Staking in Spanje bedreigt toeristen Rellen op Aruba Douwe Egberts: vrije prijzen Hoe later, hoe meer glaasjes op Straatgevechten omgeven bezoek van Elizabeth Handje Pauksch moet naar Zweden £cidóc6oma/nt I Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijtewe jrtenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (16.00 tot 19.00 uur) ^cementen: kwartaal 39,80; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent. Donderdag 11 augustus 1977,67e jaargang no. 2<Jou All you need All you need met „Ondeugende liedjes" op Ned. II om 21.15 uur. Om 20.25 uur Comedy Hour en om 22.05 uur Brandpunt met Koninklijk bezoek aan Ierland. Ned. I om 20.20 uur Evolutie of schepping en om 22.20 uur Moo dy Chorale. Meer zon Op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden, maar geleidelijk meer zon. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richting. Max. temp. van 18 tot 22 gr. Morgen zon: 6.18-21.10 Maan: 3.45-19.22 Schev. hoogw.: 2.26 en 14.54 laagw.: 10.20 en 22.40. Koon an Sam" fepakt W YORK (AP) - De itie van New York ift gisteravond de 24- jge postbeambte Da- Berkowitz aange ven en denkt dat hij [ene is die onder de [m „Zoon van Sam" ruim een jaar tijds i mensen heeft ge ld met een .44 revol- De verdachte David Berkowitz wordt naar een politieauto geleid politie verklaarde een bekeuring we bs fout parkeren rond [tijdstip van de jong- aanslag bij Brooklyn h heeft geleid naar het adres van Berkowitz in Yonkers, een 6,000 inwoners tellende voorstad van New York. Berkowitz zou zijn aanhouding hebben gezegd: „Okee, jullie hebben me te leken." [de auto van Berkowitz werden een geladen revolver van het Diber .44 en een machinegeweer aangetroffen, terwijl in zijn fcning een ander vuurwapen werd gevonden. „Zoon van Sam", zoals hij zichzelf eens noemde in een briefje 6 hij na de moordaanslag achterliet, had er een gewoonte van tnaakt verliefde stelletjes die hun wagen in stille parken hadden' parkeerd met een .44 te overvallen. In totaal heeft de moordenaar I personen gedood en zeven anderen verwond. De slachtoffers Iren allen rond de 20 jaar oud. K werd gepakt na een van de meest uitgebreide speuracties uit [geschiedenis van New York. Er werkte een speciale politiemacht |n 300 man sterk aan de zaak, die de levenswijze van vele yorkers wijzigde. Iwyo: HOTELPERSONEEL WIL WERK NEERLEGGEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Enkele tienduizenden Nederlandse toeristen dreigen met vele duizenden toeristen uit andere landen slachtoffer te worden van een mogelij ke staking van het Spaans hotelperso neel. Dit heeft gedreigd, wanneer niet aan salariseisen en andere arbeidsvoor waarden wordt voldaan, met ingang van zaterdag aanstaande in staking te gaan. Dit zou volgens een voorzichtige schatting zeker 30.000 Nederlandse ho teltoeristen ernstig duperen. De gebieden, waar de toeristen door de mogelijke staking getroffen worden zijn vooral de Costa des Sol en de Costa Brava. De kans is echter zeer groot, dat de staking aldaar naar andere toeriste noorden zal overslaan. Op het hoogte punt van het vakantieseizoen aldaar betekent dit aldus de Nederlandse rei sorganisatoren, een ware ramp. Enkele dagen geleden zijn kellners en ander hotelpersoneel al gaan staken in La Coruna en Santiago de Compostella. Dit dreigt zich thans voort te planten. Men ziet echter nog geen oplossing in dit conflict. De Nederlandse reisorganisatoren heb ben hun contactpersonen in de verschil lende Spaanse toeristengebieden op dracht gegeven van dag tot dag te rapporteren over de gang van zaken. Vele hotels zijn thans tjokvol. Het Spaanse hotelpersoneel is vooral verbit terd, dat vele collega's werkloos zijn, terwijl veel minderjarigen en buiten landse krachten tegen een te laag loon het hotelwerk verrichten. (Van een onzer ver- KOFFIE EN THEE GOEDKOPER UTRECHT Douwe Egberts schrijft van af morgen de winke liers niet neer voor wat zij voor DE-kof- fie en thee moeten berekenen, maar zal voortaan het systeem van adviesprijzen hanteren. Douwe Egberts geelt hiermee gehoor aan een recent verzoek ,van het ministerie van Economische Za ken om de verticale prijsbinding los te la ten en bovendien moet deze belissing worden bezien in het licht van de toene mende weerstand van de middenstand om zich te houden aan vastgestelde prij zen. Albert Heijn en de Konmar hebben me teen vandaag al de prijzen verlaagd. Bij AH gaat een half pond DE-roodmerk koffie 5,65 