Ambulancevervoer in de nieuwste uitvoering: met de Binz Leidenaar niet naar Europees kampioenschap plub de Limetz: 25 jaar expressie bp allerlei gebied in Frankrijk Leiden kan behoorlijk ijshockey ve mmm m - WACH RON VERBOOM VAN TON ['^TENKEN IJSHOCKEY: Geplaatste spelers weer ronde verder ^D/REGIO id vai sterei rleenc Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Ook de ontwikkeling rond de mens in nood in medisch opzicht schrijdt voort. In dit opzicht is er een klimmende vraag naar aangepaste voor zieningen. Doorgaans zijn lieden die hiermee te maken hebben - zeker commercieel- bijzonder alert. Zo ook Gebr. De Jong Leiden b.v. aan de Hogewoerd, die het aan tal van vijf ambulance wagens gisteren uit- e e maar geen J. De Ie „Club de Limetz" bestaat 25 iar. Wie uwer haalt nu de njtu! chouders op? Niet weinigen, ip de aar ik mag aannemen, maar scho-lan wordt er toch wel eventjes en stukje goede, oude en ver- ^^jouwde, aanvankelijk erg Roomse" traditie veronacht- I^Kamd. Ik herinner me nog als dag van gisteren, dat de Club uit Leiden) jaarlijks op stap ging 3 laar een Nederlandse pastoor, lie westelijk van Parijs zat te jouwen met een kreupel kerkje, pat was dan in Limetz. lan kwamen enkele tientallen jogelieden, lie iets met een jarigencurcus" te hakenhadden, naar het kleine maar gast vrije Limetz om de parochiële zaak weer [e helpen opkrikken. Zo werd in die vervlogen tijd het kerkje voor verder j .verval gespaard, want men timmerde, ■*s tynetselde en zaagde zich een ongeluk aaigedurende die paar weken per jaar.. De et d«Club de Limetz" werd een gemeenschap ootgivan „bouwvakkers" en „plakkers", want naa- men hield er intern verkeringen en zelfs 'opdi huweliiken aan over- Dat begon 25 jaar ,oeci geleden. Joop Koevoets, op het moment arbeidsongeschikt spraakleraar, man van rechej verbale expressie, tekenaar, kan er en ee achter een glas rode Bourgogne nog niet in b' uitgesproken over raken. j^°°P Koevoets verzorgde gedurende een tal jaren de verslaggeving van de ab de Limetz voor de L.C. Dat waren ogzomerse hoogtepunten, zo kreeg ik indruk. De laatste jaren hoorden wij, i externen, er niet zoveel meer van, iar de club ging gewoon door. „Toe u", zegt Joop, „het is niet specifiek t ids meer, maar we hebben nog altijd ^"zo'n 30 officiële leden, over het hele land verspreid". Zijn vrouw Toos, even onver minderd enthousiast, zorgt voor koffie en werpt een meer trotse dan vertederende „ll'blik op een in hard hout (noten) gesneden rj vrouwenbeeld, vervaardigd door de plaatselijk hoogaangeschreven kunste- J%aar Mare Touret; een concrete Limetz- waardering aan het echtpaar Koevoets moes] (waarin besloten de hele club) voor het Affiche van „Ie club Hollandais" in het Franse Limetz op 14 juli. werk en de opoffering aan Limetz ge wijd. Eigenlijk zou iedereen die Touret- creatie moeten kunnen bewonderen, want ze is de moeite van het ogenknippe- ren waard. Laat ik verder gaan, want Limetz staat vandaag even in het middelpunt Ik doe maar even alsof ik er nauwelijks weet van heb; 25 jaar geleden ontmoette, in de trein, Joop Koevoets ene kapelaan De Jong uit Wateringen. Plotseling bleek de weleerwaarde Joop te kennen, artistiek. De Jong was zojuist benoemd in Leiden, aan de Petrusparochie, en samen zouden ze iets gaan doen, zo besloten de twee in de trein. Het werd Limetz, een paro chie in betreurenswaardige omstandighe den. Met een, zeg maar, Hollandse pas toor in moeilijkheden. Zo begon het. Kapelaan De Jong is thans pastoor in Achthuizen, de clubleden ver spreidden zich over het hele land, maar Joop blijft een soort ruggemerg van de „pelgrimage" van clubleden naar Limetz, die hun vakantie vermengen