Groeikern Voorhout niet nodig en voorlopig ook niet mogelijk Spoedig woningbouw in centrum Lisse Weinig kans op woningbouw door particulieren in Bijdorp 1 Renovatie Huize St. Liduina in Warmond is in volle gang GEDEPUTEERDE STATEN OVER VERSTEDELIJKING TOT 1990 Geen aparte postcod voor Stomp wijk Leids autobedrijf| naar De Baander C E COLLEGE VOORSCHOTEN AAN COMMISSIE: REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 9 AUGUSTUS 1977 PA€J/\[ LEIDEN De ooit uitgesproken wens om van Voorhout een sterk groeiende woonkern te maken, is thans ook voor Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland van de baan. Voorhout zou ais groeikern moeten functioneren als overloopkern voor Den Haag en Leiden. Die taak is door gewijzigde plannen niet meer nodig. Tevens is de uitgroei van Voorhout niet mogelijk, doordat aan een van de oorspronkelijk gestelde voorwaarden nog niet is voldaan. Deze voorwaarde was de vervaardiging van een tuinbouwstructuurplan voor de bollen streek. In de nota „Visie op de verste delijking van Zuid-Holland West tot 1990" zegt het provin ciaal bestuur, dat Voorhout wellicht in de toekomst wel weer een belangrijke rol kan gaan spelen. Daarbij wordt ge doeld op een eventuele aan passing van het streekplan op basis van een nog te starten sociaal-economisch onderzoek en een opgezet tuinbouwstruk- tuurplan. De provincie heeft voor de opvang van de bevolkingsaan was van de Haagse agglomera tie nadrukkelijk gekozen voor een bouwlokatie in Leidschen- dam-Nootdorp. Volgens GS voldoet een locatie Groot-Leid- schendam beter aan de eisen die in de komende tien tot vijftien jaar aan de verstedelij king van westelijk Zuid-Hol land worden gesteld dan de eventuele locaties Groot-Wate ringen en Pijnacker-Nootdorp. GS schrijven dit in een nota over de verstedelijking van dit gebied tot 1990 die zij vandaag bij alle betrokken gemeentebe sturen op tafel hebben gelegd. Uitgangspunt bij het opstellen van die nota is geweest dat een nieuwe bouwlocatie moet worden gekoppeld aan het proces van de stadsvernieu wing in Den Haag en het be houd van de landbouwfuncties in dit gebied zijn dan ook vol gens dit uitgangspunt getoetst. Hieruit is Groot-Leidschen- dam te voorschijn gekomen als de locatie die de voorkeur verdient. GS stellen dat aan deze bouw locatie wel een aantal voor waarden is verbonden. Met na me waar het gaat om de infra structuur (het heheel van we gen en andere verkeersvoor- zieningen) zal volgens GS nog hard gestudeerd moeten wor den. Zo zal bijvoorbeeld het tracé van rijksweg 14 (Land- scheidingsweg) op de behoefte van een Groot-Leidschendam moeten worden afgestemd. Voorts is er een milieu-tech nisch bezwaar tegen deze bouwlocatie in de aanwezig heid van het vliegveld Ypen- burg, dat voor een onaan vaardbare lawaaioverlast kan zorgen. Het (overwegend) mili taire gebruik van dit vliegveld zal in de toekomst dan ook sterk worden worden inge krompen, aldus GS, die zeggen ook nog wel wat „bestuurlij ke" moeilijkheden te verwach ten bij een locatie Groot-Leid schendam, met name waar het gaat om het vaststelling van de juiste grenzen van Leid- schendam als gemeente. Hier staat echter tegenover dat deze locatie financieel geen bijzonder grote offers zal vragen en dat ook de econo misch zo belangrijke glastuin- bouwbelangen niet worden aangetast", aldus GS. Een locatie Leidschendam - Nootdorp zou volgens bereke ningen van de Provinciale Pla nologische Dienst tot 1990 een capaciteit van ongeveer 8.750 woningen kunnen tellen. Sa men met een tweetal andere bouwlocaties die de provincie op het oog heeft (een vijfde wijk in Zoetermeer-Zuid