S8I deTijd ACCENT Steeds meer fabricage van meeneem-meubel m Kedostria lijkt ff op een steen llf m D Ook PvdA bang voor discussies Met ruimte woekeren in badkamer di&ENE Prins over functies water op bijeenkomst in Delf - PAGINA 10 LEIDSE COURANT NA NOORDELIJKE LANDEN NU OOK IN NEDERLAND: Tekst: Tiny Francis De Nederlandse meubelindus trie werpt zich krachtdadig: op de fabricage van .jmeeneem- meubelen". Typisch eigentijds. In Scandinavië vindt niemand het vreemd een demontabel in de winkel gekocht kastje of zit meubel onder de arm mee naar huis te dragen. In de noordelij ke landen heeft bijna elk gezin een vakantiehuis en daarin past geen duur antiek. Weinig meu belen worden in Scandinavië dan ook ambachtelijk gemaakt. Het is gooi- en smijtwerk in de fabriek, wel van goed hout, mooi getekend grenen waarin de nerven zichtbaar zijn, een materiaal dat leuk staat in een luxe bungalow maar ook in een simpele fjordenhut. Internationaal wordt het mee- neemmeubel hoog gewaardeerd. In Amerika weet men er ook weg mee. Een juffrouw in een meubelzaak met toonkamer ver koopt binnen een paar minuten voor tonnen (dollars). De klant komt de showroom binnen, maakt keuze uit het gebodene en vult een kaartje in met cor responderend cijfer dat zijn weg vindt naar de computer. Deze hikt even en hup daar gaat een seintje naar het magazijn, waar de losse elementen, waaruit het gekozen meubelstuk bestaat au tomatisch op een transportband terecht komen. Een paar van garmen stoppen die in een kar tonnen doos, klap van een ma chine en daar rolt de fauteuil goed verpakt naar de klant, die betaalt aan de kassa. De kosten factor speelt bij deze prcedure een rol van betekenis. Men spaart personeel en tijd. De klant ziet en pakt mee. In Ne derland gaat het ook al die kant op. Om aan woonruimte te ko men zijn jonge mensen wel ver plicht tegen een hoge hypothee krente een huis te kopen. Daar door zitten ze tot hun nek in de „hypotheekschuld". Er blijft weinig geld over om meubilair te kopen. Doe-het-zelf is dan de leuze. Men stapt in zijn autootje en kart naar de meubelzaak. Dit zitmeubel bestaat uit zijstukken van een vaste constructie en dwarslatten. Met enkele „inbusmoeren" (gepolijste messing of zwart gemoffeld) is de stoel in een wip klaar. Het meeneemmeubel knipoogt en handen jeuken om de onder delen met de zogenaamde bijge leverde inbusmoertjes in elkaar te schroeven. Het hele geval gaat in de achterbak van de auto (of op de imperiaal); bij behulpzame winkels is er nog wel eens een knaap te vinden, die bij het laden helpt. Een chef meubelafdeling uit een Amster dams warenhuis „Bij ons kan je stoelen, boekenkasten, salon tafels, eetkamersets, toilettafels* kopen om ingepakt mee te ne men. Een fauteuil bestaat uit vijf zes onderdelen. In twintig minuten zit die in elkaar". Een boekenkast? „Tien minuten, me vrouw. Dan staat hij". Kosten besparing 40.— per meubel. Dat tikt mooi aan als er een heel huis moet worden ingericht. Als jonge mensen een beetje uit de financiële lasten raken kopen ze wel stijlmeubels.. In die sector overigens hoeft niemand op zoek te gaan naar demontabele spullen. Een Haags meubelhan delaar van een klein bedrijf bij wie dagelijks zo'n vier tot vijf meeneemmeubels de deur uit gaan: „Mijn ervaring is dat bin nenkomende klanten niet uit zichzelf naar losse elementen vragen. Pas als ze demontabele meubels kant en klaar in elkaar gezet zien staan, krijgen ze be langstelling. Het is een gemak kelijk manier van kopen". Personeel „Tegenwoordig heeft niemand meer personeel, man en vrouw werken beiden. Dat zit je me teen met het bezorgprobleem. Wanneer is er iemand thuis om de .boe] aan te pakken? Neem je de aankoop zelf mee, dan ben je van die trubbels alvast af. Het meeneem(doe-het-zelf)meu- bel is ook goedkoper. Bij de ene winkel natuurlijk voordeliger dan bij de andere. Het gaat er maar om: hoe calculeer je? Bij ons loopt wel eens een knulletje rond die een half uurtje niets om handen heeft. Dan zeg ik: „zet jij dat kastje eens gauw in elkaar". Daarna neemt de klant het zelf mee. Zo heb je al gauw 15.