerdenburg zijn geliefde middenveldposiüe kon innemen. Een goede wissel want Sparta kon meer druk uitoefenen. Op tijd Toen Van Staverens pass door de defensie van Feyenoord sneed, was Clarke op tijd gestart dus geen buitenspel en Treytel geslagen: 1—1. Er werd aan beide zijde nog wat gewisseld. Bij Sparta de frêle Henson door Valke, bij Feyenoord de licht geblesseerde v.d. Lem door Verheijen en Snoeck die het eredivisieniveau nog met een gehele wedstrijd aankan door Melis. Maar toen was de wedstrijd al lang weer ingezakt en even drenzerig als de regen. Optimist Boskov: „We -creëerden vijf kansen." De naakte waarheid: Feyenoord maakte in twee wedstrijden niet één normaal doelpunt. Tegen Den Haag schoot Toet in eigen doel, tegen Sparta was een strafschop nodig. Feyenoord momen teel: dertien in een dozijn. HERMAN VAN BERGEM. Scoreverloop: 31. Schneider 10 (strafschop), 64. Clarke 1—1. Scheids rechter: Corver, Toeschouwers: 23.660. Feyenoord: Treytel; Schneider, v.d. Korput, Jansen, Wijnstekers; Kreuz, Snoeck (Melis), Van Deinsen; v.a. Lem (Verheijen), Best, Vreijsen. Sparta: Doesburg; Jansen. Balkestein, Weerdenbure, Meutstege; Van Zoest (Manjt), De Goey, Henson (Valke); Peltzer, Clarke, Van Stave-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11