[n straten van Belfast loopt Onrust als een schaduw met ie mee Brits echtpaar op afschuwelijke wijze in Frankrijk vermoord 11 e: raping MISSIE YANCE NAAR MIDDEN OOSTEN MISLUKT Rus onthult misbruik van psychiatrie op gevangenen Communistische Duitse lerares uit baan gestoten ULSTER WACHT OP DE STORM i - Onbekende stam in Peru ontdekt 1 De Wadden. Texel rusfENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1977 PAGINA 7 Ut»..»»- Het raam van het kasteel Hillsborough op een kier, zo begroeten koningin Elizabeth en prins Philip de menigte die op hen wacht. 'an ,1 plan ekemnl die tn onze correspondent z*jn11 Bert van Velzen te maFLFAST Een wan_ ichapllin& door de straten Ken ojn Belfast is, zelfs on- eid inr een blauwe lucht en delen £e warmte van de *™!?V niet aangenaam, Vnzij men er behagen schept binnen enkele i van'en door twee dozijn aienstildaten in gevechtskle- te worden afgetast i om t voorbij de periferie a vanin de edele delen, om- erikaait sommige mensen nu spondnmaal revolvers in maaun kruis dragen. Men z*c^ wa* ke" tert^aamd- En dat *s n*e* lag 5'es: onrust wandelt ^let je mee als een scha- "Uw. Er kan een benzi- 'ebom worden gegooid, kan een etalage uit ie gevel vliegen, je kunt pet de onschuld van de I (mwetenden de verkeer loze vraag stellen op de rerkeerde plaats en Jaarvoor zorgvuldig in Sikaar geslagen worden, ïe hebt de neiging door lopend om te kijken want je weet niet wat er achter je aansjouwt. Ieder moment kan, in een stil le of een drukke straat, in een Jwinkel of een postkantoor, de 'gaarde opensplijten in een ex plosie. Op het midden van de Elizabeth Regina, koningin van de dood; van 1969'77 1800 doden', luidt de tekst op het spandoek, waarmee IRA-leden gisteren in Belfast een mars hielden. dag barstte er een bom in het hart van Belfast, als gevolg waarvan negen mensen licht gewond raakten. Je weet niet wanneer het gebeurt. Het was, naar Noordierse maatstaven, gisteren betrekke lijk rustig. Voor de dag aan brak was er sporadisch ge schoten en gevochten, maar het geweldsniveau lag veel la ger dan een jaar geleden om deze tijd. Het was betrekkelijk kalm in de belegerde veste en in de hoop op een minimum aan geweld werd in Belfast gewacht op het barsten van de bom, het losbreken van de storm. De mars van de Sinn Fein in de omgeving van het stadhuis bood duizend mogelijkheden tot confrontatie en geweld. De mars herdacht de internering, de opening van de concentra tiekampen zes jaar geleden. Dat soort evenementen bevor dert vrees, zelfs bij de mensen die hier wonen op een slagveld waarin iedere straat plotseling de frontlijn kan worden. En mijn metgezel „Onrust" nam niet af toen ik koffie dronk met brandweerlieden die in hun garage niet veel te doen hadden, omdat ze slecht be taald worden en daarom het materiaal weigeren te poetsen. Lee Montgomery, een van de mannen, zei: „Je bent knetter gek als je eraan denkt om zaterdag met de trein naar Londonderry te gaan voor de protestmars van de protestant se Orange Lodge. De treinen zitten dan boordevol met hard- drinkende Oranje-mannen en je loopt een goede kans er Met pijnlijke hoofden verlaten enkele Noordieren in Belfast de plek waar gisteren een kleine bom explodeerde. beschadigd te worden. Neem van vreemdelingen geen uitno digingen aan. Hou je gedekt. Ga alleen naar de depressiege- bieden van de stad met ie mand die afweet van kansbe rekening. Als je een stuk ver der loopt kan er een benzine bom naar je hoofd worden geslingerd". Ik had me voorgenomen zui nig op het vege lijf te zijn, ook al omdat ik weinig lust had om Lloyd's in London rijk te helpen maken. Dat bedrijf ver zekert alles, inclusief, toen het nog de moeite waard was, de benen van Mariene Dietrich. Het is de enige maatschappij die journalisten in Noord-Ier- land wil verzekeren met een 'happy