gulden kosten; bij de Kon- mar 5,60 gulden. Bij Dirk van den Broek beraadt men zich nog over de grootte van de prijsverlaging en hetzelfde geldt voor de Profimarkt en Edah. Ook hier echter zullen de prijzen van DE-koffie en thee worden verlaagd. Overigens loopt DE, die de laatste tijd nogal wat processen heeft gevoerd tegen winkeliers die de prijsbinding wüden ontduiken, vooruit op een verwachte wijziging van de wet economische mededinging. BELFAST (Rtr/UPH. Koningin Elizabeth van Engeland en prins Philip besluiten vandaag hun bezoek aan de Noordierse provincie met een trip naar de universiteit van Coleraine, waar ondanks te zware bewaking dezer dagen nog een bom ontplofte. Gisteren, fj haar bezoek aan het kasteel Hillsborough, even buiten Belfast, eeft de koningin niets gemerkt van het rumoer dat haar bezoek I republikeinse en katholieke kringen teweeg heeft gebracht. nti-Britse betogers leverden gisteren in Belfast slag met de politie de militairen, nadat een demonstratieve mars naar het stadhuis was tegengehouden. De betogers gooiden met stenen, wierpen auto's omver en sta ken die in brand. Bij een bomexplosie wer den zeven mensen ge wond, zij het niet ernstig. Inmiddels beantwoordde de po litie het geweld met rubberkogels en charges. De paramili taire protestantse or ganisatie UDA heeft gedreigd tweehon derd IRA-leden te zullen doden, als de koningin enig leed zou worden berok kend. pndanks een verwonding aan zijn hoofd gaat 'eze Britse militair door met het geven van nstructies tijdens de straatrellen van gisteren. (voor een impressie van deze dag door onze correspondent Bert van Velzen die pagina 7.) Na arrestatie vakbondsleiders ORANJESTAD, Aruba (ANP) Honderden Aruba nen zijn gisteravond na een toespraak van MEP-lei- der Betico Croes, die onafhankelijkheid voor het eiland eist, naar het politiebureau in Oranjestad getrokken om de vrijlating te eisen van twee vak bondsleiders. Daarna gingen ze naar het huis van gezaghebber (burgemeester) Tromp om in felle be woordingen hun ontevredenheid te uiten over de arrestaties. De twee vakbondsleiders waren gisteren aangehouden, omdat ze een pamflet hadden uitgege ven dat volgens autoriteiten van justitie niet door de beugel kon. De demonstratie van Arubanen liep vast op een cordon van zwaar gewapende politieman nen. De Arubaanse vakbonden hebben in een telegram aan de demissio naire Antilliaanse premier Evertsz vrijlating geëist van hun twee leiders. Als dat niet gebeurt willen de bonden overgaan tot acties. Ze sluiten daarbij een algemene staking op Aruba niet uit. In een advertentie heeft het eilandgebied Aruba oud-militairen en ex-politieagenten opgeroepen zich te melden voor een vrijwilligers korps dat het eilandgebied wil oprichten. Een toespraak, die Betico Croes gisteravond voor de Arubaanse televisie wilde houden, is niet doorgegaan, omdat de directie van het t.v.-station vond dat er passages in voorkwamen, die in verband met de gespannen toestand op het eiland niet konden worden uitgezonden. De Antilliaanse kabinetformateur S.G.M. Rozendal heeft inmiddels zijn formatie gereed. Hij heeft bij gouverneur Leito een voordracht ingediend voor de te benoemen ministers. In de wijk van de Falls in Belfast staan politietroepen en stenen gooiende demonstranten tegenover elkaar. BEWUSTELOOS NA WESPENSTEEK EDE Een 41-jarige Edese gemeente-arbeider is in bewusteloze toestand in het streekziekenhuis in Bennekom opgenommen, nadat hij door een wesp in zijn nekslagader was gestoken. De man was bezig met het maaien van de wegbermen in Lunteren. Volgens de politie wordt de bewusteloosheid veroorzaakt doordat na de wespensteek te weinig zuurstof naar de hersenen werd getransporteerd ■en dan mag het weer niet. voor ii... n3) j Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant, ontvangt u als dank een zeer handige „alles-opener". naam: adres woonplaats Stuur als dank voor de mo naam adres woonplaats de alles-opener naar: Politie gaat optreden tegen stickers en handjes op autoruiten (Van een onzer verslaggevers) vrolijk toezwaaien, wordt als rustverstorend voor het DEN HAAG De politie gaat krachtiger optreden verkeer gezien. tegen automobilisten die hun autoramen volplakken Een woordvoerder van de rijkspolitie zegt: „het is niet met stickers, vlaggetjes en „handjes", en daardoor hun zo dat wij tegen één handje bezwaar hebben, maar uitzicht belemmeren. sommige automobilisten maken het wel erg