— voor hem verdiend. 10.— voor het werkje; 5.- bezorgloon). Beroepsmeubelma kers zijn veel duurder dan zo'n halfwasje". Als eerder gezegd: in het buiten land wordt het meeneemmeubel steeds populairder, maar in Ne derland ligt het systeem op gro ter schaal ook al klaar. Koop- en verkoopgedrag wijzen in het algemeen in die richting. In ver schillende grote, drukke waren huizen zoekt men zich soms scheel naar een bediend perso neelslid. Behalve dat er in de verste verte geen verkoopkracht te zien is heeft men er één gevangen dan schrikt- die zich uit de voegen als je iets vraagt. Bijvoorbeeld of een bepaalde jurk „er nog in het blauw is" dan wel of er ook rood houten closetrolhouders voorradig zijn? Meestal is een knik of handge baar naar rek of vak het ant woord. Men heeft het veel te druk met organiseren, goederen verplaatsen, zaken afhandelen in onduidelijke kantoortjes ach ter de schermen. Tijd vooi-'voor lichting is er niet of nauwelijks meer bij; de mensen zijn over belast door personeelsschaarste, vooral in afdelingen waar voor delige goederen zichzelf wel aan de man kunnen brengen. Service Zodra de prijzen stijgen wordt echter meer service verleend. De tendens gaat evenwel steeds duidelijker de richting uit van „help uzelf", geef je ogen de kost, voel, tast, kies geheel op eigen verantwoording. Een am bachtelijk meubelmaker uit Delft: „Natuurlijk heb je mee neemmeubels. Die verkoop ik niet. Dat zijn eenheidsartikelen, zielloos en zonder persoonlijk heid". Ingetrapte open deur. De weg is vrij zich kostbaarder, fraaier, stijlvoller meubels aan te schaffen. Maar een groot aan tal mensen die bij een nieuwe inrichting of aanvulling van het interieur (studentenkamers, werkende jonge echtparen) is gebaat met meeneemmeubels, die fluitend in elkaar kunnen worden gezet. Met een frisse jeugdige smaak is er van hout, jute en een heleboel planten een plezante leef- en woonruimte te maken, waarin het fijn is om te rnwmwÊmwmmm Badkamermeubel van eikenhout met goede afwerking. Veel flats en nieuwbouwhuizen hebben maar een kleine ba- druimte. Teken des tijds is dan ook dat fabrikanten hebben ge-' leerd met ruimte te woekeren. Onder de vroeger vrijstaande wastafels maakt men tegen woordig een inbouwmeubel met twee wasbakken, waaronder zich kastjes bevinden voor beauticase, mandjes of doosjes met benodigdheden en een te gen een kastwandje gemonteerd handdoekenrekj e. De spiegel daarboven is ge plaatst in een nis, die aan de zijkanten ruimte biedt voor al lerlei zaken die men bij het wassen en de verdere lichaams verzorging nodig heeft Pal rechts naast het wastafel-ele ment een hang-kleerkast met schoenenrek aan de binnenkant van de deur. Links van de was tafel nog een uit verschillende delen bestaande dubbele kast met planken voor linnengoed, krullerset, opslag tandpasta en medicijndoos. Verschillende badkamers kunnen ook op maat worden ingebouwd. Het mate riaal varieert van goedkopere tot duurdere houtsoorten en kunststoffen. Voorts zijn er nog vloerprogramma's, bestaande uit een wastafelzuil, toiletcombi natie en een bidet als aanvulling op reeds bestaande aan de wand hangende elementen. Uit voeringen zijn er in alle kleuren en vormen. Evenals bepaalde diersoorten zijn sommige planten dojHj de overheid beschermd. Ze mogen niet op grote scha uit de natuur geroofd worden om ze voor uitsterven I behoeden. Niettemin komen ze zo hier en daar in tuintjl van liefhebbers te voorschijn. Met grote zorg en tede heid