voor bewoners van Morssingel" «Gemeente steekt geen hand uit ««■Bala Leiden gaat weer vliegeren sSSSS-^t E™,» m,mmm Brandweer zoekt 'ruimte voor aieuwe kazerne Iraderie Ju idWest ®LAN VOOR VERBOUWING VAN DE BAAN Leiden gaat brandpre ventie verbeteren SCHAEFFER HEROPENT ST. JACOBSHOFJE VERWEREN ZICH THDENS KORT GEDING: EÜNSDAG 9 AUGUSTUS 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Woef (I) Hoera, de raadsleden zijn weer terug van vakantie! Met dubbele energie na een anderhalve maand heerlijk uitrusten stortten de eersten zich gisteravond weer op de gemeentelij ke problemen, en aangezien de eerste klap nog altijd een eerlijke Hollandse daalder waard is sprong de bestuurlijke commissie van de raad maar meteen in bet diepe: men hield zich gedurende geruime tijd bezig met een zaak die velen, zo niet ieder van ons dagelijks raakt, te weten die van de bonden en hun behoeften. Behoeften in tweeërlei zin: deels aan dollen en rennen en deels aan bet kwijtraken van verteerd voedsel, voor velen bier ter stede een chronische bron van ergernis. Woef (H) Ook voor de volksvertegenwoordigers, zoals gisteren bleek. Aanvankelijk beraadde men zich slechts over de vraag waar Woef voortaan nog los mag lopen en waar niet De politie ontvangt een steeds wassende klachtenstroom van burgers die door viervoeters worden lastiggevallen en zelfs aange rand, zoals het GPV-raadslid Van der Mey meldde. Soms met z'n vieren tegelijk hangen ze aan zijn broekspijpen te bengelen, en wat doe Je d'r an??? Juist: allemaal aan de ketting. Op een paar uitzonderingen na moet Woef voortaan vast, bijvoorbeeld in een aantal parken op de paden is loslopen er binnenkort niet meer bij. Alle Merenwijkse bonden moeten voortaan strak gehouden worden, evenals op de paden in de Leldse Hout, het Hooghkamerpark, Kweeklust en in de Kopermolen. Natuurlijk zijn er ook nog wat plaatsen waar Woef vrij rond kan lopen, zoals de gedempte Trekvliet (speciaal voor de hond van burgemees ter Vis, zo bleek gisteren), bet oostelijk deel van bet park Roomburg, bet verlengde van de dr. Lelylaan, de speelweide in de Leldse Hout, de Waard, het Spoortje en bet noordelijk deel van de Meren wijk. En verder mag Woef na zeven uur 's avonds er alleen op uit, mits hij voor bet ochtendgloren maar weer binnen is. Dat wordt dus kaartlezen en klokkij- ken geblazen. Woef (Hf) Merkwaardig genoeg wordt dit zogenaamde aanlijngebod niet alleen als remedie gezien tegen aanranden van kinderen door viervoeters, maar ook tegen het op ongewenste plaat sen deponeren van hun uitwerpselen. Want, zeals bet VVD- raadslid Scboute bet formuleerde: „De klachten over ver vuiling door honden nemen onrustbarend toe. Ook uit milieuoogpunt is het niet meer te harden; je moet zo langzamerhand op stelten door een park gaan wandeien wil je niet direct onder de rotzooi zitten. Iedereen neemt tegenwoordig maar een bond, de hondsdichtheid neemt enorm toe. Allemaal best, maar ze worden ook overal maar uitgelaten. Zelfs over balustrades van flats en in liften waarmee de beer Schoute maar wilde zeggen dat hij wel positief tegenover het voorstel stond. Woef (IV) Alsof een bond die losloopt wel en een hond aan de lijn geen behoefte zou hebben om zijn behoefte te doen. Hoe komen ze er op, waar halen ze het vandaan. Je zult maar eigenaar van zo'n viervoeter zijn. Kennelijk zaten er niet veel onder de leden van de raadscommissie (en dan bedoelen we natuurlijk bondebezitters), want burgemeester Vis merk te na talrijke minuten filosoferen over de bond en zijn behoeften niet zonder slimheid op of een bond aan de lijn dan wel zo'n ander gedragspatroon zou hebben dan een loslopende soortgenoot De hond van de eerste burger dezer stad heeft in elk geval de eigenschap los achter een boom weg te kruipen en aangelijnd op de meest ongelukkige plaatsen te gaan zitten. Waarvan akte. .Woef! Actie van KIK, De Lakenhal en Vroom en Dreesmann groepsverband, zelf vliegers kunnen maken onder leiding van medewerkers van de Edu catieve Dienst. De werkplaats is op werkdagen geopend van 10 tot 12 uur en van 2 tot 4 uur. De kosten zijn 1 gulden per kind, werkboekje kost ook 1 gulden. Op 3 oktober wordt een van Ton van Sand's grootste vlie gers opgelaten op het indus trieterrein „De Waard". Als