Belfast in de ban van vrees en terreur Staking Canadese verkeersleiders treft KLM en Martinair Centraal Comité Wereldraad zette koers uit voor komende twee jaar Dr. M. Ramsey bepleit voorzitterschap paus van verenigde kerk g-ÜUITENLAND Wreedheden m Oeganda 'raangas tegen lanhangers van ïx-premier Bhoetto Vlondale: ]IA en FBI straks aan janden BRAZILIAANS .ESKADER DES DOODS' SLAAT WEER TOE: 48 DODEN Senator Church bij Castro LEIDSE COURANT" DINSDAG 9 AUGUSTUS 1977 PAGINA 7 j7an onze correspondent Bert i Velzen) ONDEN De door burgeroor- j geschonden stad Belfast, is Isteren omringd door een kor- |on van soldaten en politie nen in wat „Operation Mo ll" of „Operation Q" (voor |ieen) wordt genoemd. Op alle jswegen naar de stad «Roeken soldaten in gevecht- jenue en met het geweer in de islag auto's, bussen en trei- Er wordt met een fijne gezocht naar terroristen, t gedreigd hebben het bezoek f|n koningin Elizabeth, dat ft torgen begint, tot een onverge- Tjlijke, rampzalige gebeurtenis. j maken. Belfast is in de ban De terreur heeft van Ulster en Belfast een politiestaat ge maakt, waarin meer dan 32.000 soldaten, politiemannen, reser visten, Schotse gardisten en ge heime agenten moeten voorko men dat protestanten en kath olieken spoedig met elkaar slag gaan leveren en de radicale arm van de IRA het leven en de veiligheid van de Koningin zal bedreigen. In de std stonden gisteravond auto's in brand, er werd gevochten en, na twee aanslagen op soldaten in Lon donderry zondagavond, werd gistermiddag in de omgeving van Belfast geschoten op een .reservepolitieman die evenals de twee soldaten ernstig gewond raakte. De IRA heeft verklaard voor de aanslagen verantwoor delijk te zijn. In de republikeinse (katholieke delen) van de stad zijn er geen tekenen te zien van het aan staande koninklijke bezoek, met uitzondering van het feit dat deze stadsgebieden zijn verza digd met soldaten en politie. In de loyalistische (protestantse) wijken demonstreren versierin gen de aanhankelijkheid aan de Britse monarchie. Volgens de IRA zijn meer dan dertig leden van deze organisa tie in hechtenis genomen op grond van een noodwet die het mogelijk maakt de verdachten gedurende zeven dagen op te sluiten, zonder dat er een be schuldiging van misdrijf tegen hen wordt uitgebracht De ERA heeft verklaard dat de „prijs voor de twee champagnefeesten van de koningin" in Noord-Ier- land nog niet getaxeerd kan Worden. Belfast gewend aan straffe mi litaire ordehandhaving, is nim mer tevoren zo zwaar onder mi-, litaire en politiecontrole gezet als in „Operation Monarch". Al le plaatsen waarin koningin Eli zabeth zich morgen en donder dag zal vertonen zullen twaalf uur voor haar aankomst herme tisch worden afgegrendeld. In het luchtruim zal een reusachti ge beschermingsparaplu wor den gevormd door helikopters. Premier James Callaghan en de staatssecretaris voor Noord-Ier- land hebben besloten dat het bezoek van koningin Elizabeth aan Ulster door moet gaan, ten zij er sprake is van een escalatie van de terreur tot een niveau dat niet langer door soldaten en politiemannen kan worden be dwongen. Het afzeggen van het bezoek zou echter betekenen dat de Britse regering gedwongen wordt te erkennen dat zij in de slag tegen de terreur in Noord- Ierland niet langer op wit staat llllllllllll Polanski bekent De filmregisseur Roman Polanski (weduwnaar van de door de Man- son-bende vermoorde actrice Sha ron Tate) heeft in Santa Monica bekend sexuele betrekkingen met een minderjarig meisje te hebben gehad. In ruil voor deze bekentenis werden vijf andere punten van de aanklacht vervallen verklaard, en hoeft het proces ook niet open baar te worden. Polanski, die de Franse nationaliteit heeft, kan uit de Verenigde Staten worden gezet, afhankelijk van het vonnis. NAIROBI (AP) - Een gevluchte Oe- gandese student in de medicijnen is in Kenia aangekomen met hartverscheu rende berichten over wreedheden en bloedbaden in Ami- n's Oeganda. Het