ormateur piieuwe discussie >ver Omroepwet Jonderd miljoen nog niet afgehaald wil Boersma, Lubbers en Duisenberg niet terug als minister? Concentratie scheepsbouw op twee grote werven ^NENLANQ ;erlij( /erfti ior anse 'KOOP RENTEKAARTEN W Werkgevers r liep eleurgesteld >ver regeerakkoord 3 Politici krijgen Rijn niet schoon fieidocSowo/rtt Politiek niet acceptabel Zilveren Christoffel trakteert klanten op gratis huurauto Toenemende vraag naar grotere auto Oorzaak: wantrouwende blik ZES JAAR GEËIST DODELIJKE VOOR MESSTEEK LEIDSE COURANT- DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1977 PAGINA 9 jratui uitkering bij invaliditeit, een ouderdomspensioen deld ruim tweehonderd gulden per persoon kre- rentetrekkers meer bij. Er zijn nu nog circa of een weduwen- en wezenpensioen in het vooruit- gen, kan worden gesteld, dat zo'n honderd miljoen 900.000 personen, die op grond van de oude wet HAAG Tien jaar nadat de zicht stelde. De hoogte van de uitkeringen werd gulden op eigenaars ligt te wachten. Het valt zeer nog recht hebben op een invaliditeits-, ouderdoms-, (Van een onzer verslaggevers) •rlandse regering besloot de rente- bepaald door het aantal rentezegels, dat was ge- ten af te schatten, blijken een klei- plakt ta de loop der jaren. lid doen wel hun best om die 'sla- te betwijfelen of deze eigenaars allemaal nog weduwen- of wezenrente. erkomen opdagen. Weliswaar proberen de raden van Over de afkoopsom 'nieuwe' stijl moet 20 procent - - - - - Toen de invaliditeitswet in 1967 in liquidatie ging arbeid via de bevolkingsregisters wel de adressen loonbelasting worden betaald, de andere afkoop D0.0UO Nederlanders nog steeds de wercjen degenen, die tot dan toe nog slechts een van houders van niet afgekochte rentekaarten te is belastingvrij. Het is niet te verwachten dat ter toekomende afkoopsom niet te heb- gering toekomstig recht hadden opgebouwd, een achterhalen, maar de oogst is niet (meer) in over- verdere bespoediging van de liquidatie van de opgeëist. Circa 100 miljoen gulden afkoopsom aangeboden. Voor afkoop kwamen eenstemming met de moeite, die men zich getroost, oude invaliditeitswet zal worden overgegaan tot DP hen te wachten. De Raden van toen de Nederlanders in aanmerking, die op 1 juli Tal van rechthebbende zijn geëmigreerd, anderen eerdere afkoop van rentetegoeden of tot afkoop - - - -- - - me»o c ii zijn in de loop van de jaren, met name ook in van ingegane pensioenen. Hiervoor zouden immers de oorlogsjaren, overleden. De rechten blijven plotseling aanzienlijke bedragen op tafel moeten bestaan, ook voor nabestaanden, maar in de mees- komen in een economisch moeilijke tijd. Die be- e te gevallen wordt het voor de raden van arbeid dragen moeten uit de staatskas komen. De staat Intussen is nu in totaal aan onge- bonden hoge kosten wat uit te smeren werden elk een kwestie van afwachten. heeft thans een schuld aan het fonds, waaruit 3,6 miljoen rentekaarthouders wel jaar enkele leeftijdsgroepen opgeroepen. Deze ope- Uit de afkoopregeling vloeide voort, dat degenen, renten en afkoopsommen worden voldaan, van afkoopsom betaald. Zij inden teza- ratie was medio 1975 formeel ten einde, maar wie die te zijner tijd recht zouden krijgen op een niim twee miljard gulden. Wanneer tegoeden sla- rond 700 milioen gulden zijn afkoopsom niet opeiste blijft er recht op uitkering van meer dan 60 gulden per jaar, alsnog pende gehouden blijven betekent dit een voordeel J s houden. En zo zijn er nu nog een kleine half een rente zouden ontvangen. Daarin is op 1 janua- voor het rijk, wiens schuld dan dienovereenkom- intekaarten werden overbodig toen op 1 juli miljoen slapende rekeningen. Ervan uitgaande, dat ri 1976 wijziging gekomen. Wie na die datum recht stig daalt. Als geen nieuwe maatregelen worden i ie wet op de arbeidsongeschiktheidsverzeke- degenen die wel hun afkoopsom opeisten een krijgt op een periodieke rente, krijgt op het