af sluiting van het vüegergebeu- ren wordt op 16 oktober een Leidse Vliegerdag georgani seerd op het sportterrein van de „Leidse Jeugd Actie" aan de Voorschoterweg. Vliegers In Amerika en Engeland staat het vliegeren weer volop in de belangstelling. Verschillende verenigingen zijn op dit gebied actief. Er worden tentoonstel lingen en wedstrijden georga niseerd, er bestaan zelfs diver se tijdschriften over dit onder werp. De stichting KIK wil de vlieger nu ook in Nederland in de lift brengen. Joop Pellink- hof is er in ieder geval erg enthousiast over:" Vliegeren geeft een nieuwe dimensie aan kunst, je kunt de vlieger net zo groot maken als je wilt, en hem op grote hoogte aan dui zenden mensen laten zien". Het beste resultaat met zijn vliegers heeft Pellinkhot op het strand." Er staat op het strand vaak een harde gelijk matige wind, terwijl je in de stad last hebt van val- en ru kwinden", meent hij. Donderdag 11 augustus is Joop Pellinkhof van 13.00 tot 17.00 uur aan het werk te zien op de parterre van het waren huis V en D in de Leidse Brees traat De stichting KIK heeft de Haagse beeldend kunstenaar Joop Pellinkhof bewogen zich in de materie te verdiepen. Hij gaat dan ook met ingang van 29 september een cursus Vlie gertechnieken geven aan ma ximaal 15 cursisten. Indien de belangstelling voor de cursus erg groot mocht blijken te zijn, kan er op een andere dag met een tweede groep gewerkt worden. De cursus wordt ge geven op 15 donderdagavon den van 19.45- 22.15 uur. Tij dens de cursus worden vlie gers van uiteenlopende model len en materialen zelf ontwor pen en gebruikt Ook bestaat de mogelijkheid om een grote vlieger te maken in groepsver band. De cursus (kosten zijn 85 gulden) is tot nu toe uniek in Nederland en West-Europa. De modellen die Joop Pellink hof tot nu toe ontworpen heeft, zijn thans te zien in de etalages van V en D. Stedelijk Museum ,,De Lakenhal" Het stedelijk museum expo seert van 1 tot en met 16 okto ber een collectie vliegers van de Amerikaan Ton van Sand. In het museum is een vlieger- ËIDEN Alles is er omenteel opgericht een ieuw onderkomen te nden voor het Leidse |andweerkorps. Daarbij joet op de eerste plaats "acht worden aan een rijkomende gunstig ge- gen bedrijfsruimte die vrij simpel tot ka- ne laat ombouwen en rin al het materieel |et gemak kan worden stald. Nieuwbouw voor brandtveer is en blijft orlopig een wens- REIDEN Het winkel- lentrum rond het 5 Mei- vlein-Bevrijdingsplein ptaat 25 en 26 augustus Weer in het teken van fien braderie. Dat is de reden waarom op 26 au gustus een extra koop- Dat stelde burgemeester Vis gis teravond in een vergadering van de commissie voor bestuurlijke aangelegenheden naar aanlei ding van het intrekken van de verbouwingsplannen van de huidige kazerne aan de Lange- brug. Zoals wij vorige week al meldden is de brandweerleiding tot de conclusie gekomen dat de voorgenomen verbouwing van de kazerne en de uitbreiding met het naburige Pedologisch Instituut niet meer tot de reële mogelijkheden behoort, of zoals brandweercommandant ing. Broekman gisteren stelde: "Het is voor 80% het verschuiven van de moeilijkheden en maar voor 20% een oplossing. En dan nog een oplossing die 2 miljoen gul den zou gaan kosten." Met name de stallingsmoeilijk heden doet de brandweer thans al de das om. Er moet bij een uitruk voor een flinke brand al ontoelaatbaar met de voertuigen gemanoeuvreerd worden voor ze kunnen wegrijden en dat kost erg veel tijd. Bovendien wordt de verkeerssituatie rond de Lan- gebrug ook steeds slechter, al dus de brandweercommandant. De moeilijkheden met de stal ling zullen in de naaste toe komst alleen nog maar groter worden in verband met de op stapel staande uitbreiding van het aantal voertuigen. In afwachting van het vinden van een geschikte ruimte voor een nieuwe kazerne ging de commissie gisteren akkoord met het betrekken van de voormali ge dienstwoning naast de kazer ne bij de brandweergebouwen. Alleen het CDA-raadslid Dries- sen verklaarde zich tegen. Hij vond de gemeente meten met twee maten waar het ging om onttrekking aan de woonbe stemming en het voorstel in strijd met het beleid dat de ge meente in deze ten aanzien van de burgerij hanteert. avond is gevraagd door de verenigde winkeliers. De