bont en Met name de nieuwste rage, de bewegende handjes die hebben vaak meerdere van die bewegende voorwerpen vanachter tienduizenden autoramen de buitenwereld op de ruit zitten. Voeg daarbij nog eens de diverse stickers en vlaggetjes, dan is het duidelijk dat ze een gevaar op de weg zijn. De vraag is ook, wat komt er nó het handje? De auto-industrie doet alles om door middel van grote ruiten de dode hoeken voor een bestuurder weg te werken en nu gaan sommigen die ruiten weer dichtplakken". Er zijn reeds processen verbaal opgemaakt tegen excessen op dit gebied. DEN HAAG Van alle automobi listen die in 1975 's nachts in het weekeinde een alcoholpromillage hadden van meer dan 0,5 kwam 36% uit Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg. De westelijke provincies, met ongeveer twee maal zoveel nachte lijk autoverkeer, „scoorden" 46% van het landelijke cijfer. De overige 18% van de automobilisten met een alcoholpromillage hoger dan 0,5 kwam uit het noorden en het oosten. Dit concludeert de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersvei ligheid SWOV in haar vandaag ver schenen rapport „Alcoholgebruik onder automobilisten." Het onderzoek van 1975 gaf aan dat 9% van de automobilisten tegen de alcoholwet zondigde. Dat betekent dat in de weekeindnachten gemid deld één op de elf automobilisten meer had gedronken dan wettelijk is toegestaan. Later in de nacht nam het aantal bestuurders met te veel op duidelijk toe. Van twee tot vier uur 's nachts had één op de vier automobilisten volgens de wet te veel gedronken. Bij één op de tien automobilisten was dat promillage hoger dan 1,0. De SWOV tekent hier bij aan dat de kans op een ongeval duidelijk toeneemt wanneer het alco holgehalte van het bloed tussen de 0,5 en de 1,0 promille ligt. Ook in de andere jaren waarin het onder zoek werd uitgevoerd, blijkt dat naarmate het later wordt er meer automobilisten hebben gedronken en dat ze dan ook steeds meer hebben gedronken. Van de automobilisten die te veel op hebben kwam het grootste deel van visite, te weten 45%, terwijl 30% van een bar of café kwam. De overige 25% kwam van het werk, van een vergadering of ging iemand ophalen of wegbren gen. Op weekeindnachten waren er meer jeugdigen op de weg. Van de automobilisten in de weekendnach ten met een alcoholpromillage hoger dan 0,5 was 71% jonger dan 35 jaar. De 1 novemberwet had ook tot ge volg dat het aantal vrouwelijke be stuurders toenam. Bedroeg dit per centage vóór de invoering van de wet ongeveer 9%, in 1975 was dit toegenomen tot 14%. (Van een onzer verslag gevers) Den Haag De West- Duitse pepkoning Karl R. Pauksch, die in een Nederlandse gevangenis verblijft na zijn vlucht- uit Zweden, moet aan Zweden uitgeleverd worden, om daar zijn straf uit te zitten. Dit heeft president mr. Blaauw van de Haagse rechtbank vanmorgen beslist in zijn uitspraak in een kort geding, dat Pauksch tegen de Staat der Nederlanden had aangespannen. Mr. Blaauw heeft zijn eis on gegrond verklaard. Pauksch gaat mogelijk in hoger beroep. ADVERTENTIE Inbrekers aangehouden LEIDEN Een oplettend per soneelslid van een nachtveilig heidsdienst heeft ervoor ge zorgd dat de Leidse politie van nacht snel de daders van een inbraak in een muziekhandel aan de Leidse Haarlemmer straat in de kraag kon vatten. De twee inbrékers, 18 en 19 jaar, hadden voor ruim elf mille aan gitaren en kasgeld ont vreemd. De inbrekers werden tijdens hun karwei gestoord door de man van de nachtveilig heidsdienst. Deze laatste kon het vluchten van het tweetal niet voorkomen, maar wist de politie wel een dermate duide lijk signalement te verschaffen zodat zij wat later konden wor den aangehouden. Blootlopers in Breestraat LEIDEN Twee Leidse studen ten liepen vannacht geheel ont kleed door de Breestraat. Pas santen alarmeerden de politie, die het tweetal aanhield. De stu denten, 21 en 22 jaar oud, vertel den dat zij tot hun aktie waren gekomen om een weddenschap te winnen. De politie nam het tweetal mee naar het bureau en voorzag hen daar van kleding. Na een schrobbering konden zij huiswaarts keren. Tasjesrover aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft gisteravond een 16-jarige inwoner van Voorschoten aan gehouden op verdenking van het plegen van diefstallen van damestassen. De jongeman be kende tijdens het verhoor vijf berovingen in Leiden. De jonge man is ingesloten.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1