mo- getroffen zal het waarschijnlijk nog ongeveer tot f 0 in werking trad. Deze w.a.o. kwam in de som, die bepaald wordt door het aantal geplakte ment van rechtverkrijging geen rente meer doch het jaar 2000 duren voordat de oude invaliditeits- van de invaliditieitswet, die voordien een rentezegels plus daarop gekweekte rente gemid- een afkoopsom. Er komen derhalve geen nieuwe wet geheel zal zijn geliquideerd. jaar oud waren alsmede de Ie' rekeningen tf» liouideren maar mensen lussen en 65 iaar- na hun 65ste je reKemngen ie iiquiaeren, maar verjaardag dan 60 gulden per jaar aan Queeste gerechtigden zijn onvind- rente zouden krijgen. Om de aan de afkoop ver- Imdri voor Irijfsleven" JEN HAAG De werkgevers jn diep teleurgesteld over het ~~"^droord dat kabinetsformateur n Uyl heeft bereikt met de ictievoorzitters van CDA, Pv- i en D'66 over het te voeren ciaal-economische beleid in komende jaren. Zij vrezen t er een negatieve invloed n zal uitgaan op de inspan- die nodig is om ons land r~*""weer bovenop te helpen. werkgevers hebben aan hun revel uitdrukking gegeven in i Raad van Bestuur in Ar beidszaken, waarin de organisa- [s van industrie, middenstand landbouw vertegenwoordigd ^jn. Na een raadsvergadering LiÉerd gistermiddag verklaard, BB it alle pogingen om de deelne- RBfers aan de kabinetsformatie te Mjertuigen Van de noodzaak het jdrijfsleven meer financiële en rmslag te geven dan de ge- ^irekspartners nu van plan zijn, niets zijn uitgelopen. B^e beleidsafspraken, zo wordt I^Azegd, ontnemen de onderne- elk uitzicht op een redelijk Gndementsherstel in de komen- p jaren. Bovendien worden de ferkgevers geperst in een waar slijf van maatregelen, die bevorderlijk zijn voor het reren van de gevraagde extra ipanning voor het herstel van economie en de werkgelegen- iid, eerder is het tegendeel het ival, zo wordt opgemerkt, iijzonder vertoornd bleken de rkgevers bovendien te zijn :r het feit dat de afspraken >nd de kabinetsformatie het erleg dat in de Stichting van Arbeid tussen werkgevers en kbeweging over prijscompen- ttie en over de relatie tussen ieer winst en meer werk, door- lisen. En nog erger wordt ronden dat de sociale part 's al wordt voorgeschreven !^_wat zij „vrijwillig" moeten over eenkomen. „Onverteerbaar is dat" zo verklaarde voorzitter mr. C. van Veen. )oden kuikens lleen via koolzuurgasme thode DEN HAAG Volgende week donderdag en vrijdag zal kabinets formateur Den Uyl met de fraktievoorzitters van PvdA, CDA en D'66 zijn schriftelijke voorstellen bespreken voor de nog in het regeerprogramma te regelen onderwerpen. Wanneer ook over de resterende onderwerpen een akkoord is bereikt, komen de zetelver deling en de bezetting van de ministersposten aan de orde. In het formatie-overleg zullen zeker nog aan de orde komen de zeer netelige abortuskwestie, heeft ook de welk punt Den Uyl zeker niet als eerste zal behandelen, de defensieuitgaven en de kernener gie, buitenlandse zaken en volkshuisvesting. De formateur heeft ook de suggestie gedaan om in het regeerprogram een paragraaf aan de Omroepwet te wijden, met name aan de ontkoppeling van lidmaatschappen van landelijke verenigingen en abonnementen op omroepbladen. Ook wil hij een paragraaf over de ontwikkelings hulp, en vooral over de steun aan Indonesië, opnemen. Van Agt en Van Thijn hebben voorgesteld aandacht te besteden aan het onderwijs. Terlouw is van oordeel dat alleen die punten nog in het regeerprogramma moeten worden opgenomen, waarvan het nu al duidelijk is dat die tot moeilijkheden in het nieuwe kabinet aanleiding kunnen geven. Het gaat dan met name om kwesties als abortus, defensie- uitgaven en kernenergie. Vermoede lijk zal in het regeerprogramma ook nog aandacht aan het open baar vervoer worden besteed. Intussen is Terlouw pijnlijk verrast door een vraaggesprek in het weekblad Accent waarin wordt gesuggereerd dat hij voorstander zou zijn van samenwerking tussen WD en