is John Sekabira, 25 jaar oud. Hij werd in juni op bevel van Idi A min vrijgelaten na dat hij veertien maanden gevangen was gehouden. Hij zegt dat hij samen met andere gevange nen werd gedwongen om vele soldaten en leden van de lacht- macht te begraven die waren doodge schoten door vuurpe lotons. fn augustus was Se- kabria naar zijn zeg gen bij de begrafenis van een oudere blan ke vrouw, waarvan men aanneemt dat het de Britse Dora Bloch is. Deze vrouw was een van de pas sagiers in het ge kaapte vliegtuig op het vliegveld van Entebbe die in au gustus door Israëli sche commando's werden bevrijd. Do- ra Bloch had het on geluk om naar het Mul ago ziekenhuis in Kampala te worden vervoerd. De stad van het ziekenhuis beweert dat zij door Amin's veiligheidsa genten vermoord zon zijn. Sekabira's persoon lijke misdaad was, dat hij op 5 januari 1976 naar Canada wilde vliegen. Ami n's veiligheidsagen ten vertelden hem dat men geen toe stemming gaf voor het vertrek van stu denten uit Oeganda. De twee andere stu denten met wie hij samen werd gearres teerd zouden waar schijnlijk niet meer in leven zijn. Sekabi ra werd gemarteld en zag met bloed be dekte cellen waarin twintig gevangenen werden opgesloten in cellen die voor slechts twee perso nen geschikt zijn. HORE (Rtr) De politie in Pakistaanse stad Lahore duizenden aanhangers a de voormalige premier Sul- r Ali Bhoetto met traangas ferspreid. Het was het eerste >ek van Bhoetto aan deze iad sinds hij na de militaire CHICAGO (Rtr) - De Ameri kaanse vice-president Walter Wondale heeft gisteren in een oespraak tot de Amerikaanse uristenvereniging gezegd dat e regering-Carter nieuwe re- voorbereidt voor inllchtin- r yudiensten, zodat deze strikt ^Vebonden worden aan hun recb- I ;n en plichten. Volgens Mon- I ale hebben de CIA, de FBI, en I Dk de geheime dienst van het jaerikaan.se leger en de Natio- ale Veiligheidsdienst hun lacht op een dergelijke wijze lisbruikt, dat het Watergate- chandaal hierbij in een scha- uw komt te staan, londale verklaarde dat de in- chtingendiensten door de jaren an vareen illegaal telefoongesprek- nderij£u hebben afgeluisterd en bur- i-leur Brs bedreigd. Leden van de BI hebben politiek „anders- pnkenden" vervolgd, gepoogd uwelijken stuk te maken en nschuldigen in het nauw te ■rijven. In het laatste ambtsjaar an Richard Nixon heeft de andacht zich toegespitst op het 'atergateschandaal, waardoor e oud-president moest aftre- en, maar volgens Mondale was at slechts het topje van de Bberg. machtsovername is vrijgelaten. De aanhangers van Bhoetto wa ren hem gaan afhalen op het vliegveld van Lahore. Daar gooiden zij met stenen naar au to's en molesteerden vliegtuig passagiers. Leden van de Pakistaanse Na tionale Alliantie (PNA) die fel oppositie voerde tegen de rege ring van Bhoetto, hebben ver klaard dat het geweld met opzet was gepleegd en dat de voorma lige premier een burgeroorlog op het oog heeft. Woordvoerder Ghafoor Ahmed zei dat de al liantie het volk zal oproepen morgen een nationale stakings dag te houden als een vreed zaam protest tegen het geweld. Het is echter de vraag of het leger, dat in Pakistan de nood toestand heeft aggekondigd, de staking zal toestaan. Enkele le den van de alliantie zijn gewond geraakt bij massale verkiezings bijeenkomsten van Bhoetto. Voor 18 oktober zijn in Pakistan nationale en provinciale verkie zingen uitgeschreven. MAKARIOS NAAR LAATSTE RUSTPLAATS Vele duizenden Grieks-Cyprioten hebben gisteren de begrafenis van aarstbisschop Makarios bijgewoond. Na een rouwdienst in de kerk van Maria Boodschap in Nikosia is het stoffelijk overschot van Makarios bijgezet in een mausoleum in de bergen bij Troodos, dichtbij zijn geboorteplaats en bij het klooster Kykkos waar Makarios zijn priesteropleiding kreeg. Boven zijn graf hing een spandoek met de tekst: Duizend Makarios' zullen uw strijd voortzetten. SCHIPHOL Door de plotselinge staking van de Canadese luchtverkeersleiders, die zondag