kweekt men ze of heeft men ze misschien eens ai-wn babietje van die soort voorzichtig ergens uitgegraven behoed. In Nederland bijvoorbeeld valt de duindoor die het duinlandschap weet op te vrolijken, onder burf schermende maatregelen, wat niet wil zeggen dat mP de plant niet eens in een border aantreft. In Z-Afril|# is de Kedostria, een zeer zeldzame plant, die daar holl] bescherming geniet. Ze groeit in de natuur, maar o* hobbyisten geven haar aandacht. Ze kweken haar liefdt vol en staan erbij te dansen als ze willig is te bloeiejNK Bevoorrecht is de Nederlandse bloemist die door midd£ d van zo'n relatie met een echte Kedostria in zijn étalajpg kan pronken. Ze is een unicum, waarover men d»d f bijzonderheden in geen enkel (ons bekend) plantenbodn^1 kan vinden. Zelfs in de Amerikaanse uitgave „Exoticatrsla een soort planten-encyclopedie met meer dan 1000 fotcinsei komt ze niet voor. Bloemist, kweker noch liefhebbfijc krijgt haar dan ook vrijwel nooit te pakken behalve ak>°r<: hij uitzinnig geluk heeft. De „Kedostria" lijkt (in vdprsli schillende grootten van een vuist tot een flinke groeit6 kool) op een (uitbottende) steen. en De knol - want dit is ze - gaat met wat bladeren vanujerst het centrum uitlopen en vormt aan de onderkant eeiDie merkwaardig netwerk van wortelvertakkingen. In aard eini gepot en op een goede lichte plaats staande - (wel zonnjf maar niet branderig) maakt ze mooie gele bloemen dï de hele zomer bloeien. Het beste is het om in het begi^_ voorzichtig te zijn met water geven (de knol mag natuu^l lijk niet rotten) en als de „steen" uitloopt de waterton voer langzaam vermeerderen. Zodra de plant bloeit, heeft ze niet alleen meer vo< nodig, maar ze kan door haar toenemend grillig vert kend wortelstelsel ook meer vocht opnemen. Wannet de bloemen afsterven in het najaar moet de plant e< rustperiode aangaan in een temperatuur, schommelen! tussen 15 gr.-18 gr. Ze behoeft dan weinig verzorging Als 't met haar een beetje lekker zit, is ze een blijvend! plant, die liefhebbers een reuze kick geeft. Normaaj komt men er bijna niet aan. Indien wèl, moet men 45,75,-voor neerleggen. ELSEVIER heeft een interview met Hans Wiegel. „Ze doen maar. Wij presenteren ze de re kening wel. Zij hebben vanuit een oppositiesituatie veel zetels gewonnen. Ik zal de partijen die het tweede kabinet Den Uyl ma ken, de vreugde besparen dat wij in de put zouden gaan zitten over het feit dat zij het ons onmogelijk maken in de Tweede Kamer iets te bereiken. Wat dat betreft hebben wij eelt op onze ziel. Ze krijgen hun problemen wel met elkaar: „er liggen bom men genoeg onder dat nieuwe kabinet". Voorts een vraagge sprek met het scheidende hoofd van het Nederlandse Werelddia- conaat dra. A Went. „Voorals nog constateer ik dat rijk en arm elkaar niet of maar zeer incidenteel naderen. De bewust wording van hun armoede groeit onder de arme volkeren van de derde wereld veel harder dan hun welvaart." Het politie ke hoofdartikel zegt: „voordat het CDA met de PvdA in zee gaat voor een nieuwe regerings periode, is het zaak te weten voor welk soort buitenlands be leid het nieuwe kabinet kiest. De huidige stilte op dit front doet vrezen dat het CDA zich op sleeptouw zou laten nemen door een minister-president, die gesteund door een fanatieke achterban, blind blijkt te zijn voor gevaarlijke, on-Nederland- se en ondemocratische tenden- zen binnen zijn eigen partij". over één a twee jaar zijn beslag zal krijgen. Het is de vraag of de kiezer dit op 25 mei heeft bedoeld". Plus de voorspelling: „bij de volgende verkiezingen verliest het CDA zijn linker vleugel en dan is de politieke tweedeling een feit en een pro gressieve meerderheid een grote waarschijnlijkheid". Voorts een artikel over het jongste succes volle Mariapelgrimsoord