D'66. Terlouw is van oordeel dat het formatie-overleg hierdoor gehinderd wordt. Hij heeft alleen te kennen gegeven, zoals hij dat ook in de verkiezings strijd heeft gedaan, dat het naar zijn oordeel voor de toekomst wenselijk zou zijn als niet alleen de sociaaleconomische vraagstuk ken bij een kabinetsformatie van doorslaggevend belang zouden zijn, maar" dat partijen zich ook op andere onderwerpen in regeringssamenwerking zouden moeten kunnen vinden. Hij zou het dan ook wenselijk achten op de lange duur een regeringssamenwerking van PvdA, met de WD en D'66 niet uit te sluiten. Op dit moment kiest Terlouw echter voor regeringssa menwerking met de PvdA en het CDA, zo heeft de fraktievoorzitter van D'66 laten weten. Een aantal „Rijnfietsers" verzamelde zich gisteren op het Binnenhof om kracht bij te zetten aan de eisen omtrent een schonere Rijn. (Van een onzer versaggevers) DEN HAAG Politici zullen de Rijn niet schoon krijgen, zelfs niet met steun van de hele bevolking. Voor een schone Rijn moet de hele structuur van de industrie, die op continuteit is gericht, ingrijpend verande ren. Demissionair-s taatssecreta ris Van Huiten van Verkeer en Waterstaat, die vanaf Lobith al meerijdt met de demonstratie ve fietstocht langs de Rijn, die vandaag in Hoek van Holland met een duik in zee is geëndigd, onderstreepte met deze uitspra ken gisteren nog eens duidelijk conferentie, met name wat be de problematiek rond de sane- treft de in de Rijnoeverstaten ring van de Rijn. gewekte belangstelling voor het Een internationale deputatie tegengaan van de Rijnvervuil- van de Rijnfietsers werd giste- ing. Begin september komt in ren op het Binnenhof door Luxemburg de werkgroep bij- Tweede-Kamervoorzitter dr. een ter voorbereiding van de Vondeling en enkele Kamerle- tweede Rijnconferentie, waar den ontvangen, waar zij te ho- aan parlementariërs uit de Rijn- ren kreeg, dat de resultaten van staten zullen deelnemen. Dr. de drieweekse fietstocht van be- Vondeling verzocht de deelne- lang kunnen zijn voor de ko- mers aan de tocht hun bevindin- mende interparlementaire Rijn- gen op papier te zetten, ten be- STAATSSECRETARIS VAN HULTEN: hoeve van deze werkgroep. Minister Westerterp van Ver keer en Waterstaat had de fiet sers via een telegram laten we ten, dat sanering van de Rijn nog wel enkele jaren zal duren. Als alles volgens plan verloopt zullen alle belangrijke Neder landse verontreinigingsbronnen in het stroomgebied van de Rijn omstreeks 1985 gesaneerd zijn. Het project vergt een bedrag van 2,1 miljard gulden. EeN demissionair kabinet behoort niet meer te doen dan goed op de nationale winkel te passen. Dat betekent, dat het werk, dat gedaan moet worden, ook geschiedt. Het betekent evenzeer, dat nieuwe wetgevende arbeid alleen dan moet worden verricht, indien het landsbelang uitstel niet gedoogt. Ook het aankondigen van beleidsvoornemens, nog niet in wetsteksten neergelegd, vereist een grote mate van terughoudendheid, omdat niemand weet of de minister of staatssecretaris, die zijn ideeën spuit, over enkele weken nog regeringsverantwoordelijkheid zal dragen. En toch kun nen zulke voornemens en vooral bij de Staten-Generaal ingediende wetsontwerpen of nota's grote schaduwen voor uit werpen. BESLIST ongelukkig zijn wij dan ook met twee wetsont werpen na de verkiezingen ingediend. De heer Van Doorn van CRM kwam met zijn dubbele ontkoppeling in de omroep, de heer Duisenberg heeft de Postbank ten doop gehouden. Zou het in deze gevallen zijn gegaan om kabi netsvoorstellen, waarvan de indieners een brede instemming in de Kamers konden verwachten, men zou er hoewel het staatkundig minder fraai zou zijn misschien nog vrede mee kunnen hebben. Maar de Kamer heeft zelfs een motie-Kleisterlee (CDA) aangenomen, waarin de heer Van Doorn werd gevraagd geen wetsontwerp in te dienen, dat ook lidmaatschap en abonnement op een omroepblad zou loskoppelen. En de plannen