SPORTIEF GEBAAR van Leeuwen: ..Langs de meest directe weg naar net doel moet ons parool zijn Op zich was dat ware het niet bondscoach van Leeuwen opereer- aanvaller, K ore vaar zijn degelijk- als verdediger. merkwaardige feit deed dat tijdens de recente icampagne uitgerekend de- 'ee voormalige jeugdinter- inals de enigen waren die waren van een vaste in het elftal van FC Den Voor het overige, met uit- ;ring van uiteraard doel- Hans Galjé, heeft trainer in Malatinsky nogal wat ex- inten uitgevoerd alvorens idelijk zijn basisteam voor Er kon dan ook al worden vastgesteld dat Den Haag na het vertrek Aad Mansveld en het af- fcid van Ton Thie een moei- e in N se^oen gaan doonna- sen Henk van Leeuwen erkent 's' Maar hij stelt aan de ande- lant vast dat hijzelf, en met n de hele selectie van FC j i Haag, er op gebrand is de aelera 'nc^rulc van het vorige if ler« 'PÜtiejaar uit te wissen, en wei i ons heb door verschillende oor- llers i en een mislukt seizoen ach- ïraten de rug", zegt Henk van ze vei tuwen. „Ik was alles bij el- n het ff een half jaar uitgeschakeld door blessures, wijl ik bovendien zat met de onderhandelingen il spell ff een nieuw contract. Al die dingen waren er ng erh1 aan dat ik te weinig presteerde. Maar nu ipen. dat diploma van makelaar op zak heb, ga ik proW geheel toeleggen op het voetballen. Ik ben echt ïle we i plan er een goed seizoen van te maken. Maar t pulvoegt hij er realistisch aan toe, „dat neemt le spimüjk iedereen zich altijd voor..." Us ze rik van Leeuwen (26) zal waarschijnlijk de enige ils ze tballende makelaar in Nederland zijn. Die uit- ;st in tderingspositie is een gevolg van het feit dat an val! blonde aanvaller al vroeg is gaan nadenken pioen r wat er na de voetballoopbaan moet gaan lan n «uren. il je heb altijd verder gedacht dan mijn neus lang ond« Wat ik in ieder geval niet wilde is later een s gev*P terug doen. Daarom heb ik eerst mijn mid- et ed istandsdiploma gehaald en na twee jaar die >f kun leiding tot makelaar afgerond. Over een paar wil ik er ook assurantiën bij gaan doen. Dan indse n ik me te zijner tijd vestigen als makelaar en wel d 'ens die verzekeringskant erbij doen", echts eerste stap op weg naar een goede maatschap en tac ijke positie heeft Henk van Leeuwen dus al il ach «t Sinds kort is hij in dienst van een make- rdeert fskantoor, waarvoor hij binnen afzienbare tijd pt iei*1 filiaal in Rotterdam hoopt te openen. „Ik krijg In mijn baas De Sijde alle medewerking om te iviërs ttballen", stelt Van Leeuwen met genoegen vast i bijw igenlijk kan ik er natuurlijk niet veel naast op E*en, want ik ben f uil-prof. Maar er tussendoor Iparta n ik wat klusjes opknappen en al vast wat 1 van baring opdoen. Ik ben overigens wel blij dat ik l: „In i laatste studie nu achter de rug heb. Ek heb ede vin paar jaar hard zitten zwoegen op zolder, ik eit di f> mijn vrouw nauwelijks. Zelfs tussen de trai- ngen door zat ik te blokken". van Leeuwen beeft zijn toekomst al groten- zeker gesteld. Hij zicht zich nu eerst op zijn ievc carrière en hoopt dat zijn mogeltjkbe- als centrumspits, die hij eerder etaleerde bij 'cnoord en Roda JC de komende competitie 't beter tot zijn recht komen. lERG*k heb er wel vertrouwen in", zegt hij. „We ZEIST/OVER VEEN - Het Ne- derlandse voetbal beeft bet En gelse al lang overvleugeld. Ruim een half jaar geleden, werd dat nog eens nadrukke lijk bewezen. Toen Oranje op Wembley bet Engelse elftal vernederde. Toch is Nederland Engeland niet op alle voetbal fronten voorbij gestreefd. We liswaar is er in voetbal tech nisch opzicht weinig meer te leren van de Engelsen, maar met vele andere facetten