en Delft-Delfgauw) zou hiermee in dat jaar aan de totale wo ningbehoefte van 18.200 wo ningen in Zuid-Holland-west zijn voorzien. De kans is niet gering dat de provincie nu door het handha ven van haar voorkeur voor Leidschendam-Nootdorp als nieuwe bouwlocatie in conflict geraakt met het rijk, dat steeds zijn voorkeur heeft la ten blijken voor de locatie Pij nacker-Nootdorp. Het ministe rie van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting heeft er bij de provincie steeds op aan gedrongen met een sterke ar gumentatie van haar voorkeur voor een Groot-Leidschendam te komen. LEIDSCHENDAM Toekenning van een aparte postcode voor Stompwijk is niet meer mogelijk omdat het druk ken van 'n miljoen exem plaren van het codeboek al in volle gang is. Dit heeft de Centrale Direc tie van de PTT meege deeld naar aanleiding van het gebleken onge noegen in Stompwijk over het ontbreken van een aparte postcode voor de buurtschap. Een wijziging in de code zou herdruk noodzakelijk maken. Bovendien aldus de PTT is men met het omzetten van het adres senbestand op de nieuwe code ook al ver gevorderd. De nieuwe code is al in februari aan de groot verbruikers doorgegeven en het briefpapier zal L. al zijn aangepast zodat I wijziging schadeclaims P worden verwacht. ,0 ill LEIDERDORP De commissie ruimtelijke ordening en werken heeft geen bezwaar tegen de vestiging van een fill het autobedrijf Van Haasteren uit Leiden in het Leide industriegebied De Baanderij. De firma Van Haasteren wil van de gemeente een stuk grond ko pen aan de Touwbaan voor de bouw van een garage en de plaatsing van benzinepompen. B W. hebben reeds een aanbie ding aan de firma Van Haaste ren gedaan. De commissie, die gisteravond onder het voorzit terschap van wethouder F. Drenth bijeen was, kon zich unaniem met het voorstel van B en W verenigen. Patrimoniumpark Met betrekking tot de klachten over de slechte staat van onder houd van de woningen in het beheer van de woningstichting Patrimonium deelde de heer Drenth mede, dat in overleg met wethouder C. Gordijn van maat schappelijk welzijn en het be stuur van de stichting is afge sproken dat een onderzoek naar de klachten zal worde steld. In eerste instantie i een inzicht in de aard klachten waarvoor een i rt wordt gehouden. Binnen! het college aan alle hl een brief schrijven. Het ligt in de bedoeling Een klachten door de dienst j glee tewerken worden ondig^ Wanneer het technisch, zoek is afgerond zal e<iUKJ van toezicht worden bCeS waardoor de huurders 3V0: langde inspraak in helCor van de woningstichting j krijgen. d De kritiek op het besti de stichting is voor de p *"en meester de heer Van dl de aanleiding geweest zijn onfc neer te leggen. Hij is toes ning, dat in de sfeer vs /q a trouwen die is ontstaan taak als zodanig niet go< kan vervullen. aan zich KORTWEG LISSE In de serie orgelcon certen van de orgelkring „Bol lenstreek" wordt zaterdag 13 au gustus een concert gegeven in de St. Agathakerk door organist en dirigent Charles de Wolff. Het concert, dat om 20.15 aan vangt, bestaat uit werken van Mozart, Brahms, Boe in C Ducasse, Messiaen en bidig< intreeprijs bedraagt 4 fraé scholieren kunnen het <jes bijwonen voor 2 gulden. NOORDWIJK - De in poc, wijk aangekondigde Strai »m« vanavond om 19.30 uur, v iedc vanaf de Langeveldersla) geri name aan de strandloc voor iedereen 1.50 gulder -Bal LISSE De gemeente wil spoedig tot een over eenkomst komen met de Bataafse Aanneming Maatschappij om op korte termijn een aanvang te maken met de bouw van 52 ééngezinswoningen, 36 meergezinswoningen en 4 vrije sector wonin gen. De woningen zullen