met de Postbank, reeds langer bestaand, hebben nimmer onverdeelde instemming in de Kamer gevonden. In zulke situaties gaat het niet meer om de vraag of iets staatkundig meer of minder fraai is, maar of het politiek nog wel acceptabel is. DEN HAAG De fcant is groot dat de ministers Duisenberg (Financiën) en Boersma (Sociale Zaken) niet terugkeren in het nieuwe kabinet Ook achter de terugkeer van minister Lubbers (Economische Zaken) kan een groot vraagteken worden geplaatst. Vooral de ministerspost van Duisenberg is gaan wanke len, nu hij zich dinsdag in de vergadering van de PvdA-ka- merfractie heeft uitgespro ken tegen de hoofdlijnen van het financiële en sociale eco nomische beleid waarover formateur Den Uyl een ak koord met de fractievoorzit ters van PvdA, CDA en D'66 was aangegaan. Hij meent namelijk dat nu al afspraken moeten worden gemaakt over veel grotere bezuinigingen in de over heidsuitgaven. Hij zou ten minste het dubbele willen be zuinigen en in 1981 op 9 mil jard aan beperkingen in de overheidsuitgaven willen uit komen. Ook minister Boersma meent dat een strakker beleid moet worden gevoerd ter bestrij ding van de werkloosheid. Hij betwijfelt namelijk of het mogelijk zal zijn de lonen en andere inkomens zo fors te matigen dat de overheidsuit gaven ook daardoor sterk zullen verminderen. Lukt die loonmatiging niet dan moet er dieper in de overheidsuit gaven worden gesneden. Boersma had al eerder in de CDA-fractie van zijn twijfels doen blijken. Deo Haag Binnenkort komt er een wetsontwerp dat ge biedt, bij het doden van grote aantallen kuikens uitsluitend gebruik te maken van de kool- SN zuurgasmethode. De regering Tj streeft ernaar dat dit ontwerp U zo spoedig mogelijk wellicht nog dit kalenderjaar, wordt in gediend. Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij deelt dit, mede namens zijn collega M. Van Agt van Justitie, mee in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Coppes (PPR). Op veel kuikenbroederij- en meent men nog dat de me thode die nu wordt toegepast even goed is als de koolzuurgas methode. Minister Van der Stee kon, gezien het resultaat van onderzoekingen bij het instituut voor pluimvee-onderzoek te Beekbergen, die mening niet de len. Prinses Beatrix was gisteren in het Mauritshuis te Den Haag. waar zij uit handen van directeur H. R. Hoetink het eerste exemplaar ont ving van de „Illustrated general catalogue". De catalogus geeft voor het eerst een volledig over zicht van het totale kunstbezit van het Mauritshuis. Hij is in het En gels. omdat de meeste bezoekers van dit museum buitenlanders zijn. Bij het betreden van het museum kreeg de prinses bloemen aange boden door de 3-jarige Vanessa Jehee. In het midden de heer Hoe- tink. Definitief plan voor afvloeiing 2500 man Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM/AMSTERDAM De grote scheepsbouw moet ten opzichte van 1975 met veertig procent ingekrompen worden. Dit betekent, dat ongeveer 2500 arbeidsplaatsen moeten vervallen. De grote scheepsbouw moet verder op twee grote scheepswerven Rijn-Schelde-Verolme en de NDSM in Amsterdam geconfron teerd worden. Tot deze definitieve conclusie is de Beleidscommis sie Scheepsbouw onder voorzitterschap van oudminister drs. J. Bakker gisteren gekomen. De werknemers menen, dat de over de ingreep in de scheepsbouw zeker voor wat het afvloeien van meer dan 2500 arbeidsplaatsen betreft, het laatste woord nog niet gesproken is. De vakbonden verwachten ook bij de grote scheepswerven nog heel wat verzet, omdat daar de beperking van het aantal arbeidsplaatsen zeer hard zal aankomen. De definitieve plannen van de Beleidscommissie Scheepsbouw houden in: bij de VDSM-Roozenburg moeten 300 arbeidsplaatsen verdwij- bij RDM-Rotterdam moeten 400 werknemers afvloeien bij NDSM-Amsterdam moet het aantal arbeidsplaatsen met 300 verminderd worden de nieuwbouwwerf van Gusto-Schiedam moet weg, evenals de nieuwbouw