is begonnen, zijn de vluchten van KLM en van de chartermaatschappij Martinair Holland op de Ca nadese bestemmingen en de vluchten van en naar de Verenigde Staten in de war geraakt Martinair verwacht dat, wanneer de staking de komende drie dagen nog zal voortduren, er bij deze maat schappij vertragingen zullen kannen optreden van ongeveer twaalf uur voor vluchten van en naar de Verenigde Staten. De staking legt niet alleen de vluchten op de Canadese bestemmingen stil, maar hindert ook de uitvoering van de vluchten op de Verenigde Staten die normaal via het Canadese luchtruim gaan. Deze worden nu omgeleid. Martinair heeft voor de komende dagen vijf retourvluchten op Canada en de Verenigde Staten op het programma staan. De passagiers met een Canadese bestemming zul len naar een luchthaven in de Verenigde Staten worden gevlogen en vandaar uit over land verder reizen. De passagiers die bij de KLM een vlucht naar Toronto hebben geboekt zullen zolang de staking duurt naar Niagara Falls worden gevlogen van waar zij per bus naar hun eindbestemming wor den gebracht Passagiers voor Montreal zullen per KLM naar Chicago reizen om vandaar uit per trein of bus naar Montreal te komen. De KLM ondervindt op de vluchten naar Chicago ongeveer vijftig minuten vertraging. Op de vluchten van een naar New York levert de gewijzigde route een extra vliegtijd van vijftien minuten op. De politie van New York heeft gisteren opnieuw een bom onschadelijk moe ten maken. De bom was geplaatst in het Amaxkantoorge- bouw in het cen trum van Manhat tan. dicht bij Roc kefeller Centre. Vo rige week kwamen in New York twee bommen tot ont ploffing, die zouden zijn geplaatst door Portoricaanse na tionalisten. HELL ANGELS DODEN MOEDER EN 3 DOCHTERS GASTON, Oregon (AP) Een politiefunctionaris heeft bekend gemaakt dat men een 25-jarige moeder en haar drie dochters, waaronder een tweeling van zes jaar, vermoord heeft aangetrof fen in een afgelegen huis in de buurt van de plaats Gaston in de Amerikaanse staat Oregon. De vrouw had getuigd tegen een aantal Hells Angels, die op grond van die getuigenis achter de tralies zijn verdwenen. Men vermoedt dat de Angels daarop als wraak de vrouw en haar kinderen door het hoofd hebben I RIO DE JANERIO (RTR) Sinds 1 juli zijn in en nabij de I Braziliaanse stad Rio de Janeiro de lijken gevonden van 48 j mensen die waarschijnlijk om het leven zijn gebracht door het j „Eskader des Doods", een extreem-rechtse organisatie bestaande I uit politiemensen. Een aantal van de slachtoffers is eerst gemar- i teld. Het „Eskader des Doods" stelt zich tot doel „criminelen" I om het leven te brengen. In de praktijk blijkt echter dat de 1 slachtoffers veelal concurenten zijn in de handel in verdovende middelen, of prostitutie. Ook linkse politici worden door het I „Eskader des Doods" gebrandmerkt als crimineel. In het afgelopen weekeinde werden in Rio de Janeiro acht lijken gevonden van mensen die naar verluidt door de politiemensen om i het leven zijn gebracht. Al vaker zijn verscheidene politieagenten j ervan geschuldigd verwikkeld te zijn in handel in verdovende middelen en in de prostitutie. Sommige moordaanslagen worden I toegeschreven aan „privé-bendes" die de hulp hebben van corrupt- politiepersoneel. De bendes worden vaak gehuurd door winkeleige naars die zich zo revancheren voor een diefstal. Plaatselijke dagbladen schrijven de meeste moordslagen toe aan het „Eskader des Doods", dat verantwoordelijk wordt gesteld voor ongeveer 3.000 moorden in de afgelopen twaalf jaar. HAVANA (AFP/Rtr) - De Amerikaanse senator Frank Church is in de Cubaanse hoofdstad Havanna aangeko men voor een bezoek van drie dagen. Church brengt het be zoek op uitnodiging van de Cu baanse leider Fidel Castro, maar ook „op aanmoediging van president Carter". Hij heeft vandaag een onderhoud met Ca stro en zal dan de kwestie van de Amerikaanse gevangenen op Cuba aansnijden, benevens het verlenen van een uitreisvergun ning