gebouwd worden in een gebied omsloten door Heereweg, Nassaustraat Wilhelminastraat en Julianastraat, een gedeelte van het bestemmingsplan „Centrum". De betreffende grond behoort grotendeels toe aan de BAM, terwijl de stukjes gemeentegrond na de overeenkomst aan de aannemingmaatschappij zul len worden overgedragen. Alle woningen zijn in 1979 gereed. De interesse van ingezetenen en economisch gebondenen voor deze woningen is erg groot. Momenteel hebben zich reeds den gemeld. B en W stellen de raad tijdens de morgen te houden vergadering voor spoedig een overeen komst met de BAM aan te gaan. Het college vraagt de raad tevens ruim 71.000 gulden te voteren voor de sloop van het pand Julianastraat 52, de houten bedrijfspanden aan de Molenstraat en de woningen 121 tot en met 129 aan de Heereweg. De sloop van deze panden houdt verband met de reconstructie van de Nassaustraat en het saneringsplan Grachtweg/Molenstraat, ter wijl de woningen aan de Heereweg zullen worden vervangen door 8 kleine woningwetwoningen. De gemeente ontvangt van de rijksoverheid een bij drage van 20.000 gulden voor -de afbraak van krotwoningen aan de Heereweg. VOORSCHOTEN De commissie financiën be steedde gisteren uitvoe rig aandacht aan een brief geschreven door het college van burgemeester en wethouders met als onderwerp „bouwen in Bijdorp". De brief zet ui teen dat de Bouwgroep Bijdorp, bestaande uit 30 particulieren, weinig kans maakt om inder daad te kunnen bouwen. Tijdens een hoorzitting over het plan „Bijdorp" deelden de wet houder voor openbare werken A. Eveleens de belangstellenden mee dat het gemeentebestuur graag de initiatieven van bur gers zou ontvangen en zo moge lijk honoreren. Inmiddels blijkt dat voor 60 kavels grond min stens 130 gegadigden zijn, waar onder zeker twee bouwgroepen, die zelf willen bouwen. Iedere burger heeft evenveel recht op een stuk bouwgrond in het plan Bijdorp, indien b. en' w. grond zouden toewijzen aan belangengroepen dan zou dat in strijd zijn met o.a. de nota Grondpolitiek. De heer Witteveen van de Bouwgroep Bijdorp herhaalde nogmaals de uitdrukkelijke toe zegging van een wethouder ge daan tijdens de hoorzitting dat initiatieven op prijs gesteld zou den worden. Hij meende dat bouwen door particulieren beter is dan de inschakeling van een projektontwikkelaar. Op de pu blieke tribune was ook aanwe zig de heer Werkhoven van een andere particuliere bouwgroep van zeven personen. Deze groep vroeg zich af hoe lang het duurt voordat antwoord verkregen wordt op een brief. In maart schreef deze groep aan het col lege van b. en w. Wethouder Oosterbaan veronderstelde dat de praktijk uitwijst dat een schrijven aan de gemeenteraad gewoon een antwoord afdwing, b. en w, worden overspoeld met brieven en dan kan beantwoor ding wel eens langer op zich laten wachten dan wenselijk is. Hoofdambtenaar P. Bakker meende desgevraagd dat de voortgang van het plan Bijdorp ernstig vertraagd wordt door de ingediende bezwaarschriften. Hij liet zich door de commissie leden uitlokken tot hjft noemen van een tijdsduur en sprak over zes jaar. Met deze koude douche i konden commissieleden en pu blieke tribune weinig hoopvol het plan Bijdorp tegemoet zien. De verkoop van het pand Mo lenlaan 3 (expositieruimte me vrouw Schrofer-Bal) wordt be moeilijkt door de bepaling van de gemeenteraad dat dit pand steeds ter beschikking moet blij ven van culturele aktiviteiten. De restauratie van dit histori sche pand moet geschieden met behulp van overheidsgelden. Wethouder Oosterbaan veron derstelde dat er wel een oplos sing gevonden zal kunnen wor den, waardoor de cultuur bedre