van Piet Smit. Dit betekent het verdwijnen van bij elkaar 1500 arbeidsplaatsen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Christoffel- Reizen, met 138.000 reizigers in het seizoen 1976/77 - in grootte de tweede touroperator van ons land - viert zijn zilveren jubi leum met een winterknaller: ie dereen boven de 23 jaar, die een vakantie boekt op Majorca, in Benidorm, de Costa del Sol, Te- nerife, Grand Canaria en de Portugese Al garve krijgt voor de deur van zijn vakantie (ho tel, appartement- of camping- reis) een gratis huurauto. "En", verzekerde Christoffel - directeur André Verlinden giste ren tijdens de introduktie van zijn voortreffelijk en veelzijdig uitgevoerde, 176 pagina's dikke win terprogramma - "deze huu- rauto is geen lokkertje, dat de klant uiteindelijk in zijn vakan tiesom terugvindt Dit is inder daad een cadeau". Voorts deze winter bij Christof fel: kerst- en nieuwjaarsreizen per touringcar naar Frankrijk, Engeland, Oostenrijk, België, Luxemburg en Duitsland, vlieg tochten naar Rome - 365,- voor acht geheel verzorgde dagen - een uitgebreid Verre-Oostenpro gramma met naast Bangkok, nu ook Singapore als draaischijf voor tientallen bestemmingen, rondreizen per privé-auto door Marokko, Israël, Tunesië en Ma leisië, Egypte als brandnieuwe bestemming - 8 dagen vanaf 988,- en vele wintersportreizen per vliegtuig, trein en eigen auto naar Oostenrijk en Zwitserland. Als voorproefje op een winter sportreis kan men met Christof fel nu ook een aantal vijf-daag se ski-vluchten maken. Vanaf 359,- op basis van half pension in de periode van 31 oktober tot \8 december 1977. I1IIIIII1I1IIIIIIIIIIII Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In tegenstel ling tot de algemene verwach ting is het aandeel van de klei ne en kleinere auto's in de tota le verkoop sinds de oliecrisis van 1973 gedaald in plaats van gegToeid. Dit deelde de heer F. Erdelman, commercieel direc teur van Ford Nederland giste ren mee op een te Amsterdam gehouden bijeenkomst. In 1972, een jaar dus voordat de energiecrisis uitbrak, was het aandeel van auto's met een ci linderinhoud van 1000 cc of minder op de Nederlandse markt 22,3 procent Nu vijf jaar later is dit aandeel gedaald tot 19,8 procent In de zogenaamde middenklasse, daaronder wordt verstaan auto's met een cilinde rinhoud tot ongeveer 1600 cc, was de teruggang iets groter namelijk van 39,3 procent in 1972 naar 35,5 procent eind juni van dit jaar. Daarentegen nam de belangstelling voor de grote re klasse vrij sterk toe van 17,8 procent in 1972 tot 25,8 procent nu. De heer Erdelman noemde dit een opmerkelijk verschijnsel. Uit marktonderzoekingen is ge bleken dat men best bereid is meer geld voor „meer auto" neer te tellen, mits de onder houdsbeurten ongeveer gelijk lopen met die van de kleinere. AMSTERDAM (ANP) „Pas op uw portemonnee. Er zijn zakkenrollers op de tram". Deze waarschuwing van de trambe stuurder leidde op 28 april tot de dood van de 25-jarige Am sterdamse student M. Goedings. De student was net ingestapt en wierp na de waarschuwing een wantrouwende blik op een van zijn medepassagiers. Deze, de 18-jarige Michaël D., voelde zich door die blik beledigd en „als Surinamer gediscrimineerd". Dat de student hem juist geta xeerd had hij hield zich in derdaad bezig met zakkenrollen om heroine te kunnen kopen scheen zijn verontwaardiging slechts te vergroten. Hij begon ruzie te zoeken, waarop de stu dent echter niet reageerde. Toen beiden bij het Centraal Station uitstapten, trok Michaël een broodmes en stak dat Goedings in de hartstreek. De student overleed korte tijd later. „Ik voelde me bedreigd", ao ves- klaarde Michaël gisteren voor de rechtbank in Amsterdam. „Ik dacht dat hij me buiten een pak slaag wou geven". De offi cier van justitie achtte bewezen dat Michaël doelbewust heeft toegestoken en eiste zes ia? gevangenisstraf.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9