raadscommissie economi sche zaken besloot gisteravond positief op dit verzoek te reage ren. Alleen de PvdA-vertegen- woordigers Ranner en Mentzij en mevrouw Passchier van de PSP verklaarden zich tegen de extra koopavond. Zij steunden daarin de bond van winkelper soneel die hier eveneens be zwaar tegen had aangetekend. De raadsleden achten de extra belasting van het personeel niet opwegen tegen het voordeel dat de winkeliers bij deze extra koopavond hebben en meenden dat de braderie ook wel zou kunnen slagen zonder deze openstelling van de winkels op vrijdagavond. LEIDEN Met het aantrek ken van een aantal nieuwe ambtenaren wil de Leidse brandweer de brandpreven tie in Leiden weer op een aanvaardbaar niveau bren gen. De brandweer is een van de weinige gemeentelij ke diensten die zo gelukkig is op de ontwerp-begroting 1978 een behoorlijke perso neelsuitbreiding opgenomen te zien. Brandweercommandant ing. Broekman verklaarde gisteren in de commissie voor bestuurlij ke aangelegenheden dat de brandpreventie met name ge richt zal worden op verblijf sin- richtingen, zoals pensions, ho tels en kamerverhuurinstellin- gen. Daarnaast zal een strenge re controle toegepast gaan wor den bij clubgebouwen, jeugd centra, diskotheken en sociëtei ten, aldus de brandweercom mandant. LEIDEN Het St-Jacobshofje in Lelden wordt donderdag 18 augustus na een ingrijpende verbouwing door staatssecretaris Schaeffer weer officieel opengesteld. Het is het eerste Leidse hofje, dat op een ingrijpende wijze is gerestaureerd. In het in 1681 door de Leidse koopman Gommarus van Craeijen- bosch gestichte hofje kan aan 16 bejaarden in veertien woningen onderdak verschaft worden. In totaal is het hofje voor zo'n 850.000 gulden gerestaureerd: daken zijn vernieuwd, half steensmuren ver vangen, centraleverwarming en douchegelegenheid aangelegd en keukens geïnstalleerd. Ook is in alle woningen een aansluiting op een alarminstallatie aangebracht. De opening van het hofje vindt op feestelijke wijze plaats door een H. Mis opgedragen door de vicaris-generaal van het bisdom Rotterdam drs. R. Bdr OSB en pastoor Vreeburg 's ochtends om elf uur waarna de daadwerkelijke opening door staatssecretaris J. Schaeffer om twee uur plaats vindt. LEIDEN - De stichting K.I.K. (Koliektiet en In dividueel Kreëren), het stedelijk museum „De Lakenhalen het win kelbedrijf Vroom en Dreesmann willen bet vliegeren als sport/hob by weer in de belang stelling van de Leidse bevolking brengen. Zee, -(Van een onzer verslag- gevers) LEIDEN - „Het is een ^onverteerbare zaak dat |Hde gemeente 11 jaar BBang urgent woningzoe- n een dak boven ^liet hoofd verschaft en hen dan van de ene dag spaop de andere op straat zet zonder ook maar een hand uit te steken om m hen een ander dak bo- 'f\ven het hoofd te geven". Dat stelde mr. M. Tee- kens jr., de advokaat van de bewoners van de Morssingel, gisteren voor de president van de Haagse Rechtbank tijdens het kort geding PVndat het gemeentebe- lUBstuur tegen enkele Morssingelbewoners had aangespannen. """"Zoals bekend wil de ge meente hierdoor de ont- Mruiming van de panden |Hafdwingen om ze te slo- KSpen en er 125 premie- ^^koopflats op te laten gram,bouwen. ^mim Mr. Teekens hekelde gisteren de wegen die de gemeente meent te moeten bewandelen. Hij wees erop dat de voormali- ge herenhuizen aan de Mors- 9 qq singel in de zestiger jaren om 19.30? niet ter beschikking waren ge- kleur steld van urgent woningzoe- >.15 (ikenden en dat dit besluit door LlrVnn e raac* "i *973 nog eens was en .herhaald. Bij die gelegenheid werd bovendien bepaald dat ^_van ontruiming niet eerder IJW sprake mocht zijn dan nadat ^^gvast stond dat met nieuwbouw binnen drie maanden na de bank. sloop zou worden begonnen. ekons„Dat is allerminst zeker", be- PoP|toogde mr. Teekens gisteren. TTJÊpDe gemeente vordert hier ;(t' ontruiming op grond van een bestemmingsplan dat nog niet ^*<is aangenomen, een bouwver gunning die nog niet is ver leend, een verklaring van geen bezwaar die er nog moet ko men. Het is duidelijk dat deze rie. zaak absoluut geen spoedei- joie (send karakter heeft zoals de 5 tea^gemeente beweert en dat staat over de 125 volgens hem alles zins aanvaardbare premie- koopflats, die toch een veel grotere bijdrage aan