staat Nederland nog in de kinder schoenen, vergeleken bij de En gelsen. De verhoudingen in de trainers- wereld vormt daar het spre kendst voorbeeld van. In Enge land is het al sinds het begin van deze eeuw een doodnorma le zaak dat de technische staf wordt gevormd door een mana ger en een aantal pure veldtrai- ners. Een situatie die pas de laatste jaren ook in Nederland enigszins is ontstaan. „Maar", zegt Joop Brand, „in vele geval len wordt in ons land met de manager gewoon de admini strateur bedoeld. De typisch Engelse wisselwerking mana- ger-veldtrainer kom je ook nu nog maar bij een paar clubs tegen. De koppels Kraay-Noter- mans bij AZ '67, Maaskant* Coerver bij Go Ahead en ik en Jan Mak bij Volendam zijn ei genlijk de enige tandems die allebei het grote A-diploma hebben." Joop Brand weet waarover hij spreekt Als geen ander is hij ingevoerd in de Nederlandse trainerswereld. Brand is im mers als full-time docent ver bonden aan het CIOS te Over- veen, werkt ook regelmatig als gastdocent in het Zeister KNVB-centrum mee aan de A- en aan de B-cursus voor oefen- meesters, en maakt deel uit van de NSF-commissie, die binnen kort een speciale coaching-cur sus het levenslicht laat zien. Wem vervuld Brand is compleet bezeten van het opleiden van jonge mensen die zich na hun studies gedi plomeerd bezig kunnen houden met bet opvangen en begelei den van de jeugd. .Daarom ook heb ik vorig jaar gekozen voor een vaste rijks aanstelling", aldus Joop Brand „Die trainerswereld is best aar dig maar ik koos toch voor een beetje sociale zekerheid toen ik vast bij het CIOS begon. Daar naast interesseert de jeugd me nu eenmaal Toen ik zelf op het CIOS zat, was het al mijn grootste wens om daar ooit nog Voetbaltechnisch ligt Ne derland niets achter op En geland, eerder voor. Maar op andere punten kan nog veel geleerd worden. De „Engelse wisselwerking manager-veld- trainer" komt in Nederland zelden voor. Hans Kraay boven Jan Notermans bij AZ '67 is er een voorbeeld van. hebben dit jaar harder getraind dan ik ooit heb meegemaakt Dat moet tot resultaat leiden. Op de lange termijn pluk je vruchten van zwaardere arbeid. We zullen, vind ik, op kracht moeten gaan spelen. Er is niet zo veel kwaliteit in het elftal daarom moet je dat compenseren. Het moet alle maal niet te ingewikkeld gaan, laten we maar gaan voetballen zoals Roda. Langs de meest directe weg naar het doel dat zal ons parool moeten zijn. Het enige bezwaar is dat we geen echte vleugelspitsen hebben. Maar dat was onder Boskov al zo. Voor mij in het centrum is dat wel een nadeel Je krijgt te weinig bruikbare voorzetten". Henk van Leeuwen ziet een taak voor de oudere spelers in het elftal, vooral nu er waarschijnlijk komend seizoen grote persoonlijke inzet moet wor den gedemonstreerd. „We zullen de jongeren beter moeten opvangen", vindt hij. Je loopt bijna met een pupillenelftal op het veld als je naar de leeftijd kijkt Maar die jonge gasten moeten dan wel wat aannemen". „Als ik in het veld aanwijzingen geef en er wordt teruggeschreeuwd „Bemoei je met je eigen zaken" of iets in die trant dan gaat het niet goed. Ze moeten wel iets kunnen accepteren. Toen ik nog bij Feyenoord speelde zei ik meneer tegen Moulijn en Pieters Graafland. Kijk, dat hoeft nou ook weer niet het kan trouwens helemaal niet meer. Maar je gaf als broekie wel blijk van respect En dat is er nu niet bepaald altijd. Tenslotte is het toch zo dat ik al tien jaar betaald voetbal speel, dus ik heb heus wel enige ervaring". Henk van Leeuwen begint aan zijn vierde seizoen bij FC Den Haag. Hij verliet Roda JC, waar hij terecht kwam omdat hij bij Feyenoord