met culture le activiteiten (mime, toneel en wat dan ook) waarover zelfs de lokale Franse pers in zomerse omstandigheden niet uitge praat schijnt. Nu is Joop Koevoets nu ook niet zomaar de eerste de beste. Hij mag dan vroegtijdig door hartklachten uitgeschakeld lijken, Joop blijft in „the running", al klinkt dit weinig Frans (maar dat is mijn eigen zwakheid). Club de Limetz bestaat nog steeds bij de gratie van Koevoets, ook al is ze bijna een familie-aangelegenheid geworden, want Toos zingt solo (Franse lichte kost), jong ste zoon Jean Baptiste speelt chromati sche mondaccordeon (Toets Thielemans snotverdikkeme notabene) uit z'n blote hoofd, zoon Roon zingt daarbij en diens vrouw studeert de dansen in. En dan zijn er nog zoon Godfried, die aan pantomime doet en Adrian en ga zo maar door. De (nieuwe) gemeenteraad van Limetz was een maand geleden verguld met het bezoek van de Hollandse club, die ,Je Quatorze Juillet" niet vergat, de Franse nationale feestdag. Het werd een ont vangst van heb ik jou daar. Waarbij de Nederlandse gasten zich bijna „unheimli- ch" vonden bij al die vererende lofuitin gen. Leiden en omgeving werden niet vergeten bij een audio-visuele reportage met dia's van Piet Cozijn. Champagne en waardering alom gewerd de Club de Limetz, die op 3 september een reünie voor oud-leden en werkers van het eerste uur houdt, ergens in Leiderdorp, met een lopend buffet, een glas wijn, een Limetz- filmpje enzovoorts. De Club draaide de laatste jaren stilzwijgend door, maar ze is springlevend gebleven. Zeker nu het zilver glanst. De kerkrestauratie is een voorbije zaak, de nadruk van de Club ligt nu meer op de Franse cultuur en de natuur. Ga daar maar aanstaan, want daar zijn velen van ons op uit. Maar dan moet je het wel bij Limetz of zo houden, want er zijn Franse gebieden die het autobord NL niet zo bijster op prijs stellen. breidde tot zes. Pientere gebroeders, die zich het nieuwste van het nieuw ste op transportgebied aanschaften. Het is een Mercedes Benz 300 D Lang, met Binz 2000 am bulance-carrosserie. Voor wie hier enige kijk op heeft moet dit het einde zijn. Alleen de slachtoffers die met de nieuwe Binz vervoerd gaan worden, zullen over dat „einde" een an dere opvatting hebben. Niettemin heeft De Jong thans het neusje van de zalm gekocht, voor een bedrag van rond de 85.000 gulden. Ik heb me hieromtrent laten voor lichten. Eén van de gebroeders aan het woord: „Het toenemend ver voer van patiënten en ver keersslachtoffers gaat bijna hand in hand met stringentere eisen die aan het vervoer wor den gesteld. Wij zijn sinds '48 met dit transport bezig en we kunnen het weten. Die toena me van het ziekenvervoer zit 'm voornamelijk in het toene mend aantal hart- en vaatziek ten en in meer controleritten met patiënten naar en van het ziekenhuis. Het groter wor dend aantal verplegingscentra (die op de artsen in de zieken huizen zijn aangewezen) spe len daarin een grote rol. Mede daardoor hebben wij een nieu we stap gezet". Die stap was de aanschaf van een up to date ambulancewagen. Het ge stroomlijnde vervoermiddel, in de nieuwe en veiliger kleuren gebroken wit met een Turks- groene streep, is geschikt voor het vervoeren van één of twee patiënten. De wagen is uitge rust (en dat is eigenlijk de kern) met een Amerikaanse Femo Washington-brancard, hetgeen er zowat op neer komt, dat alles op wieletjes gaat. Geen gesjouw meer door de broeders, maar een schuiven en op radertjes zetten van de voorzichtige vracht. Er hoeft niet meer getild te worden; de mens in kommervolle omstan digheden wordt eenvoudig „geschoven" van de basis naar het ziekenhuis. Broeder De Jong, eventueel tijdens het