to be alive'-polis (blij te leven). De kosten worden ge- kwoteerd als rond 300 pond sterling (1400 gulden) voor een week, maar men zou door Lloyd's gedekt, met een glim lach kunnen sterven of verder door het leven voortstrompe len. Lloyd's zet je in ieder geval aan het denken: hoe ge vaarlijk is het? Gevaarlijker dan Harlem op vrijdagavond of de getto's van Detroit en Philadelphia in de lange hete zomer? De straten van Belfast liggen niet verlaten en de hui zen zijn niet gebarricadeerd, zoals sommige flatgebouwen in de grote steden van Ameri ka, fortificaties waaraan al leen de slotgracht en de op haalbrug ontbreken. De men sen van Belfast gaan hun ge woon geworden ongewone gang: voorzichtig, alert en met een zeer fijne neus voor aan komend trammelant. Maar ook zij hebben een niet-afla- tende onrust als metgezel. De terreur kan overal en zonder vooraankondiging toeslaan. Door de dag heen bleef het betrekkelijk rustig. Er werd weinig toegevoegd aan de trieste statistiek van de afgelo pen 8 jaar: 1800 doden, waar van driekwart veelal onschul dige burgers en de rest militai ren. Tienduizenden verminkten en honderdduizenden gekwetste zielen. Tot twee jaar geleden waren er, te beginnen met 1969, meer dan 60.000 schade claims geweest voor materiële rampspoed, gangsters roofden miljoenen uit banken en post kantoren ter financiering van het geweld, er waren meer dan 20.000 incidenten met vuurwa pens en er waren meer dan 5000 bomaanslagen. Maar sta tistieken kunnen het verhaal van de terreur niet vertellen. Het staat in de zielen gegrift van de kinderen van het ge weld. Lee Montgomery, brand weerman zegt: „Er verandert niets. Alleen de graffiti veran deren." Hij reciteerde een droeve litanie van geweldda den. Een 35-jarige metaalbe werker werd met 5 kogels doodgeschoten, terwijl hij naast zijn vrouw in bed lag. De reden was dat hij, kath oliek, getrouwd was met een protestantse. Twee terroristen wachtten in gezelschap van twee bejaarde dames op de thuiskomst van een 70-jarige protestantse vrederechter. In de gang schoten ze hem dood. Montgomery schudt de dra ma's in korte proces-verbaal- stijl uit de mouw. We leven in een krankzinnige wereld. Later: Paddy reed met zijn vriend in zijn auto met een bom op schoot. De vriend zei: pas op, pas op, straks vliegt de bom uit elkaar. Maak je geen zorgen, zei Paddy, er ligt er nog een op de achter bank. Terwijl de Sinn Fein mar cheerde in Belfast - 1500 man die bij tijd en wijle slaags Koningin Elizabeth ruikt aan een roos die haar door een 5-jarige kleuterschoolleerlinge bij haar aankomst op het kasteel Hillsbo rough is overhandigd. raakten met de politie en de soldaten - hield koningin Eliza beth een tuinfeest op de terrei nen van Hillsborough Castle, een eenvoudig landgoed, 20 km ten zuiden van Belfast. Zij had 2500 gasten. Het koninklij ke jacht Brittannia was vroeg in de ochtend uit de dikke mist van de Ierse Zee in het Kanaal gekomen dat Ulster van Schotland scheidt en dat op zijn smalst bijna 20 km. breed is. Zij vloog naar Hills borough Castle in een vermil joenrode helikopter en ze ging gekleed in turkoois groen, dat niet het groen van Ierland is. Ze keek wat stuurs, maar de BBC rapporteerde dat ze op gewekt was. Prins Philip be zocht een scheepswerf. Gister avond voer de Brittannia naar de noordelijke kust van Ulster, waar koningin Elizabeth van daag, donderdag per helikop ter naar de nieuwe universiteit van Ulster en Coleraine zou gaan. De veiligheidsmaatrege len zijn zonder precedent. Sol daten bliezen op de route van de koningin zelfs, het zekere voor het onzekere nemend, een biervat op. De Daily Tele graph meldde dat president Jimmy Carter speciale lijf wachten naar Ulster had ge zonden, maar de autoriteiten zeiden daaromtrent in het duister te tasten. Hillsborough Castle