aan Amerikaanse burgers die met Cubanen zijn getrouwd en die met hun gezin naar de Verenigde Staten willen terug keren. Op Cuba zitten nog ongeveer 20 Amerikanen gevangen. Begin juli liet Cuba tien Amerikanen vrij, die wegens handel in ver dovende middelen vastzaten. jezoe wers joen r Eui iveds' >ezoe t 7.21 aaide !t 7.3 In de tien dagen, die het Cen trale Comité van de Wereld raad van Kerken in Gevene heeft vergaderd, heeft dit be leidsorgaan, dat voor de ko mende twee jaar de agenda voor alle afdelingen heeft vastgesteld, een groot aantal onderwerpen besproken en een aantal belangrijke beslis singen genomen. Krachtig heeft het Centraal Comité zich uitgesproken te gen de martelpraktijken, die in toenemende mate en in vrij wel alle landen ter wereld worden toegepast. Ten aanzien van de situatie in Zuidelijk Afrika, werd de onderdruk king van de inheemse bevol king door een blanke minder heid, zoals die op allerlei wij zen tot uiting kwam, zeer ge detailleerd, aan de kaak ge steld. Unaniem hebben de 134 leden, die uit allerlei kerken en werelddelen afkomstig zijn, zich daarachter gesteld. Iets minder enthousiast werd een brief aan de gemeentele den van de deelnemende ker ken ontvangen, waarin het thema van de conferentie, „de belijdende gemeente" duide lijk werd gemaakt. Gevraagd werd om zich bewust te zijn van wat christen zijn in de huidige samenleving betekent en werden suggesties voor voorbeden gedaan. Vooral de Zuidamerikaanse leden van het Centraal Comité waren te gen de brief en zullen deze waarschijnlijk niet gaan ge bruiken. Zonder enige moeite verenigde het Centrale Comité zich met de voorstellen voor een we reldconferentie in 1979 (annex een studentenconferentie) over geloof, wetenschap en maat schappij, nauw verbonden met het programma voor de we reldraad voor het helpen be vorderen van de totstandko ming van een rechtvaardige, eerlijke samenleving, waarin iedereen kan delen en die niet ten ondergaat aan uitputting van energiebronnen en techno logische vooruitgang. Het problemen van de kerner- gie.'een in alle kerken ter we reld steeds meer aandacht vra gend onderwerp, zal ook wor den aangepakt. Consultaties staan op het programma, ter wijl onder meer in kringen van de Verenigde Naties ge probeerd zal worden belang stelling te wekken voor een speciaal fonds voor onderzoek naar vervangende energie bronnen en voor een interna tionale commissie voor hulp in Crisis situaties. Een programma voor multina tionals, een actie en studiepro gramma, dat kerken en actie groepen wil bundelen voor een gesprek met de zakenwereld en dat op de verandering van de bestaande economische or de aanstuurt, werd tegen het slot van de vergadering na enige discussie aanvaard. Een onderwerp, dat aan het einde aan de orde kwam is dat van de dialoog met andere godsdiensten en ideologieën, zoals het marxisme, waarvoor een eerste aanzet tot een pro gramma werd gegeven. Op de vergadering van het volgende Centraal comité, 1979 te Ja maica, zal een uitgewerkt plan worden ingediend. Duidelijk werd gemaakt wat dialoog in houdt; namelijk die van de ontmoeting, waarin misver standen over en weer uit de wereld geholpen kunnen wor den en de wereldproblematiek die men gezamenlijk draagt ook geestelijk samen kan ver werken. De vorige anglicaanse aarts bisschop van Canterbury, dr. Michael Ramsey, heeft giste ren in Melbourne in Australië gezegd dat de paus het hoofd zou moeten zijn van een even tuele verenigde kerk van an glicanen en roomskatholieken. Ramsey zei dat de twee ker ken in de laatste twintig jaar sterk naar elkaar toe gegroeid waren. „Wat mij als uiteinde lijk doel voor ogen staat," al dus de emeritus-aartsbisschop, „Is niet het opgaan van de anglicaanse gemeenschap in de rooms-katholieke kerk, maar de intercommunie tus sen beide. Van deze intercom- Kardinaal Dlno Staffa (71), prefect r -|£an het hoge tribunaal van de 9 J^poatollscne signatuur la In Vatl- caanstad overleden. Als voorzitter