Bohan in België. „Natuurlijk zijn het altijd aantrekkelijke plaatsen om naar toe te gaan. Mooie omgeving. Voor velen een uit stapje en attractie. En een zegen voor de middenstand" WU NIOMUWP m De HAAGSE POST schrijft over het schijnsucces van de formateur: „hoe dichter de mist, hoe makkelijker het voor de stuurlui aan Haagse wal is te roepen dat men nog steeds op koers zit. Ondertussen verza melt de formateur munitie voor een nieuwe kabinetscrisis die bimB5h In VRIJ NEDERLAND een arti kel over de PPR op het kruis punt. Ria Beckers: „we sluiten niet uit dat de formatie alsnog spaak loopt en de PvdA ons nodig heeft om de positie van de progressieven te versterken. We zijn bereid daarover te dis cussiëren. „Doeke van Egtel, se cretaris van het partijbestuur, echter benadrukt dat de PPR zich niet kostte wat kost vast zal klinken aan de PvdA". Je kunt ook aan de mogelijkheid denken dat PPR, PSP en CPN hun par lementaire werkzaamheden gaan coördineren". Bas de Gaay Fortman tenslotte: „de PPR heeft zichzelf in het isolement gedrongen. De kiezers hebben deze lijn onomwonden afgewe zen. Ze hebben geen behoefte aan een SGP van de kernener gie. De consequentie voor de PPR zou moeten zijn dat zij weer terugvalt op de lijn van regeringspartij willen zijn". Het blad publiceert het laatste inter view met de overleden filosoof Ernst Bloch. „Wat zou bijvoor beeld het groot kapitaal aan de ecologie kunnen hebben? Vast wel iets. Waarom duikt de pro blematiek pas de laatste tien jaar op, terwijl er al minstens honderd jaar ecologisch gezien erge dingen aan de hand zijn? Daar zit ideologie in". Ook in DE TIJD veel aandacht voor de PPR. Bas de Gaay Fort man: „we moeten er aan gaan werken weer sympathiek gevon den te worden. Dat kan door weer te willen meedoen in de coalitiepolitiek en door dat te doen met de nodige bescheiden heid. Metdrie zetels hebben we weinig te eisen. Met 7 zetels was dat trouwens net zo. Meewerken aan de coalitiepolitiek kan de komende jaren middels het re geerakkoord met de PvdA, ook al staat onze handtekening niet onder het kabinetsprogram". Voorts een interview met de Amerikaanse econoom en theo loog Paul Abrecht. „Ik weet dat het in laatste instantie niet de kerk in de zin van theologen, leraren en predikanten zal zijn, die op een dag de antwoorden zal aanreiken. Neen, dat zullen de leken zijn, die de creatieve en kritische geesten van onze tijd vormen. Hun strijd eri hun ontdekkingen in de strijd zijn de opwindende gebeurtenissen". Een portret ook van een diere narts. „Wat is de funktie van kleine huisdieren? Je hebt men sen die niets meer op de wereld bezitten behalve één goudvis in een kom. Moet ik dan medelij den hebben met die vis of met zo'n eenzaam iemand, die al zijn liefde aan zo'n vis kwijt moet? Bij de behandeling van dieren kom je veel tragiek van mensen tegen". In Accent zegt Jan Terlouw van D'66: „ik vind dat de WD ope ningen moet maken om als rege ringspartner een positieve rol te vervullen. Ik zie in de verdere toekomst een coalitie met de VVD best zitten en dan zou het CDA in de oppositie kunnen". Hans Wiegel antwoordt: „als Terlouw oprecht meent dat D'66 de deur naar de WD moet ope nen, dan moet hij dat niet doen pas over een jaar of vier als wij een soort examen van goed ge drag zouden dienen af te leggen. Neen, dan moet hij nu de gevol gen van zijn uitspraak trekken en met ons gaan praten". Hervormd Nederland praat met de godsdienst-socioloog prof. P. Smits. „Mensen bij de VPRO en Vrij Nederland bijvoorbeeld denken vaak dat christenen al- tijd de vooruitgang in de weg staan. Daarmee miskennen ze dat er in de kerken ook heel andere ontwikkelingen gaande zijn, ook al is het tempo wat langzaam". Ook een artikel over de CPN. „Ik zie geen duidelijke aanhangers van ht