woensdag en Coleraine vandaag liggen, gezien vanuit de sloppenbuurten van Belfast en Londonderry, op een ande re planeet. Maar ook daar hangt er onrust in de lucht. De Sinn Fein-betogers in Bel fast droegen een plakkaat met zich mee waarop te lezen stond: 'E.R. (Elizabeth Regina) koningin van de Dood '69—'77 1800 doden'. Ze liepen vast op politie en soldaten, de soldaten schoten met plastic kogels en de grootste raddraaiers wer den in een atmosfeer die be paald werd door krijgsgehuil, Cankerpatfènt (oort loodvonnis op elevisie aar RICAGO (Rtr) - Scott ruil, een twaalfjarige jon- ;n uit Chicago, weet sinds laandagavond dat hij ervende is. De televisie as xo vriendelijk hem dat vertellen. Scott heeft lotkanker en is al drie jaar lan zijn bed gekluisterd. e 0Pk>bby Murcer, sterspeler het plaatselijke honk- lalteam, hoorde van het feval en belde de jongen ip met de belofte dat hij, ■■■speciaal voor hem, in de (vedstrijd van maandag ten home-run zou proberen ""beslaan. toen Murcer dat inder- daad lukte, onthulde de tv- -ommentator dat de run /as opgedragen aan een )ngen die binnenkort zou erven aan kanker. klap kwam hard aan in lize Crull, want Scotts Iers hadden hem .nooit /erteld dat hij ten dcde is (geschreven. Scott, ver- elde vader Crull, is volko- overstuur en moet lerende middelen slik- tn. Wat begon als een jon- is een tragedie /orden, aldus Crull se- Ipri Mogelijke ii var 1 O doorkomen 1 YORK De Amerikaan- politie heeft gisteren op de yor^se luchthaven Kenne- y twee Arabieren gearresteerd *e aan boord van een vliegtuig Jemen wilden gaan. Zij in het bezit van twee i met zes se mi-auto ma ti- handvuurwapens en 300 Franse politiefunctionarissen inspecteren voorwerpen die in de auto van het vermoorde Britse echtpaar zijn gevonden. (Van onze correspondent Jan Drummen)' LE RAYOL-CANADEL Bijna op de dag 25 jaar na de geruchtmakende en nimmer opgehelderde drievoudige moord op de Drummons in het Zuidfran se Lurs zijn in de nacht van maandag op dinsdag twee Engelse toeristen onder omstandigheden die op een aantal pun ten aan het drama van Lurs doen denken vermoord nabij de pas van Canadel in het Massif des Maures in Zuid-Fran krijk. Dinsdagmiddag vonden drie jonge motor rijders op een geheel verlaten en zeer weinig bezochte plek een auto uit Enge land waarvan de inzittenden, een man en een vrouw, blijkbaar nog in hun slaap zakken sliepen. Even later ontdekten de jongelui evenwel dat de ruiten aan de linkerzijde van de Ford Cortina stuk waren en bij nader toezien bleken de inzittenden, lieden van 60 tot 65 jaar, dood te zijn. De onmiddellijk gewaarschuwde politie stelde vast dat het echtpaar Broderick uit Yorkshire in Engeland betrof, waar de man een garagebedrijf had. Zij brachten elk jaar hun vakantie in Zuid-Frankrijk door. Sidney-Arthur Broderick die op de linkervoorstoel van de wagen zat was door een kogel van kaliber 7,65 in zijn mond gedood. Hij bleek nog een schot wond in de zijde te hebben. Zijn vrouw die op de achterbank lag had een schot wond in de borst. De portefeuilles van beiden waren leeggehaald, alle geld, be halve drie biljetten van 1 pond die op de vloer van de wagen gevonden werden, en alle identiteitspapieren waren verdwe nen. De inhoud van de koffers was door zocht, maar de fototoestellen en de juwe len van mevrouw Broderick noch andere waardevoorwerpen waren aangeraakt. Op het eerste gezicht betreft het een roofmoord. De moordenaar heeft het echtpaar mogelijk enkele dagen lang op zekere afstand gevolgd en vastgesteld dat beide toeristen 's nachts hun auto op een verlaten plek van de Pas van Canadel parkeerden om in hun wagen te over nachten. De moord vertoont enkele punten van overeenkomst met die op het echtpaar Drummon en hun dochtertje in 1951: beide echtparen waren Engelsen, beide hadden een voorkeur voor