ven in dat pand gewaarborgd kan worden en ook de restaura tie mogelijk is. De achterzijde van de nieuwbouw met rechts het te renoveren WARMOND De renovatie van Warmonds bejaardenhuis St Liduina aan de Herenweg is gestart. Tijdens de bouwvakva kantie zijn alle bewoners en het personeel verhuisd naar de kortgeleden gereed gekomen nieuwe vleugel en naar de ach ter het huis gebouwde 26 be jaardenwoningen. St. Liduina, dat over 25 jaar het vijftigjarig bestaan zal vieren, was wel aan een grondige renovatie toe. Alvorens echter een zo ingrijpende ver bouwing (alleen de buitenmuren blijven staan) te kunnen realiseren moest er andere huisvesting voor de bewoners worden gevonden. De nieuwe vleugel met 24 eenpersoonskamers plus de op hetzelfde terrein gebouwde bejaarden woningen boden daarvoor de oplossing. „Zo'n interne verhuizing is een hele ondernemeing", vertelde de directrice, „maar de familieleden van de bewoners hebben enorm geholpen zodat de hele verhuizing binnen de bouwvakvakantie kon gebeuren. Een van de be jaarden woningen is tijde lijk in gebruik als keuken. „Van een aanbieding van Mariënhaven om daar te koken hebben we geen gebruik ge maakt omdat het heen en weer gesleep te bezwaarlijk was. De kok wilde liever dicht bij huis wat improviseren en het gaat uitstekend", meent de directrice. De bewoners beginnen zich ook langza merhand wat thuis te voelen ondanks het feit dat er hier en daar nog wat op de grond ligt wat moet worden opgehangen en dergelijke kleine dingen meer. De duidelijke naambordjes op de deuren zijn nog geen overbodige luxe want men raakt de tel gauw kwijt met zo'n rij gelijke deuren. Als alles volgens plan verloopt zal de renovatie volgend jaar rond de bouw vakvakantie zijn voltooid. Het aantal bewoners zal slechts met 6 kunnen toe nemen. Door de nieuwgebouwde vleu gel met 24 kamers wordt de indruk gewekt dat dit aantal hoger zal zijn. Bij de renovatie van het oude gebouw ko men echter een aantal kamers te verval len om ruimte te maken voor een keu kentje, toilet en douche voor iedere bewoner. Tot nu toe waren vooral de sanitaire voorzieningen beslist onvol doende. In het keukentje wordt een elektrische kookplaat geïnstalleerd zo dat het griezelige improviseren met al lerlei kooktoestelletjes tot het verleden zal behoren en iedere bejaarde toch voor bezoek of zichzelf iets kan klaar maken. De kapel zal ook niet ontkomen aan de renovatie. Bij navraag bleken bijna alle bewoners stoelen in de kapel te prefere ren boven de oude banken; deze zijn dan ook resoluut verkocht. De 26 be jaardenwoningen die nu als tijdelijke opvang in gebruik zijn komen tz.t. weer vrij voor Warmondse bejaarden. Zij vormen dan een schakel tussen het geheel zelfstandig wonen en opname in een verzorgingstehuis. De bejaarden zullen zoveel mogelijk zelfstandig blij ven maar als de noodzaak aanwezig is kan er direkt hulp geboden worden De woningen zijn binnendoor bereikbaar vanuit het verzorgingshuis en er zijn de Sch Twe rakti de L Ook ling, jaar maa rival atlet tevr< part: voor Vrijt die en i Enig 14 drukknoppen aangebracht waarmd IJ bejaarde in noodgevallen het perst in Liduina te hulp kan roepen. Als volgend jaar zomer de gehele i T vatie achter de rug zal zijn, is er V ruim 7 miljoen gulden geïnvesteei een verzorgingshuis voor een al inwoners dat volgens de normen ow- reikend is.Men achtte het echter" belangrijk dat de oudere Warmorr^ in hun eigen omgeving verzorgd kui worden dat er gelukkig toch toes ming voor de renovatie en nieuwt O is gegeven. Cl De nieuwe bejaardenwoningen van St. Liduina.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4