vervoer. Dus bijvoorbeeld, als het noodzakelijk is, met het hoofd lager dan de rest van het lichaam. Tot dusver was dit niet mogelijk. Het systeem is snelheidbevorderend, handi ger voor de bediende man kracht, gewoon een stuk efi- ciënter. En als je het woord „efficiënten" hoort vallen, is praktisch bij voorbaat het laatste woord gesproken. De Mercédes Benz op de Binz vindt, volgens de leverancier, steeds meer toepassing in ons land. Gebroeders De Jong kunnen er nu mee pronken als de enigen in Leiden en verre omtrek. Maar de bestellingen verderop komen op gang, als we de Mercedes-betrokken verkoper mogen geloven. „Die 300 D Lang zal deskundigen alles zeggen, ."meent de man. De brancard op wieletjes past ip elke lift; in overige gevallen moet die brancard vaak schuin neergezet worden. Het is ook een vervoermiddel ge worden dat zich best laat ge bruiken in galerijwoningen. Via een paar handgrepen wordt de zieke of gewonde op een zo min mogelijk schokken de manier naar het hospitaal gebracht Zonder gekraak (na delig bij hersenletsel) en ook zonder geschud, want de Binz is voorzien van een niveaure geling, waardoor ongeacht de belasting dezelfde hoogte van de auto in stand wordt gehou den; „constante veringseigen schappen" noemt men dat Woordvoerder De Jong (behal ve de vader zijn er een paar broers): „De verpleging begint volgens de jongste inzichten bij de plaats van het ongeval en niet meer in het ziekenhuis daarom ligt het accent op het belang van he%t vervoer. Er wordt meer eisen gesteld aan ons, ambulancediensten, wal betreft begeleiding van de pa tiënt". De vergat bijna te ver melden, dat de snelle Binz uit gerust is (onder andere, wnat de modernste snufjes zijn tal rijk in het interieur en aan d€ buitenkant) met twee elektro nenflitsers op het dak, di« zelfs bij verblindend zonlicht nog uitstekend waarneembaai zijn, terwijl „knipperlichten* onder deze omstandigheder soms over het hoofd worder gezien. Demonstratie van de nieuwe brancard een (Van onze sportredactie) va"ElDEN Leiden krijgt vanaf 9 okto ber aanstaande zijn wekelijks ijshoc- d ene7"Sebeuren- Vanaf die dag speelt r helton Menken IJshockey" vrijwel iedere rijdag zijn thuiswedstrijden in de I. af-lenken-ijshal. Het team neemt eerst ertel aan de coupe der Lage landen, een ™!*j0mpetitie waarin ook Belgische teams jgteitkomen, en op 13 januari start voor per.lt tweede divisie de competitie. Gister- vond kwam de zeventien man sterke electie, die in totaal zesendertig wed- trijden gaat spelen, voor de eerste haal bijeen met het bestuur van „Ton lenken IJshockey", de heren Nijssen voorzitter), Menken (vice-voorzitter) en fison (secretaris). da ygg Pe kerngroep van Ton Menken IJshockey, die fecoached wordt door ex-HIJS-speler Rob Ver re*- rom, samengesteld uit een viertal spelers uit nq, «e eigen school van Ton Menken, enkele ijs-hoc- g-g key*ers die in Leiden komen studeren, een drietal buitenlanders die al in Nederland speelden, en een groep die van het Haagse HIJS is overgekomen. Ton Menken over de selectie: „We zijn pas laat in de tweede divisie gekomen. Het groepje HIJS- spelers wilde graag in Leiden komen spelen, maar niet in de derde divisie. De Bond ging tenslotte akkoord met de overschrijving en de indeling en met de spelers waren wij toen ook snel rond." De trainerswisseling Brian Randall voor Jean Martin bij HIJS en een bestuursverandering luid den ook het vertrek in van onder andere interna tional Harrie Wielheesen, Gert Pauli, André Jans sen en Theo Dietz. Trainer-speler Rob Verboom, duidelijk tevreden over de komst van zijn oude clubgenoten: „Samen met de Tsjechen Iwan Ko- canda en Jiri Anton en natuurlijk Jean Martin