kamperen op eenzame plekken en het afschuwelijke karakter van de moord. LIMA Een groep onderzoekers onder leiding van de Fran se arts Luis van Leer zegt in de oerwouden van Peru een primi tieve stam te hebben ontdekt die er nog gebruiken op na houdt van mogelijk 4.000 jaar geleden. Volgens dokter Van Leer bezit de stam grote rijkdommen aan goud en edelste nen. Mensen worden nog geofferd en kin derhuwelijken zijn normaal. Het alfabet van de stam omvat 15 letters. De stam woont in het oosten van Peru in de omge ving van de grenzen met Columbia en Brazilië. Dokter Van Leer wil de juiste plaats niet noemen omdat hij meent dat de stam dan spoedig uitgeroeid zou zijn door mensen die op schatten uit zijn. De onderzoekers ontdek ten de stam vorig jaar november maar pas gisteren ver scheen het nieuws in alle ochtendbladen van Lima. De stam heet de Nia- wa en de leden heb ben een koperkleuri ge huid en zijn om streeks 1,60 meter lang. De onderzoe kers hebben bere kend dat er eens meer dan 80.000 Nia- wa's zijn geweest, maar er zijn er nu nog maar 2.000 over. Volgens dr. Van Leer exploiteren de Nia- wa's een goudmijn die er uitziet als een ondergrondse stad. Vijftig gevangenen zijn de mijnwerkers. Waar de edelstenen vandaan komen, is niet bekend. Jeruzalem (RTR/UPI) De vredesmissie van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance naar het Midden-Oosten is voorlopig mislukt. Vance gaf gisteren in Jeruzalem toe dat hij er niet in is geslaagd concessies van Israël los te krijgen op wat hij omschreef als „een toegenomen Arabische soepelheid." Tussen de Israëli's en de Arabieren zijn funda mentele meningsverschillen blijven bestaan over sleutelkwesties als het Palestijnse vraagstuk. De kloof tussen de partijen is daarmee even groot gebleven. Vance hoopt desondanks dat de vredes conferentie van Genève voor het eind van dit jaar kan bijeenkomen. De Amerikaanse bewindsman sprak gistermiddag tijdens een persconferentie in Jeruzalem nadat hij twee dagen besprekingen had gevoerd met de Israëlische leiders. Vance noemde tijdens de persconferentie enkele sleutelkwesties waarover fundamentele menings verschillen zijn blijven bestaan. De eerste is „een Palestijnse entiteit". De Amerikaanse bewindsman zei dat de Israëlische regering „duidelijk en krach tig haar standpunt heeft verwoord dat ze daar tegen is. De Arabische staten staan erop dat er een Palestijns vaderland moet komen, bij voor keur ook op westelijke Jordaanoever die door Israël is bezet." Een tweede onoverbrugbaar me ningsverschil betreft de Palestijnse vertegenwoor diging. Woordvoerder Samuel Katz van het Israëli sche onderhandelingsteam zei verslaggevers na drukkelijk: „Als de Arabieren blijven aandringen op deelname van de PLO aan de Geneefse confe rentie komt er geen Geneefse conferentie." Vance hierover: Dit blijft een van de onopgeloste proble men. Ik kan niet voorspellen hoe het wordt opge lost. Er zijn brede kloven. Minister Vance gaf onomwonden toe dat hij graag wat meer voortgang had geboekt tijdens deze missie. Scherpe meningsverschillen blijven be staan, maar hij vond desondanks dat zijn bespre kingen .nuttig"' zijn geweest LONDEN (UPD Amnesty International, de ih Londen gevestig de organisatie die zich beijvert voor het lot van politieke gevange nen, heeft uittreksels gepubliceerd van een rapport van de Russi sche medische assistent Alexander Podrabinek, waarin de Sovjet- Unie beschuldigd wordt van misbruik van psychiatrie tegen politieke gevangenen. Het rapport draagt de titel „Strafmedicijn". Podrabinek werkte tot voor kort bij de ambulance-dienst in Moskou, die „herhaaldelijk mensen gedwongen laat opnemen in ziekenhuizen als gevolg van civiele procedures". Meer dan duizend mensen moeten meer om politieke dan om medische redenen in speciale psychiatrische