de fameuze Ove Kindvall voor zich wist met wie concurrentie strijd een uitzichtloze opgave was, voordat deze Limburgse ploeg onder leiding van Bert Jacobs een spectaculaire opmars inzette. Hij moest met Roda, met welk team hij de promotie naar de eredivisie meemaakte met ondermeer zestien doel punten, ook tegen de degradatie knokken. „Het doet me niets dat het met Roda JC nu goed gaat Ik heb het hier naar mijn zin. Ik wil nu met FC Den Haag goed voor de dag komen. Daar word ik tenslotte goed betaald". FRANK WERKMAN Dag in dag uit krijgt li de Leidse Courant in de bus. Met al dat flitsend gebrachte sportnieuws. Met 's maandags een aparte sport-bijlage. Gun uw buren ook wat. Geef ze de bon, die recht geeft op een 14-daags gratis proefabonnement. Maak een sportief gebaar. Joop Brand: „CIOS biedt tal van mogelijkheden voor beroepen in de vrije sector." eens als docent terug te keren. Dat is nu gebeurd. Daar ben ik blij om, hoewel ik toch ook verheugd ben dat ik, nu bij Volendam, nog altijd voeling kan houden met het betaalde voetbal" In Overveen bevindt zich een van de vier CIOS-ins tellingen in ons land. De andere staan in Sit- tard, Heerenveen en Haarlem. Ieder jaar melden zich vele honderden middelbare scholie ren aan de poorten van het CIOS om daar onderwijs te kunnen krijgen. Van hen kun nen slechts driehonderd ge plaatst worden. Brand: „We be ginnen meestal met zo'n tachtig eerstejaars studenten per CIOS. Na het eerste jaar vallen er gemiddeld tien af. Het derde en laatste studiejaar zijn het er nog eens tien minder die over gebleven zijn." Het CIOS biedt tal van mogelijk heden. Brand: „Vooral voor be roepen in de vrije sector. Ik denk aan judo-schoolhouders, tennisleraren, turnleiders en be geleiders in het buurt- en club- huiswerk. Veel van onze pupil len komen trouwens in het vor mingswerk terecht, maar ook de brandweer en de politie kun nen regelmatig sportinstruc- te urs plaatsen." Gering deel Van de groep leerlingen die rich elk jaar aanmeldt, komt slechts een gering gedeelte in de voetbalwereld terecht Brand: „Vorig jaar waren er veertien, die na het CIOS door wilden gaan naar de KNVB- STUUR mij de Leidse Courant 14 dagen gratis en vrijblijvend toe. naam: - adres: plaats: - tel.nr.: Deze bon in open envelop, zonder postzegel, sturen naar: Antwoordnummer 349, Leiden Niet zo verwonderlijk, want een afgestudeerde ClOS-leerling met als specialiteit voetbal, be zit het C-diploma en dat is on voldoende om aan de top te mogen trainen. Brand: „Dankzij een voortreffelij ke samenwerking tussen het CIOS en de KNVB kunnen ClOS-leerlingen meteen door gaan voor het B-diploma. In feite vormen zich elk jaar in Zeist drie groepen. Naast zij die van het CIOS komen, heb je nog de M.O.-ers en de groep van oud-voetballers. Die drie groepen trekken in Zeist ge scheiden op. Natuurlijk hebben zij allemaal hetzelfde eindexa men, maar het is niet zo dat zij door elkaar gehaspeld worden. Dat kan ook niet, want de M.O.- ers en de oud-voetballers heb ben meestal gewoon hun werk, terwijl de ClOS-mensen alleen maar studeren." discussie. „En terecht", oor deelt Joop Brand. „Er valt ont zettend veel op aan te merken. Vandaar dat er tal van veran deringen zullen komen". Het uitgangspunt bij die wijzigin gen is het keiharde gegeven, dat de Nederlandse jeugd in sportief opzicht verwaarloosd dreigt te worden. Brand: .La ten we het alleen maar over voetbal hebben. Tien jaar gele den was straatvoetbal een doodnormale zaak Door al het verkeer wordt er bijna niet meer op straat gevoetbald. Daardoor is ontzettend veel ta lent en spelvreugde verloren ge gaan. Pas de laas te tijd