Eurocommu- nisme, misschien Wolff, maar ook bij de jongeren niet. De jongere CPN-leden zijn over het algemeen geen Euro-communis ten. Als je in het buitenland de CPN noemt, beginnen ze te la chen. Ze vinden het een bela chelijke organisatie. De CPN wordt niet serieus genomen". Een interview tenslotte met Ko Wieringa, oud-kamerlid en nieu we burgemeester van Enschede. „Toch bekruipt me het gevoel dat, nu wij midden in de bespre kingen over de zware economi sche problemen zitten, we de wezenlijke discussie niet aan durven om als heel Nederlandse volk de offers te brengen. Ook in de PvdA durft men die we zenlij kè discussie in al zijn con sequenties niet aan". De Groene Amsterdammer vraagt zich af wie de CPN uit het slop haalt en tot een politie- <e factor van betekenis maakt. ,Om de CPN van de grauw sluiers te ontdoen, zullen de zon debokken van Paul de Groot, de ?rote groepen leden die tijdens ie discussies duidelijk andere geluiden hebben laten horen, liet in hun schulp moeten krui pen". In dit kader ook een inter view met de Euro-communist lean Elleinstein. „De Sovjet (Jnie is een kaartenhuis en de Sovjetleiding weet dat. Dat is >ok de reden waarom ze kritiek niet durft toe te laten en zich liet tot hervormingen wilde la ten verleiden. Het kaartenhuis •nócht eens instorten.... het re sultaat is echter dat er niets gebeurt". Voorts een artikel over schoolverlaters, die het bos ui worden gestuurd. „Er is wei nig reden tot enthousiasme over de veralgemening van de be roepsopleidingen zoals die zich nu voltrekt. In het algemeen kan gesteld worden dat het ge vaar er op dit moment dik in rit dat LTS-leerlingen van alles een beetje leren en dus uiteinde lijk met verdomd weinig in een ransel de school uit gaan". VIJFTIG JAAR WATERLOOPKI LABORATORIUM DELFT Prins Claus heeft gisteren bij het vijfigjarige wa terloopkundig laboratorium in Delft ongeveer vijftig directeu ren bijeen van waterloopkundi ge laboratoria uit de gehele we reld toegesproken toen hij een driedaags colloquium officieel opende. In een toespraak heeft hij de verschillende functies van het water uiteengezet. Daarbij sprak hij over de voor ziening van de mensheid met direct drinkbaar water: twee en een half procent van het water op aarde is drinkbaar en daar van is minder dan 0,4 procent geschikt voor onmiddellijk ge bruik. Lokale factoren ij Maar ook over de technisd problemen, die met water te njAl ken hebben, heeft de prins fmj sproken, waarin hij die weifN; zaamheden betrok, bijvoorbe (j0 het aanleggen van havens, lis in economisch opzicht de l en trekkingen kunnen verbeter Ol en in evenwicht brengen tuss vc de derde wereld en de geïndi tnaliseerde landen. Hij merl daarbij onder meer op, bouwkundige werken niet transporteerd kunnen wordf hetgeen inhoudt dat de desku digen de lokale factoren in hi beschouwingen voor het we op de tekentafel moeten opn j mea i Aanslag op missiepost in Rhodesié SALISBURY (LTD In een missieziekenhuis in de streek Lupani, in het westen van Rho- desië, zijn een blanke arts en een zuster vermoord, volgens de Rhodesische autoriteiten door nationalistische guerrilla strijders. In hetzelfde gebied kwam zondag een Oostenrijkse aannemer, Rudi Kogler om het leven in een vuurgevecht met vijf overvallers van de missie post Regina Mundi. Volgens de Rhodesische autori teiten zijn in nog geen jaar ti; 1 elf blanke missionarissen d<x guerrillastrijders gedood. And; re berichten, onder meer van c Londense Observer en de W reldraad van Kerken betwijf' len of deze overvallen wel doe de nationalisten worden uitff voerd. Volgens deze berichte is er in veel gevallen sprake v» provocerende acties van RIK desische regeringstroepen, di zich als guerrilleros vermoc men.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10