van de hoogste pauaell|ke recht- e hefcank was kardinaal Staffa een expert op het terrein van het kerkelijk recht HIJ bekleedde zijn hambt sinds maart 1969. Door zijn te sdood Is het aantal leden van het ver college van kardinalen afgeno- tot 134, van wie er 118 deel kunnen nemen aan de verkiezing van een nieuwe paus. Economische druk is het laatste middel, dat nog een geweldloze verandering in Zuid-Afrika kan brengen. Dit is de conclusie van Westeuropese en Noordamerikaarv- se kerkelijke leiders, die in mei een beraad hielden over Zuid-Afrika in Driebergen. Het resultaat is eerst nu bekendgemaakt. De kerken wordt gevraagd er bij hun regerin- KORTE METTEN gen op aan te dringen economi sche, technologische en militaire samenwerking met Zuid-Afrika moeilijker te maken of te verbie den. Aan het beraad namen veertig gedelegeerden en waarnemers uit elf westerse landen deel. De Katholieke Onderwijs Vereni ging (KOV) streeft naar' democra tisering van schoolbesturen. Ze heeft In haar werkprogramma op genomen, dat leerkrachten en ou ders en/of leerlingen In besturen dienen te zijn vertegenwoordigd, evenals kerk en maatachappl|. Het werkprogramma la het laatste hoofdstuk van de „Nota Informa tie en beleid 1977 KOV"Hdle de zer dagen Is gepubliceerd. De KOV wil de bloei van de katholie ke school bevorderen. Ze blijft Ijveren voor waarborgen voor het levensbeschouwelijk aspect ook bij nieuw te ontwikkelen educatie ve voorzieningen. „Overweg", hwt informatieblad voor het bisdom Breda vertaalt uit de Church Times deze: „Een pas toor met een hardhorende biechte- linge vond het vervelend, dat de belijdenis zo luidruchtig werd ge daan, dat ook anderen er kennis van konden nemen. Daarom raad de hij haar aan het voortaan op een papiertje te zetten. Dat ging uitstekend, totdat op een dag een briefje door het loketje werd ge schoven met een afwijkende in houd: „Twee blikken snijbonen, een stuk kaas, een pak ontbijt koek. Toen de pastoor de biechtelinge daarop attent maakte, riep ze uit: „Lieve help, dan liggen mijn zonden bij Albert Heyn". munie zou de paus geaccep teerd worden niet als onfeilba re, maar als bisschop-voorzit ter." De 73-jarige dr. Ramsey, die drie jaar geleden als aartsbis schop van Camterbury en geestelijk hoofd van de angli caanse kerk heenging, is in Melbourne om er het eeuw feest bij te wonen van Trinity College, de theologische facul teit van de plaatselijke univer siteit. Toen Ramsey in functie was, ontmoette hij paus Paulus in 1966 in Rome. Hun bijeen komst resulteerde in de vor ming van de anglicaans- rooms-katholieke internationa le commissie voor het uitwer ken van de theologische basis voor hereniging van beide ker ken. Dr. Ramsey zei dat deze com missie „opmerkelijk werk" had verzet. „Zij heeft de va nouds bekende geschillen in de wortel aangepakt en er is echte hoop op eenheid ont staan," zei hij. Dr. Ramsey constateerde echter ook „on vermijdelijk verzet" in beide kerken en de oecumenische beweging zou nu in een fase van vertraging kunnen zijn ge komen. De voormalige primaat noem de het „beschamend" dat er nog steeds scheiding is tussen de christenen. „Het is ver keerd dat het christendom ver deeld is in kerken die elkaar soms beconcurreren en van el kaar vervreemen," zei hij. In Australië is dr. Ramsey me teen al op verzet gestoten. De woordvoerder van de plaatse lijke anglicaanse kerk. Allay Nicholls, zei dat de Reformatie de Australische anglicanen nog steeds vers in het geheu gen stond gegrift „Dit voorstel van dr. Ramsey (de paus als hoofd van een anglicaans-rooms-katholieke intercommunie) is volledig on aanvaardbaar," zei hij, „en ik geloof niet dat het aanvaard baar is voor de rooms-kath olieke kerk," De katholieke bisschop mgr. Clancy, zei dat de anglicanen een verkeerde opvatting van de onfeilbaar heid van de paus hadden.„Die onfeilbaarheid is niet iets waarmee wij sjacheren," aldus de bisschop.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7