zorgen zij voor de nodige ervaring. Bovendien kunnen de jongens van eigen kweek nu het nodige gaan leren." Ondanks het optimisme over zijn spelersgroep is Rob Verboom nog erg voorzichtig over de kansen van Ton Menken IJshockey in de competitie: „Het is moeilijk te zeggen wat we gaan doen. Je weet niet wat die andere teams kunnen. Vooral de Belgische clubs komen vaak sterk voor de dag. De tweede divisie is in ieder geval sterker gewor den. Maar dat is een pluspunt voor het publiek. TENNISTOERNOOI KATWIJK Janssen, Ivan Kocanda en verzorger Koos Hilleger. Knielend v.l.n.r. Hans Koeton, Gert Pauli en Harrie Wielheesen. De Canadees Jean Martin, Theo Dietz, Frank Dobbelaar en Tony van Lierop ontbrfken op de foto. Gezien de spelers kunnen we behoorlijk hockey verwachten." Dat laatste hoopt ook Ton Menken, die de vrijdag avond in zijn ijshal heeft gereserveerd voor het ijshockey en het recreatie-schaatsen ervoor heeft moeten laten schieten: „Op die vrijdagavond kwa men er gemiddeld altijd zo'n 700 bezoekers. Je weet niet hoe het ijshockey aanslaat, maar als we dat toeschouwersaantal halen zijn we tevreden." Voor Ton Menken vormt hét ijshockey één kant van zijn schaatsmedaille. De ijshockey scholen in Leiden en Dordrecht, waaraan overigens een aan tal spelers verbonden is, de andere: „Het gaat er mij om bekendheid te geven aan het schaatsen, aan ijshockey. Maar niet alles wijkt voor het ijshockey". Recreatie-schaatsen blijft in de ijshal van Leiden, die 19 augustus alweer opengaat, een belangrijke plaats innemen. KATWIJK AAN ZEE - Van de vier geplaatste spelers, die gis teren op tennispark Zee en Duin in het herenenkel B uit moesten komen, is alleen de als nummer zes geplaatste Frans Engelenburg in moeilijkheden geweest De voor het Wasse- naarse OTC eerste klasse spe lende Engelenburg liet zich aanvankelijk overdonderen door Roomburgs eerste team speler Jurgen Peters. Peters speelde de eerste set vrij uit, maar toen de Roomburger zag, dat winstkansen in het ver schiet lagen, verdween de durf een beetje uit zijn spel. Dit gaf Engelenburg de kans vaker de scoren, waarmee hij de partij toch nog net in zijn voordeel kon beslissen. De setstanden waren 46, 75, 64. De ande re prominenten hadden het, zoals gezegd, een stuk gemakke lijker. Korthals liet zich het ver tragende spel van Kallenberg niet opdringen: 6—3, 6—1. Made ra bewees zijn voortreffelijke vorm tegen Steensma via een ruim uitgevallen 61, 62 zege. Robbert-Jan v.d. Feen rekende in recordtempo af met de Duit- COACH TRUMBIC ^STRAFT AAD «VAN MIL [en W*11 °nze zwemmedewerker) nd Niets leek Aad van Mil, de succesvolle waterpoloër van LZ'86, ?ns ®eer in de weg te staan om komend aj. weekend met de Nederlandse water- tgj. Poloploeg deel te nemen aan de Euro pe- kampioenschappen. De 20-jarige Leidenaar had de officiële uitnodi- (je tfng reeds ontvangen en was gereed gj. pm gisteren met het team te vertrek- i„ ken naar Zweden. Maar dinsdaa- avond werd Aad van Mil het slachtof- 'er van een disciplinaire strafmaatre gel van de nationale coach, Ivo Trum- c. De dag vóór het vertrek namelijk begon om 9.00 uur 's avonds in Maa stricht het slotdiner, dat een afslui ting vormde van het trainingskamp aldaar. Om niet midden in de nacht thuis te komen vertrok Aad al na het voorgerecht. Voor Ivo Trumbic, die zich in het trainingskamp ai verschil lende malen boos had gemaakt over het gebrek aan discipline, was dit de druppel die het bad liet overlopen en de Joegoslavische bondscoach zette de afwezige uit de nationale ploeg. Juist voor Aad van Mil, die het nieuws vernam van medespelers die hem op de terugreis passeerden, kwam dit erg hard aan. Aad viel op door de