klinieken verblijven (instellingen voor „bij zonder gevaarlijke" geesteszieke misdadigers), en een nog groter aantal in gewone psychiatrische ziekenhuizen. De basisdefinitie voor geestesziekte in de Sovjet-Unie is „het ontbreken van sociale aanpassing". Daarbij is een geneesmiddelen-therapie het meest gebruikelijk voor deze „patiënten". Door middel van medicijnen worden patiënten gekweld, onvoorstelbare angst en slapeloosheid bezorgd, terwijl de artsen zich niet bekommeren om de nevenverschijnselen. Amnesty heeft niet onthuld hoe het verslag in Londen is aangekomen. Meer hulp van VS voor Guyana GEORGETOWN (AP) An drew Young, de ambassadeur van de verenigde Staten bij de Verenigde Naties, verwacht dat de V.S. haar hulp aan de socia listische regering van Guyana (voormalig Brits Guyana) zal verhogen. Young zei dit gisteren tijdens, een persconferentie waarop hij meedeelde dat zijn besprekin gen met Forbes Burnham, de premier van Guyana, voorname lijk over economische zaken wa ren gegaan en voorspoedig zijn verlopen. Young bezoekt Guyana in het kader van een reis langs tien landen in het Caraibisch gebied. De Verenigde Staten beëindig den de hulp aan Guyana nadat het land in het begin van de jaren '70 hechte banden met Cuba aanknoopte. Young is inmiddels in Suriname aangekomen voor een bezoek van twee dagen. Heerlijk nazomeren op 'g de gratis brochure Hotelarrangementen b.v. 3 dagen va. f 74.-- all en/of de Bemiddelingsbrochure voor bungalows. aPPartementen en huizen. Inlichtingen en boekingen VVV Texel, al Postbus3, Den Burg.Tel.02220-2844. Publ.LlK-.n.jnh-nhf.ktnn mrt hrt NjImhm.iI Hwr. au i.mu 1 J.uü (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Een hard oordeel, dat het image van de Bondsrepubliek geen goed zal doen, heeft het administratief gerechtshof te Kassei deze week uitgesprokenin de zaak Sylvia Gingold, een jood se lerares, die geen vaste aanstelling had omdat ze lid is van de (legale) Duitse communistische partij DKP. Het hof heeft namelijk het ministerie van onderwijs van de deelstaat Hessen in het gelijk gesteld. De zaak Gingold heeft vooral in het buitenland grote aandacht gekregen, omdat de oudere «ran de 31-jarige Sylvia, in 1933 voor de nazi's naar Fran krijk gevlucht, een actieve rol hebben gespeeld in de Resistance, het Franse verzet tegen Hitler- Duitsland. Haar vader is door de Gestapo gevan gen genomen en gemarteld en hij wist zijn dood slechts te ontkomen doordat hij met communisti sche hulp wist te ontvluchten. Het grootste deel van haar familie is in Auschwitz omgebracht. Mede door dit oorlogsverleden van haar ouders, die hun leven aan communistische verzetsmensen te danken hebben, werd Sylvia enige jaren geleden lid van de DKP. Geen enkel bewijs is op tafel gekomen dat zij in haar functie als lerares op enigerlei wijze ongrond wettelijk zou hebben gehandeld of eenzijdig haar politieke instelling zou hebben gedemonstreerd. Integendeel, collega's, ouders en leerlingen protes teerden heftig tegen haar uitwijzing uit de over heidsdienst. De rechtbank, waar Sylvia Gingold in beklag was gegaan stelde haar in het gelijk, mede op grond van haar antifascistische verleden. Tegen dit von nis ging minister Krolman van Hessen m beroep en het hof heeft thans bepaald dat hij Sylvia niet in vaste overheidsdienst hoeft te nemen. De rech ter lichtte zijn vonnis toe door erop te wijzen dat niemand een recht op overheidsdienst kan doen gelden. En hoewel hij Sylvia's advocaat geen toestemming had gegeven om getuigen voor haar democratische instelling aan het woord te laten, motiveerde hij nu zijn vonnis bovendien met de overweging „dat er geen garantie bestaat dat Sylvia Gingold ten alle tijde voor de democrati sche vrijheidsprincipes in het geweer zal komen."

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7