wordt geprobeerd het straatvoetbal te verplaatsen naar het veld. Nog maar een paar jaar geleden zag je op woensdagmiddag bij di verse voetbalclubs zo'n tachtig pupillen met een trainer de ge hele middag rondjes lopen. De bal kwam er nauwelijks aan te pas." .Pas nu begint het besef door te dringen dat je bij die clubs drie of vier gediplomeerde trainers moet neerzetten, die de kinde ren lekker met de bal laten stoeien. Te veel is de nadruk gelegd op conditie. Balvaardig heid was iets waar nauwelijks aandacht aan werd besteed. Mede dank zij de verregaande integratie tussen de KNVB en het CIOS hebben we nu ten minste een groot aantal jeugd leiders die op verantwoorde wijze met die kinderen kunnen omgaan. Er wordt bij sommige clubs weer echt met de jeugd gespeeld. Feyenoord en Haar lem zijn uitstekende voorbeel den. Daar lopen minimaal drie trainers rond die met de jeugd bezig zijn." men in het studiepakket voor het A-diploma Dat papiertje wordt daardoor wel moeilijker te behalen, maar dat is ook nodig. Het is natuurlijk leuk om elk jaar een aantal A-trainers af te leveren, maar als voor hen geen werk is moet je je toch gaan afvragen waar je mee be zig bent" In die nieuwe opzet is ruimte gemaakt voor tal van zaken die in Engeland al jaren de ge woonste zaak van de wereld zijn. Brand: ,Jk noem alleen maar bedrijfsvoering, het af sluiten van contracten, het om gaan met de publiciteitsmedia, organisatie, sociale en economi sche begeleiding. Allemaal fa cetten van het voetbal die op de oude A-cursus helemaal ont braken. Dat gaat nu gelukkig veranderen, zodat we toch bin nen enkele jaren bij alle betaal de clubs, maar ook in de top van het amateurvoetbal, een structuur krijgen zoals in Enge land heel normaal is. Dus een wisselwerking tussen een ma nager en een veldtrainer, maar dan wel met een manager die ook nog eens verstand heeft van voetbal. Daar ontbreekt het bij een heleboel Nederlandse mangers aan. Dat zijn meestal vriendelijke administrateurs, die echter van toeten noch bla zen weten wanneer het om pure voetbalzaken gaat" Ontwikkeling Andere niguA De opleiding in Zeist staat overi gens al een aantal Jaren ter „Op de A-cursus in Zeist wordt nogal veel gekankerd. Terecht, want de cursus is sterk voor verbetering vatbaar. Die gaat ook komen. Er zijn al tal van ambitieuze plannen cm tot een andere aanpak te komen". Brand: „In Nederland wordt ook helemaal niets aan een mana ger-opleiding gedaan. Belache lijk natuurlijk, want als mana ger heb je met veel meer zaken te maken dan alleen met voet ballen. Het A-diploma voorziet daar echter niet in. Nog niet, moet ik zeggen, want we zijn al voorzichtig begonnen om ty pische managerzaken op te ne- Grote veranderingen zijn derhal ve op til op het KNVB-sport- centrum in Zeist Wijzigingen waarbij Brand een belangrijke rol verwit Zelfs zo belangrijk, dat aan de horizon al een vaste functie voor Brand opdoemt bij de KNVB. Brand: „Het is nog te vroeg om daarover te praten. De hele zaak is in ontwikkeling, zowel waar het 't topvoetbal betreft als het recreatievoetbal De wisselwerking tussen het CIOS en de KNVB moet er ook voor gaan zorgen dat we bin nen enkele jaren voldoende vakbekwame begeleiders heb ben voor de jeugd. Vergeet ook het dames- en het zaalvoetbal niet Ook daar zal bij de oplei ding doelbewust aan gewerkt moeten worden. Dat kost na tuurlijk tijd, maar we zijn op de goede weg. Niet alleen bij de opleiding voor het kleine groep je van toptrainers, maar ook bij de grote groep die Nederland moet laten genieten van de re creatieve mogelijkheden die de sport biedt" ROB HARTOG

Leidse Courant | 1977 | | pagina 19