het leni gen van de woningnood zou den geven dan het herstel van de verkrotte panden. De stadsadvokaat hekelde ook het rapport van de Leidse ar chitect Tako Mulder die de panden niet alleen monumen tale waarde had toegedacht, maar bovendien had gesteld dat de huizen in goede staat verkeren. Mr. de Ruyter de Wildt liet er geen twijfel over bestasin de panden foeilelijk te vinden en stelde dat ook het ministerie van ruimtelijke or dening hen als krotten had bestempeld en zelfs een subsi die in het vooruitzicht had ge steld wanneer ze voor 1979 zullen zijn gesloopt Aan het adres van architect Mulder suggereerde de stadsadvokaat dat deze wellicht een dergelijk rapport had uitgebracht in de hoop van de gemeente de op dracht tot restauratie in de wacht te slepen. Volgens mr. De Ruyter de Wildt had de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg er ten opzichte van hem geen onzekerheid over la ten bestaan of de panden kon den gerust afgebroken wor den. De kans dat zij tot monu ment zouden worden ver klaard, waarom de bewoners verzocht hebben, noemde de stadsadvokaat te verwaarlo zen. Spoedeisend In tegenstelling tot mr. Tee kens achtte de stadsadvokaat de zaak wel degelijk spoedei send. „Iedere dag uitstel kost de gemeenschap schatten met geld en bovendien wordt de toestand aan de Morssingel met de dag gevaarlijker", zo stelde hij. Mr. Teekens betoog de daartegenover dat waar de gemeente al 11 jaar had ge wacht met sloop en er verlies was geleden dat dan ook nog die enkele maanden nog wel kon duren die er nodig zijn de bewoners van al hun rechten gebruik te laten maken. Hij noemde de vordering tot ont ruiming „ontijdig".- De president van de Haagse rechtbank, mr. Blaauw zal vrijdag uitspraak doen. dan tegenover het belang dat de gedaagden hebben op zijn minst in de gelegenheid te zijn gebruik te maken van de rech ten en procedures die hem bij wet gegeven zijn", aldus mr. Teekens. De raadsman van de bewoners bestreed dat er sprake zou zijn van een onrechtmatig verblijf, verwijzend naar het raadsbe sluit uit 1973. Hij kaatste dit argument van onrechtmatig heid terug naar de gemeente: „Het is in deze tijd maatschap pelijk onverantwoord deze mensen plotseling zo maar woonruimte te ontnemen. Dat is zo onzorgvuldig dat van on rechtmatigheid kan worden gesproken". Voor de raadsman van de ge meente, mr. Ph. de Ruyter de Wildt lag de zaak zeer simpel. Volgens de stadsadvokaat heeft de gemeente als eigenaar het volste recht de gebruikers van de panden op straat te zetten, wat er daarna ook met panden zou gebeuren. „Op grond van het geldende be stemmingsplan kan er zonder enige moeite al worden ge sloopt. De enige reden waar om dat al niet gebeurd is was het geldgebrek van Leiden. Nu de financiële positie van de gemeente wat verbeterd is kan wel tot sloop worden overge gaan en kan het raadsbesluit uit 1960 worden uitgevoerd. Dat er een detail in het be stemmingsplan moet worden gewijzigd is nauwelijks van belang, al wordt dit door de bewoners aangegrepen om de sloop te vertragen", aldus de stadsadvokaat. Dat was ook de reden waarom mr. De Ruy ter de Wildt zo weinig waarde hechtte aan de beroepsproce dures van de bewoners. Hij wees er op dat zij de enige in heel Leiden zijn die alsnog bezwaar hebben aangetekend tegen de sloop, terwijl ze daar veel te laat mee zijn. „Heel Leiden is verschrikkelijk blij dat deze troep, een beter woord heb ik er niet voor, eindelijk verdwijnt en moet de gemeente dan rekening hou den met dat ene bezwaar schrift?", zo vroeg de stadsad vokaat zich af. Hoewel wethouder Waal on Dat betekent dat een maande lijkse kale huur zal moeten worden gevraagd van 3 tot 4000 gulden", aldus mr. Ruyter de Wildt Hij stelde dit tegen langs verklaarde dat er pas bij de behandeling van het be stemmingsplan een opgave zal worden gedaan van de kosten van een eventueel herstel van de huizen, kwam de stadsad vokaat gisteren toch met de nodige cijfers. „Het herstel van deze herenhuizen in hun oorspronkelijke staat als een gezinswoning zal 2,76 miljoen gulden kosten. Wil men de panden in tweeën bewoonbaar maken dan komt het op 3 miljoen en wil men er drie gezinnen in huisvesten kost dat zeker 3,5 miljoen gulden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3