serieuze aanpak van zijn sport: „Ik was van de winter een van de weinigen, die alle selectietrainingen heeft gevolgd. De heb er ontzettend veel voor gedaan om dit te bereiken. Het heeft mij zelfs mijn schooljaar gekost". Aan het begin van het zomerseizoen werd deze ijver beloond met een uit verkiezing in de Nederlandse ploeg. In de afgelopen periode speelde Aad al vele toernooien, o.a. in Spanje, Italië, Duitsland, Hongarije en Rusland. „In deze wedstrijden werd ik meestal in gezet als wisselspeler, ik kreeg steeds meer vertrouwen en scoorde nog wel eens een doelpunt. In Rusland kreeg ik ook complimenten van Trumbic over mijn spel. De sfeer in de ploeg was echter matig en Trumbic maakte zich kwaad over de instelling van sommige spelers en vond dat er niet goed naar hem werd geluisterd". In Maastricht had Ivo Trumbic er zo genoeg van, dat hij dreigde om de eerste de beste onregelmatigheid die voor zou vallen zwaar te straffen. Ongelukkigerwijs moest precies Aad van Mil het voorbeeld zijn voor de macht van Trumbic: „Dat diner was samen met de Amerikaanse ploeg, waar we die avond een oefenpartij tegen hadden gespeeld. Het begon om 9.00 uur en omdat die etentjes altijd lang duren en ik, die het verste weg woonde niet 's nachts na drieën thuis wilde komen, ben ik eerder wegge gaan". Tekenend voor de mentaliteit van de 20-jarige Leidenaar is het feit, dat hij de strafmaatregel van Trumbic niet verwerpt. „Eerder maak ik verwijten aan de bond, die gewoon voor slaap plaatsen had moeten zorgen in Maa stricht. De volgende morgen heb ik Trumbic gelijk opgebeld en excuus aangeboden. De bondscoach week evenwel niet af van zijn standpunt, maar zei wel dat ik na de Europese weer in de Nederlandse ploeg kon komen. De wil wel in het team blijven spelen om een betere kans te heb ben verlaat ik zelfs LZ '86 en ga naar ZLAN/Vitesse maar dan zal er toch nog het een en ander recht gezet moeten worden". (zie ook pag. 11) ser Pepper (6—1, 6—0), maar had daarmee zijn kruit een bee tje verschoten. In de volgende ronde kon hij C-speler Carl Schoon in de tweede set name lijk nog maar net van zich af houden: 6—3, 7—6. Willem-Jan de Jong behaalde een verrassen de 6—2, 6—2 winst op John As- selbergs. De zege was evenwel niet echt sensationeel, want As- selbergs stond bepaald niet ge motiveerd te tennissen. Hij speelde dermate wild, dat hij het was, die alle punten voor De Jong verzamelde. Bij de dames kwamen de twee de en derde geplaatste speel sters een ronde verder. Ineke v.d. Meer schakelde de bij Lisse tweede klasse spelende Ellie v. Reeuwijk uit (7—5, 6—3) en Maureen Meyer speelde zich soepel langs Hanneke Rother (6-3,6-2). In C had de favoriet Piet v. Duyvenvoorde een derde set no dig om zich te ontdoen van de uit Duitsland afkomstige Fule- da. In deze derde set ging het hem uiteindelijk toch nog ge makkelijk af: 4—6, 75, 62. KOUDEKERK Het open C- en D-toernooi van de Kouderkerk- se tennisvereniging Artesia vor dert gestaag. Bij de heren in C vallen tot nog toe geen verras singen te noteren. De als eerste geplaatste Rob Lucas rekende gisteren af met Rob v. Marwijk (6—1, 6—4) en moet het in de kwart-finale opnemen tegen Ton Giberius, die een knappe 7—5, 64 overwinning op Frans v. West uit Zoe term eer bewerk stelligde. In het dubbelspel ligt de strijd volkomen open. Het als eerste geplaatste Roomburgduo L. v. Tongeren/R. v. Marwijk verloor van het HTC-koppel Ba- telaan/Schreuder (46, 6—2, 6-6) en het als tweede geplaat ste dubbel, de gebroeders Van Veen, moest wegens een blessu re opgeven. LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1977 PAGINA S

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5